AstroturfingLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:193
Počet zobrazení:14 366

Pod zvláštním pojmem astroturfing se nachází metoda manipulace s veřejným míněním, kdy se společnost nebo politické hnutí snaží vyvolat dojem, že veřejnost zastává jejich názor nebo preferuje jejich výrobek. Celý systém funguje na falešných vypovědích zaplacených "herců", falešnými blogy, falešnými příspěvky v diskuzích, případně falešnými sdruženími, jejichž skutečné majitele nemůžete dohledat. Myslíte si, že je to jen problém USA nebo se s tím setkáváme i u nás?

Poznámka: Název astroturfing je odvozen od názvu umělého trávníku značky Astro Turf. Stejně jako tyto falešné názory vypadá pravý, ale ve skutečnosti není.

Přepis titulků

Astroturfing. Zní to jako trend náctiletých, kdy šukáte umělý trávník, zatímco jíte tabletu do myčky. Ano, náctiletí už nejí polštářky na praní, jedí tablety do myčky. Astroturfing je praktika, kdy se společnosti nebo politická hnutí vydávají za sdružení skutečných občanů. Je to jako falešný trávník, proto tomu říkají astroturfing. Je to vtipné a chytré označení. Princip astroturfingu zřejmě znáte.

Mohli jste vidět reklamy sdružení s populistickými a generickými názvy, jako Američané proti dani z jídla, kteří natočili velmi specifickou reklamu. Washington mluví o nové dani na limonády a sodovky. Prý půjde jen o drobné, ale to se rychle nasčítá, pokud chcete nakrmit rodinu. Washingtone, pokud posloucháš, tobě se to nemusí zdát jako mnoho, ale nás to vyjde draho. Napište kongresmanovi, že nechcete daně na limonády a sodovky.

Asi vás nepřekvapí, že Američany proti dani z jídla nezaložili běžní Američané, kteří se složili na to, aby si koupili reklamu v národní televizi, kde by probírali svůj největší problém. Byla to iniciativa potravinářského průmyslu, což dává smysl. Nápojové společnosti mají hromady peněz. Dostatek peněz na to, aby přesvědčili LeBrona Jamese k předstíranému pití Spritu. Sprite. Diabetes na jazyku. Možná si myslíte, že to bylo hned jasné a že na podobné kraviny jste nikdy neskočili.

Nebuďte si však tak jistí. Díky toku peněz nejasného původu, což dovoluje rozhodnutí Citizens United, se techniky astroturfingu stávají čím dál sofistikovanější, efektivnější a nebezpečnější. A nehodlají zmizet. Dnes by bylo vhodné se na některé tyto techniky podívat, abyste je v budoucnu snáze poznali. Začněme se samotnými názvy.

Někdy si sdružení dají naprosto zavádějící názvy. Například sdružení Zachraňte naše dýška, které má bojovat za obsluhu restaurací, je skupinou proti zvýšení minimální mzdy, kterou založili vlastníci restaurací. Národní koalice mokřadů promlouvá jménem ropných společností a realitních developerů. Americký koncil vědy a zdraví je financován, mimo jiné, frakovacími společnostmi, limonádovými společnostmi, výrobci e-cigaret a chemickým průmyslem. Je to přesný opak toho, co čekáte.

Jako by se tento pořad jmenoval Šťastná hodinka se smíškem Johnem Oliverem. Je to tak zavádějící, že to neobhájíme. Podívejte, není vždy snadné poznat přesný motiv sdružení. Především u takovýchto reklam. Tady je Tony a jsem naštvaný. Proč vy lidi sypete peníze ochráncům zvířat z The Humane Society? Ti ubožácí ani nefinancují váš místní útulek. Více informací najdete na humanewatch.org.

To je podivná reklama. Zaprvé, pokud máte mluvícího psa, proč z něj uděláte takového kreténa? Jsem Tony a jsem naštvaný. Ochránci zvířat jsou ubožáci a pokud nesouhlasíte, vykuřte mi mé psí péro. Zadruhé, kdo by vytvářel útočnou reklamu proti The Humane Society? Konkurence? Ještě humánnější společnost? Množírny psů?

Psi nesnášející svou rasu? Těžko říct. Ale můžu říct, že za reklamou stojí Rick Berman, PR expert, který je v odvětví znám jako doktor Zloun. Proslavil se tím, že obhajoval kontroverzní produkty. Například pasivní kouření, transmastné kyseliny a mikropůjčky. Také vytvořil neziskové společnosti, odmítající regulace všech těch věcí. Jedna z těchto skupin, Centrum pro svobodu spotřebitelů, stojí za tou reklamou proti The Humane Society.

Takže kdyby Centrum pro svobodu spotřebitelů bylo stínovou organizací korporátního klienta, bylo by tedy relevantní, že se Rick Berman objevil na akcích vepřového průmyslu, který byl v minulosti The Humane Society kritizován za chov březích prasnic v kleci? Nebo jak tomu říká Rick Berman, v mateřských ohrádkách? Nemůžu to říct. Z právního hlediska to nesmím říct. Chtěl bych, opravdu bych chtěl, ale jasně mi řekli, že nesmím.

Můžete hádat, ale nesmím to říct nahlas. Ale můžu říct to, že Berman odmítl, že by vytvářel stínové organizace pro korporátní klienty. Řekl, že to není stínové, protože vše je naprosto transparentní. To je divné, protože nevíme, kdo přesně stojí za jeho kampaněmi. A ta údajná transparentnost se změní, když jedná za zavřenými dveřmi.

Zde je nahrávka, kde nabízí své služby zástupcům ropného průmyslu. Lidé se mě pořád ptají na to samé. "Jak si můžu být jistý, že nezjistí, že za tím stojím?" Celé to vedeme přes neziskové organizace, které nemusí zveřejňovat své dárce. Naprostá anonymita. Vidíte, transparentnost. Má pravdu, je to naprosto anonymní.

Ale obecné pravidlo praví, že pokud se vás neustále ptají: "Jak můžu vědět, že nikdo nezjistí, že s vámi obchoduji?", tak to není dobré znamení. Stejné záruky soukromí dává Hardy's svým zákazníkům. "Nebojte se, nikdo z přátel, rodiny ani kolegů se to nedozví." "Tak snězte svůj obří burger, než vychladne koňské maso." Ale astroturfing jde ještě dál než jen k vedení peněz skrz neziskové organizace.

Také mohou najímat pochybné experty, aby dodali svým názorům váhu. Existuje mnoho příkladů. Mým nejoblíbenějším je skupina Občané za požární bezpečnost. Před pár lety úředníci v Kalifornii chtěli zrušit povinnost, aby byl nábytek napuštěn zpomalovači hoření, které byly spojovány s rakovinou. Ale Občané pro požární bezpečnost zaměstnali chirurga specializujícího se na popáleniny, doktora Davida Heinbacka, který obhajoval všechny ty zpomalovače hoření.

Řekl pamětihodný příběh. Sedmitýdenní dítě leželo v postýlce na matraci napuštěné zpomalovači hoření a nenapuštěném polštáři. Máma mu k postýlce dala svíčku. Svíčka se převrhla a dítě utrpělo popáleniny na 50 % těla. Mělo popálenou celou horní polovinu těla.

Bylo to maličké dítě, ne o moc větší než můj italský chrtík. Nakonec zemřela. Prožila tři týdny bolesti a utrpení v nemocnici. To zní hrozivě, ale řekl tu trochu podivné věci. Netuším, proč měl potřebu porovnávat velikost dítěte k italskému chrtíkovi. Každý ví, jak je dítě velké. Neexistuje nikdo, kdo by nikdy neviděl díte.

Je to jako dospělý, ale menší? Pověz mi víc. Pokud nemá chůdy, tak jak nastoupí do autobusu? Asi má velikost 5 křečků slepených k sobě. Nebo velmi malé sekačky. Asi nejsem moc daleko od pravdy. Zadruhé, pokud si říkáte, kolik lidí položí svíčku vedle postýlky s dítětem, nejste sami. Novináře z Chicago Tribune napadlo to samé.

Zjistili, že o dva roky dřív Heimbach vypovídal před jinou komisí, kde vyprávěl podivně podobný příběh. Povím vám o dítěti, o které jsem se staral v dubnu. Matka měla svíčku a posadila se vedle postele. Na 7 minut opustila místnost. Dítěti se neznámo jak podařilo svíčku shodit. Díte utrpělo popáleni na 80 % těla. Teď to začíná znít podezřele.

Kolik lidí pokládá zapálené svíčky vedle postýlek s dětmi? Uložila jsem Ethana do postele. Jako noční světýlko jsem kolem postýlky zapálila spoustu svíček a nad postýlku jsem zavěsila pár ostrých nožů a karcinogenních barev, aby se měl na co dívat. Podívejte, Haimbeck neskončil. O rok později vypovídal před zákonodárci na Aljašce a hádejte co.

Letos jsem měl v péči šestitýdenní dítě. Matka odešla a na prádelníku nechala svíčku. Pes ji nějak převrhl a svíčka spadla do postýlky. Malá holčička utrpěla velmi vážné popáleniny na 75 % těla. Takže najednou v tom účinkuje pes? Jaký pes by tohle udělal? Moment, vím přesně jaký pes. Zbytečně hrubý a naštvaný italský pes jako Tony.

Zlobivý pes. Zlobivý pes! Jako by vycítil, že zákonodárci budou zpochybňovat jeho motivy, tak jako další věta, kterou sám od sebe řekl, bylo toto. Neplatí mě nikdo, kdo by vyráběl určitý zpomalovač hoření. Abych byl fér, má pravdu. Neplatil ho nikdo, kdo by vyráběl nějaký určitý zpomalovač hoření. Ale platili ho Občané za požární bezpečnost, kteří mu zaplatili 240 000 dolarů.

Ukázalo se, že sdružení má jen tři členy, což jsou tři největší výrobci zpomalovačů hoření na světě. Říkám tedy: "Lež má krátké nohy a na nich nehořlavé kalhoty." Když reportér zavolal do jeho nemocnice, nedokázali najít žádnou oběť popálení, která by odpovídala Heimbeckovu popisu. Takže jeden z reportérů udělal první logickou věc. Nejlepší bylo mu zavolat domů. a zeptat se na ty děti.

Zemřeli ve vaší nemocnici? Řekl mi, že to nemyslel vážně, ale spíš jako nadnesenou historku. "Ale tak jste nevypovídal." Řekl: "Nebyl jsem pod přísahou." Dobře, dobře. Zaprvé, očekává se, že budete mluvit pravdu, i když nejste pod přísahou. Zadruhé, nadnesené historky nejsou to samé co lži. Viděl jsem Keri Russel vycházet z pekařství, to je nadnesená historka.

Není nic moc, ale dá se to. Viděl jsem Keri Russel, jak z pekařství vyletěla na drakovi, to je lež, ačkoliv je to mnohem lepší historka. Potíž je v tom, že Heimbeckovy lži zafungovaly. Tento zákon o zpomalovačích hoření nebyl schválen, částečně kvůli jeho výpovědi. Posledním a asi nejkontroverznějším nástrojem astroturfingu je něco, na co si současný prezident neustále stěžuje.

Já vám to řeknu! Podívejte se, to jsou placení demonstranti. Demonstranti jsou placení demokraty. Ukázalo se, že demonstranti dostali 50 dolarů za účast. Jsou tu demonstranti. Mimochodem, zaplatili vám 1 500 dolarů za to, že budete za idioty? Teď úplně nevím, jestli je Trump naštvaný, nebo je nadšený z toho, že narazil na pracovní příležitost, na kterou by Don Jr.

a Eric měli kvalifikaci. Zatímco Trumpova obvinění jsou nesmyslná, placení demonstranti existují. Měl by to sám vědět. Vedení jeho kampaně mělo hercům platit 50 dolarů, aby ho povzbuzovali během oznámení kandidatury. Placení demonstranti jsou nejodpornějším nástroje astroturfingu.

Podívejte se, co se stalo loni v New Orleans. Společnost Entergy potřebovala povolení městské rady ke stavbě kontroverzní elektrárny. To dostali nedlouho po jednání, kde se čirou náhodou objevila skupina podporovatelů energetiky v oranžových tričkách. Později se ukázalo, že PR společnost pracující pro Entergy najala společnost Davy na přání. Ti najali herce, kteří podporovali elektrárnu.

Najímali přes Facebook, kde nabízeli, cituji: "...60 až 200 doláčků za tříhodinový výstup." To zní dost podezřele. Doláčků? To zní jako slang pro peníze z novely Marka Twaina "I na 19. století se tu nachází příliš výrazů negr." Davy na přání dokonce vytvořily i doporučené věty.

Příkladem je: "Lidi, je rok 2017." "Minulý měsíc nám řekli, ať převařujeme vodu." "Už mě nebaví mít pocit, že žiju v zemi třetího světa." Zdá se, že někteří lidé se těchto témat drželi. Už mě nebaví mít pocit, že žiju v zemi třetího světa. Tohle jsou Spojené státy. Je rok 2017 a bude rok 2018. Musíme se obávat toho, jak nám každou chvilku radí, ať převařujeme vodu.

Musím si být jistý, že babička, syn nebo mazlíček nevypije vodu s mozek požírající amébou. Musím uznat, že to o mozek požírající amébě si vymyslel sám. Trochu zaimprovizoval. Tento muž trvá na tom, že si za tím vším stojí a že nebyl placen Davy na přání. Ale jiná osoba, která přiznala, že jí zaplatili, řekla, že dostali bodový seznam instrukcí, kterých se mají držet.

Za prvé, nikomu neříkejte, že vám platí. Za druhé, nikomu neříkejte, že vám platí. Za třetí, budou tam média, nemluvte s nimi. Za čtvrté, nikomu neříkejte, že vám platí. Za páté, pokud se vás někdo na něco zeptá, neříkejte mu, že vám platí. Tohle je slovo od slova svatební slib scientologů. Je to krásný slib, zajděte si na nějakou. Pokud vás napadá, kdo stojí za Davy na přání, tak vám představím jejich ředitele Adama Swarta.

Je to odpovědí na to, jak by vypadala vlažná láhev Smirnoffu Ice v lidské podobě. Docela nestoudně přiznává, co dělá. Poskytl jste někdy protestující? Jistě. - Demonstranty? - Ano. - Vidíte na tom něco špatného? - Z osobního hlediska ne. Nemáte pocit, že lidi klamete, aby zaujali nějaký postoj, ačkoliv by ho bez toho rozruchu nezaujali?

My lidi neklameme, chceme aby se zapojili. Ano, zapojujete je tím, že je oklamete. Oboje lze dělat zároveň. Jako by někdo řekl: "Já tady v cukrárně nemasturbuji." "Já chci, aby se policie nějak zapojila." Děláte oboje a jedno to druhé nevyruší. Swartův úspěch je podmíněn tím, že lidé udrží nervy na uzdě a nepřiznají se během svého výstupu.

S podivem je, že se to už stalo. V malém městě Camarillo... Město potřebuje změnu. se občané nebojí vyjádřit svůj názor. Jednoho chladného večera v prosinci... Prince Jordan Tyson? tento muž opravdu vynikal mezi ostatními.

Tento případ je proti selskému rozumu. Během tří minut městské radě řekl to, co, jak později přiznal, byla lež. Jsem jen běžný občan, který chce promluvit. Není. Sám se popisuje jako herec z Beverly Hills, který se prodírá životem. Vystupuje pod jménem Prince Jordan Tyson. Ne, tomu nevěřím. Nevěřím, že cokoliv na této tváři, na této tváři, vám připomíná nedoceněného herce z Beverly Hills.

Tenhle příběh prostě nesedí. Ale kupodivu je pravdivý. Přestože nechvalně známý PJT nejdřív tvrdil, že v oblasti žije, brzy mu začala klesat sebejistota, což vyústilo v toto. O 40 minut se Tyson vrátil k pultíku. Prince je zpátky. Byl to asi nejdivnější moment, který městská rada kdy zažila.

Nesouhlasím s důvodem, proč tu jsem, a zaplatili mi za to, že sem přijdu. Kolik vám zaplatili? Sto babek. - Kolik? - Sto dolarů. Jsi naprostej idiot, Princi! Porušil jsi pravidla Davů na přání číslo jedna, dva, čtyři a pět. Teď nedostaneš těch sto doláčků, které jsi mohl použít na změnu jména.

Nebo na změnu vizáže, abys nevypadal jak al dente Owen Wilson. Když to celé spojíte dohromady, tedy falešná sdružení, falešné experty a falešné zastánce, kteří ovlivní skutečný svět, tak je to deprimující a může to způsobit skutečnou úhonu. Jde to dáleko za úzká témata, o která se sdružení zajímají. Samotná existence firem jako Davy na přání znamená, že můžete napodobit něco spontánního.

Konspirátoři opakovaně a chybně spojují Davy na přání třeba s údajně placenými davy v Charlotesville nebo falešnými oběťmi při střelbě v Las Vegas. To je velmi nebezpečné. Nesmíme dopustit, aby následkem bylo, že každý bude předpokládat, že kdokoliv, kdo s ním nesouhlasí, je podplacený. Skepticismus je zdravý, ale skutečný cynismus je nebezpečný. Protože problém sám nezmizí, je jen na nás, abychom používali svůj úsudek.

Pokud psí Ray Liotta říká, že The Humane Society je hrozná, my bychom se měli zeptat: "Proč? Proč?" "Kdo ho vycvičil a o co mu jde?" Bohužel, dokud nenajdeme způsob, jak tato sdružení donutit, aby byla transparentnější, tak to je vše, co zmůžeme.

Astroturfing je vážnou hrozbou pro veřejné mínění. Je důležité, abychom si toho byli vědomi. Protože nechali všechny své nástroje válet kolem, mohli bychom je také použít a bojovat svíčkou proti svíčce. Musíme jasně sdělit svůj názor. Všichni jsme Američané. Skuteční lidé, rozhodně ne herci.

Jsme jen skupinou znepokojených lékařů, matek, učitelů a únosců. Podle nás si zasloužíte znát pravdu o astroturferech. Zde jsou fakta. Jsou zodpovědní za každé napadení žralokem v dějinách USA. Kam zmizely včely? Astroturfeři je střelili do ksichtu! A podle Spojeného institutu skutečných vědeckých studií každý astroturfer zabil alespoň jedno štěně holýma rukama.

Možná ne, nejsme pod přísahou. Jde o to, že astrotufeři zapálili toto dítě. Není to panenka, je to dítě! Není větší než italský chrtík. Jmenuje se Eleanor. Má ráda čtyři věci. Své dudu, své papů, korporátní a politickou transparentnost a nehořet. Právě teď Eleanor nemá ani jedno. Pokud nebudete opatrní, jednou astroturfeři přijdou k vám domů a zapálí vaše dítě!

Zastavte astroturfing. Zaplatili Občané za čerstvější pomerančový džus. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V čase 10:38 říká, že dostali 1500 dolarů ne 50.

10

Odpovědět

Astroturfing byl krásně vidět v amerických volbách 2016 kdy se vás všichni snažili přesvědčit že Hillary měla 96% šanci na výhru a Trump to měl rovnou zahodit

919

Odpovědět

Proč dáváte záporné lajky? Třeba takový Huffingtonn Post dával den před volbami Hillary 98% a Donaldovi 1%. Naučte se být trochu racionální a nedávejte jenom lajky, protože nemáte rádi Donalda zatímco Hillary nebo Bernieho milujete.

311

Odpovědět

+StandaAle kdepak, to si špatně pochopil, my jen nemáme rádi blbce kteří bez přestání obhajují jiné blbce, to nemá se vztahem k Hillary nebo Berniemu nic společného.

00

Odpovědět

takze to melo aktivizovat volice Trumpa a uchlacholit volice Clintonove... neberte to jako dukaz, ze to nefunguje. snad prave naopak. ono to, ze se proti mistru B. u nas "spikli" vsichni politici a zavedene struktury (aspon se mu povedlo vyvolat ten dojem) mu vyhralo volby

40

Odpovědět

Keby som mal na to peniaze, tak by som najal dve skupiny protestujúcich, ktoré by zapálene podporovali opačné názory a pokúsil sa to doviesť až do toho, že sa pobijú. :D

85

Odpovědět

Tak to bylo - jedna z věcí, kterou udělat, když jste miliardářem - najmout dva špičkové soukromé detektivy a nechat je se sledovat navzájem :)

90

Odpovědět

+Jecketno dobře ty Jeckete, ale v tom co píše tvůj předřečník je navíc ten důležitý prvek zadostiučinění a odplaty, když si ty prodejné štětky dají kvůli něčemu co je absolutně nezajímá ještě po držce. Takže sorry, ale ten předchozí nápad je o dost lepší.

00

Odpovědět

18:44

66

Odpovědět

A kolik je teď?

80

Odpovědět

Vlivní a bohatí manipulují těmi chudými k vlastnímu prospěchu. Nic nového, v tom jsme my lidé experti od počátku civilizace :)

161

Odpovědět

Přesah toto problému nejen k nám, ale do celého světa je naprosto evidentní. Kdopak si myslíte, že rozdal těm lidem na náměstí červené karty pro Zemana (jaká analogie s oranžovým tričkem ve videu)? Že s nima všichni přišli z domova? Těžko! A kdo takovou akci asi sponzoroval? Proč FF a FSV UK dává študentům svých tak důležitých oborů volno výměnou za to, že se takových akci zúčastní - na kolik tedy potom prezentují svůj názor?

Smutnější je, že se toho účastní celé státy - viz. Majdan nebo Arabské jaro. Došlo jim, že než rovnou udělat nějaký drahý a stupidní útok (hello Irák a Afgán), je lepší vyvolat nepokoje, poslat tam nějaké nezaujaté "investigativní novináře" (CNN nebo Reuters ofc), aby to hezky nerealisticky nafotily (http://www.dailymail.co.uk/news/article-4573882/Fake-news-row-Muslim-protesters-TV-crews.html - btw, kdopak zaplatil a vytiskl všechny ty obrázky a hashtagy..) jako "národní revoluci proti diktátorovi" a následná podpora je pro veřejnost podstatně lépe zkousnutelná. Co naplat, že na Ukrajině se vystřídal jeden oligarcha za druhého, že v Libyi se mají 100x hůře než za Kaddáfího (hlavně ale, že ropné kontrakty jsou v suchu) a že v Syrii málem vyhrál Islámský stát. Zájmy státu jsou přece "otázkou národní bezpečnosti" a tak je potřeba je prosadit ať to stojí cokoliv.

Jo jinak účelově založené neziskovky u nás ještě posunuli na vyšší level, protože tady pak žádají o dotace, takže jejich zájmovou činnost vlastně platíme z našich daní. Typickým příkladem takové neziskovky je Open Society Fund, která se rozpočtem více než 1 mld. USD ve 37 zemích světa stará o to, že budou vyslyšeny ty "správné" hlasy - proto byla v Maďarsku zakázána (což se ovšem samozřejmě neobešlo bez velkého povyku - https://www.aljazeera.com/news/2018/05/hungary-thousands-protest-budapest-pm-orban-180508201221133.html - spousta lidí na fotkách opravdu vypadá, že by pro dvacku prodali i babču..), zatímco když dříve tohoto roku Singapur (jako jedno z nejvyspělejších měst světa) odmítl registraci společnosti podporované OSF, neštěkl po tom ani pes :))

2165

Odpovědět

Už se na tebe těším :-*

295

Odpovědět

+ChocholoušekSe mi libi jak lidi, obeti teto manipulace, to nakonec uplne otoci. Stejne jak vyraz fakenews proti klasickym mediim. A ctou si vesele ty prorusky weby.._.

265

Odpovědět

No jo, taky by mě zajímalo kdo těm lidem rozdal ty profesionálně vyvedené transparenty: https://im.tiscali.cz/press/2016/05/17/624017-profimedia-0266792283-653x367.jpg

313

Odpovědět

Zapomněl jsi ještě na jednu analogii s videem. Například jak Oliver mluví o tom, že vlivem těchto organizací budou i "praví" demonstranti napadáni za to, že je někdo podplatil.. a ejhle.. to se ti už nehodilo do krámu..och můj bože červené karty ty museli stát majlant.. no jo papír je dneska hrozně drahý..to musel sponzorovat Soroš nebo Kalousek..

Co se týče CNN -> https://www.washingtonexaminer.com/cnn-rejects-critics-who-say-it-staged-sympathetic-muslim-images/article/2624936
Mimochodem.. nechápu tu tvoji analogii.. to co tady uvádíš, jako fake news je z Londýna.. Co to má společného s tím co jsi předtím uváděl?

Mimochodem... většina neziskovek žije z darů od občanů..dotace ze SR tvoří okrajové příjmy.

116

Odpovědět

+HrnečekTak CNN to popřela? No to snad ne! Kdo by to čekal, že? :)))

A evidentně toho nechápeš víc, když nedokážeš pochopit podobnost mezi účelovou finanční podporou demošky na Albertově (ve prospěch něčího názoru/vidění světa), placením demonstrantů na Majdanu (záhadně hned poté, co Janukovič odmítl podepsat nevýhodné asociační dohody s EU) a snahou CNN vytvořit po teroristickém činu pozitivní obraz muslimů v UK za každou cenu (zaplacením a naaranžování takového minihappeningu o kterém ale budou zaručeně tvrdit, že "islámská komunita v Británii útok jednoznačně odsoudila" - no jasně, 10 pablbů, kterým řekli tady stůj a tohle drž...).

423

Odpovědět

+JecketNepopřela..vysvětlila to je rozdíl.

hahaha :-D Jasně.. všechno je velká konspirace.. demonstrace na Albertově byla financována.. jsi úplně mimo. Cože? Nevýhodně dohody s EU? Víš vůbec o tom něco? Nebylo to podepsané, kvůli podmínce, že bude propuštěná Juliji Tymošenková.. protesty vzešly právě z toho, že většina lidí s tímhle krokem nesouhlasila.. ta tvá iluze, že všichni demonstranti, kteří hájí své občanská práva jsou hned někým placený je naprosto scestné.

175

Odpovědět

+HrnečekKrása a všechny tyto hlavní zprávy fotí jak o život tuto jednu stejnou početnou muslimskou komunitu (asi 20 členů) s připravenými transparenty (ty si asi vytiskly ty ženské doma narychlo a shodou náhod všechny stejné), aby mohli potom psát titulky jako "Muslim community lay flowers to pay respects to London Bridge attack victims" nebo "'Turn to love' message from Muslims after London Bridge attack". Úchvatné!

Koukám, že pán se snaží být expertem na Ukrajinu :) Sám Janukovyč uvedl, že to tak není (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1063962-janukovyc-nehodla-podepsat-asociacni-smlouvu-s-eu) a že důvody jsou ekonomické. Celkem logicky. Ukrajina by podpisem takové dohody musela přijmout standardy a regulace, které platí pro firmy u nás, dále veškerou legislativu platící jednotně v Unii, včetně té celní. Trh by byl zaplaven levným zbožím ze západu, zatímco místní firmy by minimálně dio aplikace základních standardů nebyly výrobou o moc konkurenceschopnější než před podpisem. Na oplátku by ztratili přišli o celní unii s Ruskem, takže na východě Ukrajiny by byla čistá bída. Celou smlouvu máte zde: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2014:161:FULL&from=EN (má asi jen 2135 stran).

417

Odpovědět

paradny koment, hadam to otvori oci aj slnieckam, ale asi tazko, ovce

225

Odpovědět

Ukrajinci jsou vážně špička, když celé rodiny protestují měsíce na náměstí, mrznou na něm během kruté zimy a nechají se mlátit a střílet od policejních složek ne kvůli tomu, že jejich prezident na příkaz Moskvy odstoupil od smlouvy, která měla přibližovat EU a Ukrajinu a uvrhl tak jejich budoucnost zpět do satelitu Moskvy, ale kvůli padesáti dolarům, pochopitelně od Sorose, od koho jiného.
Pár tak oddaných placených protestujících, kteří se za pár korun nechají zastřelit za postoj, kterému nevěří, bych taky potřeboval. Stačili by mi dva a nemusel bych do konce života hnout prstem. Nevíš kde se dají sehnat? Přece jen, ty jsi celou tu šarádu na rozdíl od nás prokoukl, takže máš určitě detailní informace, kde se takoví lidé najímají. Jednoho bych posílal do práce - nechal bych mu dvě stovky a zbytek by mi odevzdal a ten druhý by se mi staral o domácnost a zahradu. Já bych jen seděl na internetu jako ty a hltal všechny konspirace, které na mě vybalí ruská propaganda, abych mohl nepodloženě žvanit své směšné konspirace na internetech a být za debila jako ty.

342

Odpovědět

+Padouch z NWONo jasně, celé rodiny tam měsíce protestují, staví barikády a házejí na policii zápalné láhve. Někdo je pracně autobusama svážel z celé Ukrajiny (za čí penízky?) na to jedno zabarikádované náměstí a i tak jich tam v mrazivém prosinci 2013 protestovalo celých 20.000 (z toho pouze 5.000 zůstalo přes noc - https://www.e15.cz/zahranicni/v-kyjeve-vyrostly-nove-barikady-janukovyc-pry-dohodu-s-eu-chce-1046320)!!!!!! Tomu říkám obdivuhodné číslo a jednoznačný hlas Ukrajiny! Oh wait, ona má vlastně 45 milionů obyvatel, tak to asi nic.. Vtipné je, že mezi zmlácenými demonstanty byli i občané Polska - asi nějací turisté :)

Samozřejmě, že né všichni byli placení nebo že celý majdan byl placený, ale minimálně ten start z velké části ano. Západ pochopil, že si Ukrajince nekoupí nevýhodnou smlouvou, vojenský puč nepřicházel v úvahu, tak se zavolalo klukům z CIA a MI5, aby prozradili, jakým způsobem to svrhli režim v Iránu (1953). Obnobné to bylo v podpoře celého "Arabského jara", kde se vesele a za jakoukoliv cenu podporovala "opozice" (Libye, Sýrie), přestože taková podpora často končila v rukách radikálů a teroristů (https://www.nytimes.com/2012/12/06/world/africa/weapons-sent-to-libyan-rebels-with-us-approval-fell-into-islamist-hands.html). Ale co, hlavní je svrhnout diktátory, dosadit vlastní loutku (viz. Irán), pojistit dodávky ropy a zbraní..

Jo a pochybuji, že z Vašeho mrzkého platu továrního dělníka máte na to si někoho pronajmout, spíš tam děláte děvečku nějakému frankfurtovi, ale pokud náhodou, klidně si nějaké úkáčko pronajměte, ty dva čudle tam za Vás zmáčknout zvládne ;)

121

Odpovědět

Tenkrát jsem osobně stál na Národní a zvedal červenou kartu nad hlavu. Fakt mi nekecejte, že ti ostatní kolem mě, co dělali to samé, byli zaplacení herci! Takže já tam stál zadarmo a přitom jsem mohl dostat prachy?? A to od Američanů? Sakra, zase jsem něco prošvihl... :(

190

Odpovědět

To je děsnej blábol :D

40

Odpovědět

Politici (nebo treba kralove/kralovny, samani- to je fukt, kdo je vudcem zeme) maji pouze jeden ukol - aby "obycejni" lide mohli v klidu zit a nehladoveli. To je pointa vladnuti ne? No, tak bud zijeme v raji a lide maji tendenci si neustale na neco stezovat a nebo politici delaji neco spatne.

PS : Prvni kdo da like/dislike bude astroturfer - urci zda tento komentar bude dostavat vice plusek a nebo vice minusek

36

Odpovědět

Bohužel to máme i u nás – ty hromadné protesty školáků nahnaných na demonstrace, jednotné umělé protesty proti některým politikům atd. atd.

1363

Odpovědět

Blik, ale v ČR si je moc neplatí. Tady se rovnou vyučuje politická preference na škole, v mediích a na internetu.
Utváří se veřejné mínění skrz masivně zpolitizované hapeningy neziskových organizací a pak to žije samo.
Kritické myšlení je to co by se mělo učit aby nevolili Zemáky a Čápáky a naopak nechodili jak ovečky protestovat se skupinovým IQ, nezpívali trapný songy o přání smrti Ovara atd.
Chce to uplně nový lidi v politice kompletní očista od lobingu a StB vazeb.

820

Odpovědět

Nebo dvě třetiny obecenstva u Soukupa na Barrandově...

233

Odpovědět

A já tam byl zadarmo :(

90

Odpovědět

Reportáž je jen jasné varování, že v USA si můžete zaplatit jak demonstraci tak protestující, kteří odpřísáhnou svůj názor i když mu sami nevěří, protože za něj dostali zaplaceno. Je to odraz dnešní Americké společnosti.

333

Odpovědět

Nejen americké.

335

Odpovědět

V Rusku ze sebe delaj vygumovany lidi sasky zadarmo :D

113

Odpovědět

+Autist69Zadarmo?

Vždyť car Putin zadotuje pár vodovodů a hlavně ať nechodí revizoři ve vlacích, protože je chtějí mít Rusové "zadarmo" .

12