Panenka Lammily

Thumbnail play icon
55 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:294
Počet zobrazení:4 882

Nickolay Lamm vyrobil panenku Lammily, která má realističtější proporce než klasická Barbie. Může stát, ohýbat klouby správným směrem, její krček nevypadá, že se každou chvíli zlomí pod tíhou velké hlavy... K panence je přiložená sada nálepek s tetováním, modřinami, jizvami, či pihami. Může se červenat, mít ruku v sádře, nebo se jí můžou přihodit i tak nemilé věci jako akné a strie. Proč to všechno? Lamm chce zrušit trend dokonalých hraček pro holky i kluky, kvůli kterým si leckteré dítě už v útlém věku vypěstuje mindrák. Myslíte, že je to dobrý nápad, který se uchytí? A co si o Lammily myslí druháci ze základní školy St. Edmund's Academy v Pittsburghu?

Přepis titulků

Jak by děti reagovaly na panenku správných tělesných proporcí? Abych to zjistil, zamířil jsem do St. Edmund's Academy, soukromé školy v Pittsburghu. Zástupkyně ředitelky, Susan Millerová, položila dětem řadu otázek, aby zjistila, co si myslí o Lammily ve srovnání s ostatními panenkami. Ta je pěkná! Mně se líbí.

Líbí se mi. Líbí se mi. Je moc hezká. Líbí se mi. To je bezva, bezva. Vypadá jako moje sestra. Vypadá jako... moje sestra. Ze strany je jí vážně podobná.

Vypadá trochu jako moje teta Katie. Není jako ostatní panenky. Není moc hubená. Myslím, že je moc hezká. Vlasy vypadají tak opravdově. Jsou jemné jako moje. Jsou jemné. Má tak jemné vlasy.

Má jemnější vlasy, než bych čekala. Její vlasy jsou prostě jako vlasy. Není jako ostatní moje panenky. Je jinačí. Protože... takovou panenku ještě nemám. Vypadá opravdově. Vypadá víc jako živý člověk. Je jako...

normální člověk. Vypadá víc jako člověk. Má opravdovskej pupík. Vypadá jako obyčejná holčička... která chodí do školy. Co myslíš, že by mohla dělat? Všechno, co dělám já. Bruslení, gymnastiku a tancování. Mohla by běhat.

A dělala bych s ní gymnastiku. Cviky z gymnastiky. Můžu s ní... předstírat, že běží... Mohla by jezdit na plastových konících, protože tahle nemůže dát nohy tolik od sebe. Co by podle tebe měla Lammily za práci? - Plavala by? - Plavkyně. Byla by učitelka.

Učitelka. - Učitelka. - Surfařka? - Něco s počítači. - Pilotka? A co by dělala ta druhá panenka? - Surfařku. - Manekýnku. - Možná modelku. - Maskérku. - Učitelku plavání. - Kuchařku. Mohla by dělat cokoliv.

Která z nich je ti víc podobná? Tahle. - Tahle. - Tady ta. - Tato. - Tahleta. Protože kdyby byla opravdová, dokázala by stát. Jak vypadají nohy té druhé? Jako by měla neviditelné podpatky. Tahleta nemá...

jakože podpatky. Tyhle mají prsty moc u sebe a mají... stojí na špičkách, jako kdyby měly podpatky. Tady ty můžou... mají prsty od sebe... Její prsty nevypadají jako... hrbolky... Protože moje ruce nejsou tak hubené.

Jakože celé. Jsou stejné? Čím se liší? Je širší než tahle. - Je trošku širší. - Tahle je širší. - Víc podobná člověku, širší. - Je to lepší. Má hrozně zatažené bříško. Ale tahle je pěkná. - Má správnou velikost.

- Není takhle tenká... Není tak moc hubená. Tahle je načančaná, takže si možná myslí, že je lepší než ostatní. Její oči nemají... nemá na sobě tolik make-upu jako tady ta. Není tak namalovaná jako moje ostatní panenky. Směje se. Usmívá se a... vypadá, že by někomu pomohla, kdyby se mu něco stalo.

Kdybych ti řekla, že jednu z nich dostaneš jako dárek, kterou bys chtěla? Tady těch mám hodně, takže tuhle. Tady tu, protože tuhle už mám. Tuhle už mám, takže bych chtěla tuhletu. Lammily. Tady tu. Lammily.

Tuhletu. Kdyby udělali takové klučičí, tak bych si s nimi určitě hrál. Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bylo by fajn tu panenku ukázat. Takhle víme prd, dokud si to nevygooglíme. Ale to je možná záměr..

01

Odpovědět

něco na doplnění tématu

živoucí panenka
http://cotcot.hu/cikk/2012/05/30/barbie-valosag

a netradiční umění od kanadské fotografky Mariel Clayton
http://www.5piecesgalleryphoto.com/category/photography-mariel-clayton

10

Odpovědět

Wow! :D "Probably once the boy dolls get out, I would probably play with them a lot" Další ukázka toho, jak marketing vsugerovává dětem, že si nesmějí hrát s určitými hračkami, pokud není přímo řečeno, že jsou určeny pro jejich pohlaví, a jak nepřirozené to pro děti je.

61

Odpovědět

vsetci by si ju vybrali len preto, lebu tu chudu (hubenou) uz maju. teda to vyzeralo tak ze aj keby ta nova Lammily bola tucna ako guľa a bez jednej nohy tak by si ju vybrali, pretoze tu chudu uz doma maju :D

120

Odpovědět

Vážně me rozesmálo když se zeptali, která vypadá jako ony a barbie byla blond :D atd. vůbec nechápu co to mělo dokázat? Pokud si myslí že objevili díru na trhu tak ať to začnou prodávat, protože mě to přišlo jak video pro investora :D
Jinak pokud vážně s výraznou tváří chtěli řešit ňákou korektnost, tak je to trapný. Jedinej kdo tu má mindrák jsou v tvůrci té panenky, jejich nutkání přesvědčit okolí o tom, že jejich "normální" vzhled je ten správný, mě silně rozesmívá.
Stejně tak v tom případě požaduji ať Ken nemá vlasy :D :D

137

Odpovědět

Myslím, že několikrát opakovaná zmínka o neviditelných podpadcích může mít jenom dvě vysvětlení. Buď je to škola pro telepaty nebo šlo o naučené hlášky. Vyberte si.

110

Odpovědět

Podľa mňa ich určitými otázkami priamo viedli k týmto odpovediam. Až príliš často sa zhodovali.

30

Odpovědět

citim sa byt podvedeny za tie deti, oni sa ich pytaju ktoru by si vybrali a nedali im ju ? to sa detom nerobiii ! a uz vobec nie pred Vianocami ! :D

160

Odpovědět

Ty nálepky s modřinami se určitě budou hodit když z bowlingu příjde Lammilin manžel, Alabamskej chlap :-) https://www.youtube.com/watch?v=BrimMyOoEDA

260

Odpovědět

Jojo, ten se s tím nesere... Jeden z nejlepších South Park dílů. :)

40

Odpovědět

me se to libilo, je fajn vedet, ze deti v usa nejsou tak blby jako jejich rodice

18

Odpovědět

Já chci také panenku.

50

Odpovědět

Pokud má á polovina Američanů problém s nadváhou, neměla by být spíše panenka trošku při těle? ...abychom se, co nejvíce přiblížit realitě. "Normální" váha je u největšího vzorku lidí téměř podobné sci-fi jako vyzáblost. "Mami, já chci obézní panenku..."

64

Odpovědět

+MMZAneb darujte dětem k Vánocům Věstonickou Venuši. :-D

160

Odpovědět

Najdi si práci, a potom nějakou kup... nakonec můžeš potom v práci i machrovat. :D

10

Odpovědět

takú nafukovaciu? :D

50

Odpovědět

Důvod, proč bylo video přidané, byla jeho aktuální popularita (objevilo se naráz na facebooku, 9gag.tv i hlavní stránce YouTube). Provedením není nijak zajímavé, to je fakt, ale protože místní diskuse v komentářích bývají výživné, byla jsem zvědavá na váš názor, co se jeho obsahu týče. Beru na vědomí, že příště už podobné typy videí bude lepší obcházet obloukem.

2211

Odpovědět

Populární=/=kvalitní.....

104

Odpovědět

+VeskoslavNo jo, jenže jak chceš hodnotit "kvalitu"? Každému se líbí něco jiného a ať překladatel vybere cokoliv, nikdy se nezavděčí všem divákům. Stejně tak se někdy vyplatí sázka na popularitu a jindy zase ne.

261

Odpovědět

+VeskoslavhAnko když si nebudeš jistá, zda je video kvalitní, tak mi dej vědět, já se ti na něj podívám :)

08

Odpovědět

9fag, fagbook a jewtube. Viem si predstaviť, že tam to je populárne.

210

Odpovědět

Stačilo by změnit hudbu za takový to tlemení obecenstva a hned by to video mělo uplně jinej význam

190

Odpovědět

Co je to zas za výmysl? S babrbinama jsem si jako malá hrála moc ráda a nepamatuji se, že bych si v tom věku (8 - 10) pěstovala mindrák, byly to pro mě prostě hezké panenky, ani jsem si neříkala, že bych tak chtěla vypadat. A takováhle panenka, co je tady prezentována, by se mi určitě nelíbila. Mindraky mají mladé holky spíš z modelek a tak. Každopádně dnešní dítka mi přijdou strašně přecitlivělá nebo aspoň společnost se tak k ním chová.

176

Odpovědět

Ano, je to společnost, předposraná a hyperkorektní společnost. Sem vážně zvědavej, co z těch dnešních dětí vyroste za amorfní zrůdy, se všema těma feministickejma žvástama :(

132

Odpovědět

+eXeIdeální panenka bude tlustá, invalidní, černá lesba. Pak bude vše korektní.

110

Odpovědět

protoze tenkrat neni ted?

12

Odpovědět

http://infinityhousemagazine.com/wp-content/uploads/2014/11/Lammily.png

Když je vidím vedle sebe, tak pardon, ale Lamku bych si fakt nekoupila. S Barbie jsem si jako malá hrála taky (i když já je spíš přejížděla traktůrkem a měnila jim hlavičky) a rozhodně se díky nim nijak zakomplexovaná nepřipadám. To spíš ty maminky, které se cítí být s nimi zřejmě porovnávány, mají asi nějaký problém. Panenka má vypadat jako princeznička a ne jako Mařena ze statku :/

238

Odpovědět

Ono nejde o to, že by měly všechny dítka z Barbie a Kena komplexy, to určitě ne. Ale zkreslí jim to vnímání krásy. Potom si třeba myslí, že taková "princeznička" je hezčí než "Mařena ze statku". Ačkoli to vůbec není pravda. "Krása" totiž není vlastnost věcí, ale důsledek našeho vnímání.

115

Odpovědět

+komunardTu poslední větu máš z Matrix Reloaded? :D

171

Odpovědět

+komunardNěkteré "princezničky" jsou sakra přitažlivější než "Mařenky ze statku" Může to být i tím, že si aristokrati často berou různé herečky, bývalé missky a podobně. A geny neokecáš.

34

Odpovědět

+komunard1. Rovnice krásní rodiče=)krásné děti, nemá s geny nic společného, je to jen primitivizace problému.
2. Missky ty soutěže vyhrávají ne proto, že by byly výjimečně krásné, ale protože zapadají do nějakého pochybného schématu, které má vystihnout dobový ideál krásy. Dobový ideál, který nikdy nebyl tak striktní, jak se v těch soutěžích tváří, a který je vázán jen na určité časové období. Takže žádné dobré geny v to roli nehrají.

A když už mluvíme o princeznách:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Kronprinsessan_Victoria#mediaviewer/File:Kronprinsessan_Victoria_och_prinsessan_Estelle_-7.jpg
Skutečně nevím, která z těch panenek vypadá víc jako princezna.

22

Odpovědět

Ty vole, jestli tady z tohohle webu chcete udělat eurofilní komunistickej homoserver, tak jste si nemohli vybrat na uvod lepší video!

Kdyby mi chtěl někdo v mládí místo Action mana dát panenku "average Joea", tak ho s tím pošlu do p****e, jako každej normální člověk!

A ano, barbie vypadaj tak dobře právě proto, že maj malý rozměry, naopak realistický proproce působí občas k***a nepříjemně/strašidelně, když jsou ve velikosti panenky.

2916

Další