Co dělá film skvělým?Now You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:11 860

Jak natočit skvělý, úžasný, prostě nejlepší film? Existuje nějaká příručka, do které se stačí podívat, jít bod po bodu a máte nakročeno ke komerčnímu i kritickému úspěchu? Tak jednoduché to asi nebude. Podívejme se tedy do minulosti, jak vznikaly skvělé filmy a jak byly schopny ovlivnit svět kinematografie, svět kolem nás a nás samotné?

A když jsme u skvělých filmů, jaký je váš nejoblíbenější film? Podělte se s námi v komentářích.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Nejprve je třeba říct, že neexistuje nejlepší film všech dob. Je to příliš složitá otázka. Ale je to nejdůležitější otázka kinematografie. Co dělá film skvělým? Existuje mnoho konkrétních aspektů, které z filmu udělají legendu. Prvním je kinematografický vliv.

Jak film změnil svět filmu? Pokud jste četli něco o Občanu Kaneovi, víte, že je to nejinovativnějších film všech dob. Proto je na vrcholu všech seznamů nejlepších filmů. Občan Kane zvýrazňuje rozdíly mezi dvěma érami filmařství. Díky tomu, jak je natočen. Němé filmy byly velmi úsporné, co se střihu týče. Dokonce ukazovaly herce ve dvou dimenzích nebo používaly montáže, aby spojily různé myšlenky.

A když se ve 20. letech objevil zvuk, prvním instinktem mnoha režisérů bylo natočit dialog s nízkou hloubkou ostrosti, což byla hrozná nuda. Zde je vaše odměna, sire lučišníku. Je ctí ji obdržet z rukou tak nádherné dámy. - Proč jste dnes nepoužil černý šíp? - Ten si nechávám jako poslední možnost. Ale Orson Welles a Greg Toland změnili v roce 1941 pravidla, když do filmu vrátili původní scénografii.

Použití vysoké hloubky ostrosti umožnilo zobrazit postavy zajímavým či odhalujícím způsobem. Jste jediný vlastník. Umožnilo také ukázat dynamiku moci, komplexní vizuální vyprávění příběhu a dalo divákovi možnost se scény zúčastnit a vybrat si, na co se bude dívat, místo aby vás detail nutil sledovat konkrétní postavu. Welles a Toland tuto techniku nepoužili jako první, ale použili ji tak efektivně, že změnili svět filmu.

Základy natáčení filmů noir nalezneme v Občanu Kaneovi. Nemluvě o použití zvuku k přechodu mezi scénami, což dnes dělá každý film. Nemluvě o make-upu, který do té doby nebyl přílis využíván. Nemluvě o využítí flashbacků a nespolehlivého vyprávění, které do té doby využívala jen literatura. O důležitosti Občana Kanea nemůže být sporu.

Skvělé filmy mají moc měnit. Star Wars ukončily sérii chmurných a sofistikovaných filmů 70. let. Záhada Blair Witch změnila horory. A Deadpool asi změní pravidla hry, co se marketingu týče. A v budoucnosti díky němu uvidíme více komedií pro dospělé. Změní-li film ostatní filmaře, musí být aspoň trochu skvělý. Další rozměr změny je kulturní dopad. Jak film změnil svět, ve kterém byl stvořen, nejen svět filmu? Po Čelistech poklesla návštěvnost pláží a po Klubu rváčů vznikly v USA opravdové kluby rváčů.

Ale jestli jste na základě filmu založili klub rváčů, tak jste ho vůbec nepochopili, ale o tom jindy. Filmy neexistují ve vakuu. Díky filmům mohou být přijaty zákony, mohou milionům lidí přiblížit nějaké téma. Ty, které zaregistruje mnoho lidí, jsou skvělé. I kdyby jim šlo jen o to, aby se vrátil folklór. Třetím rozměrem je osobní dopad.

To, jak film změní vás. Je to přehlížená vlastnost filmů, protože se špatně měří. Věřím, že filmy nám mohou poradit, jak žít náš život, lépe než realita. Juno se s tématem potratů vypořádává lépe než jakákoliv brožura nebo moderátor večerní show. Jo, a říkala: "Ahoj, děti mají nehty. Nehty." Tato schopnost prosáknout díky příběhu až do reality dělá film skvělým. A je to základ krásy kinematografie.

Film nemusí změnit svět filmu nebo reálný svět napořád, ale pokud změní napořád vás, bude asi dost dobrý. Tohle video je sentimentálnější než obvykle, ale s tímto tématem to jinak nejde. Existují měřitelné kinematografické techniky, ale v důsledku záleží na tom, jak film ovlivní nás osobně. Lidi mají různé nejoblíbenější filmy, protože zrovna v tu chvíli potřebovali ten konkrétní film. Aby jim pomohl nebo je ohromil.

Může to být i film, u kterého se smějete. Když se mi nějaký film líbí, pořád na něj pak myslím. 500 dní se Summer mi pomohlo se vztahem, protože jsem měl pocit, že je ten film o mně a že skvěle popisuje, co cítím. Tuhle písničku nesnáším! Zkusme to takhle, na sociálních sítích nebývám aktivní, ale tweetněte mi o svých oblíbených filmech. Já na to zareaguju.

Popovídejme si o skvělých filmech. A sice neexistuje nejlepší film, ale je to Princezna Nevěsta. Lháři! Lháři! - Odstup, čarodějnice! - Nejsem čarodějnice, ale tvá žena!

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak jo lidi.
Téměř nikdo z vás sem nenapsal nic, co by se přiblížilo vrcholu. Je potřeba, aby jste si uvědomili, že nostalgie vám zamlží úsudek - tudíž váš názor není validní.
Vy co jste zmínili 'Pulp Fiction' jste zaslepení. Chápu, že ten film máte rádi, ale snad nemůžete říct, že je to nejlepší film a nebo dokonce nejlepší tarantinovka. Quentin Tarantino si skrz léta udržel svůj styl a navíc ho ještě vybrousil. Takovej Django, Pancharti nebo Osmička jsou 10x lepší filmy, než Pulp Fiction. Sofistikovanější dialogy, geniální podání, lepší herecký výkony a mnohem lepší akce. Pulp Fiction je sotva poloviční oprati těmto filmům.

To stejný platí pro lidi, co se tu ohánějí se Star Wars. Já chápu, že SW byly průlom, ale na dnešní dobu to už působí směšně. Sami se koukněte na recenze od Medojeda.
Godfather je na dnešní dobu stejný brak jako Tenkrát v Americe. Neuvěřitelně táhlé filmy s pomalým tempem, které v tamější mělo zpracovat atmosféru. Dneska ten film unudí každého, kdo na ně nekouká přes růžové brýle. Už výše zmiňovaný Tarantino předvádí, že s atmosférou jde pracovat mnohem lépe. Chce to šmrc. Ve filmu Hateful Eight se první polovinu filmu jenom kecá a až druhou se i střílí. To však vůbec nevadí, páč ty dialogy jsou geniální a sofistikované. Zkrátka baví a to i díky výborně napsaným a ještě lépe zahraným postavám. I tak někteří rádoby kritici z CSFD říkají, že by to fungovalo úplně stejně i kdyby ty kecy zkrátili na hodinu (Možná ano, ale proč bych to k***a měl chtít? Ví vůbec o co by přišel?). Tito kritici však samy obhajují 'legengy' jako je Godfather. Film který žije jen díky nostalgii těchto lidí.

Víte jaký starší film nezestárl? Mafiáni/Goodfellas od Scorseseho. Film z roku 1990 a best of, co jsem viděl. tento film má neskutečnou jiskru i výborné postavy a to většině starým filmům chybí.

Pokud jste se v seznamu našli, tak vám můžu doporučit pár filmů, které považuji za to nejlepší. Některé ty filmy vyšli nedávno a některé jsou staré 30 let. Můj názor je však lepší než názor většiny lidí tady, páč já ty filmy viděl během posledních 3 let, tudíž jsem nezaslepen nostalgií.

Klub Rváčů (1999) - Příběh muže odkojeného televizí a opuštěného Bohem. Tento film vám předloží myšlenku, kterou vám nevnutí jak nějaká posraná pohádka.
Mafiáni (1990) - Film kterej nezestárnul a stále se drží na vrcholu. Tomuhle se říká nadčasový film. Daleko před všema Godfatherama jsou Mafiáni. Nejlepší Scorseseho film.
Vlk z Wall Street (2015) - Scorsese se opět přiblížil úspěchu Mafiánů. Tentokrát tu máme makléře a nejlepší výkon Leonarda Dicapria.
REVENANT (2016) - Revenant je dost možná technicky nejlepší film co jsem kdy viděl. Výborná kamera akce tak chronologicky precizní, že bylo radost si vychutnat každou vteřinu. Drsné, surové a naturalistické podání, které jinde neuvidíte.
Watchmen (2009) - Nejlepší superhrdinskej film. Drsnej, temnej a se sakra výjimečným příběhem, který atmosféra 70's jenom podtrhuje.
Správní Chlapi (2016) - Nejlepší komedie a to nebylo potřeba ani černého humoru, který tak miluju. Film funguje nejen jako dobrá komedie, ale i jako dobrá detektivka a já znovu smekám klobouk před Shawnem Blackem, který dokáže dělat 'buddy komedie' líp než kdokoliv jiný. Humorný prvek absurdity mě držel v úžasu po celou dobu filmu. Tomuhle se říká talent.
Vyvolený (2000) - Film, který celou dobu působí jaksi průměrně, ale nakonec vyvrcholí způsobem, který mě zvedl ze židle.
Hanební Pancharti (2010) - Moje nejoblíbenější tarantinovka (což je žánr sám o sobě).
Nespoutaný Django (2013) - Moje druhá nejoblíbenější tarantinovka - dialogy, postavy, akce, náboj filmu
Osm Hrozných (2016) - Moje třetí nejoblíbenější tarantinovka - dialogy, postavy, akce, náboj filmu
Titanic (1997) - Vzhledem k tomu, že během posledních 20 let se romanťáky vůbec nezměnily, musím přiznat, že tohle je jediný romantický filmy, které nejenže má fungující a smysluplnou love story, taky se vyhlul kýčům a ještě je na co se koukat. Přece jen se tam potopí Titanic.
Lidská Stonožka 3 (2015) - Film který většina lidí zavrhne už jen kvůli zvrácenosti, ale mě takové věci fascinují, tudíž k filmu nemám odpor ještě před zkouknutím. Mohli jsem se teda otevřeně kouknout i na jiné aspekty filmu jako je třeba naoranžovělý vizuál, který se k mexické věznici opravdu hodí. Miluju černý humor, takže jsem se několikrát svíjel v záchvatech smíchu a liboval si nejenom v tom, co postavy říkaj, ale i jak to říkaj. Dialogy jsou opět velmi barvité a z jednoho pohledu hlavního 'hrdiny' člověk cítí to znechucení, odpor a pohrdání. Tomu říkám herecký výkon!

Většina těch filmů je ještě podhodnocená na csfd - každopádně pokud jste se našli, tak tady je můj profil:
http://www.csfd.cz/uzivatel/455959-vikyy98/hodnoceni/podle-rating/

315

Odpovědět

svoj subjektívny názor na kvalitu filmu si si subjektívne ohodnotil ako "lepší než názor většiny lidí" len preto že si ich videl posledné tri roky... si hlúpy ak veríš tomu že kvalitu filmu určuje človek podľa osobnej "miery nostalgie" ktorú na daný film uplatní

120

Odpovědět

+MxxlVždycky mě udivuje, jak napíšu vyčerpávající komentář a stejně se objeví debil, co to nepobral.
Faktem je, že některý názory jsou lepší než jiný. Fráze jako "Každej může mít svůj názor" jsou omezený jako lidi, co je říkaj. Názor každého člověka není správný. Existuje jen jeden správný pohled na film. Každý film je zařazen na pomyslné stupnici kvality. Film může být zařazen na 7/10 ale někomu se může líbit víc a někomu míň. To ale neznamená, že maj oba pravdu. Pravda je jen 7/10 a to jestli se jim to líbí víc, či míň závisí už na subjektivním pohledu a osobních preferencí (například dobové zasazení filmu...)

Věř mi, že se dění okolo filmů a lidí sleduju pozorněji než jiní a nepsal bych tyhle věci, které se ti určitě zadají egoistické a arogantní, jenže nejsou. Jsem uvědomělý člověk který je si svým názorem jist, páč se na věci koukám z mnoha úhlů, hledám informace a porovnávám.

Ty tři poslední roky intenzivně sleduju filmy i dění okolo nich. Sleduju, jak na ně reagují lidi a taky různé rozbory záběrů. Všímám si kamery, hudby, kompozice scén, hereckých výkonů, technického zpracování, efektů. Když vidí scénu, která se mi nelíbí, přemýšlím, jak bych tu scénu udělal lépe.
Častokrát se mi stalo, že jsem něco na filmu kritizoval a lidi mě odsuzovali. Pak se objevil film, kde podobná scéna byla zpracována mnohem lépe a ti stejní lidé říkali, že lépe zpracovaná být nemohla. Ani nevíš kolikrát lidi jako ty můj názor zavrhli, ale kdyby spousta filmů byla ztvárněná podle mých představ, tak by lidi byli radši. To jim ale z fleku ukázat nemůžu. Můžu to jen popsat a to jestli se člověk oprostí od svého přesvědčení, je jen na něj. Nepsal bych tyhle věci, kdyby se mi už několikrát nepotvrdili. Tudíž mám sám potvrzeno, že mám pravdu.

Nic o uplatnění nostalgie na film jsem nepsal. Nevím kde jsi to vzal. Říkám jen, že když lidé viděli poprvé Kmotra, tak se jim líbil. Byl to jeden z prvních velkých mafiánským filmů. Jenže doba se posunula. Laťka kvality se zvedla a nyní je Kmotr utahaná nudná p******a. Nadčasovým filmem jsou Mafiáni/Goodfellas. Pusťte dnešnímu divákovi Kmotra a usne. Pusťte mu Mafiány a bude to jeden z nejlepších filmů, co uvidí. Přesto lidi brání Kmotra jako něco neskutečně výjimečného. Já chápu, že to bylo terno, ale doba se posunula a faktem je, že dnes už je Kmotr nuda.
Aspekty filmu ti vyjmenovávat nebudu, nebudu ti vysvětlovat jak to zpracování mohlo být lepší. To by jsme tu zůstali do zítra.
Říkám však, že většina lidí na to kouká skrz růžové brýle. Stále v tom vidí ten počáteční úžas - tudíž jsou zaslepení a jejich názor není validní.
To samý by se dalo aplikovat na 2001 Vesmírná Odysea, Tenkrát v Americe, Sedm Statečných, Zelená míle nebo třeba Star Wars (Víš vůbec jak zestárli? Víš jak už v mnoha směrech působí směšně? Víš kolik je tam chyb?). Já vím, že každej z těch filmů má něco a proto to taky nehodnotím jako odpad. Chápu, že ty filmy posunuly kinematografii dopředu, ale to neznamená, že budou navždy stejně skvělý, jako v době kdy vyšly.
Nostalgie tu je, existuje a lidi si ani neuvědomují, že jim zkresluje pohled na filmy i jiné věci.

Taky mějme na paměti, že dnešní společnost je ovlivněná city, tudíž jsou filmy jako Zelená Míle nebo Schindlerův Seznam, které mají vyvolat nějakou citovou odezvu, tak dobře hodnocené (je tu víc aspektů ale nechci všechno vypisovat).
Dále tu filmy, které nemají skoro nic, na co by si člověk mohl stěžovat. Jeden z nich je Vykoupení z Věznice Shawshank. Ten film nemá téměř nic, na co by si jakýkoliv člověk mohl stěžovat. Například Osm Hrozných je lepším filmem ale lidem už může vadit brutalita. Někteří lidé zase nemají smysl pro precizní a geniálně sofistikované dialogy a proto jim konverzace můžou přijít nudné. Vykoupení z Věznice Shawshank je filmem, na který si jde ven těžko stěžovat, ale přesto není nejlepší jak server ČSFD po zprůměrování všech hodnocení usoudil a mnoho lidí jistě souhlasí. Já ten film rád mám a faktem je, že kvalitní opravdu je. Na druhou stranu zde něco chybí....něco navíc. Ten film mohl mít větší šmrnc, větší náboj či jiskru. To už by si ale lidé na něco mohli stěžovat. Takhle je Vykoupení z Věznice Shawshank krásný balanc.

Nepřekrucuj má slova retarde. Jsi stejně debilní jako většina a já jsem tak hodný člověk, že ti 20min vysvětluju něco, co určitě zase zavrhneš.

114

Odpovědět

+Truemanáno máš pravdu, film sa buď páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže buď sa páči alebo nepáči alebo má inú emóciu, ale žiadna nie je správna lebo správna je len jedna a to tá na ktorú bol vyrobený čiže si dement a slabučký trol

20

Odpovědět

+TruemanTvůj komentář by byl legrační, kdyby nebyl trochu smutný.
Jak můžeš např. říct, že je faktem, že je Kmotr nuda, když pro spoustu lidí nuda není? Viděla jsem ho před rokem, tak jsem sotva zaslepená nostalgií. Souhlasím, že jsou relativně objektivní způsoby jak hodnotit film, ale přesto čtení filmu není matematika: i kdyby skutečně platilo, že lze všechny filmy umístit na stupnici podle toho, jak dobré jsou - nebudeš mít nikdy jistotu, že jsi je umístil správně. A upřímně na světě je pořád hodně lidí, kteří by je umístili jinak a jejich názor by byl validnější než tvůj, protože jsou filmově vzdělanější.

20

Odpovědět

Wow. Tolik textu, jen abys řekl, že jsi namyšlený trouba, který navíc vůbec nepochopil poselství videa... Gratuluju :)

101

Odpovědět

Vybrat nejlepší film je těžký. Je jich tolik skvělejch :-D. Tak alespoň moje osobní top 5:
Star Wars V
Pulp Fiction
Casino
There will be blood
The Godfather

13

Odpovědět

Úplně nejoblíbenější je dost těžká otázka, ale z filmů, co jsem viděl letos, se mi nejvíc líbily Interstate 60, About Time, Back to the Future (jo, až letos) a Agora.

00

Odpovědět

Za mě Pulp Fiction .. celkem se divím , že tam není zobrazen :/ ..

02

Odpovědět

Vrchní prchni

22

Odpovědět

Gran Torino

12

Odpovědět

Inglourious Basterds! Úžasný Christoph Waltz + perfektní hudba, jeden z mých TOP
No a samozřejmě Shrek :D

13

Odpovědět

tahle země není pro starý, goodfellas, big lebowski, klub rvacu, sbal prachy a vypadni, v brugach...

70

Odpovědět

Z tých menej známych odporúčam:
Ray (hudobný)
There Will Be Blood (drama)
The Road Home (romantický)
Space Odyssey 2001 (scifi)

30

Odpovědět

Můj nejoblíbenější je Tenkrát na západě :)

51

Odpovědět

Ten je opravdu skvělej ;-) Ale ještě víc mě zaujal "Hodný, zlý a ošklivý" (možná ale jen proto, že jsem ho viděl dřív, než Tenkrát na západě, nevím). To je film, o kterém můžu říct, že mě opravdu změnil. Jednak jsem se trochu víc začal zajímat o americkou občanskou válku, jednak jsem si díky tomu filmu zamiloval westerny.

40

Odpovědět

+Calybos4391Hodný, zlý a ošklivý mám rád vlastně stejně jako Tenkrát na západě, ale vždycky když přemýšlím který je lepší, těsně vítězí druhý jmenovaný. Ale je to vyrovnaný a napínavý souboj :)

10

Odpovědět

Kdybych se už do smrti mohla dívat už jen na jeden film bude to Moulin Rouge.

915

Odpovědět

Forrest Gump

168

Odpovědět

Kto sa chce zasmiat tak jednoznacne RRRrrrr!!! a Manituova bota

1222

Odpovědět

Matrix, což mi přijde že když mluví o kultovních filmech tak tam nebyl ani obrázek z něho

245

Odpovědět

http://www.csfd.cz/film/235331-pozemstan/prehled/
Nízkorozpočtová hloubavá nedoceněná rozprávačka.

482

Odpovědět

100% súhlas

130

Odpovědět

+Puma79Kamarádka mi nevěřila, že může existovat sci-fi bez jediného speciálního efektu, odehrávající se téměř celé v jedné místnosti a zároveň být jedním z nejlepších filmů:)

211

Odpovědět

Díky moc za tip, opravdu skvělý film

70

Odpovědět

Díky za tip, opravdu výborný film. Nízkorozpočtový komorní film avšak s nápadem!
Víc takových filmů.
Pokud víte, klidně poraďte další:)

10
Další