Jak vznikla Coca-ColaOpilecké dějiny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
58 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:4 171
To se mírně připitá pohledná slečna usadí na židli a začne vám vyprávět něco o počátních Coca-Coly... 

Přepis titulků

Ahoj, dnes budeme mluvit o vynálezu Coca-Coly, oblíbeného nealkoholického nápoje Američanů. V 19. století se John Pemberton snažil vyrobit výdělečné léky. V podstatě nefungovaly a většinou to byly jen bylinné míšeniny. Snažil se vyrobit cokoliv, co by se prodávalo. Říkal: Chci vyrobit falešný lék, díky kterému by si ženy myslely, že nebudou nervózní.

Nebo prdět. A muži by si mysleli, že budou chytřejší. Takže se rozhodl použít novou ingredienci – koku. Koka je rostlina. Jihoameričané ji žvýkali a říkali si: "Máme tolik energie, nemáme hlad a přelezli jsme Andy." Ve skutečnosti jeli na kokainu. Johna Pembertona napadlo: "Měl bych to přidat do svého léku." Prostě zkopíroval něčí recept.

Jmenovalo se to Vin Mariani. Řekl si: "Mám víno. Dám tam tuhle koku a trochu téhle koly." Z koly zašpičatělé se uvolnila trochu kofeinu. A v podstatě řekl: "Představuji vám víno s kokainem... Teda kofeinem." A lidi v Atlantě říkali: Alkohol nikdo prodávat nebude, "lidi se po něm neumějí chovat."

A tak řekl: "Tak jo, fajn, namíchám slušný nápoj." Vrátil se do laboratoře a rozhodl se smíchat jen koku s kolou, ale bez vína to bylo strašně hořký, takže tam nasypal kopu cukru. A potom z toho udělal nápoj. A pomyslel si: "Lidi to budou milovat." Neřekl si, že vyrobil limonádu, to tehdy ještě neexistovalo.

Měl kamaráda jménem Frank Robinson. A ten řekl: "Tak jo, dobře, pomůžu ti tu léčivou limču prodat. Nejdříve bys měl v "koka" zaměnit "k" za "c". A nazvat to pravým jménem: Coca-Cola. A ty dvě céčka budou vedle sebe vypadat skvěle, komu by se to nelíbilo?" Takže prodávali Coca-Colu jako lék na mozek. Říkali: "Je to povzbuzující a stimulující a zdravé pro váš nervový systém."

"Požití exotického extraktu koky a koly zašpičatělé... vás zaručeně nakopne a připraví na celý den." Za první rok... prodal jen 25 galonů. - 25 000? - 25 galonů. - Dobře. - Za rok. Prodal to lékárnám. Měly limonádové fontány a takové srandovní věci a lidem se to líbilo.

Hodně. "Tohle je skvělý nápoj." Připadali si po něm osvěžení a pozorní. Prostě pili limonádu s trochou kokainu. Já, já, já, já, já, já, já, já, Já, já... Já chci víc. Kéž bych tehdy žila a mohla pít, koku-kolu, Cola-Colu. Bože, proč žiju až teď. Přišla jsem o tolik věcí. O ROK POZDĚJI "Další rok se prodávalo už 200 galonů měsíčně."

"To je prostě o moc víc." "12 měsíců..." Reggie, přestaň. "Dvanác..." Reggie, no tak. Počkej. Tak jo, mám ho. "Dvanáct měsíců v roce jsme prodávali 2 000 galonů měsíčně."

"Ne. Teda jo? Sakra." Leží na smrtelné posteli a umírá na rakovinu žaludku a říká: "Po všech těch podvodných lécích, které jsem se snažil vyrobit, jsem konečně uspěl a dokázal to." Ale nikdy se nedozvěděl, že to, co vyrobil, je nejúspěšnější nápoj, který kdy lidé pili nebo budou pít. "Bože, byl tak úspěšný a nevěděl to. A už se to nikdy nedozví." Do moderní Coca-Coly pořád dávají listy koky, takže se zamyslete nad tímhle: I když v nich není kokain, pořád ty listy používají, a kokain z nich extrahují.

Dělají s ním něco jinýho.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

není to Howard?

50

Odpovědět

Je :-)

20

Odpovědět

Jenny Slate a "Symbájons" :D

01

Odpovědět

nie je nic nechutnejsie ako ozrala zena, aj ked to len hra

713

Odpovědět

Ale je, ožralej chlap je nechutnější....

52

Odpovědět

+Barjapokud nesi gej

20

Odpovědět

Hrozně otravný hlas...Už v Parks and Recreation mi lezla na nervy.

102

Odpovědět

MONA LISA a ja, že odkiaľ ju poznám

00