Neil deGrasse Tyson o filmu Gravitace

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:199
Počet zobrazení:12 122

V dalším krátkém videu vám Neil deGrasse Tyson sdělí svůj názor na film Gravitace a prozradí i pár věcí, které v něm nejsou úplně vědecky přesné.

Přepis titulků

Zdravím, jsem Neil deGrasse Tyson, astrofyzik Amerického přírodovědného muzea. A jsem moderátorem rádia StarTalk. Vítejte zpátky u rádia StarTalk. Bojují s těmi molekulami vzduchu. Co to má být? Vyhráli jsme, astrofyzici vyhráli. Jo, řekl jsem to. Nářez! NdGT O GRAVITACI Má oblíbená část je hodně dojemná.

Když se rozplakala a uvědomila si svoji smrtelnost a v oku se jí nahromadilo dostatek slz na to, aby se jí jedna kapka odlepila od tváře. To byl dost silný moment, ale... na vesmírné stanici se provedlo několik pokusů se slzami a jejich povrchové napětí je ve skutečnosti spíše udrží na vaší tváři. Díky povrchovému napětí může kapka vody stéct sem a pak jednoduše nespadne, ale poteče tak trochu horizontálně, možná až na vaši bradu.

Ta voda přiléhá k povrchu. To je povrchové napětí, na této úrovni přebije gravitaci. Viděli jsme slzu. Chápeme. Ale myslím, že to bylo dojemný. Skvělá scéna s hasícím přístrojem aneb jak cestovat vesmírem. Jak děsivé bylo, když úlomky satelitů přilétaly takovou rychlostí. To je vážně děsivý.

Mimochodem, scénář totálního zničení satelitů... je reálný. Jeden satelit může sejmout deset. Každý z nich sejme dalších deset. Z jednoho máte deset, sto, tisíc. Během několika dní, možná za měsíc, totální zničení satelitů, pokud je začnete rozbíjet. Nedělejte to.

A ještě něco. POZOR SPOILER Sandra Bullock náhodou vystoupí z oběžné dráhy a přistane v jezeře, z kterého si jen tak vyplave na břeh. Promiňte, ale většina míst na Zemi, na kterých přistanete, není vůbec poblíž břehu. Dopadnete doprostřed Pacifiku nebo Arktidy a sežerou vás žraloci v oceánu nebo lední medvědi v Arktidě. Stane se vám něco zlýho. Nevylezete jen tak ven, nesednete si a neřeknete: "Páni, to byl ale den."

Když jsem o Gravitaci tweetoval, dost jsem si tím zavařil. Prostě jsem si myslel, že by lidi zajímalo, co neměli správně. Vlastně jsem ani neřekl, že to měli špatně, ale že to jsou záhady filmu. Proč lékařka Sandra Bullock opravuje Hubbleův teleskop? Promiňte, ale lékaře neposíláme opravovat Hubbleův teleskop. Strojní inženýry přece taky neposíláme provádět operaci srdce. No tak!

Tak jsem to tweetnul. A mohlo to mít trochu emocionální nádech, ale i tak... Na druhou stranu jsem netweetnul o stovkách věcí, které měli správně. Obdivuji ten film za jeho snahu mít toho tolik správně. Je nešťastné, že má počáteční salva tweetů byla interpretována tak, že se mi film nelíbil. Ohromně jsem si ten film užil. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Popravdě na konci filmu jsem čekal že Sandru sežere krokodýl :)

41

Odpovědět

Nerd Ruins Gravity..

71

Odpovědět

moar neil tyson!

51

Odpovědět

Byl to snad první film, který jsem nedokázal dokoukat do konce. Tolik do očí bijících debilovin v jednom filmu jsem nikdy nezažil.

1239

Odpovědět

A který film "tohoto druhu" (nebo sci-fi) ti vyhovuje ?

62

Odpovědět

Taky se mi nelíbil.

31

Odpovědět


Odpovědět

Ja nedokoukal filmu...... a nelezu to sdelit do diskusi o tech filmech....

01

Odpovědět

Film fajn, ale jedno som na tom filme nevedel prekúsnuť. Viete ako vo filmoch vždy sa hrdina na poslednú chvíľu zachráni, alebo akoby zázrakom sa niečomu vyhne? Chápem, je to samozrejmosť vo filmoch, ale to čo sa dialo Sandre v Gravitácii, mi znechutilo celý film. Nezasiahne ju žiadna črepina z prvej vlny satelitov, prežije i odpálenie do vesmíru, nedostatok kyslíka v skafandri to bolo ok, ale potom prežije požiar na stanici, hneď na to zázrakom zabráni kolízii modulu so stanicou, znova ju nezasiahne ani črepina z ďalšej vlny satelitov, potom sa presne odpáli z nefunkčného modulu smerom tisícky kilometrov vzdialenej a vo veľkej rýchlosti pohybujúcej sa stanici, potom sa na tu samú stanicu presunie pomocou ťažko ovládateľného hasičského spreju, jej záchranný modul ani raz nie je zasiahnutý troskami rozpadajúcej stanice, takmer sa v tom module utopí, a v poslednom rade, ako spomenul Tyson, zo všetkým miest na Zemi, kde 90% povrchu znamená pre polonahého človeka smrť do hodiny, náhodou pristane v sladkovodnom jazere v klimaticky primeranom prostredí. Veď to nebolo šťastie čoby akčného hrdinu, to bola výhra desiatich jackpotov v rade.

135

Odpovědět

Pořád uvěřitelnější než Marvel :D

194

Odpovědět

+Roman1211Opravdu budes vytahovat Marvel? :D To neni o realisticnosti prosimte...ale o pobaveni :D..takze to je trosku mimo :D

65

Odpovědět

+tomas2112vážně si myslíš, že kdybych chtěl vznést nějaký ultimátně logický argument, tak bych vytáhl Marvel...já dětem jejich hrdiny neberu :) :D

32

Odpovědět

+Roman1211:D tak tohle je opravdu hloupej komentář. Nejsem žádnej fanoušek marvelu, neviděl sem ani jedny avengers, ale stěžovat si na to že jejich filmy nejsou uvěřitelný... No jo, on týpek co se prostě jen tak zezelená, zvětší a všecky seseká, to je v pohodě. Zazobanej týpek v železnym obleku co lítá, taky fajn. Nebudeme se ani zmiňovat o jeho srdci. Zkrátka ve světě superhrdinů bych fakt nekoukal na uvěřitelnost a korektnost, když nám tam běhá nesmrtelnej cápek s kovovejma drápama.

87

Odpovědět

No ono se dost diskutuje, jestli to celé od té doby co usnula nebyl jen sen.
Ovšem to je defakto jedno. Samozřejmě, že by musela mít kliku z miliardy zadnic :-). Ale ten film byl nádherný.

62

Odpovědět

A i přesto jsem slýchával názory že to někoho nudilo. Díky bohu že ten film nebyl pro tuhle cílovou skupinu jinak by jsi pak psal svůj výčet zbytečných náhod, štěstí/neštěstí do teď. Sice souhlasím že toho dohromady bylo opravdu hodně a to že dopadla do nějakého toho jezera bylo příliš... Myslím že kdyby dopadla do oceánu a až tam by umřela byl by to daleko silnější konec. Zkrátka splnila smysl svého života ve filmu a i kdyby žila dál, zřejmě by byl zbytek jejího života nuda. (nebo snad měla nějaký důvod se vrátit ? vymyslet žárovku, počítač nebo něco ???) NE. Proste se vrátila přežila a už byla v podstatě mrtvá do konce života...

32

Odpovědět

Už se těším, až se na ten film budu dívat znovu s celou rodinou...až řeknu všechny ty připomínky, co byly v tomhle videu... všichni si budou myslet, že jsem na to přišel sám a já je při tom mlčky nechám :)

483

Odpovědět

Well played... :-D

200

Odpovědět

"Roman všechno pokazí".

260

Odpovědět

Romane, jsi úžasný, každý si bude myslet, co se ti to dnes stalo, protože normálně říkáš takové ....... :-)

01

Odpovědět

+XXLty mě sleduješ? :D

01

Odpovědět

Tak to neee :-)))) diky za dlouhy smich :-))))))

12