Jane Goodallová a milion odběratelůLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:598
Počet zobrazení:7 719

Jelikož první řada pořadu Johna Olivera už skončila, vracíme se k některým starším videům. Dnes se můžete podívat na rozhovor s Jane Goodallovou, světoznámou expertkou na šimpanze. A ve druhém videu vám John Oliver vysvětlí, proč je skvělé mít milion odběratelů. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

V lidských dějinách se objevovaly miliardy a miliardy idiotů. Ale také hrstka chytrých lidí. Některé z nich vyzpovídáme v našem pořadu na pokračování. Velké mozky: Lidé, kteří myslí. Tento týden se nám představí Jane Goodall. Jane Goodallová si splnila svůj dětský sen. Žít se šimpanzi v Africe a studovat je. Dávala jim exotická jména.

Ahoj, Miku. Tehdy pro to neměla žádný výcvik ani vzdělání. Avšak objevy této odvážné mladé ženy zažehly revoluci v našem chápání těchto primátů. Zjistila například toto. Šimpanzi si upravují přírodní objekt tak, aby se dal využít ke specifickému účelu. Vytvářejí si nástroj.

Ano, šimpanzi si vytvářeli a používali nástroje. I když to byly mizerné nástroje pro nechutné účely. Objevila i další věci. Šimpanzi mají stejně jako lidé i odvrácenou stránku své povahy. Ano, Goodallová jako první ukázala, že jsou tito mírumilovní lesní vegetariáni... vlastně pitomci, kteří se často účastní šimšílených šimpanzovin.

Po desetiletích strávených v přírodě nyní Goodallová cestuje po světě a bojuje proti mnoha věcem. Občas si najde čas a promluví si s někým méně chytrým. Doktorko Goodallová, děkuji, že jste si na mě našla čas. Děkuji, že jste mě pozval. Jste známá jako jeden z největších expertů na šimpanze. Co vás na nich tolik přitahuje?

Asi to, že jsou nám velmi podobní. V současnosti víme, že s nimi sdílíme více než 98 % DNA, oběhový systém, imunitní systém, stavbu mozku... Máme skoro stejnou stavbu, náš mozek je větší. Mě na nich fascinuje jejich chování. Mají osobnost, mají emoce, jako je radost, smutek nebo strach. Komunikují polibky, objímáním, držením se za ruce, hlazením se po zádech a hrozbou pěstí.

Používají nástroje. Proto jsou tak skvělí mazlíčci. Mazlíčci... Byli by to ti nejhorší... Nejsou to mazlíčci. Ani nemůžu říct nejhorší mazlíčci, protože to nejsou mazlíčci. Jsou to dobří domácí přátele. Nejsou.

Když jsou malí, jsou roztomilí a mazliví. Ale ve věku kolem 5 až 7 let už mnoha lidem ukousli obličej. Na to se nesoustřeďme. Soustřeďme se na to, jak vtipně vypadají oblečení. - Nevypadají. - A co šimpanzí sluha? Ne. Za celou tu dobu, co jste žila se šimpanzi, vás nikdy nenapadlo nasadit jednomu z nich monokl, cylindr, stříbrný podnos a naučit ho, aby vám nosil studené nápoje?

Nikdy jsem na žádnou takovou šílenost nepomyslela. - Nasadila jste jim aspoň někdy klobouk? - Ne... - Nikdy jste nenasadila šimpanzovi klobouk? - Ne. Tomu nevěřím. V tomto se asi po zbytek života neshodneme. Dobře.

Promluvme si o vašich metodách. Neobešly se bez počáteční kritiky. Jedna se třeba zaměřovala na to, že jste dala šimpanzům přezdívky. Proč to lidé kritizovali? Ne přezdívky, dala jsem jim jména. Skutečná jména. Tvrdili, že jsem jim z vědeckého hlediska měla přidělit čísla. Co je nevědeckého na tom, že jim dáte jména? Je to více objektivní.

Když je pojmenujete, jednáte s nimi jako s lidmi. Řeknu vám pár jmen a vy mi řeknete, zda je dané jméno pro šimpanze dobré nebo špatné. Připravená? Jessica Šimpsonová. Jo. Doktor Ben Oloupák. Moc dlouhé.

Tohle je trochu jednoduché. Bobkoházeč Wilson. - Dobré. - Vážně? - Ano, to je dobré. - Takže vy... - Mohl by to být i jiný Bobkoházeč. Kam tím míříte? Použít jména lidí, kteří by si podle mě výkaly zasloužili. Na koho je podle vás třeba házet výkaly? Dám vám příklad. Třeba někoho jako Hitler, protože je mrtvý.

- Aha. - Bobkoházeč Hitler, skvělé. Bobkoházeč Hitler je skvělé jméno pro šimpanze. Když jste mezi nimi žila, zjistila jste, že mají své hlasové projevy. Můžete mi o tom něco říct? Když třeba budu něco jíst a vy budete chtít taky, přijdete ke mně a budete žebrat. Asi nějak takhle.

Já vám nechci nic dát, tak udělám... Tohle. Tohle nedělají, dělají... U, Jane. U, Jane. Nic ti nedám. Nemám tě ráda. To bylo už trochu přehnané, nemyslíte? Jane Goodallová, děkuji, že jste přišla. - Děkuji.

- Rádo se stalo. Sním si ho po šimpanzovsku. A budu dělat... To dělají při jídle. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přeložte prosím ten rozhovor s S. Hawkingem. Děkuji mnohokrát za vše co pro nás děláte.

16

Odpovědět

Myslíš tenhle?

http://www.videacesky.cz/talk-show-rozhovory/stephen-hawking-u-johna-olivera

100

Odpovědět

Škoda, že neukázali publikum, pokud opravdu nějaké je :)

250

Odpovědět

Nejklidnější člověk na světě

330

Odpovědět

zajímalo by mě, jestli se někdy s nějakym šimpanzem vyspala

1018

Odpovědět

Minimálně za dva byla vdaná. S Hugem ji to nevyšlo a Derek jí zemřel.

160

Odpovědět

:-D :-D ten konec brilantní :)

531

Odpovědět

Při tom konci první části jsem si jen říkal: That's why aliens wont to talk with us. :D

3416

Odpovědět

huhuhu

250

Odpovědět

Ve videu o milionu odběratelů v 00:27, když říká "that market is due for a rebound", má tím na mysli, že věří, že fenomén pogů se vrátí. Nemá to nic dělat s odběrately na YT. ;)

70

Odpovědět

Díky, asi máš pravdu, já jsem v té větě rozuměl něco jiného. Měl jsem za to, že se obává, že kvůli téhle informaci se někteří lidé z odběru odhlásí.

90

Odpovědět

+MithrilRádo se stalo. :)

10

Odpovědět

Příjemná ta paní Jane.

902

Odpovědět

Už to tu bylo u víc videí a je to drobnost, ale "I don't like you" by v tomhle významu znamenalo "Nemám vás ráda." a ne "Nemám tě ráda." pokud se nemýlím, ne ?

123

Odpovědět

Tykání a vykání je v angličtině subjektivní a Mithril to přeložil takhle, protože chtěl zřejmě naznačit, že mluví na Johna jako na šimpanze. ;-)

452

Odpovědět

+BugHer0Přesně tak. Váhal jsem, co použít, ale zrovna v tomto případě mi to přišlo, že mu odpovídá stejně, jak by odpověděla takovému otravnému šimpanzovi.

701

Odpovědět

To se vážně menuje "Všechnodobrá"?
(Já vim, že to je obráceně, ale "Dobrovšech-ová/ná" by znělo hůř)

615

Odpovědět

Skvělá opičárna :-)

270

Odpovědět

Beztak šimpanze využívá do dolů pro sběr diamantů.

2183

Odpovědět

a bojuje se Simpsonama proti Greenpeace :D

404

Odpovědět

+daniel purchaserZapalte toho opičáka! :-)
https://www.youtube.com/watch?v=jk6PZuRIEQA

210

Odpovědět

Jen taková drobnost...abs nejsou bicáky, ale břišáky ;)

160

Odpovědět

Opraveno, díky za nahlášení. ;-)

41

Odpovědět

Dneska ste ho pridali neskôr a aj tak je napísané že pridané 20:00...
alebo bola chyba na mojej strane?
Každopádne som rada že je tu!!! :D :D :D :*
a dúfam že stále bude od neho čo prekladať ;)

50

Odpovědět

Chyba na tvé straně není, kvůli menším technickým problémům jsme ho zvěřejnili o trochu později. Za to se omlouváme, ale nakonec se vše podařilo a o svou dávku Olivera nepřijdete :-)

240
Další