Jaký styl myšlení máte?

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:333
Počet zobrazení:9 215

Myslíte si, že se z hlupáka může stát génius? Odpověď na tuto otázku určuje, jaký máte styl myšlení a šanci na úspěch v životě. Pojďte to tedy zjistit.

Přepis titulků

Myslíte si, že i hlupák má potenciál stát se géniem? Může se introvert změnit na extroverta? Vlastně se ptám na to, zda se lidi mohou změnit, nebo zda jsou jejich vlastnosti fixní. Může vás napadnout, že se IQ dá zvýšit, ale existuje jistý limit. Nemůžete čekat, že se nejhorší žák ve třídě najednou stane nejlepším žákem ve státě. Ale správná odpověď na tuto otázku není zase natolik důležitá.

Zajímavější je, že vaše odpověď vypovídá o vašem myšlení. Ukazuje to, zda máte fixní myšlení nebo růstové myšlení. Fixní myšlení věří, že lidské vlastnosti a osobnost jsou pevně dané. Růstové myšlení předpokládá, že naše schopnosti vždy mohou být vylepšeny skrz cvičení a snahu, bez ohledu na to, jak beznadějné se to zdá být. Tyto dva způsoby myšlení leží na opačné straně spektra. Ale rostoucí množství výzkumu nám ukazuje, že úspěch je bez růstového myšlení skoro nemožný.

Jak něco tak malého může vysvětlovat něco tak důležitého? Lidé s fixním myšlením se více bojí neúspěchu. Protože je vše fixní, jeden neúspěch znamená, že budou následovat další. Proto se pouští jen do věcí, na které jistě stačí, a vyhýbají se výzvám. Avšak lidi s růstovým myšlením neúspěch tolik netrápí. Výzvy chápou jako možnosti, jak zlepšit své schopnosti. Výsledky ukázaly, že subjekty s vyšším stupněm růstového myšlení se lépe učí, snáze se pouští do výzev a vydrží déle u náročných úkolů.

Tyto informace nejsou nic nového. Tyto fráze se staly klišé při motivačních projevech. Ale rozdílem je, že nyní vidíme základní faktor, který vše ovlivňuje. Navíc je to podloženo výzkumem. V jedné studii výzkumníci zasáhli do skupiny afroamerických a jihoamerických studentů, kteří propadali ve škole. Bylo jim řečeno, jak mozek vytváří nové synapse a jak při učení roste. Poselstvím bylo, že mohou svou inteligenci zvýšit.

Zatímco se kontrolní skupina stále zhoršovala, tito studenti se naopak začali zlepšovat. Toto neplatí pouze u inteligence. Tyto druhy myšlení mohou být aplikovány i na osobnost a schopnosti. Podívejte se na stydlivost. Jak vás asi napadlo, je s ní propojeno fixní myšlení. Pokud věříte tomu, že je vaše osobnost fixní, bojíte se negativního společenského úsudku, který by vás navždy označil jako ztroskotance.

Existují i stydliví lidé s růstovým myšlením. Zde to začíná být zajímavé. Pokud se podíváte na stydlivé lidi, kteří mluví s ostatními, ti s růstovým myšlením jsou pět minut nervózní. Ale po pěti minutách vykázali lepší společenské schopnosti a byli sympatičtější. Vedli si stejně dobře jako nestydliví lidé. Lidé s fixním myšlením stále setrvávali v nepříjemné situaci.

Rozhodující bylo to, že ti s rostoucím myšlením se postavili výzvě a viděli ji jako příležitost ke zlepšení sociálních schopností. V tom byl ten rozdíl. Lze to aplikovat i na sebevědomí. Pokud osoba věří, že její vlastnosti jsou fixní, její sebevědomí je křehčí. Jedna prohra ovlivní vše a označí je jako věčné smolaře. Pokud máte růstové myšlení, nenecháte se neúspěchem ovlivnit.

Zkusíte se z něj poučit. Výzkumníci sledovali studenty Kalifornské univerzity během celého studia. Zjistili, že čím více růstovou mysl máte, tím jsme na univerzitě sebevědomější. Ovšem ti s fixním myšlením o sebevědomí během studia přišli. Netvrdím, že vám růstové myšlení zaručí úspěch. Ale podle těchto studií je jasnou výhodou. Nejlepší na tom je, že se můžete růstovému myšlení naučit.

Pamatujte, bez ohledu na to, jak špatně to vypadá, vždy to můžete otočit k lepšímu. Pokud se vám líbí hudba u videa, najděte si nejnovější skladbu tohoto hudebníka. Pro další videa o psychologii nás odebírejte. Děkuji za sledování. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Best website http://robloxrobuxtix.com/ for roblox user.

00

Odpovědět

Navíc, jedna otázka je , jestli se z idiota může stát génius a druhá jestli se z idiota může stát chytrý člověk. Pro něj je to nejspíš to samé, já věřím že každý má možnost rozvíjet se ,ale pokud je člověk prostě hloupý, tak se "géniem" prostě nestane. Géniem se člověk rodí.

https://geometrydash.io/

10

Odpovědět

Experiments in description...

00

Odpovědět

Tedy v podstatě řekli, že lidé, kteří se chtějí zlepšovat a dělají na tom se zlepší. Ti, kteří nechtějí a nic nedělají, se nezlepší. Objev roku!

3718

Odpovědět

Takovéto bagatelizační komentáře s hodně lajkama, co nepochopily obsah článků/videí vídám pravidelně na Novinky.cz a vždycky se mi otevírá kudla v kapse.

248

Odpovědět

+CeckoTo není lajk. Je to Palec nahoru!

122

Odpovědět

Takže nás v průběhu videa přesvědčuje že pokud máme "fixní myšlení" tak, jsme prostě naprosto marní a ničeho v životě nedosáhneme a na konci nám řekne "there's always a way" :D ... Jaký byl jako účel videa? Míchal tam páté přes deváté, dohromady to ani nedávalo smysl, a minimálně to bylo celé nějaké pochybné ... admini, víte že je prvního Máje, ne Apríla? :D

2313

Odpovědět

Matess,
nemohu se zbavit pocitu že jsi to video úplně nepochopil.
Já si z toho odnesl poznatek, že je neustále potřeba se snažit a snažit o pokrok a neustrnout v zoufalství.
Ne nadarmo se říká "co tě nezabije to tě posílí".
Dostal jsem košem od jedné? Nevadí je jich 3,5 miliardy dalších; některá se určitě ohnout nechá :-)

Smysl to nedávalo tobě a připadalo to nějaké pochybné též tobě. Neházej flintu do žita a pusť si to znovu a znovu a zamysli se nad tím co říká a co to opravdu znamená.

3013

Odpovědět

+mykanec3,5 miliardy včetně důchodkyň a novorozenců... Co ty seš za člověka? :D

375

Odpovědět

Zdá se mi to nebo tohle je jenom nové pojmenování pro pesimistu a optimistu? Navíc každý ten způsob myšlení může mít své výhody - optimista se totiž nebojí výzev, ale někdy se může pěkně spálit a pesimista zase někdy může přijít o dobrou příležitost, ale když už do něčeho jde, tak to má pořádně promyšlený. Podle mě je tohle video další snaha všechny lidi rozškatulkovat a udělat k nim technický štítek jak ke spotřebičům.

139

Odpovědět

Nemůžete radši překládat Stand-up vystoupeni?

3916

Odpovědět

Podle kritérii v tom videu nedokážu sám u sebe určit jestli mám growth nebo fixed mindset... Navíc tyhlety studie co uvádí... dneska existuje studie potvrzující úplně všechno, akorát si vybrat... lepší by bylo video o tom, aby na začátku řekl, o tom výzkumu ve škole, a pak zbytek videa mluvil o metodice toho výzkumu, jinak je to naprosto nedůvěryhodné, a já fakt nemám čas kontrolovat každou studii jestli to náhodou není blbost. A další část videa je úplná blbost a ani nemusím vidět tu studii, protože už jen rozdělování lidí na stydlivé a nestydlivé je úplná kravina :D :D

216

Odpovědět

.. že : pokud se vám líbí hudba u videa... :D WTF ? :D

612

Odpovědět

Seriózněji a detailněji o téhle teorii a výzkumu tady http://www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_that_you_can_improve

111

Odpovědět

Už to, že míchá znalosti a inteligenci to video podkopává naprosto neuvěřitelným způsobem...
Krom toho, na začátku se ptá, jestli si myslíme, že IQ může vzrůst, nebo se z introverta stát extrovert a potom tomu říká "vylepšení." Co to jako je? Introverti jsou teď druhořadí občané?
IQ může vzrůst, chování se může změnit, ale on to podává naprosto špatně.

12818

Odpovědět

Spíš to bral tak všeobecně. Na začátku jsem z toho byl mírně jelen.

40

Odpovědět

Navíc, jedna otázka je , jestli se z idiota může stát génius a druhá jestli se z idiota může stát chytrý člověk. Pro něj je to nejspíš to samé, já věřím že každý má možnost rozvíjet se ,ale pokud je člověk prostě hloupý, tak se "géniem" prostě nestane. Géniem se člověk rodí.

323

Odpovědět

Christopher 09:14 - 1.5.2015
máš opravdu vyvinutý talent nepochopení.

313