Úvodní záběry nám vše prozradíNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 263

Přemýšleli jste někdy po zhlédnutí filmu nad tím, že jste se už v úvodním záběru v podstatě dozvěděli jeho hlavní myšlenku a děj? Jakou symboliku v prvních záběrech filmu můžeme nalézt a jak skvělé úvody otvírají skvělé filmy, si ve videu ukážeme na příkladu Mlčení jehňátek, Malé Miss Sunshine, Terapie láskou nebo 2001: Vesmírné odysey.

Přepis titulků

Vítejte u Now You See It. Úvodní záběr filmu je zdaleka jednou z jeho nejzásadnějších částí. - Shaune? - No? Nemusí být tím nejpamátnějším, ale je tím prvním, který vidíme, a stejně jako první dojem z člověka je velmi důležitý. Na úvodní záběry se často zapomíná, zvlášť pokud jsou nenápadné. Ale režiséři používají úvodní záběry, aby představili základní myšlenku, premisu nebo dějový oblouk.

Stejně jako nás uvozující záběr uvede do scény, úvodní záběr nás uvede do filmu. Takový úvod může být krajina, postava nebo obrazovka počítače. Cokoliv to je, zaslouží si to naši pozornost. Jelikož z nich získáme první informace, režiséři je neodfláknou. Chci se konkrétně podívat na úvodní záběry těchto filmů. Pokud jste je viděli, super, pokud ne, ještě líp, můžete se na ně podívat hned po videu a uvidíte, jak úvod odráží celý film.

Začněme s epickým úvodním záběrem z 2001: Vesmírné odysey. Záběr začíná za Měsícem, náš první pohled je mimo Zemi v pusté části vesmíru bez života. Zachytíme Zemi za Měsícem, zatímco za ní vychází Slunce. Záběr, ukazující doslovný úsvit lidstva, je plný symbolů. Tento záběr nezachycuje člověka nebo skupinu lidí, ale celou civilizaci. Ukazuje nám, že tento film není o lidech, ale o lidstvu jako takovém. Slunce, symbol života, před námi vychází.

Sledujeme, jak začíná koloběh života. Hudba záběru dodává vážnost a impozantnost a vycházející Slunce, nezbytné k životu, za naším domovem, Zemí, říká, že se příběh točí kolem života na Zemi. A pochopíme, že se na to díváme z perspektivy vesmíru. 2001: VESMÍRNÁ ODYSEA Název filmu nám říká, že jsme na odyseji nebo cestě. Z toho záběru se tedy dozvíme, že je to film o lidstvu, o životě na Zemi a o cestě, kterou život na Zemi podstoupil.

Z toho záběru přesně víme, o čem děj filmu bude. 2001: Vesmírná odysea má úvodní záběr, který si pamatujeme a je skvělý, ale podívejme se, jak nám i jednoduchý záběr postavy může říct zrovna tolik. Na základě omezení pohledu, pozice vůči kameře a chování postavy v záběru se můžeme dozvědět hodně o celém filmu. V Terapii láskou poprvé vidíme hlavní postavu zezadu. Část jeho je před námi skrytá, pomalý zoom nás přiblíží k jeho hlavě, otočené na špatnou stranu, a mluví do zdi o tom, jak vše napraví.

Jeho pozice zády ke kameře je známkou jeho slabosti. V jednom záběru vidíme postavu, jejíž cíle jdou špatným směrem, a víme, že film bude o něm a o tom, co se děje v jeho hlavě. Je mi líp. Doufám, že ty taky. A ocením... Dejte mi chvilku, jo? Podívejte se na úvod z Malé Miss Sunshine. Co z něj můžeme vyvodit? Vítězkou stipendia ve výši 30 tisíc dolarů… se stává…

Miss Louisiana, Erika Schwarz! A novou Miss America… se stává Miss Kansas, Tara Dawn Holland! Vidíme odraz Miss Louisiany, vyhrávající soutěž krásy, v jejích brýlích. Ve vteřině pochopíme, že je to film o snech a jejich následování. Podle její touhy vyhrát soutěž krásy můžeme mít dojem, že tyto sny můžou být plytké a povrchní. Detail očí nám říká, že Miss Louisiana je to, co chce vidět sama v sobě.

Skrze sklíčka svých brýlí může vidět, kým se chce stát. Miss Louisiana, Erika Schwarz! A novou Miss America se stává Miss Kansas, Tara Dawn Holland! Miluju úvodní záběr Mlčení jehňátek, protože patří mezi ty nabité významy. Nejdříve se na něj podíváme. Čeho si můžete všimnou? Vstoupí do záběru uprostřed stoupání, což ukazuje, že jsme uprostřed její cesty. Snaží se vydrápat ze zaběhnutých kolejí. Hned pochopíme, že se hrdinka snaží překonat osobní překážku na vlastní pěst.

Vedle ní leží ladem provaz, jako by se ne každý dostal tak daleko jako ona. Pokračuje v tréninku a leze nahoru, a jakmile dosáhne vrcholu, zastaví se, slyšíme letět ptáky a ona se po nich ohlédne. Ptáci symbolizují svobodu, které hrdinka dosáhla, když se z těch kolejí vytáhla. Pokud vás zajímá více o symbolice létání ve filmu, dříve jsem o tom natočil video. Hrdinka pokračuje ve své cestě mimo záběr. Z úvodního záběru víme, že je hrdinka odhodlaná dostat se tréninkem z obrazných zajetých kolejí.

Později se dozvíme, že trénuje pro FBI, aby zachraňovala ty, kteří to sami nezvládnou. Hrdinka se zasekne, když nedokáže zachránit ty, kteří to sami nesvedou. Snaží se utišit jehňátka, která ji prosí o pomoc. Křičeli. A vy jste utekla? Ne.

Nejdřív jsem je zkusila osvobodit. Každý skvělý film má stejně skvělý úvod. Režiséři úvodní záběry sestaví tak, aby v krátkém čase poskytly mnohé. Další skvělé úvody, které reflektují celý film, jsou například v Zuřícím býku, Čelistech nebo v Ona, ale existuje nespočet dalších úvodů, které si zaslouží pozornost. Díky za zhlédnutí. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to mi pripomina Dylanovu odpoved, na otazku, ci je pesnicka Mr. Tambourine man, o muzovi predavajucom drogy a on odpovedal, ze nie, ze je to o muzovi, ktory hral skvele na tamburinu, alebo tak nejak

12

Odpovědět

:D To je ako pozerať sa na obraz červenej bodky na bielom plátne a tvrdiť, že v tom vidím autorovu depresiu z jeho ťažkého detstva :D ale je to proste bodka na plátne, tak isto ako kubrick tam buchol pekný pomalý záber na začiatok...a vlastne potom tam buchol pekný POMALÝ zvyšok filmu.

33

Odpovědět

Mně příjde, že to autor kolikrát takhle ani nemyslel... prostě agentka FBI, co se snaží držet v kondici. A vylezla nahoru a vyplašila ptáky.

104

Odpovědět

sam to niekde tušim hovoril, že umelecke dielo robi ta mnohoznačnosť, že si niekto najde vyznam aj ked nebol autorovym zamerom a spomenul lyncha...čo nevylučuje tvoju ani jeho možnosť

40

Odpovědět

A proč teda dal na začátek zrovna tenhle záběr, kde se podle tebe nic neděje, jen agentka FBI běží v lese?

00

Odpovědět

chalan ma bohatu fantaziu

35

Odpovědět

...a být zhulený, tak to dá většině filmů další filozofický rozměr. :-D

23