Mimo stezku: Setkání s jezevcem

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:4 306

Chtěli byste se seznámit s blízkým příbuzným našeho oblíbeného medojeda? Dnes máte možnost v pořadu Kojota Petersona s názevm Mimo stezku, ve kterém seznamuje diváky s divokými zvířaty především amerického kontinentu. V tomto díle se v hlavní roli představí jezevec americký, medojedův blízký příbuzný, se kterým sdílí odolnost, bojovnost, vytrvalost a také agresivitu. Vypadá to, že lasicovití jsou opravdu drsná zvířata, Ještě aby ne, když patří do jedné rodiny s proslulým Wolverinem (= rosomák). Pokud chcete, oživte si vaše oblíbená videa s medojedem, nebo se rovnou seznamte s jeho sestřenicí Moxie v následujícím videu...

Přepis titulků

Dnešní díl série Mimo stezku přináší BuyPower Card od Capital One. Každým nákupem jste blíže novému Chevroletu, Buicku, GMC, nebo Cadillacu. Jsem Kojot Peterson. Všichni víme, že medojedovi je to u víte čeho. Dnes uvidíte, komu není. Jeho vzdálenému bratranci, jezevci americkému. Připravte se, jezevec přichází!

MIMO STEZKU Montana je známá nádhernou přírodou. Od vysokých hor po rozlehlé prérie se tu všude naskýtá dechberoucí podívaná. Dnes zamíříme do odlehlého Bozemanu. Navštívíme osadníka pastvin a silného podzemního predátora, který se proslavil mrzutou povahou a chutí bojovat se vším, co se mu odváží zkřížit cestu.

Tato jezevčí samička se narodila v zajetí, stala se vyslancem svého druhu mezi lidmi a je zvyklá na kameru. Stále se však chová jako divoká královna a vyžaduje nemalý respekt. Tohle je jezevec americký! Jedno z mých nejoblíbenějších zvířat. Už od mala jsem se mu chtěl takhle přiblížit.

Viděl jsem ho jen jednou. Přebíhal silnici ve Wyomingu. A teď jsem jen kousek od něj. Patří do rodiny lasicovitých. Je příbuzný se skunky, rosomáky, vydrami a také naším oblíbeným medojedem. Ale tomuhle Američanovi není nic u víte čeho. Právě si vyhrabává svačinku, kterou jsme jí tam schovali.

Nikdy se takhle nepřibližujte k jezevci. Já dnes můžu jen proto, že Moxie byla vychovaná v zajetí. Využívají ji k výukovým účelům a k podpoře ochrany jezevců. Ačkoliv je zvyklá na přítomnost lidí, neznamená to, že ztratila své divoké instinkty. Má dlouhé drápy a také zuby, které dokazují, že patří mezi nejzuřivější savce Severní Ameriky.

Jedním z typických znaků jezevce amerického jsou tyhle drápy. Lasicovití jsou skvělí v hrabání. Jak můžete vidět, Moxie už toho spoustu vykopala. Vidíte, jak hrabe? Pak pomocí čichu hledá larvy. Vyčmuchají psouny i zemní veverky a pak se jen zaboří a takhle se prohrabou... hrab, hrab, hrab. Zahrabeme si? Říká: "Ne, vyhrab si to sám."

Hrab, hrab, hrab se mnou. Potom najde tu veverku, nebo psouna a pořádně se nažere. Wolverina mohli klidně pojmenovat po tomhle příbuzném. Nejdrsnější drápy mezi lasicovitými patří jezevci americkému. Slyším tě. To víš, že jo, Moxie. Jezevec není nejrychlejším lasicovitým a ani být nemusí, protože má dobrou obranu. Zkusme Moxie přesvědčit, aby nám ukázala nějaký ten klasický drsný jezevčí trik.

Řekněme, že jsem predátor. Třeba kojot. Přijdu a říkám si: "Dobrá, ten jezevec vypadá chutně." Dívejte, co udělá. To je přesné. Zasyčí na mě a zdvihne zadek. Pak vycení zuby, ukáže drápy a syčí. Nemůžete to cítit, ale vypouští pižmo, kterým disponují všichni lasicovití.

Jasně tím predátorovi říká: "Dej si pohov! Nevoním, nebudu ti chutnat, a jestli po mě půjdeš, pěkně tě zřídím." Musím být hodně opatrný. Je sice zvyklá na lidi, ale jak vidíte, pořád ovládá všechny jezevčí obranné triky. Nechci, aby po mně vyjela.

Pokud se do mě zakousne, budu v pěkném průšvihu. Je skvělé být tak blízko jezevci. Natáčet v jejím útočném dosahu. Hlavně mě nekousni. Jsem přímo u čenichu, když se krmí. Skvělý záběr. Je to neuvěřitelný zážitek, být takhle blízko jezevci americkému.

Moxie je skutečnou královnou drápů. Znáte nějaké zvíře, které se jezevci rovná velikostí drápů? Povězte mi o něm v komentářích. Jsem Kojot Peterson. Mějte kuráž a zůstaňte divocí. Uvidíme se příště. Pokud myslíte, že to bylo vzrušující, mrkněte i na další videa a nezapomeňte odebírat.

Sledujte mě a můj tým v sérii Mimo stezku. Tento díl série Mimo stezku přineslo BuyPower Card od Capital One. Každým nákupem jste blíže novému Chevroletu, Buicku, GMC, nebo Cadillacu. Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta reklama v titulcích, která je posune, že se na do nedá dívat, je tam schválně?

10

Odpovědět

Tenhle způsob filmování zvířat nemám rád. Daleko radši mám poklidný způsob od legendy přírodovědných filmů Davida Attenborougha.
Doufal jsem, že se Moxie zakousne, aby ten Kojot skutečně poznal jaký to je, když naserete jezevce.
Jinak náš jezevec lesní je o něco málo větší, a mohutnější, s menšími drápy. Jsou to docela klidná zvířata, pokud je někdo nezačne hloupě dráždit. Měl jsem to štěstí, že jsem jezevce viděl ve volné přírodě a je to skutečně úžasné a impozantní zvíře.
Dříve se dokonce pořádaly zápasy psa s jezevcem. A přesto, že mám doma obrovského svalnatého jezevčíka, tak bych možná vsadil na jezevce.

00

Odpovědět


Odpovědět

Hned jsem si vybavil příčinu smrti Sheldonova strýce Carla. SJ - smrt jezevcem. :-D

91

Odpovědět

A Bozeman - nechtěl se tam Sheldon náhodou odstěhovat? :D

30

Odpovědět

Celou dobu čekám že ho nakonec hryzne a vono nic. :D

160

Odpovědět

Vím ,že za to asi nemůže, ale má děsně otravný hlas.

132

Odpovědět

Já myslím, že za to asi můžou, typická chyba překladatelů.

71

Odpovědět

Já četl, že za to asi nemůžete :D srry

26