OdeBrána

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:218
Počet zobrazení:9 121

OdeBrána (ReMoved) je krátkometrážní snímek, který vznikl za účelem šíření povědomí o pěstounské péči. Sledujeme v něm příběh malé Zoe a její putování po pěstounských rodinách doprovázené jejími vnitřními monology. Snímek se dočkal i zdařilého pokračování.

Přepis titulků

Myslíš, že mi jde o nějaký šaty? Někdy vám někdo ublíží tak moc... Ty mi nerozumíš? ...až to úplně přestane bolet. Dokud díky něčemu zase nezačnete cítit. A pak se to všechno vrátí. Každé slovo. Každé zabolení.

Každá chvíle. Jak byste mě mohli chápat? I když se zeptáte, i když budete naslouchat, stejně to ve skutečnosti neuslyšíte, neuvidíte ani neucítíte. Nepamatujete si můj příběh. Nezažili jste to co já. Neviděli jste to co já. Minulost se na mně podepsala.

Tohle jsem já. Jsem... neviděná. Neslyšená. Nechtěná. To jsem já. Pokud vůbec něco jsem. Policie!

Zdá se, že totéž, co mě drželo nad vodou, mě teď tlačí k zemi. Svět se obrátil vzhůru nohama. A všechen řád zmizel. Nic nebylo tak, jak by mělo. A mou duši naplnil hluboký smutek. Propadala jsem se stále hlouběji do sebe. A nic mě nedokázalo navrátit zpět. Byla jsem uvězněna ve vlastním životě.

Ztracena ve vlastním zármutku. Neschopna vidět světlo. Neschopna vidět úsvit. Cítit. Doufat. Proč mi chodíš na ovoce? Snít. Nejtemnější dny mého života se pořád vracely.

Nejčernější noci mé duše nikdy neskončily. - Ne! Ne! - Ano. Zdálo se, že je pořád noc plná nočních můr. A že ráno nikdy nepřijde. A možná si říkáte proč. Ale většinou se nad tím snažíte nepřemýšlet. A snažíte se to nějak zvládat a přežívat. A všechno ostatní se zdá být nicotné v porovnání s tím, že chcete vrátit to nejdůležitější na světě.

Třeba abyste zase viděli, jak se vaše máma směje. A slyšeli ji zpívat vaši oblíbenou písničku, která vás vždy uklidnila, když bylo všechno šílené. A pokud se nemůže vrátit, tak aspoň abyste se mohli postarat o bratříčka, protože víte, že vás potřebuje. A samotný bude mít obrovský strach.

A kdo ho bude držet za ruku a pošeptá mu, že všechno bude v pořádku? A kdo to pošeptá mně? Ahoj, Zoe. Jsem moc ráda, že tu jsi. Vím, že jsem bezmocná, závislá, zoufalá. Co se stane, když ti, které potřebujete nejvíce, ohrožují vaši existenci? Slyšela jsem spoustu slibů. Všechny zní stejně.

Ale když se vybarvíte, dříve nebo později se ukáže, že jsou všechny ty sliby plané. Slunce vychází každé ráno. Ale víte kde? Na každém místě je to různé. Je těžké najít východ, když se pořád stěhujete. Ale aspoň nastane. Vždy nastane. Na to jsem se začala spoléhat.

A pomalu... velice pomalu se kolem mě střídala roční období. A vypadalo to, že tentokrát... se možná můj svět úplně nerozpadne. Jsem v bezpečí, začínám zapouštět kořeny. Maličké pupínky naděje. Pomalu se snažím věřit tomuto novému životu. Ahoj.

Pojď sem. Ukážu ti, co pro tebe mám. Mám pro tebe dárek. Na ty šaty ti kašlu. Myslíš, že mi jde o nějaký šaty? Ty mi asi nerozumíš, co? Ty mi nerozumíš? Kéž by mi někdo řekl, že to bude v pořádku. Přísahám Bohu, jestli na mě ještě sáhneš, zabiju tě! - Ukaž, pomůžu ti. - Ne, nesahej na mě! Na ty šaty ti kašlu! Že jednoho dne se možná budu zase cítit normálně.

Nenávidím tě! A že nebudu navždy sama. Že budu mít maminku, která mě obejme. A bude pro mě silná, protože možná... Možná to všechno sama nezvládnu. Dobrý den, ano... Volám, abych... Mockrát děkuji.

Díky. Tohle, moje minulost, moje historie, můj příběh, není moje chyba. Nemůžu za to. A nemusí to předurčit mou budoucnost. Zasloužím si lásku. Zasloužím si péči. A tenhle záblesk světla dokáže změnit úplně vše. Záblesky světla mi dávají naději...

že jednoho dne... přijde moje léto. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ako to vyzera s prekladom pokracovania?

00

Odpovědět

Bude pokračování?

10

Odpovědět

Jono, už je to přes měsíc. Zajímalo by mě, jestli už je to přeložené.

"Snímek se dočkal i pokračování, jehož překlad pro vás již připravujeme."

10

Odpovědět

Je mi zle z toho, jací rasističtí členové se tu na "videacesky" pohybují a píší komentáře. Jednak o tom to video vůbec nebylo a jako další je to smutné, jelikož to poukazuje na vaši vyspělost a inteligenci. Člověk musí klesnout na poměrně hluboké dno, aby při videu o podobném tématu projevoval takovou míru toxicity.

103

Odpovědět

Vážený. Mám na tebe jednu otázku. Představ si následující situaci.
Jdeš v noci po prázdné silnici. Najednou cítíš jak se ti podlamují nohy a začínáš upadat do mdlob. Víš, že budeš potřebovat lékařskou pomoc, ale nemáš u sebe mobil, aby jsi si ji zavolal. Je ti vážně špatně a cítíš ze je to zlé.
Ale máš štěstí. Najednou jdou kolem dva kluci. Jeden je bílý asi čech a druhy vypadá jako etiopan. A jsou to hodní chlapci. Ihned jdou k tobě a chtějí ti pomoc. Ale ani oni nemají mobil! Cítíš ze budou rozhodovat minuty. Koho z nich pošleš do 10 km vzdáleného města kde je nemocnice a kdo s tebou bude čekat u pangejtu jestli kolem nepojede auto? Díky za odpověď.

04

Odpovědět

+Lejno KarnevalVíš, tady je vidět mezi námi jeden velice podstatný rozdíl. Opomenu, že tvou uvedená situace je naprosto postavená na hlavu a šance, že bych se procházel sám v noci a bez telefonu někde mimo civilizaci, je naprosto nepravděpodobná. Každopádně mě by bylo opravdu jedno, kdo by pro tu pomoc šel. Pokud jak sám uvádíš, by měli zájem mi pomoct, tak to pro mě nedělá rozdíl. A jen proto, že někteří mají předsudky a chovají se proti jiným národnostem či barvě pleti rasisticky, tak to neznamená, že je to v pořádku, nebo že se takto chovají všichni.

Jestli je dotyčný černý / bílý / žlutý nebo je z Ruska / Německa / Ameriky / Česka / Číny, to mi opravdu nehraje zásadní roli, roli hraje pouze jeho osobnost samotná a pouze na základě ní hodnotím člověka. Možná by jsi to mohl zkusit taky.

30

Odpovědět

+Mortyrvidíš a já bych chtěl aby tam šel ten černoch protože pravděpodobně je lepší běžec a zvládne to rychleji. A jak jsem na to přišel na to, že ten jeden je černoch a druhej ne? No přeci od pohledu! A ano, je to rasistické rozhodnutí. Na základě rasy bych si přál aby mi pomohl černoch. Tvrdit, že jsme všichni stejní je jako dávat všem dětem ve škole trojky.

00

Odpovědět

+Lejno KarnevalNebo ne, napadlo mě lepší přirovnání se školou. Řešit problémy spojené s rasismem (zejména tím myslím násilí) tím, že budu tvrdit, že jsou všechny rasy stejné a rovnocené je jako chtít vyřešit špatné výsledky dětí ve škole tím, že jim dám všem samé jedničky.

Pro upřesnění, nemyslím si, že jsou všechny rasy rovnocené, ale myslím si, že jsou rovnoprávné.
Nemyslím, že je moc jiných problémů s rasovým podtextem než násilí. Pak bych ještě za nepřijatelné asi bral, aby byl jakkoliv rozdělen veřejný prostor. Ale to, že někdo na základě rasy nepustí někoho do hospody nebo nevezme do práce je podle mě ok. To at si rozhodne trh. Nikdo by mi neměl bránit odmítnout vzít do práce, poskytnout půjčku...cokoliv... i třeba dobře vzdělanému a naskórovanému černochovi a naopak to vše dát chlápkovi jehož největší výsadou je to, že je bílej... sám si za to pak můžu.

01

Odpovědět

Doba Pana Okamury co jste čekal ... Nikdo nevidí ten příběh ... podle mě člověk který má jen trošičku v podvědomí zarytý rasismus musí vidět to ,že jsi oblíbila zrovna černošku. Já v tom vidím např. to jak holčička zápasila s krutou minulostí ,což na ní zanechalo psychický dopad viz. dělal vylomeniny "Každý z nás kdo by chtěl zůstat v rodině která tam byla tuším jako první pěstounská rodina a matka kázala ,že ji chodí na její ovoce , podle mě naprosto přehnané " a to ,že jí dali "černé" pěstounce která bojovala a snažila se "třeba měla lepší pochopení než ostatní pěstounské rodiny" neznamená ,že autor videa chtěl na něco poukázat ... lidi žijete v moderní době a ne v pravěku !!! děláte jak kdyby jste viděli poprvé "černocha " ...

00

Odpovědět

Ale jako vážně. Nepřijde vám podezřelé ze ze všech lidí se jí zalíbí zrovna u cernosky? Jako kdyby se to stalo v reálném životě tak ani nepipnu a počítám hlubokou úctu vůči te ženě, která se postará o cizí dítě.
Ale tohle není realita. To někdo vymyslel a to, že tam dal cernosku ma na nejaky účel. Ve filmech není nic náhoda. Vše je vymyšlené. A tak mám pocit ,že to video snad mělo víc zapůsobit na rasisty než na lidi co mlátí děti a manželky.

1038

Odpovědět

No, bohužel očividně nezapůsobilo.

21

Odpovědět

+Komentátorkajo, tak to já nevím... jak jsem řekl, nemám nic proti tomu, aby bílé týrané děti byly vychovávané černými pěstouny, stejně jako si myslím, že výchova homosexuálním párem poznamená dítě méně (pokud vůbec) než to aby vyrůstalo v dětském domově. Jen jsem zmínil, že i video o týraném dítěti v sobě nese politické poselství a hle... tu máš čerte krompáč hned jsem za rasistu. Zneužívat téma týraných dětí a manželek pro vyjádření politického názoru je nechutné.
Jaký je poměr černých a bílých pěstounů v USA? Já upřímně nevím, ale pochybuju, že typický pěstoun je černoch - už jenom kvůli tomu, že jich je menšina. A tak se ptám, Cui bono?

84

Odpovědět

+Lejno Karnevalproblém je v tom, že všechno a všechny příběhy co vytvořil člověk (filmy, plakáty, seriály,) se dají podezírat z nějaké agitace, nebo angažovanosti..záleží proč si to myslíš..(možná jsi jenom hodně podezíravý, rasista nebo obojí :D)..něco si myslet a něco mít podložené(ne jen pocitem v žaludku[kterým je stejně nejspíš vřed]) jsou dvě různé věci

05

Odpovědět

+hoblíkHoblik - tak si řekneme jak asi probíhal nábor herců, aby barva hercovi kůže neměla vliv na jeho obsazení.

U castingu sedí dva lidé. Jeden, který skutečně vybírá a druhý který hodnotí. První ma zavazane oči. Druhý zapisuje do archů čísla od jedničky do desítky. Krása - 6, vizuální kvalita herectví - 7 atd. Jen čísla. Protože se barva kůže nedá popsat číslem, neboť žádná není lepší (ačkoliv ano, mně se líbí bílé ženy víc než černé a asiatky - jsem s nima totiž stejný poddruh a tak se ke mně nejvíc hodí - v tomto smyslu rasista jsem) tak tato vlastnost se hodnotí.
Poté všichni uchazeči odejdou společně s vidicim komisařem. Zprvu slepí komisař porovna svoje poznatky se známkami vidiciho komisaře a na základě toho pak vybere konkrétní herce. V takovém případě ok. Asi bych to bral jako fér výběr. Ale... guess what... takhle to nebylo. Viděli ji a řekli... to je ono, ukážeme ze nejsme rasisti a dáme tam černou holku. Protože reálně... žádná kláda tahle role nebyla a zvládnul by ji každej.

35

Odpovědět

ani ne... mě přijde odezřelé, že tam nedali homosexuální pár, protože to trď hýbe společností víc než barva pleti. jak si to mohli vůbec dovolit, dávat tam jen takhle klasické případy pěstounů, ale homosexuály tam nedají... to by se mělo bát k soudu

52

Odpovědět

Vše zlé je pro něco dobré, z takovýchto děvčátek vyrůstají ty nejlepší pornoherečky

1221

Odpovědět

OT, tiez sa niekomu s chromom nezobrazuje video?

02

Odpovědět

Děvče to zahrálo nádherně.

272

Odpovědět

Toto video nadherne poukazuje aka krasna a pravdiva je mysel dieťaťa a že vidi vníma toho viac nez väčšina dospelých ktorý sa po urcitej dobe bud vzdajú a rezignujú no su tu aj taký co chcu vidiet svet okolo seba a nie len pred sebou.

102

Odpovědět

Ta malá holka má moc hezký oči.

100

Odpovědět

Co tu máte? Dokud jsem si nepřečet komentáře, tak mě ani nenapadlo, že to má něco společnýho s tim, jestli je černá, nebo ne.

Jinak samotný video: dlouhý, nudný, nezajímavý... ano, je to důležitý téma, ale zpracování se prostě nepovedlo.

119

Odpovědět

Pššt.

40

Odpovědět

:D Haha, takový trošku... prvoplánově smutný. Ale hezká kamera.

Jo, myslím si, že nikdo moc neumí vychovávat děti. :D Protože kdyby uměli, tak dneska na ulici a v tramvaji nepotkávám nezletilý DEBILY a heterosexuální BUZERANTY.
Ale to odbíhám od tématu.

522

Odpovědět

12 heterosexuálních buzerantů dalo dislake:DD

10

Odpovědět

jo no, běloši se neumí postarat o dítě. Ať žijí n***i!!!!!!!!!!! A teď vážně, kdo dal této sračce více než půl hvězdy by měl skočit pod vlak.

753

Odpovědět

Odpovědět

ľudstvo je zrelé na meteorit primeranej veľkosti

710

Odpovědět

Treba tomu dat este trochu casu. Podla toho ci vyhra nasa svetla alebo temna stranka sa rozhodne. Obe sucasne znamenaju iba nas pad v blizkej buducnosti.

26

Odpovědět

Miluju, když slováci mluví o životě a mají názor na život a na ľudstvo. :D Hlavně slovenská citáty na FB, to vždycky umírám smíchy.

27

Odpovědět

+ZpoveďNo vidis, to je tvoja dan za to, ze v dnesnom svete ma kazdy pravo na nazor.
Ten citat som myslel tak, ze ako ludstvo sa technicky posuvame vpred, ale ak postupom casu neodstranime svoje negativne vlastnosti(chamtivost, honba za peniazmi...), tak to cele dopadne blbo. Aky my zmysel, ze technika ide dopredu milovymi krokmi, ked sa vacsina ludi aj v dnesnej dobe sprava ako stado opic ?
Iba malo ludi je od detstva smerovanych ku kritickemu mysleniu a realnemu sebarozvoju.

80

Odpovědět

Ninjas cutting onions

294

Odpovědět

stop it pls, fcking ninjas

122