Thumbnail play icon

Amsterdam a turismusNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 5
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:113
Počet zobrazení:3 037

„Jsme jako Mickey Mouse v Disneylandu,“ stěžují si amsterdamští policisté. Počet zahraničních turistů přesahuje 9 milionů za rok a to je pro osmisettisícové město velká zátěž. Radnice podniká různé kroky, aby turismus omezila, ale ne vždy se její snahy setkají s pozitivním ohlasem. Jedním z konkrétních plánů je myšlenka Amsterdamského regionu, kterou Arjen Lubach dovedl do krajnosti.

Informační bonus:
Nový Amsterdam (Nieuw-Amsterdam) bylo nizozemské město v místech dnešního Manhattanu. V roce 1667 připadlo na základě dohody z Bredy Angličanům, kteří jej přejmenovali na New York.
Pomůcka TV BAG (bag angl. taška) odkazuje na existující nizozemskou mnemotechnickou pomůckou TV TAS (tas nl. taška), která je používána pro zapamatování názvů Fríských ostrovů (Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog).
Amsterdamská Artis je nejstarší nizozemskou zoologickou zahradou. Krugerův národní park je naopak nejstarším africkým národním parkem. Na jeho území je možné potkat všechna zvířata z tzv. Velké pětky - slona, lva, nosorožce, buvola a levharta.
Dolmeny (hunebedden) jsou megalitické stavby z velkých neopracovaných kamenů. V Nizozemsku se nacházejí ve východní provincii Drenthe a jejich název lze doslovně přeložit jako postele Hunů.
Jordán (Jordaan) je čtvrt na západním okraji centra Amsterdamu. Původně zde bydleli dělníci, později umělci a dnes je čtvrť známá zejména díky svým galeriím a kavárnám.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já jsem jim vůbec nerozuměl :D

Až teď mi došlo, že se tady ani na titulky nikdy nesoustředím, protože jinak rozumím tomu, co říkají. Je to nezvyk číst něco, co neslyším :D

20

Odpovědět

Já vám nevím.. Přijde mi to jako prostá kopie Last Week Tonight, úplně bez vlastního nápadu nebo něčeho nového. První díl mě nezaujal, ale stejně jsem si říkal, že tomu dám ještě šanci. A ani po druhém díle mě to nijak nezaujalo a hlavně mi to zatím ani nepřišlo vtipné. U Last Week Tonight se alespoň občas zasměju, i když mnohdy nesouhlasím s názory moderátora. Tady jsem se nezasmál ani jednou. Možná tomu dám ještě šanci, ale nevím nevím...

79

Odpovědět

Obdivuji ji že se dokázala u těch ptákovin nerozchechtat.

130

Odpovědět

ČR by se takovej Lubach celkem hodil.

170

Odpovědět

Zdravím z Amsterdamu, docela ftipný, od ženský to chrochtání tak neva.

210

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)