DopingLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:294
Počet zobrazení:25 153

Nejspíš jste zaregistrovali dopingový skandál, kvůli kterému Rusko nejspíš nebude moct startovat na Olympiádě v Riu ani na žádných větších akcích. Jak je možné, aby doping dorostl tak obludných rozměrů? A je to problém pouze Ruska?

Přepis titulků

Olympiáda. Jednou za dva roky vám připomene, že existuje NBC. Hry v Riu jsou už za rohem. Připravte se na sentimentální profily sportovců, které budou podobné těmto. Tori Bowie je sprinterka, která se snaží dostat na vrchol. Její úspěch překračuje její běžeckou dráhu na střední škole. U jeho bazénu z dětství stále stojí lavička, na které byl nucen sedět a odpočívat. Ale tomu, s čím měli ostatní problémy, dal Phelps smysl v každodenním závodění.

Burroughse pohání základní pravda. Sport mu splnil jeho sny. Ano! Tato videa nejsou jen povzbuzující, jsou pravým inspiračním pornem. Tohle sleduje ohňostroj, když si chce vyhonit. Ale zatímco Olympiáda může být přehlídkou sportovních výkonů, může se taky odehrávat pod stínem vrženým dopingovým skandálem.

Tato Olympiáda není výjimkou. Podle zprávy, která vypadá jako špionážní thriller z dob studené války, se ruští tajní agenti a tajemná moskevská laboratoř podíleli na státem řízeném dopingu. Ruští sportovci a trenéři potají natočili, jak se drogy předávají jako bonbony. Rusko bylo obviněno, že využívalo své tajné služby jako novou KGB k manipulacím s údajně bezpečnými testovacími lahvičkami.

Údajně využívali tuto díru ve zdi laboratoře k tomu, aby vzorky měnili. Ano, ruská laboratoř využívala díru ve zdi k tomu, aby vyhráli olympijské medaile. Tohle je první známý případ skutečné gloryhole. Poslechněte si, jak sportovci tyto drogy požívali. Rodchenkovův koktejl se skládal ze tří povzbuzujících drog, které byly podle jeho pokynů spláchnuty alkoholem, aby se zkrátila doba, po kterou mohly být odhaleny.

Chivas pro muže, vermut pro ženy. Moment. Vermut pro ženy? Chápu, že doping je problémem, ale doufal jsem, že ilegální produkty zaměřené pouze na jedno pohlaví vymřely s dýmkou na crack Virginie Slim.

#feminismus #dýmkynacrack Ruský atletický tým je v současnosti z Olympiády vyloučen. Ale tento příběh není ničím novým. Už od vzniku vědy se lidé snaží své tělo vylepšit. Ve 20. letech 20. století francouzský chirurg narozený v Rusku transplantoval tenký plátek šimpanzích varlat do lidského šourku. To bylo šílené. Dnes víme, že potřebujete silný plátek šimpanzích varlat.

Teprve tehdy to začne fungovat. Sportovci se už dlouho snaží obcházet pravidla. Na Olympiádě v roce 1904 jeden z maratonců ujel 17 kilometrů v autě. To vyžadovalo tak obří koule, že v nich musel mít pořádně tlustý kus šimpanzích varlat. V moderním světě nikdo neví, jak moc sportovci dopují. Ale existují šokující odhady.

Jeden z průzkumů ukázal, že asi 29 % atletů, kteří se účastnili mistrovství světa v roce 2011, řeklo, že v posledním roce dopovalo. A to asi nezahrnuje sportovce na steroidech, kteří zařvali: "Průzkum mě štvát!" A pak ho zmuchlali a hodili na Měsíc. Ale prevalence dopingu je překvapující, když zohledníte, jak šílený testovací režim vrcholoví sportovci mají.

Podívejte, co se stane jedné běžkyni, který právě překročila cílovou pásku. Od teď, až do doby, než bude schopná poskytnou vzorek, bude s sebou mít dvě věci. Vodu a antidopingového asistenta. Asistent se stará o to, aby sportovec při testu nepodváděl. Zabíjí to kouzlo okamžiku. Jste vzrušení a chcete si to užít, místo toho se musíte soustředit a jít čůrat. To musí být těžké.

Po dokončení závodu nebudete schopní čůrat na povel. Na to vaše tělo v tu chvilku není připravené. Je to jako požadovat prožití orgasmu během jízdy v Nissanu Cube. Nebude to snadné. Může to chvilku zabrat. A pokud si myslíte, že to sportovce nebaví, tak vězte, že to nebaví ani asistenty. Real Sports jednoho z nich sledovali při testech po skončení závodu.

Jeho prací během tohoto sobotního rána je získat vzorky od sportovce jménem Alex Zausels. Alex nám dovolil natočit moment pravdy. Lowel musí být přítomen a mít přímý výhled. Tohle je výraz člověka, který přehodnocuje všechna rozhodnutí ve svém životě. Také si zoufale přeje, aby tento sportovec den předtím nevečeřel chřest. Ale i přes přísné testování jsou sportovci schopni to obcházet mnoha způsoby.

Existuje množství testů a žádný z nich nedokáže zjistit všechny drogy, které sportovec může užívat. Od anabolických steroidů, přes erythropoetin a lidský růstový hormon až po nejmocnější drogu, lásku. Ale samotné testování není tak prokazatelné, jak si můžete myslet. V lidské biochemii existují různé odchylky. Aby se předešlo falešně pozitivním výsledkům, hranice jsou nastavené vysoko. Sportovci mohou dopovat a i přesto zůstat pod těmito hranicemi.

Mohou užívat mikrodávky nebo zakázané látky maskovat. A to jsou jen některé způsoby, jak mohou vrcholoví sportovci podvádět a přesto prohlašovat toto. Lidé jsou chytří. Říkají, že byly výsledky Lance Armstronga pozitivní? Ne. Byl testován? Mnohokrát. Páni, to je sebevědomé lhaní.

Není to překvapením. To je muž, který se podíval Americe zpříma do očí a řekl: "Cyklistika je úžasný sport." A my jsme mu uvěřili! A způsoby, kterými někteří sportovci systém obcházeli, byly neuvěřitelně vynalézavé. Vezměte si evropské cyklisty, kteří si strkali kondom s čistou močí do zadku.

A aby to vše zakryli, připevnili si falešné chlupy mezi vlastní chlupy tam dole. A představte si, že aby je k tomu trenér přesvědčil, musel pronést ten nejinspirativnější projev v dějinách sportu. Chceš být šampionem? Chceš? Zasuň tam ten balónek s močí, vezmi tu lepicí pistoli, přilep si tam ty falešné chlupy a jeď jako šampion! Plný anál, čisté testy, nemůžeme prohrát!

Nasedni a jeď! A i když testy jsou pozitivní, výmluvy jsou ještě vynalézavější. Bývalý sprinter Dennis Mitchel trval na tom, že jeho pozitivní test na testosteron je důsledkem toho, že předchozí noc měl sex nejméně pětkrát, a že vypil pět lahví piva. A pokud tak vypadá váš běžný život, není třeba se Olympiády účastnit. Jiní sportovci své pozitivní testy sváděli na snědení koláče z nadopovaných závodních holubů, nebo na snědení guláše z masa a orgánů nevykastrovaného kance.

Řeknu vám tohle. Pokud jsou cereálie snídaní šampionů, tak ode dneška budou muset obsahovat kančí maso a holubí moč. Ale nic z toho nesahá mé nejoblíbenější výmluvě ani po paty. Cyklista Tyler Hamilton musel vysvětlovat, proč v jeho žilách byla cizí krev. Sváděl to na zárodečné dvojče, které ještě v děloze pohltil.

Soud na to neskočil. Ale to dvojče není pohlcené. Jsem jím já. Jsem tvým bratrem Tylere. Nejmenuji se John Oliver, ale Skyler. Skyler Hamilton. Společně jsme Skyler a Tyler Hamiltonovi. Pár nepohlcených dvojčat.

Oba jsme stejně dobří v jízdě na kole. Možná můžete chápat, proč sportovci dopují. Rozdíl desetiny sekundy může hrát roli mezi vítězstvím a prohrou. V sázce je spousta peněz. V čistých závodech, kde se dosahuje vynikajících sportovních výsledků, existuje obří finanční ekosystém. To zahrnuje televizní stanice, vydělávající miliardy na reklamách, MOV, která získává miliardy na vysílacích právech a pak existují sponzoři, kteří atlety rádi využívají v takovýchto reklamách.

Abyste byli nejlepší, musíte celý život trénovat. Je poháněn obřím sendvičem. Pro Michaela Phelpse je tu vždy Debbie Phelps. Vždy má u sebe chutný sendvič ze Subway. Dost. Zaprvé, žádný profesionální plavec nebude jíst sendvič v bazénu. Jen zmíním, že není nic divnějšího, když žena krmí svého mokrého, téměř nahého, dospělého syna něčím, co se jmenuje chutný obří sendvič.

Jde o to, že když spojíte všechny peníze, které sportovci mohou získat, a nepřesnost dopingových testů, musíte doufat, že existuje kvalitní a nezávislý dohled. Bohužel, některé státy na pořádné testování nemají peníze, jiné k tomu nemají vůli. Pokud chcete vidět, jak narušený systém může být, musíte se vrátit k Rusku.

Takhle to tam fungovalo. Toto je ruský atlet. Soutěží pod svou národní sportovní asociací, v tomto případě pod ARAF. Tato organizace se zodpovídá Mezinárodní asociaci atletických federací a ruskému Ministerstvu sportu, které je součástí vlády. Zcela odděleně bude testován národní antidopingovou agenturou, v tomto případě Rusadou, která to pošle do laboratoře licencované u Světové antidopingové asociace WADA, která je financována MOV a státy jako je Rusko.

Už asi vidíte, že tento systém je hodně zmatečný. Asi by to mohlo fungovat, kdyby každý z členů chtěl dopingu bránit. Jak jste už viděli, ta jedna z laboratoří byla děravá. Navíc vyšetřování objevilo, že RUSADA běžně přijímala od sportovců úplatky a dávala jim dopředu vědět, kdy budou testováni.

Také zjistili, že bývalý ředitel ARAF spolupracoval s ředitelem té laborky, a snažil se zamést pod koberec pozitivní testy. Můžete doufat, že IAAF se to vše bude snažit potrestat, ale šéf jejich antidopingového oddělení byl po vyšetřování etické komise vyloučen na 5 let. V tento moment se FIFA zdá být docela přitažlivou. FIFA. Zas*aná FIFA! A to je FIFA mafií s lehce lepším značkou.

A nakonec je tu WADA. Měli by takovýmto problémům bránit. Vyšetřování tohoto skandálu nezačínalo snadno. Všechny tyto informace máme jen díky úniku informací, které vynesl bývalý zaměstnanec Rusady Vitalij Stěpanov. Kontaktoval Wadu s tím, že má spoustu informací. Jejich odpověď nebyla přesvědčivá. Poslal 200 emailů a 50 dopisů, ve kterých popisoval, čeho byl svědkem.

Vitalij tvrdí, že mu WADA odpověděla, že nemá moc zahájit vyšetřování v Rusku. To je pravda. V ten moment neměla WADA dostatek pravomocí. Ale to je samo o sobě divné. Nechcete aby světová antidopingová agentura měla autoritu na úrovni hlídačů v obchoďáku. Zloději, stůj, nebo budu nucen...

Jít přímo do patra s restauracemi a mrmlat nad tvým chováním nad pytlíkem skořicových polštářků. WADA má nyní větší moc a pověřila nezávislou komisi prošetřením ruského skandálu. Její ředitel Craig Reedie však poslal neobvykle přátelský email poradci, který dohlížel na ruský sport. Stálo tam: "Na osobní úrovni si vážím vztahu s panem ministrem a WADA nemá v plánu udělat nic, co by tento vztah narušilo."

To je zvláštně přívětivý tón, kterým by hlídač mluvit neměl. Kdyby Tom Colicchio sliboval, že bude Top Chefa soudit spravedlivě, ale pak jednomu soutěžícímu řekl: "Važím si našeho vztahu a nechci ho nijak narušit." Ostatní by pochopitelně napadlo: "Tohle nemá smysl. Vyhraje to on. Běžte do p*dele." A nyní vám můžu říct, že ruští úředníci a bývalý ředitel ARAF tato obvinění odmítají.

Reedie tvrdí, že neudělal nic, co by narušilo vyšetřování případu a že jeho email byl vytržen z kontextu. Však víte... Jo, jasně. A ačkoliv tohle je jasným příkladem systému, který nesmíme mít, možná je to systém, který chceme. Poslechněte si bývalého ředitele Wady s příhodným jménem Dick Pound. Ten pronesl depresivní teorii o tom, proč není víc dopujících sportovců před soudem.

Nástroje k tomu máme. Otázkou je, zda to lidé chtějí dělat. Můžete provést stovky tisíc testů a nemusíte nikoho chytit, pokud nechcete. Myslíte si, že to lidé nechtějí řešit? Ne, nechtějí. Zaprvé Dick Pound by měl trvat na tom, aby mu říkali Rick nebo Rich. Tedy v případě, pokud chce, aby mu říkali celým jménem. Zadruhé, pro Wadu sepsal zprávu, která hodnotila stav antidopingového testování.

Zjistil, že mezi širokou sportovní komunitou neexistuje žádná snaha ani chuť zajistit zcela čistá sportovní klání. To je alarmující. S kvalitním testováním jednáme jako s kalorickými hodnotami v restauračním menu. Všichni tvrdí, že je tam chtějí, ale jen do doby než zjistí, že talíř smažené cibule má 32 milionů kalorií. Dál už to nesledují. Možná vás napadá, proč to nevzdat a nenechat každého dopovat.

To není správnou volbou. Dopování může být velmi nebezpečné. Sportovci se mohou snažit brát čím dál větší dávky, aby získali tu malou výhodu. Také to může donutit čisté atlety dopovat. V ten moment byste zničili celistvost sportu. Pokud chcete vědět, jaké je to soupeřit s uměle nadopovaným člověkem, podívejte se na případ Alysie Montaño. Na Olympiádě v roce 2012 prohrála s Marijí Savinovovou, ruskou sportovkyní, která je zapletena do současného dopingového skandálu.

Toto je poprvé, kdy Montaño sleduje závod, který prohrála se zlatou medailistkou Marijí Savinovovou. Montaño běžela v čele závodu skoro 600 metrů, ale doběhla na 5. místě. Savinovová vás předběhla, jako byste byla o třídu níž. Úplně mě to zarazilo. Uvědomíte si...

V ten moment jsem si uvědomila, že závodím se stroji. - Se stroji? - Závodím se stroji. Závodila se stroji. Nešlo jen o Savinovovou, protože stříbro a bronz získali Roomba a Teddy Ruxpin na steroidech. Když se stejnou atletkou závodila o rok později na mistrovství světa, bylo to úplně stejné. Savinovová na posledních 50 metrech vystřelila kupředu a skončila druhá.

Montaño se jen mohla vrhnout do cílové pásky. Poražená. A poprvé i zlomená. Cítila jsem se zklamaná a zrazená. Jako by má kariéra byla v troskách. Napadalo mě, co tam vlastně dělám. Co tam vlastně dělám? Je to špičková atletka, ale cítila se jako každý, kdo zaplatil za vstupenku na Podfukáře 2.

Co tu dělám? Co tu všichni děláme? Jaký to má smysl? Co to děláme? Podívejte, soustředili jsme se na Rusko, protože jeho činnost se provalila. Ale ani zdaleka není jediným. V posledních letech si dopingové skandály prožila i Keňa, Jamajka a Čína. Podváděli i američtí sportovci.

Justin Gatlin i Tyson Gay byli v minulosti za doping potrestáni. Přesto se čeká, že budou za USA v Riu závodit. Představte si doping jako Vladimíra Putina. Není to jen ruský problém, je to něco, co ovlivňuje celý svět. Zdá se, že nyní nám zbývají už jen dvě možnosti. Pokud chceme mít čistý sport, měli bychom Wadu posílit a udělat ji naprosto nezávislou.

Také bychom měli tlačit na to, aby se s dopingem skutečně bojovalo. A pokud se nám do změny nechce, tak bychom měli přeslazená sportovní promo videa trochu upravit. Už od dětství jsem miloval běh. Moji rodiče mi občas říkali, že jsem běhal dřív, než jsem chodil. To nedává smysl, ale já jim věřil. Je 5 ráno a olympijská naděje Brandon Schmidt je už 2 hodiny v posilovně se svým trenérem.

Dělej, dělej, dělej! Dělej! S Brandonem pracuji už od jeho 8 let. Objevil jsem ho, když sprintoval přes hřiště. Takhle hledám své svěřence. Procházím se kolem hřišť a hledám rychlé děti. Samozřejmě mi to už zakázali. Brandonovo ráno je vždy úplně stejné. Nejdřív mám kardio trénink.

Zvedám činky. A pak spolykám všechny prášky, které se mi vejdou do pusy. Dělej! Brandonova cesta do Ria začala už před lety v malé ložnici v Ohiu. Jako dítě jsem vlastnil plakáty všech mých hrdinů. Lance Armstronga, Marion Jones, Bena Johnsona, Marka McGwirea. A také toho chlapa, co na Olympiádě ujel 17 km v autě.

Chtěl jsem být jako oni. Trenér Jason Clark Brandonovi pomohl z těchto skromných začátků a dodal mu prášky vítězů. Vezmi si růžové. Zkoušeli jsme pilulky se vším možným. Kocouřím ptákem, psím ptákem, ještěrčím ptákem, nosorožčím ptákem, jezevčími koulemi, ondatřím análem, veverčími pěstmi, losím ksichtem... Dostával energetické kapky přímo do oka.

Jednou jsem mu do zadku vložil tampón napuštěný raketovým palivem. Dělej! Jindy jsem nechal Regise Philbina zařvat do sklenice a on to musel inhalovat. A to jen kvůli tomu, aby podával lepší výkony. Ale i nejlépe připraveného atleta občas mohou přistihnout. Proto Brandon spoléhá na výmluvy od svého trenéra. Teď! Uklouzl jsem a vyválel se v louži amfetaminů.

Další! Šel jsem po ulici a nějaký chlap do mě zabodl injekci s EPO. Něco lepšího! V děloze jsem snědl své dvojče. Nevěřím ti. Do pusy mi plivl nevykastrovaný kanec. To je uvěřitelné. Minulou noc jsem vypil 5 piv a ojel každého Američana.

Jak mi to šlo? Jsi připraven. Nyní jde po zlatu na Olympiádě v Riu. Brandon Schmidt doufá, že se roky tvrdé práce konečně vyplatí. Pokud bych vyhrál v Riu, tak by to byl splněný sen. Byl by to příběh o Popelce. Ale v tomto případě by střevíček Popelce nepatřil a ona by musela brát spoustu drog, aby si změnila velikost chodidla.

Princ by jí na to naletěl. A žili by šťastně až na věky. To je mým snem. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen neuvěřitelné lži! Alysie Montano také dopovola/dopuje! Bohužel žijeme ve světě sportu, kde je to jednomu dovoleno a jinému zakázáno.
Nicméně aféra okolo dopingu ruských sportovců je jen politika, nic víc, nic míň. Statisticky vychází sportovci SSa (spojené státy americké) na příčkách dopingu jako první. SSa se přestává líbit, že je takové země jako China, Rusko ap. dohání a předhání a to nejen ve sportu, ale i ekonomice a zbrojním průmyslu.

01

Odpovědět

Tenhle člověk opravdu dokáže každé téma popsat takovým způsobem že na sto procent přijmete jeho stanovisko, je v tom skutečný mistr. Buďme rádi že se živí zábavním průmyslem a ne jako politický poradce.

00

Odpovědět

Je to zvláštní, že člověk dokáže mít horší výsledky v závodu bez dopingu, než s dopingem a kondomem plnym moči v p****i a lepidlem na kulích. :D

60

Odpovědět

Pár chybek, kterých jsem si všiml:
3:36 která
7:20 čtyřikrát
7:47 holubí maso a kančí sperma
12:27 poradci ruského ministra sportu
14:02 aby mu zcela naslouchali

20

Odpovědět

Doping byl zakázán po několika úmrtích sportovců. Alespoň v cyklistice, kde na prášky regulérně chlastali whisky aby necítili bolest. Kdyby to povolili tak to tu bude zase, nějaký nevyvolený genetický zmetek by se přefetoval a byla by tu kauza že to byla blbost.
To že ve vrcholovým sportu jsou genetický extratřídy je správný. Podívejte se na Bolta, Phelpse apod.,ty mají ty těla dokonale uzpůsobený tomu co dělají, proto jsou v tom nejlepší. Už vidím ve volejbale jak při Vašich zákonech rovnosti budou hrát 170 cm smečaři :D
Pro mě jako sportovce průměrňáka je doping něco nepředstavitelného, ale když vás jako profíka předběhne ten stroj tak o tom začnete přemýšlet, především když na tom stoji vaše kariéra. Co potom má sportovec dělat? Brát prášky nebo obracet hambáče v Mcdonaldu a nemoci zajistit rodinu?

80

Odpovědět

Coubertinovo heslo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se." holt už neplatí.

80

Odpovědět

To rozhodně neplatí, jde totiž opravdu o velké peníze a vrcholný sportovec bez ambicí a bez úspěchu není vrcholný sportovec.

00

Odpovědět

Sem nejlepší dřepař na světě vy m***y!

911

Odpovědět

To ti říkal fotr, když jsi mu dřepoval na ptáku?

60

Odpovědět

Mám pocit, že lidé, kteří se ve sportu nepohybují toto téma prostě pochopit nemůžou.
Pro vrcholové sportovce je vítězství v soutěži životní úspěch. Většina z nich radši obětuje své zdraví, aby se zapsali do historie. Následky znají a přijímají je. Udělají vše pro výhru. Je to totiž jejich život. Nazvat je idioty je krátkozraké. Dopuje většina špičky. Dopuje Jágr, dopujou naši olympionici už za dob komunismu..

Bez dopingu by to podle mě nešlo. Naopak, myslím si, že dává šanci "průměrným" dostat se né na vrchol, ale vysoko. Pokud by doping neexistoval, rozhodovala by pouze genetika. Vezměte si kulturistiku: někteří lidé se narodí s blokátory myostatinu (ten způsobuje ztrátu svalů, znáte to, měsíc chodíte do posky, dáte si měsíc pauzu a začínáte prakticky odznovu, tělo se svalů zbavilo. Pokud myostatin nemáte, svaly se odbourají minimálně. Nabírání svalů a síly je dětinsky snadné.). Takového člověka nemáte šanci nikdy porazit. Nikdy. Narodí se s genetickou vadou která mu dává neskutečnou výhodu a vy, za předpokladu že budete dřít stejně jako on se mu sotva přiblížíte. Ovšem s dopingem máte šanci. Znáte rizika? Volba je na vás. Bez dopingu ale šanci nemáte.

Vždyt "dopují" i hudebníci. Velké orchestry a sólisti jedou na zakázaných látkách aby se mohli lépe soustředit, opustila je tréma nebo zvládaly dech. Jsou to zakázané látky a berou je aby se posunuli.

Já bych doping nechal, ale rozhodně bych víc informoval o tom jak funguje, jaké jsou následky, co to dělá. Kdo chce tak at do toho jde. Kdo ne, at zůstane naturální ale smíří se se svým genetickým potenciálem.

1017

Odpovědět

I když přistoupím na tu (pochybnou) teorii, že bez dopingu to nejde, tak uvaž, že zdaleka ne vždy byl dobrovolný. V NDR prostě neměli na výběr, dostali to rozkazem - a nemyslím, že v současném Rusku, které tím stylem pokračuje, je to jinak. Pokud se to legalizuje, budou mít ti, co dopovat nechtějí, ještě méně možností se proti tomu bránit. Plus, zničit si zdraví pro vítězství, o kterém za 10 let nikdo nebude ani vědět, JE stupidita. Nic jiného. A že jsou někteří blbí tak, že to dělají, ještě není ospravedlnění, vyjít jim v tom vstříc nebo do toho tlačit všechny.

Mimochodem, důkazy že Jágr dopuje? Anebo jenom konspirace... nebo prostě "on je tak dobrý, že dopovat prostě MUSÍ - protože já na něj nemám?"

90

Odpovědět

+Paul GarnellNo ono je to trochu paradoxní z toho co co jsem vyčetl to zní že ti co nutí brát doping jsou vlastně ti dobří protože jim dávají možnost dostat se na vrchol. Pořád je to volba dělat sport či nedělat. Jestli jej děláte jsou asi 2 cesty děláte jej protože vás baví atd... což bez genetiky nejde a je nutné smířit se s průměrem a neusilovat o mistrovství. Druhá cesta je o něj usilovat a v tom se jim pak snaží pomoct...

12

Odpovědět

+0oqqNo to je fakt argument za všechny prachy. Jako vážně, když přemůžu ten odpor, co jsem popsal výš, tak je to pořád mimo. Ty dopovací svinstva stojí víte co? Prachy. Takže ti vaši dopaři buďto budou bohatí (Jsem z bohaté rodiny, měl jsem co jsem chtěl, a teď jsem chtěl vyhrát zlato, tak jsem nakoupil nejlepší doping. Cool story.) , nebo spíš budou mít bohatého sponzora (ať už státního nebo soukromého). Ti musí být k dispozici, takže papá medaile pro chudé země. A Olympiáda není o tom, kde mají nejlepší chemický průmysl. Od toho, abychom předváděli své výrobky máme EXPO.
A jednak, koho myslíte, že si ten sponzor vybere, aby mu vyhrával závody a dělal reklamu? Toho průměrného? Ne, zas si vybere toho nadaného, a nadopuje ho, aby byl ještě výkonnější. Takže ten váš spravedlivý systém povede akorát k tomu, že hodí klacky pod nohy těm průměrným, co se nevzdají, a budou makat dvakrát víc, aby svou nevýhodu smazali.

50

Odpovědět

Z vašeho názoru je mi upřímně smutno. Ano, sport je o tom, že se snažíme být nejlepší. Ale taky o fair play, o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, že jsme soupeři a při tom přátelé. A tak dále. To je důležitější než nějaké posrané rekordy. Nevzdávat se, bojovat a nezradit, a už vůbec ne sám sebe. Nejlepší není ten, kdo zvítězil, ale ten kdo nejvíc bojoval. Máš šanci? Bojuj! Nemáš šanci? Nevadí, stejně bojuj. Bojuješ? Tak bojuj čestně.
A tak bych mohl sepsat ještě stovky řádků naivního patosu. Vím, že taková nikdy nebude realita. Ale to nevadí. Tohle je IDEÁL. Možná ho nemáme šanci úplně prosadit. Ale musíme za něj bojovat! Ne z něj slevit. Vždyť právě ten ideál je, co dělá sport sportem, jinak bychom mohli klidně koukat na wrestling. Soutěže neděláme kvůli sportovcům, co si chtějí nahonit ego a konto za cenu vlastního zdraví. Děláme je kvůli těm klukům a holkám, co si půjdou zítra oběhnout barák, bruslit na rybník, zakopat na plácek, protože budou chtít být taky takoví. Mysleme si co chceme, ale sportovci jsou vzory pro miliony lidí. Vážně chcete, aby vám váš syn nebo vaše dcera jednou řekli, že chtějí být jako ta karikatura na konci Oliverova videa? Aby tak uvažovali ti, ze kterých vyrostou vaši spoluobčané? Já nechci. Vážně ne.

173

Odpovědět

+komunardBohužel, dneska trvat na nějakých morálních zásadách a ideálech se bere jako známka hlouposti a slabosti. Boj proti dopingu se vyplácí a není pravda, že všichni dopují. V atletice, cyklistice nebo běžeckém lyžování jsou tak přísné kontroly, že kromě propíraných Rusů tam prakticky není možné dopovat a pokud někdo dopuje, přijde se na něj téměř okamžitě. Důkazem budiž světový rekord zfetované Jarmily Kratochvílové, který nedokázaly překonat ani černošské běžkyně. Ten důvod bude nejspíš ten, že nejsou nasypaný. Není možné s tím bojem přestat, když jsme došli tak daleko. Bohužel bohaté sporty jako Fotball, Tenis nebo Hokej nebudou nikdy tak kontrolované a tam to s dopingem bude cesta na dlouhou trať...

10

Odpovědět

A co že by mezi vrcholovýma sportovcema byli jenom ti se správnou genetickou výbavou? Každej máme předpoklady pro něco. To je jako kdybys řekl, že támhleten puberťák musí kvůli svým genetickým předpokladům na učení vynaložit mnohem víc času než jinej a proto by měl při písemce mít dovoleno použít učebnici. Každej sme jinej a smazávat tento rozdíl chemií je na hlavu padlý. A to že je někdo průměrný kulturista neznamená, že se nemůže dostat na vrchol v jiným odvětví, kde bude nadprůměrnej. Sport není o tom kdo bere lepší pilule, ale o tom kdo na sobě víc maká a ano možná i o tom kdo pro to má lepší genetickou výbavu. O tom, že sport by měl zdraví spíš upevňovat než ničit ani nemluvím. To že dopuje asi mnohem víc sportovců než jsme ochotní přiznat a že ten poctivej a rozumnej, kterej se tomu vyhýbá nemá moc šancí je smutná pravda. Ale povolit doping, rozhodně není ta správná cesta. Mimochodem když by dopovali všichni, jak by to pomohlo těm průměrným? Stejně by ti nadprůměrně dobře geneticky vybavení pořád měli navrch, protože by dopovali úplně stejně jako ti průměrní.

202

Odpovědět

Co to proboha melete, "Pro vrcholové sportovce je vítězství v soutěži životní úspěch" ... takže proto podvádějí aby mohli mít pocit že jsou úspěšní ? Nevylučuje se to ve sportu náhodou ? Když hodím oštěpem z lukostřílu budu mít jistě výhodu proti těm kteří hážou z ruky, ale bude to pro mne jako vrcholového sportovce opravdu ta správná cesta k životnímu úspěchu ???

11

Odpovědět

Vy jste nebezpečný hlupák. Doping byste nechal. Copak jste vůbec nepochopil co Oliver celkem jasně popsal jako důsledek takového přístupu ? Každý bude chtít získat proti ostatním maličkou výhodu takže se budou brát pořád vyšší a vyšší dávky, ... sportovci kteří nebudou dopovat vůbec nebudou mít šanci na úspěch, nejspíš se ani nebudou schopni kvalifikovat. Takže doping bude nejen povolen, ale stane se naprostou nutností. Čímdál vyšší dávky pak zajistí že po každé olympiádě odvezete na máry 20 procent nadrogovaných sportovců v černých pytlech. Pokud byste to takto nechal musíte být závažně mentálně postižený.

11

Odpovědět

Skvelé video, obzvlášť reklama na konci :D

151

Odpovědět

Dopujou úplně všichni sportovci na světové úrovni. Kdyby to nedělali, tak se koukáme na bandu ubohých kostíků. Jen někteří jsou tupí a nechají se chytit.

417

Odpovědět

Svou evidentní tupost jste předvedl v této chvíli pouze vy sám.

10

Odpovědět

Na jednu stranu chceme čisté sportovce. Na druhou stranu ale chceme vidět překonávat rekordy a to už v dnešní době nejde bez dopingu. Homo sapiens sapiens dosáhl svých limit a pokud se nenarodí člověk s nějakou "vadou", tak bez dopingu se rekordy překonávat nebudou.
Co je víc: čistý sport nebo rekordy?

39

Odpovědět

Tohle je největší p******a, kterou dokonce tvrdí i doktoří (naštěstí menšina). Jaké limity lidského těla? Ty právě dosaženy vůbec nebyly. Je neskutečný množství lidí, kteří můžou mít talent od boha na cokoliv, ale nikdy se nedostali k tomu, aby to zkusili. Je neskutečný množství míst na světě, kam ještě ani nedorazila informace, že se někde na druhý straně světa soutěží v tom, kdo dál dohodí oštěpem, takže proč by na to trénovali, když ani nemají vodu? Že rekordy překonávají lidi, kteří se narodili s nějakou výhodou je jasný a vždycky tomu tak bylo... A hodně se mluví o cyklistice, že byl dosažen limit lidských možností, ale jak mohl být, když v tom soutěží nějakých 20 států ze 200?

164

Odpovědět

+AutoHaha, že nebyly dosažené limity? ale byly, už dávno a lidé se je stále snaží překračovat a taky na to doplácí. Ty udržený vazy, svaly, zničený klouby jsou dost velkým důkazem.

44

Odpovědět

+ZipouTady mluvíme o limitech lidstva jako celku, ne o osobních limitech jednotlivců, které jsou překračovány každou chvíli...

73

Odpovědět

+AutoLimity lidi tak jak uz jsou byly dosazeny, zdravy clovek bez genetickych vad (ano to o cem mluvite jako o vyhode nebo nadanim, je geneticka vada) nema sanci je prekonat.
Pokud si chcete honit ego ohledne limitu lidstva... tak soucasti dosahovani limitu lidstva jsou i upravy lidskeho organismu ted jsou to hormony, kterym se rika doping, casem to budou implantaty v podobe svalovych vlaken nebo protetika.
Docela by me zajimalo jak by se antidopingove urady divali na genetickou manipulaci jedince, za ucelem zvyseni vykonu. Ciste bez chemickych latek, prakticky umele dosazeni toho co se dnes oslavuje.
Ano to o cem mluvim je budoucnost, aspon je videt ze to co se tu resi je naprosto podradny nesmysl.

01

Odpovědět

+XarghasAby to mohli dělat, tak by ale museli prvně vědět, co vlastně zapřičiňuje nadlidské výkony některých atletů. Například do éry Bolta se předpokládalo, že sprinter by neměl být moc vysokej a teď se to zas považuje za jeho hlavní výhodu. A opravdu nevím, co dokazuje první odstavec. I člověk kterej zaběhne půlmaraton za 1:12 musí mít hodně výhod oproti normálnímu člověku a přitom je to od světovýho rekordu hodně daleko... Lidi se od sebe prostě liší, a kombinace některých faktorů zapřičiňuje, že je dobrej v tom či onom. Nemusí to být rovnou nějakej retard :D

10

Odpovědět

+XarghasNadání není genetická vada ... zdravy clovek bez genetickych odchylek take neexistuje, každy narozeny clovek je geneticky mirne odlisny od jakehokoliv jineho, de fakto kazdy jedinec tvori svuj vlastni druh a jen jeho zivot ma dokazat zda ma narok jeho novy lehce odlisny druh prezit a predat svuj gen s dalsimi nahodnymi upravami dalsi generaci ... udelejte si v evoluci trochu poradek, je zjevne ze jeji principy vubec nechapete.

10

Odpovědět

+Xarghasotazka umele geneticke manipulace pri poceti je velmi zajimave tema, a mame stesti ze jej dnes resit jeste nemusime. Pokud ale clovek ovladne schopnost umele geneticke manipulace bude to skutecne problem, totiz odchylky ktere zpusobi nebudou male/nepatrne jako je pri kazdem poceti mirne upravuje priroda a pak je treba i nekolik generaci proveruje zda jsou zivotaschopne, tyhle umele upravy budou prilis zasadni a budou mit i zasadni vedlejsi efekty protoze doktor proste nebude mit stovky generaci na to aby sve upravy proveril v praxi ... bude to opravdu maler. Umele geneticke manipulace zrejme budou postaveny zcela mimo zakon, coz ale nemeni nic na tom ze kdyz uz k nim dojde nebude existovat ZADNY ZPUSOB jak je rozpoznat od tech prirozenych. Nejde to rozlisit, sport by tak mohl snadno narazit na neresitelny problem.

10

Odpovědět

+Auto"Že rekordy překonávají lidi, kteří se narodili s nějakou výhodou je jasný a vždycky tomu tak bylo.."
bez dopingu budou vyhrávat jen ti co se narodili geneticky perfektní, nikdo jiný je neporazí. Není víc fér, aby měli i ti méně obdaření šanci s nimi bojovat? Znajíc následky dopování.

22

Odpovědět

+Dephsky??? Co to je za pitomost? Ta výhoda těch jedinců většinou vůbec není měřitelná, většinou je to soubor mnoha faktorů, kde štěstěna (někteří lidi jsou prostě šťastlivci od přírody), hlava a odolnost proti zranění (možná i díky té štěstěně) hrají hodně velkou roli. A to nemluvím o nejrůznější fyziologických procesech, které ani ještě nejsou popsány a přitom mají vliv na výkonnost. Jak bys zajistil, aby ti nadopovaní neměli nakonec větší výhodu než ti geneticky obdaření?

00

Odpovědět

+DephskyMimochodem, držitel rekordu v největším naměřeném VO2max (větším než Bjorn Daehli) je Oskar Svendsen, který ukončil karieru ve 20 letech kvůli nedostatku motivace. Člověk, který měl potenciál překonat všechny rekordy i bez dopingu. Po tomhle tvrdit, že jsme narazili na hranice lidských možností je prostě pitomost.

00

Odpovědět

+Dephskyne to není fér, genetika a evoluce je lidská přirozenost a sportem ji de fakto oslavujeme. Doping je jen ubohá chemická náhražka.

00

Odpovědět

+mark165ale asi chápu kam míříte. Zřejmě uvažujete takto, co když se lidé naučí manipulovat přímo se svými geny a rodiče budou schopni spolu s šikovným doktorem vytvořit extra vybaveného sportovce. Nebude to doping, ale bude to umělé, bude to fér ?? Na to by bylo zajímavé znát odpověď, protože hrátky s geny v době vašeho početí si v ničem nezadají s dopingem, jak ale pak chcete odlišit genetické modifikace umělé a přirozené ... to dost dobře nejde. To opravdu nejde.

00

Odpovědět

Dosáhl svých limitů ?? vy bůbec netušíte jak funguje evoluce že ne ? Každý nově narozený jedinec je zmateným mixem genů svých předků plus nahodilých odchylek, který mu mohou dát výhodu pro život ale také nemusí. Přirozený výběr pak rozhodne zda ten náhodný mix byl či nebyl přinosný a v další generací ho postoupí dál s dalším náhodným mixem k posouzení do dalšího kola přirozeného výběru ... ve sportu je to naprosto stejné, rodí se sportovci vyjímečně a vyjímečněji nadaní, homo sapiens rozhodně na své limity nesáhl, vyvíjí se dál ... jenže vy v evoluci moc nevěříte že, vy věříte že země vznikla za 7 dní a člověk byl stvořen k obrazu boha :-) to by váš názor vysvětlovalo.

10

Odpovědět

Přesně, všechno má své hranice. Jako ok, když dáte mozek boxera do trenek a tak se tam ty dvě kopy masa perou dokud není z hlavy kaše. Ale dát do branky hráče tvaru obdelníka, to už není správné.

15

Odpovědět

uklidnete se, umele geneticke manipulace jsou tema ktere jeste neresime, ted resime jen doping a ten se da nastesti merit.

00

Odpovědět

Tohle má prostě jediný kořen, na který tam Oliver poukazuje: Prachy. Kdyby se ze sportu nestal miliardový byznys, byl by mnohem menší tlak (jistě, ne nulový - pořád je tu ješitnost, touha po slávě, závist...) takové věci dělat. Dnešní olympiáda je po stránce ideálů už jenom výsměchem té původní řecké. Čistý sport pro radost je na vrcholové úrovni už dávno mrtev, zbyla jenom tahle bažina - tak proč se divit, že není vůle doping řešit. Když v tom bahně plavou a krmí se z něj všichni?

A proč nenechat dopovat všechny? No, třeba proto, že to JE škodlivé. Těm idiotům to zkrátí život možná o deset let, většina sportovců co jela ve východoněmeckém dopingové programu skončila s rakovinou, zničeným imunitním systémem, leukémiemi. Umírali jako naprostí lazaři. Plus, pokud by se legalizoval doping, začal by prosakovat níž a níž. Skončilo by to tím, že by tatínkové cpali hormony do devítiletých kluků někde v juniorském přeboru.

490

Odpovědět

Některé sportovkyně z NDR (a určitě nejenom z tama) měly kvůli dopingu tak rozesrané hormony, že si později nechali přeoperovat pohlaví.

70

Odpovědět

+BashoKdyby jenom tohle. Třeba vzpěračům rostla ženská prsa. Ano, jde namítnout, že dnešní metody dopingu jsou "jemnější", jenomže to pořád nic neznamená. U genetického dopingu, co se teď objevuje, nikdo netuší, co všechno může v těle nadělat třeba za deset patnáct let.

50

Odpovědět

No ono se dopovalo již na začátku 20. století, dokonce jsou historické prameny které hovoří o dopingu na starověkých OH. Řekl bych že jenom penězích to není, najde se spousta lidí kterým k tomu stačí "jen" sláva.

40

Odpovědět

+420Proto taky píšu, že ÚPLNĚ by doping nezmizel. Ovšem peníze v tomhle vidím nejen jako hlavní motiv, ale především kvůli nim není vůle s tím něco doopravdy dělat, přesně jak tam říká ten ex-ředitel WADA. Protože z toho dopingu přeneseně těží všichni, ne jenom ti co dopují.

20

Odpovědět

+420jiste, což ale nemění nic na tom že by svým hloupým rozhodnutím měli de fakto nutit vsechny ostatní sportovce rozhodnout se stejne hloupe. Pouze a jen proto je doping zakázaný.

10

Odpovědět

Nechápu proč ve sportu neexistují kategorie s dopingem kde je dovoleno cokoliv a jakkoliv. Myslím že některým lidem na tom nezáleží a chtějí jen vidět neskutečné výkony.

18

Odpovědět

Např. v kulturistice je i odnož "naturální kulturistika" z jejiž podstaty vyplívá že tam jsou čistí sportovci. Nejsou. 3/4 z nich je nasypaná. Proč? Chtějí vyhrát.

60

Odpovědět

tohle není řešení, ti nadopovaní kterým se nebude dařit v kategorii kreatur se pokusí vyhrát v kategorii naturálů a rozhodně dopovat kvůli tomu nepřestanou :-)

00

Odpovědět

Když dopují všichni, tak to přece není podvádění, ne? Jako například Tour de France.

126

Odpovědět

To si opravdu myslíte nebo jen tak pro pobavení melete nesmysly ? Vemte si příklad z Olivera ten umí lidi pobavit i tím že mluví rozumně.

10
Další