Migranti a uprchlíciLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
58 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:2 826
Počet zobrazení:28 084

Migranti jsou tématem, které hýbe českou i evropskou společností. A je to téma, které dokáže lidi rozdělit na dva nesmiřitelné tábory. Co si o tom myslí John Oliver? A jak by se tato situace dala řešit? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

 

Přepis titulků

Evropa. To místo, kde se nachází Belgie. Pokud sledujete zprávy, jistě víte, co se tam právě děje. Evropská migrační krize se stále zhoršuje. Migrační krize se vymyká kontrole. Stovky tisíc žadatelů o azyl riskují vše. Na jih Evropy se neustále plaví další lidé. Stovky tisíc migrantů proudí do Evropy. Je to největší vlna od dob 2.

světové války. Největší vlna od dob 2. světové války. Tehdy miliony lidí hledaly lepší život a také stánek s názvem "Flákněte jí mrtvému Hitlerovi". Z této situace vám může jít hlava kolem. Jen do Evropy míří stovky tisíc lidí. A další miliony skončí v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Takto vysoká čísla se někdy ani nedají pochopit. Je to stejné, jako když se dozvíte počet diváků NCIS: New Orleans.

17 milionů lidí? Jak je to možné? Kolik námořních zločinů se v New Orleans vůbec může stát? Nedává to smysl. Když se potýkáte s takto vysokým počtem lidí, měli byste být opatrní, jak je popisujete. Bohužel je David Cameron, údajný nadšenec do soulože s prasetem, nazval jako "dav lidí mířící přes Středozemní moře". Na použitém výrazu záleží.

Dav čehokoliv zní hrozivě, bez ohledu na to, co to je. Kdyby ke mě šla spousta koťat, byl bych nadšený. Ale kdyby se ke mě blížil dav koťat, popadl bych brokovnici a opevnil bych se, protože tihle chlupatá sr*či mě živého nedostanou. A zde v USA se některá média rozhodla migranty hodit do jednoho pytle. Na internetu se objevilo nové video, kvůli kterému se někteří bojí, že se do Evropy dostanou teroristé.

Jsou to údajní muslimští uprchlíci v evropském vlaku, kteří křičí Allah Akbar, čili "Bůh je velký". Aby bylo jasno, netvrdíme, že tito lidé jsou teroristé nebo že jsou na teroristy napojeni, jen to ukazuje, kolik těchto uprchlíků ze Sýrie a Iráku jsou muslimové. Dobře... Zaprvé, nemůžete říkat, že tyto lidi nepovažujete za teroristy, když spodní třetina obrazovky hlásá "Příchod teroristů?"

Pokud netvrdíte, že jsou to teroristé, měli byste to změnit na něco přesnějšího. Třeba na "Lidé jedou vlakem." Nebo "Někteří mají čepice, jiní ne". Zadruhé, tvrdit, že je to nové video z migrační krize, je zavádějící. Když jsme si to ověřovali, našli jsme na YouTube to samé video nahrané v roce 2010. Dávno předtím, než migrační krize začala. A pokud chcete použít zavádějící staré video k tomu, aby se lidé báli muslimů, proč skončit u tohohle, když můžete použít záběry z Pravdivých lží.

Aby bylo jasno, netvrdíme, že tito lidé jsou teroristé, nebo že jsou na teroristy napojeni, jen to ukazuje, kolik těchto uprchlíků ze Sýrie a Iráku jsou muslimové. To je oproti vašemu klipu asi jen o 10 % rasističtější. O kousek se vraťme. Tito lidé přicházejí z různých zemí a prchají před občanskou válkou nebo chudobou. Každý z nich má unikátní příběh a některé jsou opravdu dojemné.

Nageen je 16 a pochází ze syrské Kobaně. Od narození nemůže chodit. Minulý týden podstoupila nebezpečnou cestu z Turecka. Spoustu věcí jsem zkoušela prvně až na této cestě. Třeba jízdu vlakem a plavbu na lodi. Já si to celkem užila. - Užila sis to? - Jo. Jsi první, kdo to řekl.

Pokud chcete pochopit proč, musíte vědět, odkud prchá. Představte si, že je vám 16 a každou chvilkou můžete být mrtvý. Jaký máš největší sen? Chci být astronautka. Ráda bych letěla do vesmíru a našla mimozemšťany. Ano. A ráda bych se setkala s královnou. Ano, tato dívka si zaslouží potkat mimozemšťany i královnu.

A pokud jí zbude čas, tak i člověka s lidskými pocity. Bohužel pro ní, a ostatní lidi, kteří jsou na tom podobně, musí Evropa přijít se systémem, jak se vypořádá s tímto přílivem lidí. Každá země má jiný systém příjmu žádostí. Některé jsou žádostmi zahlceny a nemají na to dostatek lidí. Dostalo se nám do rukou několik formulářů, které dávají uprchlíkům po příjezdu. Tento formulář dali syrskému uprchlíkovi v Řecku 5.

září. Řekli mu, že se má k registraci vrátit 21. prosince. Toto tříměsíční čekání může být problémové. Během té doby nesmí pracovat. Ale v porovnání s tímto formulářem je to ještě hezké. Dostal ho irácký uprchlík v Turecku. Píše se tam, že se má vrátit 15. června 2017. Zní to hrozně, než si všimnete té růžové poznámky vespodu, kde se píše, že skutečné datum je 19. února 2020. To je šílené.

Tito lidé 5 let bez práce nepřežijí. Jsou to uprchlíci, ne Renée Zellweger. Když uvíznout v takovémto právním vakuu, není divu, že se chtějí dostat hlouběji do Evropy. Mnoho z nich nečekaně míří do jedné země, která je zřejmě skutečně chce. Na hlavní nádraží v Mnichově jich každý den přijíždějí tisíce. Často je vítají tleskající místní nebo nadšení dobrovolníci.

Není divu, že Německo je cílovou destinaci pro takové množství uprchlíků. Ano, nejpřívětivějšího přijetí se uprchlíkům dostane v Německu. V zemi, kde pohádka na dobrou noc zahrnuje dvě děti, zanechané napospas v lese, kde jsou nejprve málem upečeny a snědeny a pak zavraždí stařenu. Krásné sny. Bohužel mnozí politici v jiných státech jsou nepřátelští ke všem, kteří by jen chtěli překročit jejich hranice.

Nizozemsko v žádném případě nebude vaším domovem! Prosím, nechoďte sem. Je to riskantní. Nemůžeme vám zaručit, že vás přijmeme. Dánská vláda zveřejnila tyto reklamy v několika libanonských novinách. Text je psán arabsky a píše se v něm, že migranti nemají do Dánska chodit. Zdůrazňuje tvrdé regulace a omezení, které je tam čekají.

Ano, Dánsko natolik nechce přijímat migranty, že úmyslně zveřejnilo v cizích zemích inzerát o tom, že by si nerozuměli. Já, dánský vládní úředník. Ty, člověk v libanonském uprchlickém táboře. Hned jak jsem tě uviděl, věděl jsem, že mezi námi nic není a nefungovalo by to. Skvělé! Odeslat. Avšak i dánský přístup se zdá přátelský, když ho porovnáte s videem, které vytvořil starosta města Asotthalom v Maďarsku.

Ukázal jak on a jeho policejní jednotky zabrání migrantům v přístupu do jeho města. Maďarsko je špatnou volbou. Asotthalom je tou nejhorší volbou. Dobře, měl bych pár poznámek. Zaprvé, můžete přidat libovolné množství děsivé hudby, ale jedno auto na polní cestě nikoho nevystraší.

Migrantům to vysílá zprávu: "Počkejte, až to jednou auto přejede." A zadruhé, pane starosto, víte, že pohraniční policie a vyhazovači z nočních klubů nejsou to samé, že ano? Vypadá to, že je chcete vyhodit z Maďarska, protože nepřišli s dostatečně sexy holkou. Tento starosta není žádnou výjimkou. Maďarsko je zodpovědné za jedno z nejhorších zacházení s uprchlíky v Evropě.

Toto video z mobilu ukazuje, jak uprchlíky v největším uprchlickém táboře krmí jako stádo zvířat v ohradě. Je to šokující video, které obletělo celý svět. Když zoufalí migranti prchají z uprchlického tábora v Maďarsku, kameramanka podkopne nohy muži s dítětem v náručí. Žena také kope do utíkajících migrantů, včetně mladé dívky. Kameramanku propustili.

To je mi líto, že přišla o práci. To je hrozné. Ale nebojte, brzy najde novou práci na skutečnázrůda.com. Abychom byli fér, později se omluvila. Řekla: "Nejsem bezcitná, rasistická kameramanka kopající do dětí." Hádám, že je tedy milá, uprchlíky přijímající kameramanka kopající do dětí. Přece nejde o tu část o kopání do dětí. Ale i ty země, které uprchlíky chtějí přijmout, si během tohoto procesu hodně vybírají.

Slovensko tvrdí, že azyl udělí jen křesťanům. Nechtějí muslimské žadatele o azyl. Prý proto, že nemají žádné mešity. Promiň, Slovensko, nemůžeš přijmout muslimy, protože nemáš mešity. Ale víš, že se dají postavit, že jo? Mešity se nevyskytují volně v přírodě. Nevytváří je eroze ani nábožensky zapálení bobři.

Muslimové mohou žít všude, kde žije někdo jiný. Muslimové nejsou delfíni, kteří chtějí bydlet v Scottsdale v Arizoně. A když uprchlíci nejsou tříděni podle náboženství, bývají označováni za příživníky. Poslechněte si polského člena Evropského parlamentu. Pokud zrušíme všechny výhody, tak lidé, kteří nechtějí pracovat, ale chtějí žít z dávek, do Polska a zbytku Evropy nepůjdou. Lidi, kteří chtějí pracovat, posíláme zpět.

Přijímáme pouze ty, kteří pracovat nechtějí. Je to šílená politika, která vede k invazi lidského odpadu. Ano, lidského odpadu. Lidských odpadků, které nechtějí pracovat. Lidský odpad... To jsou silná slova na polského maskota zábavního parku Six Flag. To, co říká, není jen urážlivé, ale i nesprávné. Výzkumy ukazují, že uprchlíci v krátkodobě něco stojí, ale nakonec příliv uprchlíků s nízkými nároky na plat zvýší platy všech ostatních.

A zpráva publikovaná loni čtyřmi ekonomy ukázala, že imigrace podpořila rozvoj obyvatel v 19 z 20 industriálních zemí, které studovali. Zamyslete se nad tím. Imigranti zlepší situaci v 19 případech z 20. Tuto úspěšnost převyšuje jen slanina a Paul Rudd.

A je těžko pochopitelné, že tyto migranty a uprchlíky nazývají lenochy, když museli tvrdě dřít, aby se dostali k evropským břehům. To nejsou líní migranti. Já jsem líný migrant! Já svou zemi opustil letadlem. Utekl jsem pouze před mlhou, veřejným nezájmem a jistou budoucností jako Turtle ve Vincentově světě prince Harryho. Nechci být královským Turtlem. Nechci jím být. Ale to nejhorší na tom je, že to Evropa nemusí dělat z dobroty srdce.

Může to dělat ze sobeckých důvodů. Tento kontinent zoufale potřebuje nové občany. Podle OSN potřebuje průměrná žena mít 2,1 dítěte, aby se udržela populace vyspělého státu. V Evropské unii je každá země pod touto úrovní. V roce 2050 bude v některých zemích jako Řecko, Portugalsko a Německo bude úbytek obyvatel vyjádřen dvouciferným číslem.

To je pravda. Pokud Evropa neotevře dveře migrantům, není toto podoba Evropy, které by se měli bát. Měli by se bát této podoby! Ne každý žadatel o azyl bude dokonalým ekonomickým oživením. Ale místo přemýšlení nad hypotetickými stinnými stránkami přijetí uprchlíků by měly státy přemýšlet nad možnými důsledky jejich odmítnutí. Už jen z toho důvodu, že někdo jako Nageen by vám mohl chybět.

Zdá se, že by pomohla každé zemi, do které by přišla. Poslechněte si, jak se naučila anglicky. Kde ses naučila tak dobře anglicky? Naučila jsem se to z mého oblíbeného seriálu. Jakého? Z Tak jde čas. Líbilo se mi vztah Sami a EJ. Oba jsem je zbožňovala. Jak můžete nechtít tuto dívku ve své zemi.

Miluje Tak jde čas. Miluje Tak jde čas. A především EJ a Sami. I po týdnech pekla, smrtelného nebezpečí a nelidského zacházení si nejvíce stěžuje na to, že v seriálu její oblíbený EJ zemřel. Má právo být naštvaná. EJ a Sami byli pro sebe jako stvoření. Ano, dá se říct, že EJ Sami ke sňatku donutil a pak ji oplodnil.

Potom se dal dohromady se Saminým úhlavním nepřítelem Nicol, kterou taky oplodnil. Následně unesl Samino dítě a řekl jí, že je mrtvé, takže ho Sami střelila do hlavy. Víte co, takhle to mezi páry prostě chodí. Ale i tak to vše překonali. Ano, pak EJ Sami před svatbou podvedl s tou divnou Abigail Devaraux.

Přesto si nezasloužil zemřít na další střelné zranění. I když ano, bylo neopatrné si dát schůzku v lese s venkovským drogovým bossem Clydem Westonem! Ty jsi idiot, EJ. Jak jsi mohl zemřít? Ty a Sami jste byli blízko k věčnému štěstí. Proč, EJ?! Proč?! Jde o to...

Jde o to... Jde o to, že Nageen toho už vytrpěla dost. Každá země by jí měla chtít. Ale je mi jasné, že se spousta lidí stále bojí. Bojí se, že migranti zničí sociální systém, což, jak studie ukazují, není pravda. Bojí se, že by mezi migranty mohli být členové ISIS, což se zatím neprokázalo. Nikdo netvrdí, že je to snadné. Je to těžké, proto by se nemělo dělat méně, ale spíš více.

Země by měly zlepšit svůj proces udělování azylu a komise pro uprchlíky OSN by měla být lépe financována. Částka připadající na syrské uprchlíky je asi na polovině toho, co by bylo třeba. Nebo, a vím, že je to šílené, bychom do nich neměli kopat, když kolem vás běží. Je to šílená myšlenka. Prostě tu nohu nenatahujte. Je tu ještě něco, co bychom mohli udělat. Je to jen maličkost a pomůže to jen jednomu uprchlíkovi.

Pro Nageen, která byla smutná kvůli smrti EJ z Tak jde čas, jsme obvolali pár lidí a připravili pro ní speciální překvapení. Ne! To není mož... - Jsem to já. - Nemůžeš být. Ahoj. Jsi to ty! Jsi to ty! Jak je to možné?

Můj otec by mě nenechal zemřít. Sestra se postarala, abych přežil pitevnu, odvezla mě do Německa, kde otcovi šamani odvedli skvělou práci. Jsem v pořádku už měsíce, ale museli přijít se způsobem, jak by mé oživení lidi překvapilo. Muselo to pro tebe být hrozné. Nic to nebylo. Vstát z mrtvých není tak těžké.

Víš, co je těžké? Cesta ze Sýrie do Německa. Viděl jsi, čím ti migranti procházejí? Je to šílené. Tisíc dolarů za cestu na nafukovacím člunu? Tak se chceš dostat přes Středozemní moře? Když se dostaneš do Turecka, dají ti formulář s upozorněním, že se tebou budou zabývat za 5 let. Pokud máš štěstí, vyhneš se nenávisti nějakého starosty v Maďarsku.

Někdo podrazil nohu dítěti! Kdyby to někdo udělal mému dítěti... Vrazila bys mu pořádnou facku. Víš, že přes hranice proudí někteří skvělí lidé. Četl jsem o úžasné dívce z Kobaně jménem Nageen Mustafa. - Nageen Mustafa. - Ano. Nageen Mustafa. Možná ji někdy potkám.

Ale teď nikam nepůjdeš. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (662)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Víte, že jsme jediní členi Visegrádské čtyřky, co teď nevypadají jako idioti? I když zcela určitě jen díky absenci naší úžasné země ve videu, než kvůli vřelému vztahu k uprchlíkům.

00

Odpovědět

Žádný komentář o Slovensku? Tak musím já. Well played, naši znatelně méně liberální, nábožněji založení bratři.

10

Odpovědět

v jinech videich se tak nelhalo ... tady evidentne nevi vo cem mluvi

24

Odpovědět

Dokonalý příklad toho,jak Američani nic o tom neví a stejně se do nás serou! Jinak děkujeme za to,že jste rozpoutali válku v Africe a díky tomu vznikla tahle krize.Je také hezké,že jste naznačili to,že sem máme pouštět uprchlíky,aby oplodnili naše ženy a tím zvýšili naši populaci.Mám jednu prosbu,můžete už konečně dodržovat ten hezký slib nevměšování se?

39

Odpovědět

Má naprostou pravdu.

2617

Odpovědět

Jako.... řekl sice spoustu hezkých věcí... ale zapomněl na skutečné důvody, proč je nechceme přijmout. Jako třeba to, že své doklady zahodí, aby se sem prostě vecpali. Nebo to, že jsem neprchají jen političtí migranti, ale mnoho z nic jsou ekonomičtí. Také to, že je fakt, že dostat se přes moře je celkem makačka, přesto ale mají slušné ošacení, dobré mobily a podobné vychytávky. Dále mnoho případů znásilnění. Hlavě ale zapomněl na to, že se odmítají přizpůsobit, to je pak těžké jim pomoct. Nevím, jak moc to mám brát vážně, ale je z toho cítit americké sluníčkaření. Přitom ty problémy vlastně způsobili oni, ve své podstatě... Snad si to doopravdy někdo nevezme k srdci.

159

Odpovědět

Skutečné důvody? Nenechte se vysmát.

O přijímání POLITICKÝCH uprchlíků se nejedná, to je pro člověka 21. století automatické (tím spíš pro někoho z ex-Východního bloku) a mimo jiné nás k tomu zavazuje členství v OSN a další mezinárodní úmluvy.
Hlavně bysme ale byli proti sobě, kdybysme se vymezovali proti EKONOMICKÝM uprchlíkům předem. Imigranti totiž pomůžou evropským ekonomikám a národním porodnostem bez ohledu na to, z jakého důvodu do Evropy přišly (viz Oliverův údaj "19 z 20"). A zrovna naše země by se neměla vymezovat už vůbec, protože ze všech těch statisíců uprchlíků jich chce u nás žít zatím jen naprosto zanedbatelné množství (pár desítek osob?). Neboli takové množství, které bez problémů zvládneme začlenit (přizpůsobit se) a jejich schopnosti řádně vytěžit. Jistě bysme jich zvládli i víc. A jestli ne, tak bysme se to měli co nejdřív naučit.

A ta výtka "mají slušné ošacení, dobré mobily", to je snad fór, ne? To je jim jako vyčítáno, že se při ponižujícím útěku přes půl kontinentu snaží vypadat dobře a že si tak chtějí zachovat aspoň špetku důstojnosti? K mobilům řeknu jen tolik, že dnes i páchnoucí bezdomovci mají u sebe pořád mobil. Vy kdybyste prchali ze své země, tak byste si s sebou mobil nevzali?

Je pravda, že někde v Evropě vzrůstá kriminalita. Nechám stranou, jestli to způsobují současní imigranti, druhá/třetí generace ex-imigrantů nebo všichni dohromady. Důležité na tom totiž je KDE PŘESNĚ ta kriminalita vzniká: ve státech/městech, kde moc nefunguje začleňování a sociálně-preventivní systém. Když ten systém bude fungovat, není třeba se bát imigrantů současných, minulých, ani budoucích.

Jo, a ještě něco: Sýrii a Libyi si nerozbombardovali sami. Různou měrou to způsobili ISIL, B. Asad, Západ, Rusko, Saúdská Arábie, Írán.
A sucho v Eritreji si nezpůsobili sami. Jestli za změnu klimatu někdo může, tak tzv. vyspělé země díky svým tzv. moderním technologiím.

156

Odpovědět

+MK87Tak pokud je ten bezdomovec na cestě do nejhlubších, tento, vy víte, tak mobil fakt mít nebude. Prodá ho, a peníze utratí za organismu škodlivé látky dle svého výběru. Ale pokud je to naopak bezdomovec, který se z toho snaží vyhrabat, tak ten mobil mít může. Pokud nejede ve svinstvech, tak nemusí nutně prodávat vše, co má cenu. A s mobilem se snáze hledají věci, které by mu v tom vyhrabávání moc pomohly, třeba práce a bydlení. Ona věta "Můžete mi zavolat na tohle číslo." působí mnohem lépe, než "Můžete mi nechat dopis na obecním úřadě, snažím se je vyzvedávat co nejčastěji." nebo "Zkuste mi nechat vzkaz na recepci ubytovny, snad se neztratí."

34

Odpovědět

+MK87jako parodie dobry

12

Odpovědět

mě to video třeba pobavilo, i když je jednostranné a moc nevystihuje realitu, ale o tom si myslím tahle show ani moc není :) je to prostě pořad který má lidi bavit a třeba je přivést k zájmu o problém za použití nadsázky apod., ne jim sdělovat jak se věci přesně doopravdy mají.. třeba perla o tom, že příliv levné pracovní síly povede k růstu mezd mě dost rozesmála :D but srsly, video zapadá do konceptu ostatních svou jednostranností, ale i vtipností, takže je podle mě opravdu nefér, aby mělo o tolik nižší hodnocení :) aspoň 8 by si zasloužilo :)

210

Odpovědět

ešte furt nejde to video. neviete mi niekto do komentára k tomuto komentáru hodiť linku na video na YT? na tomto videu píše, že nefunguje embedované video, takže linka by fakt pomohla.... ďakujeeeem :D

01

Odpovědět


Odpovědět

+mě to fungujeďakujem :D

01

Odpovědět

Jak mám tenhle pořad rád, tak zrovna u tohohle jsem se opravdu nezasmál no. Třeba právě to Slovensko. Jednou je to jejich země, tak si snad mohou říct, jestli tam chtějí mít mešity nebo ne... Je to jejich osobní rozhodnutí které musí všichni respektovat. Stejně tak zbytek videa, které si vybírá střípky.

Tim nechci říct, že se jim pomáhat nemá... ano má... ale u nich do ma a v uprchlických táborech. Rozhodně Evropa nemá žádnou povinnost přijmout někoho kdo ilegálně překročí hranice místo toho, aby si zažádal legálně o azyl.

Kdyby vlády totálně nekašlaly na lidi a podporovali je místo ožebračování... tak by tu i ta porodnost větší jak 2,1 byla.

238

Odpovědět

To jsem zvědavej, jestli natočí Oliver i díl o tom co se stalo včera 13.11.2015. :-/

134

Odpovědět

Asi se začnu dívat na Tak jde čas, vypadá to zajímavě. Hlavně EJ =D

22

Odpovědět

Islám je větší zlo než komunismus nebo nacismus! Každý kdo islám a muslimy nějakým způsobem podporuje a sám není muslim, by se měl nechat zavřít na psych. léčebně! Podporovat své vlastní katy může jen mentálně nezpůsobilý jedinec!

2039

Odpovědět

Chtěl bych poděkovat uživateli komunard, za to, že se tady neúnavně snaží vést racionální diskusi a vyvracet hoaxy, omyly a hlouposti. Díky. Chtělo by to víc takových.

344

Odpovědět

Propagovat totalitní ideologii jménem islám chce smysl pro fekální humor nebo velkou neznalost.

1224

Odpovědět

Komunarde. Myslím, že se tady hádáme zcela zbytečně a pokud jeden z nás nepřestane, jako že by se tak asi nestalo, tak takhle bychom mohli pokračovat donekonečna a naše dopisy se budou prodlužovat na několik stránek. Nejsem člověk, který rád vede podobně sáhodlouhé online spory. Vy máte názor a já mám jiný. To je sice koření demokracie, ale my dva tu imigraci nevyřešíme, ani kdybychom sem psali rok.
Všechny argumenty pro a proti jsou řečeny tady a my dva bychom to jenom opakovali.
Takže pravděpodobné pokračování této debaty zde:

http://krize15.cz/index.php?article=132 - Debatní kroužek o Islámu

28

Odpovědět

Pokud nechcete pokračovat, nepokračujte. Vaše svaté právo.
Ale nabízet pokračování na tom webu je trochu trapné. Já vám taky nenabízel přesunout se na nějaký levicový web. Tady jsme na relativně neutrální půdě. Pokud nechcete tady, tak jinde to nebude.

135
Další