OdeBrána 2: Remember My Story

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 352

Remember My Story je pokračování krátkého filmu Removed/OdeBrána. Pokud jste jej ještě neviděli, určitě se na něj podívejte, než si pustíte toto video. Oba krátké filmy vznikly ve snaze pomoci pěstounům pochopit, co se odehrává v křehké dětské duši. A odkrýt původ některých negativních emocí, které se u nich mohou projevovat.

Poznámka k překladu: CASA (Court Appointed Special Advocates) je americká národní nezisková asociace, která zastupuje týrané a ohrožené děti při soudních jednáních.

Přepis titulků

Můj příběh si nepamatujete. Dokážete myslet jen na ten svůj. Mě nevyléčíte. Nejste totiž léčitelé. Mě nezachráníte. Ani neschováte. Tohle je můj příběh. A musím se s ním smířit.

Policie! Byla nebyla jedna holčička, která byla rozervaná. A mezi různými domovy se naučila nedůvěřovat. A vždycky být na pozoru. Jakými způsoby jste udržovala vztah rodič-dítě? Miluju je. Účelem tohoto slyšení není zjistit, zda milujete své děti, nebo ne.

Nebo zda ony milují vás. V tuto chvíli je účelem tohoto slyšení zjistit, zda máte se svými dětmi vztah rodič-dítě. A také zda by jim mohlo uškodit, pokud by tento právní vztah zanikl. Slečno Locková, rozumíte účelu tohoto slyšení? Ano. Takže rozumíte, že účelem tohoto slyšení je zánik vašich rodičovských práv?

Rozumíte tomu, že pokud soudce nařídí jejich zánik, právně přestanete být matkou svých dětí? Ano. Někdy mám pocit, že je můj život bludný kruh. Nikdy nekončící, neustále pokračující cyklus. A já nevím, jak ho zastavit. Nebo ho změnit. Nebo ho prolomit.

A když už se tomu přiblížím, začne to zase nanovo. Vichřice. Tornádo. Které mě chce zničit. - Ahoj. - Ahoj. - Potřebuji ještě 15 minut. - Dobře. Promiň. Někdy se věci začnou zlepšovat.

Byla nebyla jedna astronautka, která uvízla ve vesmíru, protože ztratila svou loď. Nevěděla, jak se vrátit na Zem. Život se dostane do nového rytmu. - Kdepak je? - Pod tvým tričkem. Ty jsi tak chytrý! Nová norma. Kdybys prošel atmosférou...

To je složité slovo, dokážeš říct "atmosféra"? - Atmosféra. - Paráda. Možná to není nejlepší... ale smířila jsem se s tím. Co to je? Páni, to je pěkné. A mám skoro až pocit... že možná budu šťastná.

Co bude dělat? Podívej se na ty hvězdy. Mohla bych napsat vlastní příběh. Začít znovu. Zapomenout na minulost. Tak jo... Copak to je? Tohle je tornádo.

Věděla jsi, že ve vesmíru jsou tornáda? Díky nim se rodí hvězdy. Dobrá, Zoe, dnes se setkáme s tvou matkou. Pojďme vyzvednout brášku. Ale pak, samozřejmě... se někdo jiný rozhodne. A na mně samotné nechá, ať se s ní vypořádám. Tohle je poslední Benaiahova návštěva.

Nemůžu to nějak změnit? Musíte dokázat, že se snažíte postavit se na nohy. Já vím, můj život nemusí vypadat takhle. Chceš pomoct? Teď to zkus ty. Super, zkusíš druhou? Ahoj. Polož ten kelímek a pomoz mi sundat ponožky.

Super. Ahoj, chlapče. Ahoj zlato. Mám tu letadýlko. Má rád letadla, ne? Jo. Můžu tě obejmout na rozloučenou? - Můžu tě obejmout? - Nikam nejdu. Zoey?

Večer přijdou hosté. - Musíš si vlézt do rakety. - Zoey? Můžeš mi odpovědět? Jo, slyšela jsem. Můžeš vlézt do rakety? Ahoj. Díky, že jsme mohli přijít tak narychlo. - To je v pořádku. Pojďte. - Tohle je Emily a David. Ahoj, ráda vás poznávám. - Moc se na Benaiaha těší. - Super. Tohle pro Zoey nebude nejlepší řešení.

Nezvládla by, kdyby ho zase někdo odvedl. Co dva týdny se můžou navštěvovat. Vím, že to není ideální. Zajdu pro něj. Najdi si rukávy. To je ono. Použij své svaly. Ukaž mi svaly, Benaiahu. Ano!

- Ahoj! - Tohle je slečna Emily. - Ahoj. - Jak se máš? - Dobře. - Něco pro tebe máme. Chceš to otevřít? Jů, teď jsi astronaut. To je super, Benaiahu. V pokojíčku má hodně vesmírných hraček. Budeme na to pamatovat. Kde je Kyra?

Musela odejít dřív. Benaiahu? Benaiahu? - Benaiahu! - Zoey! - Benaiahu? - Zoey, počkej. Ne, poslouchej! Zoey! Stalo se to hrozně rychle! Nenechali mě ti to říct. A když se konečně přiblížím...

začne to nanovo. Co děláš ve škole? Úkoly. Pořád ráda maluješ? Tvoje kresby jsem měla vždycky ráda. Mám tě ráda, víš to? Mám tě moc ráda. A chci bojovat za to, abych získala Benaiaha.

Moje máma za nás nikdy nebojovala. Ale já za něj bojovat budu. A co já? Mě nechceš? Jistě. Ale... Už nejsi malé dítě. Už jsi veliká. Když zavřu oči...

a vidím svůj život... Život, který jsem si vysnila. Vidím něco jiného, než co je přede mnou. Je to tvoje vina! Je to tvoje vina! Všechno je to tvoje vina! Je to tvoje vina!

Ne! Ne! Ne! Může to mít negativní vedlejší účinky, ale pomůže jí to s chvílemi nekontrolovatelného vzteku. Věřím, že vám to usnadní život. Zoey nepotřebuje prášky, potřebuje terapii. Potřebuje se více vídat s mámou. Vidíte, co dělám. Ale zapomínáte proč.

Pořád ho budeš moci vídat. Snad dvakrát měsíčně. Možná i častěji. Na tenhle víkend už jsme domluvení. Proč si myslí, že si ho prostě můžou vzít? Nejsou to jeho rodiče. Pokud to nebude fungovat, můžeme zvýšit dávku. Nebo přidat další lék, který ti pomůže být méně smutná nebo naštvaná. Ale proč...

Zapomenete, co jsem slyšela. Zapomenete na mou bolest. - Soud nařídil, že tvá máma... - A co jako? Nejsem pro ně dost dobrá? - O tom to není. - Tak o čem? Uvnitř vybuchnu. Kdo za mě rozhoduje? Někdy pomalu.

Někdy najednou. Nesnáším tě! Ale nakonec vždy. Co to čteš? Čaroděje ze země Oz. Opravdu? A je to dobré? Jo. Lepší než film.

V knížce je Oz skutečné místo, nejen v jejích snech. Tornádo ji vezme a odnese ji pryč na skutečné místo. - To jsi ty? - Ne. Snaží se utéct. Ale tornádo ji stahuje zpátky. Točí se pořád dokola. Ne vždy je to ale o útěku.

Někdy se musíš... naučit, jak přežít uvnitř tornáda. Tady. Uprostřed všeho toho točení... můžeš nechat tornádo, aby ti rozervalo srdce, nebo si zvolíš, jak to, co se ti stalo, ovlivní tvůj život. Příběh tvé mámy nemusí být tvým příběhem. Tvá budoucnost může vypadat jinak.

Na to nezapomínej. A nezapomeň, co je zítra za den. Uvidíme se s Benaiahem. - Hádej co. - Co? Věděl jsi, že vesmírná tornáda jsou skutečná? Když se rodí hvězda... tak vzniká v tornádu. Jsou tam hodně silné větry.

Jsou hrozně nebezpečné. Je těžké tam přežít. Ale nakonec po nich zůstane hvězda. Uprostřed všeho toho větru. To jsi ty a já. - Jo! - Jsme hvězdy. - Jo! - Není to super? Jsme hvězdy.

Zoey. Tohle sis napsala do deníčku: "Někdy vám někdo ublíží tak moc, až to úplně přestane bolet." Zlatíčko, co jsi tím myslela, když jsi to psala? Kdybys ses teď měla vrátit domů a žít se svou mámou, byla bys v bezpečí? Námitka.

Spekulace. Námitka se připouští. Byla nebyla... jedna holčička... která byla rozervaná. Je tu dnes někdo z CASA? Ne, ctihodnosti. Možná jste si nemysleli, že by vaše cesta překonala ta údolí nebo vystoupala na vrcholky těch hor.

Potřebuje někoho, kdo... Slečno Locke, vynaložila jste značné úsilí... Nikdo nemůže rozbít to, co mám v sobě. Zoey už nemůže čekat. Nikdo mi nemůže říkat, co ze mě bude. Potřebuje trvalý a bezpečný domov. Podle mého názoru je to v nejlepším zájmu Zoey, takže dnes... Zůstává tedy otázka.

Když máte na vybranou... kam jít dál. Jsme hvězdy. Narozené v ohni. A větru. Narozené do chaosu. A větry nás bičují. Nikdo s námi nezůstane.

Můžeš tu zůstat? Chci si s tebou promluvit. Vše, co známe, nám sebrali. Víš, že je těžké žít v domově, který není tvůj vlastní. Je těžké se soustředit a tak. Ale jednoho dne... Nemusíš malovat. Ale pamatuj, že to ty rozhodneš, kým budeš, jasné? To nikdo jiný nemůže.

Jednoho dne... Díky, slečno Zoey. ...zazáříme. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bla bla bla. Na jednu stranu chce "společnost" ochranu dětí před vším nebezpečím, tedy SILNOU organizaci, která to "zařídí". A když pak taková organizakce vznikne, najednou se všichni diví, že to občas nefunguje, jak má - tak já vám prozradím jedno veliké tajemství - pracují tam totiž vždycky lidi. Omylní, nebo pomstychtiví, nebo úplatní a tak... A ti prostě mají stejné pravomoci, jako jejich poctví a neúplatní a cituplní kolegové. Ale protože jste na začátku sami CHTĚLI, sakmozřejmě v zájmu ochrakn, nebohého dítěte, aby ta organizace měla právo zasáhnout HNED a ÚČINNĚ, tak... to máte.

02

Odpovědět

jojo... Sebereme sourozence od sebe, protože nějaká k***a co si nedokáže vyštěkat vlastní děcko nechce oba dva ale jenom toho hezkého malého klučíka... Holku zdrogujeme, protože co jí vracet bratra, ta k***a ho potřebuje vychovat.
Nakonec skončí párkrát na návštěvách než na sebe zapomenou.
Stejně jako to udělaly norské k***y u Michalákových, protože i kdyby je ta matka nějak týrala jak lhali, proč dva malé brášky rozdělili a nutí je vyrůstat několi klet bez vzájemného kontaktu...
A pak je tady k***a Elšíková, ta pseudoumělkyně, co si hraje na královnu světa protože adoptovala cikánskou holku a založila školku pro snoby, která to podporuje.

44

Odpovědět

Nechápu tu potřebu být tak neskutečně vulgární. Jaký to má smysl?
Mimochodem, rozdělování sourozenců je poměrně celosvětový problém. Ostatně těch problémů je víc. A nevidím důvod, proč do toho zase tahat Norsko....

33

Odpovědět

+CathanNorsko je tím pověstné ,tam se lidi bojí i vysledávat si slovo Barnevernet na internetu, protože jim hrozí i vyhazov z práce a odebrání dětí.
Protože tam ti seberou dítě za to, že podle nich nejsi dostatečně schopný být rodičem podle nějakejch tabulek.
(A není to jen o norsku. Vždycky mě dostává i třeba debata s prolife... "To dítě si nechaj a můžou dát k adopci, je plno párů co nemůže mít děti." jak říkám, že nějaká fena nemůže mít štěně není důvod aby žena co dítě nechce musela bejt chodící inkubátor.)

Neskutečně vulgární... to mám po tátovy, hodně sem od něj odchytila když hraje World of Tanks.

14

Odpovědět

+lenaciaJo, to jsem slyšel. A slyšel jsem i vyjádření českých rodičů žijících v Norsku, kteří to vše považují za bludy :) Tak čemu pak věřit? To je furt Barnevernet sem, Barnevernet tam a česká sociálka tu na rok (!) posílá 13ti leté děti na psychiatrii, protože nemají vztah k otci. To máme tady. Tak řešme to co máme tady a máme to jisté, než to, co se údajně děje v Norsku.

21

Odpovědět

+Cathana já vím o rodině, která seč raději vrátila do čech...

13

Odpovědět

+lenaciaSamozřejmě, každý víme o někom. Já pouze říkám, že je to stále údajně. Dokud tam nebudeme žít, nemůžeme se na "jedna paní povídala" spolehnout. Proto bych raději řešil českou sociálku, než Norsko ;)

21

Odpovědět

+lenaciaAbych jen nechodil kolem horké kaše - v Norsko se klidně mohlo stát, že desítky dětí odebrali neprávem. Ostatně podle všeho i Británii se odebral velký počet dětí cizincům. To odebírání může být klidně díky kulturním rozdílům (Jak Británie tak Norsko zcela odmítá tělesné tresty, na rozdíl od východní Evropy). Přesto si obě země stojí za tím, že odebírání dítěte je poslední možnost.

Čemu budeme logicky věřit? Pohádce o zlém Norsku/Británii které odebírají děti aby je následně mohli dávat k adopci? Nedává to smysl. Větší smysl dává, že zkrátka většina těch děti měla být odebrána.

22

Odpovědět

+Cathannemyslím si. Vídám hodně dokumentů dokumentujících fakta a skutečnosti. Proč odmítli styk vnuků s uírajícím dědečkem, který si přál je jenom vidět?
V čechách je také dost póvlu. Ale tady se berouděti za to, že stá se nedokáže posarat o rodiče. Muž odkopne ženu, ta se musí roky a roky a rky soudit o výživné, peníze nikde, stát na ni sere, a pak jí sebere děti za to že e to nahovno stát... A pár meger, co se vyprcaly na svoje posty si léčí mindráky z děvkovství tím, že ničí životy lidem... Ale tady matka smí vědět ve které rodině dítě je, může ho vídat, plus kojenci se odebírají pouze v případě že jej matka týrá, případně bere drogy, ale jinak nechávaj dítě do chvíle než přestane matka kojit.. tam sítě ukradnou (klidně i 14 hodin po porodu), a ještě jí zmlátí a sociálka pak řekne, že jelikož se matka bránila odebrání, tak není v pohodě psychicy a dítě si nezaslouží vyhcovávat a později jí kldině seberou i druhé dítě, pokud je třeba těhotná.

13

Odpovědět

+lenaciaU nás existují případy odebraných, čerstvě porozených dětí, protože je porodili bývalé feťačky ;) A taky se s nimi nikdo nebavil. A podobných věcí je víc. Jiný systém neznamená špatný. A rodič nemá právo zabraňovat úřednímu výkonu kdekoliv na světě, od toho jsou pak soudy.

Dále je třeba poznamenat, že to, že paní Michálková změnila odebrání dětí v mezinárodní konflikt je jen její chyba. Byli jí odebrána rodičovská práva*, dědeček se vyskytoval v ČR... není důvod aby je Norsko vydalo. Je mi líto, tak to je.

* Tohle je další rozdíl mezi Norskem a východní Evropou (a námi). Zatímco mi chápeme dítě jako majetek rodiče a bereme pouto mezi dítětem a biologickým rodičem jako jednu z priorit, Norsko a ostatní severské země chápou dítě jako jednotlivce který se musí co nejvíce pozitivně vyvíjet. Proto je tam jednoduší odebrání dítěte od biologického rodiče, stejně jako odebrání "rodičovských práv".

11

Odpovědět

+CathanSnad při odebírání je jasné že budeš mít nějaké emoce, kdybys neměl tak fakt to dítě nemiluješ!
Michaláková to změnila protože DO TÉ DOBY JI VICHNI IGNOROVALI! Je to česká občanka ty děti MAJÍ ČESKÉ OBČANSTVÍ. Děti možná nejsou majetkem rodičů ale nejsou ani majetkem Barnevernetu aby je sebral a ještě rozdělil bratry od sebe! je vidět že je to banda skurvenců bez vzdělání, kteří jen ničí rodiy a sourozence!!!!! NIC SPRÁVNÝHO NA TOM NENÍ KDYŽROZDĚLÍ BRÁŠKY OD SEBE!!!!!!
A navíc, JAKZO ŽE RODIČ MŮŽE SVÉ DÍTĚ VIDĚT 1X DO ROKA A V DEN SETKÁNÍ TO ODVOLAJ?!!!!!!!!!! JE TO JEN BANDA ČURÁKŮ A ČUBEK CO SE DOŠUKALI NA SVOJE POSTY, NEMAJ ŠKOLY NEMAJ NIC!!!!!!

13

Odpovědět

+lenaciaZasekl se vám caps lock :)

21

Odpovědět

+Cathanne, jenom podtržení důležitých částí nefunguje tak je to velkým aby se to dalo rozpoznat

13

Odpovědět

+lenaciaInu, já své řekl, už by se to stejně točilo v kruhu ;) Jak jsem řekl, na světě neexistuje bezchybný sociální systém. (ten kdo ho vymyslí se může těšit na nobelovku). Přesto nepovažuji ten Norský za špatný, nebo dokonce porušující dobré mravy či lidská práva.
Přeji dobrou noc.

21

Odpovědět

+CathanBarnevernet je strašná organizace. Jen k***t to může zlehčovat!

01

Odpovědět

+Cathanjasněěěě, oni odeberou dítě ženě jen pro to, že sama byla v Barnvernetu a nemá tedy schopnost být matkou a ono je to v pohodě!!!!
Oni seberou dítě ženě, jen proto, že je nesylšící, protože odítala hodiny dojždět do jejich centra, Soud sám řekl, že to bylo protiprávní a mají dítě vydat matce zpátky a oni odmítají s tím že si zvyklo u pěstounů...
Těhotné ženě řeknou, že jí dítě seberou hned jak porodí.D
Dívku vzali rodičům, nechali ji v dětském domově, kde ji dokonce znásilnili nikdo to neřešil!!!

13

Odpovědět

+lenaciaMilá zlatá.
V jedné části Polska ovládl kraj fašista, jehož žena dělá u sociální služby , a odebírá děti jeho odpůrcům - žádná zmínka nikde.
O Americkém případu, kdy byli odebráni děti na základě nepodložených důkazů o zneužívání, a děti byli tak dlouho tlačeni, až řekli, že je to pravda (a rodiče byli x let ve vězení), byl natočen jeden jediný film.
O českých případech jako s 13ti letým chlapcem v blázinci, protože neměl vztah s otcem, nebo s případy kdy sociálka napsala posudek po jedné návštěvě se dočtete jen na novinkách a idnes, půl dne, a to když máte štěstí. Pak to zapadne.

To je stále Barnvernet je krutý, Barnvernet támhleto, Barnvernet je totalita.
Ale on není horší než půlka sociálních západních systémů.

Norsko nemá důvod k odebírání dětí, absolutně žádný, o to víc když je z toho pak mezinárodní skandál.
Čeští rodiče žijící v Norsku se ohradili co se týče démonizaci tamějšího systému.

A co se týče těch emocí - přečtěte si knihu "Dítě zvané To".
Je o chlapci, nejmladšího syna jisté dámy. Jedná se o životopisné dílo očima samotného autora. Ta dáma od čtyř let (tuším) systematicky týrala svého syna.
Odehrávalo se to v 70.letech, kdy děti neměli zastání, protože sociální systém západního i východního světa neuznával, že by ve střední třídě mohlo existovat týrání dětí.
Dáma to však přeci jen jednou přehnala, a domů přišla sociálka. Maminka řekla chlapci, že se mu za vše omlouvá, na sociálnu ukázala bílé zuby, a zmanipulovaný chlapec řekl, že vše v pořádku.
Týrala ho dalších x let.

Tolik k emocím. Pocity jsou na nic, důležitá jsou fakta. A pravda je, že půlka informací u Barnvernetu jsou založeny na pocitech. Zvlášť na pocitu, že stát nemá co brát komu děti. Ostatně setkávám se s tím i v ČR. Když rodiče unesli své děti z Klokánku, půlka diskutujících nedovedla pochopit, jak rodiče mohou unést své děti.
Ale smůla. Situace je taková, že dítě není majetek rodičů. Tak to je.

Ale jinak to chápu. Vaše komentáře jsou z velké části založené na emocích, v posledním jste ukázkově splácala páté přes deváté.

31

Odpovědět

+Omlouvám se, omylem jsem se odhlásil, komentář výše je můj.

00

Odpovědět

+a dle vás tohle šechno je absolutně v pohodě a sprvný a takhle to má být, protože sociálky se prostě nemýlí....

Že pár zmanipulovaných fen, který se bály o svoje štěňata řeknou co řeknou to je stejný jako příběh toho dítěte jak lhalo sociálce.

13

Odpovědět

+lenaciaTo jsem vůbec neřekl, ale jak myslíte.

10

Odpovědět

+CathanVtipné jak lenacia zase překrucuje :D
Jakou věrohodnost pak má jakékoliv její tvrzení???

01

Odpovědět

+Cathanjistě, protože všichni ostatní lidská práva poručují, ale Barnevernet podle vás ne... protože je to norský systém... Nejseš ty Elšíková s penisem?

02

Odpovědět

+lenaciaOpět něco co jsem neřekl. Skutečně vás baví se tímto způsobem ztrapňovat? Zatím upozorňujete jen sama na sebe.

10

Odpovědět

+Cathan"nepovažuji ten Norský za špatný, nebo dokonce porušující dobré mravy či lidská práva."

00

Odpovědět

+lenaciaAno, napsal jsem, že nepovažuji Norský systém za ten, který porušuje lidská práva. Rozhodně ne víc než jiné systémy. Nenapsal jsem , že je nemůže v jednotlivých případech porušit - dal jsem i příklady zemí, kde byli porušeny, a Norsko je může porušit jaká kterákoliv jiná země. Od začátku mi jde pouze o to, že dochází ke zbytečné démonizaci Norského sociálního systému, ačkoliv KAŽDÁ země má svůj škraloup, mnohem i větší než právě Norsko.

10

Odpovědět

Tohle video není na pomoc pěstounům!!!! Tohle video říká, že oni za to nemůžou, že ta holčička je vlastně šáhlá a že i kdyby se na hlavu postavili, tak by jim to nepomohlo. Tak to jako prrr. Pěstouni by si měli uvědomit, že v zásadě jsou velice důležitou součástí takového zajímavého procesu... toiž únosu dítěte - a to únos dítěte státem. Jsem daleko toho hodnotit morální prvky tohohle problému, Ale uvědomte si, že vyvedeno do krajní situace (v těch se nejlépe hodnotí pravdivost teorií) takhle můžou přijít k vám nebo vašim rodičům a sebrat vám dítě nebo vás a nikdo nebude moct říct ani slovo... ano pak se můžete soudit... a soudíte se tak dlouho až jsou ty děti dospělí a k vám nemají žádný vztah... je to únos, ačkoliv s různou mírou ospravedlnosti.

23

Odpovědět

Pokud jsi k***t a to dítě týráš hladem a biješ, tak je správně, že ti ho ta sociálka sebere

03

Odpovědět

+SociálkaTo dítě nebylo týrané. Viděl jsi vůbec první díl?

00

Odpovědět

+Sociálkato je moc hezké, já to chápu, ale proč ty k***y co nemaj ani základní vzdělání a zřejmě si to na ty posty vyšukali rozdělujou děti od sebe do rozdílných rodin?

35

Odpovědět

Bože, to je ale KÝČ!

23

Odpovědět

To není kýč, to je propaganda.

32