Rovnost platůLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:263
Počet zobrazení:16 307

John Oliver stále není na obrazovkách, takže se vracím k jedné starší nepřeložené epizodě, kterou si žádáte. Toto je klasický problém, se kterým se potýkají i ženy v ČR. I když pracují na stejné pozici, vydělávají méně než muži. Jak s tímto problémem bojovat?

Přepis titulků

Ženy. Po čem vlastně touží? To je otázka, která trápí i takovou autoritu, jakou je hvězda a lidumil Mel Gibson. Nepleťte si to s jeho méně úspěšným pokračováním v podobě filmu Proč existují Židé? Ale většina... Většina... Většina amerických žen může požadovat stejné platy jako muži.

Jeden důležitý muž s tím souhlasí. Ženy si zasluhují za stejnou práci stejný plat. Rovnost platů je tématem vašeho působení v úřadu. Je jedním z hlavních témat vašeho volebního období. To je hezké. Rovnost platů je správným tématem. Je to lepší než předchozí prezidentská témata jako například "zavřeme všechny Japonce" a "zničte ty prokleté Seminoly".

Bohužel, jak se to tomuto prezidentovi dost často stává, jeho libozvučný cil byl od počátku vykonstruovaný. V současnosti si běžná pracující žena vydělá 77 centů na každý dolar, který vydělá muž. Stejný plat za stejnou práci. Není to složité. Ano, nemělo by to být složité. A pokud by nepřehlédl něco, čím se to velmi komplikuje, vše by bylo v pořádku. V roce 2013 ženy v Obamově Bílém domě dostávaly méně než 88 centů na každý dolar, který vydělali muži.

Ale to je v pohodě. Možná to znamená, že prezident byl na 88 % upřímný když mluvil o spravedlivém platu. Když to zaokrouhlíte, je to 100 %. Proč si všichni stěžují? A kvůli tomu se všichni nesoustředili na to, jak problém napravit, ale jak ho vyčíslit.

Prezidentův odbor trhu práce tvrdí, že je to 81 centů. Jiná federální studie tvrdí, že ženy vydělávají 88 centů na každý dolar. Studie ukazují, že rozdíl je jen 9 %. Rozdíl v platech je jen něco mezi 5 až 7 centy. Plat žen, které se nevdají, se od mužů prakticky neliší. Vydělávají 96 centů na každý dolar, který vydělá muž. I kdyby 96 centů bylo realitou, což není, je to pořád hrozné.

Podám to tak, aby to bylo snadné pochopit. Pokud se mi někdo vysere na stůl, nejde o velikost toho hovna. Neřeknu: "Jak dlouhé hovno to je?" "20 centimetrů? 25? Jen 8 centimetrů? To je, jako by ses na můj stůl vůbec nevysral." Zrovna jsme v této situaci.

Jeden zákon v Kongresu, který se týkal stejných platů, byl smeten ze stolu. A nic podobného se zatím nechystá. Poslechněte si, že podle některých to není problém. Nejenže rozdíl vlastně ani neexistuje, ale pokud existuje, můžou si za to ženy samy. Ženy hledají odlišné druhy zaměstnání. Jinak se rozhodují po svatbě a po narození dítěte. Když zohledníme tyto faktory, studie ukazují, že rozdíl v platech mizí.

To je klasika. Ženám platí méně, protože se rozhodnou mít dítě. Ačkoliv abychom byli fér, často si nemohou vybrat, že nebudou svázány povinnostmi po narození dítěte. Tedy kromě mořských koníků a Arnolda Schwarzenegera ve filmu Junior. Tím se to vyrovnává. Druhým oblíbeným argumentem, proč je rozdíl v platech chybou žen, je to, že dobrovolně přijímají práci na nižších pozicích.

Když srovnáte muže a ženu na stejné pozici, se stejnými zkušenostmi a stejným vzděláním, žádný rozdíl v platech neexistuje. Musíte se dívat na to, o jakou jde pozici. Musíte srovnávat jablka s jablky, ne si vybírat ojedinělé případy. Dobře, jablka s jablky. Tak to bych měl otázku.

Jak se vám líbí tato jablka? Univerzita v Yale zveřejnila novou studii. Profesorům byl dodán naprosto totožný životopis. Jeden měl poslat John, druhý měla poslat Jennifer. Mužský kandidát byl hodnocen mnohem lépe. Vážně? Bylo mu nabídnuto v průměru o 4 000 dolarů víc než ženě. Tak buď jsme se dostali k jádru problému a můžeme bojovat se sexismem v naší společnosti, nebo se všechny ženy musí přejmenovat na Johna.

Ano, nějakou dobu to bude matoucí, ale vyděláte o 4 000 dolarů ročně víc, takže to za ten zmatek stojí. Ale nepropadejte depresi. Očividně pokud ženy vytrvají, existuje naděje. Pokud nejste vdaná, nemáte děti a je vám mezi 35 a 43, statistiky ukazují, že vyděláváte 1,08 dolaru na každý mužský dolar.

Tady to máte, dámy. Pokud zůstanete svobodné, nebudete mít náhodou děti a nepřekročíte věk 44 let, budete ve vatě. Podívejte, jde o tohle... Platit některým lidem za stejnou práci méně je opravdu špatné. To vědí i opice. Vědci uskutečnili test, ve kterém dvě opice prováděly stejné úkony.

Jedna byla odměněna hroznovým vínem, druhá jen okurkou. Podívejte, jak reagovala opice, která dostala okurku, když si uvědomila, že nedostala to samé. Hele, uklidni se, opice! Netušíš, jaké vzdělání a zkušenosti má ta druhá opice. Ve svém životě jste zkrátka učinily rozdílná rozhodnutí. Mimochodem, okurka je skoro to samé jako víno. Někteří lidé budou chtít vždy ženám platit méně.

I kdyby to bylo třeba 83 centů na jeden dolar. A pokud neprosadíme odpovídající zákon, mělo by aspoň být jasné, kdo tohle dělá. A proto bychom rádi navrhli toto. Jste ředitelem finanční společnosti ve středních letech? Nebo ředitelem mezinárodní korporace? Máte pocit, že vás zaměstnankyně otravují nesmyslnými požadavky na rovnost platů?

Co kdybych vám představil nový revoluční produkt, který vám dovolí platit ženy stejně jako muže bez ztráty toho příjemného pocitu, že jim platíte méně? Představuji vám Dámské peníze. Dolary pro ženy, jejichž hodnota je pouze 83 centů. Dámské peníze jsou měnou pro ženy. Vydává je Národní banka a výrobce Tampaxu. Jsou dostupné ve spoustě různých barev a vůní.

Na dámských penězích najdete nejznámější ženské prezidentky. Například Geenu Davis, Julii Louis-Dreyfus a Lauru Roslin z Battlestar Galactica, která se stala prezidentkou, až když bylo zničeno téměř celé lidstvo. Je to částka, která může být popsána slovy "téměř stejná". Odráží odlišné životní volby, které ženy dělají. A je to nějaká smyšlená mužská kok*tina. Proč dámské peníze nevyzkoušet?

Ukažte ženám ve vaší firmě, že taková je jen 0,83 z milionu. Dámské peníze nejsou pro každého. Poraďte se z právníkem. Využívání dámských peněz může vyvolat soudní spory, negativní publicitu, nedostatek zaměstnanců či nakopání do ptáka. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (204)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To přirovnání k hovnu na stole mě dostalo :D

20

Odpovědět

Zamyslime sa, akym sposobom sa obsadzuje 99% pracovnych pozicii.
Nuz bud ide o nabor kde je stanovene o aku pracu za aky plat sa jedna (tzv. tabulky), kde teda moze byt a casto byva uprednostnovane muzske alebo zenske pohlavie, avsak este som nevidel nabor kde by zenam ponukali nizsi plat ako muzom.
No a druhou moznostou je pracovny pohovor, na ktorom si kazdy jedinec sam dohodne(dohada) s potencionalnym zamestnavatelom vysku platu.

Takze ak statistika poukazjue na to, ze zeny zarabaju trebars tych 88centov tam kde muzi cely dolar. Tak to v skutocnosti neznamena nic viac a nic menej nez len to, ze "statisticky priemerna zena" je z 88% tak presvedciva/uspesne/priebojna/neustupna...(doplnte si co chcete) pri vyjednavani o vyske svojho platu v porovnani so "statisticky priemernym muzom".

A ked uz sa teda rozpitvava jeden povrchny statisticky vystup a na jeho zaklade sa presadzuju akesi pochybne protiopatrenia, preco delit zamestnancov prave na muzov a zeny? Preco pouzivat prave ten najprimitivnejsi povedal by som az barbarsky sposob a rozlisovat ludske bytosti podla toho ci maju cecky alebo vtaka. Urobme to zaujimavejsie, vedeckejsie...co tak rozdelit zamestnancov na ambicioznych a nepribojnych. Povedal by som, ze tam uz nepojde o par percent, tam uz budu rozdiely v platoch priepastne. Samozrejme len dovtedy kym sa utiahnuti nekonfliktni introverti nevzburia a nezacnu bojovat za rovnopravnost charakterov.

53

Odpovědět

Asi zapoměl na pornoherečky, které dostávají asi o 30% vyšší plat. :D

52

Odpovědět

Moc doporučuji český ekvivalent Johna Olivera :) Hroty týdne ----->https://www.youtube.com/watch?v=F8KTIFbIbOo&list=UUnO3bEMw2woiynKUarmlJJw
Pomozme mu, protože to dělá opravdu dobře :)

55

Odpovědět

Proč ty palce dolů? Kdyť je to super, že to u nás někdo dělá.

00

Odpovědět

Můj názor na to je takový, (nehledě na to jestli je to muž nebo žena) odvedeš víc práce - dostaneš víc zaplaceno.
Věřte nebo ne ale setkal jsem se i s tím kdy žena dostávala víc peněz za miň práce než chlap.

106

Odpovědět

Nechapu jaktoze tedy nekdo zamestnava muze..kdyz zeny za stejnou praci dostavaji o 1/5 mensi plat...

226

Odpovědět

Podle komentářů co tady jsou soudím, že si asi zaměstnavatelé myslí, že jsou ženský nespolehlivý mrchy na který se musí pořád dohlížet aby neotěhotněli?

85

Odpovědět

Řeknu vám překvapivý fakt: „Muži a ženy nejsou stejní.“ Stejně jako jednotlivé rasy a národy. Mezi lidi nelze dávat rovnítko. To jsou jen růžové brýle sluníčkářů, kteří vidí svět takový, jaký ho vidět chtějí. Zaměstnat ženu je prostě rizikovější. Muž neotěhotní, a když jsou děti nemocné nebo musí k doktoru, tak s nimi jde matka. Tak to příroda zařídila a jinak to nebude. Když se zavede zákon, že musí dostávat stejný plat, tak to jen povede ke zvýšení nezaměstnanosti mezi ženami. Když se pak zavedou kvóty, tak to sníží výkonnost systému. Ale společnost to má ošetřené jinak. Je společenská konvence, že muž za ženu platí na schůzce. Kupuje jí dárky a musí se o ženu postarat. A to je na svobodné společnosti skvělé. Dokáže to vyřešit bez nutnosti zákonů, které nadělají více škody, než užitku.

A je na zváženou, že se ženy zaměřují na pouze na jednu stránku věci. Jsou zase oblasti, kde jsou ženy zvýhodněny na úkor mužů. Že nebrojí také proti tomu.

5244

Odpovědět

Ano muž neotěhotní, to ale neznamená že nemůže jít na rodičovskou dovolenou. Tvrdit že s nemocným dítětem má jít ( měla by jít) matka není nic jiného než genderový stereotyp, uplně stejně tak s ním může jít otec, na proceduře vykonané lékařem to nic nemění. Spíš je to urážlivé k otcům, že ani nejsou schopni zajít s děckem k lékaři. :D

Btw. s tím placením to také není tak jednoznačné, z vlastní zkušenosti vím že existuje ralativně velké % dívek které za sebe platit nenechají ani kdyby člověk 100x chtěl.

265

Odpovědět

+Flagellum DeiAno, i otec může na rodičovskou dovolenou a může s dítětem k doktoru, přesto v drtivé většině je to matka. Už jen proto, že je víc empatická, než otec. Tak to bude vždycky. Není to nic špatného. Dobří rodiče chtějí pro dítě to nejlepší a to je, když se mu více věnuje matka.

To už je pak na konkrétní slečně, přesto opět většina se nechá a společenský tlak to vyžaduje. Opět to není nic špatného. Jen to tak prostě je.

518

Odpovědět

+Moor8Vaše sexistické stereotypy tu nejsou navěky, když se změní společnost, změní se i ony.
Vaše tvrzení o empatii považuji za urážlivé. Vývody z něj jsou vadné.

Společenský tlak na to, aby někdo za někoho platil, místo, aby si to domluvili jako dva sobě rovní (což jsou), je svinstvo. A kdybyste věděl něco o feminismu, neptal byste se, proč se proti tomu nebrojí. Brojí a dost.

115

Odpovědět

+komunardČlověče, vy jste taky všude :D

To není nic sexistického, ani stereotyp, tak to prostě je a vždycky bude. matka je dítěti blíže, než otec na tom nic nezměníte. Kdo to nechce vidět nebo si to připustit je jen omezenec, který nechce vidět fakta, která se mu nehodí do krámu.

Společenské konvence jsou tak nastaveny. Já je netvořil, jen uznávám jejich existenci. A to, že z toho plyne nerovnost jednoho pohlaví si vykládáte vy. Muži a ženy jsou rozdílní a každé pohlaví se pro něco hodí více, než to druhé a dohromady se skvěle doplňují. Připustit si rozdíly neznamená, že jedni musí být horší než druzí.

510

Odpovědět

+Moor8Nechápu o čem se tady vůbec bavíte, myslel jsem, že snaha směřuje směrem odstřihnout soukromý život od veřejného. Z vašeho pohledu by asi bylo v pořádku, kdyby člověk s pravidelnou stolicí dostával méně peněz než člověk trpící častými průjmy.

32

Odpovědět

+Moor8Ne, tak to mnohdy není, a může to být úplně jinak. V různých kulturách to je různě, protože tyto rozdíly jsou z většiny kulturního původu. Tím, že nějaké nastavení nejen uznáváte, ale i prohlašujete za danost, neříkáte nic víc, než: Já to takhle chci. Připustit si rozdíly neznamená vymýšlet si je tam, kde nejsou.

64

Odpovědět

+komunardjasněže jsou nějak nastaveny a něco reflektují a to dokazuje co? Argumentujete sice pravdivě, ale pro daný případ zcela irelevantně.

31

Odpovědět

+Moor8Pokud uznáváte, že tato má tvrzení jsou pravdivá, uznáváte tím, že vaše tvrzení že "tak to bude vždycky" je nepravdivé. A toho jsem chtěl docílit. Relevance mi přijde zřejmá.

12

Odpovědět

+komunardNěkterá vaše tvrzení jsou pravdivá, třeba, že v různých kulturách je to jinak, ale závěry z toho vyvozujete špatné. To, že dokážete, že to v jedno z X případů neplatí neznamená, že jste dané tvrzení vyvrátil.

31

Odpovědět

+Moor8Já vás nechci nafoukaně poučovat o výrokové logice, ale negací (výrokem, který je pravdivý právě tehdy, je li původní výrok nepravdivý) výroku "Nikdy to nebude jinak."
je výrok "Existuje alespoň jeden případ, kdy to je jinak." Takže pardon, ale vyvrátil. Samozřejmě, možná je to nedorozumění, a texty typu "Nikdy to nebude jinak. To je dáno přírodou a jejími zákony." jsou myšleny v nějaké nadsázce, kterou jsem nerozklíčoval. Pak by bylo dobré, abyste je naformuloval jinak, protože telepat prostě nejsem, nevím, jak jinak jste to mohl myslet.

02

Odpovědět

+komunardNevyvrátil jste základ tvrzení, ale pouze pár implikací tohoto tvrzení. To není to samé. Platí, že matkla je pro dítě důležitější, než otec a že mu matka všeobecně věnuje více času, než otec. To, že poukážete, že v jedné rodině ze sta je to jinak toto tvrzení nikterak nevyvrací.

32

Odpovědět

+Moor8Je to biologický podtext. Byl to takový ten experiment z kachnami a kačátky, už ani nevím čí. Zkrátka z jeho výsledků vyplývá, že dítě přilne nejvíce k tomu, kdo se mu první vryje do paměti, což je obvykle jeho matka.

Už se opakuji. Jenže explicitní vnímání důležitosti matky se může dlouhodobě změnit. Kromě toho je to otec od otce. Jeden z mých přátel byl odchován otcem, jelikož jeho práce byla hůře placená. Ostatně otců v domácnosti je docela dost i u nás.
A s Komunardovou logikou jako nadšenec do matematiky souhlasím. Říkáte to jako absolutní tvrzení, takže toto jsou námitky, se kterými se neslučuje.
Další věcí je, že je to otázkou mužského šovinismu. My jako muži to chceme mít takto rozdělené, protože nám to dovoluje říkat věci, jako že ženy jsou od rození dětí a muži od dělání práce. Jenže tohle je jednadvacáté století. Už je to skoro 150 od sufražedek a více jak 70 let od doby, kdy byly vlády nuceny zaměstnat ženy a muži připustit, že jsou stejně tak schopné.
Jak jsem řekl dole, nahoře, prostě všude. Chtějí se feminizovat i skrze platy. Tak jim to dovolme ne? Ale dej jim to se stejnými podmínkami jako mužům. Oh, počkej, v Americe už jsi dal... Tak nic. Prostě jim to dej.

31

Odpovědět

+AgentVždyť československá ústava od začátku dávala mužům i ženám stejná politická práva, stejné možnosti ve vzdělání atp.

Proč je tedy nezaměstaných žen (8,3%) o dva procentní body než mužů (5,9%)?

01

Odpovědět

+Moor8Mluvíte o empatii a přitom jí nejste schopen.
Nelze jednoznačně určit, kdo je dítěti blíže. To obecně závisí na pohlaví dítěte a na otcově přístupu. Je to teoreticky možné, ale v normálních případech mají dítě radi oba nepoměrně stejně. Matka si vytvoří vztah před a těsně po porodu, muž nejpozději do prvního roku, zvláště, je-li donucen se o něj starat. Fakt, že muži neprojevují city příliš hluboce, může k tomuto závěru mylně navádět, ale jedná se o mýtus. Naopak mé pozorování naznačuje, že odlišnost vztahu k dětem je patrná pouze v rodinách se zastoupením obou pohlaví mezi dětmi a to pak tak, že muž obecně má raději svou dceru a matka svého syna.
Takže s výrazy omezenosti bych šetřil.
O společenských konvencích řeknu jen to, že společenskou konvencí kdysi bylo uhodit ženskou do hlavy, když jste s ní chtěl mít dítě.
A muži a ženy jsou rozdílní. Nechci říkat opak, ačkoliv o to feministky usilují a já jim nehodlám bránit. Jenže vy je chcete na všech polích finančně podceňovat, i když tvrdíte, že nutně horší nejsou.
Kdybyste nastolil svět, kde ženy budou lépe oceňovány na poli inteligenčních, humanitních a psychologických a biologických profesí, jelikož k tomu mají přirozené preference, zatímco v obecně fyzicky náročné práci budou oceňováni lépe muži pro svou přirozenou tvorbu muskulatury, pak nemám problém. Nicméně snazší je vyrovnat rozdíly obecně, než rozhodnout, v jaké práci je které pohlaví lepší.

74

Odpovědět

+AgentMluvíte o něčem jiném. Kdo se více stará o dítě? Otec nebo matka? V drtivé většině případů matka. Tak to rpostě je a snaha toto řídit či upravovat zákonem jen způsobí více problémů.

33

Odpovědět

+Moor8Že to tak je, neznamená, že to nemůže či nemá být jinak.

01

Odpovědět

+komunardNikdy to nebude jinak. To je dáno přírodou a jejímy zákony. Matka bude pro dítě důležitější, než otec.

32

Odpovědět

+Moor8Ani tak ne přírodou. Je to biologický podtext. Byl to takový ten experiment z kachnami a kačátky, už ani nevím čí. Zkrátka z jeho výsledků vyplývá, že dítě přilne nejvíce k tomu, kdo se mu první vryje do paměti, což je obvykle jeho matka.

01

Odpovědět

+Agent1. Říká se tomu vtisknutí. To platí u kachen, né u člověka. Vtisknutí není to samé, co se děje u lidí. Když káčata uvidí jako první psa, tak za ním budou běhat jako za maminkou. To se u lidí nestane.

2. Dítě nejvíce přilne k matce, protože se o něj po porodu nejvíce stará, ale to jinak nebude. Muž ho prostě nenakojí. A tak to bude vždycky.

30

Odpovědět

+Moor8Víte o tom, že věnovat se i nemluvněti obnáší mnohem víc, než jen kojení, a s věkem toho přibývá? Ostatně ne všechny matky kojí (ať už jsou důvody jakékoli).

13

Odpovědět

+komunardJo, ale to na podstatě věci nic nemění.

20

Odpovědět

+Moor8Mění a dost, protože ty ostatní věci otec v pohodě zvládne.

02

Odpovědět

+komunardJo, zvládne, ale stejně je pro to vhodnější matka. Dítě chce, aby to dělal matka a matka to chce dělat. Je to tak přirozenější.

30

Odpovědět

+Moor8Dítěti je to možná úplně jedno, to se nechá vychovat třeba smečkou vlků. Jak jste přišel na to, že dítě chce, aby ho např. přebalovala matka?
Matka to možná dělat zas tak dělat nechce. Možná to chce otec dělat víc. Zcela určitě by takových situací bylo víc, nebýt společenských tlaků, které tu jsou, a které vy zuřivě bráníte, i když představují zásah do svobody v té nejosobnější, nejintimnější rovině.
Přirozenější je chodit v špatně vydělaných kůžích a jíst maso jen pečené na otevřeném ohni.

12

Odpovědět

+komunardKdyž je dítě vystrašené nebo něco potřebauje ve většině případů zavolá matku. Ženy jsou citlivější na vyšší zvuky, než muži, aby je vzbudilo plačící dítě. Ženy zvládají více věcí naráz, než muži, aby zvládli sledovat děti. Kdežto muži mají lepší orientační smysl a lépe se soustředí na jednu věc, kvůli lovu. Když bude dítě brečet a vy řeknete rodičům, ať to ignorují, tak to matka vzdá mnohem dříve, než otec. To nejsou společenské tlaky, ale biologie. když vezmeme naše nejbližší bříbuzné, tak kdo nosí mládě na hrudi? Matka.

To není přirozenější, ale primitivnější.

20

Odpovědět

+Moor8V první větě popisujete současný stav.
To je možné, ale myslím, že plačící dítě vzbudí každého. Koneckonců, neruší nás zvuky džungle.
Tím, kdo to dřív vzdá, bych si nebyl tak jistý.
Ano, ale my už své děti moc na hrudi nenosíme.
Primitivnější věci jsou přirozenější. Nebo myslíte, že jsme se ty statisíce let v savanách a lesích vyvíjeli pro život v moderní době?

03

Odpovědět

+komunardV první větě popisuji jak to je, bylo a bude. Tak je to prostě je a společnost na to reaguje.

Ano, vzdbudí každého, ale ženy jsou všeobecně citlivější na zvuky o vyšší frekvenci. Tím vám dokazuji, že ženy jsou biologicky nastaveny na péči o dítě více, než muži. To není žádný společenský konstrukt, ale realita, kterou nezměníte.

Nenosíme, ale je to opět důkaz toho, že u naší druhové linie je biologicky dána matka, jako ta vhodnější pro starání se o dítě. Tedy to není nějaký společenský tlak, ale společnost na tento biologický fakt reaguje.

Přorozené je to, co je nám dáno biologicky. Že potřebujeme dýchat. Ženy jsou vhodnější pro starání se o děti, muži jsou fyzicky silnější atd...

20

Odpovědět

+Moor8Ach, jo. Uvědomujete si rozdíl mezi dispozicí a daností? Asi ne.

To, co tu vypisujete, jsou dispozice. Ty jsou nepochybně biologicky dány, a jsou optimalizovány pro přirozené lidské prostředí. V tom už žijí tak možná Sanové a Šošoni. My žijeme v jiném prostředí, a tedy nemůžeme a nemůžeme těch dispozic plně využít. Ergo je zbytečné snažit se společenské normy na ně napasovat. Ano, kdysi to možné a nutné bylo, proto se to rozšířilo skrze mnoho kultur (ne všechny). A kvůli kulturní setrvačnosti a společenským tlakům se to drží i nadále.

A nezlobte se, při tom, jakou specifickou evoluční cestou prošly rody Australopitecus a Homo, nejsou žádná žijící zvířata dostatečně součástí "naší evoluční linie" pro takovou argumentaci.

03

Odpovědět

+komunardTo, že je žena lépe uzpůsobena k péči o dítě je dáno na základě jejích dispozicích.

Doba se změnila, přesto tyto dané dispozice stále existují a vymizí možná za pár tisíc let. Do té doby s nimi musíme počítat jako s faktem. To vy se snažíte věci řídit dle vaší představy. Společenské normy na tuto danou skutečnost reagují samy a zcela přirozeně.

Třeba Šimpanzi jsou nám dle práce jane goodallové velice blízcí a v jejich komunitách můžeme pozorovat stejné či podobné sociální vazby jako u lidí.

20

Odpovědět

+Moor8Člověk se od ostatních živočichů liší tím, že:
1) Neklade rovnítko mezi "přirozené" a "správné".
2) Mění své prostředí tak, že si může dovolit jednat nepřirozeně, aniž by mu vznikla újma.
Mnoho našich norem potlačuje nebo ignoruje přirozené dispozice. A tak to mají všechny kultury, snad krom těch nejprimitivnějších, a ani u těch bych si tím nebyl zcela jist.

02

Odpovědět

+komunard1) Né vše přirozené je správné, ale také né nesprávné ;)

2) Tady by újma vznikla. Viz výše.

20

Odpovědět

+Moor81) Cpát někoho do nějaké rodinné role (jen máloco je tak moc privátní věc jako tohle) společenskými tlaky, jen na základě jeho pohlaví, je nesprávné. Zásah do svobody. Zásah do rovnosti.

2) V čem? Viz výše je v diskusi o deseti komentářích jen od vás celkem slabé určení.

12

Odpovědět

+komunard1) Nikoho nikam necpete, oni sami chtějí. Většina žen chce pečovat o své dítě.

2) Když zavedete mzdovou regulaci, zvýšíte nezaměstnanost mezi ženami. Když zavedete kvóty, snížíte výkonnost systému.

20

Odpovědět

+Moor81) Většina otců nepochybně taky. A většina žen chce pracovat.

2) Aha, tak vám nejde o dispozice o péči o dítě. Vám jde o dispozici pracovat. No, tak ty jste mi tu nedoložil, a vzhledem k tomu, po jak krátkou dobu existují pracovní pozice, jsem na ty doklady vážně zvědavý.

03

Odpovědět

+komunardTo je pořád dokola a pořád děláte tu samou chybu. Nemá smysl pokračovat.

20

Odpovědět

+Moor8Které z mých tvrzení je chybné?

02

Odpovědět

+komunardneříkám chybné tvrzení, ale chybu. Nic není 100% a že na to poukážete není relevantní argument. Podstatné je to, co platí ve většině případů.

20

Odpovědět

+Moor8To, že otec chce trávit čas se svým dítětem a že každý, kdo má nějakou práci, ji chce vykonávat, považuji za většinovou věc.

03

Odpovědět

+komunardOvšem matka víc

20

Odpovědět

+Moor8Víc chce, nebo víc může, protože nějaký chytrolín do zblbnutí opakuje mantry? Je to jejich ne její dítě.

03

Odpovědět

+komunardstále nechápete, enchme toho, to nemá cenu. Bu´d nechcete pochopit nebo toho nejste schopen.

10

Odpovědět

+Moor8Ano, tato diskuse už nemá evidentně smysl. Ale ukončit se dá i bez arogantních žvástů o tom, že ten druhý nechápe. Kriticky uvažující člověk je totiž schopen připustit, že je to on, kdo se mýlí.

00

Odpovědět

+komunardOvšem pokud to tak je, což v tomto případě není.

00

Odpovědět

+Moor8Tohle je nesmysl. Pokud by si myslel, že se mýlí, změnil by názor. Připustit možnost svého omylu může a musí jen tehdy, myslí li si, že má pravdu. Pokud nepřipustí, že to může být i jinak, tak je to zaslepený dogmatik.

00

Odpovědět

+komunardCože? Pokud má člověk pravdu, má připustit, že se mýlí? :D

00

Odpovědět

+Moor8Že se může mýlit. To je to kritické myšlení. Pochybovat o tom, co si myslí oponent, to není žádné umění.

11

Odpovědět

+komunardI s kritickým myšlení může člověk dojít k závěru, že se nemýlí.

00

Odpovědět

+Moor8A kde to rozporuji? Samozřejmě že k tomu může dospět, často dospěje. Ale pak o tom musí pochybovat zase znovu, s každou novou skutečností.

00

Odpovědět

+Moor8Protože je to nepřípustné. jen zkuste požádat svého šéfa o volno, abyste se svým synkem šli k doktorovi. První otázka bude: Proč tam nejde jeho matka?

01

Odpovědět

+Agentprotože je přirozené, aby šla matka. když odhládneme od všech ostatních vlivů a bude jen situace, kdo má jít s dítětem? Tak dítě bude chtít, aby šla matka. Matka bude chtít, aby šla matka. Ze své podstaty je dítěti bližší matka, než otec.

21

Odpovědět

+Moor8Problém je že to co popisujete je sociální konstrukt vytvořený společně s průmyslovou revolucí, předtím bylo paradigma výchovy dítěte jiné. No a dnes jsme v situaci kdy se se změnou sociálních a ekonomicko-pracovních podmínek opět mění paradigma výchovy dítěte. Na tom není nic špatného. Jen to tak prostě je.

81

Odpovědět

+Flagellum DeiTo, že se o dítě stará spíše matka, než otec není sociální konstrukt. To u našeho druhu platí od jeho vzniku. Ekonomika a společnost na tento fakt přirozeně reaguje.

28

Odpovědět

+Moor8Nikoliv. V době před průmyslovou revolucí bylo hlavním zdrojem obživy zemědělství. Stále ještě platila robota, tedy oba dva rodiče pracovali v zemědělství, ať už na panském či na svém políčku, od svítání do soumraku, jak bylo tehdy zvykem a nutností. Děti byly vychovávány komunitně čili členy komunity kteří již nebo ještě nemohli pracovat.

60

Odpovědět

+Flagellum DeiTo máte sice pravdu, ale závěry děláte špatné. I v té době platilo, že se matka starala více, než otec. Přestpže to bylo méně, než v současnosti.

13

Odpovědět

+Flagellum DeiNedá se popřít fakt, že k dítěti má z obou rodičů téměř vždy blíže matka, to je biologie. Začíná to tím, že v ní dítě bydlí, pak dítě kojí a to se přirozeně přelévá i dál. Proto chodí s dítětem k doktorovi zpravidla matka.

49

Odpovědět

+Flagellum DeiTak se zeptej malýho s kym chce bejt doma a proč. ;-)

11

Odpovědět

Přestal jsem číst po slově "sluníčkářů" . Doporučuji to udělat všem, jedině tak můžeme toto slovo vymýtit.

2616

Odpovědět

+AutoTak si ho nahraď slovem Pseudohumanisté. Je to to samé, jen sluníčkáři z toho mají lepší pocit.

A pokud chceš zabránit používání tohoto slova, tak by bylo lepší vymýtit sluníčkáře. Oh! Pardon! Pseudohumanisty. ;) :D

1016

Odpovědět

+Moor8Ono je totiž strašně jednoduchý smést všechny argumenty protistrany tím, že napíšu, že jsou sluníčkáři nebo pseudohumanisté co chtějí dát rovnítko mezi muže a ženy... známka kokota.

155

Odpovědět

+Moor8O můj bože, teď jste to náramně vylepšil. Gratuluji vám. Prosím, požádejte si o Nobelovu cenu za Matematiku za vaší skvělou práci na poli slovní komutace.
Vymýtit ty vaše pseudohumanisty znamená podle našeho (bohužel) prezidenta vymýtit si velkou část inteligence, co s ním nesouhlasí. Směle do toho. A co je pak uzavřít do táborů s nápisy "práce osvobozuje" nad vraty, jaké stály na Vojně u Příbrami, nebo v Terezíně? A proč s tím rovnou nevzít i muslimy, romy, židy a postižené? A proč nevymyslet po vzoru moudrých pánů z dob vlajících svastik něco jako konečné řešení?
Omluvte prosím můj sarkasmus, ale zdál se mi více než věcný.

85

Odpovědět

Zapoměl jsi zmínit, že ženy si sice užívají menší důchod, ale také obvykle mnohem delší dobu (a to nejen proto, že evropský důchodový systém zvýhodňuje ženy, které vychovaly děti).

I v současnosti je nezaměstnanost mezi ženami o dva procentní body větší než u mužů (8,3% u žen vs. 5,9% u mužů-zdroj: https://www.czso.cz/documents/10180/20541835/30000414k05.pdf/299f9ac6-9696-4d26-984d-6b3068a7df16?version=1.1)

311

Odpovědět

Takže, jako zarytý sluníčkář, začnu.
Za prvé, sice ano, ale to nikoho neomlouvá. Dle tvých argumentů je rizikové zaměstnat ženu, ale i kdyby, to tě z toho neomlouvá. Tímhle poněkud dostáváš ženy ke stejné skupině jako tělesně postižené. Na jejich zaměstnání musíš vynaložit nějaké náklady a proto je nebudeš zaměstnávat, nebo s nižším platem? Budeš je horším platovým oceněním a důchodem trestat za to, že rozšiřují a pečují o lidský genofond ve svém volném čase, v čase vyhrazené placené dovolené, nebo v případech nouze dovolené neplacené? A to jsem použil tuzemské podmínky. Pokud lze věřit jiné informaci, o které John Oliver mluvil, pak v USA ani porod není důvodem k nastoupení nějaké zvláštní dovolené a mnohdy na rehabilitaci nemají ani tři dny. Tedy, pokud už s nimi v takovémto případě zacházíš, jako s muži, pak nemáš právo používat tento argument.
Za druhé, tyto konvence se mě osobně zajídají a hnusí. Pak vznikají příkladové situace, kdy si hezká žena nemusí brát do baru peněženku, stačí tričko s výstřihem.
Uznávám, že řešení zákonem je poněkud zavádějící, ale v jisté mírnější formě nezbytné. Jinak rovnou můžeme skočit do rané průmyslové éry, kdy továrníci zneužívali ženskou práci právě kvůli nižším nákladům na mzdy.
Osobně, kromě pracovních výhod, které spočívají jen v udržení místa i přes těhotenství a po dobu poporodní rehabilitace, bych ostatní výhody včetně konvencí odboural. Ostatně samy ženy bojují o rovnoprávnost, tak ať jí dostanou, s výhodami i slabinami. Výhodami budiž, že budou dostávat stejný plat, slabinou, že to pro jednou budou ony, kdo koupí drink. Teď je na egu nás mužů, jestli se s tím smíříme a my se s tím nesmíříme, jelikož nám nejde o rovnost, ale chceme si zachovat poslední zbytky kontroly a nadřazenosti.
Zamysli se, jestli jsem tím nevystihl ten reálný podtext tvé obhajoby stávajících způsobů.

2411

Odpovědět

+Agentto, že se jedná o nějaké "trestání" už je jen Vaše interpretace. Prostě to tak je, není to ani dobré, ani špatné. Být ženou má své výhody i nevýhody. Být mužem má své výhody i nevýhody. Mě, jako muži, taky může přijít jako "diskriminace" že se ode men odčekává, že budu já usilovat o ženu a né ona o mě. že to ona rozhoduje o tom, kdy bude sex, že na muži živit rodinu. Tak se naše spoelčnost vyvinula a tak to funguje. Nehrajte si na sociální inženýry. To vždy dopadne katastrofou.

512

Odpovědět

+Moor8To, kdo o koho usiluje, záleží na tom, kdo má o vznik vztahu větší zájem. Ženy naprosto normálně svádějí muže, i konkrétní. Ano, kvůli společenským tlakům a zvyklostem to stále činí většinou méně otevřeně než muži, ale dělají to. A dělaly to vždycky, jen to dřív bylo ještě méně otevřené. I když... Kdo měl oči viděl. O puťky v koutě ve skutečnosti nikdy rvačka nebyla.

O tom, kdy bude sex, rozhodují oba svým právem veta. Jinak to je znásilnění, což je trestný čin. Sex je tehdy, chtějí li oba. Pokud jste ten typ chlapa, co chce furt, tak O.K. Ale je hodně mužů, co občas nechtějí, a méně, ale nezanedbatelně těch, co chtějí méně často než jejich partnerky.
Rodinu živí oba, a oba se o ni starají. Poměr záleží na jejich možnostech a domluvě. A tak to bylo vždy, vždyť mnoho rodin posílalo kdysi, a v mnoha zemích stále posílá, děti do práce, protože ani příjem obou rodičů by rodinu neuživil. A o domácnost se taky starali všichni. Jasně, veřejné pranýřování čekalo jen jednoho podle klíče, který popisujete. Ale kdo měl (má) mozek, ten si uvědomoval, že na to jsou ve skutečnosti dva.
Takže si prosím nehrajte na sociálního inženýra, a nesnažte se dnešní, ne li budoucí, společnost, naroubovat na poučky z devatenáctého století, které byly už tehdy šedivou teorií a ne zeleným stromem života.

75

Odpovědět

+komunardJistě, v nějakém případě to tak být může, ale ve většině případů je to naopak.

Ze své podstaty mužic htějí sex více a častěji, než ženy a tak o tom rozhodují více ženy. To je opět dáno biologií. Ano, najdeme případy, kdy je to jinak, ale opět opakuji, že podstatné je to, co je ve většině případů. Nic totiž není 100% a na každé tvrzení najdete příklad, kdy neplatí.

47

Odpovědět

+Moor8V prvních stádiích vztahu vám jde jako muži hlavně o sex, než tak o partnerku. Cílem ženy je si tě za tu dobu zaháčkovat.
Jenže postupem vztahu se to srovná. Uvědomíte si, že sex nemusíte mít pořád. Ale když k tomu dojde, nebráníte se. Jen někdy, když je člověk opravdu totálně vystresovaný, nebo unavený, tak to moc nejde.

A k vašemu přístupu, že důležité je jen to, čeho je většina... Začínám se bát. Menšiny případů nutně nejsou špatné. Mnohdy naopak mají lepší přístup, než většiny. Nicméně ignorací menšiny případů si koledujete o vážný problém. V politice, sociologii, v ekonomice. Prostě vždycky a všude. 1% možná nic neznamená. 5% už je nezanedbatelných a 20% znamená vážný problém.

No a v tom svádění ženami je to zhruba tak těch 20%. Jenže ženy mají obecně opačnou taktiku. Jejich svádění spočívá v tom, že se nechají svádět. V tomhle jsem si to vyjasnil, když jsem musel jednu holku ze čtyřprocentní menšiny učit klučičí taktiku, protože s tou holčičí zůstávala bez odezvy. Hoka zkrátka přijme nižší roli, naviguje vztah a jen výjimečně improvizuje tak, jak je to výsadou nás kluků. A jen těch dvacet by v případě nouze udělalo první krok. A žádná, opravdu, OPRAVDU ŽÁDNÁ (!!!), ani klukem školená lesba, nepřijde jen tak ke středu svého zájmu a neřekne: "Ahoj, neuhodila jsi se? Protože z nebe až sem, to musela být pěkná rána."
Nicméně už se mi stalo, že mi holka koupila sama od sebe drink, to jo.

13

Odpovědět

+AgentNemám sílu a chuť vaše zcestné závěry vyvracet, jelikož by to zabralo mnoho času a ten já nemám. To neznamená, že máte pravdu, jen že mám důležitejší věci na práci, než vysvětlocvat jednomu pomýlenému člověku něco, co ani nechce slyšet.

52

Odpovědět

+Moor8To říká ten pravý...

03

Odpovědět

+AgentAno, říkám :)

41

Odpovědět

+Moor8Ano, mnoho v těchto věcech je dáno biologií. Ale člověk je tvor neuvěřitelně tvárný. Kulturně je v této oblasti dáno víc, než jsem byl sám kdysi ochoten věřit.

Neobtěžoval bych vás marginálními výjimkami. Statistiku na to nemám, stejně jako ji nejspíš nemáte vy. Ale ze zkreslených dojmů, které mám, to je sice menšinový, ale ne zanedbatelný proud.

03

Odpovědět

+Moor8Jak jsem říkal. Se vším všudy. Ocenil bych víc holek, co by nám klukům objednaly samy od sebe drinky.
A já si nemám hrát na sociálního inženýra teoretika, když ženám servírují ideály krásy zženštilí homosexuálové a nadnárodní kosmetické konglomeráty? Mé návrhy alespoň nejsou jen v zájmu peněz. A neříkám, že se musí uvést do reality, ale že by to chtělo někoho opravdu moudrého s mocí to udělat, kdo by se nad tímhle zamyslel, správně to modifikoval a integroval do společnosti. Všem by se ulevilo.

02

Odpovědět

Díky za sdělení překvapivého faktu, ale nějak mi ta renesanční osvěta nedává smysl. Napřed to "hrůzné" antisluníčkářské sdělení přímo z Měsíce, že lidé nejsou stejní, liší se na základě rasy, národů a vlastně všeho možného a pak ten jeden gigantický pytel hozený na polovinu populace planety, který doprovodíš "chlapskými" klišé jak z 19. století, kde pokud by zazněla starořímská pověra o mrtvé úrodě, když vyleze menstruující žena z domu, bylo by to dokonalý.

Rozumím, že názory na takové věci formuje především osobní zkušenost s výchovou ve vlastní rodině a co člověk "odkoukal", sám jsem celkem alergický na různé feministky, ale degradovat ženu do jakéhosi pitomého a slabého stvoření, které je dobré tak maximálně na to, aby za sebe nechalo zaplatit, vysralo tři děti, ty pak vodilo k doktorovi, uvařilo guláš manželovi, který přijde z bordelu a pak mu ho vykouřilo na gauči o přestávce zápasu Baník : Sparta, no, nemyslím, že by to byla aktuální společenská konvence.

Mimochodem, to, že koupíš nějaký ženský dárek je nějaká kompenzace směrem k pracovním podmínkám na trhu práce? Zvláštní, ale jinak díky za info, já si myslel, že žena v dolech vykope stejné množství uhlí jako chlap, teď už vím, že nikoliv, vůbec jsem to netušil. A vím i to, že když v kanclu udělá za hodinu víc práce než ten chlap na stejné pozici, protože má lepší organizační schopnosti a je schopna na rozdíl od něj dělat a soustředit se na víc věcí najednou a pak dostane na konci měsíce o tři litry méně, tak je to taky v pohodě, protože za ní pak někdo třeba zaplatí kafe kavárně a za deset let bude mít dítě.

4516

Odpovědět

Odpovědět

Přečetl jsem, je to s****a, co tam máš dál?

151

Odpovědět

+NonsensmCelkem dobrý, neměl bys tam ještě něco?

22

Odpovědět

Samozřejmě že ženy mají nižší platy. Jsou totiž podřadnější než muži.

1319

Odpovědět

Ještě nejsou ale zakratko budou! :D:D:D

12

Odpovědět

6.42 -někdo v publiku má rád nějak moc Battlestar Gallacticu :D

181

Odpovědět

Chlapec zrejme zabudol zdôrazniť, že tieto ich štúdia neberú do úvahy len jedno povolanie, ale všetky dohromady. Takže sa netreba čudovať, že muži zarábajú viacej keď chytajú kraby na Aljaške premočený ľadovou vodou 16h denne zatiaľ čo ženy sedia v pohodlí kancelárie na úrade práce s pracovnou dobou 7 hodín z ktorej aj tak polovicu prekecajú. Takže to máme jeden príklad. A verte, tých príkladov je veľmi, veľmi veľa.

Okrem toho, smetiar, baník, čistič kanálov všetci zarábajú docela slušné peniaze na naše pomery. Tiež z nejakého dôvodu, ale nevidím ženy v týchto odboroch pracovať. Čim to bude no, záhada proste.

2121

Odpovědět

0:34 Pokud jsi daval pozoru tak zminuje za stejnou praci stejny plat,

80

Odpovědět

+OlegNo nedával, ja som to radšej ani nepozeral, ale viem si živo predstaviť o čom ľavičiar môže tak hovoriť.

216

Odpovědět

+InergHmm tak argumentovat je věc správná, ale nepochopím jak někdo může komentovat něco co ani neviděl. Řekl bych, že už tohle celkem solidně devalvuje argumentaci.....

90

Odpovědět

Ten pán nebere v potaz jeden zásadní ukazatel, kterému se říká ekonomická aktivita.

Podle statistického úřadu je v kategorii muž 15-65 let 70% ekonomicky aktivních; v kategorii žena 15-65 let je pouze 60% ekonomicky aktivních.

A navíc je obecně žen více než mužů, takže poměr ekonomicky aktivních mužů vs. ekomonicky aktivních žen je 5:3; což je "překvapivě" také rozdíl mezi platem mužů a žen (obvykle se udává 29%).

05

Odpovědět

+orcinusorca2016P.S.

Kdo tomu nevěří, ať si ověří daná fakta na této stránce:
https://www.czso.cz/csu/gender/1-gender_pracemzdy

01

Odpovědět

+orcinusorca2016orcinusorca2016 Zopakuj si matematiku ze základky. 10 000 zaměstnaných mužů vs. 10 000 zaměstnaných žen je poměr 1:1. U daných studií nejsou ve statistikách zahrnuti nezaměstnaní.
Nebo chceš danou statistikou naznačit, že čím je žena starší tím je opotřebovanější a čím je muž starší tím je díky zkušenostem víc vyzrálejší a proto lépe placený?

11

Odpovědět

+Alberto123Co to kecáš?

Naopak graf "Mediánové mzdy podle věkových kategorií za rok 2014" ukazuje, že nejvyšší rozdíl mezd mužů a žen je ve věkové kategorii 35-39 let (a ve věkové kategorii 65+), poté s věkem klesá a rozdíl ve věkové kategorii 60-64 let je nejnižší.

01

Odpovědět

+orcinusorca2016Tady nejde o to, jak velký rozdíl je, ale že je.
A obecně, z rovnoměrného hlediska je více mužů, než žen. Přirozený řád pak říká, že muži umírají na nemoci a poranění. Ženy nesmí, jelikož nesou genofond. S medicínou se to podařilo celkem odbourat a tak teď mladíci neumírají a je jich více než dříve. Takže ne. Není žen více už z tohoto důvodu.

10

Odpovědět

+AgentCelkově je v naší republice 5,1 milionu mužů (ve všech věkových kategoriích), ale 5,3 milionu žen (ve všech věkových kategoriích).

Zlom, kdy je v jednotlivých věkových kategoriích více žen než mužů je od 55+. (A zatímco v kategorii 0-14 je rozdíl 30 tisíc ve prospěch mužů, tak v kategorii 65+ je do rozdíl 300 tisíc ve prospěch žen. )

01

Odpovědět

+AgentStejně tak je rozdíl mezi mediánem muže vojáka a ženy vojačky (https://www.czso.cz/csu/czso/4-prace-a-mzdy)
4-36 Průměrné hrubé měsíční mzdy a mediány mezd v třídění podle hlavních tříd CZ-ISCO a podle vzdělání v roce 2014

A překvapivě mají ženy v ozbrojených silách více než muži

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Co kecáš ty. Vždy přece porovnáváš dvě stejně velké skupiny, víš? To že je ekonomicky aktivních 70% mužů a pouze 60% ekonomicky aktivních žen nemá na dané statistiky vliv.
Naopak graf "Mediánové mzdy podle věkových kategorií za rok 2014" na dané studie vliv má a nechápu proč jsi ho neuvedl jako první? To střílíš od boku?

10

Odpovědět

+Alberto123Takže chceš tvrdit, že když má 40% žen jako svůj plat hodnotu nula
(2,1/(5,3-0,75-1)=0,59)
(2,1 milionu ekonomicky aktivních žen; 5,3 milion je počet všech žen v ČR;
0,75 milionu je počet žen v kategorii do 15 let; 1 milion je počet žen ve věkové kategorii 65+), tak to NEOVLIVNÍ mediánový plat všech žen ve věkové kategorii 15-65 let?

Řekněme, že by ekonomicky aktivních žen bylo pod 50%, jaký by tedy byl mediánový plat všech žen v dané věkové kategorii? Že by NULA?

Navíc jsem daný odkaz ukázal jako zdroj dat hned jako druhý.

01

Odpovědět

+orcinusorca2016Tys idiot. Vždyť ty nečteš ani vlastní odkazy. Podklady pro mediánový plat se získávají ze strukturálního šetření, kdy se shromažďují data za jednotlivé zaměstnance. Nezaměstnaní nejsou do této statistiky zahrnuti. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A1_mzda
Studie co se zabývají rovností platů vždy porovnávají dvě stejně velké skupiny zaměstnanců kteří pracují na stejné pozici a odvádějí stejný díl práce za určitý čas. Taky by měli být zaměstnáni na dané pozici stejně dlouhou dobu.

00

Odpovědět

+Alberto123Takže nyní chceš tvrdít, že každá firma musí mít vždy stejný počet žen jako mužů?

Je to blbost. Šetření, které statistický úřad popisuje se dělá tak, že si vyberou firmu. Ta jim poskytne platy všech zaměstnanců i s jejich věkem, pohlavím, (nejvyšším dosaženým) vzděláním.

Statistický úřad je dá do tabulky (od ředitele po uklízečku-pardon, abych byl genderově vyvážený tak po uklízeče-) a něj pak určují mediánový plat, který určuje 50% lidí ve firmě má více, 50% ve firmě má méně

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Studie co se zabývají rovností platů a mediánový plat jsou dvě věci. Neslučuj je. Podle wiki jsou podklady pro medián k dispozici ze strukturálního šetření, kdy se shromažďují data za jednotlivé zaměstnance. Seřazením platů (mezd) všech zaměstnanců od největšího po nejmenší je tak zaměstnanec, který se se svou mzdou nachází přesně uprostřed, pobírá medián mezd. Jasný??? Aby studie co se zabývají rovností platů mezi muži a ženami byli co nejpřesnější tak se snaží eliminovat vše co by danou studii mohlo ovlivnit jako je rozdíl ve věku nebo vzdělání atd. Rozumíš???

00

Odpovědět

+Alberto123Chlape, zase tvrdíš blbost.

Z uvedených dat jasně vyplývá, že 100-100*(mediánový plat žen)/(mediánový plat mužů)
je uvedená "gender gap" uvedená v procentech.

Prosté, jednoduché.

01

Odpovědět

+orcinusorca2016Podle tebe je tedy každá studie o rovnosti platů zbytečná, přece stačí jen porovnat mediánový plat mužů a žen, ne? Medián se vypočítává, tak že se seřadí platy (mzdy) všech zaměstnanců (nebo zaměstnankyň) od největšího po nejmenší je tak zaměstnanec (nebo zaměstnankyně), který se se svou mzdou nachází přesně uprostřed, pobírá medián mezd. Kromě pohlaví můžeš mediánový plat srovnat také podle věkových kategorií, vzdělání, pracovní pozice atd. Přiber do toho pár dalších statistik a získáš podklady pro vytvoření svý vlastní studie co se zabývá rovností platů mezi muži a ženami. Uvědom si, že postavit celou studii na jedné jediné statistice je blbost, zvlášť když daná statistika nebere ohled na věk, vzdělání, pracovní pozici atd. . Každý se snaží ze své studie o rovnostech platů mezi muži a ženami odstranit vše co by mohlo zkreslit její výsledek a tím jí znevěrohodnit.

00

Odpovědět

+Alberto123Stále nechápeš, o čem mluvím.

Uvedl jsem oficiální statistiku Českého statistického úřadu, který tvrdí:
(a) rozdíly mezi mediánovými plat v ČR mezi muž a ženami existují a v určené věkové kategorii jsou až 25%
(b) ekonomicky aktivních žen je méně než ekonomicky aktivních mužů
(c) nezaměstnanost ve skupině ženy 15-65 let je o 2 procentní body vyšš než ve skupině muži 15-65 let

Což boří tvé argumenty o "průměrné ženě" a o "průměrném muži". Žen je prostě
v naší ekonomice zaměstnáno méně a na méně placených pozicích (školství a zdravotnictví).

01

Odpovědět

+orcinusorca2016A) Prosím konečně si přečti nějakou studii o dané problematice, ano?
B) Což nemá vliv na danou problematiku. Nejprve uvádíš že dané studie jsou ovlivněny množstvím ekonomicky aktivních žen, potom přijdeš s mediánovým platem který je uvedený v procentech a tak na něj nemá vliv počet nezaměstnaných žen. A teď jsi to nakonec celé spojil dohromady. Vážně nevím kam míříš. Vycházíš snad z nějaké studie která se touto problematikou zabývá?
C) Což také nemá vliv na danou problematiku.
D) ??? Jaká průměrná žena a jaký průměrný muž? Čteš asi jenom své příspěvky, co? Několikrát jsem už ti psal proč dané studie nejsou ovlivněny tím co uvádíš nebo máš snad důkazy, že studie které se zabývají touto problematikou byli vypracovány na základě chybné metody?

10

Odpovědět

+Alberto123ad b a ad c

Základní ekonomický zákon je nabídka a poptávka. Tedy v populaci (všech) nezaměstnaných je tedy o čtvrtinu více žen, zaměstnavatel má tedy snahu vybírat nejvhodnější (tedy levnou a kvalifikovanou sílu).

Koho vybere?

Až bude i rovnoměrný počet nezaměstnaných mužů a počet nezaměstnaných žen, pak se vyrovnají i mediánové platy (třeba v USA mají vysokoškolsky vzdělané ženy už nyní vyšší mediánové platy než stejně vzdělaní muži).

00

Odpovědět

Na tom záleží minimálně, respektive kdyby většinu mzdy tvořila fyzická náročnost a nebezpečí tak nejplacenější zaměstnanci jsou horníci, hasiči atd. Primárně nejde o námahu a nebezpečí ale o ekonomický přínos firmě. Takový bankéř přinese za 7 hodin firmě v průměru mnohem více peněz než krabák za 16 hodin, proto je taky lépe placen.

32

Odpovědět

Tak určite.

05

Odpovědět

Tímhle videem mě Oliver tak trochu zklamal. Většinu k problémům o kterých mluví přistupuje zodpovědně a má poctivě připravené a zpracované podklady. Tady ovšem vycházel z polopravd a neúplných informací. Přijde mi to spíše jen jako čistě účelové video kterým si chce získat oblíbenost u určité skupiny osob.

Nicméně k samotnému problému údajného rozdílu v platech. Víceméně v každé studii (lépe řečeno zprávě) o platových rozdílech mezi pohlavím se dočtete, že, ano, rozdíl tam je. Avšak. Zdůrazňuji Avšak, většinou tyto zprávy obsahují i informace (na které lidé co dělají povyk kvůli nerovnosti platu často zapomínají) o tom, že muži v průměru tráví v práci více času než ženy (a teď nemluvím o mateřské). Pracují více přesčasu, jsou častěji ochotní jít nad rámec svých pracovních povinnosti a obecně jsou schopni svůj život více přizpůsobit práci. Samozřejmě najdou se i ženy které toto dělají, nicméně často jsou to ženy kdo se stará o děti v rodině (teď myslím situaci, kdy už jsou děti starší a nikdo z rodičů není na mateřské), častěji si berou volno jen aby s dětmi šly k doktorovi či jiné povinnosti.

Navíc některé studie přímo opomíjely fakt platovým rozdílem mezi různými profesemi a prostě jen udělaly průměr z toho co vydělávají ženy a z toho co vydělávají muži a divili se, že tam je tak velký rozdíl. Tohle bylo ovlivněno tím, že ženy častěji zastávají obecně méně placené pozice než muži. Profese kde ženy tvrdě převládají jsou např. učitelka, servírka. Samozřejmě muži zase převládají v dělnických pozicích, které taky nejsou vysoce platově ohodnocené. Na druhou strany ty nejlépe placené povoláni mají často větší procento mužů v zastoupení (programátoři, právníci, inženýři,atd.)

Rozdíl v platech mezi pohlavími je vykonstruovaný mýtus. Jednoduše si jde položit otázku, proč by potom zaměstnavatelé neprahli jenom po ženách, když za stejnou práci zaplatí méně. Podnikali jde primárně o maximalizaci zisku: Tím pádem je pro něj levná pracovní síla, která odvede stejnou práci, něco jako splněný sen.  

438

Odpovědět

No nevím jestli to je mýtus. Už jsem se setkal s případem kdy za stejně odvedenou těžkou práci žena dostávala menší platové ohodnocení. Nemluvě o časté neúctě k ženám na vyšších pozicích.

123

Odpovědět

+CharlesTaky jsem se setkal s případy kdy žena na stejné pozici brala méně. Setkal jsem se ovšem i s případy kdy žena brala více. A nečekaně, setkal jsem se i s případem, kdy já beru více než můj kolega - začali jsme dělat ve firmě téměř ve stejnou dobu (oba jsme programátoři). Máme stejnou pracovní dobu a děláme na stejném projektu. Tyhle případy rozdílu platu tady jsou (a jsou úplně normální), nicméně jsou to platové rozdíly mezi jednotlivými zaměstnanci (a je jedno co mají mezi nohama). Vyskytuje se to téměř v každé firmě, která nepoužívá k ohodnocení zaměstnanců platové třídy a tabulkové platy. Neznamená to ovšem, že by to byl systematicky problém, kdy jsou ženy utlačovány

O neúctě k ženám na vyšších pozicích příliš velký přehled nemám takže se do toho tématu moc nechci pouštět. Nicméně pokud si můžu dovolit spekulaci (a zdůrazňuji, že tohle je čistě můj názor) tak si myslím, že je to spíše zaměňováno za obecnou/celkovou neúctu zaměstnanců vůči svým šéfům. Vždycky se najdou případy kdy zaměstnanec bude na svého šéfa nadávat a nebo ho pomlouvat. A je jedno pokud je šéfem muž či žena. Spíše bych to viděl na to, že muži si tohle moc neberou k srdci a ignorují to, zatímco ženy to více vidí jako útok na svou osobu.

74

Odpovědět

Vcortexx nějakou tu studii si nejdřív přečti a potom si ještě zopakuj si základy statistiky což je učivo pro základní školy. "Navíc některé studie přímo opomíjely fakt platovým rozdílem mezi různými profesemi a prostě jen udělaly průměr z toho co vydělávají ženy a z toho co vydělávají muži a divili se, že tam je tak velký rozdíl. Tohle bylo ovlivněno tím, že ženy častěji zastávají obecně méně placené pozice než muži." Pusť si znovu to video v něm se říká, že ženy na stejné pozici vydělávají méně než muži. Neříká se v něm, že ženy na jiných pozicích než muži vydělávají méně. Musíš porovnávat porovnatelné.

66

Odpovědět

Trochu vzdálené od tématu, nemyslíš?

23

Odpovědět

+Tuvok? Vzádelné? Proč? Jen ukazuje, že i když maj ženy z různých důvodů nevýhodu v zaměstnání, maj zase zpoustu jiných výhod v životě... žena a muž prostě nejsou, nemůžou bejt a nikdy nebudou stejný. Možná za pár milionů let, pokud se z lidí stanou hermafroditi, ale do tý doby má každý pohlaví jinou biologickou funkci, je jinak stavěný a vhodný pro jinej druh práce = taky má jiný výhody/nevýhody.

82

Odpovědět

+TuvokPřesně jak píše BullOver. Muž a Žena se navzájem nerovnají (to není sexismus, to je biologie, tuším, 8. třídy). Tyto rozdíly jsou natolik komplikované, že se celý "problém" (pokud vůbec jde o problém) nedá zeštíhlit na jednu věc).

Původně jsem sem chtěl hodit ještě jedno video (bohužel jsem nenašel), kde je vysvětleno, proč žen ve vedoucích pozicích je tak málo. Ve zkratce šlo o to, že ženy se při hádce s mužem staví spíše do pasivnější role, zatímco když se hádá žena se ženou, tak je častěji i agresivnější, než muž s mužem. Na závěr byla ještě ukázána hádka úspěšné ženy s mužem, která (nečekaně) jednala stejně agresivně, jakoby jednala se ženou. Právě v tom je klíč k vyšším postům - být agresivní a umět se prosadit, což mnohé ženy v praxi nezvládají (samozřejmě i mnozí muži). Dost lituji, že nevím, kde to video je.

22

Odpovědět

Každopádně děkujem za připomenutí některých videí. Je vidět, že máš přehled v tom, co tu překládáme. :-)

11

Odpovědět

Přesně to jsem chtěl napsat. Vím, že to od Billa bereme více s rezervou, ale opravdu moc bych chtěl hádku Johna a Billa na toto téma :D

12

Odpovědět

Souhlas se všemi videi.
Teď to trochu roztáhnu. Souhlasím s tímto názorem. Jenže tady je problém jinde. Problém s tím, že muž si zkrátka egoisticky odmítá připustit, že žena může nad ním mít navrch. A dokud si nepřiznáme toto, pak nemůžeme mluvit o rovnosti. Takže, dokud se neobjeví hasičky tahající z oken muže a hasící baráky, sexistické narážky vážně řešené i z druhé strany a nebudeme odsuzovat násilí ze strany žen stejně, jako naopak, není to rovnoprávnost.
Zkrátka je potřeba vyrovnávat tyto parametry. Nicméně je vážnou ranou mužskému egu, pokud žena bude za stejnou práci oceňována stejně nebo lépe. Pak nějakým inteligentním způsobem upravit naše zvyky a etiku a snad pak jednoho dne... Bude stíhačka stejně nepřijatelná jako její mužský protějšek.

Mimochodem na toto téma ještě doplním ideální postup podle Billa Burra, a jak by si to představoval on a jak by se o tom dalo kloudně uvažovat:
Bill Burr - Ženský jsou psychopatický roboti

02

Odpovědět

To poradím jedno, mluvit o svém platu s kolegy.

122

Další