CikádyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:314
Počet zobrazení:7 811

John Oliver se tento týden na obrazovky HBO opět nepodíval, ale i přes to vydal čistě internetové video. Cikády mají velký reprodukční cyklus a ty, které se letos v USA objeví, byly počaty v roce 1999. John se jim pokusí zprostředkovat, o co vše přišly.

Přepis titulků

Zdravím, jsem John Oliver, moderátor Co dal týden a něco vzal, či jak se ta blbost jmenuje. Tento týden nevysíláme. Ale chci zde zmínit jeden důležitý příběh. Přírodovědci předpovídají na severovýchodě obří výskyt cikád. Velké, hlasité a početné. Cikády dospějí do konce svého nesmírně dlouhého reprodukčního cyklu. Ty, které letos vylezou ze země, byly počaty roku 1999.

Ano, cikády se blíží. Tato nejmladší generace se před světem skrývala od roku 1999. Ale pokud se podobají lidem počatým roku 1999, všechny dívky se jmenují Madison a kluci Tyler. Bohužel mezi námi mnoho času nestráví. Žijí 2-6 týdnů, spáří se a pak zemřou. A proto nemrhají časem... To "woo" je divný způsob, jak na to reagovat. Proto moc času netráví zjišťováním, co vlastně propásli.

Proto bych jim v rychlosti shrnul, co se během posledních 17 let událo. Jo, vítejte v novém tisíciletí. Vítejte v novém tisíciletí, cikády. Čím dál méně lidí mu říká Willenium, jak jsme si to v roce 1999 mysleli. Nejdřív vám osvětlím politiku. Jen s těsným rozdílem jsme zvolili druhého prezidenta Bushe.

A obrovským rozdílem jsme nezvolili třetího prezidenta Bushe. Co se týká technologií, od roku 1999 jsme udělali obří pokrok. Například internet se už nevytáčí na pevné lince a neřve jako v agónii. Možná tohle sledujete na YouTube, což je platforma pro sdílení videí, kde se náctiletí stávají slavnými díky hraní her a rozbalování krabiček. Co se sportu týče, Red Sox konečně vyhráli Světovou sérii. Což jejich fanoušky udělalo ještě nesnesitelnější.

A Michael Jordan je stále považován za nejlepšího basketbalového hráče všech dob, ale dnes si z něj hlavně děláme legraci, protože jednou brečel. A co se týká popkultury, připravte se na velká překvapení. Dr. Dre je multimilionářem v oblasti technologií, tento chlap vyhrál Grammy za nejlepší rapovou skladbu, kudrnáč z 'N Sync je jedním z nejlepších bavičů na světě a zpěvačka z R&B kapely Destiny's Child je nyní v podstatě naší královnou. Na kolena, cikády!

Poklekněte před královnou! A některé věci, které byly v roce 1999 populární, jsou nyní mnohem vzácnější. Například karbohydráty a opakování Cosby Show. A navíc jsme přestali platit za hudbu a porno a prošlo nám to! Tak tohle by mělo být vše, cikády. Už asi víte všechno podstatné. Užijte si svět, dokud máte příležitost. Budu upřímný. Pokud to v listopadu nedopadne dobře, planeta tu za dalších 17 let být nemusí.

Abych vám tohle vysvětlil, na to nemám čas. Díky za sledování, příští týden se vrátíme. Sbohem. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I am here going to share an article with you read it from here http://gethelpwindows10.com and get the process to get help in windows 10 operating system in easy steps with the help of pictures.

00

Odpovědět

Proč mi nejdou titulky na žádném novém videu?

10

Odpovědět

Od roku 1999 už uběhlo 17 let? :D A já že tak 7 - 10 :D

80

Odpovědět

Pro mě je 2000 tak nějak furt nedávno :D

40

Odpovědět

Wow, jsem si vzpomněl, že tyhle cikády vylézají po prvočíselném počtu let (nejčastěji 13 a 17), předpokládané důvody jsou dva: Aby se predátoří populace těžko synchronizovaly s jejich životním cyklem (myšleno, že prostě každých pár let budou aktivnější a více se množit, protože budou "vědět", že bude dostatek potravy), nebo aby se mezi sebou nepomíchaly různé generace (jo, jednou se to stane, ale tomu se nevyhnete nikdy a u prvočísel je ten interval natažený na max). Aspoň tak nějak to chápu z tohoto článku https://en.wikipedia.org/wiki/Periodical_cicadas.

už tak či onak, je to od přírody krásný hold prvočíslům ;).

300

Odpovědět

Tento "hold prvočíslům" má ale docela fatální důsledek.

Pokud se roje budou pářit jen v daném roce, pak postupně budou v roji přibývat příbuzní. Asi nepřekvapivě pak tyto roje vyhynou v "dlouhodobém závodu evoluce".

34

Odpovědět

Taky jsem si na to vzpomněl, Numberphile o tom měl před pár lety video: https://www.youtube.com/watch?v=j7jfHM-mMC4

20

Odpovědět

Mmm, whitewashing...

51

Odpovědět

Aahh cikády.. Vždycky mi připomenou jak krásně je na ostrově Kofru a jak jediný co tam stojí za hovno jsou cikády..

191

Odpovědět

A je to tady. John Oliver se konečně prozradil. Každému nyní musí být jasné jaký spravedlivý trest ho nyní čeká.. https://www.youtube.com/watch?v=faFuaYA-daw

29

Odpovědět

Za cikády niesú zodpovedný republikáni, ani korporácie? Neverím...

1420

Odpovědět

oni ne, ale tvoje máma ano

3311

Odpovědět

1:00 Chyba v překladu, tam John přeruší nacvičenou větu, a reaguje na ženskou v publiku co zaječela WOOO! (která zaječela proto, že cikády žijí 2-6 týdnů, spáří se, a zemřou)
Proto neřekne: To je divný způsob fungování
Ale řekne: That's an odd thing to wooo!
Nevím jak bych to přeložil, každopádně to není to, co jste přeložili vy:))

160

Odpovědět

Ta "wooo" osoba tam byla v pozadí slyšet celou dobu. :-D too excited

40

Odpovědět

Máte tam chybu v překladu.
Cca v 1:00 tam říká: That´s an odd thing to "woo"
Reaguje tím na toho fanouška z publika.

140

Odpovědět

sakra, než to člověk dopíše, tak ho někdo předběhne:D

40

Odpovědět

Já ten název přečetl jako John Oliver - C****i. Asi si pořídím silnější brýle. :D

343

Odpovědět

Cikády do plydu :-)

3410

Odpovědět

+Jardai ty hrdino :-(

154

Odpovědět

+Jardamykanec: Cikády jsou pro obyvatele Chicaga vítanou a vyhledávanou pochoutkou.

71

Odpovědět

+Jardaorcinusorca2014: Takže cikády na plyd?

41

Odpovědět

+JardaNějaký výraz new-speaku? (Ve smyslu vrstva, nebo posyp; Cikády se skutečně jako posyp přidávají do zmrzlin-především v Illinois, Missouri a Kolumbii)

Nebo změna písmene "n" na písmneno "d".

06