Indický premiér MódíLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:9 707

V dnešní epizodě Last Week Tonight se John Oliver vrátí k témátu, kterým před lety zahajoval vůbec první epizodu svého pořadu. Kdo je Naréndra Módí, jakou prosazuje politiku a co to může mít za důsledky?

Poznámky:
Indická republika je rozdělena do 29 vnitřních spolkových států s velkou mírou autonomie a vlastními volbami.
Man vs. Wild – populární pořad o přežívání v divočině s Bearem Gryllsem
NPR – známá americká rozhlasová stanice
BJP – zkratka pro politickou stranu Bharatiya Janata Party
Marie Kondo – japonská popularizátorka tématu úklidu a moderního uspořádání domácnosti, proslavila se tzv. metodou KonMari
Žabák Kermit – oblíbená loutková postavička, jejím autorem je Jim Henson
malý Lindbergh  – Oliverova narážka je odkazem na známý zločin z roku 1932, kdy byl unesen a usmrcen dvacetiměsíční syn známého letce, Charlese Lindberga

Přepis titulků

Dnešním hlavním tématem bude Indie. Ta jen těsně poráží Ameriku coby země, kde je poučování s tímto přízvukem vítané ze všeho nejméně. Indie se nyní chystá na důležitou návštěvu, která dorazí zítra. První návštěva Donalda Trumpa v Indii bude výjimečná. Bude doprovázen první dámou, Melanií. Lidé jsou zvědaví, jestli mimo rozvrh navštíví Tádž Mahal, věčný symbol lásky.

Jasně, proč by ne? Proč myslíte, že by tento šťastný pár nechtěl navštívit věčný symbol lásky? Pro tyhle dvě hrdličky jsou všechny cesty líbánky. Silný pár. Je pravda, že první Trumpova cesta do Indie začíná zítra. A v centru dění bude premiér Naréndra Módí. Muž, ve kterém Trump našel velké zalíbení. Poslechněte si, co o Módím řekl při setkání loni v září. Je to velký gentleman a velký vůdce.

Pamatuji si dřívější Indii. Ne důvěrně, ale pamatuji. Byla velmi roztříštěná, spousta neshod, spousta bojů a on ji sjednotil. Sjednotil ji, jako by to udělal její otec. Můžeme mu říkat otec Indie, to nezní úplně špatně. Nezní to špatně, že? Víte, kdo je to otec? Chlápek, co sjednotí rodinu haldou peněz, ale vůbec žádnými city. Jistě, to znamená, že strávíte život v honbě za uznáním a nepodmíněnou láskou. A když vás někdo blízký nemiluje dost, nesnášíte ho a chcete, aby zemřel v base, protože takový život je jako krásná loď, kde vás mají za toho nejlepšího.

A kdo ne, ten je malá díra ve vaší lodi, která nabírá vodu a nakonec vás utopí, až zůstanete sám, tonoucí v křiku nad propastí, kterou vám věnoval váš otec coby prvorozenému. A něco takového je Módí pro Indii. Vždyť víte, otec. Tatínek. Nazývat Módího otcem Indie je zcela nevhodné z celé řady důvodů.

Mezi nimi je třeba jistý Gándhí, který drží přesně ten samý titul. Tím neříkám, že Módí není oblíbený. Rozhodně je, nedávno byl znovuzvolen pro druhé pětileté období a na jeho shromážděních často bývají podporovatelé, kteří nosí jeho masky. Chápu, že jde jen o vyjádření podpory, ale musím vás požádat, prosím, nikdy tak nechoďte do naší show, je to doslova má noční můra. Kult Módího osobnosti dosahuje i mimo Indii. Možná ho znáte jako jednoho z nejagresivnějších objímačů na světě, případně z jeho okouzlující účasti v Man vs.

Wild s Bearem Gryllsem. Tady to je. Jestli jste si říkal, že tu možná máte slony, tak rozhodně ano. Čichněte. Poctivá práce. Už je to hnojivo. Když je úplně čerstvé a dost vlhké, rovnou z řiti… Jednou v Africe jsem z něj takhle vymačkal všechnu tekutinu, protože byla skoro sterilní. Ale dnes ne. Vím, že to vypadá hnusně.

Ale pamatujte si, že to lejno je čerstvé, rovnou z řiti. A není nic lepšího než sloní trus rovnou ze zadku, rektální zpráva z tenkého střeva. Hrdě se hlásím k týmu „rovnou z řiti“. Už žádný zpracovaný sloní trus. Už žádné „nevěřím, že to není ze sloní řitě“. A už vůbec ne „sloní trus se stévií“. Vím, že má méně kalorií než čerstvý trus, ale chutná jak hovno tím špatným způsobem.

I když Módí zvládl okouzlit Beara Gryllse, svět i našeho prezidenta, v Indii je stále kontroverznější postavou, protože jeho vláda zavedla eskalující perzekuce náboženských menšin. Perzekuce tak intenzivní, že v posledních dvou měsících vyšli rozzuření Indové z celé země do ulic. V neděli se protesty v Novém Dillí zvrhly v násilí. Policie střílí slzným plynem a střetává se se studenty, kteří viní policisty ze svévolného násilí.

Nejméně stovka byla zraněna. V jednu chvíli protestující zapalovali autobusy. Spálené autobusy obecně neznačí to, že jsou s vámi lidé spokojení. To gesto značí: „Stojíte za prd tak moc, že je mi jedno, jak se dostanu domů.“ A když občané největší světové demokracie a domova miliardy lidí buď nosí Módího masky, nebo pochodují v ulicích, možná by dnes stálo za to zjistit, proč se to děje, kam věci směřují a proč je označování Módího za „otce Indie“ hloupé a nebezpečné.

Začněme s vysvětlením Módího význačné osobní přitažlivosti, protože má inspirativní životní příběh. Vyrostl v chudobě, začínal s prodejem čaje na nádraží v Gudžarátu, kde později řídil stát a nakonec i celou Indii. Jeho zvolení v roce 2014 bylo předmětem naší úplně první show. On tehdy vypadal stejně a já o třicet let mladší. Chci říct, že jestli se tohle děje proto, že mě někdo pomalu tráví jedem, prosím, zrychlete to.

Módí kandidoval jako populista a od získání postu premiéra dává jednu velkou ránu za druhou. Často za účelem zlepšení života chudých, kde měl jisté úspěchy. Zařídil nové plynové přípojky pro 72 milionů chudých rodin a naplnil svůj předvolební slib o vybudování 110 milionů toalet. To je velká věc se zaměřením na hlavní rizika veřejného zdraví. Je to tak velké, že před pár lety UNICEF v Indii spustil chytlavou kampaň s názvem „Odnes bobík na hajzlík“.

První věc hned ráno, co to vidím? Hromádka hoven na mě čumí. Zavřu své oči a dám se na útěk, At uteču kamkoli, všude samej bobek. Odnes bobík na hajzlík. Odnes bobík na hajzlík. Ano, přesně tak! Je to chytlavé. Můj nový oblíbený song, alespoň dokud nepřijde remix „Odnes svůj boban do Starého Města“.

Potom bude můj oblíbený právě ten. Ale Módí měl ve svých ránách také velké přestřely. Například během prvního období, kdy bojoval s korupcí a praním peněz zrušením několika běžných indických bankovek s oznamovací lhůtou pouhé čtyři hodiny. Šlo to tak hladce, jak si nejspíš myslíte. Banky, které dnes otevřely poprvé od překvapivého oznámení, se ocitají v chaosu.

Lidé utvořili fronty na výměnu peněz, někteří byli odmítnuti, protože bankám došla hotovost. Nevydávají nám peníze. Opakují mi: Přijď v pondělí. Stojím ve frontě už tři dny a pořád jsem nedostal peníze. Ano. Je to směšný a zcela předvídatelný důsledek oznámení bez varování, že 86 % indických peněz už není penězi.

Přemýšlejte, co by se asi dělo u nás. Kdyby Trump náhle oznámil, že dnes po půlnoci jsou 10dolarové a 20dolarové bankovky bezcenné. Bylo by to naprosté šílenství. Republikáni by to samozřejmě hájili, Nejvyšší soud by vše potvrdil a do dvou týdnů by na Trumpových akcích lidé mávali cedulemi s kritikou peněz, protože v takovém světě dnes prostě žijeme. Módího politika dopadla strašně.

Způsobila naprostý chaos a korupci vůbec neovlivnila, ale neskutečné je to, že mu nijak nesnížila popularitu. Právě to je jednou z Módího největších předností. Má takové charisma, že se dokáže jaksi vyhnout hněvu veřejnosti, což je nebezpečná superschopnost. Zvlášť když zvážíte, jak extrémní je jeden z jeho definujících postojů, protože Módí je hinduistický nacionalista. V jádru toho stojí víra, že Indie je fundamentálně hinduistický národ.

To je provokativní vzhledem k tomu, že indičtí zakladatelé Gándhí a Néhrú toto výslovně odmítali. Gándhí řekl: „Stát by měl nepochybně být sekulární.“ Přesto během jeho kariéry byla Módího strana BJP politický nástroj pro drsnou paramilitantní skupinu hinduistických nacionalistů, RSS. Vím, sypu tu na vás spoustu písmen. Ale je tu jedna věc, kterou byste měli vědět o RSS a v širším smyslu o Módího straně.

Jde o toto: RSS byla zformována roku 1925 K. B. Hedgewarem za účelem vytvoření hinduistické jednoty. První vůdci, například M. S. Golwalkar, obdivovali Adolfa Hitlera a nacismus pro kroky k zajištění, cituji: „čistoty rasy a její kultury“. Je to tak. Zakladatelé RSS obdivovali Hitlera pro zajišťování rasové čistoty. To není zrovna fajnová věc k obdivování Hitlera. Na Hitlerovi je jen jedna věc, která si zaslouží obdiv.

Fakt, že zabil Hitlera. Podívejte, všichni mají spoustu řečí o zabíjení Hitlera. Ale buďme fér, Hitler je jediný, kdo to dotáhl do konce. Na to říkám: To je ono, Hitlere! Vše ostatní, co Hitler napáchal? Palec dolů. Ale to úplně poslední? Palec nahoru. A mimochodem, tento obrázek nevytrhávejte z kontextu. Spojovat premiéra s něčím takovým je vážně dost znepokojivé.

Zvlášť proto, že Indie měla vždy problém s nastavením rovnováhy mezi ideály tolerance a reálným náboženským pnutím, které se v průběhu let několikrát zvrhlo. Bohužel i sám Módí byl v centru dění při jednom ze střetů. V roce 2002 propukly násilné nepokoje mezi příslušníky sekt v Gudžarátu. Usmrtily přes 1000 lidí, převážně muslimů. Módí jako hlava státu tomu všemu přihlížel a je obviňován z nečinnosti při zastavení násilí.

Spojené státy mu v roce 2005 kvůli incidentům zrušily víza. Ano, to není dobré. A co je ještě horší, v průběhu let přišel Módí v nejlepším s velmi vlažnými omluvami za své konání. Jednou dokonce odešel z rozhovoru po otázce, jestli lituje zabíjení. To prostě není v pořádku. Když se vás ptají na vaši úlohu ohledně zabití tisíců lidí, nemůžete z rozhovoru jen tak odejít.

Takové chování si může dovolit Adam Driver v rozhovoru pro NPR o manželství. A to jen proto, že Adam Driver si může dělat, co se mu zachce. Adame, ty hrubý a velký chlape, šlápni mi na krk. Zlámej mi prsty, ty pochmurná horo. Módí využíval podobnou taktiku strategického ticha i jako premiér. Moc o náboženských menšinách nemluví, ale lidé z jeho nejbližšího okolí toho rádi řeknou spoustu. Indie je domovem druhé největší muslimské populace na světě a řada členů BJP je na ně otevřeně zaměřená.

Například když Módího strana měla jmenovat správního ministra pro Uttarpradéš, tedy domovský stát pro více než 200 milionů obyvatel, vybrali Jógího Áditjanátha. Muže, který prohlásil třeba toto: Hinduisté a muslimové jsou dvě odlišné kultury, které nemohou existovat vedle sebe. Když zabijí jednoho hinduistu, my zabijeme sto muslimů. No ty krávo.

Tohle už není jen obyčejná islamofobie. Je to jako napsat „nenávidíme muslimy“ na psa a pak s ním hodit po nejbližším muslimovi. Taková rétorika je zjevně urážkou všeho, na čem Indie stojí. Vzpomeňte si, Gándhí a Néhrú, zakladatelé moderní Indie, zastávali náboženský pluralismus. Podporovali soužití odlišných vyznání. A tohle byste si měli zapamatovat, protože Módí a jeho strana nyní usilují o vymazání celých částí indické historie.

Například Néhrú byl odstraněn z některých historických učebnic. A to, co ho nahradilo v osnovách, je dost nápadné: V červnu 2014 představila vláda Gudžarátu sadu deseti učebnic pro základní školy. Většina lekcí je věnována myšlence indické nadřazenosti. Například v této knize je na straně 22 moc zajímavý příběh o tom, jak Bůh stvořil svět. Pekl chléb a vyndal ho z pece moc brzy, tak vznikli běloši.

Podruhé ho nechal v peci moc dlouho a tak se zrodili „negři“. Kniha používá slovo „negr“. Nakonec se poučil ze svých předešlých chyb a vyndal chléb z pece včas, tak vznikli Indové. V tom je zjevně spousta věcí špatně. Ale pro začátek, takhle se běloši prostě nezrodili. Nechci tu zabíhat do detailů, ale běloši se zrodili, když obchodní řetězec Kohl's přefikl podcast True Crime.

Tak se to stalo. Nebudu to dále rozebírat, ale toto je příběh našeho původu. Přestaňte! Nejde tu jen o střet kultur. Po svém znovuzvolení se Módí posunul od tiché podpory náboženské intolerance ke konkrétním činům. A jak už u něj bývá zvykem, provedl to ve velkém stylu. Pamatujete si ty protesty, které jsem vám ukázal? Ty byly odstartovány velmi kontroverzním zákonem.

Vláda plánuje zavést celonárodní registr občanů. Všichni by byli nuceni poskytnout dokumenty k prokázání indického původu. Při neprokázání by byli považováni za ilegální imigranty. Ale ne-muslimové by byli chráněni novým občanským zákoníkem. Je to tak, Módí a jeho strana mohou odebrat milionům muslimů občanství. A udělají to ve dvou ďábelsky chytrých krocích. Zaprvé oznámili zavedení národního registru občanů, tedy NRC.

Tam musí každý dodat dokumenty, kterými prokáže své indické občanství. Jde o něco, co řada chudých a negramotných lidí prostě nemá. To samo o sobě nijak necílilo na muslimy, ale zde přichází druhá část. Módího vláda představila novelu zákona o občanství, zkráceně CAB, která dává občanství lidem bez dokladů, pokud jsou z jakékoli náboženské minority, s výjimkou muslimů. Shrnutí: NRC odebere občanství lidem bez dokumentů a CAB přijme všechny zpět, tedy kromě muslimů.

Je to vlastně indický úklid podle Marie Kondo a pouze muslimové z něj zrovna nezáří štěstím. A i když Módí trvá na tom, že tím v žádném případě necílí na muslimy, jeho nejbližší důvěrník a druhý nejvyšší muž ve vedení, Amit Šáh, byl dost jednoznačný v tom, co má způsobit kombinace oněch dvou kroků. Skrze CAB udělíme občanství všem hinduistům, sikhům, budhistům, džinistům, křesťanským uprchlíkům. A potom?

Teď dávejte pozor, přátelé. Zavedeme NRC. Povězte mi, máme se zbavit infiltrátorů, nebo ne? Infiltrátoři z této země vysávají krev jako paraziti. Páni. Infiltrátoři z nás vysávají krev jako paraziti. Je důležité mít na paměti, že Amit Šáh je vlastně Módího pravá ruka. A pokud se nedistancujete od toho, co vaše pravá ruka dělá, pak za ni nesete vinu. Kdyby vám žabák Kermit řekl, že malý Lindbergh si to zasloužil, rozhodně můžete říct: „Kurva Jime, ty k tomu nic nepovíš?

Jsi normální? Co je to sakra s tebou? Zastav ty žabákovy kecy. Je to ve tvé moci!“ Tyto zákony o občanství mají na Indii obří dopad, mnoho lidí se jich pochopitelně bojí. Zvláště nyní, když vláda staví detenční tábory pro všechny ilegální imigranty, které sama vytváří. Je zde i krutá ironie pro některé stavitele táborů. …detenční tábor ve výstavbě.

Na stavbě pracuje zhruba 450 dělníků už od prosince. Mezi nimi i Najáz Ali, který zde dost možná bude sám žít, až bude tábor dokončen. Mám velké obavy, protože se mé jméno neobjevilo v konečném národním registru občanů. Nevím, co bude dál. Ve dne zde pracuji, v noci přemýšlím o své budoucnosti. Ano. Ten muž staví detenční středisko, ve kterém může sám skončit. To je ta nejodpornější věc, jakou jsem dnes viděl.

A připomínám, že před pouhými 16 minutami jsem vám ukázal muže, který vymačkává kus čerstvého sloního hovna do vlastní pusy. Toto vše je vážně nebezpečné. Skoro bych řekl, že taková atmosféra může někoho zabít. Jenže to už se stalo. Od Módího nástupu k moci se celkově zvýšil počet útoků vůči minoritám. A sledovat toto směřování Indie je neskutečně depresivní. Jediným zábleskem naděje je fakt, že možná poprvé v Módího kariéře jeho akce vyvolávají masivní a dlouhodobý odpor.

Zatímco mu Trump projevil obdiv za sjednocení Indie, protesty proti jeho osobě stále pokračují. I když je Módí vydává za práci muslimských extrémistů, protestující přicházejí z velmi různorodého prostředí, spojeni jediným argumentem. Myšlenka za tím zákonem je tak strašná, že by každá myslící bytost v této zemi byla nějak zasažena, takže protestujeme.

Hinduisté, muslimové, všichni jsou si rovni. Chceme tu rovnost. Jsem hinduista, ale v první řadě jsem Ind. Takže co se týče hodnot indického sekularismu a základních myšlenek Indie, bez ohledu na svou víru bych tu měl být. Měl bych zachovávat ústavní hodnoty, to je větší priorita než cokoli jiného. Přesně tak!

Toto je skutečně inspirativní. Když vidíte takové momenty, začnete doufat, že Trump může mít pravdu o muži, kterého se chystá navštívit. Ale ne tím způsobem, který myslí. Když totiž říká, že Módí sjednocuje Indy, to, co je s trochou štěstí sjednotí, může být naprosté znechucení z toho, o co se snaží. Protože Indie, domov věčného symbolu lásky, si upřímně zaslouží něco lepšího než tento dočasný symbol nenávisti.

Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (54)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Adam Driver hrál ve filmu Marriage Story, reference se vztahuje k filmu, ne k manželství obecně. :)

20

Odpovědět

“Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy”.
Mustafa Kemal Atatürk - Turecký vojvodca a štátnik, zakladateľ a prvý prezident Tureckej republiky (1923).

31

Odpovědět

Islam vsude kde je, je zdrojem zla. Indicky premier doufejme spusti likvidaci teto odporne ideologie a ukazal ostatnim jak na to.

715

Odpovědět

Jenom další důkaz toho do jakých sraček se svět řítí.

21

Odpovědět

Viem si predstavit, ze chudobni ludia napr. Indii su jednoduchsie manipulovatelni (vidim to napr. aj na Slovensku, ked sa povie migrant, tak vacsina vzdelanych ludi, ktori su zabezpeceni sa nad tym pozastavi tak na 5 sekund, ale akonahle je to clovek z kraja kde zaraba 500 eur v hrubom, uz sa zacina obavat napr o pracu, o rodinu, pretoze doteraz nemal moznost a chut riesit vyssie potreby, kedze kazdy mesiac musi riesit jedlo a byvanie). Ja mam stabilnu pracu, rodinu,vzdelanie, toaletny papier a vzdy ked potrebujem skocit kupit potraviny, mozem. A kedze mam zabezpecene zakladne potreby, mozem sa bez obav o svoju buducnost zamyslat aj nad inymi nabozenstvami bez toho aby som sa bal ci mi zajtra nejaky bububu moslim, hinduista, budhista alebo krestan vezme pracu ci byvanie a vyhostia ma z krajiny. A to uz potom staci aby nejaky vodca vyhlasil ze oni mozu za ich "posrane zivoty" a ide to samo (videli sme v minulosti, vidime to dnes).
Inak dakujem za preklad.

108

Odpovědět

Nebude to náhodou tak, že migrácia, hranice, občianstvo a podobné zbytočnosti, sú tu kôli bezpečnosti štátu/občanov a nie kôli trhu práce?.. Môj slepačí mozog mi napovedá, že platiaci členovia/zákazníci/občania, od štátu prirodzene očakávajú ochranu a strata práce kôli človeku bez vzdelania a jazyka, zrejme nebude hlavný dôvod, prečo sa zákazníci aka občania zdráhajú príjmať ilegálov... ale to je len taká pčovina, čo ma napadla... je to hlúposť...Všetci sa boja nevzdelaných negramotov, že im ukradnú prácu :) Máš pravdu, tak to bude...

62

Odpovědět

zdavím, proc mi nejde video prehrat? ukazuje to Video could not be played, ziju sice na islandu nejde tu dost veci prehrat, ale mam NordVPN a jenom tady mam problem.

00

Odpovědět

V některých zemích nelze video přehrát kvůli autorským právům. Z českých IP adres by neměl být problém.

00

Odpovědět

To som v šoku, že India nechce moslimov... nechápem prečo, veď moslimov všetci a všade milujú, iba nacistické nemecko ich nenávidí...Aj keď, keď tak nad tým teraz rozmýšlam, tak nacistické nemecko s moslimami úzko spolupracovalo... Som krajne zmätený... potreboval by som to objasniť, pretože nieje normálne, aby náboženstvo mieru bolo tŕňom v oku, takmer každému národu, kde nemajú väčšinu... Je to príšerné, vidieť ako náboženstvo mieru, nemá možnosť šíriť lásku :( Som z toho nešťastný... Modi je zločinec, ako si vôbec môže dovoliť, kontrolovať občianstvo nelegálnym moslimským imigrantom... je to zločinec, fujky fuj...

2536

Odpovědět

Jakým nelegálním imigrantům? To můžou být klidně lidi, co tam žijí od narození, ale akorát od toho nemají papír, protože tam ten papír nemá spousta lidí. Uff.

2014

Odpovědět

+XardassPrepáč, zabudol som že dnes nič ako ilegálny migranti neexistujú... po novom sú to ctihodný občania bez zbytočných byrokratických dokumentov... načo nám je demokracia a zákony, keď si vystačíme s relativistickým anarchizmom :) Som to ja hlupák, ale som rád, že si ma poučil...

1222

Odpovědět

+ehmKoukal ses na to video? Já nemluvím o Evropě, ale o Indii, tam neplatí, že má každý občanku, rodný list, případně pas a řidičák. Zvlášť chudí a negramotní lidé.

229

Odpovědět

+XardassKto tvrdí, že nemusia mať občiansky a rodný list? :D India nieje somálsko :) A dokonca aj v takom somalsku musíš mať občiansky preukaz... opäť som zmätený, vôbec netuším prečo si vymýšlaš také nezmysli...

1022

Odpovědět

+ehmEHM ty jsi debil a nebo si na něj velmi dobře hraješ ??

126

Odpovědět

+Kus sejraTeší ma, že si schopný vecne argumentovať, pán intelektuálny ekvivalent kopy piesku :D

27

Odpovědět

+ehmI kupa písku , je inteligentnější než ty. Pokud opravdu věříš tomu co jsi napsal ( hlavně o těch pasech ) tak jsi předpokládám neopustil ani matčinu sukni , které se pořád držíš. Pokud by jsi navštívil jakýkoli chudší stát na těch dvou kontinentech, a to jsou Afrika a Asie .Tak předpokládám , že by jsi pochopil jak tam strašně lidi dodržují nošení dokladů i řidičáku , nebo jiných. A navíc , nerad argumentuji s člověkem , který je hloupý a troll . JE to ztráta času , protože předpokládám , že věříš že je země placatá a měsíc ze sýru . Přeji ti příjemný večer .

84

Odpovědět

+Kus sejraJa netvrdím, že polodementný ľudia s IQ pohára vody nedodržiavajú zákony:) Ja len tvrdím, že keď nedodržujú zákony, tak skončia pekne vo vezení kam patria :) A daj si tabletku na ukľudnenie, tvoje červené uši vidím až sem :) Pekný večír aj tebe trapko :)

37

Odpovědět

+ehmNikdo netvrdí že nemusejí mít papíry, oni je prostě nemají :-). Tak jednoduché to je. Např.:
https://timesofindia.indiatimes.com/india/25-of-Indian-births-not-registered/articleshow/12104158.cms
ale dá se najít informací daleko více, tato zpráve je z roku 2012...

74

Odpovědět

+MartinVTo že ich nemajú, neznamená, že ich nemusia mať... keď ich nemajú, je to ich problém. Skončia po práve vo vezení kam všetci zločinci patria :) A ak je niekto tak príšerne nevzdelaný, že si nevie vybaviť ani dokumenty, tak spoločnosti určite chýbať nebude.

37

Odpovědět

+ehmPočkej, nemají papír o narození a tudíž patří do vězení ? Teď nevím jestli ještě žertujeme u piva nebo už odsuzujeme lidi jen podle nálady...
Jaké máš vlastně osobní důvody pozavírat lidi se kterými jsi ani nepřišel do styku a kteří vlastně nic neudělali ?

85

Odpovědět

+MartinVNiesú riadne registrovaný a ohrozujú tak bezpečnosť štátu. Neviem prečo máte pocit, že ide iba o papier... Ja musím tiež nosiť občiansky. K tomu existujú dôvody...Ani ISISáci mne osobne nič nespravili, neviem aký názor na nich majú osoby, ktoré vedľa nich žijú :)

27

Odpovědět

+ehm"Niesú riadne registrovaný a ohrozujú tak bezpečnosť štátu ?", jako vážně ? Znám spoustu řádně registrovaných lidí a že by to byli mírovládci, to ne :-)

10

Odpovědět

+ehmPolo-dementní s IQ sklenice vody seš ty, když tvrdíš, že 250 milionů lidí by se mělo zavřít do vězení za to, že nemaj žádné doklady.

00

Odpovědět

Ať se polocigoši s kozojebama klidně požerou navzájem.

624

Odpovědět

tomu hovorim pan premier, islam je rakovina spolocnosti, len viac takych to ludi v politike

930

Odpovědět

Jakékoli náboženství je rakovina společnosti.

173

Odpovědět

+tom00suhlasim, ale niektore sa aspon posunuli zo stredoveku

411

Odpovědět

+v m vargaNo tak katolicizmus na Slovensku urcite nie.

66

Odpovědět

Za jeho vlády se dá do učebnic, že běloši jsou podřadnější nedopečený chleba a ty mu tleskáš.. Kdyby jsme tam byly my ve stejné míře, jako je tam muslímů tak by jsme teď stavěli detenční tábory pro nás ;) Bohužel národ dost dobře stmelíš, když jim dáš možnost svalit všechno zlé na ´´společného nepřítele´´ (a to jestli je skutečný už nehraje takovou roly).

40

Odpovědět

+pav1blbost, bielych si vazia, ako vsade

07

Odpovědět

+v m vargaTo je hodně naivní názor.

40

Odpovědět

Jaká panika proboha, to je jen Indický premiér Módí . Podnikatelé vykoupili Makro, protože jsou jednodušší. A důchodci vykupujou, Kaufland A proč? No protože se chovají racionálně. Teoreticky, nákaza se vyskytně v Berouně a Beroun obšancujou.
(0) (0)
Teďka staříkům z Berouna nadávají, že vykupujou a kdyby k něčemu došlo, tak jim zase budou nadávat, že nemají zásoby, otravujou ve městě, zbytečně se vystavují riziku, lezou do kšeftů, když by tam měli být ti, co chodí z práce a případně že dokonce nákazu můžou roznášet.
(0) (0)
Tak si vyberte. Komu vadí, že se skupuje zboží? Nikomu. Tak se uklidníme, necháme lidi, aby si dělali zásoby, nikdo nešíli, nepanikaří, neskáče z mostu, prostě se zásobujou. Tečka. A dejte si už vodraz, jenom se všichni zviditelňujete, všichni chytří jak rádio, každý má k tomu co říci. A zase se někdo nálepkuje a označuje a hodnotí. Dejte pokoj už.

329

Odpovědět

Tento komentář je úplně mimo mísu, protože tady se řeší úplně něco jiného. Doporučuji zamyslet se především nad pasáží vašeho komentáře ve znění: „Dejte si už vodraz, jenom se všichni zviditelňujete, všichni chytří jak rádio, každý má k tomu co říci.“

Jinak pokud si lidé kupují až půl tuny zásob, tak takovou situaci nepovažuji za „nikdo nešílí, nikdo nepanikaří“ :-)
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-zbytecne-panikari-najednou-nakupuji-az-pul-tuny-jidla/r~930a8d005a1b11ea842f0cc47ab5f122/

121

Odpovědět

Dědo svoboda pohybu a volný trh má své meze. Ten důchod co utrácíte máte stejně od nás. Rozkaz vlády zněl jasně, nenakupovat. Rozhodnutí přenechte mladším !

63

Odpovědět

Vas komentar neni ani trochu k tematu, ale dovolim si reagovat. Kdyz si predtim lidi delali nakupy na 4 dny dopredu a ted to maji na 4 tydny dopredu, to neni panika, ale racionalni chovani? Notak :)

62

Odpovědět

Od Módiho k vykoupeným obchodům a něco s Berounem ? Že vy jste zase bumbal slivovičku :-)

40

Odpovědět

čim to asi je že nenastaviť k moslimom je táka populárna

934

Odpovědět

Je to podobné, jako ptát se ve třicátých letech minulého století (nejen) v Německu slovy: „Čím to, že je nenávist k židům tak populární?“
Odpověď je v obou případech podobná: „Někdo tuto nenávist šíří.“

498

Odpovědět

+Xardassprečo ?

319

Odpovědět

+meno fsdfgsdfProč tu nenávist šíří? Nevím. Protože se to těm lidem hodí? Protože na tom sbírají politické body? Protože chtějí získat moc? Protože část voličstva si to žádá? Protože mají špatnou osobní zkušenost? Protože papouškují něco, co někde slyšeli? Těžko říct, tak jako tak mi to nepřijde jako bohulibá činnost.

364

Odpovědět

+Xardasstakže nenastaviť k židom, moslimom, rusom, komunistom, fašistom sa šíri lebo sa to dakomu hodí?

413

Odpovědět

+zase menoNa to neexistuje univerzální odpověď. Jde o miliardy lidí, těžko tady bude nějaký jeden důvod, jeden šiřitel, jedna odpověď. Složité otázky většinou nemají triviální řešení.

221

Odpovědět

+XardassIslam jako jediny uvadi, ze je jedine spravne nabozenstvi ve svete, kde vedle islamu neni misto pro zadne jine. To z nej dela nabozenstvi strachu a agrese.
Malokdy clovek cte clanky o napr. Fundamentalnich hibduistech co vystrieli kostel za provolavani slavy jejich bohum.

1122

Odpovědět

+PlezableIslám rozhodně není jediné náboženství, které se staví do pozice "jediného správného náboženství", kde platí, že "jinověrci nebudou spaseni" a podobně.
Fundamentalismus je obecně nedobrá věc, ale opět, islám ani v tomto není jedinečný. Třeba polský katolický fundamentalismus nebo srbský pravoslavný fundamentalismus nejsou o moc lepší.

Na světě jsou skoro dvě miliardy lidí, kteří se označují za muslimy. Těžko můžeš dvě miliardy lidí hodit do jednoho pytle (nestačily by ani stovky pytlů). Ale prostě je jednodušší říct „islám fuj, bububu“, co?

206

Odpovědět

+AnonyMařkaA pokud se clovek zepta tech hodnych muslimu, jak se stavi k pravu zen, krestanstvi, svatbam gayu, kritice islamu, zreknuti se viry apod. odpovedi jsou mirumilovne, nasili proste, ze ? Běžný muslim je vlastne lidumil, ktery na vyse vypsane otázky odpovi se srdcem na dlani a dobrotou.

711

Odpovědět

+AnonyMařkaproblém bude asi oveľa hlbší keď s nimi ma problém večšina krajín v ktorých sa nachádzajú, ved v rusku sú odjakživa a doteraz máju s nimi problémy, pozri sa len na ich vodcov alebo to ze je 21 st. a zeny nemôžu šoférovať ved také není asi ani v kldr. Sak oni sa neznesú ani navzájom.

45

Odpovědět

+Xardassnevim, klasicka odpoved na nieco o com nemam sajnu

18

Odpovědět

Čistě ze zvědavosti, kolik z vás by bylo pro, aby příspěvky toho kafemlýnku byly alespoň skryté, když už ne přímo smazané?? (Nebavím se o filozofickém principu, že každý hlas by měl být slyšet, jde mi čistě o to, kolik z vás to vlastně alespoň minimálně zajímá...)

Třeba by potom byla zdejší redakce ochotná nějak zakročit :)

518

Odpovědět

Jak demokratické...

91

Odpovědět

OK, tak jenom mě připadají příspěvky o bratrech a sestrách od našeho milovaného KamikazeNB natolik zbytečné, že si zaslouží skrytí a zobrazení až na explicitní vyžádání. Sice potom úplně nechápu ty palce dolů u jeho příspěvků, ale co jsem potřeboval zjistit, to jsem zjistil :).

03

Odpovědět

Mě příjdou natolik zbytečné, že si ani skrytí nezaslouží... Nevím, jak vy, ale já jen koutkem oka zahlédnu ten nick, trochu se pousměji a jedu dál. Při tom můj mozek sám vyfiltruje, jako kdyby nic nenapsal. Jediné co si z toho odnesu asi na 3s, je: ho to ještě baví?...

10

Odpovědět

+pav1Jo, takže jelikož snahou KamikazeNB je sbírat palce dolů a hejty, ten nejlepší způsob obrany je čiré ignoranství. To mi celkem dává smysl, díky za vysvětlení :).

00

Odpovědět

Zvědavý invalida Jirka Karásek tu ještě není? Snad nestůně.

100