Kevin Spacey o budoucnosti televize

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:529
Počet zobrazení:7 344
Kevin Spacey, herec a hvězda seriálu Netflixu House of Cards, promluvil na Edinburghském filmovém festivalu o tom, jaký je současný problém televizních společností. Popisuje současný stav věcí, požadavky diváků a vysvětluje, proč je tolik potřebná změna, ke které se zatím odhodlal jen Netflix. Toto video je pouze výběr toho nejdůležitějšího, kompletní 47 minutovou přednášku můžete vidět anglicky ZDE.

Přepis titulků

Můžete si oddechnout, nejsem nikdo s důležitou pozicí ve vysílání, kdo využívá tenhle proslov, aby získal ještě důležitější pozici ve vysílání. House of Card jde cestou, která se častěji používá zde ve Velké Británii. Televizní průmysl zde nikdy nepovažoval pilotní sezónu, na rozdíl od amerických společností, za něco užitečného. Ano, samozřejmě jsme s House of Cards obešli všechny velké společnosti, každou z nich ta myšlenka zaujala, ale každá z nich po nás nejdříve chtěla pilot.

A nebyla to arogance, že jsme nechtěli, Davin Fincher, Beau Willimon a já, tu myšlenku nejdřív vyzkoušet. Chtěli jsme začít vyprávět příběh, který zabere hodně času. Vytvořili jsme sofistikovaný mnohovrstevný příběh, s komplexními postavami, které se projeví časem, a vztahy, které potřebují větší prostor. A v pilotu, z pohledu scénáře, musíte za 45 minut utvořit všechny postavy, utnout to v nejnapínavějším, a vlastně dokázat, že to, co chcete dělat, bude fungovat.

Netflix byl jedinou společností, která řekla: "Věříme vám. Máme svá data a ta nám říkají, že lidé to budou sledovat. Nepotřebujeme po vás pilot." Pro porovnání, v posledním roce bylo vytvořeno 113 pilotů. 35 z nich se dostalo do vysílání.

13 z nich se dočkalo další řady, ale většina už skončila. Tento rok bylo natočeno 146 pilotů, 56 z nich se stalo seriálem, ale konečné výsledky ještě neznáme. A cena těchto pilotů je někde mezi 300 až 400 miliony ročně. To dělá naši smlouvu na 2. řady House of Cards velmi cenově efektivní. Tento úspěch Netflixového modelu, vypuštění celé série House of Cards najednou, dokazuje jednu věc. Diváci chtějí kontrolu.

Chtějí svobodu. Pokud to chtějí vidět najednou, jako u House of Cards a jiných seriálů, tak bychom je měli nechat. Nevíte kolik lidí mě zastavilo na ulici a říkalo: "Díky, že jste mi ukradl tři dny života." A skrz tuto novou formu distribuce jsme ukázali, že jsme se poučili tam, kde to hudební průmysl nedokázal. Dát lidem to, co chtějí.

Kdy chtějí. Ve formátu, v jakém chtějí, a za rozumnou cenu. A pak spíš zaplatí, než aby to kradli. Tedy někteří to ukradnou i tak, ale... Myslím, že pirátství můžeme potlačit. Předpovídám, že v příštím desetiletí, nebo tom dalším, se všechny rozdíly mezi platformami smažou. Liší se sledování pořadu 13 hodin v kuse od sledování filmu?

Je film definovaný jako něco pod dvě hodiny? Určitě je v tom něco hlubšího. Když sledujete film v televizi, tak už to není film, protože nejste v kině? Když sledujete seriál na iPadu, tak už to není seriál? Délka a zařízení jsou irelevantní. Tato označení jsou k ničemu, možná kromě agentů, managerů a právníků, kteří je používají při obchodování.

Ale pro současné děti v tom není rozdíl. Sledovat Avatara na iPadu, nebo YouTube na televizi nebo Hru o trůny na počítači... Je to stejný obsah. Je to jeden příběh. A diváci řekli své. Chtějí příběhy.

Touží po nich! Spoléhají se, že jim dodáme dobré věci. Budou to sledovat, oddávat se tomu, vezmou si to do autobusu i ke kadeřníkovi, vnutí to přátelům, dají to na Twitter, blog, na Facebook, udělají fanpage, hloupé gify a kdo ví, co ještě. To vše s vášní a důvěrou, o které se blockbusterům může jen zdát.

A všechno, co musíme, je jen jim to dát. Sladká odměna leží přímo tady. Sladší a větší, než kdykoliv předtím. Takže to bude hanba nás všech, pokud se nenatáhneme a nezískáme ji. Nakonec bych řekl slova jednoho muže, která bych adresoval vedením marketingu a umění, slova pana Orsona Wellse, který řekl: "Nesnáším televizi.

Nesnáším ji stejně jako buráky. Ale prostě nemůžu přestat jíst buráky." Děkuji. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A stačilo pár ukňouraných sebepřeceňujících se fňuken kterým se nelíbilo rande a tento skvělý herec leží v prachu div ne politý dehtem a posypaný peřím. Obludy vstoupivší jako ultimátní zlo do budoucích legend a mýtů hodují.

Nejraději ho mám jako Johna Doea v Sedm.

https://www.idnes.cz/revue/vztahy-a-sex/kevin-spacey-soud-sexualni-obtezovani.A190718_055944_sex_bur
https://www.lidovky.cz/kultura/kevin-spacey-je-zprosten-obzaloby-jeho-herecka-rehabilitace-se-ale-nejspis-konat-nebude.A190718_152902_ln_kultura_jto

60

Odpovědět

Kevin Spacey řekl jen to, co diváci už dávno dlouho dělají a vědí a prostě televizní společnosti se zasekly a sedí na místě a diví se, že ty stupidní seriály a filmy nikdo nesleduje a dělají tu nejhorší věc, opakují to stále dokola, místo toho, aby to vzaly za správný konec jako to dělá každý v kapitalistickém světě - tedy nabídka je závislá na poptávce, tak tyhle miliardové společnosti vyhazují prachy za šunty, které nikdo nesleduje, palec nahoru pro Spaceyho, že to konečně řekl

380

Odpovědět

Řekl bych, že třeba ČT nebo Prima Zoom je celkem ve předu, když můžeš streamovat i to, co není z jejich produkce. Na stránkách ČT můžeš také streamovat některé filmy (např Hercuile Poirot), které byly odvisílány max 14 dní zpátky

150

Odpovědět

Jak si lidi můžou stěžovat na cenu...

když si porovnáte cenu českých kabelovek a Netflixu, tak není co řešit.

Jestli tam jednou bude nějaká podpora formou českých titulků, tak do toho hned jdu.

161

Odpovědět

Davin Fincher, 0:44 - David Fincher

80

Odpovědět

Komu to ke konci připadalo příliš patetické, ať si pustí celou přednášku, v tomto výběru to působí jako mírně vytržené z kontextu.

120

Odpovědět

Tohle je hodně složitý téma. Nemám televizi, protože kvůli těm pořadům, které tam běží, se to nevyplatí. Navíc za a) na to jednoduše nemám peníze a za b) pořady s nějakou intelektuální hodnotou si můžu pustit na ČT online a bezplatně. Projekty jako Netflix jsou určitě hodnotný a zajímavý, ovšem jen pro ty lidi, kteří si to můžou dovolit. Přestože jsem pracující, tak stále platim nájem a účty za energie převyšující 70 procent mého platu a jednoduše si nemůžu dovolit platit třeba 400 Kč za možnost dívat se na nějaký seriál, ať už je to House of Cards nebo třeba GoT. Ať to zní jakkoli, tak mi nezbývá nic jiného, než vlízt na kickasstorrents a zkrátka si to stáhnout. Pirátit se prostě bude, a to i těchto důvodů. Možná kdyby si ty ''hvězdy'' neúčtovaly milion USD za díl (viz. Přátelé), nebo kdyby ty seriály nebyly tak megalomanský (viz. třeba právě House of Cards se 100 mil. USD rozpočtem), tak by to třeba bylo o něčem jiným a bylo by to mnohem dostupnější.

930

Odpovědět

Za 9 dolarů měsíčně nabízí netflix přístup k celému katalogu pořadů. Jsem si jist, že takovou částku bys mohl měsíčně zaplatit, kdyby u nás byl netflix přístupný.

533

Odpovědět

+Spoonera to si zaplatíš určitou částku za měsíc a můžeš se kouknout na cokoliv chceš, bez omezení, nebo je to že si zaplatíš nějakou částku a pak máš omezený počet dílů? :)

10

Odpovědět

+Spoonerjeslti se nepletu tak na cokoliv co tam mají

61

Odpovědět

HBO, Netflix.. satelitni stanice.. proc uz se davno nenabizi pres internet? proc nemuzu zaplatit 300kc/mes a mit HBO? MIsto toho se dohadovat se sousedama o montazi satelitu.. a dalsi sracky? Proc? Jasny Pokud uz clovek ma HBO muze mit HBO2Go coz je webovej stream pro majitele HBO.. ale musite k tomu mit i jine satelitni kanaly..

Na palici no.

490

Odpovědět

Všichni chtějí aby se změnil přístup ve filmech. Lidi jsou na celý nadržený. Ale já to mám rád takhle a nechci aby se něco změnilo. Když se potlačí pirátství v tomto směru tak si budu muset všechno zaplatit. Takhle jsem v tomhle směru filmů svobodný můžu se rozhodnout za co zaplatím a co upirátím. Chci aby to tak zůstalo a chci dál využívat nepřizpůsobivost filmových společností ve svůj prospěch.

1828

Odpovědět

Má pravdu. Pokud by byl Netflix i v ČR a bylo by to za rozumnou cenu, rozhodně bych osobně neváhal a zaplatil bych si to. Seriály si stejně nezálohuju, jen je vždycky zkouknu a smažu, pokud si je musím stáhnout, když nejde žádný stream. Řekl bych, že by si to koupilo plno lidí. Je to hodně dobrá myšlenka ten Netflix :)

441

Odpovědět

Jako je pravda že taky raději shlédnu seriál celý najednou (nemyslí během jednoho dne) než prostě na to čumět jednou týdně a pak zase čekat, přičemž už si vlastně ani nepamatuji co tam bylo protože jsem mezitím viděl díly z dalších 3 seriálů. Nejhorší je to čekání na další trůn GoT, momentálně teda čekání na další sérii :D

421

Odpovědět

to jsem vyřešil tak že jsem začal číst Píseň ledu a ohně :D momentálně vím co se bude dít celou sezonu tenhle rok. Nemusíš to kupovat, někde to stáhni v pdf

514

Odpovědět

+danteJá už je mám koupené všechny několik měsíců ale nějak na to nemám čas, jsem teprve někde v 70% prvního dílu, doufám že to stihnu než začne nová řada :D

10

Odpovědět

Televize dopadne jako radio pokud se nezmění

402

Odpovědět

nemám ani jedno. Ale TV u mě skončila dříve, rádio jsem si občas pustil aspoň v autě.

321

Odpovědět

+standysmanNepoužívám (u většiny lidí nemám) televizi je dosti naivní a zavádějící výraz. Jestli třeba jakýmkoliv způsobem (třeba stahováním z netu) využíváte produkty TV tohle slovo předemnou zní směšně. Ale je to takový rebelský říct nepoužívám TV a přitom mít na disku vše co kdy odvysílaly na HBO.

1224

Odpovědět

+standysmanCo je na tom zavádějícího? Nevlastní televizi nebo jí nikdy nespouští a tak jí nepoužívá. Rebelský? Spíš jde o to, že díky internetu si tvoříte svůj vlastní program v dobu jakou uznáte za vhodnou a nemusíte trávit čas sledováním všech těch sraček.

450

Odpovědět

+standysmanPravda, spíš tolerovat reklamy po stranách hlavního obsahu, než ty "akademické čtvrthodinky".

192

Odpovědět

Prosím, dejte si při překladu pozor na slovíčko „control“. České slovo „kontrola“ má docela jiný význam. http://petrkrcmar.blog.root.cz/2011/11/22/false-friends-aktualne-je-tu-velka-trafika/

716

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, proč má moje upozornění na nesprávný překlad tolik mínusů. Mohl by mi to prosím někdo objasnit?

A ano, je to bezesporu nesprávný překlad. Když se podíváte do slovníku cizích slov*, zjistíte, že slovo kontrola má zhruba následující významy:
přezkoumávání, dozor, dohled, ověřování

Co tedy znamená věta „Diváci chtějí kontrolu.“? To chtějí, aby na ně někdo dohlížel? Nebo chtějí na někoho dohlížet? A nebo snad něco přezkoumávat?
Nemyslí to Kevin Spacey spíš tak, že divácí chtějí rozhodovat (o tom, na co a kdy se podívají)?

* http://www.slovnik-cizich-slov.cz/?q=kontrola&typ=0

84

Odpovědět

+RedC22ale i v češtině se používá spojení mít kontrolu, znamená to právě tu schopnost rozhodovat o dané věci ovládat jako příklad můžu uvést klasickou větu ztratil kontrolu nad vozidlem, která neznamená že bys neměl možnost si vozidlo přezkoumat, ale to že ho neovládáš. Tudíž proto asi ty mínusy

70

Odpovědět

+RedC22Bruncla:
Díky za objasnění.

Mimochodem, to, že se to slovní spojení běžně používá, ještě neznamená, že je správně. Důvod toho, proč se to tak používá, jsou právě časté a chybné překlady z angličtiny tohoto slova, které deformují jeho chápání mezi lidma. Něco podobnýho je třeba slovo „alien“, které je do češtiny vlivem slavných filmů překládáno často jako „vetřelec“, ačkoliv rodilý mluvčí ho chápou ve významu „cizinec“. Povedená je taky zkratka UFO - tu prakticky každej chápe jako označení mimozemské létající lodě, ačkoliv skutečný význam je „neidentifikovaný létající objekt“, což v podstatě nemá s mimozemšťanama nic společnýho.

32

Odpovědět

+RedC22Slovní spojení mít kontrolu se používá naprosto běžně v literatuře i v novinářské práci.

41

Odpovědět

+RedC22Spooner:
A to je na tom to smutný.

15

Odpovědět

Začátek celkem zajímavý, s tím odhalit to celé. Na druhou stranu ten závěr mi připadal až moc americký a "silácký" a opět manipulativní. Ale každý to asi vidí jinak :).

434

Odpovědět

Znáš to, největší trik, který kdy ďábel předvedl...

460

Odpovědět

+Cardto bude žena

215