Vaření s Borisem: DžemLife of Boris

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 21
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:5 600

Dnes se nás Boris pokusí naučit vařit pravý domácí džem podle receptu jeho bábušky. Nebudete k tomu potřebovat nic víc než hromadu ovoce, cukru a trpělivosti.

Přepis titulků

Granát! Tohle budeme potřebovat. Vítejte u první lekce výroby džemu. Já jsem Boris a dnes budu vaše bábuška. Lekci začneme vybíráním těch nejlepších jahod. Je to prosté: Červené jsou dobré, ostatní jsou špatné. Náčiní, které potřebujete: Pelmeninátor nebo jak se tomu nadává.

Tuhle věcičku. Možná se bude hodit i váleček. Ostrý nůž a nádobu na uskladnění. Připravte se, přátelé. Je čas probudit v sobě bábušku. Jdeme na to. Vypadá to, že bábuška už ke skladování nepoužívá italskou špionážní techniku. Co je tohle?

Nevěřím vlastním očím. K výrobě jahodového džemu budete potřebovat: Stejné množství jahod a cukru. To je všechno. Ještě vlastně potřebujeme něco, v čem to budeme vařit. Ideální bude kovový hrnec. To je vše. Žádná sůl, ocet, želatina nebo cokoliv, co se v dnešní době používá. Džem je recept o dvou ingrediencích, kterého můžete vyrobit nekonečné množství.

Jenomže tolik času nemáme, a navíc je skoro půlnoc, tak použijeme jen jedno kilo ingrediencí. Řekněme, že jste sklidili 30 kilo jahod. Co s tím? Smíchejte je s 30 kilogramy cukru a můžete začít prodávat džem. Tedy pokud se cukr nezačne danit. Pro tu nejlepší chuť používejte čerstvé jahody.

Vybírejte ty, co jsou zralé, ale ne přezrálé. Pokud je z nich kaše, je pozdě. Jahody očistěte, abyste vyplavili přistěhovalce, co se můžou schovávat uvnitř. Mravence, pavouky... Kolyu. Nachystejte si pracoviště. Připravte si jahodu... a do ruky si vezměte nůž.

Tenhle vyráběl jeden můj fanoušek. Jak je možné, že prošel přes poštu? Nemám tušení. V každém případě ti děkuji, Charlesi, že jsi mi poslal tento malý srp. Aby byl džem co nejlepší, musíte odstranit stopku, protože ta moc dobře nechutná. Střed nechte být, protože jinak to nebude k jídlu, ale k pití. Pro větší přesnost přidáme jednu váhu.

Bezva. Jahody ještě doporučuji rozříznout napůl. Až jich budete mít kolik jste chtěli, přidejte stejné množství cukru. Já jsem použil jedno kilo jahod. Takže... Ještě trochu... Ujistěte se, že je to cukr, ne sůl.

Možná se vám zdá, že je ho moc, ale... je tam přece i ovoce. To je zdravé. Jakmile máte dost cukru, dejte jahodám smyslnou masáž za pomoci mačkadla na brambory. Ne moc silnou. Většina jahod může zůstat v celku. Až na tuhle, tu já sním.

Moc to nepřehánějte a hlavně je nemixujte. Tohle má být džem, ne koktejl. Do hrnce nasypte smrtelnou dávku cukru a to bude všechno. Voda není třeba. Citronová šťáva taky ne. Až bude hotovo, budete potřebovat jen palačinky. Málem bych zapomněl, doporučuji použít dřevěnou vařečku. Při vaření se vám bude lépe vymačkávat šťáva z jahod.

Hnec s ovocným cukrem vezměte, položte ho na plotnu a počítejte s tím, že dalších 15 až 30 minut strávíte mícháním této husté polévky. Nebo to můžete nechat být a jít si do zahrady pochutnat na šašliku. Pak se ale nedivte, že vám mezitím vyhoří dům. Vařte na střením plameni a míchejte. Nesmíte přestat, dokud nebude hotovo.

Výrobě džemu musíte věnovat celou půl hodinu. I kdyby vám doma poletoval roj včel nebo vám hořel dům, nesmíte přestat míchat. Uběhly asi tři minuty a cukr se zbarvil hezky do červena. Ale nenechte se zmást. Pokud jsou vidět krystalky cukru, není hotovo. Pokud směs nebublá, zvyšte plamen. Jakmile zvýšíte plamen, začne se dělat pěna.

Důrazně doporučuji pěnu odstranit. Nemusíte to dělat, ale to by bylo jako řídit nohama: Špatný nápad. Pokračujte s mícháním a odstraňováním pěny. Pozor, ať to nerozvaříte. Vařte tak deset až dvacet minut. Prostě tak dlouho, jak bude třeba. Pokud nevidíte žádnou pěnu, je v podstatě hotovo.

Nezapomeňte, že nesmíte vařit příliš dlouho, jinak byste z toho měli jahodový sýr. A pokud přestanete míchat, neuvaříte džem, ale pevnou hmotu. Tu můžete rovnou vyhodit. Mějte na paměti, že vůně, která se nese vaším domem, přiláká různé tvory. Včely. Mouchy.

Vadima. Bábušky z okolí. Můžete je odehnat válečkem, co jsem vám ukazoval. Takhle na vás zbude víc džemu. Teď nastává další fáze vaření. Barva tekutiny se změnila a navíc se hůř míchá. Nemám tušení, kolik času to zabralo, ale řekl bych asi 10 až 15 minut.

Pamatujte si: Červená barva je normální, ostatní barvy jsou nenormální. Pokud je barva černá, tak jste to přehnali nebo jste jen omdleli hladem... nebo si Vadim zase hrál s pojistkami. V tuto chvíli doporučuji odebrat hrnec ze sporáku a asi na deset minut nechat odstát, protože už je hotovo. Nemějte obavy, že je to moc tekuté, protože je to jako výroba kondenzovaného mléka.

Při chlazení to bude zárověň tuhnout. Já ale budu dál míchat. Mám pro tohle vyvinutý bábuškovský cit. Na vlastní riziko můžete taky pokračovat, ale něco vám povím: Když začnete cítit spálený karamel, bude už pozdě. Začněte znovu. Pokud však máte rádi džem se zkaramelizovaným cukrem...

pokračujte, určitě si pochutnáte. Zajímavý fakt: Bábuška mi nikdy neřekla, jak dlouho bych měl vařit. Vždycky se to totiž odhaduje. Proto chutná každý džem jinak. To je ono. Pryč z plotny a nechte chladit. Pokud hodláte džem uskladnit na delší dobu, budete muset nádobu sterilizovat.

První možnost: Vyvařit. Druhá možnost: Dát do touby. Třetí možnost je samozřejmě vodka. Bábuška vždycky říkala, že v čistých nádobách jí džem vydrží i dva roky. To je naprostý výmysl, protože není žádný džem, co by bábušce vydržel dýl jak dva týdny v rukách nenasytného Borise. Džem přelijte do nádoby.

Můžete to udělat od oka jako já nebo si vezměte trychtýř, pokud preferujete lehkou obtížnost. Nahoře nechte trochu místa, z okrajů setřete džem, nádobu uzavřete a nechte odstát. Jestli ho chcete studený, dejte ho do lednice, ale hlavně si ho vychutnejte. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Gopnikovu cenu. Zasloužili jste si ji. Nejdůležitější však je, abyste si nádoby označili.

Výrobce, datum, podpis, krevní skupina, napište si tam, co chcete. Hlavně, když víte, co v nich je. To je všechno. Džem jako od bábušky. Odkaz na polepy najdete v popisku. Doufám, že se vám tento videonávod líbil. Teď si běžte vyrobit svůj vlastní džem a buďte cheeki breeki! Já jsem Boris a díky, že jste se dívali.

Uvidíme se příště. Překlad: Nomit www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uvítal by som viacej Borisa, ešte tu nemal jediné zlé hodnotené video :)

80

Odpovědět

Aktuálně připravujeme Borisovu návštěvu Berlína a Lotyšska ;)

100

Odpovědět

+XardassMohu se prosim zeptat, jestli bude prelozen i 2 dil Cr (Cestovani s Borisem) ? Dekuji predem ;)

20

Odpovědět

+Willson WeigeltDruhý díl už je přeložený :)
Boris versus Praha

30

Odpovědět

Džem akýsi moc tekutý a ten nôž vyzeral ako keby ho vyrobili vo väzení. :-D

210

Odpovědět

Instrukce nepřesné, penis se zaseknul do klimatizace

172