Ďábel nosí Pradu – Prvních deset stranLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:3 918

Možná nemáte film Ďábel nosí Pradu v paměti jako zvlášť výjimečný snímek, ale scenáristicky velmi dobře zvládá svůj úvod a skvěle připravuje diváka na to, co má teprve přijít. Jak toho dosáhl, vysvětluje Michael v dalším ze svých rozborů hollywoodských scénářů.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Jedna z nejtěžších částí scénáře je jeho začátek. Pokud nepřijdete na to, jak uvést příběh tak, aby to bylo efektivní i poutavé, vaši diváci můžou rychle ztratit zájem. Jak píše Syd Field v knize Jak napsat dobrý scénář: „Všechno ve scénáři spolu souvisí, takže je důležité na začátku uvést všechny důležité složky příběhu. Máte 10 stran na to, abyste čtenáře zaujali, takže musíte svůj příběh uvést okamžitě.“ Ďábel nosí Pradu v tomto ohledu odvádí skvělou práci.

Dnes se chci vydat na exkurzi do prvních deseti stran scénáře. Prozkoumat různé techniky, které používá, aby uvedl postavy a děj. A pochopit, jak se s každou stranou noříme hlouběji do světa příběhu. To je vše. Podívejme se na film Ďábel nosí Pradu. SCÉNÁŘ – PODLE ROMÁNU (POZOR, SPOILERY!) STRANA 1 SETKÁNÍ S PROTAGONISTKOU Scénář Ďábel nosí Pradu neztrácí čas a hned nám představí hlavní hrdinku.

Scénář začíná takto: „ROZTMÍVAČKA ZAPAŘENÉ ZRCADLO …setře ho ANDY SACHS, dvacítka, hezká, ale ne okouzlující, chytrá, ale naivní, vlasy zabalené v ručníku, čistí si zuby.“ Místo sledování pouze Andyiny ranní rutiny scénář dělá něco zajímavějšího.

„Proložíme záběry na ANDY a… sledujeme 3–4 dívky, jak se připravují. Do záběru vklouzne šuplík s asi 40 rtěnkami. Jedna z dívek si opatrně na rty nanese lesk na rty, Andy si nanese třešňový balzám na rty.“ První strana využívá porovnání, aby výstižně uvedla, kým naše protagonistka je – ukáže nám to, kým není. Zatímco ostatní ženy přepečlivě vybírají, co si vezmou na sebe, Andy prostě sáhne po tom pohodlném a praktickém, protože se zajímá o něco jiného.

„Andy srovná hromádku výstřižků z deníku Northwestern, podepsaných ANDREOU SACHS, a pyšně je vloží do své škaredé aktovky typu vysokoškolského absolventa.“ Jen na 3/4 strany scenáristka Aline Brosh McKenna sdělí vše, co potřebujeme o naší hrdince v tu chvíli vědět: Nezajímá ji móda a studovala, aby se stala novinářkou.

Na konci první strany Andy vejde do kancelářské budovy, ale udělá chybu. Kde najdu personální oddělení Elias-Clarke? Děvenko, musíš na západní 57. ulici. To ukazuje, jak je Andy nezkušená. Je to ukázka popisu její postavy ve scénáři: „Chytrá, ale naivní.“ Takové příklady jsou však i na následujících stranách a tato scéna narušuje spád celé sekvence, a nejspíš proto chybí ve výsledném filmu.

Popravdě skoro celá druhá strana scénáře byla vystřižena. Místo toho film rovnou přeskočí na chvíli, kdy Andy vstoupí na recepci Runwaye, kde je nám představena dramatická otázka, expozice a co je v sázce. Na třetí straně Andry potkává první důležitou vedlejší postavu. Andrea Sachs? - Ano.

- Výborně. Personální oddělení má jistě podivný smysl pro humor. „To je EMILY. Vypadá jako elegantní módní fanynka, ale stíhá ji dávka stěží potlačované úzkosti.“ Během filmu bude Emily Andyiným protějškem – někým, komu na módě záleží, ale komu schází sebevědomí. Ale na prvních stranách nám slouží jako průvodce po světě časopisu Runway, tedy světem příběhu.

Emily prohlídku začne vysvětlením, proč hledají novou asistentku. - Hledáš náhradu? - Snažím se. Miranda poslední dvě holky vyrazila po pár týdnech. Hledáme někoho, kdo tu dokáže přežít, chápeš? Zde Emily vysloví dramatickou otázku scény: Dostane Andy místo Mirandiny asistentky? To si poté žádá otázku: Kdo je Miranda?

Panebože, budu předstírat, že ses mě na to nezeptala. Je šéfredaktorkou Runwaye. A legendou. Pracuj pro ni rok a přijmou tě v kterémkoli časopise. O tenhle post stojí miliony holek. Těmito slovy Emily připravuje půdu pro Mirandu a zároveň uvádí, co je v sázce: tato práce je cenná.

Emilyina prohlídka končí na konci strany čtyři. Na čtyřech stranách jsme poznali postavy, dramatickou situaci a svět příběhu. Takže na straně pět jsme připraveni uvést sílu antagonistky. Existuje mnoho způsobů, jak uvést surovou sílu antagonisty. V Ďábel nosí Pradu je Miranda prodchnutá mocí skrze reakce ostatních postav. Panebože. Ne, ne, ne!

Když Miranda do práce dorazí brzy, uvnitř vypukne chaos. „ASISTENTI zběsile odsunou věšáky z cesty. REDAKTOŘI pospíchají do svých kanceláří. ANDY to pozoruje. Jedna z REDAKTOREK vymění polobotky za boty na jehlách. INTERIÉR VSTUPNÍ HALA ELIAS-CLARKE – DEN Sledujeme Mirandu procházet vstupní halou. Vidíme, jak na ni lidé reagují – OCHRANKA, ASISTENTI a SEKRETÁŘKY se krčí, VÝKONNÍ PRACOVNÍCI zdvořile kývají hlavou na pozdrav.“ Uprostřed paniky potkáme další důležitou postavu, která se stane Andyiným mentorem – Nigela.

Měla tu být až v devět. Zde je opět využito porovnání k vyjádření osobnosti. Ostatní z Mirandina příchodu vyšilují, ale Nigel zůstává klidný a ovládá se. Tak jo, všichni. Připravte se na start. To vše vyvrcholí s příchodem antagonistky do kanceláře… a potkáváme Mirandu.

Díky panice, které jsme byli svědky, chápeme, že lidé se Mirandy bojí, ale ještě nevíme proč. To se změní, jakmile Miranda promluví. Nechápu, proč je tak těžké potvrdit schůzku. Omlouvám se, Mirando. Včera jsem ji potvrdila… Detaily tvé neschopnosti mě nezajímají. Miranda spustí monolog plný vyčerpávajících požadavků, který trvá stranu a půl.

Od jejího příchodu na straně pět přes její monolog, končící na straně osm, dává scénář jasně najevo, že Miranda je módní expertka, kterou je nemožné oslnit. Tento úvod je důležitý, protože už víme, že Andy, která se o módu nezajímá, ji musí zaujmout, aby dostala práci. Takže od počátku strany devět očekáváme nadcházející střet a konečně se ukáže, jak to dopadne. Máš za ní jít.

Dělej. Z toho, co o postavách víme, pohovor začíná tak, jak bychom očekávali. - Takže vy Runway nečtete? - Ne. A nemáte žádný styl nebo smysl pro módu. - Myslím, že to záleží na tom, co… - Ne. To nebyla otázka. Andy, která očekává, že bude souzena dle schopností novinářky, není brána vážně kvůli neznalosti módy.

Také jsem vyhrála národní cenu pro vysokoškolské novináře za své články o svazu domovníků, - které… - To je vše. Ale ta samá neznalost módy, která je ustanovena na úplně první straně, Andy umožní, aby se nebála Mirandě bránit. Dobře, máte pravdu. Nehodím se sem. Nevím tolik o módě, ale jsem chytrá, rychle se učím a budu velmi tvrdě pracovat.

Mám pro Gwyneth ten speciál o Cavallim. Tato scéna je vlastně miniaturou celého filmu. Andy se snaží zavděčit Mirandě, Miranda je drsná a Andy se za sebe musí postavit. Později uvidíme, že to ji dovede k úspěchu, protože na začátku strany jedenáct, skoro přesně v desáté minutě filmu, je dramatická otázka zodpovězena: Andreo!

Na první straně potkáme protagonistku a díky porovnání zjistíme, že jde o příběh o lidech, které zajímá móda, a lidech, které nezajímá. Na konci strany čtyři známe dramatickou otázku, byli jsme dostatečně uvedeni do děje a pochopili jsme, co je v sázce. Na straně devět známe důležité vedlejší postavy a díky jejich reakcím pochopíme moc antagonistky, což uvede první z mnoha bitev, kterým naše hrdinka bude čelit.

Jen na deseti stranách scenáristka Aline Brosh McKenna připravila půdu celému příběhu filmu Ďábel nosí Pradu. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten film mě rozčiloval, neměl jsem ho rád.... ale je fakt geniálni. A po tehle lekci ..... 2x.

00