Podobnost mezi Loganem a Potomky lidíLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:7 620

Že jsou Logan a Potomci lidí naprosto odlišné filmy? Mají společného mnohem víc, než si možná myslíte.

Varování: Obsahuje spoilery k filmům Logan a Potomci lidí.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Na první pohled se Logan a Potomci lidí nezdají být podobnými filmy, ale hlouběji, na příběhové úrovni, jsou tyto filmy blízce spjaté. Každý je výpravou s neochotným hrdinou, který je tlačen do nebezpečné cesty, jež vede k silnému závěru. Ale jak vytvoříte tak silnou proměnu postavy? Jak povedete hrdinu ke spáse? Tady je pasáž z mé oblíbené knihy o vyprávění Notes on Directing, ve které autor nabízí následující radu: "Uvědomte si, že konec je v začátku.

Ve všech nejlepších dílech je výsledek nevyhnutelný od první scény a v každém momentu až do konce." Dnes chci prozkoumat první dějství Logana a Potomků lidí. Porozumět, jak výchozí svět brání tak potřebné proměně hrdiny a jak se tento svět zboří a zůstane za námi. A prozkoumat, jak proměna hrdinů, kterou vidíme na konci příběhu, je ustanovena a zažehnuta už na začátku.

Podívejme se na Logana a Potomky lidí. PRAVDA A LŽI Abyste řádně nastolili hrdinovu proměnu, musíte znát její výsledek. Takže než se podíváme, jak Logan a Theo započali svoji cestu, pojďme se nejprve podívat, jak ji skončili. Na konci Potomků lidí Theo riskoval vše v boji za budoucnost lidstva a obětoval svůj život ve jménu naděje.

Na konci Logana se Logan rozhodl pomoci nové generaci mutantů a přijal lásku rodiny. Taková je mravnost příběhů a každá demonstruje pravdu, že se protagonista musí na své cestě učit. Aby byla tato lekce dramatická, měla by postava začít svoji cestu co nejdále od pravdy. Proto je první dějství příběhu o nastolení lži, které postava věří. Ve své knize Creating Character Arcs K.

M. Weiland píše: "Lež, které vaše postava věří, je základem pro její cestu. Reprezentuje to, co je v jejím světě špatně." Na začátku Potomků lidí ihned nahlédneme do Theovy lži. Vejde o kavárny, kde každý truchlí nad úmrtím nejmladšího člověka na Zemi, a vůbec ho to nezajímá. O pár minut později Theo jasně říká, jaké lži věří. Když jeho kamarád Jesper zmíní Lidský projekt, údajnou skupinu lidí bojující za budoucnost lidstva, Theo to celé smete ze stolu.

I kdyby objevili lék na neplodnost, tak už na tom nezáleží. Je pozdě. Svět se zbláznil. Víš co? Bylo pozdě ještě před tím, než se stala ta věc s neplodností. Theo věří, že je pošetilé bojovat za lidstvo, protože veškerá naděje již pohasla. Loganova lež má co do činění s rodinou. Přijali jsme tě. - Poskytl jsem ti rodinu.

- A teď je pryč I Logan svoji lež dá jasně najevo, i když až na konci filmu, kde si to začne přiznávat. Strašný věci se staly lidem, na kterých mi záleželo, rozumíš? Logan věří, že milovat a mít rodinu vede pouze k bolesti. Obě lži, kterým postavy věří, jsou pravým opakem pravdy, kterou objeví na konci příběhu. Logan a Theo postrádají zásadní věc, kterou jim jejich cesta pomůže najít. Ale aby se diváci vydali na pouť spolu s postavou, musíme být schopni se do lži vžít.

Musíme porozumět, proč lži věří a proč je tak těžké se od ní oprostit. Proto by lež měla být posílena normálním světem našeho hrdiny. V Creating Character Arcs K. M. Weiland píše: "Normální svět představuje lež, které postava věří. Utvrzuje postavu ve lži a nedává jí důvod dívat se za ni." Potomci lidí se odehrávají ve světě plným věcí, které posilují Theovu apatii. Žije v blízké budoucnosti v Londýně, který se stal poslední baštou civilizace.

Militarizovaná policie hledá uprchlíky z každé země, čímž nám neustále připomíná utrpení ve světě. Není těžké pochopit, proč se k tomuto prostředí stanete apatickými. V úvodní scéně vyjde Theo z kavárny právě kvůli své apatii a vidíme, co se stane těm, kteří stále mají zájem. V Theově normálním světě jej lež, které věří, drží naživu. Loganův normální svět se skládá z péče o nemocného a nebezpečného Charlese Xaviera, zatímco si uvědomuje, že ani on není dokonale zdravý.

Něco se s tebou děje, Logane. Vevnitř jsi nemocný. Cítím to. S vědomím, že se jeho čas krátí a že poslední z jeho rodiny X-menů tu už dlouho nebude, není těžké pochopit, proč Logan věří, že starost o rodinu vede k bolesti. Příběh tuto lež dále posiluje. Žije v opuštěné huti v Mexiku, kde je od ostatních lidí úplně izolovaný. A jeho práce řidiče zaručuje, že jakákoliv interakce s lidmi bude velice krátká.

Ale nejpodobnější složkou normálního světa těchto filmů je nepřítomnost budoucnosti. V Potomcích lidí lidská rasa vymírá. Už 18 let se nenarodilo žádné dítě. V Loganovi vymírají mutanti. Nejsou žádní noví mutanti, chápeš? Už 25 let se žádný nikde nenarodil. To nám pomáhá vžít se do lži, které postava věří. Jak by se někdo jen mohl zajímat, když není žádná naděje?

Normální svět nedává postavám důvod zpochybňovat jejich lež, což znamená, že nikdy nenaleznou pravdu potřebnou pro změnu. A proto musí být na konci prvního dějství normální svět zničen. Ničení normálního světa začíná podnětem. Podnět má často tři části: náhlou příležitost, odmítnutí a neochotné přijetí. Theo je požádán, aby doprovodil mladou holku a její opatrovnici na nebezpečné výpravě.

Potřebuji tvoji pomoc. Potřebuji cestovní doklady. Ne pro mě, pro holku. Je uprchlík. Potřebuji ji dostat skrze kontrolní stanoviště na pobřeží. To zpochybňuje lež, které věří, takže odmítne. Nejde to. Je to příliš nebezpečné. A neochotně souhlasí kvůli penězům. Můžu ti dát pět tisíc liber. Logan je požádán, aby doprovodil mladou holku a její opatrovnici na nebezpečné výpravě.

Někdo po nás jde. Musíme zmizet. Musíme na sever do Kanady. To zpochybňuje lež, které věří, takže odmítne. Nemám zájem, zavolejte si taxi. A neochotně souhlasí kvůli penězům. Dám vám padesát tisíc dolarů. Ve své knize The Anatomy of Story John Truby píše: "Nejlepší podnět je ten, který vašeho hrdinu donutí věřit, že překonal krizi, které čelil od začátku příběhu.

Ve skutečnosti se díky podnětu hrdina dostal do ještě složitější situace." Logan a Theo si myslí, že konečně našli způsob, jak vyřešit své finanční problémy, ale ve skutečnosti jen udělali první krok ke zničení vlastních normálních světů. To se stane rychle jasné v okamžiku, kdy se všechno pokazí a oni musí začít jednat. Kurva.

Tomu se říká významná událost. V Creating Character Arcs K. M. Weiland píše: "Tady lež končí a začíná příběh. V tomto bodě učiní postava rozhodnutí, protože často nemá na výběr, které ji dostane z pohodlné stagnace normálního světa a lži, které věří." Pro Logana i Thea je zde nejsilnější část jejich normálního světa, nepřítomnost budoucnosti, zbořena. Mám strach.

Theo zjistí, že Kee je první těhotnou ženou za 18 let. - Je těhotná. - Teď víš, co je v sázce. Logan zjistí, že jsou zde další mutanti a že Laura není kdovíjaký mutant, ale hodně podobná jemu samotnému. Kurva. Najednou je těžké držet se lži, které Theo a Logan věřili. Říkal jsem ti, Logane, že je mutant jako ty. Vydrž!

To dramaticky zvrátí protagonistovo chování. Před tím nevnímal Theo svět jinak než apaticky a nechtěl se zapojit do politiky. - Nezajímá mě politika. - Ale kdysi tě zajímala. Ale teď se účastní debaty, co udělat s Keeiným těhotenstvím. Zveřejněte to. A pomáhá jí utéci do bezpečí. Logan chtěl před chvílí nechat dívku zemřít. - Logane, musíme s sebou vzít Lauru.

- To není náš problém. A teď... Logan a Theo dosáhli bodu, ze kterého není návratu. Jejich normální světy byly zničeny a příběh pokračuje do druhého dějství. Logan i Potomci lidí jsou skvělými filmy ke studiu, protože protagonistovy vnitřní změny jsou vyjádřeny jejich vnější cestou. Zatímco Theo a Logan emočně ničí své normální světy, tak doslova opouštějí své výchozí body. Cestují se ztělesněním pravdy, před kterou se skrývali, se dvěma dívkami, které zosobňují naději na budoucnost a možnost rodiny.

Jak prochází druhým dějstvím, navštěvují svět, který se od toho starého liší, a potkávají postavy, které je učí víře a lásce. Vidí umírat poslední lidi, na kterých jim záleželo, za obranu pravdy, které se tak báli. A než příběh skončí, Theo i Logan svoji lež opustí a učiní největší oběť pro budoucnost lidstva a lásku rodiny. Když přijde na vývoj postav Thea a Logana, je jasné, že konec je v začátku.

Hodně z vás mi psalo, že byste také rádi dělali videa na různá témata. Když stříháte, může být nalezení správného klipu obtížné, a proto jsou Videoblocks od Storyblocks skvělým zdrojem. Mají masivní knihovnu HD záběrů, pozadí a šablon pro přechody a v jejich knihovně můžete cokoliv neomezeně stahovat. A jako sponzoři tohoto videa nabízejí sedmidenní zkušební domu zdarma, kdy můžete tu velkou knihovnu skvělého obsahu vykoušet. Klikněte na odkaz v popisku a vyzkoušejte Videoblock od Storyblock.

Doufám, že se vám toto video líbilo. Logan je jeden z mých oblíbených filmů tohoto roku a Potomci lidí jsou jedním z nejlepších filmů, co kdyby byly natočeny, takže jsem si jejich srovnání opravdu užil. Chci poděkovat mým patronům na Patreonu, opravdu si vážím toho, že se vám kanál líbí a udržujete jej v chodu, takže opravdu moc díky. Jestli mě chcete na Patreonu podpořit, klikněte na logo Patreonu pode mnou, nebo si najděte odkaz v popisku.

Díky za zhlédnutí.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To su obyčajne žvasty , kde sa rieši každy prd hlavnych postav v oboch filmoch a tým sa davajú do rovnosti. To že je atmosfera apaticka a depresivna v oboch snímkoch, este neznamena že su si filmy podobne. Rozoberaju sa tu kraviny. Video o vsetkom ale o nicom. Bláboli. Maju podobnu skklucujucu atmosferu a to je tak asi vsetko. Jedno je sci-fi a druhe je komix ok? Zase dakto chcel byť mudry jak leninova riť. To je ako zrovnavať Star Trek zo Star Wars a to ešte som dal príklad z jedneho žánru. Snímky su odlišné a nikto ma nepresvedci o opaku.

09

Odpovědět

Nesrovnává dva filmy, ale pouze jejich strukturu a vývoj hlavních postav. Takže jsi promarnil deset minut svého života a pak ještě pět minut abys nám to tady vyblil

50

Odpovědět

Zapomněl na jednu podstatnou věc. V Loganovi se nikdo nezajímá o budoucnost světa, protože jich se to netýká. Týká se to jen mutantů a těch je tak málo a světu je to u řitě. :) V potomcích lidí se zajímají všichni, všem je to líto. U Logana kdo? Snad jen Charles.
Ano, je tam podobnost, ale ten "svět co utvrzuje" není u Logana ani náhodou potvrzením stejným, jako u Potomků.

Ale jo, velké podobnosti tam jsou, jenže Potomci sjou propracovaní, Logan je průměrná Road movie vyvražďovačka, která se okolního světa netýká. Dokonce okolní svět tam ani není prokreslen. am jezdí v prostříleným autě a jakoby okolní svět do příběhu nepatřil. Žádná policie, žádné propletení s normálním světem a sociálním systémem civilizace.

42

Odpovědět

MORE!

123

Odpovědět

More je v práci, kde jinde.

31

Odpovědět

+PracovnikTěžko, brousí tvou starou :D

12

Odpovědět

Video beru všema deseti, tohle téma tu klidně může být častěji, ale co aspoň dokončit Ren? :D Nebo napsat proč není nový díl a proč zmizelo z programu by bylo fajn.

23

Odpovědět

Protože nový díl zatím neexistuje. Skončili na 5 dílech a na další shánějí peníze a pomalu na nich pracují.

21

Odpovědět

+GergonOuch :D Jak dlouho už shánějí? :)

00

Odpovědět

Výborné video. Děkuji za překlad!

Jinak jsem si uvědomil, že na podobném principu jako Logan a Potomci lidí jsou v podstatě vystavěny oba díly Blade Runnera.

54

Odpovědět

Spatne ! Potomci lidi a Logan jsou vystaveny na principu Blade runnera, ktery byl o 20-30 let drive :)

03

Odpovědět

+HabanszNo je to tak. Logicky, kdyz byl Logan natocen az davno po Blade Runnerovi, nemuze byt Blade Runner na principu Logana, ale naopak :D

00

Odpovědět

+HabanszTy jsi ale kokůtek. Tady nikdo netvrdí, jestli něco bylo natočeno podle něčeho později. Jen se zde řeší to, že všechny tři filmy spojuje podobná výstavba díla.

01

Odpovědět

+GelboZa 1. nevim, proc ty nadavky, jsme (teda alespon ja) slusny lidi, co muzou diskutovat bez naprosto neopodstatnenejch urazek. Za 2. Ja nerikam, ze to nekdo tvrdi, ale ze to tak nekdo napsal. Coz napsal. Doslova cituju "Na podobném principu jako Logan a Potomci lidí jsou v podstatě vystavěny oba díly Blade Runnera". A na to ja reaguju. V tom pripade, kdyz je to takhle napsany, by musel Blade Runner vzinkout az po tech 2 snimcich :) Takze ja jen upozornil na to, ze je to chybne napsany. :) Imho tvuj koment - Tady nikdo netvrdí, jestli něco bylo natočeno podle něčeho později... Je pravdivej a i tak spatnej, protoze nic takovyho, jako ze to nekdo tvrdi jsem nerekl.

11

Odpovědět

Logan je fajn film, ale vzpomínky už pomalu mizí. Oproti tomu mě film Potomci Lidí dostal jako málo co. Už od první scény (kavárna) jsem očima hltal všechno. No a některé scény bez střihu (nebo nebylo poznat kde) byly dechberoucí. Asi zase zapnu.

153

Odpovědět

totalna sracka, aj kamenak ma komplikovanejsi dej

16

Odpovědět

Logana jsem bohužel neviděl, ale po tomto videu ve mne probudil zájem. Potomci Lidí je jeden z nejlepších filmů, který absolutně geniálně pracuje se světem ve kterém se odehrává. Rozhodně bych se přimluvil za další videa z tohoto pořadu!

22

Odpovědět

Blahopřeji, zkazil sis zážitek xD

34