Vaření s Borisem: ChalvaLife of Boris

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 21
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:5 973

Borisův kanál už dosáhl jednoho milionu odběratelů a v rámci toho si Slovanská hvězda připravila neobvyklý recept. Pochoutku, která se skládá ze slunečnicových semínek a cukru. Sám Boris se ale na vlastní kůži přesvědčí, že příprava není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.

Přepis titulků

Dnes si ukážeme, co s přebytečným chlebem a česnekem. uvaříme si speciální polévku, která vás zbaví bolesti hlavy, vyléčí rýmu, zachrání svět, dokáže prostě cokoliv. Přidejte domácí průzračný kvas a nechte chvíli vařit. My si mezitím otevřeme nějaké balíčky od fanoušků. "Milý Borisi, píšu ti z místa, kde se zrodil Adidas." Dopis napsala Leandra, která mi poslala i moc hezké umělecké dílo.

Je to moc pěkný kousek. Pověsím si ho na zeď. Podepíšu ho, aby bylo vidět, že ho ocenil samotný Boris. Pokaždé, když to uvidím na své zdi věnované fanouškům, vzpomenu si na oddanost vás všech. Donesl... jsem...

semínka. Vidím, že ses zase vrátil z Bulharska, Anatoli. Kolik toho je tentokrát? Jeden milion... Už jsou ale oloupaná. Co budeme dělat s milionem semínek? Něco už vymyslíme. Překlad: Nomit www.videacesky.cz Teď není čas na palačinky.

Bratan, pánev. Mám nápad. Uděláme chalvu. S oloupanými semínky se toho moc dělat nedá. Nežer to, blyat, nebo nic nezbude. Semínka opražíme na pánvi. Je důležité... Ne, ne, ne. Musí se to promíchat pořádně, žádné vařečky.

Hele, jako profík. Jednoduché, zkus to. Dávejte pozor, ať je nespálíte. Pokud nechcete, aby to pak chutnalo jak motorový olej. Další krok je nejdůležitější. Vytáhněte... pekáč a rozprostřete na něm semínka.

Když začnete slyšet praskání, znamená to, že jsou hotová. Zní to jako střílení petard na Silvestra. Připraven, Anatoli? Semínka teď musíme zchladit čímkoliv, co je po ruce. Pojď s tím blíž. Dalším krokem je kontrola kvality. Mám k tomu speciální lžičku.

Kontrola kvality je moc důležitý krok. Musíme se ujistit, že tam nešpehují semínka ze západu. Můžou mít kamery a mikrofony. Stačí, bratan. Tahle várka je čistá. Další krok. Semínka putují do mixéru. Budeme ale potřebovat výkonný mixér. Nesmíme je rozsypat.

Proto použijeme laboratorní nálevku. Je důležité použít správný mixér. Pokud není dost výkonný, namixujete si možná tak semínkovou polévku. Nenechte se oklamat, dokud z toho nebude tekutina, není to hotové, Nejdřív to ale musíme otevřít, setřít směs z boků a znovu rozmixovat. Tohle je jen prášek.

Ten my nechceme, my chceme tekutinu. Pokud jste nikdy nedělali chalvu, a mně je jasné že nedělali, řiďte se těmito kroky co nejpřesněji. Co to děláš, blyat? Novej mixér a ty ho hned rozbiješ. Máme menší problém. Cítím spálený plast nebo se mi to jen zdá? Už je z toho kaše.

Za chvilku máme tekutinu. Ještě trochu to rozmixujeme a bude to perfektní. Teď ale máme fakt problém. Dnešní poučení zní: Nekupujte si laciný krámy. Normálně bych ještě mixoval, ale... tohle bude muset stačit. Vypadá to jako tekutina... S trochou představivosti. Pokud nemáte kapitalistický mixér, můžete pokračovat v mixování. Tohle je ale nějaký šmejd.

Hele, kouří se z něj. Neplýtvejte ani kouskem této dobroty. Pokud budete pokračovat v mixování se svým kvalitním mixérem, budete mít ten nejlepší matroš. Nádhera, co? Teď si uděláme výlet do Černobylu. Takhle já říkám svojí plotně. Občas se to tady totiž pěkně posere.

Semínková chalva má dvě přísady: Semínka a chalva... chci říct cukr. Cukr nasypte do... To je sůl, ty urode. Do směsi ale přijde i špetka soli. Malinko, malilinko. Na dochucení...

Tady byl zase někdo na internetu. Tenhle krok je jednoduchý. Dejte do hrnce tolik cukru, kolik budete chtít. Řekl bych tak na 200 gramů... Na každých 200 gramů semínek by mělo přijít zhruba 400 gramů cukru. Takže přesně dvojnásobek. Stačí.

Na řadu přichází vědecký experiment. Musíme přidat vodu. Jen kapku, ne moc. Budeme dělat sirup, ne polévku. U tohoto receptu měřím všechno od oka. Nepoužívám přesné míry. A právě proto jsem s chalvou musel dělat poslední dva týdny pokusy. Nakonec jsem stejně zjistil, že mám slabý mixér.

Pokud se budete snažit najít nějaký slušný recept... na semínkovou chalvu na internetu, budete mít smůlu. Proč mám pořád černobylský čas? Tohle je příběh o tom, jak jsem poprvé řídil auto. Sice mi bylo jen šest, ale řidičák vás přece řídit nenaučí. Kdyby byl můj mixér k něčemu dobrý, měl bych z tohohle tekutinu.

Teď jsou ještě vidět kousky zrníček, plné slunečnicového oleje. A když je rozdrtíte, máte z nich takovou pěknou kašovitou tekutinu. Co to tady máme? Vidíte? Tohle je ještě cukr, ne sirup. Jak to vím? Stačí si rýpnout. Když ucítíte krystalky cukru, ještě to není hotové. Vařte dokud z toho nebude sirup. A tento sirup bude velmi horký.

Už jsem viděl pár lidí, co tento krok posrali. Jak je možné posrat vaření cukru? Vždyť je to jen jedna ingredience. Zkuste takové kondenzované mléko. Pak teprve uvidíte, jak těžké může být vaření. Náš rozsáhlý test ukazuje nulové stopy po krystalcích. Dovařili jsme. Máme sirup. Pokud vám náhodou shořel dům, zkuste to znovu.

Další krok doporučuji dělat s přáteli. Je to těžký krok, protože musíte přesně měřit a vytrvale míchat. Ukážu ti to. Začni míchat. Mluvím na tebe, Anatoli. Nenalijte tam toho moc a pořádně to promíchejte. Nepoužívejte žádné přístroje, doporučuji hezky manuálně.

Pořád je to tekuté, to je špatně. Víc cukru. Míchejte a dolévejte, dokud nebudete mít jakési drolící se těsto na dorty. Ještě trochu. Anatoli s tím pěkně zápasí. Už se z toho dělá hmota. Takhle to ale chceme, takhle je to správně.

Pamatujte si, žádný mixér. Jedině, kdyby se vás kamarád jmenoval Mixér. Přátelé, mám pro vás dobré zprávy. Míchač Anatoli odvedl skvělou práci. Normálně bych vám řekl ať nepřidáváte víc cukru, protože cukrovka je vážná nemoc. Snad chcete, aby to chutnalo po semínkách, ne po cukru. Jenomže cukr to celé drží pohromadě.

Pokud ho bude moc málo, bude chalva moc měkká V opačném případě bude tvrdá jako kámen. Řekl bych, že je čas to zabalit. Jedna malá krabička pro Anatoliho specialitu. Takhle nějak musí vypadat vysněná cukrovinka v očích tříletého šéfkuchaře. Občas mě umíš překvapit, bratranče.

Tohle je moje oblíbená část. Ani mě netrápí, že jsem zavařil mixér, že jsme v bitvě přišli o polovinu semínek nebo že jsme málem zapomněli přidat sůl. Na tom už nezáleží, protože tohle... je chuťový zážitek na celý život. Na chuť domácí chalvy nikdy nezapomenete. Obzvlášť na tu ze semínek.

Pokud jste dost odvážní a dokážete se ovládat, můžete zkusit teplou chalvu. Pak ale není lehké přestat. Když ji sníte celou, budete tvrdí jako skála. Pokud byste ji chtěli z krabičky vyjmout a pak ji třeba někomu darovat, ačkoliv nechápu proč, můžete ji dát třeba do nějaké malé dortové formy. Do hajzlu, zapomněli jsme na to nejdůležitější.

Tohle není jen obyčejná chalva. Tohle je speciální Borisova milionová chalva věnovaná mým odběratelům. Kurva, copak jsme v roce 2016? "Vítejte u Borisova speciálu za 100 000 odběratelů." Dokonalé. Tohle je průzračný kvas. To bylo vše. Teď chalvu nechte na takových 24 hodin odležet.

a napište do komentářů, jestli chcete vidět, jak Boris a Anatoli dělají 25 kilogramovou chalvu. Ale do té doby si ji můžete zkusit udělat doma. Uvidíme se příště a buďte cheeki breeki!

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč typickou nadávku "bljať" přepisovat jako "blyat" - to uzh muwzhu psaat vshehno yak teedeat?

02

Odpovědět

Čekal jsem, že recept bude jen nějaký vtípek, ale vypadá překvapivě použitelně. :-) Vyzkouším.

11

Odpovědět

První video s Borisem a hned havárie (02:08).
Pokud chce diváky poučit, tak by to snad mohl udělat bez těch naprosto zbytečných pičovinek.
Už jej zkoušet nebudu.

114

Odpovědět

Pozn. z terénu :) Origoš "hálawa" je ze sezamu, nikoli ze slunečnice (to dělají rusi páč na rozdíl od slunečnice se sezam v Rusku moc nepěstuje), takže u nás ji nejlépe připravíte z obyčejné krupice :) neboť u nás se blbě sežene jak sezam, tak slunečnice :D A chuťově to bude k nerozeznání.

02

Odpovědět

Krupice? Pšeničné krupice? To je asi chybka, ne? Z krupice se toho už moc umixovat nedá, ne?
A jinak mně přijde, že sezamová semínka a slunečnicová semínka mají skoro všude. Loupaná slunečnicová určitě, ten sezam nevím, v jaké formě se používá. Ale osobně bych to radši zkusila z něj. :)

40

Odpovědět

Nesmysl, krupice je obilovina. Alternativou jsou jakákoliv olejnatá semena. Sezam i slunečnici seženete ve většině maloměst, stejně tak i rozdíly v chuti se dají poznat snadno. Naopak rozvar je vhodnější zaměnit za původní med.. pokud má někdo zájem o své zdraví..

70

Odpovědět

prej těžký sehnat... někdo tu očividně není chovatel koní :D :D :D :D
http://www.rajprokone.cz/sezam-loupany-3-kg

41

Odpovědět

Pojem "Krupicová chalva" se na internetu vyskytuje až nějak příliš často na to, aby to byl nějaký výmysl Ládi Hrušky [1]. Vypadá to, že v různých zemích znamená chalva něco dost jiného. V každém případě to z krupice chutná naprosto jinak.

Jinak sezam nebo slunečnici koupíš normálně v Tescu. A pokud jsi líný mixovat, hledej tahini.

[1] http://www.bio-life.cz/clanky/faq/co-je-to-chalva.html

20

Odpovědět

+jjkMáte pravdu, je to indická halwa. Děkuji.. nevěděl jsem, že je to ta zahuštěná přeslazená krupicová kaše. Indické dezerty jsou zlo:)

00

Odpovědět

proč to zatim má tak nízký hodnocení ? já se u tohohle dílu nasmál jak sviňa, asi jeho nejlepší díl, akorát si nedokážu představit, jak to chutná, no nic, du koupit slunečnicový semínka

91