MonarchieNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:7 888

Většina evropských zemí se z království změnila v republiky. Republika spojených nizozemských provincií na to však šla jinak a v 19. století po bezmála 200 letech přešli od republiky ke království. Má však v 21. století monarchie ještě vůbec místo? Nebo by se měla změnit v něco jiného?

Pořadu Neděle s Lubachem jsme nově založili vlastní facebookovou stránku. Budeme tam mimo jiné zveřejňovat nejrůznější zajímavosti ze zákulisí pořadu!

Informační bonus:
Z historického hlediska byl Volendam jedinou katolickou vesnicí v převážně protestantské zemi. Lze se tedy domnívat, že rodiny ve vesnici spolu byly navzájem spřízněny.
Tchánem Viléma-Alexandra byl Argentinec Jorge Zorreguieta. Zorreguieta byl ministrem zemědělství ve vládě diktátora Jorge Videly, jehož režim byl pověstný svou krutostí.

Přepis titulků

Následují novinky ze dvora. Neděle s Lubachem: Královské okénko. Tento týden navštívil Vilém-Alexandr Dánsko. Jak se tam dostal? Letadlem. Ne, to je laciné. Nejde mi o jeho dopravní prostředek, ale o zásadní otázku: "Jak se stalo, že je teď Vilém-Alexandr na státní návštěvě jako nizozemský král?"

Musíme se kvůli tomu vrátit o 200 let zpět do 16. března 1815. Vítejte u Neděle s Lubachem. Velmi nudný pořad tehdy. V ten den se tento muž, Vilém Frederik, prohlásil králem naší země.

Takže řekl: "Chlapi, od teď jsem váš král." A lidi neřekli: "Co to ksakru chceš?" ale: "Dobře. Jasné." A tak se z něj stal… král Vilém I. A takto jako král vypadal. Když vidím tento obraz, myslím jen na jedno. Cameltoe!

Jak je to možné? Je to obraz. Není hotový jen tak raz dva. "Výsosti, opravdu chcete stát takto?" "Ano, proč?" "Ale ne,to nic." "Jsem právě u vašich kalhot…" "A?" "Ne, ne. V pořádku." Vilém I.

tedy nebyl jen naším prvním králem, ale i vynálezcem skinny džínsů. A protože Vilém I. sám sebe jmenoval králem, zrodila se přesně před 200 lety monarchie. Vilém se oženil s Vilemínou Pruskou, svou sestřenicí. Měli tolik společného… dědečka, babičku, své DNA. Vilém a jeho sestřenice měli syna.

A tím byl… král Vilém II. Ten nastoupil na trůn po otci a nemusel pro to udělat nic víc než dýchat. A tento systém nástupnictví byl zrušen až… Vlastně ne, ten pořád existuje. Všichni tady šílíme, když členka PVV požádá syna, aby jí udělal webovky, ale chtít po synovi, aby převzal vládu, není očividně problém.

Ale dobrá, oprávněný šéf země, nebo ne, Vilém II. byl tak velkomyslný, že podepsal novou ústavu, která omezila královskou moc. To byl dobrý krok. Jako princ byl vydírán kvůli své lásce k mužům. A nakonec ho vydírali i jako krále. V roce 1848 byl vydírán nebo řekněme, že použili jeho náklonnost k mužům, aby ho zastrašili a donutili podepsat ústavu.

Aha, dobře. Takže ta ústava je výsledkem vydírání? Protože král byl homosexuál? "Úchyle, to by nešlo! Ožeň se rychle se svou sestřenkou!" Za jeho vlády byla také zavedena ministerská zodpovědnost. To znamená, že král sám nezodpovídá za své jednání.

Od té doby tedy není hlava Nizozemska zodpovědná sama za sebe stejně jako děti, duševně postižení a domácí mazlíčci. Pěkná společnost. Vypadáte dobře. Z královského semena Viléma II. vzešel jeho následovník… král Vilém III. A ten byl, ano… Jak to říct…

Ten byl… Ano, mešuge! Začal ale dobře. Udělal přesně to, co se od něj čekalo. Oženil se se svou sestřenicí. Dobře, výborně. Zatím dobré. Mimochodem o takovém rodokmenu by si i ve Volendamu mysleli: "Dobře, hm…" Ale dobrá, Vilém III. byl tedy šílený. Ale hodně. Kvůli svým záchvatům vzteku dostal přízvisko Král gorila.

Aby se to už neopakovalo, vstoupil rok po jeho smrti v platnost zákaz urážky majestátu. A ten zákon byl zrušen až… Vlastně ne, ten taky pořád existuje. Urážka majestátu, článek 111 trestního zákoníku: "Záměrná urážka krále se trestá nejvýše pěti lety vězení." Královna je o 20 % levnější. Podle článku 112 je jen za čtyři roky.

Pozor tedy při urážení krále: "Ty jsi ale hloupý osel... ice." Ale dobrá, kde jsme skončili? Král Vilém III. V jednašedesáti neměl Vilém III. stále žádného následovníka. Takže ho na slavnosti v Německu představili dvacetileté Emmě, se kterou si, jak se traduje, hned porozuměli. Jak se to stalo?

"Mohla by ses zatočit? Ano, rozumí mi. Do kočáru." Bylo jí dvacet. Dvacet. Tři roky před tím bylo tedy Emmě sedmnáct. Em, sedmnáct. Mám pocit, že jsem k tomu měl vtip. - S čím souvisel? - S letadlem. Aha, sakra.

K tomu věkovému rozdílu… Dvacet a jednašedesát. Tý jo. To je jako by… Komu bude letos dvacet? Dekkerové, mořeplavkyni, bude letos dvacet. A ta by si musela vzít… Komu bude jednašedesát? Hanse Liberga.

Hanse Liberge, dámy a pánové. Zatracenýho Hanse Liberga. Tam je Dekkerová, je jak supernova, tam je Dekkerová a stařec. To jsem já! Poznáváte tuhle, dámy a pánové? Jste mi to ale chytré publikum. Kde to jsem? Kde to jsem? V Haarlemu, Arnhemu nebo… Takže Hans Liberg.

Dobře, představte si to, Liberg a Dekkerová. Liberg musí Dekkerové udělat dítě, jinak jeho rod vymře. Krása. Zpět k monarchii. Pro usnadnění přeskočíme naše tři královny. Promiňte, K3. Ale tím se dostáváme ke čtvrtému Vilémovi…

Vilému-Alexandrovi! Ten ještě pořád těží z toho, že se Vilém Frederik před 200 lety prohlásil králem. A proto mohl tento týden do Dánska. Tam navštívil jiné náhodné potomky náhodných dětí někoho, kdo kdysi pro zemi něco náhodného znamenal. A tam řekl toto: Protože nás spojuje tolik věcí.

Naši lidé sdílí stejnou mentalitu. Jsou rozvážní, skromní, a vidí věci v souvislostech. Krása, krása. Řekl, že jsme rozvážní a nerozhazujeme. Vidíte, občas je král prostě jeden z nás. Pak slyšíte toho Nizozemce neodtrženého od reality. Kde to vlastně řekl? Protože nás spojuje tolik věcí.

Naši lidé sdílí stejnou mentalitu. Jsou rozvážní, skromní, a vidí věci v souvislostech. Dobrá, ale na tak skromné hostině šlo určitě o velmi důležité věci. A navíc vaše skvělé seriály a filmy. Miliony Nizozemců propadly Vládě, Dědictví a samozřejmě Zločinu. Tak se ukaž s tou recenzí, Viléme. Dvacet epizod o vyšetřování jediné vraždy, a přesto byli diváci napnutí až do konce.

"Dvacet epizod o vyšetřování jediné vraždy… Víte co, občas mě napadne skvělý scénář, kdybyste potřebovali scénář… Víte co, promluvte si s mým tchánem. Vypráví příběhy o tisícovkách vražd, tisícovkách! A ani je nevyšetřovali. Můžete natočit tolik epizod! Jen tomu neříkejte Vláda, ale Ministr.

Ano, ano. Pokud to uděláte, bude to trhák. Rozdělíme se fifty-fifty. Tak nebo tak, pivo. Otroku! Otroku!" V Dánsku se mluvilo i o nové generaci. Princezna Amália. Novinářka se ptala na budoucí školu princezny Amálie.

Víte už, na kterou školu půjde princezna Amália, až skončí léto? Požádala nás, abychom to oznámili až po uzavření přihlášek, protože by nerada, aby si někdo tu školu vybral kvůli ní. "Tati, mami, žádám vás, abyste svět ponechali v nevědomosti ohledně výběru mé školy. Teď jdu stavět palác na Damu v Minecraftu. Na shledanou." Je i podivné, že se narodíte a jednou se rodičů zeptáte: "Co vlastně děláte?"

"My jsme král a královna a ty jsi princeznička." "A co ti ostatní lidi?" "Ti prostě hrají s námi." "A budu pak taky královna?" - "Ano." - "Ale neměla bych i něco umět?" "Ne."

Je rok 2015. Nemůžeme je volit, nemůžeme je urážet, ani nechat zodpovídat za jejich činy. A to všechno proto, že si před 200 lety nějaký muž s cameltoe stoupnul a řekl: "Lidi, odteď jsem vaším králem." To nemá hlavu ani patu. A proto je teď o 200 let později 22.

března 2015 čas na lidovou iniciativu. Dámy a pánové, ode dneška 22. března 2015 jsem já, Arjen Henrik Lubach, prvním faraonem nizozemským. Ano. Slyšíte dobře, jmenuji se tímto faraonem.

A tato iniciativa je opravdová. Podívejte se, ode dneška ji najdete online na www.faraondernederlanden.nl. Když všechno klapne, tak se stane následující: Zaprvé: Můj titul bude faraon nizozemský Arjen Henrik I. Mé narozeniny 22. října budou státním svátkem, Dnem faraona. Všichni budou mít volno a obce budou pořádat Faraoke slavnosti. Bod tři: Titul faraona je výhradně dědičný.

Zatím nemám děti, ale pokud by se mnou někdo chtěl dělat faraonky, může už teď ke mně do kočáru. Začtvrté: I teď platí ministerská zodpovědnost. V případě faraona se nezodpovídá premiér, ale Sven Kockelmann. A při příchodu faraona nizozemského – tedy mě – musí vždy hrát píseň faraona.

Tu za chvíli uslyšíte, ale teď ještě jednou: Podpořte všichni tuto iniciativu na www.faraodernederlanden.nl, protože – a teď pozor – pokud nasbíráme 40 000 podpisů, a to bude šílené, musí sněmovna tento návrh projednat. Ano, a… a já jako faraon můžu celé sněmovně vyprávět tento příběh. Bude vás to stát třicet sekund, zapojte se teď a já mezitím na chviličku zmizím.

Když řeknu fara, řekněte on! - Fara! - On! - Fara! - On! - Fara! - On! Na moje fara řekněte on! - Fara! - On! - Fara!

- On! Super. Jděte na www.faraodernederlanden.nl a podpořte tuto iniciativu! Ahoj, všichni. Ahoj. Ahoj, Arjen. Ahoj. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neví někdo název té písně, co hraje po jeho příchodu v roli faraona?

00

Odpovědět

Když přichází, tak hraje Het (nationale) faraolied. Skladba vznikla ve studiu Digital Army (http://digitalarmy.nl/2015/04/04/zondag-met-lubach-tune-voor-de-farao/).

20

Odpovědět

+MisschienDěkuji. :)

00

Odpovědět

To je debil, místo aby byl rád za monarchii a kompetentní osobu (kor celoživotně připravovanou pro tento úřad) jako představitele země...; ale jasný Holandsko nemá žádný jiný problémy, tak je třeba řešit p******y, co jsou dlouhodobě i výhodou státu.

1318

Odpovědět

Ehm viděl jsi to video? Tomu "kompetentní" a "celoživotně připravovanou" tam věnuje dost času...

128

Odpovědět

si hluchý, slepý, či jebnutý?
Celú dobu vysvetluje, že kráľ nemá žiadnu zodpovednosť, ani vzdelanie viesť krajinu a ty napíšeš takúto p******u... že ťa radšej neutreli do vreckovky...

104

Odpovědět

01:00 Nikdy jsem neslyšel, že by se cameltoe překládalo jako velbloudí stopa :-D resp., že by se vůbec překládalo. Beru to jako anglicismus, stejně jako např. "push-upka".

93

Odpovědět

Jsem pro, taky mi to připadalo velmi rušivé...ne že bych byla pravidelný čtenář, ale nikdy jsem ani nepostřehla že by takové slovní spojení používaly, nebo vůbec toto faux pas komentovaly, ostřílené české bulváry.

11

Odpovědět

Já to googlil při korektuře a našlo mi to dost výskytů právě tohohle výrazu. Ale ok, přesvědčili jste mě a vracím Misschien původní anglický výraz. ;-)

00

Odpovědět

Správně by se měly "push-upky" překládat taky. Navrhuji "kozo-držky"...

01

Odpovědět

toto je borec! :) .. .narozdiel od toho komunistického britského potrata...

318

Odpovědět

Šikula Vilém I., do klubu evropských monarchů se vetřel těsně před uzávěrkou. :-D

162

Odpovědět

Před uzávěrkou?

Juan Carlos I. vládnul teprve od roku 1975; v Monaku vládne dynastie "Polignac-Grimaldi" teprve od roku 1949.

01

Odpovědět

+orcinusorca2017Juan Carlos I. by vládnul asi i dřív, kdyby tam nebyla taková ta nepříjemnost s fašisty. A v Monaku sice Rainier III. od roku 1949, ale předtím tam byl jeho děda.

21

Odpovědět

+jajaNaopak. Fašisté/frankisté umetli cestičku právě Juanovi Carlose I. .

Republika byla vyhlášena 1931, v roce 1938 byl Francovi propůjčen titul "vůdce Španělska z boží milosti".

22

Odpovědět

+orcinusorca2017No já také nepsal, že byl jediný. Jsem si pochopitelně vědom jak Italského a Řeckého království etc., nicméně jsem narážel na skutečnost, že od konce První světové války byl "trend" spíše opačný.

00

Odpovědět

+CelegormJeho výsost Alexandr Grigorovič by s tebou asi těžko souhlasil. Spíše jde o to, že "germánská" Evropa si etapu rozklížení starých a ustavování nových říší, či integračních soustátí prodělala v 19. a 20. století; a "slovanská" Evropa pak ve 20. století.

02

Odpovědět

+orcinusorca2017Těžko s takovým prohlášením souhlasit už jen proto, že 1. světová válka se proslavila jako bořitelka trůnů a to i tak germanských, jako třeba ten v Petrohradu. Navíc považovat Řecko či Itálii etc. za germánské už chce mít v sobě skutečně rozvinutý cit pro "životní prostor". :-D

30

Odpovědět

+CelegormTakže nepovažuješ Wittelsbachy za bavorský, respektive germánský královský rod.

Ono se totiž musí rozlišovat, odkud pochází král, nikoli komu vládne.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Zaprvé, tohle jsem nikde nepsal a nemám rád když mi někdo vkládá do úst něco co si sám spíchnul na koleni. Zadruhé, nikoliv nezbytně, záleží na preferovaném úhlu. Etnicita vysoké šlechty je vždy věc velmi sporná a i kdyby ne, tak se rozhodně nedá uplatnit zásada etnicky germánská dinastie = germánské království, takový postoj nedává smysl ani logicky ani historicky. Ostatně pokud bychom se bavili o genetice, tak vzhledem k rozsáhlému rodovému křížení napříč Evropou je modrá krev značně internacionální.

00

Odpovědět

+CelegormEtnicky germánská dynastie například u Petra III. (zakladatel Romanovců) znamenala jistou toleranci a inspiraci ke králi Prusů. A proto "byl odejit" ze scény a na jeho místo nastoupila Kateřina II. .

A o rodovém "křížení" taky moc nemůže být řeč. Protože královská evropská šlechta se dá popsat dvěma, no možná třemi opravdu důležitým dynastiemi (Bourbonové-Španělsko, Wettinové-Koburkové: Filip Belgický a Alžběta II. . Dříve i v Portugalsku, Bulharsku. A Oldenburkové-Glückburkové-Dánsko a Norsko, dříve Řecko a Island).

No Charles je už z "Oldenburkové-Glůckburkové".

00

Odpovědět

Zachovej nám Hospodine
Císaře a naši zem
Dej, ať z víry moc mu plyne
Ať je moudrým vladařem
Hajme věrně trůnu Jeho
Proti nepřátelům všem
Osud trůnu Habsburského
Rakouska je osudem.

90

Odpovědět

Až na takový bezvýznamný detail, že Franta Josef I. byl vlastně vojenský uzurpátor, který sesadil z trůnu svého strýce.

07

Odpovědět

Takže by tam mělo být:

Segen Östreichs hohem Sohne,
Unserm Kaiser Ferdinand!
Gott, von Deinem Wolkenthrone
Blick erhörend auf dies Land!
Laß Ihn, auf des Lebens Höhen
Hingestellt von Deiner Hand,
Glücklich und beglückend stehen,
Schütze unsern Ferdinand!

20

Odpovědět

Pořadu jsme nově založili vlastní FB stránku: fb.me/nedeleslubachem

Misschien tam bude mimo jiné zveřejňovat nejrůznější zajímavosti ze zákulisí pořadu! ;-)

61

Odpovědět

Né, že by neměl pravdu :D

24