OpatrovnictvíLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:150
Počet zobrazení:12 196

Pokud se starší člověk dostane do situace, kdy už není schopný o sobě rozhodovat, může dostat opatrovníka, který se stará o jeho zdravotnické a finanční záležitosti. Ale co když nikdo z rodiny není na blízku? A jak to může skončit, když takového člověka začnou vysávat profesionální opatrovníci?

Přepis titulků

Důchodci – aktivně hrají shuffleboard, chodí na procházky a zpívají hit I can't get no satisfaction před narvanými halami po celém světě. Mnoho důchodců zůstává aktivních a nezávislých. Jako tato žena, které je 104 let a podělila se o tip na dlouhý život. Vy pijete Dr. Peppera. Přesně tak.

Je dobrý. Je v něm cukr. Tři... dva doktoři mi řekli, že pokud to budu pít, umřu. Ale oni zemřeli dřív. No dobrá... Doplňující otázka: "Zabila jsi ty dva lékaře?" Zdáš se na to být podezřele hrdá. Neříkám, že jsi to udělala, jen říkám, že sérioví vrazi touží po uznání.

V současnosti mezi námi žije spousta důchodců. V současnosti je 49 milionů Američanů ve věku 65 let a víc. Očekává se, že toto číslo značně poroste. Tuto demografickou změnu někteří nazývají jako stříbrnou cunami. To je i přezdívka, kterou Christopher Plummer používá při nelegálních zápasech v kleci. Jako by mu bylo 57. Pokud se mu dostanete do rány, skončíte v nemocnici.

Ale pravdou je, že ne každý zůstane tak bystrý a soběstačný, jako ta vražedkyně vysmívající se mrtvým lékařům. Někteří z nás nevyhnutelně budou potřebovat péči. Té lze docílit systémem opatrovnictví. Marylandský soudce vám to vysvětlí, zatímco se kamera bude přibližovat k jeho obličeji. Opatrovník je určen soudem a jedná ve prospěch osoby, která je fyzicky nebo mentálně postižena a proto není schopná dělat zodpovědná rozhodnutí o své péči a majetku.

Má pravdu, ale to přibližování nebylo plánované. Kameramana dostala jeho zvířecí přitažlivost, takže se neustále přibližoval. Posledním záběrem je náraz kamery do jeho kníru. Pravdou je, že opatrovnictví je velmi důležité.

Takto to funguje. Řekněme, že se u důchodce, který žije sám, objeví demence. Kdokoliv může požádat soud, aby mu přidělil opatrovníka, který bude spravovat jeho důležitá rozhodnutí. Opatrovníkem může být člen rodiny, nebo, pokud rodinu nemá nebo se rodina neshodne, může přidělit soukromého opatrovníka. Je to profesionál, pro kterého je to zaměstnání. Když systém funguje, je to bezvadné.

Ale asi vás nepřekvapí, že tyto případy nebudeme rozebírat. Tohle prostě neděláme v pořadu "Chci se jen podívat na komediální pořad a jít si lehnout, ale místo toho jsem smutný s Johnnym Mrzoutem." Nechte mě vám ukázat co se může stát, když opatrovnictví nedopadne dobře. Vezměte si případ Rudyho a Rennie Northových. Žili šťastně v Las Vegas a jednoho dne jim někdo zabouchal na dveře.

Dál to nechám na Rudym. Otevřel jsem a oni mi řekli, že to jsou soudní úředníci. Rudy říká, že jim dali tři možnosti. Zaprvé, mohou zavolat policii. Zadruhé, nechají nás odvézt do psychiatrické léčebny. Možností byl domov důchodců. To jsou tři hrozné možnosti.

Je to jako hrát Vyber si jednoho s Chipmunky. Žádný z nich, nechci ani jednoho! Radši se zabiju. Zvolím si nejsnazší cestu. Ale pravdou je, že jim zabušili na dveře a do domova je odvezla žena, kterou nikdy předtím neviděli a kterou jmenoval opatrovníkem soudce, kterého nikdy nepotkali. A když se jim o dva roky později podařilo opatrovnictví konečně zrušit, většina jejich peněz byla pryč.

Rudyho to pořád rozpaluje doběla. Jsou jako striptérky. Seberou vám vaše oblečení. Seberou vám všechno. Nic nám nezbylo. Peníze, majetek, nic... Nic už nemáme. Já s ním soucítím, ale musím se zastat striptérek, protože ty si sundavají svoje oblečení, ne oblečení ostatních.

Pokud někdo krade oblečení ostatním lidem, je to buď zločinec nebo Tan France z rebootu Queer Eye. Dnes si promluvíme o systému opatrovníků. Měli byste vědět, že do něj spadá víc lidí, než si myslíte. Podle jedné studie je to 1,3 milionu lidí. Dále byste měli vědět, že opatrovník může získat obří moc nad lidmi, o které se starají, tedy nad opatrovanci.

Protože mohou dělat finanční a medicínská rozhodnutí, mají přístup ke všemu, od bankovního účtu až po lékařské záznamy. Opatrovanci mohou přijít o spoustu práv, například volit nebo se oženit. Není to žádná maličkost. Poví vám to soudce, který o opatrovnictví rozhoduje. Opatrovnictví je obří zásah do života jedince. Přijdou o mnoho práv.

Přijdou o více práv než někdo, kdo jde do vězení. Mají méně práv než někdo ve vězení. To je šokující. Ve vězení máte právo jen spát, jíst, posilovat a hrát vrhcáby s Philem Spectorem. Je v tom dobrý, protože se tomu plně věnuje. S vražděním už skončil. Byla to jen fáze jeho života.

A fakt, že opatrovník získá nadvládu nad financemi, může být docela problematický. Soukromí opatrovníci si mohou účtovat poplatky za vše, co poskytnou. Ať už jde o zanechání hlasové zprávy až po otevření dopisu. Peníze si mohou vyplácet z majetku opatrovance. Tyto poplatky se mohou narůst velmi rychle. Někdy se zdají být šílené. Rodina ženy jménem Marie Long protestovala, když jí její opatrovník vzal na podivně prodraženou akci.

Podívejte se, co si Sun Valley účtuje za poslání Marie a svého pracovníka na basketbalový zápas Phoenix Suns. Více než 1 000 dolarů za zjišťování informací, telefonáty a limuzínu. Sun Valley si účtuje 228 dolarů za "vyhodnocení vlivu hry na její náladu". Přesně. Účtují si 228 dolarů za určení, jak hra Phoenix Suns ovlivnila její náladu.

To je absurdní, to vám řeknu i zadarmo. Byla to hra Phoenix Suns, byla z ní rozladěná. Zkuste si to sami. Běžte na jejich hru a sledujte, zda vaši náladu zlepší, jak Dragan Bender dá 4 body a 1,5krát doskočí volný míč. Spoiler, nezlepší! Když opatrovník Rudyho a Rennie, žena jménem April Parksová, byla konfrontována se svými poplatky, moc si za nimi nestála.

Rudymu a Rennie bylo naúčtována 780 dolarů za osobu za doprovod k soudu a za cestu, ačkoliv tam oba mířili ve stejný den. - To je přes 1 500 dolarů. - Máte naprostou pravdu. Vy jste tvrdila, že už nemají peníze. Rádi tyhle poplatky vyškrtneme. A co 108 dolarů za to, že Parksová koupila Rennie elastické kalhoty? To chcete 108 dolarů za kalhoty?

Ráda ten poplatek vyškrtnu. Ale nemůžeš sepsat spoustu podlých věcí a pak říct, že je prostě vyškrtneš. Jsou to životy lidí, ne skladba Missy Elliott. Ale abych byl fér, budete potřebovat dobré kalhoty, pokud to hodíte dolů, přetočíte a prohodíte se. Northovi nejsou jediní, kteří mají připomínky k práci Parksové. Má pod sebou kolem 100 opatrovanců. A u soudního stání ohledně jiného případu se objevily zajímavé informace.

Parksová se u soudu neobjevila, ale slyšeli její hlas, když popisovala své účetnictví, které je téměř k smíchu. Některé dny vykazuje až sto hodin práce. To není fyzicky možné. Ano, sto hodin denně není fyzicky možné. Tedy pokud nepracujete na Merkuru, kde, jak všichni víme, den trvalá 1 407 pozemských hodin. Budu upřímný, ten vtip jsme vytvořili pro Neila deGrasse Tysona. Doufám, že se vám líbil, doktore Tysone, protože jste sám.

Ale jen pro zajímavost, líbil se vám? Ano, ale ten údaj udával dobu rotace Merkuru. To není to samé co den. Den na Merkuru je od východu slunce k dalšímu východu. A to na Merkuru trvá třikrát déle, než doba, kterou jste zmínil. Sklapni, Neile, sklapni! Proč všechno musíš zkazit? Aspoň jednou si něco užij.

Co máš za problém, ty bezcitný... To nic. Nefunguje to. Nefunguje. Byla to hloupost. Přístup April Parksové ke svým opatrovancům se nemění ani po jejich smrti. Tento muž koupil sklad v aukci a neuvěříte, co v něm našel. 27 uren.

27 různých zpopelněných lidí. Některé byly jen pár let staré, některé byly ze začátku tisíciletí. Jako by si někdo dal za cíl skladovat člena své rodiny. Tím někým, podle ředitele Valley Funeral Home byla April Parksová. Ano, nechala urny s popelem cizích lidí ve skladovací jednotce. Horší by to mohlo být už jen tehdy, kdyby je sesypala do piňaty na narozeninách 9letého kluka. Všechno nejlepší, Matthewe, užiješ si spoustu srandy. Parksová byla nakonec zatčena.

Ale ne za přechovávání ostatků, což bylo legální. V současnosti je souzena za více než 200 zločinů, mezi něž patří vydírání, krádež, vykořisťování a křivá přísaha. Ale možná vás napadá, jak mohla získat tolik opatrovanců? Proč nezasáhl Úřad pro dohled nad opatrovnictvím? Důvodem je, že ten úřad neexistuje, vymysleli jsme si ho. Jedním ze symbolů na tom logu byl obličej Harveyho Keitela, což vám mělo něco jasně napovědět.

Ale pravdou je, že opatrovnictví je zodpovědností státu a místních soudů. Na většině míst je vše, od jmenování opatrovníků, přes dohled, až po výši poplatků pod taktovkou místních soudců. Ti mohou být voleni a nemusí mít právnické vzdělání. Například v Texasu o opatrovnictví rozhodují okresní soudci, kde jen 29 soudců z 211 okresů má právnické vzdělání. Zbytek jsou farmáři, prodavači aut a pojišťováci. Tyto soudy mohou být tak zavaleny, že nemusí mít možnost případy prostudovat.

Když Texas provedl audit opatrovnictví, zjistil, že přes 3 000 opatrovanců zemřelo, aniž by o tom soud věděl. A každý by měl minimálně vědět, zda jsou jeho chráněnci živí nebo mrtví. Kdyby ošetřovatel v zoo nevěděl, že má 3 000 zvířat mrtvých, tak byste do vedení té zoo dosadili někoho jiného! Nebo ji aspoň předělal na trh pod širým nebem s exotickým masem. Navíc jen 12 států požaduje, aby profesionální opatrovníci byli vyškoleni. Může se jím stát kdokoliv.

Když se na to před pár lety podíval Vládní auditorský úřad, zjistil něco velmi nehezkého. Ve většině zaměstnání, kde pracujete s penězi, po vás požadují výpis z rejstříku trestů a kreditní skóre. Ale v GAO zjistili, že ve většině případů opatrovníci starých lidí mohou spravovat miliony dolarů a státy po nich žádné výpisy nechtějí. Je to jako vpuštění lišky do kurníku.

Samozřejmě peníze ukradnou. Přesně! Ale ne každá liška vás chce okrást. Je to nebezpečný stereotyp inspirovaný postavou Swipera z Průzkumnice Dory. Ne všechny lišky. #NotAllFoxes Vlastně to taky říká "žádné vysoké lišky". Ale s tím taky souhlasím. Vysoká lišky by byla velice děsivá a každý si toho musí být vědom.

#NoTallFoxes A tento nedostatek dohledu je problematický v systému, který vás snadno pohltí, ale je těžké se z něj dostat. Rudymu a Rennie trvalo téměř dva roky, než se dostali z područí April Parksové. Nebylo to snadné. Naštěstí byl Rudy docela odhodlaný.

Půjdeme tvrdě za svým a půjdeme jim po kulích. Pochopí, že chceme jejich koule. Dobře, dobře, v pohodě. Rudy se zdál být odhodlaný. Také byl asi první osobou v dějinách, která se zajímá o koule. Koule jsou pro lidské tělo to, co je kanál Starz pro balíček kabelové televize. Je součástí, chápeme to, ale nedá se na to dívat a nikdo neví, co s tím dělat. Ale tím opravdu nechci říct, že systém opatrovnictví je od základu špatný.

Lidé ho potřebují a bude jich více, až se přiblíží stříbrná cunami. Proto bychom měli upravit pravidla. Chce to větší regulace a více peněz na dohled. Na osobní úrovni existují kroky, které nám v budoucnu mohou pomoct. Experti se shodují, že je třeba vést upřímné rozhovory s rodinou. Vím, že to zní jako noční můra. Ale musíte vést tuto konverzaci o tom, jak se mají postarat o vás a vaše finance.

To zabrání tomu, aby musel zakročit soud a určil vám soukromého opatrovníka, ze kterého by se mohla vyklubat April Parksová. Navíc existují právní kroky, které můžete učinit. Ale pokud jste už starší, nechcete poslouchat rady od mladičkého hocha, kterému jeho věk neuvěříte. Pozvali jsme si na pomoc pár dalších lidí. - Podívejte, každý jednou zestárne.

- Je to součást života. Potká to i vás. Ale nebudete vypadat tak dobře jako my. My jsme celebrity s přístupem k omlazovacím kůrám, kterou na trh neuvedou ještě desítky let. Podívejte na mé pružné tváře. Možná vůbec nezestárnete. Možná zemřete už dnes v noci. Možná vás zasáhne blesk.

Možná sníte moc tablet do pračky. Možná vás zabije hroch. Je to pravděpodobnější, než si myslíte. Zabijí stovky lidí ročně. Myslíte si, že jsou roztomilí? Jsou to vraždící zrůdy. Podívejte se. Hroši jsou hrozní. Ale nemáme tu mluvit o hroších.

- Já jo. - Já taky. - Miluju hrochy. Co tím myslíš, že o nich nemáme mluvit? Myslel jsem, že je to celé o nich?! Až zestárnete, můžete potřebovat někoho, kdo dohlédne na vás a vaše záležitosti. Ujistěte se, že to bude někdo, koho znáte. A ne někdo, koho jste nikdy nepotkali, a kdo chce všechny vaše prachy utratit za nějaký debilní kalhoty. Proto je třeba si určit zdravotního zástupce.

Někoho, kdo by za vás mohl rozhodovat. Vyjmenujte lidi, kterým věříte. - Syna, dceru... - Blízkého přítele. Nebo pana Toma Hankse. Tom Hanks je nejlepší. Je to slušný chlapec. Jimmy Stewart by byl druhou možností, ale bohužel. Zařiďte, ať jsou to lidé, kterým věříte.

Ať dělají zdravotní nebo finanční rozhodnutí... Ve váš prospěch. Tímto stvrzuji, že Tom Hanks... Pan Tom Jefferson Hanks... Mým zdravotním zástupcem. Ty desky jsou odporné. S úctou, podepsána. Hotovo.

Podělte se o tyto dokumenty s rodinou a přáteli. Probírejte s nimi tyto plány, aby o nich všichni věděli. A i pokud se to zdá vzdálené... ...musíte budoucnost začít řešit už teď. - Teď. - Teď. - Teď. - Teď. Ba co víc... Hroši jsou vraždící zrůdy. O to tu jde především.

- Do hajzlu s hrochy. - Do hajzlu s hrochy. - Do hajzlu s hrochy. - Co máte za problém? Překla: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I am here to share an most informative article with you here on our website http://alarmsinwindows10.com you will learn to set the alarm in windows 10 operating system.

08

Odpovědět

Kde je cast 5x12 - Rehab? Ta nasledovala po Venezuele.

80

Odpovědět

Epizoda Rehab určitě bude. Dopřeložím jí, až některý týden bude mít pořad zase pauzu.

60

Odpovědět

Its not worth it != Its not working :)))

00

Odpovědět

Dobře, jako u každého videa, kde se objeví výraz cunami/tsunami... Slovu cunami pochází z japonského výrazu a podle zásad české transkripce se píše cunami. Používá se i výraz tsunami, ale jedna se o přepis anglického slova. Dřív byl správně pouze výraz cunami ( a podle Pravidel českého pravopisu je stále jediný správný), v Novém akademickém slovníku cizích slov se už nachází oba výrazy. Stejný transkript platí i jinde. Například v češtině není správě město Shinjuku, ale Šindžuku atd.

423

Odpovědět

To me drazdi stejne jak pouzivani ruskych jmen treba "Egorov" a pritom ma byt Jegorov, nebo koncovek -ev a ma byt -jov. Proste nekde neco anglicky napisou a pak to pouzije nekdo i do cestiny.

01

Odpovědět

A proč na tom záleží? jakože když to nenapíšu správně tak lidi nechápou o čem je řeč ?

00

Odpovědět

Prosím, opravte to "cunami" na "tsunami", je to trapné.

Ačkoli jako vtip by to bylo dobrý.

341

Odpovědět

Tsunami bych urcite neprekladal jako cunami. Snad ve vsech jazycich se to cte a pise stejne. To c je tam strasne do oci bijici.

430

Odpovědět

Tsunami bych urcite neprekladal jako cunami. Snad ve vsech jazycich se to cte a pise stejne. To c je tam strasne do oci bijici.

325

Odpovědět

Oceňuji, že si v tomto díle opět "nekopl" do Trumpa (asi že se jedná o problém jednotlivých států/soudů) a video tak mělo opět dobrou úroveň. Chápu, že ho to muselo stát mnoho sil..

Určování opatrovníka mající možnost prakticky nekontrolovaně a neomezeně nakládat s vaším majetkem na základě rozhodnutí soudce, který byl do teď automechanikem je opravdu postavené na hlavu, dokonce i na ameriku. To, že navíc taková osoba ani nemusí dokládat výpis z rejstříku či credit check je k pousmání, aneb slovy klasika "tohle je možné jenom v americe" :))

1510

Odpovědět

Asi nechápeš, jak se tu Oliver objevil.

Nejdříve překladatelé vybírali jeho top videa, pak se z Olivera stal týdenní obsah (a vnímána kvalita tedy šla dolů). Nyní se "náhle" objevilo video, které by se dříve dostalo do "výběru". Ale není to Oliverem, ale pouze způsobem výběru jeho videí.

16

Odpovědět

A zase raz Mohamed Oliver.
V den vysílání tohoto dílu mi Oliver osobně povraždil celou rodinu, znásilnil psa, zapálil stodolu, vydělal se mi na trávník před domem atd.

2527

Odpovědět

Hmm dneska nějak slábe, že by docházeli trolici hlášky?

94

Odpovědět

+LPeacemakerJe smutné, kolik lidí nepochopí satiru. Kam jsme to s tím humorem dopracovali...

31

Odpovědět

Neznasilnil psa, Tomu psu se to líbilo. Dokonce plánuje.e, že se vezmeme.

51

Odpovědět

Kamykace ty jsi kus vola protože to cos napsal je kravina největšího kalibru. Doufám že tě NIKDY v životě nepotkám páč bych z tebe dostal zimnici (ty víš co tím myslím ty magore ;-) )

00