Kompozice záběru: Jak cítit s postavou

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:4 090

Očima postavy lze snadno pracovat s divákovo empatií. Skvělým příkladem toho, je filmové drama Slídil (2014) s Jakem Gyllenhaalem v hlavní roli. Se Studio Blinderem se tuto metodu naučíte díky třem prvkům:
Širokoúhlá čočka (wide angle) – slouží k rozšíření záběru a změní jeho zorný úhel.
Hloubka ostrosti (depth of field) – je to rozsah vzdáleností, ve kterým se předmět jeví ostrý.
Polocelek (medium shot) – zaměřuje se primárně na herce a okolí slouží jen jako doplňující prvek v pozadí. Například při tanci, gestikulaci nebo souboji. 

Odkazy: TRAILER S ČESKÝMI TITULKYStudio Binder online software pro plánování filmů.

Přepis titulků

Podívejte se někomu hluboko do očí. Co vidíte? Jejich úmysly? Jejich povahu? Jejich duši? To bude rozhodně případ Slídila Dana Gilroye. OČI: OKNA DO DUŠE Když ukazujete divákovi oči postavy, vytvoříte empatii.

A naopak, když skryjete oči postavy, eliminujete její lidskost. Gilroy vytvořil jednu skvělou filmovou postavu. Lou Blooma. Hladového kojota pronásledujícího svou kořist pouštní krajinou. Použijeme produkční software Studio Blinderu, abychom analyzovali, jak Dan Gilroy použil oči Lou Blooma k vyprávění příběhu. Nezapomeňte odebírat a kliknout na zvoneček, abyste zůstali v obraze.

Režisér se bál, že jakmile divák zjistí, že je Lou psychopat, odepíše ho. Vždy jsme chtěli udržet spojení mezi publikem a Jakeovou postavou. Nikdy jsme nechtěli udělat morální rozhodnutí. „Je to sociopat a psychopat.“ Vždy jsme v té postavě hledali lidskost a na tom jsme tvrdě pracovali. A tak vytvořil scénář a vizuální obraz, aby omezil divákovu nedůvěru. Gilroy ví, že když se podíváte postavě do očí, získáte si divákovu empatii. Správná kompozice diváka nejenom zaujme, ale udrží i jeho pozornost. Stírá rozdíly mezi objektem a okolím záběru.

Ukázání očí postavy závisí na třech prvcích. Výběru záběru, osvětlení a prezentaci. Podívejme se na scénu. Držet se cíle je důležitější než prezentovat své myšlenky nekonfliktním způsobem. V tomto příkladě se Lou baví s Ninou, producentkou zpráv, kterou hraje Rene Russo. - Odkud to máte? - Čtu si na internetu. - Jo?

Třeba co? - Tak vlastně všechno možné. Jsem na počítači celý den. Povídají si, dokud nedorazíme sem. Až do této chvíle nevidíme Louovi do očí. Až do této chvíle. Vloni jsem dělal obchodní kurz online a vím, že než začnete podnikat, musíte mít obchodní plán. A to, že něco děláte, je stejně důležité, jako proč to děláte.

Dialog v této scéně se postupně blíží k Louovu srdci a postupně jsme se dostali blíž k jeho očím. Otázka zní: Co dělám nejraději? Osvětlení je studiové. Gilroy vůbec neudělá střih od Louových dobře osvětlených nadějných očí. Nechce nic skrývat. Taky si napsat seznam předností a slabostí.

V čem jsem dobrý a v čem nejsem. Možná chci rozvíjet své přednosti, možná chci posílit svoje slabosti. A prezentaci nechá na svém herci. Dialogové linky a vizualizace ho polidšťují. Svůj seznam jsem přepsal. A myslím si, že televizní zprávy by mohly být to pravé, v čem bych byl dobrý.

V televizi to je tak skutečné. Podívejme se na další. Dopravní nehoda na Benedict Canyonu. Převrácené vozidlo se zraněnými. TV zprávy, co se stalo? Jak Gilroy používá výběr záběru, osvětlení a prezentaci v této scéně? Bereme ho symbolicky, protože je zvíře a my natáčíme dokument o volně žijících zvířatech.

Takže filmově jsme se snažili zachytit fyzickou krásu širokoúhlými čočkami a velkou hloubkou ostrosti. Gilroy natočil Loua v polocelku. A osvětlení, i když je přirozeně tmavé, není vrháno na Loua obzvlášť zlověstným způsobem. Jako prezentaci používá Gilroy svou partituru. Inspirativní hudba tu není, aby podpořila Louův zločin, ale spíše jeho vášeň pro práci.

Lou se hluboce utvrdil v tom, že by pro svou kariéru udělal cokoliv. Divák nemusí souhlasit s činy postavy nebo její morálkou. Jen musí lépe porozumět postavě. Různá témata ve Slídilovi jsou podporována vizuálními bitvami mezi nocí a dnem. Morální a nemorální. A tento kontrast vytváří ucelený obraz. Vidíme Loua během jeho vzestupů i pádů. A to, co získáme, je kompletní postava.

Shrneme si to: Když zvažujete, jak natočit oči postavy, mějte na paměti: Výběr záběru, osvětlení a prezentaci. Jaké jsou vaše oblíbené případy, kdy režisér očima postavy vypráví příběh? Podělte se s námi v komentářích. V popisku je odkaz, kde se lze registrovat pro produkční software Studio Blinderu. Můžete začít zdrama. Přihlaste se k odběru našeho kanálu, klikněte na zvoneček pro novinky a sledujte nás na Instagramu.

Protože jak říká Lou Bloom: Ricku, udělali studie a experti zjistili, že v každém systému, který spoléhá na spolupráci, je komunikace jako klíč číslo jedna k úspěchu. Víš, co to znamená STRACH? Co? STagnace RAcionálního CHápání. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vážně dobrý film.

10

Odpovědět

Tyhle rozbory jsou fakt super. A je vidět, že scénáristé a režiséři o svých filmech přemýšlejí a točí je tak, aby dané scény něco říkaly.

40

Odpovědět

Paráda, miluji tyhle naučná videa analyzující filmy. Díky za překlad!

130

Odpovědět

vyborny film aj vykon jakea, ale tie jeho vypulene oci tam boli minimalne polku filmu, chapem preco si vybrali prave tento film do rozboru

61