Problém s traileryNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:14 305

Trailer, krátká upoutávka na film, který zrovna jede nebo teprve pojede v kinech. Jeho cílem je nelákat co nejvíce diváků, aby se na film přišli podívat. Jak ale udělat kvalitní trailer? A jak vypadaly trailery v minulosti? Existují nějaké normy, nějaká schémata, nějaké vzorce? Na to vše se podíváme v dnešním videu. Seznam a odkazy na všechny trailery z videa najdete v popisku původního videa na YouTube.

Přepis titulků

Ve světě... Ve světě. Světě. Světě. Ve světě... Vypni si telefon. Nějak nám to tu vazbí. Trailer má čtyři základní prvky. Děj, postavy, konflikt a cliffhanger. Každý trailer je vlastně krátký příběh, který má záběry z jednoho filmu. Jediný rozdíl mezi trailerem a krátkým příběhem je cliffhanger.

Cílem traileru je dostat lidi do kina. Cliffhanger je to, co v traileru chybí. Část, kterou si vychutnáte tak, že si koupíte lístek a film zhlédnete. Jak ale udělat trailer tak dobrý, že film samotný nemůže být propadák? Počkat. Bezpečnost především. Podívejme se na historii struktury trailerů a proč i dnes existují nemastné trailery. Od 50.

let měly trailery vypravěče, který nám čtyři základní elementy řekl. Popsal postavy, konflikt, děj a proč stojí za to film vidět. Příběh malého Tima i ostatních v tomto nezapomenutelém příběhu... Klipy z filmu vyprávění pouze doplňovaly. Po většinu filmové historie byl trailer pouze vychválením filmu. Popište postavy, konflikt, proč na to máme jít a ukažte pár záběrů. A možná přihoďte vtipnou hudbu v případě komedie nebo něco epického v případě dramatu. Některé trailery této doby byly skvělé.

Trailer Psycha namluvil Hitchcock, zatímco obcházel Batesův motel. V tomto domě se odehrály ty nejhrozivější události. Jak se trailery zkracovaly, aby se vešly do reklamní pauzy, všechny začaly vypadat stejně. Představte si trailer "Ve světě..." Vypravěč nám popíše postavy, děj, konflikt i cliffhanger. Newyorský polda John McClane přišel za svou ženou. Chyběls mi. Neplatí to jen pro akční filmy, komedie fungují podobně.

Všechno nám řekněte a přihoďte pár vtipů. Jmenuje se Samatha Bakerová a dnes slaví 16. narozeniny. Pak ale začal tento formát být předvídatelný a nudný. Typ traileru "Ve světě..." je parodován více, než je používán. Ve světě, kde byl králem smích... Žádné "Ve světě", Jacku. Pozor na přílišné zobecňování, většina filmů jela podle tohoto vzorce, vždy však existovaly trailery, které vyčnívaly.

- Musíme si promluvit? - Copak? - Harry tu byl. - Byl jsem u Sally. - Byla jsem rozrušená. - Slovo dalo slovo. - Pak jsme se líbali. - A abych to zkrátil. - Dělali jsme to. - Dělali to! Nakonec i obyčejné trailery začaly být více kreativní a hlavně efektivní. Krátký příběh traileru může mít zhruba dvě minuty. Můžete-li říci více v kratším čase, super! Nejdřív se zbavíme vypravěče a zapojíme vyprávění postav z filmu.

Tato změna dává smysl. Použijeme-li hlas postav, můžeme představit konflikt, děj i postavy zároveň. Pomocí vědy dám Marsu na prdel. Postavy nám nemusí cliffhanger popsat, ukažte ho. Chceme světelné meče, pokud jdeme na Star Wars. Jak udělat trailer? Provokujte nás. Skončete trailer těsně před dopadem světelného meče. Trailer vysílá zprávu.

Pokud si koupíte lístek, uvidíte tohle. Pak je tu stavba traileru. Začněte něčím známým, normálním, a pak to narušte. - Žije to na afrických pláních? - Ne. Zrychlujte, zvyšujte hlasitost, a pak přidejte vyvrcholení a řešení. Mnoho starších trailerů tohle nedělalo, ale dnes je to v podstatě norma. Ale v tom je zakopaný pes. Tyto techniky jsou tak obvyklé, že už díky nim trailer nevyčnívá. Vágní dialogy, přehnaná hudba, to všechno už známe.

Třeba poslední věta traileru, která má být epická, ale je tak vágní, že skoro nedává smysl. Když jsem tě uviděl, uvěřil jsem, že je to znamení, že do tohoto světa může přijít něco nového. Jedním způsobem, jak s touto monotonií bojovat, je dělat unikátní trailery, kde hlavní prvky prozradí pořadí záběrů, místo aby nám vypraveč popsal konflikt a děj. Díky správným záběrům ve správném pořadí jsme schopni vidět děj i konflikt.

V traileru na Amerického snipera Chris Kyle zaměřuje dítě, které možná bude muset zastřelit. A jeho vnitřní konflikt? Ten nepopisuje žádný hlas, ale pořadí záběrů. A cliffhangerem je to, jestli zmáčkne spoušť. Možná nám ukažte scénu mezi dvěma hlavními postavami a střídejte scény, jak spolu mluví, a ty, kde jsou ve svých kostýmech. S úchyly v klaunských kostýmech mám špatnou zkušenost.

Nebo ukažte celou jednu scénu z filmu. Ne záběr po záběru a bez šílené hudby na pozadí, prostě jen kvalitní scénu. Získáte tak kvalitní trailer. I proto byl trailer na Rychle a zběsile 7 úspěšný. Trailery na filmy jsou jako reklamy na auta. Většina reklam je v podstatě stejná. Ukažte nám auto, co jezdí kolem, zatímco vypravěč auto vyzdvihuje. Zastavte auto, řekněte jeho jméno a ukažte logo.

Tento typ reklamy prodává auta, protože je pořád používán. Ale je nudný. Možná je levnější a snadno se píše, ale všichni ho známe. Unikátní, vtipné, odlišné virální reklamy jsou tím nejlepším, protože je kolem nich humbuk. Možná většina trailerů bude i nadále podle jednoho vzorce. Ale ty, které vyčnívají, ty unikátní, které chcete sdílet a o kterých se chcete bavit s přáteli, ty stojí za to. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prosím o další Every frame a painting. Děkuji.

40

Odpovědět

Prosím o další Every frame a painting. Děkuji.

00

Odpovědět

Funny Movie Trailer Voice Guy https://www.youtube.com/watch?v=tIILUKJ74r0

00

Odpovědět

co je to za film 4:00 ??

00

Odpovědět

John Carter

00

Odpovědět

Bylo to v podstatě celé jaksi o ničem co ? proč třeba nepřekládat Every frame painting. Tam nacházeli vždy alespoň 3-4 filmy (i z jiných kultur/časů(Asie)) ve kterých byl příklad jak to funguje dobře. (i jako celek takže se to dalo pochopit) Tady ukážou část traileru v němž tedy "něco funguje" ale jako celek ne takže to asi moc dobrej příklad není. A jinak celkově je asi těžké dělat "dobré" trailery na špatné filmy...

232

Odpovědět

Docela bych souhlasil, parádní téma, které vystihuje můj názor po zhlédnutí 99% trailerů. Přehnaná hudba, silné střihy vystřídané blikajícími světly jakoby šlo o testování zda náhodou není divák epileptik - ani nemusí chodit za lékařem a zjistí to tedy v pohodlí domova na těch krutěhustěpřísných trailerech.

Ale z tohohle videa jsem nějak moc ani nepobral jak to napravit, dokonce si ani po zhlédnutí již nevzpomínám na výčet těch chyb, bylo to jaksi nějak moc rychlé, napěchované dohromady a nevím proč, ale moc jsem si z toho neodnesl a právě tebou již zmíněný Every frame painting mi snad vždy zprostředkuje kvalitní informace od A po Z .

181

Odpovědět

Mrzí mě, jestli se ti Now you see it nelíbí, určitě to ale není tak, že by se tu kvůli němu nepřekládalo Every frame a painting (každý z těchto kanálů má ostatně svého překladatele) – navíc na Every frame a painting je poslední video více než měsíc a půl staré a téměř polovina jeho tvorby už je tu přeložená, takže na překlad toho zas tolik není :-) Snad tě příští video zaujme více.

60

Odpovědět

+XardassJako líbí se mi a jsem rád že tu je. Ale kdybych měl vybrat mezi tímto a Every frame painting volím to druhé.

40

Odpovědět

reklamy na auto? N ato mám já jen tuhletu odpověď :D https://www.youtube.com/watch?v=uQs-oEuDzSw

91

Odpovědět

Když už jsme u VW, tak: https://www.youtube.com/watch?v=kKTXK8YiCzk :-)

30

Odpovědět

Odpovědět

já čekal spíš že budje mluvit o tom že problém je v tom že trialery ukážou moc děje nebo v případě komedií ty nejvtipnější scény a člověku se buď pak ani nechce chodit do kina protože má pocit že už ví jak to celý dopadne nebo je naopak zklamanej ze to nej už bylo v traileru.

480

Odpovědět

V tom ale žádná věda není. Trailer je pouze dravá reklama na film a jediný jeho cíl je nalákat co největší počet zákazníků. Stejně jako ti Alza vypaluje do palice skrze hlas Tůmy, že jsou tam nejlevnější, stejně tak ti trailer vpaluje do palice, že ten film je nabitý akcí, vtipem, napětím a kdovíčím, a ty ho musíš za každou cenu vidět! Ve skutečnosti ti ukáže sestříhané nejlepší pasáže z filmu, ale když si to uvědomíš, už sedíš v kině, žereš popcorn, lístek je hodinu a půl zaplacený a že ti někdo do určité míry vyspoileroval film je všem už úplně jedno. Proto taky nemá smysl sledovat trailery déle než do jejich poloviny, jelikož dnes se do nich pere všechno, dříve si ty filmy nějaké highlighty šetřily.

02

Odpovědět

Popravdě jsem taky čekal, že bude mluvit více o tomhle. Aspoň to bylo první, co mě napadlo když jsem viděl název "problém s trailery", protože pro mě je tohle taky největší problém. Líbil se mi třeba trailer na "V hlavě", protože ten prozradil koncept, ale téměř nic o ději https://www.youtube.com/watch?v=hX3GktOp5uU Asi bych našel i lepší příklad (třeba zrovna "Americký sniper", který byl zmíněn ve videu), ale "V hlavě" je film, který mi za poslední rok hodně utkvěl v paměti svojí originalitou a už díky traileru jsem ho chtěl vidět.

00

Odpovědět

Dnešní trailery děsně prozrazují děj. Proto na ně nekoukám. Je lepší být při filmu překvapen, než děj očekávat.

380

Odpovědět

Na druhou stranu se na ně můžeš kouknout a pak už na film nejít... znáš děj, viděl si všechny dobrý scény a konec ti stejně někdo vyspoileruje...

151

Odpovědět

To je jako hodnocení na csfd. Spousta děsnejch filmů tam má obrovské hodnocení ale takoví film většinou může ocenit jen nějaký asociál kterých je csfd plná

34

Odpovědět

Já to mám zase vytříbenější, pokud vím dopředu o filmu, že jsem na něj velmi zvědavý a dá se říci i natěšený, abych ho zhlédnul tak se na děj, trailer ani obrázky v žádném případě nepodívám. Pokud váhám zda film zkouknu nebo ne tak už si zjišťuji informace.

Například na warcraft první střet jsem se na trailer nedíval, ani jsem neznal děj dopředu, to samé u Hobita. Ale lituji, že jsem to neudělal u suicide squad, opravdu nechápu co na tom tolik lidi viděli. Myslím si, že to byl jen přehnaný HYPE od mladých lidí. Děj toho filmu mi přišel dobrý, ale to jak to zpracovali.. vůbec. Rozhodně bych se na ten film znovu nepodíval, šlo to udělat prostě lépe, mají tam parádní herce, parádní postavy, příběh taky fajn i když štouralům by to přišlo beztak jako hloupost a co si z toho filmu pamatuji ? Obyčejné bitky neoriginální, žádná scéna která by mi připadala nějak unikátní a celé to bylo jen takové temné (díky převážným bojům v noci, proti tomu nic nemám ale noc tam převažovala natolik, že to na mě působí jakoby se děj odehrával ve dvou/tří dnech a to tedy převážně v noci) jakoby to vytvořili rychle a levně - dnešní klasika.

11

Odpovědět

+ABSuicide squad - to je příběh jednoho naprosto zk...filmu, díky organizaci natáčení. Filmaři nařed točili film velmi temný, něco na způsob Tmeného rytíře apod., ale relativně těsně před dokončením nechali udělat světoznámý trailer, který je naprosto boží, ale také v naprosto jiném duchu a stylu, podobném, jako byl DeadPool apod. Ten měl fantastický úspěch, tak se studio rozhodlo prakticky hotový film celý přestříhat tak, aby více odpovídal traileru!

Podobně šíleněn necitlivý střih na poslední chvíli měl např. Warcraft, ale tam to nebylo kvůli traileru, ale aby e jim to vešlo do stopáže, že celá závěrečná čtvrtina pěkného filmu je defakto zničena, jim bylo fuk.

00

Odpovědět

+jfbJeště dodám, že ten trailer na SS dělali lidé, kteří se na natáčení samotného filmu vůbec nepodíleli, takže neměli tušení, jaký typ filmu a jakou náladu má mít!!

00