Můžeme vymazat špatné vzpomínky?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:4 677

V dnešním videu AsapSCIENCE se podíváme na to, zda lze realizovat zápletku Věčného svitu neposkvrněné mysli. Lze vymazat vzpomínku z lidského mozku? A kdyby to možné bylo, nechali byste se zbavit bolestných vzpomínek, nebo byste si raději chtěli vše pamatovat?

Přepis titulků

Ať je to z hrozného rozchodu nebo traumatizujícího zážitku, některé vzpomínky nás mohou pronásledovat celý život. Co kdyby ale existoval způsob, jak na ně zcela zapomenout? Umí věda vymazat špatné vzpomínky? Vzpomínka je neuvěřitelně složitý proces. Dřive se myslelo, že mozek je jako kartotéka a různé vzpomínky jsou uskladněny v různých částech mozku, dnes již víme, že tomu tak není.

Každá vzpomínka je proces, který využívá celý mozek. Pokud budete vzpomínat na toto video, bude to proto, že vaše mozkové buňky jsou aktivovány a vytváří nové spoje vztahy a doslova přepojují obvody vaší mysli. Tato změna je částečně umožněna proteiny v mozku. Co když nejsou tyto proteiny k dispozici? Jednoduše řečeno, vzpomínky nemohou vznikat.

Vědci to zjistili tím, že zvířatům aplikovali látky, které zabraňovaly tvorbě těchto proteinů. Důsledkem toho si zvířata nepamatovala nic krátce poté, co jim byla droga podána. Díky tomuto výzkumu byl objeven způsob, jak vymazat dlouhodobé vzpomínky. Pokaždé, když na něco vzpomínáte, mozek přepojuje obvody.

Pokaždé, když myslíte na konkrétní vzpomínku, doslova si tuto vzpomínku ve své mysli fyzicky měníte. A tato vzpomínka je pokaždé mírně pozměněna podle aktuálních myšlenek. Vzpomínání je aktem tvoření a představování si. Čím více na něco vzpomínáte, tím méně přesnou se vzpomínka stane. Tato změna byla dokonce kvantifikována.

Po 11. září se vědci zeptali stovek lidí na jejich vzpomínky na ten strašný den. Po roce se 37 % detailů změnilo. Do roku 2004 se skoro 50 % detailů změnilo nebo vytratilo. Protože se vzpomínky pokaždé znovu formují a přestavují, pokud podáte proteiny blokující látku člověku, když na něco vzpomíná, lze tuto konkrétní vzpomínku odstranit. K potvrzení této teorie byl myším puštěn konkrétní zvuk, po kterém vždy následoval elektrický šok.

Po několika opakováních se myši rychle naučily, že pokud ten zvuk uslyší, bude následovat šok. V důsledku toho začaly být ve stresu a strnuly pokaždé, když ho slyšely. Na tento zvuk pak reagovaly i po několika měsících. Byla-li jim však nejprve podána ta látka, myši na zvuk zapomněly, a dělaly jako by nic.

Vzpomínku na tento konkrétní zvuk ztratily. Aby bylo jisté, že látka nezpůsobuje poškození mozku, byl pokus opakován s vícero tóny. Oba zvyku varovaly před šokem a myši se nakonec bály obou. Když ale byla aplikována látka a zahrán jeden ze zvuků, myš zapomněla jen na tento tón a druhého se bála i nadále.

Časem byly objeveny různé látky, které cílily na různé proteiny v různých částech mozku. Když jste tedy měli vzpomínku spojenou s negativní emocí, cílení na protein v emoční části mozku mohlo pomoci odstranit pouze toto spojení. Což by mohl být skvělý nástroj, zvláště pak pro lidi trpící posttraumatickou stresovou poruchou. Tyto látky jsou zatím v raném stádiu vývoje, zůstává však otázka: Kdyby vám nabídli pilulku zapomnění, vzali byste si ji?

Děkujeme audible.com za podporu této epizody a za audioknihu pro vás zdarma na audible.com/asap. Audible je hlavním poskytovatelem audioknih s více než 150.000 knihami všech různých žánrů. Doporučujeme knihu Undeniable: Evolution and the Science of Creation kterou napsal jedinečný Bill Nye, se kterým jsme v minulosti spolupracovali.

Tuto audioknihu, nebo jakoukoliv jinou, si můžete zdarma stáhnout na audible.com/asap. S předplatným získáte měsíčně 1 audioknihu zdarma. Děkujeme Audible, že umožňují vznik těchto videí. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

alkohol

20

Odpovědět

Po tom se nezapomíná. ;)

00

Odpovědět

Ku... poslouchá se to tak hezky .. než si uvědomíte že jde o ovládání mysli hezky zabaleno jako dáreček.. celkem brainwashing

30

Odpovědět

jo a od pilulky to postoupí dál.. a bude to tu vypadat jako v jednom díle Black Mirror (s01e03).. na to jim z vysoka kašlu :D

00

Odpovědět

Protein, protein, sakra, znamená to, že když budu jíst tvaroh, tak budu mít super paměť? Ten ho má 30g na čtvrt kila!

74

Odpovědět

Když jsem měl před rokem leukemii, tak nam dávali něco při odběrech kostní dřeně, po čem jsme si ten odběr (vetšinou) nepamatovali. Bylo to doslova okno, a dávali k tomu ještě "anolbufin?", bylo to na bolest, ale bylo to jako se opít.
Nevýhodou bylo že při tom byl člověk i stejně upřímnej + to okno, takže jsem se pokaždý bál co jsem zase vypustil z huby :D ,
Naštěstí jsou doktoři zvyklý, prej jsem jenom perlil :D

280

Odpovědět

V 1:38 říká 2004, ne 2014.

00

Odpovědět

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

33

Odpovědět

Existuje taký elixír, ktorý pomáha zabudnúť, nazývame ho alkohol.

251

Odpovědět

Mě bohužel maže jen budoucnost, krátce po požití ...

380

Odpovědět

Mě přijde zajímavej takovej ten stav, kdy si uvědomíte, že jste něco prožili, ale mezitím to zapomněli, a pak najednou jak blesk z čistýho nebe - bum! a znova si vzpomenete, že se to něco stalo a pak to nemůžete dostat z hlavy... :D Nejsem jediná, komu se tohle děje, že ne? :D

251

Odpovědět

Myslíš Déja Vu?

118

Odpovědět

+MartyKayNie. Myslí vybavenie si zabudnutej spomienky :)

120

Odpovědět

+MartyKayDěkuji, to jsem přesně myslela, jen jsem to takhle jednoduše nedokázala poskládat do slov :D

20

Odpovědět

+MartyKayJo tak to pak jo. Špatně sem to pochopil :-D

20

Odpovědět

Tak PTSD trpím, tudíž bych do toho šel hned a bez váhání, vyřešilo by to spoustu problémů a konečně bych se vyspal...

130

Odpovědět

Tohle zavání tabula rasa... Jinak imho asi nejlepší použití je pro opakované shlédnutí pořadů, co už jste jednou viděli :D (Kdo pamatuje na hollyho z červeného trpaslíka)

LISTER: Holly, is there something that you want?
HOLLY: Well, only if you're not busy. Would you mind erasing some of my
memory banks?
LISTER: What for?
HOLLY: Well, if you erase all the Agatha Christie novels from my memory
bank, I can read 'em again tonight.

271

Odpovědět

Na spatne vzpominky je nejlepsi koupit si v lekarne nejake dobroty a zapit je palenkou.

10

Odpovědět

Taky ne... vzpomínky utvářejí to, co jsme a nejen to, vedou nás k dalšímu poznání toho, co jsme - mění nás, posouvají - se všemi vzpomínkami se lze vyrovnat...

88

Odpovědět

Pilulku bych si nevzal. I špatné vzpomínky jsou velice užitečné, např. pro poučení.

404

Odpovědět

Například když vidíš umřít celou tvojí rodinu při automobilový nehodě…

Tak hodně štěstí se vzpomínkama a poučením se z toho

312

Odpovědět

+eXeTak pokud by byl řidič a byl třeba pod vlivem, tak si asi poučení odnesl :)

42