Lechtání je mučení

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:208
Počet zobrazení:14 471

Většina z nás určitě na YouTube nebo Facebooku viděla některé video s roztomilým okatým zvířátkem jménem outloň. Outloni vypadají jako roztomilé opičky, co požírají banány a zatínají pěstičky, když je polechtáte. Je ale správné chovat tato zvířátka jako domácí mazlíčky?

Petici, která je ve videu zmiňována, můžete podepsat zde.

Přepis titulků

Možná jste už viděli nějaké YouTube video s roztomilým outloněm, kterého chovají jako mazlíčka a lechtají. Jenže to, co jste pokládali za roztomilé, je ve skutečnosti týráním. Mnoho outloňů kvůli těmto videím neskutečně trpí při nelegálních obchodech. Kdybych vám řekl, že před tím, než je outloň prodaný, odstraní mu zuby... bez uspání nebo umrtvení... pořád byste to video sdíleli s přáteli? Kdybych vám řekl, že tento outloň zvedá ruce, protože je vyděšený a snaží se bránit vylučováním jedu ze svých loktů...

pořád by vám to přišlo roztomilé? Tisíce outloňů jsou surově vyrvány z přírody a prodávány na ulicích nebo trzích... Opravdu chcete takový obchod podporovat? Outloně pašují v malých přeplněných bednách bez přístupu vzduchu spolu s tělíčky těch, kteří transport nepřežili. Kdybych vám řekl, že ostré světlo je pálí v očích... že většina outloňů chovaných v zajetí trpí podvýživou a že v divočině outloni putují na dlouhé vzdálenosti během noci...

pořád byste si mysleli, že je přijatelné je zavírat do klecí? Kdybyste viděli to, co veterináři z Mezinárodní zvířecí záchrany, věděli byste, že obchod s outloni musí přestat, než bude pozdě. Prosím, připojte se ke mně a pomozte odhalit pravdu. Jmenuji se Simon Reeve a jsem televizní dokumentarista, který měl to štěstí vidět outloně ve volné přírodě. Prosím, nepodporujte krutý obchod s outloni k domácímu chovu. Podepište petici a společně můžeme odhalit pravdu a ukončit utrpení.

Podepište petici, odhalte pravdu a společně... můžeme ukončit utrpení. Děkuji. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asiati!

10

Odpovědět

opravdu s nimi soucítím... v případě nebezpečí také zvedám lokty a podpažím odstrašuji nepřátele.

31

Odpovědět

Musím se přiznat. Chovám exotické plazy. Ale mám s tím etický problém. Asi jako pit alkohol a kouřit. Z toho důvodu chovám pouze zvířata která byla odchovana v zajetí. Má to spoustu výhod. Neděsí se když projdu kolem teraria, namaji parazity se kterými v přírodě žijí v rovnovaze ale v zajetí je zabíjí... a tak dále myslím ze i takový doma odchovana outlon by bez problémů zvládla lidskou přítomnost a nemuseli se mi trhat zuby atd. Problém je ze když si koupím jesterku od chovatele který k šikovný a dokáže jim udělat podmínky ve kterých se množí, tak ten člověk si to pochopitelně nechá zaplatit a tak je odchovance zvíře tak dvakrát až třikrát dražší než zvíře od pašeráků... myslím ze není problém když se chce někdo obklopit krásnými zvířaty, problém je když ta u toho trpí a tomu se dá zabránit... Ale jako všechno... morální řešení je drahý. Z toho důvodu většinou nekuluju fair trade čokoládu.

10

Odpovědět

Viděla jsem dokument, ve kterém se věnovali domestikaci divokých zvířat. Volně žijící zvířata potřebují minimálně 6 (!) generací, než se adaptují na domácí odchov. A to jsou pouze ve stavu, kdy se nebojí lidí a v domácím odchovu vyloženě netrpí. Na opravdovou domestikaci (jako třeba u koček, psů, koní...) potřebuješ mnohem víc času a generací. Tím samozřejmě nechci říct, že je domestikace nějak špatná a neměla by se dělat, jen to trvá mnohem déle, než si většina lidí uvědomuje, a druhá nebo třetí generace po odchyceném volně žijícím jedinci opravdu není adaptovaná na život v zajetí....

20

Odpovědět

+Terka ČerveňákováTo není pravda. Mimochodem jak se pozná ze je zvíře domestikovane? Netahá na obojku? Ne cha se pohladit? Jsou včely domestikovane? Šest generací? To jako ze když vezmu třeba zvíře které dosahuje pohlavní dospělosti za měsíc tak mám za šest měsíců domestikovane zvíře? Nepodleha to náhodou přírodními výběru? Co je to za blbost?

22

Odpovědět

+Lejno karnevalHele klídek kovboji.... Jen interpretuju co jsem slyšela v tom dokumentu. Bohužel už si nepamatuju jak se jmenoval, jinak bych ti to samozřejmě řekla, aby sis to mohl vyřídit s autorem těch blbostí. Koukám zas jeden co nesnese odlišný názor a za klávesnicí je hrdina...

31

Odpovědět

+Terka ČerveňákováNezlobte se na mě ale takových interpretací udělám za hodinu stoh. Ja tvrdím jediné. Lidé by meli mít možnost chovat i exotická zvířata, ale ta by se do soukromého chovu měla dostat již jako nařízena v zajetí. Ma to i další efekt. Když kupuju leguany za 1500 místo za 500 tak si ho víc vážím.
Další věc je ze to v mladých lidech (ja začal v 15) probouzí zájem o přírodu a mají povědomí oprostředí za kterého daně zvíře pochází.
Ja než si koupil první zvíře koupil tak jsem přečetl jistě množství literatury... Ale nic to není na tom ze dovazeni byt i legální zvířat z přírody by se dít nemělo pro komerční využití. Takové zvíře by mělo být dodáno pouze zkusenemu chovateli a pouze v případě ze není možné jej sehnat z odchodu.

00

Odpovědět

+Lejno karnevalOprava
Nařízena - odchovana
Obchodu - odchovu

00

Odpovědět

A na co konkrétně ty plazy proboha potřebuješ? A co bys dělal s outloňem? Fakt, skvělej názor...

12

Odpovědět

+StifyOutlone nechci. Proč lidi v paneláku chovají psy? Tvrdím ze ti jsou skutečně trápení... celý den jsou doma o samotě a přitom si přeji mít lidskou společnost. Moji plazy budou mít v hovnech pravděpodobně známky nižšího stresu než zvířata v přírodě.

Za chyby se omlouvám. Z částí aitokorektura z částí překlepy na mobilu a samozřejmě z částí neznalost jazyka mého mateřského.

00

Odpovědět

+Lejno karnevalSúhlasím s vašim názorom, ale to že zvieratá prežívajú v zajatí menej stresu podľa mňa nevypovedá o kvalite ich života. Keby ste zavreli človeka od mimina do jednej miestnosti, celý život ho živili a poskytli mu kvalitné prostredie v rámci tej jednej miestnosti, tak by sa tiež určite nedalo povedať že by žil v strese, ak chápete kam tým smerujem ...

00

Odpovědět

+JojoChápu. Ale bohužel nesouhlasím ani s Vámi. Zvířata nepotřebují podněty. Nebo lépe řečeno většina podnětů je pro ně stresující. Nemluvím o zvířatech která jsou skutečně schopna prožívat nudu. Zatímco člověk který by žil v jedné místnostitak by po chvíli stres začal prožívat. Jsem o tom přesvědčený ale důkaz kde nic tu nic... dokonce si i troufnu tvrdit ze mora stresu je důležitý znak pro kvalitu života... méně je vždy lépe.

00

Odpovědět

Podobný prípad je aj s Hačikom, ale to je vedľajšie. Celkovo nechápem potrebu domestikovať si za každú cenu čo najmenej mainstream druh zvieraťa. To už fakt ľuďom nestačia mačky a psy. Veď tie ako tak s nami dokážu žiť aj to si ich niektorí nevedia vážiť, resp. ich prínos pre domácnosť a potom končia znivočené v útulkoch. Módny trend kupovať si exotické zvieratá za účelom ohúrenia a snahy sa dostať do centra pozornosti je skôr prejavom úbohosti a vnútornej nevyrovnanosti. Ak ma známi neradi navštevujú, asi budem k*etén. :) Nechajme prírodu žiť po svojom aspoň v tých rozmeroch, v ktorých je to ešte zatiaľ možné. Skvelé video. Viac takých. Viac takéhoto osvietenstva.

200

Odpovědět

Lidi na celém světě mučí a zabíjejí zvířata nejrůznějšímí hrůznými způsoby. Díky internetu se to dozvídáme. Dřív jsem neměl ani tušení, že lidi jsou až takoví hovada. Upřímně doufám, že lidstvo vyhyne dřív než se vyvine natolik, aby mohlo osídlit i jiné planety. Pochybuju, že ve vesmíru je krutější tvor než člověk.

2213

Odpovědět

Vetřelec nesouhlasí.

252

Odpovědět

môžeš začať sebou...

02

Odpovědět

Jasně protože jenom lidi jsou zlí a každej ufounek rozdává kytičky a blinká duhu...

20

Odpovědět

Dík za video, dobrý vědět, koupim si radši psa.
https://www.youtube.com/watch?v=RGkb6J4DUJA (fun begins at 1:05)

310

Odpovědět

Uvědomuješ si, že propagace týrání zvířat je trestný čin? Hezkou basu retarde.

23

Odpovědět

+CerberusDěkuji za bezplatné právní poradentsví, dobrý muži.

103

Odpovědět

+MoggsPropagace týrání psa je trestný čin prej. Ty seš dobře vymletej pakoň...

Jedině tak ve sbírce zákonů pana Kačírka z Kouzelný školky :-D

42

Odpovědět

+Cerberusodpusti si tu hystériu :)

22

Odpovědět

+ehmAle má pravdu, v zákoně na ochranu zvířat proti týrání to je zakotveno

01

Odpovědět

+Yann(Technicky vzato nemá, protože to není trestný čin, ale přestupek s pokutou max. 200 000 Kč.)

50

Odpovědět

:D to neni týrání to je tradice. Navíc v bulharsku mají jiný zákony.

20

Odpovědět

Ok presvedcili jste me, jdu se jednoho koupit.

168

Odpovědět

ten děda jen závidí že není tak roztomilej jako outloň xd, hned si jdu jednoho koupit, je to tak krásný, ňuňuňu
stejně každej chytrej člověk, ví, že zvířata bolest necítí (nejsou to lidi lol)

416

Odpovědět

Ty pokusy o trollení jsou tady fakt čím dál slabší...

332

Odpovědět

Pokud bude poptávka tak si z té petice nikdo nic dělat nebude, možná si s ní vytřou p***l když bude na nějakém tenkém papíru. Jediné co se může udělat je že se zkrátka tohle video pošle dál.

25

Odpovědět

Určitě je dobře, že se o tom informuje. Proti všem podobným zvěrstvám by se mělo bojovat. Nelíbí se mi ale, jak se mi ten pán snaží vsugerovat, že ten obchod podporuji a nesu na něm část viny, minimálně jsem takový pocit z toho videa měl.

190

Odpovědět

Myslím, že se ten pán nezlobí přímo na tebe. Teda záleží asi na tom, koliks dneska trápil zvířátek. :)

110

Odpovědět

+KatkaZabil jsem 2 mravence tak nevím no :( Mě šlo jen o to, jakým způsobem to podal. Stačilo říct, že lechtání outloňů je týraní, místo toho "možná jste viděli lechtání outloňů a přišlo vám to roztomilé, co byste ale řekli tomu, že to je týrání".

04

Odpovědět

+KiJiAle tak to je. Právě tím, že to někomu přijde roztomilé, tak si pořídí vlastního a podporuje obchod (samozřejmě ne každý, ale většina nákupů těhle zvířat je právě proto).
Tím, že nám to nepřijde už po tomhle videu roztomilé, to třeba občas někde řeknem, napíšem a nebudeme likama a sdílením podporovat to, že je to tak "roztomilé".
Takže ano, vlastně tím, že nám to přišlo roztomilé a někdy to likeli, sdíleli nebo tak, se částečně podílíme na vině.
I když je fakt, že tohle video je spíš cílené na Američany a podobně, že v naší zemi se většinou exotická zvířata jen tak z hecu nekupují.

10

Odpovědět

sakra co je tak špatného na kočkách, že potřebujou outloně?
http://jyxo.info/uploads/C8/c8b1dae59e62e2b39a97062cbed99794f4b8512b.jpg

300

Odpovědět

Bylo skutečně nutné sdílet fotku, abychom poznali kočku? :-D

112

Odpovědět

+MachrPostla to kvoli ociam, ktore maju podobne.

22

Odpovědět

+....tak tak... a taky proto, že je to moje fotka mojí kočky :D Ale všichni říkají že má oči jako lemur :D

22

Odpovědět

Tohle zacházení je opravdu hrozné, ale nemůžu si pomoct, ten chlap vážně vypadá jako outloň.

410

Odpovědět

Musel jsem dát like. I když se zuby, tak ten pán opravdu vypadá jako outloň.

40

Odpovědět

Okrem domestifikovaných, žiadna zver nepatrí do baráku... Každému normálnemu človeku je to jasné aj bez pojebaného videa.

262

Odpovědět

Kdyby většina lidí byla "normálních" (v tom smyslu v jakém to používáš ty), tak by se nejspíš neděla velká spousta špatných věcí. Bohužel většina lidí nemá ani potřebné znalosti, ani zájem si je získat, ale zato spousta lidí má dost peněz na to, aby si vymohli kdejakou pitomost...
Proto si myslím, že takováto videa jsou celkem užitečná právě proto, že se dost možná dostanou i ke spoustě "nenormálních" lidí a možná některé z nich odradí od nějaké blbiny - třeba od koupě zvířete o kterém nic neví.

91

Odpovědět

+Katka1) Väčšina ľudí je normálnych (preto je to normalita) ľudí je ale 7 miliad, logicky bude hromada chorých bastardov....2)Tieto videá sú k hovnu. Kto to chce si to kúpi. Navyše keby tá trápna petícia zabrala, stalo by sa zvieratko luxusnejšie, drahšie a chytali by ich ešte viac... čiže efekt úplne opačný...

04

Odpovědět

+ehmNu, tady zajisté nabízíš spoustu otázek hodných diskuse, ale asi je bude stačit zmínit...
1) Lidí je 7 mld rozložených v různých zeměpisných oblastech, logicky nemohou mít všichni stejná kritéria pro "normálnost" (ve smyslu běžnosti). Normálnost se dá posuzovat podle kulturních a jiných menších celků. Posuzovat tedy "normálnost" u kohokoliv ve vztahu k celkovému počtu lidí na planetě je trochu zcestné a matoucí. Pokud vím, tak cca třetina lidí planety jsou příslušníci pouhých dvou států, znamená to tedy že tyto dva státy určují, co je "normální"? Neznamená. Většina lidí na světě například určitě nezdraví slovy "dobrý den", ale u nás je naprosto normální tak pozdravit. Většina lidí na světě nemá světlé vlasy, přesto je pro nás (jakožto pro lidi z oblasti kde v posledních staletích světlovlasí lidé prostě byli) normální je mít. Technicky vzato je u nás normální být i "chorý bastard". :-) Ale zase u nás není normální povyšovat třeba hmyz na úroveň člověka (z etického hlediska), což je určitě naprosto normální pro určité kulturní celky.
2) Tato videa možná nic nepřináší tobě, ale to o nich vlastně nevypovídá vůbec nic. Kdo takové zvíře chce, samozřejmě si ho koupí, ale jak už tu v diskusi psal Mike (o pár vláken výše), alespoň se takovýmito videy rozšiřuje povědomí o tom, co toto zvíře potřebuje k životu a že jeho reakce na nějaké škrabkání je vlastně projev stresu.
3) Zvířata jsou samozřejmě lovena a prodávána do určité míry nezávisle na tom, kolik lidí ví že je to špatně, ale tím že se rozšiřuje povědomí o tom, co všechno je špatně a proč se zkrátka zvyšuje šance, že bude méně kupců a větší zájem většiny lidí třeba alespoň hlásit když náhodou přijdou na to, že někdo nelegálně obchoduje se zvířaty.
Mimochodem takovéto "trapné petice" mohou být, jak říkáš, k ničemu. Ale také každá z nich můžeš nastartovat vývoj zajímavým směrem. I kdyby jenom tím, že třeba teď náhodou zaujme člověka, který možná za pár let bude schopen v dané problematice něco opravdu změnit. A to stojí za to alespoň to nebojkotovat, ne? :-)
Přeji pěkné jaro,
Katka

00

Odpovědět

Konečně nějaké pořádně vtipné video. Takhle jsem se už dlouho nenasmál.

1218

Odpovědět

málo kyseliny

30

Odpovědět

Nejdřív jsem si myslel že je to vtip, dokud neukázali jak jim ty lidi stříhají zuby a že prožívají spoustu utrpění.. ...strašný...

621

Odpovědět

je to vtip, oni z nich dělaji kožíšky

11
Další