Joe Rogan o transgender sportovkyních

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:10 533

Dnes vám přinášíme část podcastu Joe Rogana. Joe může být českému divákovi známý jako bývalý moderátor pořadu Faktor strachu, největšího úspěchu své kariéry ale dosáhl coby dlouholetý hlavní komentátor sportovní organizace UFC. Je držitelem černého pásu v brazilském jiu-jitsu, dříve závodil v karate, kickboxu a taekwondu. Věnuje se celé řadě témat, od kritiky církví přes politiku až po lehké drogy či rodičovství. Hostem dnešního dílu je neuroložka a sexuoložka Debra Soh.

Poznámky:
Bojovnice, na kterou si Joe nemůže vzpomenout v desáté minutě, je Lucia Rijker. Neznalec si ji může pamatovat z filmu Million Dollar Baby, kde hrála medvědici Billie.
Brock Lesnar – známý MMA zápasník a wrestler, specifický svými obřími proporcemi
Ronda Rousey – první ženská šampionka UFC, bronzová olympionička v judu
Fallon Fox –  první otevřeně transgender zápasnice v MMA, změnu pohlaví podstoupila ve věku 30 let
TERF – Trans Exclusionary Radical Feminist, do ČJ lze plně přeložit jako "radikální feminist(k)a, neuznávající transsexuály"
Jim Norton – americký komik a Roganův kamarád, který rád vtipkuje o sexualitě
CRISPR –  pojem z genetického inženýrství 

Přepis titulků

Už na tebe útočili? - Jasně. - Co bylo nejhorší? Velká kauza byla kolem transgender bojovnic. To byla šílenost. Říkal jsem si, že mi můžou políbit prdel. Zbláznili se. Jsou šílenci, jestli vážně věří, že chlap, který byl chlapem 30 let a dva roky bral ženské hormony, může férově bojovat se ženami. Obleč Brocku Lesnarovi šatičky, uřízni mu péro a převálcuje ženské těžké váhy způsobem, jaký jsi nikdy neviděla.

Jsme jinak stavění. A to je fakt. Pochybovat může jen blázen. Jsou tu i nerovnosti z hlediska žen, některé jsou svalnatější, mají hustší kosti, to platí hlavně pro Afroameričanky. Ale je tu jiné tvarování kyčlí, velikost dlaní, velikost ramen... Jsme rozdílní. Pak jsou tu roky a roky vlivu testosteronu. Vyšel skvělý článek od certifikované endokrinoložky.

Věnoval se všemu, co odděluje muže a ženy. Proč se má trans ženám znemožnit účast v bojových sportech proti jiným ženám. Označili ji za transfoba. Je endokrinoložka, vy blbci. Mluví o vědě. Mluvilo se o tom, jak se trans žena mění na ženu. Že jsou biologicky téměř totožné. Ona na to reagovala: "Ne!" Hustota kostí se zachovává užíváním estrogenu. Problém žen, které trpí osteoporózou, je v tom, že ztrácí estrogen, řídnou jim kosti.

Ve skutečnosti ti estrogen pomáhá udržet hustotu kostí. Když chlap změní pohlaví a začne brát estrogen, pomůže mu to udržet hustotu kostí, kterou by ztratil bez testosteronu. Pak byla řeč o rychlosti reakcí, která je až o několik desetin vteřiny lepší u běžných mužů, dokonce i v porovnání s profesionálními atletkami. Všechny tyhle proměnné musíme zvážit, když někomu dovolujeme soutěžit. A nemluvíme tu o závodní cyklistice. Nemluvíme o někom, nebo něčem... - Nekontaktním.

- Přesně. Mluvíme o plném kontaktu. O podělaném zápasení. Určití lidé mají výhody, fyzické vlastnosti... Pohlaví nesou své proměnné. Někteří chlapi mají obří fyzickou výhodu vůči jiným chlapům. A všichni takoví jsou... Neexistuje nic jako rovné podmínky, i když dojde na soutěž stejného pohlaví nebo závod muže proti muži, nezajistíme rovné podmínky. Zvládneme akorát říct: "Musíte mít stejnou váhu." Váhové kategorie.

Splňte stejný limit. Blíž se nedostaneš. I tak ale budou lidi s fyzickou výhodou, nedá se tomu vyhnout. Lepší atleti s lepší genetikou, to nezměníš. Ale co můžeme změnit, je zabránit chlapům, aby mlátili ženy. Chlapům, co se stali ženami. Jestli to považuješ za fér, jsi blázen. Fér to není. Nedává to smysl. Argumenty pro jsou tak debilní a zamotané "progresivismem", snaží se předstírat, že už je to žena. Není to žena. Je to trans žena. Byla mužem, má chromozom Y, stala se ženou.

Teď je trans ženou. Když jsi žena a chceš s ní bojovat, když víš, že jdeš proti trans ženě, nemám s tím problém. Ale tohle byl jiný případ. Šlo o to, že trans žena byla mužem 32 let, stala se ženou a nikomu to neřekla. Zápasila se dvěma ženami, které nic netušily, a příšerně je seřezala. Díval jsem se a říkal si: "Jako by chlap zápasil se ženou". Ale nepřevyšovala je technickou dovedností. Jako kdyby měla třeba nějaký úžasný základ z juda, podobně jako Ronda Rousey.

To nebylo ono. Prostě jsme viděli bývalého chlapa, co zmlátil ženy. Tu, která neměla výhodu 30 let testosteronu. - Napadá tě nějaké řešení? - Nevím, ale fascinoval mě ten dav, co po mně vystartoval. Říkal jsem si, že jsou roztomilí. Ale co mě fascinovalo... Nejsem opravdový expert ve fyziologii nebo endokrinologii. Ale jsem expert na bojová umění, to dělám celý život. Poznám ten rozdíl. Trénoval jsem se světovými šampionkami a viděl jsem, jak je rozsekali chlapi, kteří ani nejsou moc dobří.

Tak to je. Zvlášť co se úderů týče. Tahle propast je menší v jiu-jitsu, kde rozdíly trochu mizí, protože tam schopnosti a technika přebíjí fyzickou sílu. Ale sakra, když dojde na údery, vezmeš chlapa, co trénuje půl roku, ale má hodně rychlých svalových vláken a ví, jak zasadit tvrdou ránu, a dokáže seřezat ženu na kaši. Hlavně když dojde na kickbox, kopy, údery. Tam je tolik výhod... A tvrdit, že tyhle výhody se vypaří v momentě, kdy podstoupíš změnu pohlaví, a do dvou let můžeš bojovat v kleci jako žena a nic nenahlásit, to je prostě šílenost.

Tohle byl moment, kdy po mně šly davy. Přijde mi to zajímavé tím, že daná otázka rozděluje feministy od transgender aktivistů. A ženy jsou vlastně zaseknuté někde mezi. Ani se nemůžeš ptát, jestli je v pořádku, aby někdo narozený jako muž zápasil proti ženě. Když se cítí být ženou, - nesmíš to zpochybnit. - Taky byl případ v Texasu, obrácená situace.

Byli vůči trans lidem tak předpojatí, že nenechali holku změněnou na kluka zápasit s kluky. Musela jít proti holkám, i když brala testosteron. Těm snad přeskočilo. Ani jim nedochází, že chce nastoupit proti klukům, i když to pro ni bude nevýhoda. Vlastně pro něj. Nechte ho zápasit s kluky, protože v tom je rozdíl. Ale i potom může spousta kluků říct: "Já neberu testosteron, prostě ho mám. Co když její testosteron je vyšší než můj, protože ho může přijímat zvenčí?"

Je v tom spousta neznámého území. Jako odborník na bojová umění se bojím používání ideologie k protlačení progresivistického názoru, že trans žena je úplně totéž jako žena. A dovolíš kvůli tomu i zmlátit jiné ženy. Takhle to vnímám. Rok nebo dva se jen vedla debata, pak se to celé zvrhlo. Co nejhoršího o tobě řekli? Ani jsem to moc nečetl, vlastně mi to ani neubližovalo, vždyť je to blbost.

Znáš ženu, která má podobnou tlapu? Nějakou najdi, zkus to. A měl bych stejné i na estrogenu. To není fér. Prostě není. Nezájem. Ať si říkají cokoliv. Ani ženy s velkýma rukama je nemají takové jako Brock Lesnar. Je v tom rozdíl. Kurevský rozdíl. I rozdíl ve tvaru čelisti... Rozdílů mezi mužem a ženou je strašná spousta. Je tolik žen, které bývaly muži a teď dominují ve svých sportech, A ženy cítí, že se s nimi vyjebává.

Třeba ve vzpírání. Je tu australská vzpěračka, bývala chlap a soutěží za ženy. A láme rekordy, kam se podíváš. Všichni říkají: "Úžasné, je tak inspirativní!" Není. Je to chlap! Bývalý chlap, co láme ženské rekordy. Kde to jsme? Zkusím být ďáblův advokát, neprohrála Fallon Fox zápas se ženou? Ashlee Smith? Jo, protože je dřevo. V tom to je. Ashlee Evans-Smith je dobrá. Je tak dobrá, že...

Poslouchej, je spousta žen, které by porazily chlapa. Nic neberou, ale porazily by dost chlapů. A stalo se to. Třeba Germaine De Randamie, to je MMA zápasnice na super vysoké úrovni, získala titul šampionky do 66 kg výhrou nad Holly Holm. Ta zápasila s chlapem v kickboxu a sestřelila ho. Protože je zvíře, vážně dobrá, strašně technická a super silná a mnohem lepší než chlap, který nebyl stejná třída. Ale ta je opravdu výjimečná.

Jsou i ženy, světové šampionky, které se utkaly s chlapem a dostaly KO. Byla tu jedna boxerka z Holandska, nevzpomenu si na jméno. Dlouho se snažili domluvit její zápas proti Christy Martin. Christy se tehdy říkalo "uhlířova dcera". Každopádně byla to elitní boxerka a dostala knockout od chlapa, byl to hnus. A přitom ten chlap nebyl nijak extra dobrý. Prostě jí třískl do brady a uspal ji.

Špatně se to sledovalo. Nějak mi nevadilo, když Germaine De Randamie sundala chlapa. Vždycky najdeš někoho s lepšími schopnostmi. Ashlee Evans-Smith, veteránka UFC, je pěkná tvrďačka. A porazila Fallon Fox. Nejsem proti zápasu Fallon Fox se ženou, pokud to ona sama chce. Nejsem ani proti zápasům žen proti mužům, když oba chtějí. Nevadí mi rodeo. Nevadí mi bungee jumping. Dělejte si, co chcete. Ale nepředstírejte, že jste na chlup stejné jako biologické ženy.

K čemu jsou pak podělané testy? K čemu jsou chromozomy? Co genetika? K čemu je? Prostě to zahodíme kvůli ideologii? A co bude se ženami? Celá tenhle myšlenka progresivismu, prosazování rovnosti. Fajn, úžasné. Ale jde vám i o rovnost pro ženy? Co třeba žena, jako jsi ty? Drobná a hubená holka. Co máš jako dělat? Kolik vážíš? - To ti neřeknu.

- Ale jsi hubená. Ok, budeme předstírat, že jsi v kategorii do 47 kg. Myslíš, že můžeš bojovat s tak těžkým chlapem? - Ne. - Je to pitomost, správně? Podle mě musíme přijmout fakt, že jsou tu fyzické rozdíly a jejich důsledkem můžou být vážná zranění. O tom jsou bojová umění. Snažím se tě zranit. A neměl bych mít fyzickou výhodu, která vychází z chromozomu Y a 30 let testosteronu. Mně to přijde úplně jasné.

A pro tuhle pravdu bych snad i zemřel. Všichni můžou jít do prdele. Dobře pro tebe. Ale už ti dali pokoj, ne? Protože dělám tohle! Protože o tom můžu říkat podobné věci, které dávají smysl. A když o tom slyší další lidé, řeknou si: "Cože? Vážně? Ona byla chlap? 30 let? To je špatně!" A naprostá většina lidí, včetně podporovatelů trans práv i mých trans kamarádů, se mnou v tomto souhlasí. Slyšel jsi už pojem TERF?

- Jako surf and turf? - Ne, TERF. Trans vylučující radikální feministka. Nová nadávka pro ženy, které neberou trans ženy jako ženy. Když se tak nenarodily. V téhle situaci bys byl trochu TERF, když chceš chránit ženy, jejich bezpečí. Tvrzením, že muži přeoperovaní v ženu nejsou stejní jako ženy, které se tak narodily. Jasně. Ale to neznamená, že někoho diskriminuju. To ne.

Ale tím slovem tě chtějí zdiskreditovat. Hodně štěstí. Ať si užijou. Je mi to jedno. Nemusí mě to zajímat, když v sobě nemám nenávist. Nebo diskriminaci. - To v sobě nemá většina lidí. - Někteří možná, ale ne většina. Podívej, když vezmeš tisíc lidí a stovka z nich se k tobě zachová hnusně, zdá se to jako hodně. Když jsi trans člověk, narazíš na hromadu hnusu. Viděl jsem to. Chápu to. Existuje skutečná diskriminace. Ale uvědom si, kdo jsou tví skuteční spojenci.

Rozumným lidem na tobě záleží, i když s tebou nesouhlasí v jednom detailu. Je to jediná oblast, kde mám jiný názor. Bojové sporty. Protože v těch se vyznám. Dělal jsem je už jako dítě. Nemůžeš mi tvrdit, že tu rozdíly nejsou. Muže a ženy vidím bojovat celý můj život. Ty rozdíly znám. Bavil jsem se s endokrinology a experty na lidskou anatomii o fyziologických rozdílech, které nelze překonat. Úder ženy a muže do pytle. Dvě rozdílné věci. Já rozumím, proč to lidi štve.

Když je někdo upozorňuje, že se narodili s jiným pohlavím, než za jaké se považují. - Ukazují prstem na jejich odlišnost. - Ale oni jsou odlišní. Jsou. Ano, ale chápu, že jim může vadit to upozorňování. A já chápu, že malým lidem vadí ukazování na jejich výšku. A chtějí se cítit velcí. Co když začnu předstírat, že mám 210 cm? Řekneš mi: "Ale ty máš 175 cm." Děláš si prdel? Proč to říkáš? Protože to je pravda. Takže když řeknu trans ženě, že se narodila jako muž, má chromozom Y.

Jsem proto sráč? Proč na to poukazuju? Protože to je fakt. Nic negativního. Co třeba zakrslí lidé? Je špatné říct, že zakrslý je zakrslý? Nebo malá osoba? Na frázi nezáleží. Čeká se, že to nepoznáme? Nebo když má někdo vrozené postižení. Je to pořád fakt? Můžeš o tom mluvit jako o faktu? Autismus. Smím vytáhnout fakt, že máš poruchu spektra, nebo to mám ignorovat? Je diskriminace mluvit o realitě?

Někdo s deformací. Můžeš o tom mluvit? Nebo diskriminuješ mluvením o realitě? Co děláme s jazykem, který používáme pro popisování skutečností, které existují? A když nepoužijeme přesná slova, protože se snažíme nijak nezranit city dalších lidí... Na čem je tohle založené? Tohle úmyslné zkreslování reality. A proč ho ještě přikrmujeme? Zdá se mi, že tohle jazykové kličkování, nemožnost používat určitá slova, popisovat věci přesně a správně nebo i vědecky, to uškodí všem.

Souhlas. Samotná fakta nejsou nenávistná. Ale lidé, kteří je používají k ospravedlnění diskriminace, v těch je problém. Na ty se soustřeďme. Když začneš odmítat fakta, čím se staneš? Kde je hranice? Přesně. Ale něco je na tom super. Na trans lidech. Líbí se mi, jak je svět podivný. Vadí mi, kolik sklízí nenávisti.

Ale jsem rád, že existují. Přál bych jim tu změnu. Jen zmáčknout tlačítko: Bum, jsi to, co chceš být. Ale mám podezření, že i s takovou možností by někteří lidi radši byli trans. Je spousta trans žen, které si nechávají ptáky. A chtějí je. Říkám si: "OK, tohle je co?" A prý je transfobní, když jako heterosexuální chlap odmítnu rande s trans ženou, co má péro. Víš, že je to vlastně sexuální preference?

Muž, který touží po trans ženě, co si ponechala penis. Tak se o tom píše. Rozhodla se nepodstoupit ten zákrok. Je to určitá sexuální preference. - Jsou lidi, které to přitahuje. - Jo. Říká se tomu gynandromorfofilie. Páni. To řekneme Jimu Nortonovi. - Nic proti tomu. - Ne. Ať si dělají, co chtějí. Tohle je ono. Rozdíl mezi mužem a ženou, trans mužem a trans ženou. A někým, kdo se stane ženou.

Možná za 100 nebo 500 let dospějeme do bodu, kdy budeme používat něco jako budoucí verzi CRISPRu nebo něčeho, co přijde a umožní nám úplně se změnit.

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jinak za tohle video moc díky, sám bych na něj určitě nenarazil.

122

Odpovědět

Vďaka za preklad. A urcite viacej Rogana.

71

Odpovědět

Normální člověk je vlastně dnes nenormální a ten nenormální je normální. Taková pokřivená doba

913

Odpovědět

Takže jen jeden člověk to nejspíš pochopil.Nevadí, více rozumných lidí a uvažujících jako Joe, kteří se nebojí říkat pravdu nahlas.

14

Odpovědět

+Tomik86Přesně tak, dneska už se jako bílý heterosexuál už začinám cejtit jako hříčka přírody. :D Neuvěřitelná doba, která mi drásá nervy. Lidstvo je tak dlouho bez války, tak zvelebený, že si furt vymýšlí podobný s prominutím p*čoviny.

53

Odpovědět

Tak Rogana samozřejmě znám jako moderátora, ale jsem rád že jsem se o něm dozvěděl něco dalšího a rád v tom budu pokračovat. Super týpek s mozkem

30

Odpovědět

Co na to říct ? je jen bud muž nebo žena ostatním bych vzkázal This is Sparta!!!!

145

Odpovědět

Kdyby to bylo a la this is sparta, tak by konkrétně tebe zahodili hned po narození.

28

Odpovědět

+El SpartoFakt divný zrovná já jsem zdravý jedinec :D jsem si jistý ze sveho pindika chci :)
jestli chceš na operaci a nemáš na to peníze založ transparentní učet ja ti neco pošlu :)
genetiku jednoduše neoklameš

21

Odpovědět

Moc dobré, od času 15:15 už naprostá paráda. Nechápu, jak to může sypat hned z první :)

100

Odpovědět

Nadávka pro ženy, které odmítají transženy za ženy. To nevymyslíš :o)

142

Odpovědět

Já čekám, kdy společnost konečně uzná, že trans něco, jsou psychicky nemocní lidé.

2412

Odpovědět

A k čemu to bude dobrý, když to "uzná"? Známe léčbu? Nebo je budeme víc litovat, když jsou teda ti "nemocní"? Sorry, ale to je asi stejně důležitý, jako říkat vegetariánským karbanátkům "kotouče". Označení pro označení. K ničemu užitečný.

186

Odpovědět

+SleevaKdyby společnost uznala, že jde o nemocné lidi, tak by nebylo ani tohle video.
Nejspíš by toho týpka vyloučily za podvod a už by se nikdy nezůčastnil žádného zápasu.

310

Odpovědět

+FrantaAko choroba to definované bolo. Pred pár rokmi to zso zoznamu vylúčili, takže ako píše Sleeva, ničomu to nepomôže (https://www.bbc.com/news/health-48448804). Súhlasím s M. Navrátilovou, že takíto "športovci" podvádzajú.

00

Odpovědět

+eMA před pár roky se tákovedle problémy neřešily :D

21

Odpovědět

+FrantaKdokoli je jakkoli nemocný, tak je vyřazen ze zápasení? Nemyslím si, ale klidně mě někdo opravte.
Podvodem pro mě je ne-přirozený přísun testosteronu, a je mi jedno, jestli to bylo injekcema nebo "mužskou minulostí". Tedy laicky: jsem pro vyloučení žen, co si něco píchaj i těch, co byly v rozhodující době tvorby stavby těla muži.

23

Odpovědět

+SleevaOpravím tě, psal jsme "vyloučily za podvod", ne za nemoc.
Ale problém je v tom, že ho společnost bere jako ženu, tak to není podvod.
Když to já ho beru jako psychicky narušeného chlapa a podvod to je.

33

Odpovědět

+FrantaMýlíš se ty. Nezvládáš úplně výrokovou logiku. Cílem přeci není ho/jí stigmatizovat jako "narušenou bytost". Cílem je, aby v zápasení nemohli proti sobě nastoupit jedinci, z nichž jeden má objektivní výhodu. Proto se kategorie dělí podle váhy a pohlaví. A proto se dělají dopingové testy. A cesta k vyloučení situací, o kterých se mluví ve videu, není uznat "psychickou poruchu". Ta totiž není výhodou. Cílem je uznat nepřijatelné působení testosteronu. To je totiž ta výhoda nad soupeřkami.
Obávám se, že tě pohání strach nebo nenávist a řešíš emoce místo výsledku. Asi jako když se muslimkám chtějí zakazovat burky, protože "by pod nimi mohly schovávat výbušniny". Neznám přesné statistiky, ale troufnu si tipovat, že podíl oburkovaných žen na všech teroristických útocích za posledních 20 let se limitně blíží nule. Takže zákazem nic nevyřešíme, ale budeme si mnout ruce, jak jsme jim to nandali, tučňákům muslimáckejm.

46

Odpovědět

+SleevaJá jdu na jádro problému, samostatné zápasení není podstatné.
Jde o to, že určitá skupina věří, že je opravdu ŽENA.
Tobě to nepřijde divné?

53

Odpovědět

To je i homosexualita. A stejně se najdou tací, kteří jsou schopní ji dokonce i propagovat. Lidstvo už se pomalu začíná ubírat podivným směrem. Seš porouchanej? Žádnej problém, vem si barevnou vlajku a říkej si kvír - ostatní tě budou obdivovat...

59

Odpovědět

Výborně!!Prosil bych díly s Alexem J. A překládat třeba Louder with Crowder, taky výborná talk show a jeho Change my mind, to jsou věci, co má smysl šířit.

34

Odpovědět

Alex Jones měl u Rogana perfektní hádku s Eddiem Bravem (známý stoupenec flat earth), ale byl to tak uřvaný a překřikovaný čurbes, že se to v podstatě nedá natitulkovat :D Louder with Crowder si omrknu.

40

Odpovědět

+L1ghtJá bych zase doporučil toto video s Donaldem Cerronem. Je to fantastická historka.

Donald Cerrone Almost Died Cave-Diving - Joe Rogan Experience

10

Odpovědět

Louder with Crowder? Toho morona co tvrdil, že nacisti byli liberální?

50

Odpovědět

To opravdu u vás nechce mít nikdo jinej reklamu, že do mě musí furt dokola tlačit ňákej zastydlej německej puberťák p******y o legu?? To působí absolutně opačně, rozhodně bych si žádný lego už nekoupil, tuplem na tohle star wars a kdybych toho chlápka potkal, tak mu snad jednu bez varování napálim...

106

Odpovědět

Už jsem se bál že jsem jedinej komu to leze na nervy. :D

00

Odpovědět

A co na to bývalý buzik, který se změnil na ženu, aby nakonec zjistil, že je lesba, paní Garrisonová?

84

Odpovědět

Na tom je absurdní, že se vůbec dostal do situace, kdy je pod tlakem a názor který naprosto "zdravý" musí obhajovat.

180

Odpovědět

Tohle video jsem vybral jako pomyslnou představovačku mého oblíbence Rogana. Určitě dejte vědět, jestli Vás zaujal a máte zájem o další videa :)

652

Odpovědět

Mluví rozumně. Rád bych se podíval na jeho další videa.

302

Odpovědět

Také bych se rád podíval na další videa.

91

Odpovědět

Je to velmi zajímavé video a díky za něj! Hlavní problém není o něčem a někom mluvit, ale jakým způsobem o tom/něm mluvit. Rozhodně by nemělo docházet k porušování lidské důstojnosti. Plně souhlasím s poslední minutou a takovým lidem bych kompletní přeměnu přál (na bázi přepsání genetického kódu). Daná problematika vždy potřebuje nadhled a nezaujatý postoj. Protože jak se do něčeho začnou cpát aktivisté nebo rozbouřený dav žádající „spravedlivý hněv“, jde veškerá logika stranou, trpí neviní a otevírají se zadní vrátka extrémistům.

Bylo by vlastně v bojových sportech segregací nebo diskriminací rozdělit je na čtyři kategorie? Muži, ženy, transmuži a transženy? A bylo by vůbec ve dvou nových kategoriích dostatek sportovců? Kam vlastně spadají tzv. intersexuálové?

btw: oslovení Vás s velkým V se týká vykání, tedy oslovení určité osoby. Malým v se oslovuje dav. Zapamatuj si to, určitě se ti to bude hodit. ;-)

60

Odpovědět

+-HoNY-Děkuju :) Ta myšlenka na rozdělení do kategorií se objevuje celkem často a zatím jsem neviděl nic, co by se zdálo být menším zlem. Hlavní úskalí je v tom, že trans sportovkyním vlastní kategorie nevyhovuje. Jednak jich je poměrně málo, dále se rétoricky drží tvrzení, že jsou skutečné ženy a zbytek obstarává tlak různých aktivistů (to je naznačeno i ve videu), ale v pozadí je ještě třetí prvek = peníze. Lámání ženských rekordů a sportovní dominance jednoduše vyvolává zájem, např. Caster Semenya by asi nepřitahovala zdaleka takový zájem diváků a sponzorů, kdyby běhala ve vlastní kategorii někde pod záštitou paralympiád.

Rogan má na tohle téma více rozhovorů, proběhla i výměna odlišných názorů mezi ním a Adamem Conoverem z pořadu Adam Ruins Everything a jako host u něj byl i Eddie Izzard (neviděl jsem). V budoucnu jim můžu věnovat nějaký čas ;)

60

Odpovědět

+L1ghtNejvíc mě děsí různí aktivisté. Ti jsou schopní vymýt mozky spoustě lidí.

Martina Navrátilová před volbami kritizovala Trumpa za to, jaký je to buran. To jí aktivisté opěvovali. Dcerám její partnerky, poslední sovětské Miss, za to ve škole vyhrožovali spolužáci deportací. Hádej, kdo jim vyhrožoval nejvíc? Děti imigrantů hispánců ze Střední Ameriky. Aktivisté mlčeli.

A nedávno Martina Navrátilová nazvala účast transgender sportovců za podvádění. Ti samí aktivisté se pustili do ní a tlačili na ni tak dlouho, dokud to odvolala. Tohle fakt nevymyslíš.

32

Odpovědět

Mluvi velmi rozumne. Radoby vzdelani levicaci a SJW v pletenych cepicich, cernymi stiny na ocich a vzdelanim v oboru humanitnich ved budou palit jeho podobiznu.

1413

Odpovědět

Jakoze souhlasim transgender ktery se rozhodne o zmene pohlavi v dospelosti a sport to nejde dohromady

100

Odpovědět

Záleží na sportu

52

Odpovědět

+Anonymousšachy bych asi ještě překousl máš pravdu

240

Odpovědět

+AnonymousPokud nepočítáš jako sport šachy :D.
Ale asi by se dalo říct, že to nejde dohromady u každýho sportu, který je primárně závislý na fyzické stránce sportovce.

110

Odpovědět

Mě to tak trochu připomíná "střet zájmů".

20
Další