Joe Rogan dvakrát o kráse

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:5 041
V dnešním výběru z podcastu Joe Rogana se podíváme do dvou samostatných dílů, které spojuje společné téma: krása. V první části hostují evoluční biologové Bret Weinstein a Heather Heying. Pravidelným divákům Roganova podcastu může být Weinsteinovo jméno známé již z předchozího dílu s Navalem Ravikantem, kde byl krátce zmíněn. V druhé části je hostem oblíbený behaviorální vědec Gad Saad.

Přepis titulků

...tahle moderna. Myslím způsob, jakým lidé přemýšlejí o sexualitě, jak se sexualita prezentuje. Co je špatně? Které klíčové body vyčnívají pro vás coby evolučního biologa? Dovolte mi zkusit malý experiment. Možná s vámi nevyjde. Doufám, že ano. I kdyby nevyšlo. Chtěl bych udělat experiment s vámi coby chtivým chlapem. Rád bych, abyste si v mysli vybavil obraz ženy, která není krásná, ale je přitažlivá.

- Zvládnete to? - Jasně. Fajn. Dokážete si vybavit obraz ženy, která je krásná, ale ne přitažlivá? - Ano. - Bez problému? - Bez problému. - U mě také. Myslím si, že právě zde je okno k špatnému způsobu, jakým uvažujeme o lidské sexualitě. Řekl bych, že u většiny lidí, pokud je požádáte bez tohoto pokusu, vybavit si nebo definovat způsob, jakým uvažují o přitažlivosti.

Od lidí uslyšíte odpovědi v duchu: "Přitažlivost je vrchol krásy". Pokud mají pravdu, je to dost děsivé. Protože přitažlivost s věkem ubývá. Upadá. Nedá se to zvrátit. Objevem je to, že krása je vlastně odlišný parametr, což hodně mění způsob vnímání toho, co se s námi děje. S muži i se ženami. A myslím, že ženy i muže toto mate.

Pokud je to pravda... A já vím, že je, dokážu se podívat do vlastní mysli a říct, že alespoň pro část mužů to platí. Přitažlivost s krásou téměř nekorelují. Sice jsou lidé, kteří mají obojí, ale nemám problém představit si ženu přitažlivou, ale ne úplně krásnou. A znám spoustu žen, které jsou krásné, ale ne přitažlivé. A pokud vezmu celou kategorii žen, které jsou krásné, ale ne přitažlivé, bude v ní hodně starších žen. Znám ženy kolem šedesáti, sedmdesáti let, které jsou vyrovnané, stárnou elegantně, jsou prošedivělé, můžou mít vrásky.

Ale když s nimi mluvíte, pomyslíte si: Mluvím s krásným člověkem. A neříkám to nijak sentimentálně. Kdyby platilo, že krása i přitažlivost upadají s věkem, pak možná. Ale tak to není. Takže o co jde? Proč máme tyto dvě kategorie a proč se domníváme... Například když se podíváte na reklamy, úplně vás to praští. Že jde o přitažlivost.

- Přitažlivost táhne. - Jde o jediný standard. Jde o jediný standard. Ženy o ni usilují a pak bojují proti jejímu vytrácení. Mám takové podezření. Protože muži jsou muži, mají... Chtěl jsem říct, že mají dvě reprodukční strategie. Reálně mají tři, ale jedna je tak odporná, že je dost nepříjemné vůbec ji vnášet do diskuse. - Mluvíte o znásilnění?

- Ano. První reprodukční strategie mužů, která se celkově osvědčila, mimochodem se můžeme pobavit o monogamii proti polyamorii, ale nemluvím tu o něčem, co je vlastní pouze monogamii. Typický způsob reprodukce pro muže je investice do svého potomstva a do matek svého potomstva. To je mechanismus lidské reprodukce. Proč? Protože děti jsou tak náročné, že pokud je jednotlivec zkouší vychovat samostatně, je spoután už jen tou samotnou obtížností, snahou zorganizovat nemluvně nebo batole a zároveň usilovat i o další běžné věci.

Tady bych vstoupila. Představa historické všudypřítomnosti monogamie není... zcela přijatá. Ale jsou pro ni solidní důkazy na mnoha frontách a jeden z odporujících bodů je ten, že zůstáváme sexuálně dimorfní. V průměru jsou muži o něco vyšší, mnohem svalnatější. Ale jsme mnohem méně sexuálně dimorfní, než byli naši předkové v celkem nedávných dobách, nejen když byli předkové blíže šimpanzům.

A vyvíjíme se směrem k vyšší monogamii. Řeknu něco, co jsem měl vyjasnit už na začátku. V lidské historii byla spousta polygynie, kdy měl jeden muž více žen. Pravděpodobně většina lidských kultur bývala polygynní. Dnes je většina lidí a jejich kultur alespoň nominálně monogamní. A měli bychom o tom posunu mluvit, co vlastně znamená, zda je žádoucí a podobně.

Ale základním bodem je, že výchova dětí je tak nákladná a obtížná, že k ní potřebujete tým. Zčásti je to... Otázka "vejce, nebo slepice" je špatný příměr, tady víme, co bylo první. Pokud v této situaci fungujete týmově, můžete si dovolit i více náročné dítě. Na takovém dítěti není žádný přínos, nicméně je pro vás dobré to, co získáte, když takové dítě dokážete tolerovat. Můžete získat dítě, které se liší. Muži do svých potomků v minulosti tradičně investovali.

Ale pokud se muži, který investuje do svých potomků, naskytne příležitost se ženou, která je plodná, způsobilá k potomstvu a nevyžaduje po něm odevzdání kvůli sexu, pak jde o evolučně výhodný obchod. A muž, který buď nějakou ženu přesvědčí, nebo najde ženu svolnou k dítěti a přitom neočekávající žádnou podporu, něco takového je jako vyhrát v evoluční loterii. Historicky se to skoro nestávalo, protože děti jsou nákladné a ženy se tomu vyhýbaly jako moru.

Nechcete vychovávat samostatně a riskovat zaseknutí, když můžete do výchovy přibrat a zavázat partnera. - Jak tohle ovlivňuje antikoncepce? - K tomu za chvíli dojdeme, Napřed si vyložíme dvě strategie. Muži obecně reprodukčně uspívali investováním do svých potomků a jejich matek. Když mají příležitost vytvořit potomstvo bez závazků, je pro ně těžké odolat, protože jde o evoluční vítězství.

Což neznamená, že by to bylo historicky běžné, ženy se tomu vyhýbaly. Neschopnost odolat přitažlivosti je o té druhé strategii. Správně. Takže přitažlivost je jako frekvence, které muži nemohou... Jsou nastaveni takovým způsobem... Nemáme žádný vhodný termín. Nastartuje je pohled na ženu, která vysílá přitažlivost. Co je na tom dle mého nejdůležitější: Žijeme v kultuře, kde máme reklamy, které vlastně spouštějí určitou nejistotu, kvůli které lidi utratí více peněz.

A tahle nejistota vede ženy ke snaze zaujmout muže vysíláním přitažlivosti. Což funguje, pro muže je těžké odolávat přitažlivosti. Ale myslím si, že ženy často nerozumí tomu, že získávání mužské pozornosti vysíláním přitažlivosti vede jeho myšlení k druhé reprodukční strategii. A to je vlastně kontraproduktivní k získání pozornosti pro první strategii.

Protože muži se historicky... Mimochodem zde se dostávám s lidmi do problémů, zní to jako obvinění. Snažím se jen popsat to, co bylo, abychom mohli mluvit o řešeních. Žena, která si sama sebe cení z hlediska reprodukčních podmínek, se nechytí příležitosti na sex jen proto, že se jí nabízí. Protože to pro ni historicky znamenalo velký risk.

Dnes už to neplatí díky antikoncepci. Ale historicky to platilo. Sexuální vztah byl v podstatě dětská ruleta. A dětská ruleta je nebezpečná hra. Dostáváme se k tomu, co je skutečné pod povrchem stereotypu Madonina komplexu. Dichotomie. Žádné slovo tu není přesné, nikdo nechce Madonu, tedy pannu za životní partnerku. Se svým partnerem chcete mít živý sexuální vztah. Spouštíte přitažlivost: "Můžeme zplodit dítě a už se nikdy nevidět?"

Tuhle strategii? Nebo spouštíte: "Páni, jsi úžasná a myslím, že to spolu zvládneme." Nerad to přerušuji, jen si přitáhněte blíž mikrofon. Jen s tím krámem cukněte, ať máte pohodlí. My se slyšíme dobře, ale na audiu je to velký rozdíl. Pardon. V každém případě tento Madonin komplex, dobře známá věc, není paradoxem, o kterém jsme přesvědčeni.

Muži mají zájem, jak už zmínila Heather, Madona je špatná terminologie, má v sobě nařčení. Muži mají zájem o obě tyto reprodukční strategie, ale paradoxně je nevyhledávají u té samé osoby. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejde jenom o tloušťku ale celkově o dnešní pohled, znám spousty ženskejch ať už normálních nebo novodobejch modelek o kterejch by se dřív normálně řeklo, že jsou ošklivý, ale v dnešní době, aby sme náhodou neurazili jejich city tak se řekne že mají neobvyklou vyzáž, nebo jedinečný vzhled, ale to přece nic nemění na tom že jsou ošklivý, každej si to myslí ale nikdo to neřekne nahlas, ale tím se nic nevyřeší , za pár let fráze : jedinečný vzhled" dostane stejnej význam jako slovo " ošklivý" a budeme hledat jinej výraz jakým je pojmenovat aby sme jim zase neublížili, je to kruh ze kterýho nejde ven, tak proč prostě nenazývat věci pravými jmény hned od začátku?

22

Odpovědět

K prvnímu videu: existuje jiné vysvětlení toho, co vede ženy k monogamii - ne strach z otěhotnění (a snaha se vyhnout "dětské ruletě"), ani proto, že si ženy samy sebe cení z pohledu reprodukce, ale to, že ze naučily se sexem obchodovat. Vyměňovat ho za jistoty, statky, protislužby...
Schválně, napadá někoho, proč "počestné" ženy nesnáší prostitutky a děvky (které rozdávají sex zadarmo)? V prezentované evoluční teorie nevidím vysvětlení. Pokud ale platí, že ženy podvědomě se sexem obchodují (někdo dokonce říká, že manželství je forma prostituce), pak "počestným" ženám vadí děvky proto, že jsou konkurencí, která snižuje cenu nastavenou "počestnými".
Tyhle evoluční teorie, jakou prezentuje toto video, jsou vyvraceny odlišnými kulturami, ve kterých věci okolo sexu fungují zcela jinak. Osobně mám pocit, že až příliš mnoho podobných evolučních biologů je postiženo tím, že vědu dělají optikou své kultury a obhajují status quo. V minulosti byly některé teorie vyvráceny právě ve chvíli, kdy se status quo změnil a ukázalo se, jak moc byla "vědecká" vysvětlení nevědomky ovlivněna morálkou a kulturou těch, kdo je předkládali.

100

Odpovědět

Jsou přehozené pojmy. beauty by měla být přitažlivost a hot krása.

011

Odpovědět

Ne.

60

Odpovědět

+Ne.Za mě také ne :) Klíč je např. v první půlce druhé minuty, kde mluví o babičkách kolem šedesátky a používá pro ně "beauty. Přitažlivé pro něj už asi nebudou (tedy pokud nemá lehce hnutý chlapský kompas). No a odsud už se stejný vzor opakuje všude ;)

60

Odpovědět

+L1ghtPak každý asi chápeme jinak význam těch slov. Krásu beru jako čistě fyzickou, kdežto přitažlivost je univerzálnější. Výraz hot se taky používá hlavně u prvních setkání, kdy jsi holku zatím jen viděl a nic dalšího o ní nevíš = je hezká/krásná/sexy. Přitažlivá pro delší vztah však už být nemusí.

110

Odpovědět

Tady vůbec nejde o zdraví.. Taková obezita je prostě nechutná a odsuzující a nikdo to neřekne na plnou hubu. Nikdo se nekoukne na tlustoprdku déle než je nutné.

121

Odpovědět

Já jsem myslel, že jíst lidí je obecně nechutné a ty říkáš, že jen tlustoprdi jsou ' nezdraví'.

Což je pro mě dobrá zpráva, že jsem neskončila u tebe v lednici...

13

Odpovědět

Bohužel tón jakým mluví, naprosto znehodnocuje a činí irelevantním jakýkoli obsah jeho řeči.

118

Odpovědět

Pozn. k překladu: kolem páté minuty prvního videa mluví o poly- a mono- gynii, tedy mnoho a více ženství, nikoli gamii, tedy manželství (nehledě na pohlaví)

20

Odpovědět

Díky za postřeh, opraveno :)

20

Odpovědět

Tyvle, sice jsem všema deseti pro "fat acceptance" ve smyslu když už je někdo tlustej, nebudu mu to předhazovat, sám to ví a těžko mu tim, že mu řeknu " seš tlusťoch a měl bys zhubnout" pomůžu. Je tučnej, ne slepej.
Ale vystavovat to takhle na obálky časopisů a tvrdit, že takhle by měl vypadat zdravej člověk? The f**k.

291

Odpovědět

Za velkou louží se podobné myšlenky hrotí do rozměrů, na které moje přízemní evropská hlava lehce nestačí :) Opravdu existuje Fat acceptance movement (taky se používá název Fat Pride), dále fungují tzv. Fat studies, které jsou dost propojené s obory kolem LGBT nebo feminismu. Škála témat a činností je hodně rozsáhlá, bourání stereotypů je jen malý zlomek a rozhodně se nedrží jen u obálek časopisů, vymýšlí se např. různé instalace tlustých soch na veřejných místech a podobně. Zajímavější mi přijde téma pracovní diskriminace, např. když si do své firmy hledáš sekretářku a nepřijmeš uchazečku kvůli tloušťce...jde o diskriminaci (rozhodující by měly být schopnosti)? Nebo jsi v právu a ve své firmě ti do takových věcí nemá stát co kecat (reprezentativní vzhled je na určitých pozicích legitimní požadavek)? Tady už je alespoň o čem mluvit :)

160

Odpovědět

+L1ghtNo, blbý je, že máš lidi, co jsou boubelatý, a pak máš tyhlety morbidně obézní lidi. A to "tlustý lidi" se používá pro všecky.
Zrovna u tý sekretářky, pokud nepřijmeš ženskou jen proto, že je tlustá z tý první kategorie, tak je to podle mě diskriminace (páč i boubelky vypadaj reprezentativně, když se dobře oblíknou a tak dále - to platí asi pro všechny, stejně jako vychrtlice můžou vypadat nereprezentativně).

64

Odpovědět

+L1ghtTlustý není jako "tlustý", tyto obrovsky přerostlé velryby je potřeba vysadit někde v půlce oceánu kam patří a aspoň budou moc tvrdit jak denně plavou 2,5km a žijí zdravě, nemuseli by tak "obhajovat svou vlastní existenci" nebo nadávat proč musejí platit za oblečení, které je ve velikosti XXXL, více peněz. Fat Acceptance Movement je rakovina sama osobě

120

Odpovědět

Tohle je celý o zodpovědnosti. Ty lidi mají svoje chyby ale místo toho aby se jich snažili zbavit, řeknou všem ostatním aby ty chyby přehlíželi a pokud to tak nebude, budou o nich říkat, že jsou nějací fatfobové atd. Je to tahle generace která je z mnohem větší části než ta předchozí tvořená rozmazlenýma ctižádostivýma spratkama, kteří si neumí poradit s vlastníma problémama. Je důležitý to řešit i když je to na jiným kontinentu, protože tahle kulturní změna se rozšiřuje všude. Já nemám potřebu nadávat tlustým lidem, ale tenhle movement je šílenej. Má to špatný vliv na lidi a jejich zdraví.

70

Odpovědět

+Hilldog1234V USA je 75% lidí s nadváhou ( tedy tvoří ve společnosti většinu) a tedy mohou se sdružit a vyhrát všechny druhy voleb...

41

Odpovědět

+LTo je prezentováno lehce zavádějícím způsobem, nadváha je dle WHO definována body mass indexem, který je z lékařského hlediska už téměř přežitek a drží ho při životě hlavně jeho jednoduchost a rozšířenost. Do skupiny s nadváhou by tabulkově určitě spadal i sám Rogan (tzv. svalová nadváha), který před padesátkou vypadal takhle: https://www.vulture.com/2013/07/encounter-with-joe-rogan.html A docela pochybuji, že by se cítil tlustě, nebo dokonce volil společně s nějakým Fat Pride :)

Mimochodem mám kamaráda vynikajícího sportovce, který zkoušel získat práci stevarda a pohořel díky jeho BMI, ačkoliv měl tělesný tuk někde mezi 6 až 8 procenty.

60

Odpovědět

+L1ghtMířím tam, že nabrat váhu neznamená být nezodpovědný.

Jinak je velice časté, že právě posměváček byl v minulosti taky tlouštík, a přece musí být snadné zhubnou, když to zvládl posměváček ( na druhou stranu vyměnit tuk za nikotin a 89 chemických látek je ta pitomá volba)..

22

Odpovědět

+LJo, pár takových příkladů bych asi také našel (ne moc a jestli to bylo myšleno na Rogana, pro něj to určitě neplatí...ten je celoživotní sportovec s výbornou formou). Nicméně koblížek s absolutně nulovou sebekázní bude určitě častější scénář :)

10

Odpovědět

+L1ghtPrávě že scénář do 25 let sportovec, mezi 25-45 lety požitkář, po 45 už s vyměněnými koleny a kyčlemi a ve skříňce ranní a večerní zobání (či kuřivo) je ten obvyklejší scénář...

11