Multilevel marketingLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:407
Počet zobrazení:45 680

S takzvaným multilevel marketingem se jistě už setkalo mnoho z vás. Možná se do nich zapojil někdo z vaší rodiny nebo přátel a možná se do ni pokusil dostat i vás. Schéma je vždy velmi podobné, prodáváte nějaký výrobek a zároveň se pod sebe snažíte dostat další lidi a budete získávat provize za jejich prodeje. A že to zní jako klasické pyramidové schéma? Podle někoho ano, podle těchto firem určitě ne...

Přepis titulků

Rád bych s vámi mluvil o vzrušující příležitosti. K vysvětlení potřebuji 30 minut vašeho času, ale může to změnit váš život. Mluvím o multilevel marketingu, čili MLM. Jsou to společnosti jako Mary Kay, Rodan+Fields, Nu Skin, Amway a Herbalife. Prodávají různé produkty, ale dvě věci mají společné. Zaprvé, nenajdete je v obchodech, kupujete je přes distributory, kterými jsou přátelé, rodina nebo kolegové.

Zadruhé, tito distributoři vždy hledají další lidi, kteří by se k nim přidali. Jejich sdělení je atraktivní. - Proč Herbalife? - Budete svým vlastním šéfem. - Získáte víc peněz. - Pracujete z domova. - Můžete vychovávat děti. - Směny si nastavujete sami. Dělejte to na plný, nebo částečný úvazek. - Zaplatíte účty. - Pošlete toto video 10 lidem. Těm, na kterých vám záleží, které milujete a obdivujete.

Dvaceti lidem. Třiceti lidem! Na co čekáte? Stovce lidí. Sdílejte to se všemi, co tohle chtějí. Zadržte. Mám to sdílet s 10 lidmi, na kterých mi záleží, které miluju a obdivuju? To bude těžké. Jsou tu tři porotci z poslední řady Project Runway. Čtvrtým je Tim Gunn.

Pokud ho započítáte dvakrát, je to pět. Pořád mi jich 5 chybí, a už mě nikdo nenapadá. Ale než tohle odvětví odsoudíte, měli byste vědět, že dohromady loni vydělalo jen v USA 36 miliard dolarů. Možná znáte někoho, kdo by se chtěl do MLM zapojit nebo to už udělal, a pak to sdílí 10krát denně na Facebook nebo Instagram. Pokud znáte někoho takového znáte nebo to sami zvažujete, tento příběh je pro vás.

Vysvětlím vám, jak systém funguje. Distributoři mají dvě možnosti, jak vydělat peníze. Buď budou sami prodávat produkty, ať už jde o kosmetiku, vitamíny nebo zdravou výživu, a těmito prodeji vydělávat, nebo, a to je klíčové, můžete do společnosti přilákat další lidi a získávat podíl z jejich prodejů a z prodejů lidí, které dále přivedou. Podívejte se na Vemmu.

Před pár lety skrytá kamera zachytila distributora této společnosti, jak potenciálnímu nováčkovi vysvětluje, jak je to snadné. Řekněme, že přivedeš tři přátele. Pak my dva pomůžeme těm třem přátelům přivést další tři přátele a získáme za ně 700 dolarový šek. Nyní tam máme devět lidí, takže těm devíti lidem pomůžeme získat tři přátele a... Takže každý tak nějak dostane peníze zpět. Moment, každý "tak nějak" získá peníze zpět?

To je jako by vám doktor řekl, že tak nějak ví, kde máte slepé střevo. "Je asi někde poblíž sleziny." Pokud vás napadá: "Moment, to mi něco připomíná. Není to pyramidové schéma?" Venku čekal novinář, aby se zeptal na stejnou otázku. Není to nelegální pyramidové schéma. Je to firma s přímým prodejem. Je struktura podniku ve tvaru pyramidy?

Ano, je. - Ale není to nelegální pyramidové schéma. - Ne, není to pyramidové schéma. Jo, chápu to. Není to pyramida, je pouze ve tvaru pyramidy. Jako Dorito, Angry Birds. nebo hromádka lejna. Na chvilku odsuňme stranou ten problém s pyramidou. Z venčí se tyto společnosti tváří velmi seriózně.

Mnoho z nich má mezi sebou známé tváře. Vemma si najala expertku Jenny McCarthy, Advocare má skvělého fotbalistu Drewa Breese a MLM zvaná Max International měla tohoto muže. Po více než roce ověřování jsme se já a Gina přidali k Max International jako místní distributoři a mediální tváře. Přál bych si vidět, jak Gina a Chuck během toho roku ověřování projížděli všechna ta čísla.

Gina byla u kalkulačky, Chuck náhodně kopal do věcí. Bylo by to jako sledovat Lennona a McCartneyho jak píší Sgt. Peppera. Pro mnoho MLM je největší celebritou jejich zakladatel, který může mít až božské postavení. Podívejte se na JR Ridingera, zakladatele Market America. Na firemních konferencích má takovýto nástup. JR Ridinger!

Moment, ty oddávající Elvisi. Trochu se uklidni! A to je jen jeho příchod. Když se do toho pustí, nastává pravá show. Ukazuje, jak si můžete napumpovat peníze, předvádí krysí závody za pomoci upocence v běhacím kolečku a řve na hrob Joea Nuly, který nikdy nedosáhl svého potenciálu.

Nyní máme možnost splnit si sny, o kterých jsi mi vyprávěl! Už nemusíme čekat! Funguje to a já jsem toho součástí! Doufám, že ty taky, protože je to skvělé. Joe, tohle je úžasné, můžeme si dopřát dovolenou a plachetnice. Můžeme mít karavany! Můžeš své ženě dát šperky, které si zaslouží! Budeš hrdinou!

No tak, Joe, dělej, koukej vylézt! Dělej, než bude pozdě! No ty krávo! Můžu být jen rád, že pohřby nemají tu část: "ať promluví teď, nebo mlčí navždy". On by na každém hřbitově pronášel motivační proslovy. Žila dobrý život? Tvoje babička byla zas*aný ztroskotanec. Ožij, Ethel, pořád na to máš!

Koukej ožít! Možnost zlepšit si kvalitu života je hlásnou troubou každé MLM. Jejich materiály jsou plné drahých aut a luxusních dovolených. Sledujte distributora pro Youngevity, jak mluví o budoucnosti v neuvěřitelných detailech. Za dva roky roky uděláte tohle. Přijedete do práce autem, nakráčíte do šéfovy kanceláře, posadíte se a dáte výpověď.

Vysvětlíte, že to malé pyramidové schéma, se kterým jsme loni málem sekli, vám nyní vydělává tolik, že se mu budete věnovat naplno. Zařaď zpátečku! Řekla jsi právě "pyramidové schéma" a "se kterým jste málem sekli"?

Pak půjdete na parkoviště, nasednete do svého stříbrného Mercedesu, který vám zaplatila Youngevity. Pak pojedete domů... Ne, moment, předtím pojedete do banky. Promiň, nerad ti skáču do řeči, ale předtím jsi rozhodně řekla "pyramidové schéma". Takže nyní jedeme do banky?

Vejdete do banky a uložíte tam svůj bonus. Dáma za přepážkou řekne: "Bude to na běžný, nebo spořící účet?" Vy řeknete: "To je fuk, tyhle peníze dostávám pořád." Pak dáma řekne: "To je úžasné, ale musím vědět, kam to mám uložit." Vy řeknete: "Mně je to jedno." Ona řekne: "Nemohu to uložit, pokud mi neřeknete kam."

Vy řeknete: "Mně je to putna." Ona: "Takže na běžný?" Vy: "Jo, to je super." Ona: "Mohu dostat odpověď na bezpečností otázku?" A vy: "Účet končí 4824." Youngevity tvrdila, že její tvrzení nejsou oficiálními výroky společnosti, a jsou proti politice firmy, která zakazuje slibovat zisky. A to i přes to, že toto video bylo pořízeno na oficiální akci, a tato žena, Denice Chenault, se s manželem objevuje na stránkách společnosti, kde se tvrdí, že Denice a Tom ztělesňují Youngevity.

Když někdo ztělesňuje vaši společnost, musíte s ním souhlasit. Kdyby Flo vedla arénu na psí zápasy, tak by ji v Progressive okamžitě smazali ze svých stránek. Mimochodem víte, že se to stane. Vidíte to v jejích očích. Hluboko v nich jsou mrtví psi! Ale nemůžete popřít, že její představa není přitažlivá.

Kdo nechce říct šéfovi, aby si políbil pr*el. Polovina mých lidí by to udělala, kdyby mohla. MLM ve vás udržují naději, že když budete tvrdě pracovat, získáte kontrolu nad svým životem, založíte si podnikání a pomůžete rodině. Jak moc je to reálné? Podívejme se pořádně na jednu z těchto společností. Herbalife. Jejich klip jste už viděli.

Byl to ten o 10, 20, 100 lidech. Prodává doplňky stravy jako nápoje a vitamíny. Jsou jednou z největších MLM. Jejich obrat byl loni asi 4,5 miliardy dolarů. Celebrity mluví o pozitivních účincích. Například hvězdní sportovci jako Cristiano Ronaldo nebo osoba, kterou byste tu vůbec nečekali. Prodávají dobré produkty, v tom je ten rozdíl.

Vy jste produktem našich produktů. Ano, to jsem. Cokoliv mám ráda, musí být dobrým produktem. Dodávají ho velmi dobří lidé. Ano, to je Madeleine Albright, která mluví s ředitelem Herbalife a tvrdí, že je produktem jejich produktů. Zapomeňte na studium na univerzitách, pokud chcete být jako první ženská ministryně zahraničí, dejte si každý den několika vanilkových nápojů a ráno jí poděkujte.

Pokud jde o produkty, Herbalife byl na začátku obviněn ze zveličování pozitivních účinků. V 80. letech o svém produktu tvrdili, že pomáhá na cévní problémy, nádory i noční pomočování. Tehdy byl jejich zakladatel Mark Hughes vyzván komisí, aby se vyjádřil k názoru odborníků, kteří zkoumali jeho produkty. Tohle byla jeho odpověď.

Pokud jsou to takoví odborníci, proč jsou tlustí? Nechci to zlehčovat, ale měli by začít používat naše produkty. Zaprvé, vypadá skvěle. Ale zadruhé, proč by někdo v 80. letech užíval Herbalife ke snížení váhy? Měli kokain. Teď mě napadá, že kokain máme stále. Jde o to, že kokain dobře snižuje váhu.

Nemyslel jsem, že to řeknu, ale tak nějak jsem u toho skončil. Ale abychom byli fér, tohle se stalo před 30 lety a od té doby se toho mnoho změnilo. Ale když NBC News před dvěma lety natáčela několik distributorů Herbalife, zjistili, že některá tvrzení jsou ozvěnou minulosti. Tento distributor z New Yorku nám pověděl příběh o ženě, která se vyléčila z neoperovatelného nádoru jen díky Herbalifu. Ať už ten produkt udělal cokoliv, pomohlo jí to.

Nováčkům řekli, že produkty Herbalifu léčí srdeční onemocnění. Před 24 lety jsem měla počínající onemocnění srdce a nic nezabíralo. Jedné ženě to pomohlo k otěhotnění. Je mi 40 a jsem poprvé těhotná. Tohle je jasná kravina. Díky výživovým nápojům neotěhotníte. To dokážou pouze tři tekutiny. Sklenice Merlotu, jemná hudba Sade a stará dobrá mrdka.

Lidé mohou tvrdit tyto věci, protože se zoufale snaží prodat přebytečné zboží. Obecně řečeno, v systému Herbalifu distributoři získávají bonusy a obří slevy podle toho, kolik toho nakoupí. Díky tomu se vyplatí nakupovat ve velkém. Řekněme, že prodáváte nechutnou práškovou kuřecí polévku od Herbalifu za 13,35 dolarů.

Čím levněji ji od Herbalifu koupíte, tím více vyděláte. Abyste si udrželi tyto vysoké slevy, musíte neustále něco nakupovat. Nemusí být snadné tuto polévku prodat, protože je předražená a protože jsme ji zkusili a chutná jako dřevěné piliny z klece křečka. Jeden z jeden bývalých hlavních distributorů vám řekne, že pokud jen hromadíte produkty, může to vést k problému, které mají vlastní název.

Říkáme tomu prodej do garáže. Do garáže si navezou co nejvíce výrobků a pak si časem uvědomí, že s tím musí přestat. Lidé nakupují více výrobků, než kolik prodají. Ty se pak válí v garáži... A co dál?

Někdy to musí skončit. Jakmile jim dojdou peníze, tak skončí. Přesně. Herbalife může být hlavním výrobcem pitomostí, které strčíte do garáže. Hned vedle PT Cruiseru. Auta, které vypadá jako sportovní verze pohřebáku. A jako distributor není snadné přijít na to, jak budete peníze vydělávat. Sledujte toto pár let staré video Herbalifu, které vysvětluje přímou cestu jejich šíleně komplikovaného systému.

Jdeme na to. Mám tu jeden příklad. E účinní objednávku za 4 000 objemových bodů za 42% cenu. To je váš osobní objem. Ale tímto se E kvalifikuje na vedoucího s měsíční kvalifikací. Tento objem se stane zatížením pro každého ve vyšší pozici.

Pamatujte, každý vyšší distributor musí nashromáždit 1 000 nezatížených bodů, pokud chce být také kvalifikován jako vedoucí. Je to snadné. Pokud nashromáždíte 10 000 nezatížených bodů, umístí se do nezatížené bečky, což kvalifikuje Benedicta Cumberbatche na jednu nezatíženou okurkovou bečku. Ano, je to naprostý nesmysl, který však dává stejný smysl jako vše předtím.

Jak vám jiný bývalý distributor řekne, nesoustředíte se ani tak na produkty, jako spíš na lidi pod vámi. Peníze nevyděláváte prodáváním produktů. Něco vyděláte, ale málo. Nestačí to k zaplacení účtů. Peníze vyděláváte nabíráním dalších lidí. Jistě.

Je to jako to motto z filmu Konkurenti. ABSTCOSTOS. Vždy prodávejte koncept prodávání konceptu jiným. A nyní se ta otázka ohledně pyramidového systému, kterou jsme předtím odsunuli, vrací na scénu. Pokud distributor získává peníze prodáváním výrobků skutečným zákazníkům mimo společnost, jedná se nejspíš o legitimní obchod.

Ale pokud tyto zisky přichází od distributorů, které jste najali, oni prodávají produkty lidem, které najali, a to vše uvnitř společnosti, může se jedna o pyramidové schéma. A každá takováto společnost má velký problém z důvodu, varuju vás, matematiky. Téměř všechny tyto společnosti vám řeknou, že peníze získáte zaměstnáním tří, čtyř nebo pěti lidí. Necháte pět lidí, aby zase našlo pět lidí, to máte 25.

Ale už vám neřeknou, že to jde udělat jen třináctkrát. Pak překročíte počet lidí na Zemi. To je pravda. Po 13 cyklech vám dojdou lidé. A to jen za předpokladu, že všichni na Zemi chtějí prodávat proteinové nápoje. Alespoň pár lidí má lepší věci na práci. Například Alan Alda. Nebo Malála Júsufzaj.

Nebo Morten Harket, zpěvák kapely A-ha. Stále si užívá peníze za píseň Take On Me, tyhle kraviny dělat nemusí. A ředitel Herbalifu Michael Johnson má zajímavý způsob, jak vysvětlit tu věc s pyramidovým schématem. Tak je to v každé společnosti. Třeba začnu jako režisér v Disney. Pak budu výkonný viceprezident, pak ředitel mezinárodní skupiny... Posunu se o sedm až sedm úrovní pozic. Na vrcholu bude sedět ředitel celé společnosti Micheal Eisner.

Je to pyramida? Liší se to nějak od naší společnosti? Ano! Je to něco úplně jiného. Disney má firemní žebříček, vše to byly placené pozice se svými výhodami. Společnost nechce peníze přímo po vás a nezaplní vaši garáž DVDčkama Lvího Krále 2: Simbova příběhu. Johnson mohl v tom rozhovoru vyvrátit pyramidové schéma, pokud by ukázal, kolik peněz distributoři získají z prodeje zboží konečnému zákazníkovi.

Ale Herbalife si o tom nevede žádné záznamy. Bohužel pro ně FTC dokončila několikaleté vyšetřování společnosti a zjistila větší množství problémů. Tolik, že to téměř mohli nazvat pyramidovým systémem. Jejich kompenzační program podle nich nepodporuje prodeje, ale spíš nutí k náboru nových účastníků, kteří budou produkt ve velkém nakupovat.

To zní, však víte, jako pyramidové schéma. Když na to lidé poukázali, předsedkyně FTC pronesla úžasnou odpověď. Zní to, jako byste tvrdila, že tato společnost má všechny znaky pyramidového schématu. Je to tak? Soustředíte se jen na okraj problému.

My netvrdíme, že se jedná o pyramidu. Ale neřekli jsme, že to není pyramida. Zamyslete se nad tím, co řekla. Neřekli jsme, že to není pyramida. Ty by vás mělo varovat. Kdyby FDA oznámila: "Neřekli jsme, že cukrová vata není pubické ochlupení klaunů." To byste ji už nikdy neochutnali.

Kdo ví, proč FTC s vyšetřováním přestala. Možná se s Herbalife dohodli na vyrovnání. Nepřiznali ani neodmítli, že udělali něco špatného, ale zaplatili 200 milionu dolarů a zavázali se k velkým změnám. Obsah této stížnosti je dech beroucí. FTC tvrdila, že většina distributorů Herbalifu, kteří hledají výdělek, nevydělá téměř nic. Velké procento dokonce peníze prodělá.

FTC dokonce napsala, že se Herbalife musí začít chovat podle zákona. Což naznačuje, že se tak doteď nechovali. Neuvěřitelné je, že to Michael Johnson označil za vítězství. Máme dobré zprávy. Dohodli jsme se s Federální obchodní komisí a naše mise ke zlepšení životů lidí může pokračovat. Musím říct, že je to dobrá zpráva. Přichází v době, kdy náš byznys roste a zlepšuje se.

Jdi do pr*ele! On to hovno nepřeleštil. On ho nacpal do lahvičky a přesvědčil lidi, že mohou vydělat majlant, když budou prodávat výživová hovna. Ať už je Herbalife pyramidou, není pyramidou nebo není nepyramidou, nelze popřít, že roste. Za značnou část růstu může latinskoamerická komunita, kde je Herbalife už roky agresivně prosazován.

Dokonce sponzorovali telenovelu La fea más bella. Je to velmi skryté, uvidíme, zda si toho všimnete. Podívej, je to Herbalife. Tohle ti dodá energii. Pomůže to s řešením tvých problémů. - Věř mi. - Opravdu? Piju ho každý den, a navíc je výborný. Pokud se tohle děje v seriálu, nedovedu si představit, co je v reklamách.

Pane gekone, rád bych ušetřil 15 % na pojištění auta, ale jak bych mohl, když mi spíte s mou ženou? Fakt, že valná část distributorů pochází z latinskoamerických rodin, je pro Michaela Johnsona něco, na co by měl být hrdý. Jsou naší rodinou. Nestydíme se za ně, jsme hrdí. Mít v této společnosti latinskoamerickou krev je prostě skvělé. Miluju krev latinskoamerické komunity.

Chci se v ní vykoupat. Chci se vykoupat ve vaší krvi. Jak mi ta propagace jde? Podle mě to je bueno. Ale pokud jde přímo o tu latinskoamerickou krev, ta se nemusí cítit tak skvěle jako on. Ukáže vám to schůze těch, kteří se cítí být podvedeni. V této firmě jsem utopil 22 000 dolarů. Za 9 měsíců jsem přišel o 16 000 dolarů.

Její manžel jí neustále připomíná ten 8tisícový dluh. Zboží má svou expiraci. Pokud ho neprodáte aspoň za pořizovací cenu, je to velká ztráta. Věděla, že ty peníze nemám. Měla být mou kamarádkou. Později jsem se jí zeptala: "Proč nevidím vůbec žádný výdělek?" Ona řekla: "Musíš pod sebe dostat další lidi." Já jí řekla: "Tak tady se opravdu pleteš.

Já nikoho podvádět nebudu." "Přišla jsem o peníze, ale nechci, aby o ně někdo přišel kvůli mně." Nyní je dobrá příležitost připomenout, že když někdo říká, že v sobě má latinskou krev, která je skvělá, tak je to zas*aný upír. Vaši přátelé mohou říct, že to je Herbalife, ale že jejich MLM je jiná. To, co jste viděli, se objevuje v celém průmyslu.

Herbalife není jedinou společností, která pronáší odvážná prohlášení o zdraví. Když jsem začala, můj tělesný tuk byl 37,5 %. Nyní to je kolem 16 až 17 %. Bolest a letargie z mého únavového syndromu je pryč. Tři dny jsem to zkoušel. Připadal jsem si o 25 let mladší. Zjistila jsem, že mají i produkt pro zvířata.

Hned jsem věděla, že mám něco exkluzivního. Poté, co jsem jsem to Rembrandtovi dávala tři měsíce, zase začal chodit. Zaprvé: "Hodný hoch, Rembrandte." Zadruhé, jsi si jistá, že energii k chůzi nezískal jen proto, že se zoufale snažil dostat od těch nesmyslných kapek, které jsi mu kapala do tlamy? Podobně jako Herbalife i jiné MLM mohou mít až scinetologický žebříček.

V Usaně jdete z podílníka přes věřícího, stavitele, úspěšného člověka a tak dále. Kyani má různé stupně pojmenované po drahokamech. Jeden distributor to na konferenci vysvětloval. Chci mluvit o smýšlení milionářů. Pokud se v Kyani stanete nefritem, tak se dost nesnažíte. Pokud se stanete diamantem, pořád nemyslíte ve velkém. Pokud se chcete vidět na pozici dvojitého černého diamantu, musíte se nakopnout do zadku.

Dvojitý černý diamant je lyžařským termínem, který označuje velmi nebezpečnou sjezdovku. Možná byste si neměli vybrat název, který říká: "Pokud to zkusíš, pojedeš pěkně rychle z kopce a skončíš v příkopu." A ten problém s plněním garáže se neobjevuje pouze v Herbalifu. Děje se to u mnoha dalších MLM, včetně Mary Kay. Na vlastní oči jsem viděla, jak produkty skladují.

Měli sklepy nebo šatníky plné jejich produktů. Podívejte se na počet produktů konzultanta, který ze společnosti odchází. Ukázala nám krabice plné produktů, které měla sama koupit, aby si udržela svůj status. Páni, zdá se, že někteří distributoři jsou spíš zákazníci než prodejci. To je, jako bychom zjistili, že Activii jí jen Jamie Lee Curtis. Jím 146 kelímků denně a seru jako kulomet.

Mary Kay i Herbalife vám řeknou, že hromadění není obvyklé. Neprodané produkty můžete vrátit. Ale tyto vratky mohou být buď částečné, nebo vyžadují ukončení spolupráce. MLM se mohou prezentovat jako dobrá příležitost, ale šance na úspěch je malá. Podívejte se na jejich dokumenty o příjmech. Kyani ukazuje, že jen asi 40 % aktivních distributorů dostane šek na 10 a více dolarů.

To znamená, že většina nevydělá ani to. Nu Skin tvrdí, že provize dostane 18 % aktivních distributorů. Je to horší, než se zdá, protože za aktivní distributory se považuje asi jen 36 % spolupracovníků. Pokud si to spočítáte, což oni příhodně neudělali, zjistíte, že 93 % distributorů Nu Skin nedostane od společnosti žádné provize. Pokud jste doteď o Nu Skin neslyšeli, tak vám platí stejně, jako platí 93 % svým distributorům.

MLM budou tvrdit, že tato procenta jsou zavádějící. Budou tvrdit, že mnoho distributorů u nich není kvůli penězům. Budou tvrdit, že to podstupují kvůli slevám na nosorožčí ejakulát, který nazývají polévkou. Budou tvrdit, že distributoři, jako ten chlap od Vemmy a tito zástupci Herbalifu, nemluví za firmu a že jejich tvrzení jsou proti politice firmy a tito jedinci budou potrestáni.

Ale především budou tvrdit, že se nejedná o pyramidu. Ale nikdo to netvrdí lepším způsobem než JR Ridinger. On to vysvětlil vyhláskováním slova pyramida pozpátku. My jsme vlastně anti-pyramida. Jsme obrácená pyramida. Adimaryp. Jsme adimaryp! Zní jak vůdce sekty, který po následovnících chce, aby vypili jed.

A tohle nepomáhá. Až nepříjemně se totiž podobá Jimovi Jonesovi. FTC tyto společnosti trestá jen těžko. Průmysl je velký a mění se. Žaloba je časově náročným procesem. Za posledních 40 let podali jen 25 žalob na pyramidové MLM. MLM mají překvapivě silnou lobby.

Mají v Kongresu výbor přímého prodeje, který čítá 40 členů. Je v něm i Jason Chaffetz, který už skoro 10 let pracuje pro Nu Skin. Pokud jde o Herbalife, velmi se snaží ve Washingtonu chránit své jméno. Najali si dva bývalé vysoce postavené úředníky FTC. Co bude následovat, je velmi ubohé. Pamatujete si tu část s oběťmi Herbalifu? Pochází z připravovaného dokumentu Sázka na nulu.

Když ho na začátku roku vysílali na filmovém festivalu v DC, v kině bylo 173 volných míst. Důvodem je, že je lobby Herbalifu vykoupila. To není jen ubohé, je to hloupé. Pokud chcete, aby lidé na film nešli, nemusíte vykupovat sedadla. Jen na plakát napíšete, že tam hraje Shia LaBeouf. A je hotovo. Nikdo tam nevkročí.

Ale i kdyby se vláda najednou rozhodla tento průmysl kontrolovat, což se zdá nepravděpodobné, mnoho MLM se rozšířilo do zámoří. Toto je video z Indie. Měníme životy lidí. - Vy jste značkou. - Každý den rosteme. Získejme 1 milion, 1 miliardu, 1 zemi. Herbalife funguje všude na světě.

Přijďte, jsme jedno tělo. Herbalife. Mají štěstí, že Gándhí tu píseň nemůže slyšet. Výrazně by pokoušela jeho víru v nenásilné protesty. "Se*te na to. Každý si vezměte kámen a sejdeme se na centrále Herbalifu. Ta píseň byla neodpustitelná." Podívejte se na internet a najdete záznamy obřích akcí Herbalifu z celého světa. Toto je z JAR.

Tohle je z Mongolska. Tohle z Venezuely. Tohle je z Malajsie. A zde dělá Michael Johson v Mexiku tohle. Neříkám to často, ale tohle je chování pitomce na úrovni dvojitého černého diamantu. Otázkou je, co s tím můžeme dělat. Tvrdě pracující lidé se stále budou chytat do sítí těchto společností. Musí existovat způsob, jak světu sdělit nebezpečí MLM.

Myslím, že vím o skvělém způsobu. Proto dnes zakládáme své vlastní pyramidové schéma. #TOHLEJEPYRAMIDA Pokud někdo z vašich známých uvažuje nad zapojením se do MLM, toto je obří příležitost. Vysvětlím vám, jak to funguje. Chci vám říct o úžasném produktu, který můžete sdílet s přáteli a rodinou.

Produktem je toto video o tom, jak jsou MLM zku*veně odporné. Vysvětlím vám to. Sdílením se můžete stát nezávislým distributorem hlavního videa o nebezpečích MLM. Můžete se tomu věnovat na hlavní, nebo částečný úvazek. Zajistíte své rodině vysoký životní standard. To znamená, že se nezapojí do těchhle kravin. Potřebujete vědecký důkaz o funkčnosti?

Řekli jsme psovi, že natáčíme toto video, a podívejte, ten pes chodí! Mohl chodit předtím? O tom bohužel záznamy nevedeme. Funguje to takto. Sledujte toto video a pak ho přepošlete 5 lidem. Řekněte jim, že to mají poslat dalším 5 lidem. A tak dále.

Po 14 cyklech uvidí toto video každý obyvatel Země. Budeme muset začít š*kat, abychom vytvořili další diváky. A pokud se každý obyvatel Země bude dívat na toto video... Zdravím, Beyoncé... Jsem tvým fanouškem. Stejně tak bychom chtěli vyslat zprávu latinskoamerickým divákům. Na YouTube nahrajeme dvě verze tohoto segmentu.

Jedna bude španělsky. Protože španělsky nemluvím, budou tam titulky. Tuto část bude moderovat Jaime Camil z Jane the Virgin. Zcela jasně jsi mnohem atraktivnější verzí mé osoby, že ano? Ano. Ano, jsem. Prosím, sdílejte toto video, aby lidé nepadali do těchto pastí. MLM lidem ubližují. Musíme šířit zprávu, že jsou nebezpečné.

Pošlete to 20 lidem. 30 lidem. 100 lidem! Na co čekáte? Tento systém funguje. Není to adimaryp. Je to anti-adimaryp. - Tohle je pyramida, že? - Jistě! Tohle je pyramida. Tohle je jasná pyramida!

To je vše! Sdílejte toto video a uvidíme se za týden. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (173)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

MLM je hrozně nehumánní marketing, nechápu jak někdo může vnucovat lidem(a ještě k tomu rodině a kamarádům) nějaké produkty když třeba řeknou že nemají zájem tak oni jedou dál. To už mi přijde lepší a morálnější něco takového https://topranker.cz/reklama-na-internetu. Úplně mi MLM připomíná ten podomní prodej ale ten už je u nás zakázaný, nebo aspoň je cedule skoro na začátku každé vesnice.

00

Odpovědět


Odpovědět

Super, ale titulky trochu bírají na pointách a někde zase přidávají.
Na začátku jak mluví o pyramidách, tak ten druhý používá "je to NELEGALNI pyramida", ne jen "je to pyramida". Pro lidi co neumí anglicky, to trochu shazuje toho človkěka, i když říkal něco jiného.
Stejně tak pointa toho maníka z osmedátek je "Pokud jsou to takoví odborníci NA HUBNUTÍ, tak proč jsou tak tlustí?"

00

Odpovědět

Nase schema neni jen dalsi pyramida, je to lichobeznik...
https://www.youtube.com/watch?v=uuVh36vQkSI

60

Odpovědět

Mám pocit, že "almost got terminated for" v čase 6:15 je špatně přeložené :/

00

Odpovědět

Asi takhle, jednu dobu jsem byl aktivní v Amway, do dnes pravidelně kupuji nejméně deset produktů, protože na českém trhu se dá koupit jen velmi málo srovnatelně kvalitních věcí. Sice dnes nejsem v Amway aktivní, ale kdybych se měl rozhodovat znova šel bych do toho opět. Navázal jsem tam mnoho skvělých kontaktů, naučil se mnoho nového co se mi časem hodilo, ujistil si co chci v životě dělat, a vlastně si i slušně vydělal, protože mne jejich vzdělávací systém dovedl k ziskům v jiných oblastech. A dost možná mám teď vysněnou práci kvůli knize ke které jsem se dostal na semináři Amway.

1857

Odpovědět

Ok, tak z takového reklamo-komentáře se mi chce blít... Fakt důvěrihodné, svěření... 1) Zní to jako by to psal nějaký reklamobot po lobotomii. Totální průjem reklamních klišé sloganů 2) Víckrát už tam ani jméno firmy nas*at nešlo co?

539

Odpovědět

+pav1Naopak. Scénář, který tu HMTD představil je dosti věrohodný. Pokud byste chtěl uspět v MLM, určitě byste se musel naučit nové dovednosti jako například: jednání s lidmi, sebedůvěra, prodej, leadership, atd...
Pokud na to teda nejste nadán od přírody.
Tyto dovednosti se rozhodně dál v životě hodí.

98

Odpovědět

+VashcoolTo mu nezazlívám, spíš té formě, vypadá to jako taková ta reklama co ani tak vypadat nemá, ale tady je do očí bící.
1) zbytečně moc vychvaluje a doopravdy říká vše co ti vždy říkají u jakékoliv piramidy a jako zkušenost nic konkrétního..
2) Ani tu firmu (název) pro pochopení jeho komentáře nemusel zmiňovat a když už stačilo prostě jednou, tak jak by to napsal normální člověk. Tohle je taktika, aby si lidé dobře zapamatovali jméno firmy používaná hojně v reklamách...
Jestli to ještě pořád nevidíš, tak mi to příjde asi takhle: Celé jsem to četl i v 100% pravém komentáři na stránkách Amvaloy, ikdyž je zpodivem, že se tam nikde v Amvaloy komentáře psát ani nedají na jejich Amveloy stránce v Amveloy.xxx...
Dokonce si říkám jestli to nebyla od HMTD důmyslná parodie na ty jejich keci a když zadám Amveloy do googlu, tak jestli mi to nevyhodí 2 starý páprdy co si ho navzájem škrtí :D

145

Odpovědět

+pav1Vždyť je to psané formou "Love Story ve zkratce". To je přece evidentní.

To chcete veškerou vypovídací hodnotu jeho komentáře hodit pod stůl jen kvůli tomu, že Vám to připomnělo reklamu "Když jsem se pak v 15ti rozhodoval, co dál dělat, zas*aná pekařina byla jasná volba"? Váš první komentář taky na první pohled vypadá, jako by ho psal zakomplexovaný jedinec alergický na jakýkoliv marketing.

Normální reakce by přece byla: "Oukej, sice hezká Love Story, pro mě však dosti nevypovídající. Dejte sem Vaše konkrétní zkušenosti s...."

55

Odpovědět

+VashcoolTohle není love story, to je jen sprostá reklama (a řekl bych i úmyslná, že by starý podíl z piramidky?) poskládaná z prázdných frází.

85

Odpovědět

+pav1Ve skutečnosti to je propagace pozitivních aspektů dané spolupráce ověřených z vlastních zkušeností.
Po informační stránce je jeho story velice pravděpodobná.
Pokud Vám to přijde sprosté, tak jste vážně k smíchu :D :D

29

Odpovědět

+VashcoolPřespřílišná propagace pozitivních aspektů (a přitom ani ň o nějakém negativním) + přespříliš použitého názvu firmy = reklama. A v tomto případě si nemohu pomoci, ale přijde mi hrozně očividná. Kdyby se jen chtěl svěřit se svou dobrou zkušeností, tak by tam necpal tolikrát to jméno firmy, vždyť je to jak z učebnice :D

84

Odpovědět

+pav1každá věta, ve které uvedete název čehokoliv je reklama... (i kdyby se rozhodl na nějakou firmu nadávat - negativní reklama taky reklama) ...je to podle Vás špatně? máme v našich konverzacích nepoužívat názvy firem, výrobů, služeb, aby to nebyla reklama? proč? nebo Vám vadí jenom to, když někdo sdílí svoje pozitivní zkušenosti? proč? nebo Vám vadí jen, když si někdo dělá reklamu sám na sebe? ...to ale není tento případ, diskutující výše uvedl, že není aktivní...

35

Odpovědět

+freak thinkerPůsobí to na mě, jako ukázkové ´´fiktivní´´ komentáře které bývají u MLM firem na jejich stránkách. A mají pochybující lidi, ukidnit, že se nemají čeho bát. To mi na tom vadí. A jinak taky nemám rád vlezlou reklamu.

112

Odpovědět

+pav1ty se nauč gramatiku hlavně

13

Odpovědět

+pav1asiVy asi vůbec nevíte o co jde. Kdyby ano tak by jste věděl že takováto (reklama) by dané osobě absolutně nepomohla. Takže by ani neměla žádný smysl.

31

Odpovědět

+VashcoolProbůh, především se nejdřív naučte pane pořádně česky...!!!

00

Odpovědět

+pav1je to pravda, jestli je to reklama ať posoudí každý sám, ale kdybych je chtěl propagovat asi nenapíšu, že už tam nejsem aktivní a bylo by to víc nenápadné.

37

Odpovědět

Po precteni zdejsich komentaru si nemohu pomoci a musim se zeptat. Fakt je zapotrebi psat u KAZDEHO videa J.Olivera ty same komenty? Pokazde ctu od toho, nebo onoho cloveka, ze to je Liberal. Dalsi zase napise o 9 mrtvych tady a tamhle ... Zajima me, jestli tomu co pisou ty lidi vubec fakt veri, nebo jestli je to jen dalsi internetova pitomost typu "FIRST COMMENT !!!", protoze proste nemaji cim prispet do diskuze. Snad neni zapotrebi psat to porad dokola ne? Jednou nekdo napise oliver je slunickar/komous/liberal/reinkarnovanej cokoli, tak tim dal jasne navedomi, ze takhle ho vidi a nam ostatnim je jasne, ze to tak zustane i nadale. Bylo nam to jasne uz u patnacteho videa a potom co umrel stejny pocet lidi na tom samem dile jako pred 7 dilama (nad cimz bych se pozastavil, protoze kdyz tohle vite, meli byste jim psat, at se stehujou pred odvisilanim, ne nam ze umreli po odvysilani. Nejspis jste objevil novy Midsummer).

271

Odpovědět

Tak víš co, je to už taková pěkná tradice, pak aspoň takový jako ty a nebo já si můžou honit ego a psát, věci typu: ,,Koukejte na ty idioty, píšou furt ty stejné zbytečné kokotiny pořád a do kola..´´ + hezky to zahřeje u srdíčka, když vidíš že ze sebe někdo dělá většího blbce, než si myslíš sám o sobě.
teď se zamysli. Má tvůj nebo můj komentář větší informativní a diskuzi prospěšnou hodnotu než ten jejich?? Když ukazuješ na očividné totální hovno a křičíš: ,,to hovno je na hovno, přestaňte tu tolik srát´´, není to taktéž jak se říká dosti o hovně?

12

Odpovědět

+pav1Ja nepotreboval mit vetsi informativni hodnotu. Ja se pouze ptal, zda je to zapotrebi :) Urcite si nehonim Ego. Nikdy se tu s nikym nehadam a prakticky nikdy na nikoho nereaguju pokud mu treba nemam jak poradit, nebo odpovedet na otazku. Na hadky v diskuzich jsou tu jini :) Ptal jsem se ciste informativne

50

Odpovědět

+HabanszTak v tom případě se hluboce omlouvám, ty nejsi auto, moje chyba. Ale ta podoba... Co se tvého dotazu týče. Řekl bych, že je to jedna z těch velkých otázek na kterou nejspíš nikdy nebudem znát úplnou odpověď.

20

Odpovědět

Mate chybku ve 12:10. Mate tam Jeden z jeden byvalych hlavnich .... :)

00

Odpovědět

Zdravím, můj komentář se úplně netýká tohoto videa, ale myslím, že bych tu mohla najít odpověď na jednu otázku. V poslední době se v internetových diskuzích objevuje zcela nový typ nadávek a vzhledem k tomu, že jsem je našla i pod tímto videem, věřím, že zde jsou lidé, kteří mi je budou moct vysvětlit. Jmenovitě se jedná o následující pojmy, ale pokud vás napadne i něco dalšího, ráda se přiučím.
1. Liberál - zřejmně velmi sprosté slovo
2. Komunista - samozřejmě vím, co co to znamená, ale vzhledem k tomu, že se používá i na lidi co nevybízejí ke zrušení osobního vlastnictví, uvítám modernější definici
3. Sluníčkář - jediný kterého si vybavuji je Honza Volf - ten co neumí hrát golf
4. Havlista - očividně odporná existence

Předem děkuji za odpověď.

283

Odpovědět

S tím liberálem to je tak, že lidé prohlašující se za liberály jsou pro potlačení svobod viz. Ban bossy

10

Odpovědět

+kotjaDěkuji za odpověď, ale možná mi tu něco uniklo. Co konkrétně je zde myšleno jako Bab bossy? Je tím myšlena ta krátká přestřelka mezi KamikazeNB a gentlemanem KamikazeNB?
Nenašla jsem tu žádné prohlášená ve stylu: "Jsem zarytý liberál a všem vám zakazuji říkat, co si myslíte." Většinou je tak častují jiní lidé a protože si toto označení nezvolili sami, není obsah jejich komentářů cílem k jejich definici.
Já se opravdu ptala, protože si nejsem jistá co tyto pojmy znamenají. A pokud zdejší Liberál zakazuje ostatním svobodné vyjadřování, tak se musela definice Liberála zatraceně změnit.

Mimochodem ani u nás není svoboda slova absolutní. Většina lidí si toho asi není ani vědoma, ale na popírání holocaustu se u nás svoboda slova nevztahuje. Je to samozřejmě naprosto jiná kategorie než zdejší debata a netroufám si o tomto zákonu diskutovat. Jen si myslím, že by některým lidem prospělo, kdyby si uvědomili, že i svoboda má své hranice a tím nemyslím jen možnost svobodného vyjadřování.

41

Odpovědět

+NeinformovanáBan Bossy je jedna konkrétní kampaň, uvedená jako příklad.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ban_Bossy
Co je na tom tak problematického, to nevím, v zásadě mám pocit že je to výzva k nepoužívání určité nadávky. Na tom vážně nevidím omezení žádné svobody. Ale asi by to bylo na dlouhou a zbytečnou diskusi o ničem.

Ale původ nadávky liberál bych viděl spíše v tom, že v USA to slovo znamená zhruba to, co u nás levičák.

10

Odpovědět

+komunardOni ten zákaz obhajovali tím, že je kvůli nadávce bossy (panovačný/á/é) málo šéfek a to mi přijde pitomé. Já bych křehkou květinku, která se sesype po označení za panovačnou, za šéfovou nechtěl.

10

Odpovědět

+komunardDík, už jsem zase neinformovaná o trochu méně. Rozhodně je to zajímavé téma k zamyšlení, ale radši to tu nebudu rozpatlávat.
Liberál = levičák je rozhodně pozoruhodná asociace, to by mě asi opravdu nenapadlo. Především proto, že mnozí mají očividně i spojení Levičák = Komunista. To mi dohromady dává Liberálního Komunistu a to si vzhledem k naší KSČM opravdu nedokážu představit.
Naštěstí nežijeme v USA a můžeme být i neliberální levičáci a liberální pravičáci.

30

Odpovědět

+NeinformovanáA to je pak ještě p***l, když si uvědomíte, že ve svém originálním významu je levičák slangový termín pro příznivce státního dohledu nad trhem a se sociálními otázkami toho moc společného nemá. :D Ono vlastně většina lidi, čo nadávají druhým do pravičáku/levičáku nemá o ekonomii ani páru...

10

Odpovědět

+minetteVe svém originálním významu je levice (od toho levičák) hnutím pokroku, změny, odstranění starých pořádků, zatímco pravice (od toho pravičák) hnutím tradice, stálosti, zachování poměrů. Konkrétní program je tedy dost odvislý od dané situace. V jedné skandinávské zemi se jedna pravicová strana jmenuje Levice, protože vznikla v době, kdy byl její ideový obsah protisystémový, ale časem se mu podařilo etablovat, a držet se ho znamenalo chránit stávající poměry.

20

Odpovědět

+komunardTo není tak docela pravda. Levice brání dělníky. Tak přece vznikla první levice, sociální demokracie v Anglii. Pravice zachovává staré hodnoty pouze v případě, že bereme jako staré hodnoty vydírání dělníků ve viktoriánské éře. Jinak přirozeně pravice zastává zájmy průmyslníků (volný trh, nízké daně), zatímco levice zájmy dělníků (sociální jistoty, životní standart). To, jak se z levice stává pravice, je příběh peněz v politice a nepříliš přesná definice zájmů strany.

11

Odpovědět

+AgentTo co popisujete platí od publikace prací Karla Marxe, a že je považujete za zakládající, ukazuje na jeho obrovský vliv na celé hnutí.
Ovšem toto dělení je starší, vzniká už za stavovského zřízení (buržoazie (chcete li, průmyslníci) a proletariát (chcete li, dělníci) patřily shodně k třetímu stavu) a cílem levice bylo zlomit moc šlechty a vysokého kléru, nahradit stavovskou společnost občanskou, absolutní feudalismus demokratickým kapitalismem. Teprve po jeho prosazení se zájmy kapitalistů a dělníků rozešly. Ostatně Marx tvrdil, že tam, kde k tomu dosud nedošlo (v jeho době bylo ještě spousta feudálních států), měli by jeho stoupenci podpořit vznik kapitalismu, a ne se snažit o socialismus.
Ale to není strana, která se "zaprodala", následuje přibližně stejnou hlavní myšlenku, ekonomickou svobodu. Jenže v dobách jejího vzniku považovali zakladatelé za vhodné dát si tento název.

10

Odpovědět

+NeinformovanáLiberál nutně není levičák. Levice totiž především zastává hodnotu jedince pro systém. Pravice pak hodnotu systému pro jedince. Levice zastává sociální jistoty, jelikož mají dojem, že systém nebude fungovat bez zajišťování jeho funkce a naopak pravice zastává volnou ruku trhu, jelikož mají dojem, že trh bez zásahů funguje nejlépe.
Liberál je jen proti Konzervativci otevřený novým myšlenkám, představám a funkcím až snad na ekologovo dilema (Jako ekolog jsem proti užívání technologie, která poškozuje krajinu, jenže neekologický průmysl je zákonitě levnější, ergo výdělečnější a musím ho tedy regulovat. Jsem pravičák či levičák? Problém dnešní České SZ)
Konzervativec nedůvěřuje novým myšlenkám a zastává staré hodnoty. Mělo by to již být archaismem, jelikož takovýto typ politiky přirozeně opovrhuje jakýmkoliv oponentem navrhujícím změnu.

40

Odpovědět

Ahoj. Já to zkusím.
1. Liberál je opak konzervativce. Je zastáncem nových hodnot, od zelené energie přes registrovaná partnerství a pokouší se je dostat skrze sněmovnu a senát. Typickým příkladem v naší sféře je Strana Zelených a docela Pirátská Strana. Liberalismus ale nijak nevypovídá o jeho ekonomických hodnotách, ani moc o jeho tíhnutí vpravo či vlevo.
Zde je to urážka spojující liberály takřka se sluníčkáři a komunisty v lepším případě, v horším lidé jako hovado nerozeznávají rozdíl mezi pravými liberály a zkorumpovanými liberály sledující své vlastní cíle, tzv. neoliberály.
2. Komunista, levicový extremista, spíše konzervativní, Já. Kromě zrušení vlastnictví je pro národní závody, přerozdělování produktů a zde je to používáno jako urážka pro kohokoliv, kdo řekne, že tyto nápady jsou docela dobré myšlenky. Což technicky jsou, (vidíte, jsem komunista) ale velmi obtížně proveditelné. Kromě toho jsou komunisté i pro méně příjemné věci jako jediná strana, žádná opozice a standardizace politických věznů a ČUKLů.
3. Sluníčkář je zde hrozně široký pojem. Za normálních okolností je Sluníčkářství silný optimismus říznutý ignoranstvím. Sluníčkář pak uplatňuje dvojí metr a dopouští se zvěrstev opačného spektra rasismu (pozitivní rasismus, rasismus vůči bílým, ignorace rasismu). Technicky je extrémní opak xenofoba a jako takový se od xenofobů liší jen přístupem. Také se cítí nad xenofobem nadřazený, jelikož on se xenofobie přece nedopouští.
Zde je to argument proti komukoliv, kdo se zastává imigrantů, žen, menšin, Sýrie... Nehledě na jeho argumenty.
4. Výraz Havlista jsem tu neviděl. Maximálně snad Pravdoláskař. Mám však pocit, že tento výraz je výše zmíněnému smyslem podobný a tak popíšu ten:
Pravdoláskař zastává ideály představené Václavem Havlem. Problém těchto ideálů je, že nijak neprobírají ekonomické spektrum politiky. Logicky tedy z toho vyplývá, že ekonomické spektrum museli řídit lidé, kteří znali jisté ideály z jiných světových politik a snažili se je uplatnit. Pravicové tedy představil prvně Václav Klaus, levicové Miloš Zeman. Ani jedny z nich nebyly ideální a za více jak 20 let se nám je nepodařilo zlepšit. Naopak, pravicové prozatím stále více narušovaly funkčnost sociálních jistot, levicové pak ideály představené v r. 89. Tento problém vychází z podstaty nedomyšlených ideálů pravda a láska, což by bylo i omluvitelné, nakonec Havel byl dramatik a ne ekonom. Tohle však pravdoláskaři odmítají vidět a popularizují ideál Havla, který ani zdaleka (jako ostatně každý člověk) nebyl ideální.

Doufám, že to pomohlo a že jsem to popsal alespoň trochu správně. To lze nakonec snad uvážit podle hodnocení.

80

Odpovědět

len mala poznamocka k prekladu, jemná hudba Charday = jemná hudba Sade (11:18)
https://www.discogs.com/artist/19731-Sade

00

Odpovědět

Díky, opraveno. :-)

10

Odpovědět

jako čtenář Roberta Kiyosakiho jsem samozřejmě příznivcem multilevel marketingu, doporučuji třeba knihu Byznys pro 21. století, kde Kiyosaki velice pěkně píše o MLM jako principu, i přesto že v tomto oboru sám nepůsobí - nedělá si reklamu na sebe (on dělá hlavně reality)
...bohužel za sebe musím říct, že ačkoliv věřím v budoucnost toho odvětví jako chytrýho typu malýho živnostenskýho podnikání, je to jedna z oblastí, kde se Vás strašně moc lidí snaží napálit... proto pokud by se někdo aktivní rozhodoval, zda se pustit do takového podniku, podle mě jsou klíčový 3 zásady:

1) věškterý odměny musí být za obrat z produktů... jakmile Vám někdo nabízí, že Vás bude platit za nový lidi od hlavy, nebo za cokoliv jinýho než procenta z obratu, utíkejte, utíkejte rychle a neohlížejte se :)
2) slušná společnost po Vás na začátku nechce žádný peníze (akceptoval bych maximálně malý registrační poplatek vratný, pokud se rozhodnete s tím seknout) ...jakmile Vám někdo řekne: dej x tisíc a když přivedeš lidi a oni dají taky x tisíc, dostaneš peníze zpět a víc, je to letadlo, či pyramida a utíkejte, utíkejte rychle a daleko :)
3) vždy splupracovat pouze s někým, koho znám, komu důvěřuju, kdo prokáže, že firemní struktuře rozumí (aby sám nenaletěl na nějaký letadlo) + jakmile Vám někdo nechce na něco odpovědět, tak to smrdí :)

...když se doma porozhlédnete po domácnosti, budete možná překvapení, že výrobků od společností, které nějakým způsobem fungují na multilevel bázi, máte často celkem dost - ať už je to Amway, Oriflame, Mary Kay, Avon, nebo třeba Vorwerk... čili jsou tu i fungující obchody, které jsou na trhu desítky let, některé snad sto let... je však třeba oddělit zrno od plev :)

236

Odpovědět

Pěkné, ale k tomu poslednímu odstavci - Amway - nemám, Oriflame - taky ne, Mary Kay - neznám, Avon - nemám, Vorwerk - co to je? Takže možná, že jsou tady fungující obchody, ale moc na ně nenarážím. Výjimkou je snad jedině Amway, ale po prezentaci zboží jsem se dozvěděl, že nic pro mě. Například mi nabízeli jako obrovskou výhodu několikaměsíční záruku - v zemi, kde je ze zákona záruka dva roky. A jak říkám, většina zboží není nic pro mě.

55

Odpovědět

+Goshto jsou naše domácí zkušenosti, jestli jsou tak neobvyklé, ať si každej posoudí sám... Amway - výživa, kosmetika, drogerie, ta jistota záruky je přes rámec českýho práva pokud vím - vrací plnou cenu i za načatý zboží a tak... myslím, že v TETA drogerii by Vás hnali s takovejma požadavkama... Oriflame - kosmetika, Mary Kay - kosmetika, Avon - kosmetika, Vorwerk - vysavače.

33

Odpovědět

+GoshTo jste se jen špatně pochopili. Ta "několikaměsíční záruka" je navíc k zákonné záruce a týká se tzv. záruky spokojenosti. To znamená, že zboží můžete používat a pokud Vám nebude vyhovovat, můžete ho i ze 2/3 vypotřebované vrátit a dostanete zpět veškeré peníze, které jste za něj dal. Toto Vám žádná záruka ze zákona nenabízí, nicméně Amway Vám tuto záruku spokojenosti poskytuje. A jinak samozřejmě na veškeré zboží se vztahuje zákonná záruka na vady.

60

Odpovědět

Otázka: Proč mám chodit ke kováříčkovi, a objednávat u svého verbíře, když můžu jít ke kováři, a objednat u původní firmy?

134

Odpovědět

+komunardprotože nemůžete, tyhle firmy naschvál prodávají pouze přes "kováříčky" proč? asi je to hlavně filosofie typu proč by měl bejt velkej kovář moc bohatej, když se jeho zisky dají rozdělit mezi lidi...

...i když ze své zkušenosti sleduju, že se to v dnešní informační době mění - dnes si každej objedná tu "kováříčkovskou" licenci za pár korun sám a nakupuje pak u těchle společností normálně přes net pro sebe jakoby přímo od původní firmy jako v normálním internetovým obchodě... já jsem třeba takhle začal mamce nakupovat Amway drogerii, protože jí nebavilo pro to běhat ke známé...

65

Odpovědět

Přikládám odkaz na video od M.Roty : https://www.youtube.com/watch?v=96abShlj8PU :-)

711

Odpovědět

Ten chlap je fakt drsnák... má na zdi za sebou pověšené zbraně na kuličky....

42

Odpovědět

+MorceTyjo, fakt užitečná informace. Nevšiml jsem si ji.

01

Odpovědět

Hezky to ukazuje, jak je to se všemi takovými firmami na jedno brdo bez ohledu na to co prodávají... ono je vlastně úplně jedno co lidem nabízejí. V čele firmy stojí "nadpozemský megaředitel" s okázalým vystupováním, propagace úspěchu a honosného způsobu života a samozřejmě pyramidová hierarchie. Částečně by se podobné společnosti dali přirovnat k sektám s tím rozdílem, že tzv. vyšší moc zde nepředstavuje bůh, spirituální energie apod. ale peníze. Pokud vás video od Olivera zaujalo, doporučuji zhlédnout amatérský dokument z českého prostředí o jedné z těchto firem: "OVB je zlo aneb Rada nad zlato" ( https://www.youtube.com/watch?v=f-xixAjhL10 ). OVB je firma zabývající se finančním poradenstvím. Člověk si řekne, že se jedná o firmu naprosto odlišnou například od společnosti Herbalife, která se zabývá zdravým životním stylem, doplňky stravy, přitom v jádru jsou ty firmy naprosto stejné!

357

Odpovědět

Přijde mi, že co se týče USA tak vždycky slyším jen brblání na prezidenta, ale ten jejich neskutečně zkorumpovaný kongres, kde má každá vyděračská firma svého zásupce, nikdo moc neřeší

522

Odpovědět

Už dříve jsem si stěžoval, že mi nefungují videa od Johna Olivera a dnes jsem konečně přišel na to proč (až dnes, protože by mě to ani ve snu nenapadlo). Je to proto, že se nacházím na území Velké Británie a "Uživatel, který toto video nahrál, ho nezpřístupnil pro vaši zem." :D což je dost vtipné, protože John Oliver je anglán a lidi se tady na něj ani nemůžou mrknout :D (takže to jen tak pro zajímavost)

47

Odpovědět

Kdybych vládnul UK tak udělám to samé.

619
Další