Anihilace – Umění sebedestrukceLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:5 236

Tato Lekce ze scénáře zkoumá film Anihilace režiséra Alexe Garlanda, ukazuje základní témata tohoto filmu – duplikace, mutace a sebedestrukce – a způsob, jakým jsou ta témata vyjádřena. I u tohoto videa samozřejmě platí varování před spoilery.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael, toto jsou Lekce ze scénáře. Každý žánr přináší nějaká očekávání, která určují, jaké příběhy se v něm vypráví a jakými tématy se zabývá. A jak řekl Alex Garland, autor a režisér filmu Anihilace: "Sci-fi je asi nejlepší žánr k otevřenému zkoumání základních myšlenek našeho bytí." Když jsem začínal, vždycky mi přišlo, že ty myšlenky musím do příběhů nějak propašovat, ale časem mi došlo, že u sci-fi jsou velké myšlenky posláním, nemusíte se za ně stydět, dokonce jsou podporovány.

Dnes bych se rád podíval na to, jak Anihilace přetváří biologické, existenciální koncepty v narativní prvky. Chci ukázat, jak jsou potom vyjádřené v každém aspektu příběhu, od postav přes prostředí k nestvůrám, které v něm žijí. Také se chci podívat, jak zničení zásadních prvků postavy vytvoří zcela mimozemský zážitek.

Podívejme se na Anihilaci. ZKOUMÁNÍ MYŠLENEK Na první pohled je Anihilace o skupině vědců, kteří se snaží pochopit podivný fenomén. Vyrazí za mimozemskou hranici zvanou Shimmer, do oblasti, kam vyrazily celé týmy vědců, jen aby se tam beze stopy ztratily. Ale tato premisa je použita k objevování hlubších témat jako duplikace, sebedestrukce a mutace.

Ty všechny jsou představeny na začátku při krátké lekci biologie. Toto je buňka. Jako všechny buňky se narodila z jiné buňky. Ukážou nám, jak buňka tvoří nový život pomocí duplikace. Ale není to normální buňka. Buňka, kterou vidíme, je z nádoru. Je to rakovinná buňka. Produkt našich těl, který nás časem může zabít. Sebedestrukce. A jak řekne Lena později při vzpomínce na tuto chvíli: "Rakovinu můžeme popsat jako mutaci, která způsobuje nekontrolovaný růst.

Mění nás." Mutace. Tyto koncepty jsou inspirované přímo základními aspekty života, jak se tedy dají zkoumat v příběhu? V Anihilaci jsou pro vyjádření tématu sebedestrukce použity postavy. Každá postava v Anihilaci se nějak potýká se sebedestrukcí. Všichni tu jsme poškozené zboží. Anya je střízlivá, takže závislačka, Josie nosí dlouhé rukávy, protože nechce, aby byly vidět její jizvy.

Já jsem také někoho ztratila, dceru. Leukémie. Ventress, která expedici vede, používá misi jako cestu k sebevraždě. Ventress měla rakovinu, neměla se vrátit. A Lena, hlavní hrdinka, se dobrovolně přihlásí, aby si odpykala své sebedestruktivní chování. Během filmu se dozvíme, že Lena měla milostný poměr, částečně i proto její manžel překročil Shimmer s dřívější expedicí. To vedlo k jeho vlastní sebedestrukci.

Každá postava představuje variaci na téma sebedestrukce. Představování tématu přes postavy je strategie vlastní všem žánrům, ale sci-fi se výborně hodí na vyjádření abstraktních témat pomocí světa příběhu. V Anihilaci je pomocí světa vyjádřené téma mutace. Výběr prostředí může pomoci vyjádřit myšlenky a znázornit cestu hrdinů. V Anihilaci je příběh zasazen do oblasti Shimmer, místa neustálé mutace.

- Další mutace. - Jsou všude. Zhoubné jako nádory. To je jedna z výhod sci-fi, autor si může vymyslet svět, který ztělesňuje myšlenku. Co kdyby mutovalo DNA všeho živého v určité oblasti. Jaké prostředí by to vytvořilo? Jaká zvířata by tam člověk našel? Díky přijetí žánru sci-fi se dá koncept mutace vyjádřit doslova, v řadě krásných květin nebo v děsivé stvůře.

Sheppardová! V jedné z nejvýraznějších scén filmu je pomocí mutace obměněna klasická hororová scéna. Thorensenová ztrácí kontakt s realitou a spoutala své kolegy na židlích, když najednou zaslechne hlas Sheppardové, kterou předtím zabil medvěd. - Pomoc! Pomozte mi! - Cass. Ale není to Sheppardová. Je to medvědu podobné stvoření, které ji zabilo. Zmutovaná čelist, holá, zvláštně zbarvená kůže, rány.

Potom medvěd otevře tlamu a vyjde z ní lidský hlas. Ale v té oblasti se děje víc než jen mutace DNA všeho živého. Také to věci kopíruje jako buňka. Lena uvidí v lese divnou kopii srnky. Dům, ve kterém tým přebývá, je kopií Lenina domova. A ten Kane, který z té oblasti odejde a vrátí se k Leně, je kopie skutečného Kana, který spáchal sebevraždu. Ale nejdramatičtější příklad je ve vyvrcholení filmu, které je postavené na konceptu duplikace.

Žánr sice dovoluje tvůrčí svobodu, ale problém nastává, že se můžete dostávat do stále stejných situací. Ve finále Anihilace, kdy se Lena konečně postaví mimozemšťanovi, musel Alex Garland najít jedinečnou verzi velmi otřepané sci-fi situace. Když se zabýváme mimozemšťany, často je připodobňujeme nám. Třeba nás chtějí sníst, chtějí naši vodu, naše zdroje, ale to jsou lidské starosti. Něco nás motivuje, máme agendu, ale mimozemšťané nemusí mít agendu nebo motivaci.

Snažil jsem se ztvárnit zcela cizího mimozemšťana. V Anihilaci je mimozemšťan nepoznatelný. Toho je dosaženo popřením základního prvku, který pohání každou postavu v příběhu, touhy. Není jako my. Je jiný. Nevím, co chce. Ani jestli něco chce. Mimozemšťan nemá žádnou konkrétní motivaci a kvůli této absenci motivace je zcela nepředvídatelný. S jeho fyzickou formou se také vůbec nemůžeme ztotožnit. Když se Ventress rozpadne, objeví se nové tvary.

Nakonec tyto tvary splynou v jiný, naprosto nelidský. V tuto chvíli potkáváme toho mimozemšťana v jeho skutečné podobě. Fraktálové stvoření ze světa vizualizované matematiky, nekonečně složité, nevysvětlitelně se pohybující. Potom se stane něčím známějším. Narůstá, proměňuje se a složí se do humanoidní postavy. Bezpohlavní, bez rysů tváře. Má paže, nohy, hlavu a tělo člověka, muže nebo ženy, ale nic jiného.

Určitá duplikace Lenina tvaru. Tato myšlenka zrcadlové duplikace je vyjádřena nejen v jeho tvaru, ale i v návrhu celého vyvrcholení. Lena leze pokojem směrem ke dveřím k majáku, ale nedostane se tam. Humanoid se prostě objeví před ní, než se ke dveřím dostane. Není jasné, jak se tam dostal. Napjaté ticho. Potom Lena humanoida vší silou uhodí. Hned potom humanoid zrcadlí její pohyb, také ji uhodí, ale neuvěřitelnou silou. Humanoid ji napodobuje.

Bojuje sama se sebou. V posledních chvílích toho setkání humanoid zmutuje v přesnou kopii Leny. Nakonec se jí podaří uniknout, protože ho lstí přinutí k tomu, v čem jsou lidé v tomto příběhu nejlepší, k sebedestrukci. Anihilace je skvělý příklad filmu, který zkoumá nějakou myšlenku a přijímá žánr sci-fi za svůj. Základní proces, kterým se život šíří a vyvíjí, tu je vyjádřen prostředím příběhu a antagonistickými silami v něm.

To všechno je sjednoceno tématem lidského sklonu k sebedestrukci, čímž vzniká silný a fascinující filmový zážitek. Ukazuje to, jak po anihilaci může být stvořeno něco nového. Když Alex Garland adaptoval knihu Anihilace, zvolil neobyčejný přístup. Místo toho, aby scénu po scéně přebíral příběh, rozhodl se udělat adaptaci po paměti. Podle mě to vedlo k zajímavému filmu, ale pokud chcete slyšet původní text, můžete si dnes knihu Anihilace stáhnout zdarma z Audible.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uryvok z rozhovoru ked sa rozpravali, ze kazda z nich je "poskodene zbozi".

zena 1 - "Josie nosi dlhe rukavy, pretoze nechce, aby si videla jazvy na jej predlaktiach."
zena 2 - "Chcela sa zabit ? "
zena 1- "Myslim, ze naopak. Chcela citit, ze je nazive."

21

Odpovědět

Dialog je udělanej dobře, ale myšlenka není tolik originální, jak možná myslíš.

00

Odpovědět

+Jenda100To je to caro, ze kazdy si z toho dialogu moze odniest nieco ine. Ja som bral tak, ze ta holcina bola unudena k smrti... tak bolestou si pripominala ze zije.

00

Odpovědět

+/*-Ja sa v tom celkom vidim, v dnesnej nihilistickej spolocnosti. Snazim sa byt aspon optimisticky nihilista

00

Odpovědět

+/*-Jj, taky mám velký sklony k nihilismu, i když mám v životě snad všechno, co si můžu přát. Možná je už samotný problém, že o těchto věcech často přemýšlím. Pro mě by život neměl vůbec smysl, kdyby neexistovalo něco nás přesahujícího, tudíž asi ani nemám na vybranou jestli věřit, a proto se i snažím věřit v něco víc a chci.

00

Odpovědět

Anihilace byla blbost. Tohle video tam hledá něco, co tam není. To je jak s moderním uměním. Natočíte/uděláte něco, co nedává smysl a ostatní dělají, že v tom vidí to, co vy řeknete, jen aby náhodou nevypadali jak blbci.

1011

Odpovědět

Pravděpodobnější bude, že ty nepřiznáš, že to nějaké myšlenky má, protože jsi natolik omezený, že to stále nedokážeš pobrat, i když to máš naservírované. Lepší pro tvé ego je to zapřít. Logicky, je to podle knižní předlohy, ve videu máš argumenty a pochybuje, že by herci jako Portman či Isaac hráli ve filmu, který by byl jen vizuálním žvástem.

95

Odpovědět

+viky98Podobnou reakci jsem čekal. Spíše tys jim skočil na lep a když ti někdo vmete do očí pravdu, tak ji nechceš přijmout. Koukni se na pohádku Císařovy nové šaty a pochopíš, jak tohle funguje. ;) Portmanka určitě jo. Té slíbili feministickou propagandu a tak do toho šla. A Isaac se upíše každé blbosti. Nenapadá mě jediný dobrý film, ve kterém by hrál.

35

Odpovědět

+viky98Nahodou ma pravdu. To ze neco nechapes, neznamena, ze je to slozity. Jestli umis anglicky a ovladas hledani na googlu, tak si vyhledej ty teorie kolem tohodle filmu. Aplikovat se na to da tolik,kolikrat protichudnych myslenek, ze to jen potvrzuje to, co tady Moor napsal. Sice s nim nesouhlasim, ze to byla blbost, ale jinak ma pravdu. A ty se jeste navic pletes v tom, ze portman a isacs by nehrali ve vizualnich zvastech... Portman hrala v Thorovi a Isacs zase v Xmenech. Timto tvuj prispevek postrada validitu. Takze nakonec uz jen chci dodat, ze omezeny ses tady ty. Zijes si ve svy bubline,kde ti ego stoupne pokazde, kdyz uvidis obrazek v kazdym rozmazanym hovne na stene a mas moznost to zdelit svetu.

13

Odpovědět

+kivy89Mě se ten film nelíbil tak, jak si pravděpodobně myslíte. Avšak ten prvek oblasti, ve které mutuje flóra i fauna mě fascinoval natolik, že jsem to chtěl dokoukat. Ten konec jsem vůbec nepobral, ale to je spíš chyba tvůrců, že nedokázali myšlenku podat tak, aby byla přístupná na odkrytí. Třeba to tak ale natočit nechtěli. Nejde o složitost, dle mého je to spíš o nepřístupnosti. Vesmírná Odysea či Eraserhead se taky může zdát jako nesmysl, ale pravděpodobně to tak nebude. Pravděpodobně to jen není snadné rozkrýt. Jsou to atypické filmy, který hold dají smysl jen těm, co se snaží nahlédnout do nitra tématu. Vy jste tupý čecháčci. Snad si nemyslíte, že máte nějaký vhled? Portman hrála v thórovi, protože z toho má takový prachy, že bys tam hrál i ty, demente. Annihilation jí asi moc nevydělalo a místo něj mohla hrát v kterémkoli jiném. Očividně jí tenhle film v něčem zaujal. Isaac hrál ve sračkách jako X-Men Apocalypse, ale pak taky ve snímcích se zajímavým námětem (Ex-Machina) a nebo ve filmu Drive, který považuji za velmi dobrý a očividně nejsem sám.
Závěrem chci znovu promluvit o vás. Udivuje mě, že nemáte dostatek sebereflexe, abyste uznali, že určité věci prostě nepochopíte. Svět je obrovský, lidí je hodně a to vyžádá vybudovat si obrovský vhled, aby člověk dokázal různým interpetacím různých věcí pozozumět tak, jako samotný tvůrce. Vy jsme jen banda zakonzervovaných paniců, kteří se před mlhou schovají do svého domečku, který zaprdí a připraví se tak o možnost vnitřně vyrůst. Já jsem ten typ, který vyrazí vstříc mlze a bude v ní chvíli bloudit, dokud se nerozestoupí a já neobjevím něco nového. Doporučuji přehodnotit vaše smýšlení, protože neškodíte nikomu jinému, jenom samy sobě. Měli byste více toužit po poznání, protože rozum je nejvyšší podstatou lidského bytí. Jestli to tak necítíte, tak nejste lidi, ale...ale hovna.

41

Odpovědět

S filmem jsem byl náramně spokojen.

72

Odpovědět

Film jsem viděl a asi nejsem dost chytrý abych ho dostatečně ocenil
dobrý sci-fi které mi ale díru do hlavy jako třeba Interstellar neudělalo

73

Odpovědět

Knihžná trilógia je lepšia.

21

Odpovědět

Anihilace se mi hrozně líbila, ale u Autority jsem se po většinu knihy hrozně nudil, takže jsem se do Adaptace už ani nedokopal... Možná časem.

00

Odpovědět

Anihilace považuji za největší překvapení za posledních několik let. Sice se to nelíbí každému (pro někoho to je opravdu znepokojující zážitek), ale já to považuji za naprosto parádní filmařinu, od scénáře přes provedení až po herecké výkony. Některé scény (mluvící zmutovaný méďa) jsou už legendární + hudba z toho dělají opravdu parádu.

125