Vězeň z Azkabanu je nejlepší díl sérieNerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:242
Počet zobrazení:15 068

Pokud se fanoušků Harryho Pottera zeptáte, který film se jim nejvíce líbí, získáte různé odpovědi, ale nakonec se jich největší počet shodne na třetím dílu Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Čím je tento film tak výjimečný, že podle mnohých i zastiňuje finále série?

Přepis titulků

CHÁPÁNÍ UMĚNÍ Případová studie: Harry Potter a vězeň z Azkabanu Bylo mi čerstvých 13 let, když se objevil první film s Harry Potterem. Podle Warner Bros bylo 60 % lidí, kteří tento film viděli, 17 let a méně. Celou generaci provázela série Harry Potter dospíváním a utvářela lásku ke čtení. Ale o filmech se tolik nemluví. Myslím si, že závazek vytvořit kvalitní filmové zpracování, byl pro filmové vzdělávání mladých lidí stejně důležitý, jako knihy J.K.

Rowlingové byly pro jejich literární vzdělání. Pro mě to začalo Alfonsem Cuarónem a třetím filmem, Vězněm z Azkabanu. V knize i ve filmu se udály rozhodující změny. Azkaban značí přechod série z dětských dobrodružných příběhů o odvaze Ne v oddělení s omezeným přístupem. k čím dál temnějším a propracovanějším postavám a zápletkám. Cuarónovo zpracování tohoto přechodu se zdá dokonalé.

Když se podíváme zpět, stál u zrodu temného vyznění konce série. Ale Warner Bros musím poděkovat, že dali možnost režisérovi, jehož předchozím filmem bylo explicitní mexické road movie drama o objevování sexuality. Mnoho stylistických útvarů z jeho původních filmů je znát i v Azkabanu. Především jeho láska k pohybující se, téměř až ruční, kameře. Podívejte se na zrychlenou scénu z Velké síně. Žádný záběr není statický.

To scéně a filmu dodává pocit pohybu vpřed a vytváří to zajímavé záběry. Ale také to filmu dodává nádech tísně. Nikdy nemáte pevnou půdu pod nohama. Pro film, který je plný strachu z uprchlého vraha, je to vhodný styl. Není to jedinou významnou technikou, kterou Cuarón přináší. Také zde používá dlouhé záběry. Tento záběr je 1 minutu a 49 vteřin dlouhý a jak kritik Christen Thomson poznamenal, jedná se o významný posun ve vyznění filmu.

První dvě scény, ta, kde Harry nafoukne svou hroznou tetičku, a ta, kde se veze šíleným nočním autobusem, jsou obě spíše úsměvné. Dalo by se říct, že tyto dvě scény patří spíš k prvním dvěma lehčím filmům, které vznikly před tímto dílem. V této scéně a v tomto záběru se Harry dozví o nebezpečí, kterému čelí. Všimněte si, že s výraznějším a závažnějším nebezpečím přichází výraznější izolace.

Pan Weasley odvede Harryho do jiné části Děravého kotle, čímž ho oddělí od přátel. V popředí zůstává plakát se Siriusem Blackem. Když se konverzace stočí přímo na Blacka, je jeho plakát mezi nimi, zatímco přátelé a rodina je v pozadí. Pak pan Weasley odtáhne Harryho do kouta, kde jsou sami a požádá ho, aby po Blackovi nepátral. Když dospějeme k hlavnímu dramatickému vyvrcholení scény, Cuarón zabere pouze a jen Harryho.

Tato scéna je skvěle natočena. Izolace bude hlavním tématem filmu i zbytku série. I přes neustálé poselství o přátelství, kdy se budeme zaměřovat na pouto mezi Harrym, Ronem a Hermionou, se série opakovaně bude navracet k Harryho pocitu, že je sám. Že je Vyvolený. Nakonec mu dojde, že toto břemeno musí nést bez cizí pomoci.

Vězeň z Azkabanu odráží, prohlubuje a přináší předzvěst těchto pocitů. Odděluje Harryho od okolí. Případně ho vyčleňuje ze skupiny. Cuarón nikdy nevynechal příležitost se vrátit k tomuto tématu. Ať už Harryho oddělí od přátel ve scéně o úplně jiném tématu, nebo řekne Emmě Watson, aby ze záběru vycouvala, nebo film zakončí scénou, kdy Harry doslova odlétne pryč. Vnitřní konzistentnost je přední silnou stránkou Cuaróna.

Díky tomu Vězeň z Azkabanu vyniká nad ostatními filmy ze série, z nichž některé jsou opravdu dobré. Motivy se ve filmu objevují a zase mizí. Je to jako kouzlo, které se doplňuje. Utahuje se pavučina, která určuje vyznění filmu. Důležité jsou i maličkosti, jako sledování stop ve sněhu, když se hned na to dozvíme o předmětu, který zobrazuje pohyb osob po hradě za pomoci stop.

Je to okamžité propojení, ale existují i mnohem delší. Třeba ptáček, který na začátku filmu prolétá pozemky školy. Později se dozvíme, že prolétal důležitými dějišti filmu. A co třeba něco významnějšího? Třeba Cuarónův opakující se motiv procházení sklem. Tento motiv se dvakrát objeví v této scéně, kdy studenti bojují s bubákem, stvořením, které se proměňuje podle jejich nejhorších obav.

Dvakrát kamera za pomoci nádherných záběrů projde zrcadlem této skříně. Naznačuje nám to, že je důležité se dívat skrz zrcadla a poznat skutečný svět. Také se díky zrcadlu můžete podívat do svého nitra. A to nezmiňuji, že tyto záběry vás donutí si říct: "Moment, jak to udělal?" Je to otázka, na kterou by se každý mladý divák měl ptát.

A o to jde. Neustále slýcháme, že filmový průmysl produkuje spoustu mizerných filmů, kterým vládne jeden společný jmenovatel. Má to mnoho příčin. Jednou z nich je, že publikované filmy trpí filmovou nevzdělaností. Nevíme, co utváří dobré filmy, takže nám společnosti předkládají povrchní filmy, které vsází na laciné efekty.

Nás usazuje do pozice pasivních diváků. Ale sledování filmu je vždy aktivní zábavou. Všechny skvělé filmy jsou i vzdělávací filmy. Pobízejí nás, abychom se do příběhu a celého filmu ponořili. Proto je Vězeň z Azkabanu tak důležitý. Je snadné si vyvinout cit pro něco, když se to naučíme už v dětství. Harry Potter je obří značkou. Miliony dětí si na něj koupilo vstupenky a další miliony ho budou sledovat doma.

Sledovat takovýto dobře natočený film může mít obrovské výsledky. Malé světélko, které na konci zazáří víc, než by kdokoliv čekal. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Knížky jsem nečetl, ale vyrůstal jsem na všech filmových dílech harryho pottra a musím říct, že žádná jiná filmová série mě tolik nevtáhla do filmu jak právě harry. Tolik jsem to prožíval jako bych tam byl. Škoda, že tato série skončila a doufám, že udělají něco podobného. Za mě nejlepší film

140

Odpovědět

Tak mně osobně se trojka vždycky líbila nejmíň. Pro mě nejhorší díl, jsem překvapen, že se tolika lidem líbí nejvíc, ovšem knihu jsem nečetl, takže to mohu posoudit jen podle filmu.

817

Odpovědět

Pre mňa najväčší filmový prúser bola suverénne štvorka. Ono to bola strašne nevďačná úloha napchať knihu v ktorej je toho tolko do jedného filmu a výsledkom je len taká rutinérska rýchla slideshow udalostí čo sa stali v knihe. Oproti tomu piaty diel - kniha je dĺžkou porovnatelná, ale film bol podstatne zábavnejší.

123

Odpovědět

+LaopeA já zas pátý film považuji za nejhorší. Právě proto, že je to jen rychlé přehrávání jednotlivýxh scén, navíc z jednoho motivu provázejícího knihu udělali jediný záběr. Chápu, že to bylo třeba kvůli délce filmu, ale vidět jen film tak absolutně netuším, co se dělo.
Čtyřka, kniha i film, jsou pro mě nejnudnější.

11

Odpovědět

A Window To The Past... geniálna časť soundtracku :)

90

Odpovědět

Snad Rowlingová poruší své slovo a napíše další příběhy s panem Potterem :)

417

Odpovědět

Tak to by byla úplně blbá.
Však už ždímají ze fantastických zvířat "děj" který tam nikdy nebyl a podle toho ten film tak vypadal.
Nebýt nečara Kowalskiho tak by ten film stál za starou Belu.

313

Odpovědět

+Levicový cornflakes dalsou knihou o Potterovi suhlasim .... ale s tymi fantastickymi zvieratami nie, ved prave preto to ma iny nazov, sice je dej z carodejnickeho univerza, ale nikto okrem Dumbledora (a Grindelwalda) tam z Pottera nebude, takze o "ždímaní" pribehu by som nehovoril... jednotka sice bola pomalsia, ale v podstate to bola predstavovacka do ineho "sveta", nemohol na hned vybehnut Grindelwald na Dumbledora a konec ... teda mohol, ale nemali by sme z toho novu filmovu seriu, ale len jeden prequel k Potterovi a vzhladom na to, kolko ludi si oblubilo carodejnicky svet, by to bolo maaalo

20

Odpovědět

A stejně mam nejradši ty první dva "pohádkový" filmy od Columbuse :-)

243

Odpovědět

Souhlasím:Vězeň z Azkabanu je nejlepší díl série!!! Škoda že se dalších dílů chytil David Yates (včetně Fantastická zvířata a kde je najít) a už se jich nepustil

466

Odpovědět

Z filmů mám asi nejradši zrovna Vězně a z knížek asi Fénixův řád.

91

Odpovědět

Fénixův řád je nudný díl, stejně jako první část sedmého. Není v nich žádný "drive".

68

Odpovědět

+JaaJJá měl Fénixův řád rád jako knihu, hodně tam bylo řečeno o minulosti, konfliktu ostatních čarodějů s Voldemortem a jeho Smrtijedy. Navíc, když byla v Bradavicích ředitelkou ta štětka, tak atmosféra byla taková stísněná a skoro až náckovská :D
EDIT: A vrátil se tam Sirius :D

210

Odpovědět

+ass.ass.inJá mám v knihovničce celou sérii. Fénixův řád jako kniha super, jako film nuda.

70

Odpovědět

+JaaJJá právě mluvil o knížce Fénixův řád. Film mě celkem zamrzel, protože tam několik věcí chyběla, ale byl slušnej. A taky mám celou sérii Pottera v poličce, několikrát čtenou, ale už je to pár let, co jsem to četl :D

00

Odpovědět

+ass.ass.inasi tak :D a souhlasím s tím že mnoho věcí tam chybělo, zvlášt když jsem si přečetl dříve knihu jak viděl film, tak to bylo do očí bijící. :)

10

Odpovědět

+JaaJJá už si teď nepamatuju jestli jsem první viděl film nebo četl knížku, ale pamatuju si že mě strašně zklamalo, že ve filmu nebyla ta scéna s mozkama co měly chapadla, který byly ukrytý někde na odboru záhad. Pak od nich měl Ron jizvy na rukou, jak ho chytly :D

60

Odpovědět

Fénixův řád mi přijde asi nejlépe napsaný a ačkoliv je spád knihy pomalejší, stojí to za to. Na "drive" mi přijde mnohem horší Princ dvojí krve, kdy se většinu knihy neděje vlastně vůbec nic a závěrečné finále je hrozně překotné.

170

Odpovědět

+MithrilPrinc dvojí krve je film typický pro slovo Drive. :D ( vzomeňme film Drive s Ryanem Goslingem) ;-)

00

Odpovědět

Fénixův řád mám taky z knížek nejradši. :)

10

Odpovědět

Nejlepším dílem je bezesporu Harry Potter a Ohnivý pohár. Má zápletku, má spád a konečné vyvrcholení, které nikdo nečekal. Po dlouhých letech se střetl Harry Potter Vy víte s kým... :)

1614

Odpovědět

Však s Voldemortem se shledal po letech i v jedničce. Mimochodem, trojka je jedinej díl, kde Voldemort nebyl.

110

Odpovědět

+ass.ass.inAno, shledal se s jeho duší. Nevím jestli tomu říkat "plnohodnotné shledání". Stejně tak bys mohl říct, že se shledali ve druhém díle pomocí deníku. Paradoxně tam se spolu viděli poprvé, dle časové osy. :)

00

Odpovědět

+JaaJTak já bych řekl, že ta část se kterou se Harry v jedničce setkal, je asi nejstarší a taky taková ta ústřední část, prostě ten Voldemort, kdežto v těch viteálech byly jako kdyby jen odštěpky jeho duše, navíc každá o jiném stáří, zkušenostech a dalších aspektech.

00

Odpovědět

+ass.ass.inV prvním díle bych jeho podobu přirovnal spíše podobám z vitealu, mohl jen našptávat.

10

Odpovědět

+JaaJTo jistě, ale odněkud se tahle část z jedničky musela vzít, ne? Já bych řekl, že to byla ta živá, neuvězněná část, která zbyla po tom, co zaútočil na malýho Harryho a udělal mu jizvu.

40

Odpovědět

+ass.ass.inasi ano, přesvědčil si mě :)

00

Odpovědět

+JaaJJinak, takový diskuze jsou dost obtížný. Přijde mi, že ten příběh má občas celkem díry :D

50

Odpovědět

+ass.ass.inMáš pravdu. Brumbal to v jedny knížce Harrymu vysvětloval hodně podobně. Už nevím jak přesně je to napsaný, ale je tam že Quirell ho našel náhodou v Transilvánským lese jako ubohé stvoření který se živilo drobnýma hlodavcema a nabídl mu svoje tělo protože toužil po větší moci.

10

Odpovědět

"konečné vyvrcholení"? O tom mám poněkud odlišnou představu viz čas 1:30
:-)

00

Odpovědět

+mykanecMy se tu bavíme o filmech Harryho Pottera.
Btw. S takovým časem vyvrcholení bych se moc nechlubil..

81

Odpovědět

+mykanecJestli jsi to nečekal, tak jsi asi špatně sledoval :(

00