Sexuální obtěžováníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:15 653

V tomto dlouhém díle se John Oliver zaměří na problém sexuálního obtěžování na pracovišti. V poslední době zase opět vyplouvají na povrch příběhy žen, které byly v zaměstnání sexuálně obtěžovány, ale nevypadá to, že by se mělo cokoliv změnit. Podobně jako v roce 1981 a 1991. Existuje nějaké řešení tohoto problému?

Přepis titulků

Sexuální obtěžování na pracovišti. Možná ho znáte, objevilo se v pořadu Šílenci z Manhattanu. Kdo by o něm měl mluvit, když ne já, muž. "Kdy někdo vyslechne mužský pohled na věc?" ptá se veřejnost. Už nečekejte, dnes je Den D. S obtěžováním na pracovišti se potýkáme už desítky let. Ilustruje to toto nešťastně pojmenované informační video z roku 1981. SÍLA ŠTÍPANCE Starý dobrý sex.

Co je na něm špatného? Popravdě vše, pokud je nechtěný a odehrává se na pracovišti. Zaprvé, nikdy tomu neříkej starý dobrý sex. Zní to, jako by děda vysvětloval, jak se dělají děti. Promluvme si o starém dobré sexu, tygře. Občas táta strčí svůj nanuk do maminčiny trouby. Chápete?

To dítě to chápe. Ale pravdou je, že napodobenina Teda Dansona má pravdu. O sexuálním obtěžování na pracovišti je třeba mluvit. Tento týden se opět objevilo v novinách. New Yorker přinesl zprávu o Lesu Moonvesovi z CBS. Podobná vyšetřování pronásledují Harveyho Weinsteina, Charlieho Rose i Spongeboba, kterého pět zaměstnanců obvinilo, že není schopný udržet svůj hranatý penis v kalhotách. Jsi zrůda.

Kdykoliv se objeví případ sexuálního obtěžování, na jednu věc se můžete spolehnout. Muži značně znervózní. Muži se bojí. Můžeme se dostat do bodu, kdy ženám bude v korporacích ženám odepřen postup, protože muži nebudou chtít být sami se ženami. Nebudou chtít být ve stejné kanceláři. Bojím se podívat na ženu.

Bojím se ženě složit kompliment. Bojím se ženu obejmout. Stačí, abych měl peníze, a podá na mě stížnost nebo žalobu. Co? Začínám se obávat, že se úhony bojí nevinní lidé. To je zlé znamení. Otázkou je, jaká jsou pravidla?

Jak je zjistíme a jak zjistíme něčí vinu? Co se to děje? O otázce hodně vypovídá, jakým tónem ji položíte. Otázka, jaká jsou pravidla, nemusí být hned špatná. Tedy pokud chcete znát odpověď. "Jaká jsou pravidla?" zní spíš jako erektivní výbuch vzteku. Jak se zdá, stojíme u zrodu obecného uznání problému sexuálního obtěžování.

Velké společnosti jako Ford platí mnohamilionová vyrovnání a slibují, že změní svou firemní kulturu. Na kandidátkách je mnoho žen a někdo to nazývá Rokem žen. A hnutí Time's Up bylo tématem letošního udílení Oscarů. Bohužel vše, co jsem řekl, popisuje 90. léta! Velké společnosti jako Ford platily mnohamilionová vyrovnání a slíbily změnu své kultury.

V roce 1992 kandidovalo mnoho žen, což přineslo název Rok žen. A to téma bylo tématem udílení Oscarů 1993, ve kterém se objevila tahle scéna. Dámy, dámy, jsou všude! Všechny se ozvěme. Všechny ženy se musí postavit za sebe. Stejný díl všem. - Naše Hillary...

- Hillary! - Nás povede! - Nás povede! Au. Ještě smutnější by to mohlo být, kdyby po slovech Hillary nás povede přišel na pódium Trump, zařadil se mezi tanečnice a pak vyhrál cenu za nejlepší snímek, přestože by prohrál v hlasování veřejnosti. Tyto společenské rozhovory v 90. letech byly zažehnuty zkušeností této ženy.

A pokud jste příliš mladí a nevíte, kdo to je, tak si dejte na Snapchat svůj avokádový toast ze studentské půjčky, nebo co to děláte, a pak vězte, že to je Anita Hill. Byla nucena vypovídat před justiční komisí během slyšení ohledně soudce Clerence Thomase. Potvrdila, že když pro něj před lety pracovala, byla opakovaně obtěžována. A detailně popsala nevhodné chování, ať už šlo o nedobrovolné doteky, přes jeho vychloubání o velikosti penisu, až po nechvalně známý příběh o pubickém chlupu v Coca Cole.

To je asi ta nejodpornější věc, kterou můžete objevit v plechovce Coca Coly, tedy až na Pepsi. Zatímco většina senátorů uvěřila Thomasovu popření celé situace, otřesné chování, které se Anitě dostalo během slyšení, zažehlo celonárodní snahu úplně vymýtit sexuální obtěžování. Je jasné, že to nevyšlo. Protože zřejmě chodíme v kruzích, tak si dnes o tomto problému aspoň promluvme.

Nikdo nechce konec sexuálního obtěžování vidět jako neoficiální téma udílení Oscarů v roce 2048, které bude moderovat nestárnoucí Paul Rudd. Začněme základní otázkou, kterou Tucker Carson nadnesl v tom videu. Jaká jsou pravidla? Je to něco, co opakovaně lidi mate, přestože ta mizerná výuková videa ukazují nebezpečnou firemní kulturu.

Viděl jsi tu novou bloncku z dopravního oddělení? Ta je celá žhavá do psaní. No jo a to jsi ji ještě neviděl nastavovat. Pokud vás dostává její psaní a nastavování, počkejte, až uvidíte, její práci pusou. Uvědomuju si, že to není zrovna nejrelevantnější kritika jeho chování, ale odešel, aniž by si umyl ruce.

Uplynulo přesně nula vteřin mezi dobou, kdy jeho prsty upravily kolegův motýlek, a dobou, kdy sahaly na jeho vlastní penis. Ale na otázku, co je to sexuální obtěžování, existuje odpověď. Společnosti mohou mít rozdílnou politiku, ale z právního hlediska je sexuální obtěžování druhem diskriminace. Je to jako diskriminace na základě věku a rasy. Je nezákonná, pokud je vážná a všudypřítomná, až vytváří nepřátelské prostředí.

Součástí je i quid pro quo, kdy zaměstnanec musí obtěžování trpět, jinak by přišel o práci. Tak sexuální obtěžování definuje zákon. Není to o blbém vtipu ani nechtěném komplimentu, nastává tehdy, když někomu děláte ze života psychosexuální noční můru. Ale chování nemusí být nelegální, aby bylo nevhodné. Když se někdo cítí nepříjemně, je to problém.

Je třeba používat rozum. Je objetí v pořádku? V určitých situací možná ano. Ale pokud je zezadu, tak nejspíš nikdy. Náhodou kniha "Je objetí v pořádku?" je hlavní britskou učebnicí sexuální výchovy a odpovědí je: "Ne." Problémem je, že někteří lidé se rozhodli vyřešit tento komplexní problém tím, že nezměnili své chování, ale že vyměnili své zaměstnance.

Nechám hlavu z Velikonočních ostrovů Tonyho Robinse, autora knihy Nejhorší osoba, kterou znáte, tohle teď právě čte, aby to vysvětlil. Dnes se Tony Robins rozohnil nad těmito komentáři. Neshazuji hnutí #MeToo. Shazuji hraní si na oběti. Robins tvrdí, že někteří muži v Hollywoodu se nyní bojí najímat ženy. Nedávno jsem někoho potkal.

Byl to velmi slavný a mocný muž, který mi řekl, že je vystresovaný, protože ten den měl tři pohovory. Jedna žena a dva muži. Žena měla lepší kvalifikaci, ale byla atraktivní. On věděl, že někoho takového kolem sebe mít nemůže, tak najal někoho jiného. Co to meleš, Tony? To není příběh o hnutí #MeToo, ale je to příběh o muži, který by pod sebou vůbec neměl mít zaměstnance.

Jako byste Jaffreyho Dahmera považovali za oběť nebezpečných mužů a chlapců, kteří vypadali příliš chutně. Jde o to, že takovéto argumenty zpomalují jakékoliv hnutí v hledání řešení. Příliš často pomlouvají někoho, kdo veřejně promluví. "Dělají to kvůli penězům." "Dělají to kvůli pomstě." "Proč to říkají až teď?" Je zvláštní, že je tak rychle odsoudíme, přestože u jiných traumatizujících událostí tomu tak není.

Když vám shoří dům, nečekáte, že se ve zprávách hned začnou ptát: "Proč s tím přichází teď? Je to pojistný podvod?" "Bylo v domě něco hořlavého?" "A hoří vůbec?" "Kde dnes leží hranice mezi požárem a nepožárem?" "Je těžké to poznat! V okolí domů se cítím nejistě!" Ale diskuze o sexuálním obtěžování se velmi často vydají tímto směrem.

Hned se spíš starají o obviněného než o oběť. Není to řádný proces. Obvinění, tvrzení proti tvrzení, měj se. Hned je vyhodí. Pokud zničíte mužství, naprosto ho zničíte, čemuž jsme teď blízko, tak co bude s ženami? Má naprostou pravdu, muži jsou na dně.

Je to konec mužů. Ženy nás dostaly! Bude to ještě horší, vy zrůdy! Nyní jsou všichni krotitelé duchů ženami, takže až zemřeme, strávíme věčnost tím, že nás budou porážet další ženy! To není fér! Není to fér! Podívejte, soud na základě veřejného mínění není ani zdaleka vhodný k vyřizování osobních účtů.

Ale stojí za zvážení, proč některé oběti cítí potřebu promluvit veřejně. Často to má co dočinění s tím, že nemáme adekvátní proces, jak to vyřídit v soukromí. Zákon požaduje, že musíte ke komisí EEOC, než smíte vyplnit diskriminační žalobu. Ty se jen těžko vyhrávají. Státní zákony se různí, ale pokud pracujete ve firmě s méně než 15 zaměstnanci, federální zákony sexuální obtěžování na pracovišti vůbec neřeší. Vůbec!

Řekněme, že nechcete podat žalobu. Možná ani nechcete, aby byla ta daná osoba vyhozena. Jen chcete, aby toho nechal. Tehdy může zasáhnout HR oddělení. Ale lidé se z pochopitelných důvodů mohou zdráhat jít na HR oddělení. HR chrání společnost před odpovědností a nemusí nutně chtít spravedlnost mezi zaměstnanci. Všichni ti chlapi, kteří si stěžují na řádný proces, by to měli vědět, protože pracují ve Fox News.

Obvinění z obtěžování jsou tam tak častá, že jejich hvězdy odpadávají jako podezřelí v románu Agathy Christie. Proti Billovi O'Reillymu bylo vzneseno mnoho obvinění, načež jeho společnost odpověděla, že žádný současný ani předchozí zaměstnanec nevyužil jejich horkou linku, kde by problém nahlásil. Možná je to tím, že ty ženy věděly, že mezi nimi a O'Reillym je tak velký mocenský rozdíl, že by jim to jen uškodilo.

Na to ho upozornil člověk, od kterého byste tohle zrovna slyšet nechtěli. Každé obvinění berou jako fakt, nezajímá je skutečná pravda. Ale zamyslete se nad těmi ženami a nad tím, co udělali. Podaly stížnost na největší hvězdu stanice, ve které pracovaly. Přemýšlejte, jak se toho musely obávat. Jak nervózní z toho byly.

Nevypovídá to něco o tom, jak se jim vaše chování příčilo? Páni. To je pěkná otázka na tělo, Matte Lauere. Zahnal jsi ho do rohu, donutil si ho, aby ti byl po vůli, a pak jsi zamkl dveře. Metaforicky, samozřejmě. Metaforicky, samozřejmě. Ale jak je jasné, to že nezavolaly na horkou linku, neznamená, že by se neodehrávalo systematické sexuální obtěžování.

Bill O'Reilly odmítl tato obvinění, ale přesto měl jedné ženě vyplatit vyrovnání v hodnotě 32 milionů dolarů. 32 milionů dolarů jedné osobě. Na té částce se dohodli. Je to o trochu více, než byl rozpočet La La Landu. O'Reilly se měl dopouštět lalalandovského obtěžování. Pokud nikdo nezavolal na horkou linku Foxu, možná to může být problém s tou linkou!

Když spojíte toxické pracoviště s nedostatkem zodpovědnosti, mohou se odehrát nepříjemné věci. Podívejte se na lesní správu. Ženy popisovaly atmosféru chlapeckého klubu, plného obtěžování a zákeřných odplat. Poslechněte si, čím jedna musela projít, když vyplnila stížnost. Chtěla jsem spravedlnost, nešlo mi o osobní odplatu. Nechtěla jsem, aby se to stalo dalším ženám.

Nechtěla jsem, aby to stále opakoval. Popsala mnoho způsobů nevhodného kontaktu. Jednou jí sahal na zadek, jindy na vnitřní stehna. Jindy ji chytili za prsa, strčil jí ruku mezi nohy a osahával ji. O dva měsíce později ji úřad poslal dopis. Psalo se tam, že bylo provedeno vyšetřování mých obvinění. Nezjistili žádné pochybení. Cítila jsem se, jako bych ječela do prázdnoty.

Stalo se to a nikdo to nechce slyšet. Nikdo tomu nechtěl věřit. To je depresivní. Nemůžu říct, že bych byl překvapený, že se v lesní správě rozmohlo sexuální obtěžování. Jaká vládní agentura dovoluje svému zaměstnanci, aby opakovaně chodil do práce bez trička? Nechci slyšet tu výmluvu, že Smokey je medvěd a ti trička nenosí.

Má vlastní klobouk a pásek. Ten hajzl by měl nosit tričko. Oblékni si ho! Podívejte... O něj nejde! Jde o to, že v tom není sama. Abby Bolt, velitelka praporu lesní správy, byla obětí sexuálního násilí.

Ačkoliv to nahlásila policii, tak nevznesla obvinění. A důvod, proč o tom neřekla svým nadřízeným, je srdcervoucí. Viděla jsem, že ženy, které vyplnily stížnost, se hned staly potížistkami. Říkali jim "ta holka". Nebo "ty holky". Já nechtěla být "ta holka". Já se tak dřív představovala. Říkala jsem: "Neboj, nejsem jako ty holky."

"Ty holky" byly ženy, které prostě řekly, že to chování je špatné a mělo by se s ním něco dělat? Přesně. Byla jsem vycvičená, abych nebyla jako jedna z nich. To je otřesné. Tato kultura, kterou popisuje, je až příliš podobná té, kterou jsme chtěli vymýtit posledně, kdy se toto téma probíralo, tedy v roce 1991 s Anitou Hill. Sledování té debaty v Senátu je depresivní, Mnoho technik, kterými její tvrzení bagatelizovali, stále funguje.

Obavy ohledně falešných obvinění, obviňování obětí, až po naprosté znevěrohodnění. Řeknu vám, že zákon o sexuálním obtěžování je tak nejasný, že osoba může někoho obvinit naprosto kdykoliv a zničit její reputaci nepodloženým obviněním. Jak mohli dovolit, aby se něco takového odehrávalo přímo v ředitelství, aniž byste s tím něco udělali?

Dostávají se ke mě zkazky o profesorce Hillové. Mám k kapse dopisy a mám tu faxy. V Tulse v Oklahomě mi řekli, ať si na tu ženu dám pozor. Nikdo nemá koule to říct, protože hned se na něj snesou ty kraviny o sexuálním obtěžování. Jediná část toho klipu, která se dnes zdá být zastaralá, je slovo zkazky a koncept faxování. Pro ty mladší, fax je...

Je to, jako by smsky ošukaly telegram. Telegram je... Ale nic, vraťte se k avokádovým toustům. Tragické na tom je, že i když jsme udělali pokrok, tak to zatím ani zdaleka nestačilo. Co s tím můžeme dělat? Myslím si, že si vedení i zaměstnanci musí problém uvědomit. Společnosti musí vytvořit interní mechanismy, kterými budou sexuální obtěžování řešit. Zaměstnanci musí změnit své chování, což tyto mechanismy mohou zlepšit.

Změna je ve vzduchu. Víme, že tato forma diskriminace existuje, a musíme ji ukončit. Víte co? Myslím, že ji ukončíme. Rád bych řekl, že tomu věřím. Pamatujete si to video o starém dobrém sexu z roku 1981? Takhle končilo. Vedení i zaměstnanci si musí problém uvědomit. Společnosti musí vytvořit interní mechanismy, kterými budou sexuální obtěžování řešit.

Zaměstnanci musí změnit své chování, což tyto mechanismy mohou zlepšit. Změna je ve vzduchu. Víme, že tato forma diskriminace existuje, a musíme ji ukončit. Ukončíme. Pozor, překvapení, neukončili. Nyní se to opakuje, je to jako ve filmu Na Hromnice o den více. A stejně jako v tom filmu je kolem spousta sexuálního obtěžování. Je to tvá producentka a pro ni je to vždy poprvé.

Ale jde tu hlavně o to, že doba k nápravě nastala v roce 1981, 1991 a nyní zřejmě znovu. Bude to nyní jiné? To já nevím. Ale expertka na tento problém by mohla mít určité návrhy. V roce 1991 Anita Hill osm hodin vypovídala před senátní komisí. Byly ji pokládány potupné otázky od zástupu prvotřídních pitomců. Nyní je profesorkou na univerzitě Brandeis. Byla tak hodná a sešla se se mnou.

Profesorko Hillová, děkuji, že jste si udělala čas. Moc ráda. Uplynulo 27 let od vašeho svědčení před Senátem. Co se mezitím změnilo? Změnilo se mnoho věcí. Změnilo se veřejné mínění. Změnilo se i množství informací, které máme o sexuálním obtěžování. Po hnutí MeToo je povědomí ještě větší.

Ještě před pár lety se lidé nebyli jistí, jaké následky by mělo mít to, když se někdo chová špatně a zneužívá lidi na pracovišti. Ale potíž je, že povědomí o problému ho bohužel nevyřeší. Já jsem si vědom existence Coldplay, ale to ten problém neodstranilo. Máte pravdu, lidé si toho jsou vědomi, ale neshodnou se, co bychom s tím měli dělat.

Řekla jste, že můžete napravit ženy, napravit muže, nebo změnit společenskou kulturu. A pokud změníte muže a kulturu, nebude třeba měnit ženy. Ano. Doteď se většina pokusů o řešení soustředila jen čistě na ženy. Většina otázek se soustředila na to, co dělat jinak. Jak můžeme vychovat své dcery, abychom se ujistili, že se nestane obětí sexuálního obtěžování?

Takhle přemýšlíme. Pokud napravíme ji, tak se jí to nestane. Ve skutečnosti problém není v ní. Promluvme si o mužích. Já jsem muž, pokud definici muže rozšíříme. Promluvme si o roli mužů, bez ohledu na snahu napravit sexuální obtěžování. Mají v té diskuzi muži místo?

- Ano. - To je dobře. - Ano. Jsem rád potřebný. Ano, musíte vystoupit z řady a uvědomit si, že v dnešní době nejsou žádní nevinní přihlížející. Pokud jste si něčeho vědom a víte, že je to špatné, ale nic proti tomu neuděláte, tak jste součástí problému. Nestálo by za to poukázat i na některé časté otázky?

Hodně se ptají, kde je hranice? Ale zdá se, že spíš chtějí znát odpověď, aby věděli, jak blízko k hranici se mohou přiblížit. Je osmivteřinové objetí nepřijatelné? Fajn, obejmu ji na 7,5 vteřiny. Vyplním to maximem úchylnosti. Bohužel do určité míry to zákon dovoloval.

Bylo to špatné, ale ne dost špatné. Bylo špatné jen na 7,5 vteřiny. Na 7 Mississippi. Možná si ani neuvědomili, že se blíží 8 vteřinám. Možná jim počty nejdou. Zákon to toleroval. Změna musí proběhnout i v zákoně. Často se stává, že zákon ohledně diskriminace zkoumá úmysl.

Měl v úmyslu vám ublížit? Oběti je úmysl vcelku jedno. Nechtěla jste mě srazit autem, ale srazila. Srazil jste mě a to znamená, že to bude mít důsledky a následky. Bez ohledu na vaše úmysly. Mnoho mužů nyní tvrdí, že se děsí toho být sami se ženou. Měli by se bát?

Ne, pokud ji neobtěžují. Správně, to je snadné. Pokud ji obtěžujete, měli byste se bát a měli s tím přestat. Celá myšlenky falešných obvinění je něco, co pouze blokuje možnou nápravu. To se běžně nestává. Neznamená to, že se to nikdy nestalo, ale je to tak vzácné, že nemusíme vytvářet pravidla pro něco, co je tak vzácné, dokud nevytvoříme pravidla pro něco, co se stává běžně.

Muži se bojí toho, že je obviní a skončí před nějakým tribunálem. Jeho soukromý život budou zkoumat lidé, kteří si myslí, že lže. A ať řeknou cokoliv, tak se jim život otočí vzhůru nohama. Dokážete si to vy, Anita Hill, vůbec představit?

Ano, dokážu. - Dokážete si to představit? - Ano. Nemusím si to představovat, můj život se otočil vzhůru nohama. Jo, ta záležitost... Vraťme se do roku 1991. Musela jste vypovídat před senátní komisí. Zřejmě jste měla očekávání, jak se to bude vyvíjet. A ta očekávání asi opravdu nebyla naplněna.

Přistihla jste se během těch 8 hodin, že si říkáte: "Opravdu? Takhle se to bude vyvíjet?" Nastala chvíle, když řekli něco ve smyslu: "Jak by se to podle vás mělo řešit?" Já byla svědek na svědecké lavici a měla jsem jen svědčit. Řekla jsem si: "Oni netuší, co dělají." Ukázala jste během toho dne neuvěřitelné sebeovládání.

Ale i tak se objevily chvilky, když jsem vycítil nejen frustraci, ale i viditelné opovržení. Snažila jsem se o neviditelné opovržení. Opravdu se vám to dařilo, ale občas nastaly chvilky, kdy jsem cítil, že nemáte daleko k tomu, abyste jim řekla, ať jdou do prdele. Asi bych nezvolila tato slova, ale... Ano, ale i kdyby ano, bylo by to ospravedlnitelné. Když se zamyslím nad těmi svými reakcemi, tak mám zpětně pocit, že jsem na ně měla právo.

Také dodám, že pokud jde o mé vyjádření opovržení, musela jsem projít spoustou výzev. Zpochybňovali moji důvěryhodnost, protože jsem žena a jsem černošská žena. Většina toho, co jsem si ten den vyslechla, mělo velmi podobné vyznění. Otázky byly odlišné, ale vyznění otázek bylo velmi známé.

Byla jste obviněna, stejně jako ženy v dnešní době, že jste se chtěla zviditelnit a zbohatnout. Vyšlo vám to? Někteří lidé by řekli, že jsem nechvalně známá. To rozhodně zafungovalo. Kdybych chtěla být známá a bohatá, rozhodně bych nevytvořila plán, který by zahrnoval to, že bych ublížila nejen sobě, ale také mým přátelům, rodině a mým zastáncům.

Promluvme si o možné nápravě. Když se v minulosti začalo sexuální obtěžování rozebírat, zabývali jsme se tím dost dlouho na to, abychom měli pocit, že s tím něco děláme, ale ne dost dlouho, abychom s tím skutečně něco udělali. Jak bychom problém sexuálního obtěžování na pracovišti mohli vyřešit? Musíme rozhodně udělat to, že změníme společenskou kulturu a přesvědčíme lidi, že to je vážné.

Musíme vytvořit jasné postupy. Musíme lidi informovat, že pokud vyplní stížnost, stane se toto. Tohle budete muset udělat. Tohle jsou otázky, kterými budete čelit. A takto bude proces vypadat. My bychom také mohli něco udělat. Například bychom mohli vzdělávat přihlížející. Někteří stále tvrdí, že netuší, co mají dělat.

Když se ohlédnu zpět a přemýšlím nad mými pozicemi, nemůžu říct, že bych vždy něco řekl, když jsem viděl nevhodné chování. Byl jsem mnohem mladší a měl jsem pocit, že táhnu za kratší provaz. Nemusel jsem se cítit na to, abych promluvil a řekl, že je to špatné. Vím, že je to chabá výmluva. Ale tak jsem se tehdy asi cítil. Jak bych se měl cítit, tedy kromě lehkého zahanbení?

Lehké zahanbení je dobrý začátek. To je opravdu mírný způsob, jak to podat. Chcete říct, že skutečná hanba by byla lepší? Hanba občas dokáže pomoct. Ale někdy ne. Lidé se pak cítí provinile a někdy i zatrpkle. Musíte si tedy uvědomit, že je třeba, aby se lidé vcítili, a ne aby se jen cítili zahanbeně.

Vyberte si jednu z těch situací, do které byste se rád vrátil. Co byste nyní udělal? Asi bych řekl, že je to docela úchylné. Že ano? To je mužné rozhodnutí. Ale měl byste té osobě říct, té, která je v roli oběti: "Jak vám je?"

"Jaký z toho máte pocit?" "Chcete, abych se ozval?" Je smutné, že to není instinktivní reakce. Jsou i smutnější reakce. Jak optimisticky nyní vidíte možnou změnu? Jsem optimističtější než před 27 lety. - To je nízká laťka. - Velmi nízká. I tehdy jsem byla docela optimistická, protože jsem viděla, jak proti tomu lidé vystupují.

Slyšela jsem o ženách, kterým se změnil život, protože po jejich stížnosti se to začalo vyvíjet odlišně, než jak by tomu bylo před pár lety. Mám naději. Kdy podle vás tento problém napravíme? Zvládneme to před, nebo až po roztátí ledovců? Jen chci vědět, zda mohou společně existovat lední medvědi a bezpečné pracoviště.

Ledovce tají poměrně rychle. Ale řešení tohoto problému se zdá být... zamrzlé na jednom bodě. Ale chci říct, že pokud neuděláme nic, tak změna nenastane. Anito Hill, děkuji za váš čas. Já děkuji. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ráda bych se mužů trochu zastala.
Setkala jsem se s tím, že pánové si před ženami na pracovišti dávali více pozor na pusu a celkově se chovali dost slušně. Naopak znám osobně jednu takovou "ošahávačku"

12

Odpovědět

Problém je obyčejná lidská slušnost a schopnost se vcítit do druhého. Zdaleka ne každý tohle umí a těm kteří toho nejsou schopni vinu velmi obtížně prokážete když jde o situace které jsou charakteristické naprostou absencí svědků. Méně slušně řečeno, vygumovaní bezohlední kreténi mezi námi jsou a budou. The End.

120

Odpovědět

Problém je v dokazování ! Kord když ruku na srdce všichni víme jaký sou některý ženský vypočítavý bestie ! Měl sem kamaráda kterého neúspěšně balila jeho kolegyně na firemním večírku se ožraly a spaly spolu v jedné místosti :) Za týden byl obviněn ze znásilnění a klukovi se úplně otočil život ! Naštěstí policisté byly zkušení a zatlačili hodně i na ní až se doznala že si to vymyslela ! Kdyby se mu to stal v US už sedí protože kdyby nedej bože policisté projevili nedůvěru k ženě hned by byly sexisti a něáká černošská profesorka by se hned do nich pustila.

Vůbec bych se nedivil kdyby 80% obvinění bylo vymyšlených a nebo hodně přibarvených ! Taky s kolegyní zaflirtuju a mám nevhodné narážky stejně jako ona občas na mě, bereme to jako srandu ! Podle zákonu o obtěžování by sme měly bejt oba dávno bez práce. Další věc je že ženský chodí do práce kolikrát přelíčený a v takových úborech že si o narážky přímo říkají a evidentně to i chtějí ! A když ženská přeblafne šefika kvůli povýšení je to OK ale nedej bože když jí někdo obejme nebo nedej pože jí poplácá ! Prostě nechápu tu hysterii třeba Metoo totální s****a !! Když byla neznáma herečka tak nefňukala že musela kouřit ?****y za role ale jakmile se dostala navrchol hned potopí všechny který jí to umožnili a ruku na srdce já bejt producent a mít před sebou 100 holek tak si taky logicky vyberu davajku než frigidy !

925

Odpovědět

Výmluvy které, které tu zaznívají už přes 30 let. Nic nového nemáš? "Taky s kolegyní zaflirtuju a mám nevhodné narážky stejně jako ona občas na mě, bereme to jako srandu ! Podle zákonu o obtěžování by sme měly bejt oba dávno bez práce." Pokud s tím oba dobrovolně a bez nátlaku souhlasíte, tak zákon neporušujete. "Další věc je že ženský chodí do práce kolikrát přelíčený a v takových úborech že si o narážky přímo říkají a evidentně to i chtějí !" Tohle může říct jen úplný idiot, který plánuje udělat další krok a to znásilnění.

2212

Odpovědět

To je vtipné ale trafil si to. Približne 80% obvinení je falošných. V 43% Sa dokonca "obeť" prizná že si to vymyslela.

211

Odpovědět

Vy máte v tom mozku nakydáno. Nic lepšího se na to nedá říct. Osmdesát procent jste si vycucal z prstu jak ztrátu Vašeho panictví.

Když přestanu urážet. Znásilnění je v Čr hlášeno pouze 5%, kdyby z těch pěti procent bylo 80% falešných (budu s tím polemizovat, i když je to vymyšlené), tak je to vskutku hodně nízké číslo oproti tomu, kolik se těch znásilnění skutečně stane a zamlčí...

Měl byste se léčit, nahaté děcko si o to taky neříká a stejně je pro sexuálního agresora lákavé. I kdyby si ženská chodila do práce nakrásně nahatá, máte právo tak nanejvýš šoupat nohama.

Běžte se dovzdělat a taky léčit. Zřejmě nerozeznáte consent, rozdíl mezi chtěným a nechtěným.

216

Odpovědět

Ta ženská má neuvěřitelně nepříjemný hlas.

411

Odpovědět

A přesto je mi o mnoho sympatičtější než Bagrista, jehož hlas ani neznám. .... měl jsem však tu smůlu, že ke mne doputovala jeho psaná idiotská myšlenka.

73

Odpovědět

Zdravím, já jsem měl několik možností pracovat v ženském kolektivu a řeknu vám trošku jiný názor na tohle... Jsem takový ten Don Juan, narodil jsem se s hezkou tváří a pěkným úsměvem, tak jsem o zájem žen nikdy neměl moc nouzi... Samozřejmě většina z chlapů by si řekla jak je to super, ale to proto že jste v hlavě nastavení jako ti ,,lovci"... Já naopak se před ženami cítím jako ta ,,lovná zvěř"... A spíš naopak mám problémy se sexuálním obtěžováním ze strany žen, nic hroznýho na co bych nějak musel řešit... Ale třeba sedím v MHD, přisedne si cizí ženská a začne se dotýkat svojí nohou té mé a dělá jakože nic... Nejdivnější asi bylo, když jsem byl darovat krev a sestřička si moji dlaň na féra strčila mezi nohy... Zase jakoby nic... A práci když stojím v papírem v ruce, tak je pro spoustu ženských taky normální se na papír dívat a třís si svoje prsa a moji ruku... Nikdy jsem nevěděl, jak tyhle situace řešit, tak většinou dělám že je to všechno v pohodě a nic se neděje.... Tím všim jsem chtěl říct, že se mi nelíbí ta optika ženy = oběti, muž = agresor.... A dokud se tahle optika nezmění, tak se ani ve společnosti kolem toho nic nezměnilo jako do teď... Takže ženy jestli chcete něco změnit, tak začněte být trochu sebekritické a řekněte kolikrát jste nezaplatili pokutu, protože jste se na policajta jak blbky celou dobu chychotaly... Kolik jste vykouřily pér, aby jste povýšily v práci, kolikrát jste balily a dávaly naděje IT týpkovi, aby vám jen opravil počítač a pak jste se na něj vykašlaly..... Jednoduše si přiznejte kolikrát vy sami jste využily své sexuality a přitažlivosti ve svůj prospěch.... Já se nezastávám sexuálního násilí, je to špatně a nechci aby se mi třeba narodila dcera a musela něco takového zažít... Ale chápu že když některé muže využíváte a taháte za nos, tak potom z toho frustrovaní když mají moc nadd nějakou jinou ženou, tak že si to zase kompenzují na nic...

Než mě tady roztrháte na kusy, chtěl jsem tím jen říct že je to větší problém než se zdá, rozhodně né jednostraný žena = oběť, muž = agresor, a že jsem přesvěddčen že pro nějakou společenskou změnu bude potřeba ženy i trochu té sebekritiky, protože jinak se vás ti féroví a slušní chlapi nikdy nezastanou, protože to jsou právě ti, které vy jste v životě dost často vy svojíj sexualitou akorát využily... ;-)

408

Odpovědět

"Kolik jste vykouřily pér, aby jste povýšily v práci, kolikrát jste balily a dávaly naděje IT týpkovi, aby vám jen opravil počítač a pak jste se na něj vykašlaly" Pokud nabídka přišla od podřízené k nadřízenému a byla přijata tak se jedná o korupci a viní jsou oba. Pokud přišla nabídka od nadřízeného z pozice síly tak vina leží jen na něm a ne na podřízené. Jaký příklad jsi myslel ty, když je vinna jen žena?

57

Odpovědět

+Alberto123Napsal jsem to docela hrubě, ještě mě dost ovládaly emoce když jsem to psal... Ale ono k tomu nemusí ani dojít v podstatě, ženy mají přeci nad námi obrovskou moc v tomhle... Když je žena chytrá, tak záměrně ani k ničemu sexuálnímu nedodje, ale drží si toho muže v určité naději.... To je celý koncept ,,friend zone", a takhle si často ženy pro lepší pozici ve firmách motají šéfy kolem prstu... Vy jste nikdy ve svém okolí neviděli chlapa, kterého si takhle žena vodila? Můžete mu všichni kámoši říkat, prober se chlape, otevři oči, kdybys neměl tohle, kdybys neměl tuhle pozici, kdybys ji tady v tom co ona chce neotevíral dveře, tak ji v životě nezajímáš.... Ale ten člověk je zaslepen a naivně okouzlen... A řeší se tohle jako celospolečenský problém? Neřeší... :-D Řekneme jenom to je naivní blbec :-D Ale obecně si myslím, že tohle je to podhoubí problému se sexuálním obtěžováním, protože 4-5 žen si takhle muže povodí během života za nos a on jakmile vystoupá někde na pozici, tak se začne na jiných ženách mstít za svoje křivdy...

Já jsem přesvědčený o tom, že žádná společenská změna za ty léta se v tomhle nestala a do budoucna ještě ani nestane, protože ta tichá většina mužů, kteří byli celý život vychováváni v tom, že na ženy mají být hodní a být k ní citliví, tak že oni pak takovéhle zprávy dost často vnímají za takový určitý druh pomsty, za to kolik žen nechávalo v naději je a akorát využívalo jejich dobroty.... Oni sami by třeba nic takového v životě neudělali, ale dává jim to určitý pocit zadostiučinění...

Takže ta mezilidská rovnice ve skutečnosti je daleko spravedlivější, jsou tu muži, kteří zneužívají své moci nad ženami, a jsou tu ženy, které zneužívají své moci nad muži... My všichni to víme, ale dokud bude diskuze ve veřejném prostoru mít ten mediální obraz ,,Nám ženám se tady děje něco co se nám nelíbí" a přitom žádná z nich ani jednou neřekne že ,,My ženy dokážeme být taky pěkný mrchy" tak se to zase promlčí a nikdo to za chvíli nebude brát vážně...

162

Odpovědět

+Anonym9758Souhlas.

30

Odpovědět

+Anonym9758Aha, takže koncept "friend zone" zneužívají jen ženy? Dělají to zas samozřejmě i muži. I oni vytváří plané naděje a využívají různé výhody s tím spojené. Třeba právě i sexuální, ale klidně i finanční.To už je o povaze ne o pohlaví. Vypočítavá svině může a být stejně dobře žena i chlap. A pak všechna tahle kouzla platí jen do doby, než si okouzlený protějšek najde jiná objekt touhy...prostě asi nikdo nevydrží dělat někomu troubu věčně a proto se na to, že IT bude zdarma, nedá nikdy spolehnout...toho druhého k tomu, aby vás chtěl, totiž nemáte jak donutit, je to čistě jeho vůle.

71

Odpovědět

+huhuhuNemate pravdu. Muzi jsou jinak nastaveni. Projdete si porno seznamky a brzy pochopite. Zeny se nabizi, muzi vyuzivaji sluzby.

01

Odpovědět

Co ti, jako chlapovi, může vadit na tom, že si o tebe ženy "nenápadně" třou prsa nebo sami od sebe dají ruku mezi nohy? Však to zní jako ideál (teda samozřejmě pokud se ty ženy vejdou tak pod max. 45 let a 80 kilo) :)))

010

Odpovědět

Tak jasně, že i mezi ženami je spousta idiotů, kteří si myslí, že jsou neodolatelní, nebo si můžou dovolit všechno (třeba jen proto, že jsou ženami) . Sama jsem měla kamarádku, co běžně oblejzala chlapy a na těch bylo někdy fakt znát, jak je jim to nepříjemný, ale rozdíl je v tom, že ty ženy obyčejně nemají fyzickou ani jinou převahu a ten muž může prostě odejít, nebo říct něco jako: "nelíbíš se mi, jdi do háje". Něco jiného by bylo, kdyby obtěžovala nadřízená v práci, nebo třeba učitelka, nebo policistka... prostě osoba, co má nad vámi určitou mocenskou převahu. I to se může stát, ale oproti tomu, kdy je to opačně, je těch případů asi minimum.

10

Odpovědět

To bývaly takové časy, že když si dotěra sáhnul, tak žena použila facku. To ta žena takhle natáhla ruku a teď s ní vší silou máchla. A tady někde měl ten dotěra obličej a byly i horší věci. Jak jsou tady u žaludku takové ty dršťky, tak když tenkrát chtěli někomu hodně ublížit, tak si vyhlédli takovou jednu zvlášť citlivou dršťku a tak dlouho do ní tloukli, až tomu dotěrovi tu drštku rozbili.

57

Odpovědět

Ta konverzace na konci dost nezáživná. Od někoho, kdo se touhle problematikou zabývá půl života, jsem čekal trochu víc :/

710

Odpovědět

Zklamalo vás že tam nepřišla s transparentem napsaným fixou přes prsa ? ... hovořila jako rozumná a vlídná žena, které se nenechala životní zkušeností odradit a znechutit, to je třeba naopak ocenit. Nestala se z ní zapálená feministická slepice, která by muže věšela pro výstrahu, kterou jste možná očekával. Ten rozhovor - věřte tomu nebo ne - nebyl o tom vás pobavit u popcornu a piva, ale předat vám nějakou informaci, něčí pohled na věc, je zjevné že nejste schopen nic takového vůbec vnímat, když prostě jen očekáváte srandu a jinak zíváte, vaše škoda.

81

Odpovědět

Nikdy jsem nechapal, kde se v chlapovi bere ta drzost, proste prijit mezi zensky do kanclu a nejakou z nich treba opakovane placnout po zadku. Neumim si predstavit, ze bych ve svym veku, prisel ke kolegynim do kanclu a tu, co si dela caj, proste stipl do zadku a jak to jde? A to je "jenom" placanec/stipanec, jaky hovado musi ten chlap bejt, aby sahal na prsa, nebo na stehna... Nehlede na to, ze muze nekoho mit a muze se kdykoliv stat, ze ten dotycnej prijde a vyridi si to se mnou. O to to je oplzlejsi. To neni chlap. Tohle je svinstvo a kdyz uz by me nejaka zenska v praci takhle zaujala, radsi si to reknu s kamosema, jako to dela naprosto kazdej, nez abych ji tim nicil pracovni i osobni zivot, jako to delaj tyhle nuly.

644

Odpovědět

buzna

230

Odpovědět

Ano, souhlasím, že je to vážný problém a ten chlap je prase.... ALE... Proč "kde se bere v chlapovi..."? Tohle ženy dělají naprosto stejně jako muži. Jen se to ennazývá sexuální obtěžování, protože se tak nějak kulturně vžilo "že chlap bude rád". Je to starý vtip, že "když to udělá žena, je to flirt, když muž, je to obtěžování". Je to hodně zjednodušené, ale takhle to je. Ženy naprosto okatě sahají na muže, plácají je po zadku... A tohle vídám naprosto běžně. Věci, které já bych si k ženě nikdy nedovolil. A těm ženám je úplně jedno, jestli je muž zadaný nebo ne.

Tohle by se mělo řešit stejně vážně, jako se řeší obtěžování žen. Jestli řešení problému u žen zamrzlo, tak u mužů ani nenastalo. Prostě nikoho ani nenapadne, že se to děje i obráceně. U žen se to aspoň uznalo a ví se o problému. Důkaz je vidět zde v komentářích (až na jeden nahoře), že problematika obtěžování mužů z pozice ženy, co svádí a využívá své sexuality, se vůbec nepřijímá... jako by vůbec neexistovala...

113

Odpovědět

+MikeTak to ja samozrejme vim, ze se to dela i opacne. A verim tomu, ze nejednomu chlapovi to neni po srsti. Ja kdybych nemel o nekoho absolutne zadnej zajem a den co den bych zazival to, co ty zensky, taky bych z toho byl spatnej.
Kde se bere v chlapovi proto, ze to tema bylo primo o muzich, co obtezuji zeny. Tak jsem se zameril primo na to.

20

Odpovědět

+MikeV prvním odstavci máš pravdu. "Důkaz je vidět zde v komentářích (až na jeden nahoře), že problematika obtěžování mužů z pozice ženy, co svádí a využívá své sexuality, se vůbec nepřijímá... jako by vůbec neexistovala..." Sexuální obtěžování není svádění a oběti je jedno jak moc je sexy ten kdo je obtěžuje. To platí jak pro muže tak pro ženy.

10

Odpovědět

Problém je ale v tom, že i "si to řeknu s kámošema", může mít fatální následky. ajťák „Hank“: na konferenci si s kolegou pošeptal vtip o „velkých přívěšcích" -- a pak už to s ním šlo z kopce https://krabice.wordpress.com/2016/06/27/uzivatele-v-dobe-strojoveho-zpracovani-dat-lini-jako-hadi-a-tupi-jako-holubice/
Muži se tedy oprávněně bojí, protože vše, co řeknou, nebo kam se podívají (letmý pohled na prsa ve výstřihu např.), může mít nečekané následky. A bojí se i ti, kteří by si nic z toho výše jmenovaného nedovolili. V tomto je na muže kladena presumpce viny i když ne právní, ale z hlediska "dobré pověsti zaměstnavatele". Jak třeba ze dne na den vyhodili chlápka z Google, který jen sepsal statistické fakta ze studií, protože nějaká pipina byla moc slyšet, jak je to diskriminační.

32

Odpovědět

+tksdJenomze to uz je moc velke treba a kdyby. To je pak presne to, co resili ve videu. Ze se hleda zpusob, jak zabranit tomu 1 falesnemu obvineni z tech desitek pravdivych, misto toho, aby se resilo to zavazne. Pak jeden ten lzivy pripad poskodi vsechny ty pravdive. A tady je to stejne. Rict, ze to muze mit fatalni nasledky je sice fajn, ale v 99,9% je to nema. Tak proc resit to 0.1%? Kdyz si napr. s chlapama v jidelne reknete, ze Marketa ma fakt super zadek, v tech leginach, horko tezko jen tak, jeden z ty party pak primo pred ni neco takovyho prokecne. Nebo pred nekym, kdo by ji to hned mohl vyzvanit.
Jak uz bylo receno nize v diskuzi "Vytváříte smyšlené hypotézy na neexistující (nebo velmi velmi vzácné) problémy".

22

Odpovědět

+HabanszRozhodně nesouhlasím s touto optikou, v trestním právu existuje zásada ,,v případě pochybností, ve prospěch obviněného".... Argument víme že 4 z těchto 5 lidí vykradli banku, ale jeden je nevinný... Zavřeme je všechny, na toho jednoho kašleme.... Jo, to říkáš teď, protože tě ten jeden nezajímá, ale až to budeš ty, tak se posereš co se ti to stalo za nespravedlnost a jak tvoje pravda nikoho nezajímá, protože si byl obětován, pro nějaké větší dobro..... Zároveň teď ano, ke smůle žen se to hodně zastrkává pod koberec a vyjít s tím najevo je dost stigma, nepochybuji že % těch smyšlených obvinění je málo... Ale jakmile bychom začali bez prokazování, bez soudu ničit kariéru a pověst jednoho muže za druhým, tak se věřte tomu že by falešných obviněný bylo jak hub po dešti...

40

Odpovědět

Delja tomu medvedi sluzbu, kdyz rikaj kraviny. napr.: Neni rozhodujici umysl, hmm, je, kdyz nekoho srazim autem, je rozdil, jestli to bylo s umyslem ho zabit, nebo ne - vrazda/zabiti.

513

Odpovědět

Urcite to nemysleli takhle a spis jen zvolili nestastny priklad. Tak jako tak. Srazim nekoho autem zamerne? - Trest. Srazim ho nechtene, ale i tak zemre? - Nejspis mensi trest. Musi to mit proste nasledky. Ne ze budu nekomu osahavat prsa a stehna, placat zadek a reknu, ze to nebylo za ucelem nejakyho ublizeni, nebo naslednyho znasilneni. To pak jakou reknou "Takze jste ji nechtel pohlavne zneuzit? Tak nic, nebyl v tom zly umysl", kdyz uz samotna ta vec je dost spatna na to, abych se dal zajimal, proc to delal.

150

Odpovědět

+HabanszUrcite mensi trest. Zabiti: 3-10let, vrazda 10let az vyjimecny trest. A jako je rozdil u tohodle, je rozdil, pokud nekoho obejmu a dam mu pusu na tvar, protoze napr. narozeniny a je rozdil, pokud nekoho soustavne obtezuju z pozice sily. (nez se rozohnis, znam osobne par lidi, ktery delaj vedu i z toho obejmuti z duvodu spolecenskejch konvenci apod)

03

Odpovědět

+SpawnUrcite ty zensky podaj zalobu kvuli tomu, ze na narozeniny je obejme a da jim pusu na tvar. To je pro ne posledni kapka. Takze jo, je rozdil dat pusu pri poprani a placat po zadku a po stehnech. Ale to asi uplne nebude predmet podani stiznosti a ani obtezovani nemyslis? Jedno je jednou za rok a k ty prilezitosti to patri, druhy je systematicky. Takze porad plati, ze v pripade toho sexualniho obtezovani absolutne nezalezi na tom, proc to delal, kdyz to delal. A to rikali v tom rozhovoru. Jen zvolili nestastnej priklad s tim srazenim auta (stejne jako ty s oslavou narozenin), kde ale tak jako tak budu pikat za to, co jsem udelal.

50

Odpovědět

Trochu jsem o tom přemýšlel a i když to možná až tolik zdánlivě nesouvisí, tak bych rád předhodil k debatě ještě jedno video.

Hádka muže a ženy pokaždé jinak

62

Odpovědět

111 %

33

Odpovědět

Hezké video, leč se obávám, že se to opět otočí v kruhu :)

Všem mužům to samozřejmě vyhovuje a naopak všechny ženy s tím nemají problém, takže tady bude těžko vůle něco měnit. Sexuální obtěžování typu "sahal mi na prsa a mezi nohy" bude rozhodně minoritním jevem. Oběti to nedělají kvůli penězům, jen je zajímavé, že se dozvídáme pouze o sexuálním obtěžování bohatých a slavných, která často končí tučným odškodněním (viz. oněch 32 milionů ve videu).

A rada paní profesorky o tom, že jako svěděk by jste se měl oběti zeptat "jak ti je" a "chceš, abych svědčil".. no, každý z nás si asi dokáže představit jak osoby, které někoho na pracovišti obviní ze sexuálního obtěžování, dopadnou z pohledu pracovního kolektivu - pro ostatní muže to bude "ta frigidní zhrzená kravka co nechala vyhodit Frantu za to, že ji občas plácnul po zadku", pro ostatní ženy spíš "ta pipka co nechala vyhodit toho fešáka Frantu, s kterým byla taková sranda - no co, občas udělal nějaké vtípky nebo nás plácnul po zadku, ale alespoň se stále cítíme žádané". Svědek dopadne obdobně a tak nebo onak to časem povede k tomu, že budou muset zaměstnání opustit. A hledat si další zaměstnání s cejchem toho, že jste si v tom minulém stěžovala na sexuální obtěžování asi taky nebude žádný med..

Změna je žádáná, opravdu by nemělo docházet k tomu, že někdo někomu "sahá na prsa a mezi nohy" proti jeho vůli, ale narozdíl od Johna opravdu nevěřím tomu, že k takové změně dojde, protože většině to zkrátka nevadí..

918

Odpovědět

Bez srandy, ale mňa raz kolegyňa plácla po zadku. Keď sa ti to stane, zmeníš názor.
Necítil som sa dobre... aj keď to bolo za odmenu.
Ženy sa o tom môžu aspoň porozprávať. Mne nikto neverí.

187

Odpovědět

+Marob******t

726

Odpovědět

+v m vargaReakce v m vargy na příspěvek Mara mluví za vše. Ženám se to líbit nemusí, ale když je to nepříjemné muži od ženy, tak je akurat b******t -_-
Taky se mi to stalo. Ještě k tomu v době, kdy jsem byl zadany. Doma jsem to ani neřekl, abych přítelkyni nestresoval, o to provinileji jsem se ale cítil. Nemělo by se to dít ani na jedné straně, ale děje a na obou.
Nerozdělujme proto na ženy a muže, ale ti co si jdou za svým vybouřením hormonů na jiném, aniž je o to z druhé strany zájem a ti co v tomto ohledu neubližují. Potom ten problém můžeme řešit ;)

Btw z mise v USA byli staženi 2 naši vojáci, neboť podrželi americké kolegyni dveře. Vojákyně byla uražena, že ikdyž je žena, tak by to přece zvládla a nemusí ji takto ti dva prasáci dokazovat její podřadnost. ;) Takto bizardní případ znám jen jeden, ale pro mě důkaz, že pro běžného, dle naší kultury řekl bych "slušně vychovaného gentlemana" může být problém detekovat a vyhnout se sexuálnímu harasmentu u někoho, kdo má ty hranice evidentně fakt trošku jinde.

51

Odpovědět

+nestrannýBohužial sa vždy nájdu jednotlivci čo škandalizujú drobnosti, ako podržanie dverý. Druhá strana potom rezignuje, pretože na základe podobných nezmyslov odsúdi celé hnutie.

00

Odpovědět

"Jen je zajímavé, že se dozvídáme pouze o sexuálním obtěžování bohatých a slavných, která často končí tučným odškodněním".

Asi pro média není zpráva "Jarda sahal Jarmile na kozy a zadek, byl pokárán a přišel o odměny" zajímavá. Jak šokující.

314

Odpovědět

Hele netuším, jak u mužů, ale kdyby si moje kolegyně stěžovala na Frantu, že ji občs plácne po zadku a jí to skutečně vadí, fakt bych si nikdy nestěžovala, že "ta debilní kravka nechala vyhodit fešáka Frantu".
"Stále se cítíme žádané"? Jako fakt? Myslíš, že ženám jd jen a pouze o to, aby se do sedmdesáti citíly "žádané"? Kdyby mě Franta pozval na kafe nebo mi řekl, že mi to sluší, tak se cítím žádané. Když mě plácá po zadku a dělá obhroublé vtipy, tak je to kretén a mám za to, že chce jenom zasunout a je mu jedno kam.
(Pokud plácá po zadku úplně všechny kolegyně, tak je to prvotřídní úchyl, který je nasraný, že ON není žádaný.)

215

Odpovědět

Jestli to nebude proto, ze ten, co si muze dovolit vyplatit 32 milionu (a jeste k tomu za neco, co neudelal podle jeho slov) ma vliv. Ma vliv a desitky milionu dolaru. Jak asi dopadne sekretarka, ktera se odvazi si stezovat na nekoho takovyho? Nema sanci. Takze pan nejvetsi hvezda televizni stanice si muze placat po zadkach, jak se mu zachce, protoze on je pro ne "nedotknutelnej". Tak proc by toho nevyuzil. Pak si to ve svy stanici ve svym poradu odmoderuje a jde v klidu domu.

82

Odpovědět

podle mě to není o tom, že ty lidi jsou hned vyhození, ale o tom nebát se říct: tohle nedělej, to je mi nepříjemné, právě bez toho, aby na nás někdo koukal jako na kravku, co kazí srandu. protože někomu plácnutí přes zadek vadí míň a někomu je vyloženě nepříjemné, tak to prostě je... mě naprosto dostal komentář jednoho sexuologa (tuším, že to byl ten užasňák z reklamy na mužskou potenci), který řekl: "já za svou praxi... poplácal už desítky zadků... ale poznal dvě nebo tři sestřičky, kde už podle toho KSICHTU vidím, tady si nepoplácáš chlapče tady ne..." https://video.aktualne.cz/radim-uzel-me-too/r~6f28c73c294c11e8a44c0cc47ab5f122/r~aa12ba0228f111e8aca5ac1f6b220ee8/ začání to zhruba kolem 2 minuty...jasně nenechám starýho dědka plácat mě po zadku a hned jsem ta divná s ksichtem...

10