Uprchlická krizeLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:387
Počet zobrazení:17 338

Jelikož se John Oliver na obrazovkách až do února neobjeví, tak vám ještě pár týdnů budeme přinášet starší videa. Toto video o uprchlické krizi bude jistě kontroverzní, ale objeví se v něm několiv zajímavých myšlenek.

Přepis titulků

Zde v USA pařížské útoky vyvolaly vášnivou debatu ohledně syrských uprchlíků. Pamatujte, že prezident Obama slíbil, že jich během roku přijme nejméně 10 tisíc. Když zpravodajství oznámilo, že jeden z teroristů mohl být uprchlík a do Evropy vstoupil přes Řecko s falešným pasem, mnoho úředníků v USA zareagovalo takto. 31 guvernérů vzdoruje, odmítá nebo ruší přijímání syrských uprchlíků do jejich státu. Tohle je extrémní, ale je to ze dvou důvodů bezpředmětné. Zaprvé, guvernéři nemají moc zakázat uprchlíky.

Zadruhé, i kdyby měli, Syřané by mohli přejít hranici jako kdokoliv jiný. Ty čáry existují na mapě, nejsou to vodní příkopy s krokodýli. Prezidenští kandidáti se také pustili do protiuprchlického řečnictví. Donald Trump, Ben Carson a Marco Rubio volají po zákazu vstupu všem Syřanům. Jiní jako Ted Cruz a Jeb Bush tvrdí, že některé můžeme přijmout, pokud to budou křesťané. A pokud vás napadá, jak to má fungovat, Jeb Bush vám to vysvětlí.

Jak by ten výběr křesťanů měl vypadat? Jako křesťan můžete prokázat, že jste křesťan. Jak? "Myslím, že to jde. Myslím, že to jde. Jsme si jistý, že to jde. Víte, křesťanům ušní boltce vyrůstají z hlavy. Ostatní ušní boltce vůbec nemají.

Moment, to si pletu s tuleni a lachtany. Často si to pletu. Zapomeňte na vše, co jsem řekl. Netuším, o čem mluvím." Nejde jen o republikány. Demokratický starosta Roanoka David Bowers se uprchlíků obával natolik, že použil snad ten nejhorší možný příměr z historie. Starosta David Bowers napsal: "Bylo mi připomenuto, že prezident Franklin D.

Roosevelt po napadení Pearl Harboru oddělil od ostatních japonské imigranty, a zdá se, že nebezpečí, které Americe hrozí od ISIS, je stejně skutečné a vážné jako to v dřívějších dobách. Páni. To si neuvědomuje, že Japonci v internačních táborech jsou pro náš národ obří hanbou? Je to Rooseveltovým odkazem, na který by jeho rodina nejraději zapomněla.

Mějte na paměti, že životopisný film tohoto muže zahrnuje scénu, jak mu ho vyhoní vzdálená sestřenice. Musel jsem vám to ukazovat? Ne. Chtěl jsem? No to si pište! Avšak události tohoto týdne poukázaly na to, že události Roosveltova působení v úřadě mohou být ještě ostudnější než nejsmutnější a nejvznešenější vyhonění všech dob. Především myslím ty z roku 1939, kdy úřady USA odmítly vpustit loď s 900 převážně židovskými uprchlíky z Německa.

Tehdy se to zprávy snažily hrát na pozitivní notu. 907 nešťastníků bez domova přistálo po 5 týdnech plavby v Belgii. Díky americké štědrosti najdou dočasný domov ve Francii, Holandsku a Anglii. Ano, v roce 1939 jsme poslali loď plnou židů zpět do Evropy. Třetina z nich poté zemřela ve válce. Až si o toto díkůvzdání bude vaše babička stěžovat na váš nový piercing a celou vaši generaci, odpovězte: "Dobře, babi, ale aspoň jsme v roce 1939 neposlali židy zpět do Evropy."

Pak urvěte krocanovi stehno, pusťte ho jako mikrofon, protože jste právě zaváleli. Večeře skončila. Ale buďme upřímní, každá generace má svou nepěknou reakci na uprchlíky. Ať už jsou to Irové, Vietnamci, Kubánci nebo Haiťané. zato obavy jsou většinou neopodstatněné.

V dějinách USA se pouze jednou stalo, že by se obava, že uprchlíci všechny vyhladí, opravdu naplnila. Ale to ve čtvrtek budeme oslavovat. A je naprosto v pořádku, že lidé mají po útocích obavy o bezpečí. A je v pořádku se ptát, koho sem vpouštíme a jaký máme prověřovací systém. Bohužel mnoho lidí, kteří o tom mluvili, nemají ani představu o tom, co vše děláme. Víme, kdo tito lidé jsou?

Ne! Jsou dostatečně prověření? Ne! Jak je chcete prověřit? To prostě nejde. Nejde je prověřit, protože v Sýrii nejsou žádné databáze. Nejsou tam vládní záznamy. Netušíme, co jsou zač. Ano, je těžké prověřovat lidi prchající z válečné zóny, ale nepouštíme sem kohokoliv. Jsme USA, ne Arizonská státní univerzita. Jen pro jistotu s vámi projdu, jak takový prověřovací proces vypadá.

Jako uprchlík si nejprve podáte žádost u Nejvyššího komisaře pro uprchlíky OSN. Ten sbírá dokumenty a dělá pohovory. Pouze asi 1 % všech uprchlíků bude uznáno jako způsobilých pro přesídlení. Ale pokud mezi ně patříte, jste předáni Ministerstvu zahraničních věcí k prověření. V tento moment se získá více informací a prověří vás Národní protiteroristické centrum, FBI a Ministerstvo státní bezpečnosti.

Pokud jste uprchlíkem ze Sýrie, musíte projít dalším posíleným prověřováním. To zahrnuje další prověření různými odděleními ministerstev, odborem USCIS pro odhalování podvodů a Ředitelstvím národní bezpečnosti. A to jsme sotva začali! Pak teprve můžete jít na pohovory s USCIS, a navíc vám odeberou otisky prstů, aby mohly být projety databází FBI, Ministerstvem národní bezpečnosti a Ministerstvem obrany. A pokud tím vším projdete, musíte projít zdravotními prohlídkami, které nemusí vyjít dobře, protože vás z toho celého procesu mohla ranit mrtvice.

Pokud vše zvládnete, musíte se účastnit kulturních lekcí, zatímco si vás znovu prověřují v teroristických databázích, aby bylo jisté, že se tam neobjevila nová informace. To vše se musí odehrát, než se vůbec přiblížíte k letadlu. Tento proces trvá od 18 do 24 měsíců od doby, kdy jste OSN byli přiřazeni do USA.

Tohle je to nejpečlivější prověřování člověka, který míří do USA. Žádný terorista při smyslech by se touto cestou nevydal. Získání víza zahrnuje mnohem méně snahy. A i přes to sněmovna odhlasovala přidání několika dalších kroků. Sněmovna odhlasovala přísnější prověrky v poměru 289 ku 137. Požadují, aby ředitel FBI podepsal žádost každého uprchlíka. Podepsal... To je šílené. To můžete rovnou zahrnout i soutěž v pojídání koláčů, hláskovací soutěž a promenádu v šatech.

Ale nepříjemnou pravdou je, že vám nikdo nemůže zaručit, že neprojde nikdo nebezpečný. Toto riziko by nemělo být popíráno, ale ani by nemělo být zveličováno. Zeptám se takto. Pokud koupíte dvoukilový sáček buráků a budete vědět, že v tomto sáčku je deset buráků, které jsou smrtelně jedovaté, dal byste ho dětem?

Jistě že ne! Jistě že ne. Děti byste měl nakrmit pořádným jídlem, ne pár buráky. Jsou to lidské děti, ne cirkusoví sloni. Zadruhé, matematicky jsme si rozebrali jeho tvrzení. Koupili jsme dvoukilové balení buráků a spočítali je. Bylo jich tam zhruba tisíc. Pokud je 10 z nich otrávených, tak tím naznačuje, že každý ze 100 uprchlíků je terorista.

Ale ve skutečnosti USA po 11. září přijaly 784 tisíc uprchlíků. Pouze tři byli zatčeni za plánování teroristických útoků, přičemž žádný z nich se neuskutečnil. Takže skutečný známý poměr zatčených teroristů mezi uprchlíky není 1 ze 100, ale 1 ze 261 000. I samotné buráky za posledních deset let zabili více lidí než teroristé mezi uprchlíky. Půjdu ještě dál. Muži jménem Mike zabili více lidí než teroristé mezi uprchlíky.

Nevidím, že by je všechny někam zavírali. A o to tak nějak jde. Jako dospělí musíme přijmout určité riziko v každodenním životě. Řídíme auta, přestože nás v nich každý rok zemře 30 tisíc. Chodíme plavat, přestože se každý den utopí 10 lidí. Krávy každoročně zabijí 20 Američanů. Ale nikdo nechce vykázat všechny krávy ze země. Raději je necháváme mizet jednu po druhé a myslíme si: "Je to buď my, nebo ony."

"Takhle chutná svoboda." Každý racionální člověk ví, že rizika se nikdy nezbavíte. Můžeme ho pouze mírnit. Děláme to u buráků, aut, plavání, hamburgerů i mužů jménem Mike. Myslíme si, že to za to riziko stojí. A rád bych řekl, že pro dobro všech, i za minimálního rizika, za to uprchlíci také stojí.

Můžete nesouhlasit, ale za zmínku stojí, že zatímco jsme probírali způsoby, jak zavřít dveře, Francie, která právě prožila teroristický útok a která má méně možností chránit hranice, udělala tohle. Francouzský prezident Fracois Hollande řekl, že Francie i přes masakr v Paříži dál vítá uprchlíky. Svolal si starosty a řekl, že Francie dostojí závazku přijmout 30 tisíc uprchlíků během dvou let.

Hollande také zopakoval, že Francie zůstane svobodnou zemí. Ano. Ano, myslí si, že to za to riziko stojí. A není zrovna ideální, že Francois Hollande, který se po 30 letech rozvedl s partnerkou, aby se dal dohromady s milenkou, která vypadá jako o 10 let mladší manželka. Tu pak také rychle vyměnil za novou milenku, která vypadá jako o 10 let mladší první milenka. Tento muž je morálním kompasem pro naše politiky.

Překladatel: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (112)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

m***t muslimy, nechapu co to mele za hovna.. jako proste stoji za to risknout byt hrdej ze sis nasral do republiky tunu darmozroutu jako cigani spis jeste horsi a pak mit strach ze to nekde buchne a zabije nekoho z tvoji rodiny? ja bych to teda nerisknul, j***t vsechny tyhle k***y co ani nejsou uprchlici.. takhle jako oni se uprchlici nechovaji, znasilnovat, nicit, mlatit a natacet si na to na iphone... vsichni jeste zaplacete vy humanisticky sracky

715

Odpovědět

Mno a kdyby si ti uprchlíci tady museli projít tím samým procesem co v USA tak by to možná nikomu nevadilo ale když sem pustí milion lidí a na všechno kašlou :D

22

Odpovědět

Nechcete přeložit jak se vyjadřoval ke zvolení Trumpa? Má to asi 20 minut :)

10

Odpovědět

Je úsměvné (nebo smutné?), jak se dá podle nízkého hodnocení poznat, do čeho se Oliver rozhodl pustit. Kritika Ameriky? Ok, nádhera, jen do nich. Kritika přístupu k uprchlíkům, postavení žen ve společnosti atp. - tedy témata, která jsou také kritikou nás samých? Sluníčko, neomarxismus, levičák,.. :)

648

Odpovědět

Máš pravdu. Pri videách tohto druhu sa vážne nútim do prečítania si nejakých komentárov, pretože presne viem, aká nenávistná väčšina z nich bude. Naozaj veľmi smutné..

302

Odpovědět

Jen bych zmínil jeden postřeh.
Žijeme v 21. století, když už dávno není potřeba si na Blízkém východě vycvičit bojovníka, který se nějak proplíží do Evropy a spáchá útok. V době telefonů, internetu a sociálních sití je mnohem snazší zfanatizovat někoho přes síť. Je to snazší, levnější a spolehlivější. Pokud je dotyčný občanem dané země, má přístup k mnoha věcem, včetně zbraní. (jak kde) Proto bychom se spíš měli soustředit na tyhle kanály a radikální imámy.
Neříkám, že mezi uprchlíiky nemůže přijít i terorista, ale větší nebezpečí vidím ve vlivu internetu.

499

Odpovědět

Tak tak, když se podíváme na úspěšné atentátníky, tak se jedná právě o evropany, kteří zradikalizovali.

151

Odpovědět

Jenže v průběhu 25 let to byli právě Evropané, kteří se mnohem častěji zabíjeli mezi sebou než aby někdo přijel do Evropy a zabíjel tady (promiň Kevine, ty jsi prostě úchylná výjimka).

50

Odpovědět

Super, takže Oliver je ochoten riskovat, že o něco zvýší šanci, že umře někdo z jeho milovaných lidí, a tak by to podle jeho zvrácené "logiky" měli přijmout všichni.

1530

Odpovědět

A přitom by stačilo dát každému uprchlíkovi tričko s nápisem "Ministerstvo varuje: uprchlíci mohou zabíjet" a všechno by bylo v pořádku a přijatelná společenská norma.

203

Odpovědět

+fireNe, v pořádku by bylo, kdyby stát nepřijímal do země lidi, co jsou potenciální hrozba - i kdyby jen jeden z milionu. Protože stát je od čeho? No, od toho, aby chránil lidi a jejich majetek. Ta myšlenka, že je od čehokoliv jiného, je totálně nemocná.

820

Odpovědět

+PrasezlesaTak nevím, proč neprotestuješ proti polským řidičům, kteří jsou pro české a moravské obce hrozbou skutečnou.

215

Odpovědět

+orcinusorca2016Typická tupá argumentace. Nechceš tu uprchlíky, kteří jsou hrozbou? Pokud si máš zvolit ano/ne, zvolíš ne, nechci? Tak proč, proboha, neprotestuješ proti něčemu, co je taky hrozbou?!

Vidíš, jak je ta argumentace lichá? Že je něco problém, znamená, že mám chtít, aby vznikl problém i jinde? To myslíš vážně? Hm, tak to pak jo... Doporučuju skočit z mostu.

710

Odpovědět

+prasezlesaSpíš jde o to, že stát se neřídil vaší premisou "Protože stát je od čeho? No, od toho, aby chránil lidi a jejich majetek." v jiných situacích, a nikdo, nebo skoro nikdo, to nerozporoval. Vytáhnout ji účelově kvůli jedné kauze, a pak ji tiše opustit, je pokrytecké.

Ostatně ta vaše idea je "totálně nemocná". Svoboda nic? Důstojnost nic? Rovnost nic? Právo nic? Spravedlnost nic? A tak dál.

82

Odpovědět

+prasezlesaJenže oni byli uprchlíci největší hrozbou v roce 2001 (18 tisíc žádostí o azyl; pomáhali jsme spojencům, kteří aktivovali článek 5 smlouvy NATO),

nyní jsou uprchlíci (1600 žádostí o azyl; vojáci jsou z mise v Afghánistánu doma; tamější lid by Českou republiku na mapě nenašel) hrozbou na úrovni polského řidiče, který zaparkuje na železničním přejezdu

Čemu by se tedy měl stát, kraj věnovat? No přece obojímu-na teroristy má stát tajné služby (žeby pracovali dobře? Těžké uznat, ale asi tomu tak bude); na polské kamioňáky by měl mít kraj své celní a policejní síly (ty ale nepracují dobře, protože stále na silnicích umírá okolo 700 lidí; trend je bohužel rostoucí)

10

Odpovědět

+orcinusorca2016Stát je tu sice od toho, aby nás chránil, ale ne od toho, aby nás obalil bublinkovou fólií, abychom si neudělali bebíčko. Vezmeme tvé tvrzení, že kdyby jeden z milionu uprchlíků byl nebezpečný, tak je tu nechceš.

V roce 2015 bylo v ČR spácháno 753 závažných trestných činů (155 vražd a 598 znásilnění - http://www.mapakriminality.cz/). dejme tomu, že to všechno byly recidivisté a dohromady tyto skutky spáchalo 100 lidí (7,5 trestných činů na jednoho) Při počtu 10 mil. lidí v ČR je to 10 na mil. Co by se tedy stalo, kdyby byl jeden uprchlík z milionu násilník a vrah? Snížila by se kriminalita v ČR - DO SOME RESEARCH!!!

53

Odpovědět

+Sicco11Tak nějak pláčeš na špatném účtu.

Tvrzení o ""jednom z milionu" patří někomu jinému.

00

Odpovědět

+Sicco11You want some reaserch? Podívej se třeba na Švédsko, 90% vězňů jsou nejsou Švédové. Poté, co začali příjmat uprchlíky se statistiky znásilnění zvedli deseti, ne-li sto násobně a to si vem, kolik případů znásilnění ženy ze strachu, či studu ani nenahlásí. Podívej se na Německo, tam to dokonce média ani nezveřejňují, a když už ano, je to pouhý zlomek toho, co se děje. Je velký rozdíl mezi migrací kvůli válce a migrací kvůli "lepšímu životu na západě".

21

Odpovědět

+YahiakoŠvédsko v té době změnilo počítání statistik, tohle jsou hlášky vyvrácené už loni...chrr.

11

Odpovědět

+fireI kdyby se tu spáchalo ročně 10 tisíc vražd, tak tu nechci uprchlíky, kteří můžou být hrozbou. Že jsou i jiná rizika a problémy, není argument, proč způsobovat problémy další. Bez ohledu na to, jak malé oproti těm stávajícím. Ale já vím, vy si připadáte děsně cool, že máte tento dnes moderní názor, že by se měli přijímat uprchlíci, protože svoboda, rovnost a blablablablabla.

36

Odpovědět

+PrasezlesaSpíš bych řekl, že si připadají děsně cool, protože umí argumentovat rozumem a statistikami, nikoliv nálepkováním, naprosto nelogickými úvahami a dojmologií.

54

Odpovědět

+XardassNepřijde mi rozumné riskovat, že v téhle zemi umře, kvůli tomu, abych zachránil lidi z druhého konce světa. Naopak mi to přijde velmi nerozumné a vycházející pouze z emocí.

56

Odpovědět

+prasezlesaNo ale když budou tady, tak už to nejsou lidi z druhého konce světa :)
Nebo má každý na zápěstí vytetované GPS souřadnice původu?

50

Odpovědět

+prasezlesaTo, že vám to nepřijde rozumné, je celkem jedno. Navrhněte konkrétní řešení (jak zabránit přichodu nějakého jednoho teroristy ze Sýrie do ČR).

00

Odpovědět

Nuž, Hollandova popularita sa tiež pohybuje okolo 4%, takže ako príklad nie je bohviečo

84

Odpovědět

je to všechno na hlavu a zbytečné. proč ISS ještě nepadlo? protože si mnou ti co prodávají zbraně ruce a právě oni dělají všechno proto, aby války byli furt. kdyby ty země chtěli vlítnou tam ze všech stran a mají to do měsíce z krku. největší problém je ten, že na celém světě je 50% zbraní o kterých nikdo jakože neví a vlastně neexistují. zrovna dneska jsem čuměl na film War Dogs, což je podle zkutečnosti dá se říct a krásně tam ukazujou, jak jsou na dost místech sklady se zbraněma a vlastně jim to je uprdele. a co se jedná o uprchlíky, tak bych je sem nevpouštěl!!!! protože oni se přizpůsobovat nechtějí a ani nebudou! myslí si že jsou víc a to je základ problému. a to nepočítám to, že většina uprchlíků jsou muži od 15- 30 co místo, aby bránili svou zem a rodiny a hodnoty, tak berou roha... a takové zmrdy si máme sem pustit? a ještě po nás chtěji byt zadara, auto, mobil ( jo počkat ty oni mají ) a další vymoženosti... je to celé směšné a doufám, že merklová zhebne, protože celou evropu akorád poslala do kopru...

210

Odpovědět

To s bráněním země nemyslíte vážně, že ne? Tam zuří občanská válka. Občanská. To znamená, že nějací k****i vzali zbraně, a šli "bránit svou zemi, rodiny a hodnoty", začali střílet jedni po druhých a zničili, co se dalo. Ti, co se toho nechtějí účastnit, nejsou z***i, tedy jsou, ale mnohem menší, než všelijací váleční štváči, kteří by nejraději měli v tom bordelu ještě jednu frakci, aby trval déle a prodalo se víc zbraní (nebo z příčiny ještě iracionálnější). Ty vidím jako větší problém, ale mám asi smůlu.

145

Odpovědět

Nebudu se opakovat, otevři si tohle video a přečti si moje příspěvky od 25.11.2016 02:58:16
Které země hostí nejvíce uprchlíků?
Shrnu to - není za koho ani za co bojovat - ty země byly dlouho Potěmkinovou vesnicí a v zásadě je jedno, jestli ti padne na hlavu „hloupá“ ruská bomba nebo „chytrá“ americká bomba, jestli ti uřeže hlavu zleva doprava umírněný islamista nebo zprava doleva člen Daeš nebo tě umučí členové Asadových jednotek.

100

Odpovědět

Tohle tema ma tak strasne moc uhlu pohledu, ze ty obavy a nazory (klidne sebehysterictejsi) chapu, protoze tech vnejsich vlivu je strasne moc, jako:
1) Ani jedno mainstreamovy medium o tom neinformuje objektivne, at tou liberalni cestou (Idnes, Aktualne), nebo tou "konzervativni" (Parlamentni listy, Blesk.cz) a k tomu je ted na vzestupu alternativni zpravodajstvi a tam ti dezinformace vstreli primo do zily
2) Starsi generace cerpajici informace z Blesku, Novy, Primy a Barrandovu se fakt obtizne dostanou k relevantni a podlozeny informaci, jako spis k honbe za senzaci a skandalem
3) Polarizace spolecnosti je dopadem vnejsich vlivu (tema jako Zeman, EU, Hatefree, NATO, Babis atd.) na maximu a nejakej kritickej a smirlivej stredoproud najdes az po dvou gramech s kamaradama na pohovce
4) Politicka korektnost (at tohle pojmenovani nesnasim sebevic) byla az doted nastrojem na maskovani vsech s****k a lidi (s podporou uskupeni jako SPD, PEGIDOU, AfD, IVCRN, ale i s osobnostma jako Le Penova Trump, Hofer) to zacali vnimat a z nejakyho duvodu je odpovedi na politickou korektnost zakazat Mesity, Islam, Afriku, internety a slova
5) Lidem obecne schazi kriticky mysleni, dejte si stranky jako Podporujeme sveho prezidenta Milose Zemana, IVCRN, Samkovou, ale i Hatefree (ktery jsou mi svoji myslenkou sympaticky) a dostanete direkt na mozek, jak vsichni vi a nejaka snaha o kritickej dialog konci bud:,,Tak si je vem domu", nebo:,,Blbej xenofobni nacku".
Ale na zaver bych chtel vyjadrit velkej obdiv za komentare pod timhle videem (na vyjimky), ktery jsou asi nejferovejsi na celym internetu.

184

Odpovědět

Klasický Oliver. Všechno zesměšňuje, ale že by někdy přišel s konstruktivní kritikou nebo nějakým řešením to ne...

1514

Odpovědět

Člověk: ,,Rohlíky jsou pečivo,,
Komunard: ,,Můžete mi na to ukázat nějakou statistiku a nekonstatovat smyšlená fakta ?,,

265

Odpovědět

Ale pořád je lepší než já.

33

Odpovědět

Kez by tahnul Hollande i se Sarkozym do p****e a ve Francii si zvolili prezidentku (Kdyz to v ty Americe nevyslo tak aspon ve Francii) :-D

177

Odpovědět

Překlep 4:04 „yato“, podle kontextu tam patří „zato“
8:10 one of two hundred sixty one thousand, správně je tedy 1 z 261 000 a ne 1 z 241 000

Několik faktických poznámek:
1) video je staré, posledního z 10 000 uprchlíků přijali v USA v polovině října
2) Jeb Bush prokázal inteligenci, kdyby nebyl pologramota, věděl by, že křesťané nemají na rozdíl od muslimů obřízku
3) internace Japonců a Němců v USA (s internací se začalo to po tom, co jich tisíce pochodovalo v uniformách New Yorkem) a také Němců v UK byla zcela humánní (týkaly se pouze podezřelých), důstojná a civilizovaná a byly tam dostupné veškerá výdobytky tehdejší civilizace - jenom prostě byli za plotem; což se ovšem nedá říct o koncentračních táborech, sovětských gulazích, ghettech a například sběrných táborech jako Terezín nebo Lety u Písku
4) Oliver předvádí selektivní paměť, když neinformuje o tom, že Britové po druhé světové válce odmítali vpustit do Palestiny židovské uprchlíky, kteří přežili šoa (holokaust) a velkou část jich potom internovali do přeplněných sběrných táborů
5) lze-nelze prověřit je alibismus - Oliver to správně vysvětlil (ale současně zamlčel fakt, že v EU se to nedělá). Není třeba je všechny vracet - koho nepůjde prokázat identita, šup do bodu 3); fungovalo to u uprchlíků prchajících před Castrovým útlakem z Kuby, půjde to i teď
6) nějak tu nevidím program na repatriaci uprchlíků až skončí válka (jako tomu bylo předtím na Balkáně) nebo programy na jejich integraci do většinové společnosti a nabídnutí práva na trvalý pobyt vysoce kvalifikovaným a vzdělaným (sorry, pologramotných domácích obyvatel máme dostatek a to nemluvím o potomcích imigrantů, ale původních obyvatel, pro neznalé - zadejte do vyhledávače termín „white trash“)
7) stejně tak tu nevidím poukázání na porušování veškerých uzavřených dohod a vydírání Evropy ze strany Turecka
8) komunista Hollande prokázal medvědí službu - útoků přibude a současně vyhraje volby neonacistka Le Penová (popírání holokaustu jejím fotrem a podoně) - Francie nemá rozumnou alternativu jako je Wilders v Nizozemí nebo AfD v Německu. Vytloukání klínu klínem a od extrému k extrému není řešení

PS: Nepřestává mě fascinovat, jak pod každým videem s Oliverem vedou mezi sebou pseudointelektuálové s rádoby národovci džihád o absolutní pravdu a nerozumí věcem, o kterých diskutují.

2212

Odpovědět

ad 6)

Tak nějak jsem si nevšimnul, že by íráčtí křesťané zůstali v ČR déle než 24 měsíců.
Tak nějak jsem si nevšimnul, že by počet syrských uprchlíků žádajících v ČR azyl byl vyšší než počet Ukrajinců nebo Mongolů, pro které také neexistuje program repatriace.

ad 8)

Tak nějak má. Jmenuje se F. Fillon-republikán.

51

Odpovědět

+orcinusorca20166) a jak to souvisí s tím, že nefunguje žádný integrační program? Že odešli je jen důsledek toho, že žádný program není a neexistuje. Většina Ukrajinců (vyjma těch z okupovaného Krymu a východu) a Mongolů jsou ekonomičtí migranti s jakýmsi zázemím doma, kde jim nehrozí žádná represe a postupně se sami musejí snažit a učit o naší kultuře; jediný repatriační program je pro Volyňské Čechy

8) nevěřím tomu, že v zemi, kde dosáhli téměř komunistických idejí definovaných Marxem, kde jsou třetí komorou parlamentu odbory, může vyhrát autentický pravicový politik. Něco jiného je Německo, kde jsou lidé zvyklí makat a AfD v době prvního řeckého bankrotu přišla s detailně propracovaným programem na kterém staví dodnes

30

Odpovědět

+-HoNY-ad 6)

V zemi požádalo o azyl v roce 2015 zhruba 1600 lidí (extrémní byl rok 2001, kdy byl počet žádostí přes 18 tisíc) prostě speciální Úřad na repatriaci iráckých a syrských azylantů prostě nepotřebuje. Sami uprchlíci se buď vrací do svých zemí, nebo cestují do Německa.

Dále integrační program pro cizince Česká republika samozřejmě má a najdeš ho pod "Státní integrační program" (15M na školství; 1,5M pobyt znevýhodněných osob;
10M nájemné pro města)

ad 8) Budoucnost nedokážu předpovědět. Nicméně Fillon vyhrál republikánské "primárky" a bude kandidovat proti Hollandovi i Le Pénové

30

Odpovědět

+orcinusorca20166) Programy nerespektují zaměření na to či ono kulturní specifikum. Výsledek je, jako kdyby nebyly vůbec a akorát je z toho ostuda. A byť je to v rozporu s mezinárodními smlouvami o ochraně válečných uprchlíků, měli bychom se snažit si vybírat a preferovat perspektivní jedince (tedy s nějakým vzděláním a spíše rodiny než jednotlivce). O penězích to opravdu není (jakýkoliv politik je schopný najít si rozumně znějící důvod, proč zvýšit daně nebo alokovat finanční prostředky na to či ono), problém je použít tak, aby měly smysl. Nakoupit slabikáře a rozdat je umí každý, pozitivně je motivovat je věc druhá.

10

Odpovědět

1) Ano video je starší, je to také zmíněno v popisku pod ním.
2) Stejně tak i židé plus asi tři čtvrtiny američanů. To že má člověk obřízku neznamená že je muslim.
3) https://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%A9_interna%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bory_pro_Japonce
4) Není to britský pořad, tak proč by to měl zmiňovat? Mělo s tím snad USA něco společného?
5) I v Evropě se prověřují uprchlíci jež žádají o azyl.
6) Asi protože se v tomto díle zabývá přijímáním uprchlíků.
7) Máš nějaký důkaz o porušování uzavřených dohod ze strany Turecka?

81

Odpovědět

+Alberto123ad 2)

Jeb Bush mohl potvrdit svou pozici tím, že "systém funguje" a začít jej vysvětlovat. Přitom pochválit svého bratra Jiříka, že pár prvků zavedl i on. Prostě "systém funguje", nebojte se. Místo toho se prokázal jako neznalý alespoň základních aspektů bezpečnosti země. Tím sám sebe uvedl do pozice "nemocného mocného z distriktu"-neřeší problémy všech občanů USA atp. .

21

Odpovědět

+Alberto1232) obřízka v USA u většiny populace je místní specifikum; Židé ze Sýrie neprchají do USA, ale do Izraele. Ano, dost jsem to zjednodušil, ale Bush prokázal, že problematice nerozumí
3) ano, to mám na mysli, v tom táboře bych klidně strávil jako internovaný rok než jeden týden v Letech u Písku
4) Tak proč potom mluví o internačních táborech v USA? Uprchlíci jsou primárně problém Evropy, baví mluví o kontrolách apod. a najednou začne odbíhat k internačním táborů pro Japonce?
5) Jak kde. A zrovna Calais nebo třeba tohle: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/304058-v-roszke-byl-k-videni-chaos-sestactyricateho
6) jenže to spolu souvisí. Nemůžu chtít něco, jehož důsledkem jsou dalekosáhlé komplikace, bez výhledu nějakého řešení - třeba rozpracovaného; opravdu si nemyslím, že by byl pro ČR problém přijmout například na 5 let 10 000 uprchlíků a poskytnout jim pomoc, zdravotní péči, vzdělání a potom je repatriovat zpět. Vždyť si tu vytvoří vazby a bude to přínosné pro obě strany až se vrátí zpět a budou rekonstruovat svojí zemi. Izraelci dnes také preferují škodovky a to jen za to, že jim Československo poskytovalo v roce 1948 materiální pomoc a uznalo je jako stát v OSN
7) Vím, že je to hodně úzký a selektivní pohled, ale tady je opravdu vidět, jak jsou turkům uprchlíci šumák a vůbec si nelámou hlavu s tím, že by se snad měli snažit potlačovat převaděče nebo prodejce člunů a vest http://www.ceskatelevize.cz/porady/11301454576-uprchlici/31529434016
K tomu dlouhodobá ignorace jakýchkoliv smluv podepsaných s EU, okupace Kypru, tolerance výroby padělaného zboží, které se zavázalo potlačovat... Turecko není Evropa

30

Odpovědět

+-HoNY-2) Ano Bush skutečně prokázal, že problematice nerozumí, ale to že podle obřízky poznáš muslima je blbost, obřízku může mít totiž každý. Jmenujte mi jediný důvod proč by Syrský křesťan nemohl mít obřízku.
4) Jenže média a politici v USA s toho udělali i jejich problém. Pusťte si to video ještě jednou a i další videa s podobnou tématikou. Pokud by jste se o danou problematiku zajímal tak byste tomu rozuměl. Migranti a uprchlíci
6) USA už dříve přijímalo uprchlíky není to žádná nová věc, ale iracionální strach z muslimských uprchlíků ze Sýrie ano. Nevím jestli jste pochopil o čem dané video je?
7) Pěkný film. Co mají ale společného uprchlíci a nedodržování obchodních dohod a smluv ze strany Turecka? Pokud by nedodržovali dohody jenž se týkají uprchlíků, tak bych vaši výtku chápal.

01

Odpovědět

+Alberto1232) Přiznávám, že jsem to hodně zjednodušil, ale obřízka je jeden z identifikačních prvků
4) Já si myslím, že jsem video pochopil, ovšem je jiné než můj názor (vidění světa)
6) s tím naprosto souhlasím. Oliver se snaží poukázat na iracionální strach v USA z uprchlíků ze Sýrie, ale současně míchá jedno s druhým a utíká od tématu
7) Co třeba vydírání ze strany Erdogan, že otevře hranice a všechny sem pustí? Turecko dlouhodobě dělá jen to, co se mu hodí (svůj podíl na tom mají i vyjednávací týmy EU). A samozřejmě aktivně nepotlačují otrockou práci uprchlíků na svém území a neposkytují dětem vzdělávání (na které dlouhodobě dostávali peníze v minulosti) - napsáno a zdokumentováno na to téma toho byl opravdu dost. Turecko svým jednáním naopak uprchlickou krizi prohlubuje. Opravdu se není co divit, že uprchlíci chtějí do Evropy, když je v Turecku čeká přeplněný tábor s nevyhovujícími hygienickými podmínkami, téměř nulovou zdravotnickou péčí a děti, kteří místo do školy chodí otročit do továren

00

Odpovědět

+-HoNY-2) Jaké jsou další identifikační prvky?
6) Video jsem si pustil znova, kde přesně míchá jedno z druhým a utíká od tématu?
7) I Evropa dlouhodobě dělá jen to, co se jí hodí, to snad každý stát, ne?
Ani Evropa aktivně nepotlačuje otrockou prací dětí v zemích se kterými má dlouhodobé obchodní vztahy. Ano, vzdělání se dostává jen části uprchlíků.
https://www.clovekvtisni.cz/cs/clanky/ztracena-generace-pristup-deti-uprchliku-a-migrantu-ke-vzdelani-v-evrope-a-tretich-zemich
Navíc pokud jako uprchlík patříte např. ke Kurdům nebo jiné menšině tak na vzdělání rovnou zapomeňte. Také máte pravdu v tom že Turecko svým chováním prohlubuje uprchlickou krizi. Přesto jak se Evropské problémy s Tureckem týkají USA? Pořad je primárně dělaný pro diváky v USA.

00

Odpovědět

1) Byli jsme upozorněni, každopádně díky za info o přijetí.
2) To, že ji nemají nařízenou nábožensky, neznamená, že ji neprovádí. Vsadím tři stovky proti vaší jedné, že JB sám ji má taky.
4) To není selektivní paměť, prostě nevidí dostatečnou souvislost. Já ji taky nevidím, ale rád se nechám poučit.
5) Dělá.
6) Je to už mimo hlavní téma (napřed si musíme vyřešit přijímání, abychom věděli, co bude třeba dělat potom).
8) Hollande není komunista, ale sociální demokrat. Vaše prognózy se jistě mohou naplnit, ale vydávat je za hotovou věc je mírně řečeno odvážné. Geert Wilders a AfD nejsou žádné rozumné alternativy, jsou to stejní nacionalisté a odpůrci náboženské svobody jako Marine LePenová.

87

Odpovědět

+komunard4) Utíká od tématu a říká jen to, co se mu hodí - rozvedl jsem to výše
5) Jak kde, jak kdy, jak komu - viz výše
6) I přijmutí tolerantních a vzdělaných uprchlíků povede k jejich vyloučení a segregaci ze společnosti a následné radikalizaci, pokud nebude aspoň nějaký plán (tak jako tomu bylo u druhé a třetí generace potomků Alžířanů ve Francii a Turků v Německu)
8) program české KSČM je proti Hollandovi pravicový, on to může být úhel pohledu; Geert Wilders je poměrně tolerantní člověk, nemá například problém s homosexuály a interupcí, AfD je tu od řeckého bankrotu, dlouhodobě se obklopují akademiky a snaží se o rozumný pravicový program, neonacisty a extrémisty ze svých řad vylučují - ono je to tím, že je hodně přitahují. Ani Wikders, ani AfD nejsou mým šálkem čaje, ale nehodlám jim křivdit. Ono pro Evropu bude asi největší tragédií výsledek rakouských prezidentských voleb, ať už vyhraje Norbert Hofer nebo Alexander Van der Bellen, obojí bude porážkou zdravého rozumu.

20

Odpovědět

+-HoNY-4) Na co konkrétně odkazuje "výše"?
5) Aha. Já vás prve pochopil, že tu nic takového nemáme. Jestli to bylo myšleno, že máme, ale vybouchlo to, tak pardon. Není spor.
6) Není spor. Ale ten plán se dle mého nedá vymyslet (resp. ne funkčně), pokud se budeme hádat, kdo kdy a kolik.
8) KSČM a českou scénou bych moc neargumentoval. Většina partají dělá svému světonázoru ostudu, místo aby se ho snažila naplnit.
Geert Wilders je s LePenovou v euroklubu, takže ne, nevidím ho jako "alternativní přístup".
Ti lidé, kteří zakládali AfD v době krize, už v ní nejsou. Asi ji už taky nepovažují za rozumnou alternativu. Její evropská reprezentace se rozhádala, a europoslanci za ní zvolení jsou ve třech aliancích. Většina u neoliberálů, ale ti už ve straně nejsou. Jeden u libertariánů (tady bych do určité míry sdílel vaše stanovisko o nekřivdění) a jeden s Wildersem a LePenovou.

11

Odpovědět

+komunard4) Aha, už vím, kde došlo k nedorozumění - ztratilo se to mezi řádky - Oliver poukazoval na internační tábory Němců a Japonců v USA a potom ještě na vrácení Židů těsně před válkou, teď už ta moje narážka na alibismus s nezmíněním na to, jak UK zacházela s Židy mířícími do Palestiny dává smysl, ne?
5) Existuje to pouze na papíře, protože státy nemají agendu na řešení takového přílivu, prakticky kdokoliv v Německu dostane azylový dům (proplácený státem, rozjíždí se to tam podobně jako obchod s ubytováním lidí v exekuci u nás), začnou zkoumat identitu, dostane kapesné a současně volný pohyb kamkoliv se mu zamane. On je to spíše důsledek nevůle zemí to jakkoliv racionálně řešit. Neexistuje nic jako „centrální registr uprchlíků“, ve výsledku pak běženec zažádá o azyl v Řecku a vydá se Německa a po cestě se několikrát registruje. Z toho například v Česku ho zavřou do detenčního centra v Bělé a zabaví mu veškerou hotovost a cennosti. Pokud to během 60 dnů nijak nevyřeší, tak ho s holou prdelí pustí na svobodu. Pak se všichni diví, že takový člověk krade. Důsledkem toho jsou tábory jako „Džungle v Calais“. Stejně tak nikdo se nestará o to, aby byli žadatelé o azyl, kteří páchají vážnější trestné činy byli deportováni (tím nemyslím nelegální překročení hranice, které statisticky tvoří asi třetinu trestných činů, ale sexuální útoky, rabování, krádeže...)
6) samozřejmě, že nikdo nikdy nebude mít 100% plán, ale on to nikdo operativně neřeší a nepracuje na hledání řešení. Skupina politiků žije absolutně mimo realitu a předpokládá, že ti lidé jsou stejní jako oni sami. A pak se samozřejmě diví stejným způsobem, jako Marie Antoaneta „nemají na pečivo? ať jedí koláče“ a celé řešení uprchlické krize vypadá jak „jízda na mrtvém koni“. Body 5 a 6 spolu úzce souvisí, protože nevidím jiný výsledek než „tatíky od rodin bránící evropské hodnoty vypalováním ubytoven s uprchlíky“ :-(
8) Necháme to být, ono je to opravdu na delší debatu a už se dostáváme někam jinam než je video

00

Odpovědět

+-HoNY-4) Popravdě pořád se tak úplně nechytám. Je to míněno tak, že tábory jsou jaksi standardní postup?
5+6) Problém je, že vlna byla událostí Evropského rozsahu. Národní státy ani pořádně nemůžou mít aparát na jejich zvládnutí. Měla by je mít EU, ale ta je nemá, protože by jejich existence omezila vliv států víc, než jsou jejich představitelé ochotni připustit. Politické elity jsou jistě do značné míry odtržené od bezprostředních příčin a následků. Ale mají li funkční aparát, nemusí mít toto odtržení nějak zásadní důsledky. Jenže oni je nemají, a to je průser. Co se týče popisu aktuální situace, jakož i vyhlídek na zlepšení, vidím to podobně nadějně a optimisticky jako vy.
8) O. K.

01

Odpovědět

+komunard4) Ano, důstojné tábory by měly být řešením - něco jiného bylo nespravedlivé vracení židů/Židů do Evropy před válkou, něco jiného byla internace Japonců a Němců v USA a něco jiného byla internace Němců na Britských ostrovech v době vrcholící bitvy o Británii. Stejně tak to nelze srovnávat k potápění lodí s židy/Židy (a jejich následné zavírání do přeplněných sběrných táborů), kteří odcházeli po válce z Evropy do Palestiny.

Pobyt v táborech by měl mít režimy rozdělené na tři fáze:
a) s izolací od světa (nemožnost opustit areál), tábor se zděnými domy s ubytováním na úrovni bydlení v Evropě - je to taková vstupní stanice, než se prověří zdravotní stav a identita; dlouhodobě by se týkalo pouze lidí, u kterých není možné prokázat jakoukoliv identitu a ekonomických imigrantů bez vzdělání, které čeká vyhoštění a také nepřátelských entit - tedy něco podobného, co potkalo tisíce nacistů, kteří před druhou světovou pochodovali se vztyčenou pravicí New Yorkem. Kromě několika výjimek by tyhle tábory měly stát už na pobřeží Afriky a ve státech na Blízkém východě, ovšem financovány a spravovány Evropou

b) integrační centrum: místo kde bude snaha udržet rodiny pohromadě, příprava na začlenění do společnosti, výuka jazyků apod. přirovnal bych to k dovolenkovým kempům s polopenzí ovšem opuštění areálu pouze v doprovodu vychovatele, takový režim by trval nejspíše rok a půl dva

c) centrum pro azylanty s volným režimem: uprchlík sice rozumí jazyku, chápe místní hodnoty, ale těžko si bez prostředků koupí dům nebo najde pronájem, na druhou stranu si už našel práci, snaží se uživit svoji rodinu a je samostatný. V této fázi by měli být připravování na to, že státu začnou splácet náklady spojené s předchozími body (zaplacené prostředky by se jim měly alespoň částečně započítat do sociálních a zdravotních odvodů). Přirovnal bych to k různým nízkoprahovým centrům pro samoživitelky a lidi v nouzi - je to dotované, ale pomáhá to lidem se zvednout ode dna a chovat se zodpovědně

5+6) OK, tady se shodneme, že tak velká katastrofa je mimo schopnosti národních států se s tím vypořádat, pokud odmítají vzájemně spolupracovat.

00

Odpovědět

+-HoNY-4) Už v tomhle stručném popisu vidím místa, která by byla předmětem sporů, pokud bychom byli zrovna my dva pověření realizací projektu. Ale v dnešní situaci by to bylo hledání blech v jednorožčím kožichu. Takže řeknu jen, že se základní myšlenkou souhlasím.

01

Odpovědět

Přátelé, vaše autentické pravicové názory na mne udělaly dojem, ale já bych místo uprchlíků střílel radši levičáky. Došel jsem totiž k názoru, že uprchlík v zemi bez levičáků moc škody neudělá, zatímco levičák i v zemi bez uprchlíků jo. Zamysleme se nad tím.

3010

Odpovědět

No nevím, jak si přišel na svou hypotézu. Ale v Německu je to právě "levíčácká" CSU, která drží kancléřku Merkel na uzdě a jejich výpady proti uprchlíkům míří na sociální témata (levní a nevzdělaní uprchlíci jsou konkurencí našim zaměstnancům).

Naopak "pravičácký" Blok proti islámu se u nás dokonale znemožnil, ODS a TOP09 stále hledají svou identitu po dutých a prázdných topolech, nečasech a fialkách.

16

Odpovědět

+orcinusorca2016CSU je na německý poměry ještě relativně pravicová, ty bych nechal žít. A ani tu Merkelovou bych ke zdi neposílal. Tam jsou jiný experti: SPD, Die Linke, Die Grünen.

Česká pravice je na tom bídně, to jo. BPI (a jejich odrůdy) dementi bez šance, Okamura dement (bohužel) s šancí. TOP 09 - nejvíc nesympatická strana v historii. Svobodní - absolutně neschopní a po krajských volbách snad definitivně mrtví. Asi budu volit ODS, ale radost z toho nemám ani trochu.

34

Odpovědět

+MoggsOsobně bych favorizoval STAN, pokud se nespojí s Kalouskem.

Ona i ta levice neví, co by roupama-ČSSD je největší neplatič v historii, KSČM je nevolitelná.

30

Odpovědět

+orcinusorca2016Topku budu soudit až podle nového programu, i oni sami vdíí, že Antibabiš už nestačí.

20

Odpovědět

+YannJá vidím Babiše jako "AntiKalouska". Jestli to v následujících volbách bude ještě stačit? Nevím.

Pokud se STAN bude prezentovat jako "AntiBabiš", který drží slovo a maká, tak má možnost získat dvouciferný výsledek.

20

Odpovědět

A bude s ním taky video o Trumpově vítězství?

171

Odpovědět

Zatím bohužel ne, jelikož video není dostupné v naší oblasti. Ano, dá se to obejít přes proxy, ale není to řešení, které by většina návštěvníků uvítala.

21

Odpovědět

Dá se najít přeložené s titulkami na české HBO, jestli chceš. Tady:
https://www.youtube.com/watch?v=x_WsvFuXZFE

50

Odpovědět

+RyelSupr, děkuju!

10
Další