Síťová neutralita IILast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:321
Počet zobrazení:17 276

Možná si pamatujete, že John Oliver video o síťové neutralitě už jednou vytvořil. Nyní se k tomuto tématu vrací, protože svoboda internetu je opět ohrožena. Poskytovatelé internetu se zrušení síťové neutrality nevzdali a nyní mají mocného spojence na příslušných místech.

Přepis titulků

Internet – úložiště všech lidských znalostí a videí, kde kozy zpívají písničky Taylor Swift. No tak, internet je úžasné místo. Dnes se budeme zabývat tématem, které je s ním spojeno. Síťová neutralita. Možná si pamatujete, že jsme o ní mluvili v páté epizodě před třemi lety. Ten díl se dočkal podivného ohlasu.

Last Week Tonight se od dubnového startu potácí na hraně podivnosti. Ale Oliverova invektiva ohledně síťové neutrality zaujala mnoho lidí. Jděte do prdele, dámo! Já se nepotácel na hraně podivnosti. Já z hrany podivnosti těžil! Hrana podivnosti je mým prostředním jménem. Ale neuvěřitelné je, že hanění od WGBH Boston není tou nejzvláštnější zprávou o tomto segmentu.

Nejdivnější je bez pochyby toto. Jo, tohle je komik John Oliver v New Yorku! Natočil video o síťové neutralitě a FCC. Naváděl ostatní, aby šli na stránky FCC a zanechali tam komentář. Ukázalo se, že to funguje! Stránky FCC spadly! Dokázal jsi to, Johne! Já neudělal nic. Udělali to lidé.

Já jen poukázal na problém. Ano, přiznávám, že to je naprosto britská omluva. Já nemůžu být zodpovědný za to, že se masy rozhodly dělat nepořádek. Utíkej, spratku. Hezký den. Hezký den, pane! Toto video jsme před třemi lety vytvořili, protože síťová neutralita byla v ohrožení. Ale musím přiznat, že se ji nakonec FCC rozhodla ochránit. Pokud vás napadá, proč vám zase podsouvám vyřešený problém, tady máte důvod.

Trumpova vláda dnes oznámila plány, které by měly zrušit Obamova pravidla ohledně rovnocenného přístupu k síti. Jistě, zdá se, že Trumpova vláda zruší úplně všechno, co kdy udělal Obama. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby Trump jednou vystoupil v televizi, jen aby nám oznámil, že zabil všechny krocany, kterým dal Obama milost. Ale jde o to, že síťová neutralita je opět v potížích. A pokud potřebujete osvěžit, o co jde, nechte hvězdu virálního videa z roku 2007 Chocolate Rain, aby vám to za 30 vteřin vysvětlil.

Síťová neutralita je myšlenkou, že vaše připojení k internetu, ať už je to kabelové přípojení nebo LTE připojení, prostě ať už informace přijímáte jakkoliv, nesmí zvýhodňovat určitý obsah, který se rozhodnete navštívit. Například když používáte vyhledávač Google a spolubydlící používá Bing, poskytovatel nesmí říct: "Bing nám platí spoustu peněz, takže zpomalíme Google, Yahoo a další vyhledávače, aby se Bing nahrával oproti nim rychle."

Pravda, i když mluví jen hypoteticky. Žádný vyhledávač Bing neexistuje. Možná ano, kdo ví. Zjistíte to jen tak, že si ho vygooglujete, což o něčem vypovídá. Síťová neutralita není jen o rychlosti. V podstatě jde o princip, že poskytovatelé internetu, čili ISP jako tyto firmy, nesmějí provádět žádná svinstva, která by omezovala vaše rozhodování na internetu.

Také zajišťuje rovné podmínky. Takže velké společnosti nesmí podrývat aktivitu malých společností. Bez toho by Ancestry.com mohlo snadno rozdrtit mou stránku ProsteMiRekniZdaJsemPribuznySNackem.com Podobá se to Ancestry.com, ale vypouští to ty kraviny kolem.

Síťová neutralita je prostě nudná. To nahrává poskytovatelům. Ale nyní se o toto téma zajímá víc lidí. Proto některé společnosti začaly rozhlašovat, že podporují svobodný a otevřený internet. Verizon dokonce vytvořil video, které rozptýlí veškeré pochybnosti. Zdravím, tady Jeremy s Craigem Sillimanem, který vede naši veřejnou politiku.

Vrhneme se na to. Co když FCC zničí to, co známe jako pravidla svobodného internetu a síťové neutrality? FCC nechce zničit síťovou neutralitu. Nechceme to po nich my ani žádný jiný poskytovatel. Jen chtějí převést pravidla pro svobodný internet do jiné právní úpravy. To zní rozumně. Proč nedůvěřovat debatě o svobodném internetu, když sedíte u stolu, který doslova blokuje celou chodbu.

Ale zatímco jiná právní úprava zní neškodně, je to velký problém. Zmíním, jak je síťová neutralita ošetřena v současném zákoně. Verizon v tom hrál hlavní roli. Avšak abych to mohl vysvětlit, musím vám představit dva nudnější termíny než síťová neutralita. Přesněji článek 1 a článek 2 zákona o komunikaci z roku 1934. Je to jako zapít prášky na spaní chloroformem.

Jednoduše řečeno, stalo se toto. V roce 2010 FCC sepsala pravidla o síťové neutralitě. Poskytovatelé byly regulování v mírnějším článku 1. Společnostem se tato pravidla nelíbila. Verizon se úspěšně soudil s FCC a tvrdil, že na tyto změny nemají právo. Soud řekl, že pokud FCC chce silnou a vymahatelnou síťovou neutralitu, nejlepší bude přeřadit poskytovatele internetu pod článek 2, který dovoluje silnější dohled.

FCC to udělala a mělo to obří vliv. Takže když Verizon tvrdí, že miluje svobodný internet, ale proč to nezanést do jiné právní úpravy, je to, jako by se O. J. Simpson zeptal, proč mu nedovolíte potěžkat samurajské meče. No tak, ty víš proč. Všichni víme, proč. Poskytovatelé nyní mají na své straně mocného spojence.

Trump Dosadil nového ředitele FCC a je to tenhle chlápek. Ajit Pai je proti regulacím, podporuje slučování firem, minulý měsíc řekl, že chce vzít, cituji, strunovou sekačku na současná pravidla FCC, a že dny síťové neutrality jsou sečteny. Dny jsou sečteny a vzít strunovou sekačku jsou slova sériového vraha. Zní to zlověstně. Kdyby zákony o federální regulaci v noci vyhlédly z okna, uvidí Ajita Paie, jak tam tiše stojí se svou strunovou sekačkou a čeká na svou příležitost.

Pai je nebezpečný tím, že se prezentuje jako zábavný nerd s nohama na zemi. Je to chlápek, který na Twitteru sdílí citace z Big Lebowského. Ten film cituje neustále dokola. V určitých případech je citování Big Lebowského v pořádku. Například pokud jste herec, je rok 1998 a natáčíte film Big Lebowski. V ostatních případech se to nedá tolerovat.

Tohle není jediná jeho zábavná vlastnost. Sledujte jeho první tiskovou konferenci. Jsem připravený na otázky z publika. Monty Tayloe, Comm Daily. Jak plánujete prošetřit... Ano. Ajit Pai je mužem, který má přehnaně velký vtipný hrnek a je na něj hrdý.

Tady ho ukazuje reportérovi. Tady ho sdílí na Twitteru. A na první schůzce se svými podřízenými řekl: "Miluju procházku po kanceláři s galonem kávy v mém nechvalně známém hrnku Reese's Peanut Butter. To je správný začátek dne." Slyšeli jste, svůj vlastní hrnek nazval nechvalně známým. To je urážlivé ze dvou důvodů.

Zaprvé, v přítomnosti dospělých byste nikdy neměli nahlas popisovat svůj vtipný hrnek. Zadruhé, je to jen hrnek! Hrnek je asi tak nechvalně známý, jako je nosní konvička roztahovač nohou. V žádném případě to nemůže být ani vzdáleně pravda. Pai se snaží tvářit, že je jako my ostatní. Ale něco byste o něm měli vědět. Je bývalým právníkem Verizonu a přestože je chytrý, rád hraje hloupého, pokud dojde na téma, proč byli poskytovatelé přesunuti do článku 2.

Desítky let před rokem 2015 jsme měli svobodný internet. A svobodný internet se rozvinul i při mírnějších regulacích. Nežili jsme v žádné digitální dystopii, než přišli politici se svým plánem, kterým nás všechny zachránili. Pravda, rok 2015 nebyl digitální dystopií pro nikoho. Možná s výjimkou pizza krysy.

Zamyslete, ta krysa si musela projít peklem. Jedno uklouznutí během její tříměsíční paleo diety a oni jí to dávají sežrat. Ano, řekl jsem jí. #HNUSNÁHAVĚŤ #FEMINISMUS Ale jeho hlavní argument je velmi neupřímný. Musí vědět, že Verizon, jeho bývalý zaměstnavatel, vyhrál soudní spor a pokud FCC chtěla zachovat ochranu svobodného internetu, měla jedinou možnost a to přeřadit poskytovatele do druhé skupiny.

Přesto všem vesele tvrdí, že neexistuje důkaz pro to, že kabelové společnosti plánovaly něco nekalého. Řekněme, že Comcast vytvoří nový seriál. Řekněme, že bude podobný seriálu Netflixu. Pokud tato pravidla zmizí, co zabrání Comcastu, aby nezpomalil připojení k Netflixu, zatímco připojení ke svým videí by zanechala rychlé.

U této hypotetické otázky musím klást důraz na to, že je to hypotetické. Nemáme důkazy, že by se to v odvětví kdy dělo. Ale jde o to, že existuje mnoho příkladů, kdy s námi poskytovatelé chtěli vyjebat. Například před pár lety Verizon, AT&T a T-Mobile chtěli zablokovat Google Wallet na svých telefonech. Produkt, který čirou náhodou konkuroval jejich platební aplikaci. Ta aplikace měla jednu výraznou vadu.

Je nepatrná, snad si jí všimnete. Ve stopách PayPalu a Google Wallet jde virtuální platební aplikace ISIS. To je naprosto neuvěřitelné! A to už jen kvůli tomu někdy, že něčí máma někdy musela napsat zprávu ve znění: "Jak pošlu peníze ISIS? S Láskou, máma." "PS: Co ti židé během Pesachu?"

A když si lidé stěžovali na nefunkčnost Google Wallet, T-Mobile psal tweety, jako, a to je pravda: "Podporujeme ISIS." "Naprosto milujeme ISIS." "Rozhodli jsme se spolupracovat s ISIS a brzy ji zpřístupníme každému." A přestože T-Mobile veřejně podporoval ISIS, což by vás nyní mělo napadnout kdykoliv uslyšíte T-Mobile nebo ISIS, ačkoliv je to zřejmě stejná organizace, Pai zarputile tvrdí, že článek 2 k uchování síťové neutrality nepotřebujeme.

Ale některé jeho návrhy řešení jsou až směšné. Například navrhl, aby se poskytovatelé dobrovolně dohodli, že nebudou bránit přístupu k internetu nebo ho zpomalovat." Tento slib mají umístit do Podmínek užívání. Do toho textu, který nikdy nikdo nečetl a který může společnost kdykoliv změnit. Ze síťové neutrality by udělal nabídku k sňatku v The Bachelor.

Vanessono, jsi lepší doplněk než Karin. Ale trvám na možnosti své rozhodnutí změnit, kdyby mi ABC nabídla místo na Klátícím ostrově. A dalším Paiovým argumentem pro vyjmutí poskytovatelů z článku 2 je, že na společnosti klade příliš silné regulace. Už nyní musely omezovat své investice do širokopásmových sítí. Ekonomická stránka je snadná. Čím více něco regulujete, tím méně to vydělává.

Co se stalo, když FCC přiřadila poskytovatele pod článek 2? Investice do infrastruktury se snížily. Dobře, takže vlastně tvrdí, že hned po zavedení článku 2 společnosti řekly: "Sereme na to, investice do infrastruktury jsou moc náročné." "Už ji zlepšovat nebudeme." "Vyrvěte kabely ze země, vracíme se k telegrafu." Za zmínku však stojí, že investice do infrastruktury se těžko odhadují.

Paiova čísla jsou pochybná. Pár společností sdělilo, že přechod pod článek 2 je neovlivnil. Asi nejlepším způsobem, jak posoudit vliv článku 2, je poslechnout si, co firmy společnosti tvrdí investorům. Lidem, kterým jsou povinni říkat pravdu. Tohle Verizon tvrdil v roce 2014 svým investorům, kteří měli obavy z přechodu pod článek 2. Aby bylo jasno, tohle neovlivní naše investice.

Budeme dál investovat do našich bezdrátových a kabelových sítí a platforem. Prostě kde bude třeba. Nic se pro nás nemění. Dobře, to nezní, jako by síťová neutralita ohrožovala investice poskytovatelů. Ale abychom byli fér, byl to telefonát a byl to Verizon, takže je možné, že každé druhé slovo vypadlo. Pravdou je, že článek 2 je tím nejlepším právním nástrojem, kterým můžeme vymáhat síťovou neutralitu.

Když Pai tvrdí, že budeme mít svobodný internet i bez něj, je to, jako bych tvrdil, že si můžeme dát galon kávy i bez svého pitomého hrnku. Prostě si ho nalijte do dlaní a spoléhejte se na to, že se neopaříte. Pane předsedo, vím, že si asi právě myslíte, že si z hrnku dělám legraci, protože na něj žárlím. Já opravdu nevím, proč bych měl žárlit. Ten váš není zase tak velký.

Chcete vědět, co piju? Piju krev menších hrnků. Na zdraví! Poskytovatelé vám řeknou, že síťovou neutralitu ochrání Kongres. Ale nevěřím tomuto nebo jinému Kongresu, že něco tak složitého zvládnou. Rozhodně nechci, aby se do toho pletl současný prezident, který, což vás nepřekvapí, nemá ani nejmenší tušení, o co se jedná.

Trump v roce 2014 napsal tweet: Obamův útok na internet je dalším uchvácením moci. Síťová neutralita je doktrínou, která cílí na konzervativní média. Ale to je přesný opakem toho, co udělal. Nemohl by se víc plést, ani kdyby napsal tweet: "Síťová neutralita je doktrínou Monroe, která cílí na Wu-Tang Clan."

Bohužel se opět zdá, že se tento problém musí postarat lidé. FCC opět bude přijímat komentáře od veřejnosti, ale tentokrát to bude trochu složitější než před 3 lety, což se jim hodí. Musíte jít na fcc.gov/ecfs/search-proceedings. Na této stránce vyhledejte jednací číslo, což je 17-108, dejte vyhledat, na další stránce se objeví Obnova svobody internetu.

Pak klikněte na odkaz "Vyjádřit se" a teprve pak můžete zanechat komentář. Pokud se vám to zdá komplikované a nechce se vám do toho, nebojte, koupili jsme adresu gofccyourself.com, která vás odkáže přímo na tuto stránku, kde jen kliknete na "Vyjádřit se" a napíšete komentář. Řekněte Ajitovi Paiovi, že chcete silnou síťovou neutralitu, která bude založena na dohledu podle článku 2.

Každá skupina na internetu se musí zapojit jako před 3 roky. Každé subkultura se musí přidat. Hráči, YouTube celebrity, Instagramové modelky, Tome z MySpace, pokud pořád žiješ. Všichni, dokonce i, a nevěřím tomu, že to říkám, fanoušci Donalda Trumpa na 4chanu a Redditu, nejmocnější online trollové.

Tohle je jedno z mála témat, na kterém se skutečně shodneme. Vyjádřete a vypusťte hněv, který si většinou schováváte pro mě. Hněv, který projevujete větami: "Skutečně jeden z nejvíce vzhledově a intelektuálně odpudivých lidí na světě." "Podivně dlouhé palce." "Totálně šílené oči." "S pusou, která vypadá jako hřbitov po zemětřesení." Tohle je fakt výstižné.

Jde o to, že se musí zapojit všichni. Komentujte nyní a pak znovu, až se ten návrh stane oficiálním. Zavolejte svým reprezentantům a senátorům. Netvrďte mi, že na to nemáte čas. Internet je důkazem toho, že všichni máme až příliš volného času. Mluvím k vám, kteří jste tenhle a každý minulý rok napsali na Facebook: "May the 4th be with you".

Mluvím ke všem, kteří na Facebook sdíleli "10 koncertů, které jste viděli a jeden, který ne." A ke všem, kteří to udělali ironicky jako chytrý vtip, protože, a to je důležité, jste také stejně hrozní. Nemůžete říct, že jste moc zaměstnaní, když 540 tisíc z vás komentovalo oznámení těhotenství Beyoncé. A 673 z vás si našlo čas k ohodnocení Grand Canyonu na Yelpu, z čehož 7 z vás mu dalo 1 hvězdičku.

Co to s váma je? A mluvím především k tobě, osobě, která na Amazonu dala 1 hvězdu Vlkovi z Wall Street, protože, cituji: "Ve filmu nebyli žádní vlci." A také k vám, 31 lidem, kteří tuto recenzi označili jako užitečnou! A nakonec mluvím k překvapivému množství lidí, kteří neustále tweetují "Škrť mě, taťko" papeži! Marníte čas!

Nebude vás škrtit. Veřejnost by to nevzala zrovna kladně! No tak, svolávám vás všechny! Internetové flákače a potížisty. Přidejte se a vložte do toho 5 až 10 minut mírné snahy. Musíte to udělat. Ještě jednou se vydejte na zteč, jděte na tuto stránku, a sdělte FCC, že mají uchovat síťovou neutralitu a článek 2.

Opět USA potřebují, aby komentátoři povstali! Tedy spíš zůstaňte sedět u vašich monitorů. Prosím, leťte, moji miláčci! Opět se vydejte na cestu! Leťte! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak tohle cele vlastne nakonec dopadlo? :O

00

Odpovědět

Hey if you are the user of windows 10 operating system and wants to recover your old setting then here on our website https://fixforwindows.com/sync you will recover your old setting from your previous version of windows operating system.

01

Odpovědět

videl jsem to prvni video, nezasmal jsem se, tak sem si pustil tohle v ocekavani, ze to bude teda konecne zabavne a vite vy co? Nedockal jsem se. Prijde mi to naprosto nudne, nucene, ten pan ma naprosto katastrofalni gestikulaci, takze za me urcite ne. Odpad

05

Odpovědět

No, já na to šel jinak, následoval jsem návod ve videu a napsal koment, tohle mi následně přistálo ve schránce:

Subject: FCC ECFS Filing Confirmation

Thank you for your submission to the FCC Electronic Comment Filing System (ECFS).
Please Note that your filing will not be available for searching until it has been reviewed and posted by the FCC.

Confirmation Number: 20170515039114225

Proceeding(s): 17-108 : Restoring Internet Freedom

Takže teď moc nechápu, co se děje... nicméně minimálně poslat to jde a dokonce vám i potvrdí zaznamenání příspěvku k tomuto tématu, tak nevím, proč gofccyourself nefunguje.

13

Odpovědět

Nevím jestli je to tím, ale dneska vyšlo na kanálu Last Week tonight další video, kde mimo jiné John říkal, že zprávy posílané do 18.5 nepřijímány, nebo tak nějak to bylo.

Kdo se na to chce podívat sám, tak tady je link:
https://www.youtube.com/watch?v=qI5y-_sqJT0

31

Odpovědět

Tak bohužel na www.gofccyourself.com je oznámení:

Because of a procedural quirk, the FCC will not be considering any comments on the issue of net neutrality that are submitted over the next week or so.
We'll update you when the comments are officially open again. In the interim, you’ll have to find something else to be mad about on the internet.
In the interim, feel free to watch this video with an update on your efforts so far.

12

Odpovědět

Díky za pravidelné překlady, jen drobné upozornění, v čase 8:55 se objevila hrubka v titulcích (politici přišly). :)

51

Odpovědět

Opraveno. Díky a omlouváme se za chybku.

42

Odpovědět

+BugHer0Muže to zrušení nějak ovlivnit lidi v evropě?

01

Odpovědět

Po dlouhé době musím s tím zmrdem souhlasit a dát mu 5*

912

Odpovědět

https://www.gofccyourself.com/ nefunguje :D nedivim se

101

Odpovědět

Hello!

Because of a procedural quirk, the FCC will not be considering any comments on the issue of net neutrality that are submitted over the next week or so.

We'll update you when the comments are officially open again. In the interim, you’ll have to find something else to be mad about on the internet.

Best of luck with that. :D

82

Odpovědět

+vlk1yup, sunshine agenda

211

Odpovědět

Odpovědět

Je to borec. Thumbs up!

435

Odpovědět

první

127

Odpovědět

První blb? :-)

221

Odpovědět

+Romanlaani první ani jedinej :-(

101

Odpovědět

ani poslední

01