Zvláštní vzděláváníNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:534
Počet zobrazení:8 854

Problematika školství už byla naťuknuta ve videu o salafismu. V tomto díle se na zvláštnosti nizozemského systému základních škol podíváme důkladněji.

Informační bonus:
Biblebelt (Biblický pás) je označení části Nizozemska, kde stále žije mnoho konzervativních protestantů, kteří se svým přesvědčením liší od jinak tolerantní nizozemské společnosti. 
Nijmeegse Vierdaagse (Nijmegenský pochod, International Four Days Marches Nijmegen) je považován za největší několikadenní turistickou akci na světě. Na základě pohlaví a věku jsou účastníci povinni ujít každý den 30, 40 nebo 50 kilometrů.

Přepis titulků

Dámy a pánové, chodil jsem na prima základku. Hodně mě tam naučili. Třeba že dvě a dvě jsou čtyři. Že bitva u Waterloo byla v... byla ve Waterloo. A že když leje a vy dost tlačíte, vleze se celá říše zvířat na jednu loď. Byla to totiž Škola s Biblí – škola v kategorii zvláštní vzdělávání.

Ale je to jiné zvláštní, než byl zvláštní můj spolužák Sjoerd, který jednou nafoukl kočku pumpičkou na míče. "Tak zvláštní chlapec." Ne, je to zvláštní ve smyslu: "Výuka na zvláštních školách reflektuje určitou víru nebo světonázor." Tyto školy platí stát. A jak k tomu došlo, je také zvláštní. Bylo to v roce 1917.

Socialisté vyměnili rovné volební právo za finanční rovnoprávnost zvláštního a veřejného školství. A tak vznikl celosvětově unikátní systém, kdy stát platí školy, aniž by se podílel na jejich řízení. Ano, celosvětový unikát. A to může být skvělé – celosvětový unikát. Ale může to být i něco jako: "Ano, opravdu unikátní."

Ať tak, či tak, článek 23 Ústavy od té doby určuje, že jak veřejné, tak i zvláštní školy platí stát. Současně je v Nizozemsku odluka církve od státu. Je to smutné, ale už to prostě nešlo. Hádek přibývalo, říkali si věci, kterých pak litovali a tak. A proto jsme se dohodli, že si církev a stát nesmí lézt do zelí. Ale jak už to u rozvodů bývá, největší otázkou bylo: "Co uděláme s dětmi?"

Nebo taky: "Kdo může třídu učit o zelí?" Díky článku 23 mě o něm učil muž, který nejdřív říkal, že Assen leží v Drenthe, a pak že Izraelité přešli Rudé moře, jako by šlo o Nijmegenský pochod. "Mohl bys říct Mojžíšovi o náplast?" A pokud si říkáte: "Dobrá, těch pár vesnických škol v Biblickém pásu." Ale ne, pojďte se se mnou podívat na tabuli.

V Nizozemsku máme 7 647 základních škol. Kolik z nich je podle vás náboženských? Co myslíte, děti? Vůbec vám nerozumím, takže to prostě řeknu – 4 530. Takže 4 530 ze 7 647. To je, chviličku, děleno třemi... plus jedna, zapamatovat, k tomu čtyři... Mohlo by to být 59,24 %?

Ano. DOBRÁ PRÁCE, ARJENE Děkuji, tabule. Počítat umím, pravopis je horší. Plete se mi mě a mně, protože jsme místo pomněnky měli lilii. Pak je tu ještě Montessori, Jenský plán, Waldorfská škola a takové věci. A i ty jsou zvláštní. A těch zbylých 2 362 škol je tedy veřejných.

Většina náboženských škol je katolických a vypadá to tam asi takto. A neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého. Dobrá. "Dobrá." Nejproměnlivější učitelka světa. "Děti, žalm 137. Blaze tomu, kdo tvá nemluvňata uchopí a roztříští o skálu. Dobrá, násobky tří."

A pak jsou ještě protestantské a reformované školy. Snažíme se pojmy z Bible převést i do našeho vzdělávání. Bibli se snažíme uplatňovat všude. Uplatňovat všude. To je ambiciózní. "Hoši, Honzík má ve váze pět červených Biblí a čtyři modré. Jaká je šance, že se Ježíš o přestávce vrátí na zemi? Kdo?"

Dále je 51 islámských škol. As-salám alejkum všemi. Alejkum as-salam, paní Magdo. "Alejkum as-salam, paní Magdo." A potom ještě hinduistické školy a dvě židovské. Škola má jednu budovu, ale dvě části. Na jedné straně jsou jen dívky a na druhé straně jen chlapci. Ano, tak to opravdu je.

"Pane učiteli, to je hloupé. Nevidíme holky." "Hoši, takové nářky napište na papírek a strčte do zdi." I tyto školy platí stát. V tomto smyslu jsou si školy rovny. Ale některé jsou si rovnější. Veřejná škola smí dítě odmítnout, jen když není místo. Dobře, to zní logicky. Musí být místo. Co dál? Neveřejná základní škola může dítě odmítnout.

A to, když rodiče nepodepíší souhlas s myšlenkami školy. Takže náboženská škola může odmítnout dítě nevěřících rodičů. To je dost zvláštní, protože ústava zakazuje diskriminaci. Ale v zákoně o rovném zacházení je výjimka pro náboženské školy. "Hej, od minulého týdne věřím v Boha." "Gratuluji, paní. Od teď můžete diskriminovat." To je divné. A ještě jednu skupinu můžou všichni odmítnout.

Podmínkou přijetí je, že si dítě umí dojít na záchod. "Mladíku, ještě otázka k vaší přihlášce. Umíte už sám čurat?" "Ano." Bude potřeba hadr. U ortodoxních škol můžete narazit na různé věci. Třeba tato škola odmítla žáka, protože jeho sestra měla kalhoty. Coura. Když se dobře díváte, tak skoro vidíte obrysy kolen, blé.

Když už mluvíme o courách, Sybrand Buma. Lídr křesťanské CDA. Sybrand Buma, lídr naší největší náboženské strany, umí elegantně vysvětlit, proč smí křesťané odmítat nekřesťany. Kdybych například založil motorkářský klub. To je něco jiného. Tak je pro motorkáře, a ne pro cyklisty. "Nemáš motorku," není diskriminace.

Počkat, počkat, Sybrande van Haersmo van Sofistiko Bumo. To je... Já... Neděle s Lubachem Nevím, kde mám začít. Nevím, kde mám začít. Vždyť vy srovnáváte vzdělání, základ civilizace a jedinou naději na lepší budoucnost, s motorkářským klubem, který nebere cyklisty?

Cože? Co to ksakru? Dobrá. A tady – odmítnout lze i učitele. Učitelka propuštěna kvůli "není dost křesťankou". Takže ne, že by nebyla křesťankou, ona nebyla dost křesťankou. V Bumově terminologii... Měla motorku, dokonce i správnou značku, ale tady, kde děláte brm, brm, brm, nebyla taková šňůrka. A pokud je podle vás hrozné, když vás nevezmou, tady je ukázka toho, co by vás tam čekalo.

Tohoto muže můžou totiž pozvat na přednášku o evoluci. Dnes budeme mluvit o stvoření světa. Nejdřív jsem řekl, proč teorie evoluce není možná. Když lidé věří teorii evoluce, tak často neuvědomují, že vlastně žijí podle pravidel Pána Boha. To je přece strašné. Toto říká dětem.

"Lidi neuvědomují." Ale dobrá. Ale přerušil jsem vaši indoktrinaci, pokračujte. Říkají: "Pán Bůh vůbec neexistuje, takže není nikdo, kdo by určoval absolutní pravidla. Takže si je určuji sám." A tím se dostáváme do nebezpečné zóny. Pak se chopí moci lidé jako Hitler.

Co? Když nevěříte v Boha, chopí se Hitler moci? Co je to za příčinu a následek? "Když se nebudou prodávat koláčky, dostaneme se do nebezpečné zóny a lidé budou jíst výkaly a dlažbu." A náboženské školy nedeformují jen obraz přírody, ale i naší společnosti. Vzhledem k tomu, že doma neslavíme Velikonoce, svatodušní svátky, Vánoce a takové věci, je pro mě důležité, že se to neslaví ani ve škole.

Děti by to asi mátlo. "Mátlo." Hlavně neučte děti ve škole nic nového, mátlo by je to. "Umíte už dělit se zbytkem?" "Ne, neumíme." "Necháme to být.

Děsně složité. Vysvětlil bych to, ale zcvokli byste. Svátek oběti znáte? Ano? Prima, zopakujeme." Dobře, poslouchejte. Škola je pro děti to pravé místo, kde poznat jiné lidi a myšlenky. Naučí vás tam, že ne vše je stejné jako doma. Právě ve škole zjistíte, že vaši rodiče jsou divní. To k tomu patří.

Ve škole se vám svět musí otevřít, a ne zavřít. Podívejte, jsou dvě možnosti. Buď Bůh existuje, nebo Bůh neexistuje. Denně se modlím, aby neexistoval. A pokud se ptáte, zda to má smysl, tak u mě to funguje. Dejte mi pokoj. Ale o to nejde, protože kdyby Bůh existoval a skutečně stvořil nebe a zemi a lidi a zvířata a kosti dinosaurů a byl by vševědoucí a všudypřítomný, tak by to podle mě zvládl i bez finanční rovnoprávnosti školství.

Že by Bůh neřekl: "Co? Stát už to neplatí? No, já to platit nebudu. Ta zasraná eura nerostou na stromech." Podívejte, Bůh to dá. A pokud Bůh neexistuje...

Nestavím na tom. Jen čistě hypoteticky. Nepočítám s tím, ale kdyby, tak víc než polovinu dětí v Nizozemsku krmíme totálními nesmysly. A když říkáte: "Ale svoboda, nech ty lidi." Poslouchejte. Ta odluka církve od státu – musíme znovu projednat svěření do péče. Myslím tím, buďme rozumní. Týden má 168 hodin.

Děti jsou ve škole maximálně 30 hodin týdně. Na těch 30 hodin je má stát. Tam se prostě učí jazyk, počty, topografii, držet hubu a tak podobně. A ve zbylých 138 hodinách týdně je může mít církev. Večery, víkendy a všechny prázdniny jsou u Boha. První svátek vánoční – u Boha, Druhý svátek vánoční – u Boha. A u Francine, ale Bůh chce, abych jí říkal mami. A teď si říkáte: "Arjen chce zrušit finanční rovnoprávnost ve školství."

Kdepak, nebojte se. Arjen jde ještě dál. Celé náboženské školství musí být zrušeno. Všechno. A vy na to: "Takže všechny báječné školy musí zavřít, protože jsou trošku věřící?" Samozřejmě, že ne.

Nemusí zavřít. Jenom už se tam v době výuky nesmí hlásat náboženství. Děti mohou věřit dál. Rodiče jim mohou dál 138 hodin týdně nakecávat, co chtějí. Jen už to nebude ve škole. A to je lepší pro integraci, vědu, a dokonce i pro Sybranda van Haersmu van Sofistika Bumu, protože jeho kolo konečně může do motorkářského klubu. Ahoj, já jsem Arjen.

Prima, že se díváš. Nezapomeň odebírat náš kanál. Stačí udělat klik. Normálně kliky nemám rád, ale pro tentokrát. Klik. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

super video ;)

10

Odpovědět

Neprijde mi spatne, kdyz rodice ditete, ktery chce jit do skoly specializovane na nejake nabozenstvi, musi souhlasit s jejich zamerenou vyukou na dane nabozenstvi. Treba v Cesku mame spoustu krestanskych skol, ktere maji rozsirenou vyuku o nabozenstvi, kterou maji treba 1x hodinu tydne. V ostatnich predmetech se jede podle osnov a ucebnic, ktere pouzivaji i ostatni "normalni" skoly.
To co Lubach zminuje jsou extremy, ve kterych se nabozenstvi promita i do ostatnich hodin vyuky. A s takovym stylem ja souhlasim s Lubachem, ale nemam nic proti tomu, aby byla krestanska skola s rozsirujici vyukou nabozenstvi, ktera jede podle osnov, ktere pouzivaji i "obycejne" skoly.

88

Odpovědět

Jenže u nás nejsou kesťanské školy státní, ale církevní takže je stát nefinancuje....

120

Odpovědět

+EldaMyslim si, ze castecne jde cast penez ze statu.

10

Odpovědět

+RohlajzCírkev by vůbec neměla dostat ani halíř od státu !!!!!!! Už dost že je osvobozena od daní včetně restitucí !!!!!!!!!!!!! Obyčejný člověk platí daně i když vyhraje v kasínu :D :D ! Ale černoprdelník co v životě nemakal, šuká malý děti a honí si ego že radí bábám v celé vesnici pičoviny bere prachy za nic, státu nedá ani korunu !!!! Dostanou od státu majetky za x miliard který ani NEZDANÍ !!!!A JEŠTE TY KRYPLOVÉ MAJÍ DRZOST MÍT V KOSTELÝCH KASIČKY KDYŽ BYCH SI TRUMFNUL ŘÍCT ŽE KATOLICKÁ CÍRKEV JE MOŽNÁ JEDNA Z NEJBOHATŠÍCH FIREM NA SVĚTĚ !!!!!!!! Nesnášim komunisty ale to jak se vypořádali s tou zasranou bandou líných pedofilů bylo nádherné !!! Sem za to aby ČR předložila katolické církvy požadavky na náhradu škod v historii nám způsobených !! Inkvize, křížová výprava na husity, prodej odpustek, povinné náboženské dani která je proti všemu dobrému atd. :D Kdyby se to zpětně spočítalo nejen že by restituce pozbyla smyslu ale dlužili by nám půl Vatikánu !!!

63

Odpovědět

+Master JoudaJen ve zkratce ti odpovim. Tve predstavy jsou hodne zkreslene televizi a bulvarem. Nicmene, ze cirkev dostala od statu kostely nebo pozemky, ktere byly postaveny v dobach minulych vericimi z jejich penez neni prece nic spatneho. Stejne tak "černoprdelník" jak jej oznacujes dela spoustu veci o kterych nemas ani tuseni. Napriklad, to ze pravidelne jezdi do nemocnic a venuje se nemocnym a starym lidem kteri uz v podstate jen lezi, je zasluzna cinnost, kterou by si ty urcite zdarma nedelal.
V kostele jsou kasicky, ale napadlo te nekdy kam ty penize jdou? Ja ti odpovim. Jdou na opravy daneho kostela nebo obcas se vybira na nejaky ustav (detsky domov, hospic, atd..). A takove opravy kostela a jeho okoli jsou hodne nakladne, to si snad dokazes predstavit. Krom toho do techto kasicek se haze dobrovolny prispevek, je to na danem cloveku a jeho moznostech.

33

Odpovědět

+RohlajzKatolická církev má takovejch peněz že si to ani neumíme představit at´ to opravujou za svoje :) Ještě aby nejezdil za nemocnýma a neutěšoval je když je za to placenej ale to neni práce to je dobrej skutek a divil by ses kolik dobrovolníků to dělá zadarmo ! :) Ano když církev uspořádá sbírku na postižené je to v pořádku ale to můžou přispět nadaci ze svých obrovských majetků a kázat o tom s tím že by šli příkladem a nevím třeba prodali velké pozemky a veškerý zisk daly na opuštěné děti když už to nedaní (Ale o tom sem v životě neslyšel) to radši za ty prachy postaví velekostel a papež dostane do svýho zlatýho paláce další zlatou sochu ! :) To nevidíš tu ironii katolické církve největší pokrytectví na světě málokdo dokáže kázat o chudobě,pokoře a sebeobětování ze zlatého paláce v rouchu s hedvábí a zlatou holí v ruce po tom co snědl husu nadívanou kaviárem a zapil to satolatur 1892 !!! :D

21

Odpovědět

+Master JoudaSoučasný papež František si tohle uvědomuje a spoustu věcí dělá jinak než jeho předchůdci. Například odmítl být vyražen na vatikánských mincích, odmita obrnena auta nebo dary, ktere dostava od lidi venuje potrebnym, atd... Snazi se byt skromnym papezem.

Podle mne, knezi nemaji mnoho penez o kterych se ty zminujes. Nevidel jsem jeste kneze jezdit ve Ferrari nebo bydlet ve vile. Zijou si proste normalne, co se tyce zivotni urovne. Ale i tak jim jejich napln prace nezavidim a ver, ze by sis to s nimi vymenit nechtel ;-)

13

Odpovědět

Taky mi to hodnocení přijde podezřelé.

Nevím, proč by se mělo ve školách tlačit dětem do hlavy, jestli bůh existuje nebo ne. Souhlasím s Lubachem. Zavedl bych jedno státem podporované školství, které nebude hlásat ani ateismus ani žádné náboženství. A budou do něj moct chodit všichni. Těch pár hodin to snad každé dítě přežije, a to které ne, tomu můžou rodiče z vlastního zaplatit státem nepodporovanou speciální školu.

Tahle separace věřících a nevěřících dětí jen prohlubuje propast mezi lidmi a rozhodně to nepřispěje k ničemu dobrému.

462

Odpovědět

"Jsem bezvýhradný atheista, až se někdy bojím že mě pán Bůh potrestá."

Jinak moc necápu to nízké hodnocení videa, prolétl jsem si komentáře a pořád nechápu, od tohoto autora mi to příjde (zpracováním) spíš jako mírný nadprůměr. Navíc mě vždycky potěší, když někdo veřejně hlásá něco co mohu na 100% podepsat, takže za mě plný počet a děkuji za překlad.

311

Odpovědět

Však hodnocení na videacesky nemůžeš brát objektivně... protože může hlasovat každý... to znamená že si může každý napsat prográmek který swapuje proxy a hlasuje javascriptem -> nahlasuješ si každé video jak chceš

22

Odpovědět

+kokosTo zni cool, jak na to? :D

00

Odpovědět

Koukám že nějaký náboženský debil musel poupravit hodnocení aby si trochu pohonil ego.
Patetické...

273

Odpovědět

Někdy mi přijde když na to tak koukam že západ je v některých věcech hodně daleko za náma :D (USA v pojištění, vězeňským a soudním systémem, policií a výběrem jejich členů atd., Německo a Francie s migrační politikou a prověrkou nebezpečných osob +Německo ruší jaderné elektrárny což je totální bullshit, Holandsko a Polsko ze sekularismem :D Itálie s odvozem a zpracováním odpadu, Řecko je úplně v p**i :D )

224

Odpovědět

Dokoukal jsem video a to hodnocení... wut?
Institucionalizované náboženství je přežitek a hloupost. Náboženství jako taková je hloupost z doby, kdy jsme nerozuměli světu. Samozřejmě každý může věřit, čemu chce, pokud to potřebuje, protože se cítí osaměle, nebo že jej život a smrt hrozně děsí, nicméně se nejedná o něco, co by se mělo motat do školy.
Indoktrinace, jak to správně Lubach nazval, akorát vede k fanatismu. Lidi by se měli naučit brát nábožnství jako něco sekundárního v životě, a ne na něm stavět celou svou existenci, protože to je pak velice často nutí dělat nehezké věci a chovat se nehezky.

312

Odpovědět

Hm, ty čísla hodnocení / shlédnutí / komentáře jsou fakt trochu neobvyklé, ale třeba mně se tohle video taky moc nelíbí, a to obvykle hodnotím Neděle s Lubachem jen pozitivně... Hodnocení je horší, než bych čekala, ale nezdá se mi nespravedlivé, že si nevede nejlíp...

66

Odpovědět

Ty vole, co to tady je?250 hodnocení na 1300 zobrazení, to zavání manipulací s hodnocením... Komu to téma takhle leží v žaludku?

143

Odpovědět

Oliver má 100 hodnotení a 3000 zobrazení... a čo? :)

211

Odpovědět

Aspoň to už není tak, že je řádově víc hodnocení než shlédnutí. Chybami se člověk učí :D

80

Odpovědět

Boží vůle. :D

60

Odpovědět

Nejspíš má nějaký slovenský černoprdelník hromadu volného času...

44

Odpovědět

+misantropusvám to už z tej paranoie drbe.... dobre, dobre, bola to celkom slušná hra, ale vyšla pred 20timi rokmi... jebte na to... ZEITGEIST!

10

Odpovědět

Nevím, proč má video o tolik horší hodnocení než normálně. Vtipné sice moc není, ale pán nenavrhuje nic jiného než máme my v ČR. Neboli nechce aby se do školy tahalo náboženství (nebo víra, chcete-li), s čímž plně souhlasím.

561

Odpovědět

Chtěl jsem napsat to samé. Ono se stačí mrknout na podezřele hodnocený komentář uživatele "ste". Lidé u kontroverzních témat bývají poměrně aktivní v diskuzích. Ale získat ani ne za hodinu 63 palců v diskuzi, byť video si zobrazilo 1300 lidí, je stále celkem dost, protože ohodnotit video zvládlo pouze 240 lidí a myslím, že o něco menší bude počet, co se odvážil sjet dolů na komentáře. Navíc se zdá, že je to první komentář uživatele "ste" a i první hodnocené video (viz jeho profil s +/- body). Tak si říkám, jestli v tom nemají prsty nějací internetoví boti, co naklikali 63 palců nahoru a 63 hodnocení s půlhvězdičkou.
Haha :D si tu teď trochu připadám jako konspirační teoretik, které většinou odsuzuji.
Hodnoty se vztahují k času 23:35 (5.11.2017)

220

Odpovědět

+kocour OggyJeště bych doplnil, že nedávný (4.11.2017) díl Olivera shlédlo skoro 3000 lidí a hodnotilo pouze 90. Jen tak pro porovnání...
Hodnoty se vztahují k času 23:55 (5.11).

Záplavy

90

Odpovědět

Hloupé video a hloupé komentáře...

6574

Odpovědět

Zkurvený ateisti.

1846

Odpovědět


Odpovědět

Lubach mi mluví z duše. Po skončení videa jsem mu zatleskal.

214

Odpovědět

No ešte že niečo tak odporné ako je oddelenie cirkvi od štátu není u nás, tak aspoň nemusíme riešiť takéto zbytočnosti ako Lubach. Hodiny náboženstva niesú len o modlení a čítania Sväteho písma, je to o spoznávaní tých správných hôdnot ktoré su hlavne pre dospievajúceho človeka veľmi dôležité. Ale ked vidím že väčšina ľudí si myslí že nebo je chodenie po obláčikoch tak títo ľudia videli kresťanstvo maximalne zo simpsonovcov a najviac ma dostáva ked niekto povie že boh nemôže existovať lebo nebolo vedecký dokázané že existuje, to je tak debilný argument ateistov že až....Preto sa to volá VIERA, lebo nikdy nebude dokázane či to je pravda alebo nie, ak by to bolo vedecky dokázané tak by to bol FAKT, to je ten rozdiel medzi týmito dvoma slovami. Trošku viac skombinovaných tém za to sa ospravedlňujem ale aj tak očávam racionálne argumenty a pripomienky ak nejaké budú....

861

Odpovědět

Debilní je když někdo tvrdí, že evoluce neexistuje nebo že když někdo nevěří, tak se objeví nový Hitler. Pak tady máme to, že Bůh vytvořil pravidla (které nevěřící nazývají fyzikální zákony), které se ale v Bibli porušují.

392

Odpovědět

chces argumenty, a veris v boha, hm , to mi nejak nevychadza

139

Odpovědět

+hovado7Ale notaaak.

27

Odpovědět

Nechápu tu negaci, co se týká odluky církve od státu. Proč?
Jinak hodiny náboženství mi příjdou zbytečné z důvodu předem daného výběru. Neměla by škola ukázat všechny směry myšlení skrze jakési filozofické minimum ve věku, kdy je mladý člověk schopen je pochytit?

223

Odpovědět

Mna najviac boli to, ze nabozenstvo (v nasom okoli krestanstvo) sa pouziva a je ludmi vnimane ako nastroj na spoznavanie spravnych hodnot, rozlisenie dobra a zla... Preco musime pouzivat nabozenstvo na to, aby ma naucilo, ze sa nemam spravat ako uplny retard? Nemalo by to byt samozrejme? Nemali by ma to ucit rodicia a moje okolie v ktorom zijem? Samozrejme ze ked sa moje okolie bude spravat ako banda hlupakov, tak vela z toho dobreho sveta nepochytim.

353

Odpovědět

Indoktrinace dětí nabožentvím je vesvé podstatě jejich zneužíváním. Dítě nemá dostatečně rozvinuté myšlení na to, aby bylo schopno se těmto věcem bránit, přemýšlet o nich kriticky. Co to takhle nechat na lidech, aby si v dospělosti vybrali sami?

Btw ve videu zmíněný argument Hitlerem se dá u vás, bohabojných Slováků s tou jedinou správnou sadou hodnot, použít obdobně - s kolaborantem Tisem v čele zrádného klerofašistického štátu. Kde byl ten Bůh a ta morálka, když jste posílali Židy do plynu?

267

Odpovědět

+misantropusno, lebo sudeti, na teba spivaju ody

35

Odpovědět

Správné hodnoty jsou i ve Foglarovi, proč by na ně měla mít církev patent?

183

Odpovědět

Ano, je to VÍRA, jenže většina věřících s tím nakládá, jako by to byl FAKT.
A to je ten problém.

80
Další