Půjčky na autoLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:272
Počet zobrazení:17 564

Vlastnictví auta je v dnešní době téměř povinností, ale jejich cena mnoha lidem neumožňuje si nějaké pořídit. V naší zemi je situace lepší, ale v USA to může být velký problém. Jak různé společnosti mohou využívat chudoby jiných? A může se opakovat krize, která vznikla u hypoték?

Přepis titulků

Auta. Jsou múzou pro nejlepší americké písničky, ať jde o kompletní diskografii Bruce Springsteena, nebo ódu na americký truck od Tima McGrawa. Pokud to máš rád hlasitě a jsi hrdý vidlák, tak víš, o čem mluvím. Jó, truck! Jó, truck! Ta skladba je neuvěřitelná.

Ano, nedává moc smyslu, když jen jezdí po prázdném parkovišti, ale zřejmě se baví, tak koho to zajímá? Ale posedlost Američanů auty není jen koníčkem. 86 % zaměstnanců se do práce dostává autem. Těch zbylých 14 % do práce dojíždí veřejnou dopravou, chodí tam pěšky nebo v případě toho divného kolegy z kanceláře jménem Nathaniel, na kostitřasu. Slez z toho. Nech toho!

Pokud nemáte auto, udržení práce může být velmi obtížné. Poslechněte si jednu ženu, která popisuje svou denní cestu veřejnou dopravou. Většinou děti posadím do školního autobusu a pak se snažím stihnout můj autobus. Tohle je první autobus. Pak jedu dvěma vlaky a dalším autobusem. Běžně mi to zabere hodinu a půl až dvě hodiny. Průměrně.

Kdybych jela autem, zabralo by mi to 10 až 15 minut. Její cesta do práce by autem trvala 10 minut, ale bez něj její cesta do práce trvá stejně jako film Kód Enigmy. Oboje jsou promrhané dvě hodiny, které se zdají jako věčnost. Ale auta jsou drahá. Proto si na ně mnoho lidí půjčuje. Někteří od těchto firem. Viers Auto Sales schválí každého, bez ohledu na vaše kreditové hodnocení.

I pokud jezdím tímto? Schváleno! I pokud jsem živnostník? Schváleno! I pokud máme dvakrát konsolidovanou půjčku a osobní bankrot? Všechno schválíme! Poslyšte, nechci tu nikoho odsuzovat, ale tomu klaunovi to neschvalujte.

Je to klaun. Je geneticky naprogramovaný na vraždění. Tato reklama cílí na lidi se špatným kreditním hodnocením, kteří dostanou pouze nebankovní půjčky. Téměř čtvrtina půjček na auto probíhá u rizikovějších nebankovních půjček. Je jich tolik, že dosáhly svého desetiletého maxima. A pokud ve vás fráze boom nebankovních půjček vyvolává tiky v oku a hned si vzpomínáte na krizi s hypotékami, tak moment, k tomu se dostaneme.

Ale nejdříve vás provedu odvětvím nebankovních půjček na auto. Začneme takzvanými "Kup a zaplať" dealery, kteří sami nabízejí půjčky. Existují už roky a jejich reklamy mohou vypadat takto. Proč vám můžeme dát peníze, i když ostatní nechtějí? Ze dvou důvodů. Zaprvé, my jsme bankou. Vaši půjčku neposíláme nikam jinam. Druhým důvodem je, že se nedíváme na vaše kreditní hodnocení. Jistě, my ani nevíme, co to kreditní hodnocení je.

Jaké je dobré? PG-13? 640 z verbálních testů? 710 z matematiky? Tři údery pod parem? Je to ono? Nemám tušení, a proto nám můžete věřit. Ale teoreticky je dobře, že prodejci aut půjčují lidem, kteří jinde finance získat nemohou. Ale v praxi je tito prodejci mohou uvěznit a donutit je zaplatit mnohem více, než kolik auto skutečně stálo.

Je to jedna z věcí, která nutí chudé lidi platit víc. Průměrný úrok u těchto společností je 19 %. U některých až 29 %. A ten úrok je pouze na vrcholu dalších poplatků a příplatků, které mohou cenu auta zvýšit. Podívejte se na Arlene Jones. Zamířila do chicagského autosalonu a věřila, že jí pomohou. Když poprvé přišla k autosalónu Quick Auto, řekla prodejci, že má vrchní cenovou hranici.

Řekla jsem mu, že si nemohu dovolit auto nad 3 tisíce dolarů. Tvrdí, že to pořád opakovala. Prý se nemám bát, že to zvládneme. Nakonec si půjčila 8 600 dolarů s úrokovou sazbou 24,9 % po dobu tří let. Kdyby půjčku splatila, zaplatila by více než 13 tisíc dolarů za auto, jehož cena byla 3 tisíce dolarů. No ty krávo, to je otřesné.

Jedinou omluvou, když prodáváte za 13 tisíc dolarů auto v hodnotě 3 tisíc dolarů, je, když v přihrádce najdete první číslo X-Menů v dobrém stavu. V ten moment jste ještě štědří. Není tedy divu, že tyto půjčky loni nedokázala splácet 1/3 lidí. Většina lidí, kteří přestanou být schopní splácet, k tomu dospějí do 7 měsíců. Zamyslete se. 7 měsíců není dlouhá doba.

Pokud k televizi položíte 7měsíční dítě, nebude chápat, co říkám. Nebude tušit, zda si z něho nedělám legraci. Ukážu vám to. Běžte si pro dítě a položte ho k obrazovce. Jdu na to. Ahoj, blbečku. Ahoj. Ani nevíš, že si z tebe dělám legraci, ty kuní ksichte, co? Ne, nevíš.

Ne, nevíš! Komu to vadí? Tobě ne. Tobě je to jedno. Je ti to úplně jedno. Vidíte, 7 měsíců nestačí. Vraťte dítě do postýlky, jste hrozným rodičem. Problémem je, že i když se jen o pár dní se splátkou zpozdíte, prodejce vám může auto zabavit. A pokud to udělají, moc neřeší, co se v něm nachází. Když matka šla vyzvednout tři děti ze školky, nechala 9měsíční dítě v autě.

Když se vrátila, nenašla dítě ani auto. Než auto zabavíte, zkontrolujte ho. Neberte ho i s mým dítětem. Ano, přesně. Neberte dítě je obecně platné pravidlo pro všechny příležitosti. Ať už zabavujete auto, vybíráte si doprovod na maturitu nebo vybíráte hráče do NFL. Dítě neberte.

Neberte dítě. Je mi jedno, co tam dělalo. Ba co víc, pro tyto autosalóny není složité vaše auto zabavit. Mnoho z nich instaluje speciální zařízení, které se zapne, pokud se zpozdíte se splátkou. Každých 5 vteřin na ně zařízení pípne. Celou cestu s dětmi do školy a do práce. Informuje je, že mají kontaktovat prodejce. Pokud to neudělají, toto zařízení o půlnoci auto vypne. Znemožní autu nastartovat.

Pokud pominu to, že vám mohou vypnout auto, to pípání je neuvěřitelně otravné. Každý, kdo má doma detektor kouře, ví, že stačí 30 minut přerušovaného pípání, než naprosto zešílíte. Zmákl jsem tlačítko, odmontoval vršek a rozmlátil to pekárnou. Ten zvuk neustal, takže jedinou rozumnou možností je podpálit můj dům, do pr*ele! Jakmile vám zabaví auto, nemají prodejci povinnost vám vrátit zaplacenou částku, ale dokonce po vás mohou chtít další peníze, protože auto má nižší cenu, než když vám ho prodávali.

Takže můžete snadno skončit bez auta a s tisícidolarovým dluhem. Prodejce mezitím může vaše auto prodat někomu jinému. Pravdou je, že na tom vydělají. Stejné auto může být tímto způsobem prodáváno stále dokola. Abych to dokázal, vezmu vás na magickou cestu. Před pár lety LA Times sledovalo cestu auta z jednoho autosalónu v Kansas City.

Byla to Kia Optima z roku 2003. Na papíře měla cenu 5 350 dolarů. V dubnu 2008 byla prodána za téměř 11 tisíc dolarů, za dvojnásobek oficiální ceny. První zákazník si stěžoval na problémy s autem a odmítal zaplatit. Takže mu auto bylo odejmuto a v srpnu bylo znovu prodáno, než bylo za 4 měsíce zase zabaveno. Pak bylo znovu prodáno 3 týdny předtím, než bylo znovu odejmuto matce tří dětí, která kvůli tomu přišla o práci ve Wallmartu.

Pak bylo v květnu 2009 prodáno majiteli, který si stěžoval na problémy s převodovkou, takže prodejce ho vzal zpět a prodal o 4 týdny později, načež bylo, k překvapení všech, znovu zabaveno majiteli, který musel vyhlásit bankrot, zřejmě i kvůli splátkám na toto démonické auto. Ale počkejte, ještě nejsme u konce. V prosinci bylo znovu prodáno a zabaveno o 5 měsíců později, poté bylo v květnu znovu prodáno, než, překvápko, bylo znovu zabaveno, ačkoliv matka 4 dětí tvrdila, že vždy zaplatila.

A podle LA Times bylo ještě jednou prodáno, než bylo za měsíc zabaveno. Toto jedno auto mělo 8 majitelů během 3 let. Pokaždé za dvojnásobnou, či trojnásobnou, cenu. V tento moment to auto skoro litujete. Zřejmě bude potřebovat dvě sezení u terapeuta týdně, aby mohlo nastartovat ten svůj pitomý motor. V tento moment to noviny přestaly sledovat.

Ale nás to tak pohltilo, že jsme to auto dohledali. Zjistili jsme, že to auto bylo poté znovu prodáno, zase zabaveno, a pak znovu prodáno. Našli jsme posledního vlastníka, podle kterého bylo ukradeno. Já doufám, že ten, kdo to udělal, sjede z nějakého pos*aného útesu. Hádám, že i pak ho nějaký slizký humr prodal nic netušící chudé rybě. Po tomhle možná rádi uslyšíte, že tento způsob půjčování peněz v posledních letech upadá.

Ale bohužel je to proto, že snad každý se stává poskytovatelem nebankovní půjčky. Mezi společnostmi panuje velká konkurence k poskytnutí půjčky chudým lidem. Lidé, kteří vyhlásili osobní bankrot, bývají často cíleni poštovní reklamou. Jeden právník vám popíše, co viděl. Toto jsou nabídky půjček na auto. Nabídky půjček s vysokým úrokem odeslané mému klientovi. Člověku, který vyplnil žádost o bankrot.

Toto vypadá jako šek vypsaný na 21 tisíc dolarů. Zřejmě bude použitý na nákup auta. Je tu podpis a vše okolo. Tento vypadá jako oficiální certifikát. Vybízí vás k žádosti o půjčku na auto. Dokonce i pokud jste vyhlásili bankrot, zabavili vám auto, konsolidujete půjčku nebo vše předchozí dohromady. Použil trošku podivný tón hlasu. Z toho bankrotu, zabavení auta a konsolidace půjček zněl téměř nadšeně.

Jako by doktor řekl: "Máte herpes, HPV a kapavku." "Většina lidí má pouze jedno z toho!" "Vy máte hattrick." A tento zápas o podobné zákazníky podstupují i velké firmy jako Santander a GM Financial. Obě filmy rozšířily své možnosti půjček na automobily. Existují noví hráči jako Skopos nebo Exeter, které se na toto specializují.

Možná vás napadá, proč každý chce, ku*va, tak rychle půjčit peníze lidem se špatným kreditem. V případě hypoték chtěli tyto půjčky sloučit dohromady a pak prodat na Wall Street. Ale není možné, aby se to dělo... Děje se to znova! Přesně tohle se děje i nyní. A lidé se toho už nějakou dobu obávají. Vzniká v automobilovém sektoru nová bublina, která praskne? Tohle se může stát přesnou kopií toho, co se stalo s boomem hypoték.

Vidíte podobnost mezi krizí hypoték a tím, co se děje při prodeji použitých aut? Panují obavy, že vznikne další krize. Tentokrát to nebudou hypotéky, ale půjčky na auto. Panují obavy, že může vzniknout podobná krize jako u hypoték, ale s auty. Když přidáte "ale s auty" k jakékoliv historické události, zní to zábavněji. Vražda Abrahama Lincolna, ale s auty. Bohužel tohle je výjimkou z toho pravidla.

Než začnete panikařit, experti tvrdí, že existují velké rozdíly. Nebankovní půjčky na auta tvoří mnohem menší podíl ekonomiky než nebankovní hypotéky. Pokud zkolabuje, nebude se opakovat Sázka na nejistotu, ale bude to spíš televizní verze, kde bude místo Brada Pitta hrát Brad Garrett a Ryana Goslinga bude hrát skutečné house. Společnosti z Wall Street trvají na tom, že se poučily a vše zabezpečily tak, že mnoho půjček může přestat být spláceno a investoři budou v pohodě. Ale existují náznaky nepříjemností.

Například standardy některých půjček, které byly prodány jako investice, mohou být až šíleně nízké. Viděli jsme, jak se objevují půjčky pro velmi nízké FICO skóre. Někdy je kreditní skóre ani nezajímalo, což je neuvěřitelné. Někteří žertují, že k získání půjčky na auto vám stačí jen dýchat... To je dobrý vtip. Dobrý začátek, úderná pointa a potencionálně devastující efekt na ekonomiku.

Nejlepší vtip! Využívá pravidlo tří. Za zavřenými dveřmi někteří připouštějí, že se situace zhoršuje. Když jsme před pár měsíci poslali skrytou kameru na konferenci skupujících dluhů, narazili jsme na Kena Chilsona, ředitele aliance Kup a zaplať prodejců. Cítí problémy, protože ve snaze držet krok s velkými hráči, kteří vstoupili do odvětví, musí jeho dealeři vyřizovat půjčky na delší období, s menším výdělkem, za vyšší náklady a navíc klientům, u kterých hrozí vyšší riziko nesplácení.

Tyto trendy v půjčkách jsou špatnou zprávou pro dlužníky, ale poslechněte si, jak tvrdí, že je to dobrou příležitostí pro skupovače dluhů. Tito lidé mají negativní kapitál. Nebudou schopní si současný život udržet po celých 7 let. Znáte zákazníka.

Víte, jak peníze vybírat. Máte právní podporu. Co vás drží zpátky? Páni. Toto je inspirativní, ale i hluboce znepokojivé. Je to, jako by se skladba I Believe I Can Fly spojila se zbytkem života R. Kellyho. Poslyšte... Zprávy... Nehledejte si to. Zprávy, které označují půjčky na auto jako predátorské, nejsou ničím novým.

Ale zdá se, že v současnosti je trh nutí být ještě agresivnější a více riskovat. Možná se blížíme k takovéto podobě odvětví. Ojetá auta Šíleného Johnnyho. Zdravíčko, lidi. Potřebujete auto? Nemůžete si ho dovolit? Nevadí, stavte se u Šíleného Johhnyho. Netvrdím to jen já, ale i můj bratranec Šílený Jimmy.

Pojď sem, Jimmy. Jo, Šílený Johhny. Miluju vůni prašulek po ránu. Mám na vás otázku. Máte špatné kreditní hodnocení? Je nám to putna! - Jste v osobním bankrotu? - Je nám to putna! Máte tak hrozné kreditní hodnocení, že si musíte vzít půjčku s takovým úrokem, že se jí nikdy nezbavíte?

Je nám to u pr*ele! Pokud sem přijdete, máme pro vás úžasné auto! Tohle je Kia Optima z desáté ruky, rok výroby 2003. Je to agresivně neurčité. Jimmy, musíš lidem říct, co k ní dostanou. Dostanete čtyři pneumatiky a jeden motor. A pípající zařízení, která vás bude děsit v nočních můrách. Je k tomu ještě něco?

Jo, pokud se podíváš na zadní sedačku, najdeš tam sedět dítě. Dítě! V tom autě sedí skutečné dítě. Proti té situaci, ve které to dítě je, mám silné morální výhrady. To nech být, tohle auto má cenu 2 tisíc dolarů. Dostanete ho zadarmo a za 200 dolarů měsíčně po následujících 7 let. To je skoro 17 tisíc dolarů!

Skoro 17 tisíc dolarů. Ne, nepropočítávej to! Berte to takhle. Tento nákup ovlivní veškeré vaše finanční plánování po následujících 10 let. Tohle vám slibuje Šílený Johhny. Šílené na tom je, že tenhle křáp je příležitostí i pro Wall Street. Ale netvrdím to jen já, ale i náš účetní Šílený Walter. - Pojď sem, Waltere.

- Pojď, Waltere. Ano, pokud pominete lidské neštěstí, které může tato půjčka přinést, jako součást sloučených jistin může být prodána... Jako... jako... Jako investice s vysokou návratností. Waltere, takhle vzrušený jsem nebyl od hypoteční krize. Jde o to, že tohle auto můžete získat tak snadno, až by to mělo být trestné. Opravdu by to měl být trestný čin. Ale z nějakého důvodu není.

To je vše. Díky za sledování. Dobrou noc! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myslíte že v ČR Vás neoškubou?Tak zkuste 3A a jiné big auto org, všechny pracují na tomto stejném principu.Je jen otázkou času kdy se k nám ,,tohle,,dostane!

10

Odpovědět

Úrok 19 %? To je pro představu úrok na kreditní kartě. (u KB, nevím jak u jiných bank)

01

Odpovědět


Odpovědět

Až tu nebudete mít reklamy typu "Zuzana z Chebu nemá ani učňák, ale teď má služku a chatu." a "Vydělávajte miliony denně, díky jednoduchému internetovému triku", tak si zase vypnu ad block. Dobrá práce

193

Odpovědět

A do toho ještě nebankovní půjčky Cetelem...Kam se poděl ten nezávislej web??

40

Odpovědět

keby tá tlstá černoška, čo ide do práce 2 hodiny sadla na bicykel, tak tam musí byť do 40 minút (ako tvrdí, autom by prišla za 10 minút)

336

Odpovědět

V jednom z těch videí ukazoval chlápka, kterej každej den několik let chodil několik hodin do práce pěšky (myslim, že to bylo ve videu o lidech co se vrátěj z vězení)... tahle si ještě nemá na co stěžovat :D

70

Odpovědět

Přesně tak. Já to mám do práce autem taky přesně 10 minut. Autobusem 40minut, na kole 17 a pěšky 40...takže jezdím na kole. A ta almara by měla taky. Ale pokud se raději zadluží na celej život protože je líná tak dobře jí tak

152

Odpovědět

stejné je to v olomouci, autem 8 minut, na kole 15 minut a mhd 38 minut !!! já opravdu nerozumím tomu jak vůbec může MHD kohokoliv oslovit, to nebydlím na nijak neobydleném místě naopak jedná se o nejhustěji zalidněné sídliště v olomouci, přesto je doprava z něj do práce prakticky kousek od centra skutečný nesmysl ... zlaté kolo, to je dar a s elektrokolem to musí být už pomalu stejně časově náročné jako s autem možná i rychlejší, vyhnete se ranním zácpám ...

20

Odpovědět

V některých oblastech je to problém, protože buď se s kolem nemůže na dálnici nebo se tam kola hodně kradou a není tam bezpečno.

40

Odpovědět

Skoda ze sa na skolach neuci citanie, aby si ludia mohli precitat co podpisuju, alebo pocty, aby si vedeli spocitat co ich bude pozicka stat.

222

Odpovědět

,,a donutit je zaplatit mnohem vice, nez kolik auto skutecne stalo" 3:27
Neni to tak u vetsiny pujcek?

142

Odpovědět

U těch jsou úroky dejme tomu 5-30%, ne 300 - 500%

10

Odpovědět

+Copyano mate samozrejme pravdu vetsina pujcek je z tohoto pohledu nesmysl a poridi si ji opravdu jen blazen kteremu proste nevadi ze za auto, televizi, telefon cokoliv dá ve finále přinejmenším dvojnásobek a to pokud půjde vše hladce ... v horším případě mnohem víc. Jediná půjčka která dává nějaký smysl je zřejmě ta hypotéční, ostatní si berou opravdu už jenom hlupáci. A pokud se vyhnete i te hypotéční, velmi gratuluji, ušetříte velkou spoustu peněz ...

20

Odpovědět

.....s tímhle to moc nemá co dělat, ale kdyby náhodou nějakému ruskému trollovi nedalo........http://svobodneforum.cz/rusti-trollove-uz-se-soudi-o-sve-penize-a-tak-vime-kolik-berou/

17

Odpovědět

Kdyby ženská zhubla a jela na kole, tak tam je za polovičku nebo i třetinu toho času, co tvrdí, že stráví ve veřejné dopravě. Pokud teda nekecá, že autem by tam byla za deset minut. ;)

477

Odpovědět

Za předpokladu že cesta do práce nevede přes dálnici.

162

Odpovědět

+TreyRale notak , cyklostezky se dnes staví naprosto všude ... na kole máte často lepší trasu než autem a daleko méně zasekanou dopravou.

22

Odpovědět

+a15egsKdy jsi byl naposledy v zahraničí? Divil by ses kolik pro nás úplně samozřejmých věcí je úplně jinak i v sousedních státech, natož pak kousek dál nebo za mořem či oceánem.

20

Odpovědět

To co jsi napsal je pěkná pitomost. Průměrná rychlost cyklisty je okolo 15 až 20 km/h pokud nechceš dojet do cíle spocenej jak prase a to rozhodně nechceš když jedeš do práce. Pořiď si kolo a zkus to.

514

Odpovědět

+Alberto123No... a 10 minut autem je taky nějakých 15-20km, takže ta polovička času je celkem dobrej odhad (navíc by udělala něco pro svoje zdraví a třeba by jí za rok stačila i ta třetina času...)

111

Odpovědět

+BullOverAsi je to svobodná matka, která má dvě děti o který se musí postarat plus barák, k tomu přidej že pracuje v pečovatelský službě což je takový sedavější zaměstnání. Ty dvě hoďky na kole jí rozhodně neuškoděj, ale taky nějak výrazně neprospějou.

30

Odpovědět

+Alberto123Neprospějou? I když budu ignorovat zdraví, tak jí to ušetří zhruba polovinu času = 2 hodiny každej den. To je rozhodně velký zlepšení.

40

Odpovědět

+Alberto123Jezdím do práce 24 km tam a 24 km zpátky na dvanáctky a na noční. Průměr mám 27km/h a jezdím spocenej, jak prase, není moc problém, dát si sprchu :). Mimochodem auto mi stojí zaparkované před domem, takže je to o tom, jak se k tomu člověk postaví:)

151

Odpovědět

Taky me to trosku rozsekalo MHD az 2 hodiny a autem za 15 minut?
To ty autobusy a vlaky jedou ale prez jine staty ne? Ja jezdim do prace MHD a myslim si zeje to daleko rycheljsi nez jet autem. Vsude sama zacpa pak probelmy z parkovanim atd. A to nemluvim o tom ze auto je akorat popelnice na penize. Neco se pos..... a hned je to tak 10 000 za opravu. Prozto si mysim ze auto by jste si meli poridit opravdu jen ve chvily kdo ho potrebujete a ne kdyz ho chcete.

276

Odpovědět

+anonymni divakTak pravděpodobně špatnej spoj, dlouhý čekání na přestupy atd. Né každej žije ve městě, kde jezdí bus každých 5 minut a zastávky jsou od sebe 2 minuty mírnou chůzí daleko...

...ale jinak 100% souhlasim.

150

Odpovědět

+BullOveri když mě jede spoj co 10 minut a přestupy jsou jen dva do dvou minut, přesto do práce dojíždím myd 38 minut zatímco na kole to mám za 14 ... tolik k MHD, je to nesmysl, evidentně nefunguje.

00

Odpovědět

+mark516156156spoje mhd vás nikdy nevedou nejkratší cestou ale celková trasa může být běžně dvoj i trojnásobná, přestupy a čekání na každý spoj to protáhnou o drahocené minuty po které s MHD jen stojíte a čumíte na počmáranou zastávku zatímco na kole urazíte stovky metrů ...

00

Odpovědět

+anonymni divakOny totiž americký města nejsou stavěný pro veřejnou dopravu. Osídlení tam nemá takovu kontinuitu. Většina lidí žije v takovejch těch obrovských předměstkých čtvrtích, které jsou pro veejnou dopravu naprosto nevhodné.

240

Odpovědět

+anonymni divakJá do školy přes Prahu jezdil vždy hodinu a čtvrt (metro+bus). Pak jsem si koupil auto a jsem ve škole za 20 minut. :-)

142

Odpovědět

+Adammna elektrokole nebo motorce bys to měl nejspíš ještě rychleji ... auto je ve velkých městech už docela zpomalený samohyb, věčně v kolonách

00

Odpovědět

+anonymni divakJenze v USA neni vubec tak rozsirena MHD jako u nas nebo ve zbytku Evropy. Krom nekterych velkych mest (predevsim na vychode) se tam bez auta clovek temer neobejde.

20

Odpovědět

V některých oblastech je to problém, protože buď se s kolem nemůže na dálnici nebo se tam kola hodně kradou a není tam bezpečno.

00

Odpovědět

11:49 - jsem na vteřinu myslel, že se Neil deGrasse Tyson dal na žurnalistiku. :-D Jinak je to samozřejmě znepokojivé, především s ohledem na celkový dopad na ekonomiku, ale fakt nemám pochopení pro lidi, co si půjčí a pak pláčou, že po nich někdo ty peníze chce zpět. Je to z jejich strany nezodpovědnost, které druzí zneužívají, ale tak to holt v životě chodí.

292

Odpovědět

tohle je velká pravda, proč se proboha zastáváte takových hlupáků, vždyť prokazují naprostou neschopnost vést domácí finance, evoluce je má dovést k bankrtu, tak to má být.

00

Odpovědět

Největší problém který vidím je neskutečná finanční negramotnost lidí, která snad sahá od posledního dělníka až ke špičkám Wallstreet. A to by člověk řekl, že na to musí stačit selský rozum...

253

Odpovědět

...a? Pokud někdo pučuje někomu s vysokym rizikem za vysokej úrok, co je na tom špatnýho? Pokud je za pár let nechaj zkrachovat, tak je to úplně jedno.

44

Odpovědět

teda, Oliver ma posledni dobou silene levicacka videa, uz se to ani neda koukat...jakoby autori poradu ztratili nadhled a resi blbosti

1050

Odpovědět

Uvědom si, že se stáváš nástrojem třídního boje, který se snaží u nás snaží rozdmýchat několik vysoce postavených osob. Jsou věci, které by měl považovat za špatné jak pravičák, tak levičák čistě kvůli tomu, že má nějakou morálku....

224

Odpovědět

+Autoco pises je sice moc hezke, ale bohuzel to posledni dobou u Olivera nevidim...v tomto videu jen rika, ze prodejci aut se snazi prodat auto a kupuji ho i ti, co na nej nemaji...coz mi proste prijde nesmyslne - tak si auto nekupuji, kdyz na nej nemam - vsechny podminky a papiry znam predem a je jen pouze moje blbost, kdyz neumim cist a pocitat a presto si auto "koupim"

a bohuzel toto se stava u Olivera jakymsi standartem, ze neresi pricinu, ale jen popisuje soucasny stav :(

35

Odpovědět

Obdivuju jeho boj. Zastává se totiž lidí, kteří na to nemají popularitu, peníze ani čas a v mnoha případech jsou bezmocní. Upozorňuje na bizardní případy, které se opravdu dějí a proto je dobré s nima do budoucna počítat ať už příjdou z leva či z prava!

164

Odpovědět

Fakt miluji, když kritika dané věci začíná a končí nějakým označením, které navíc není samo o sobě z principu špatné...

111