Amsterdam a turismusNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:135
Počet zobrazení:8 021

„Jsme jako Mickey Mouse v Disneylandu,“ stěžují si amsterdamští policisté. Počet zahraničních turistů přesahuje 9 milionů za rok a to je pro osmisettisícové město velká zátěž. Radnice podniká různé kroky, aby turismus omezila, ale ne vždy se její snahy setkají s pozitivním ohlasem. Jedním z konkrétních plánů je myšlenka Amsterdamského regionu, kterou Arjen Lubach dovedl do krajnosti.

Informační bonus:
Nový Amsterdam (Nieuw-Amsterdam) bylo nizozemské město v místech dnešního Manhattanu. V roce 1667 připadlo na základě dohody z Bredy Angličanům, kteří jej přejmenovali na New York.
Pomůcka TV BAG (bag angl. taška) odkazuje na existující nizozemskou mnemotechnickou pomůckou TV TAS (tas nl. taška), která je používána pro zapamatování názvů Fríských ostrovů (Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog).
Amsterdamská Artis je nejstarší nizozemskou zoologickou zahradou. Krugerův národní park je naopak nejstarším africkým národním parkem. Na jeho území je možné potkat všechna zvířata z tzv. Velké pětky - slona, lva, nosorožce, buvola a levharta.
Dolmeny (hunebedden) jsou megalitické stavby z velkých neopracovaných kamenů. V Nizozemsku se nacházejí ve východní provincii Drenthe a jejich název lze doslovně přeložit jako postele Hunů.
Jordán (Jordaan) je čtvrt na západním okraji centra Amsterdamu. Původně zde bydleli dělníci, později umělci a dnes je čtvrť známá zejména díky svým galeriím a kavárnám.

Přepis titulků

Dále: Centrum Amsterdamu je přeplněné. Papež je katolík, banány jsou křivé a Kalverstraat praská ve švech. Krása. Vždy potěší, když se člověk ze zpráv něco naučí. I když zpráva není zajímavá, člověk se vždycky něco dozví. Hlava tvoří čtvrtinu těla dítěte, lední medvědi jsou leváci a v Aleppu zemřelo 30 lidí při bombardování. Ale dobrá.

Zpět k tématu. Papež je křivý, a proto je v Kalverstraat plno. Moc plno. Dvakrát jsme Kalverstraat museli uzavřít, protože lidé volali 112 a panikařili, že už se nedostanou ven. Samozřejmě vyděsí k smrti, když je ulice tak plná, že nemůžete z obchodu. Někteří lidé byli tři týdny zavření ve V&D. Mohli ven až když celý podnik zkrachoval.

Drželi se při životě pojídáním ručníků, které nejsou úplně levné, ale také ne moc luxusní, něco mezi v barvě „bléž“. Tlačenici způsobil masový turismus. A kdo jsou jeho viníci? Neměl bych to říkat, ale zase ti cizinci. Bohužel, je to tak.

Turisté chtějí jen na místo zvané Amsterdam. Pro ten je to otrava, protože je přeplněný. A je to otrava i pro místa co nejsou Amsterdam, a proto se o ně zajímá jen málo turistů. Přímořské městečko Zandvoort to také zažilo. A tak si plácli s marketingovým týmem Amsterdamu a překřtili se na... Amsterdamská pláž.

Pro Amsterdam to má jasnou výhodu. Může to ulevit centru města. Zandvoort aan Zee je teď pro turisty Amsterdamská pláž. Co dál? Přejmenujeme Keukenhof na Amsterdam? Ano. A tak je víc míst, která se náhle staly Amsterdamem. Amsterdamský region. Květiny Amsterdamu známe jako Keukenhof a tulipánová pole. Hrady a zahrady Amsterdamu, to je Muiderslot.

Hej, co přijde ještě? Přesune Nizozemská banka zlato z Amsterdamu do lesů u Zeistu a pojmenují to Nový Amsterdam? Nizozemská banka přesune zlato z trezoru v Amsterdamu do nově postaveného Centra hotovosti na území Nový Amsterdam v lesích u Zeistu. Dobře, je chytré myslet mimo amsterdamskou sféru, ale neděláme si pak z lidí blázny?

Neděláme z nikoho blázna, protože lidé bydlící v Nizozemsku toto vůbec neuvidí. Jde o lidi v daleké cizině. Ano. Neděláme z nikoho blázna, kromě lidí z daleké ciziny, ale ti nejsou tak chytří. Prima, když tu utratí své penízky za hami ňami a hajej dadej. Ale pro lidi z blízké domoviny je tu moc živo.

Co lidé z daleké ciziny uvidí, ale my ne, je tato mapa. Podívejte... Opravdu uvidí Velké jezero, IJsselmeer, a Květiny Amsterdamu, Zahrady Amsterdamu a Amsterdamskou pláž. Je to jeden velký zábavní park. Otázkou je, co na to říkají v Amsterdamu? Na místě je reportérka Velkého Amsterdamu, Ellen Parren. Eh...

Ellen, ty jsi teď v části Amsterdam-Severozápad? Opravdu, ano. Ale to jsou dolmeny. Ano, to je taky Amsterdam, Arjene. Ne, to je Drenthe. Vidím dolmeny. Ne, stojím v Amsterdamu u Amsterdamských kamenů. Ale to je odsud skoro 200 kilometrů. Ano. To víš ty. To vím já. Ale lidé z daleké ciziny ne. A je to obrovský úspěch.

Mnoho lidí se tu zastaví cestou k Amsterdamské zdi. Amsterdamské zdi? Ano, byla to hranice východního a západního Amsterdamu, ale od doby, kdy v roce 1989 padla, jsou její pozůstatky jednou z našich největších atrakcí. Uh, vůbec to nechápu. Inu, jak řekl Kennedy: "Ich bin ein Amsterdammer."

Dobře, týjo. Německo tedy teď taky patří k Amsterdamu. A co je potom na jihu? Samozřejmě máš metro Sever/Jih. Prodloužili jsme ho... Do Bruselu? ...ano, Amsterdam-Brussel je opravdu první zastávka. A dál pokračuje jako intercity do amsterdamského Artis-Krugerova parku. Nádherná příroda, městské safari, Velká pětka a tak.

Skutečná špička podle Lonely Amsterdam. Dobře, dobře. Takže jižní Afrika na jihu a na severu? Tam máš Waddenzee s Amsterdamskými ostrovy. To jsou Fríské ostrovy… Správně. Snadno zapamatovatelné díky pomůcce TV BAG. - TV BAG? - Ano. Tasmánie, Vlieland, Bahamy, Austrálie a Grónsko, TV BAG.

Prima, ale jak se lidem přímo v Amsterdamu líbí, že je najednou vše Amsterdam? To brzy zjistíme při volbách v městské části Amsterdam-Západ. Tam máš vtipálka Donnieho Trumpa s jeho jordánskou kebulí. A pokud vyhraje, tak udělá Amsterdam zase velkým. A chce postavit zeď proti lidem z dalekých zemí. Dobře. Teď mluvíš o věcech, které nejsou na té šílené mapě?

Ne, ale ta je už dlouho zastaralá. Měl by sis raději vzít toto. Tady, amsterdamský glóbus. Ale pak už je všechno Amsterdam! Ne, to tvrdíš ty. To je arogance lidí z hlavního města. Svět je větší než Amsterdam, Arjene. Máš i místa mimo naši sféru.

Jakou sféru? Atmosféru. Aha, dobře. Ale nemůžete svět přece jen tak přejmenovat? Proč ne? Dělali jsme to i v 17. století. Nový Amsterdam. Duch Východoindické společnosti, Arjene. Nevšímat si hranic. Rychlost! No?

Děkuji, Balkenende... Dobře, chápu to. Jak je u těch dolmenů, myslím, Amsterdamských kamenů? Abych byla upřímná, chápu, že je to trochu koncept dolmenů, ale nechtěla bych tu umřít. Dobrá, děkuji. To byla Ellen Parren, dámy a pánové. To byl Zondag met Lubach, děkuji za váš týden, užijte si sledování a příští neděli na viděnou.

Ahoj, já jsem Arjen. Prima, že se díváš. Nezapomeň odebírat náš kanál. Stačí udělat klik. Normálně kliky nemám rád, ale pro tentokrát. Klik. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já jsem jim vůbec nerozuměl :D

Až teď mi došlo, že se tady ani na titulky nikdy nesoustředím, protože jinak rozumím tomu, co říkají. Je to nezvyk číst něco, co neslyším :D

40

Odpovědět

Já vám nevím.. Přijde mi to jako prostá kopie Last Week Tonight, úplně bez vlastního nápadu nebo něčeho nového. První díl mě nezaujal, ale stejně jsem si říkal, že tomu dám ještě šanci. A ani po druhém díle mě to nijak nezaujalo a hlavně mi to zatím ani nepřišlo vtipné. U Last Week Tonight se alespoň občas zasměju, i když mnohdy nesouhlasím s názory moderátora. Tady jsem se nezasmál ani jednou. Možná tomu dám ještě šanci, ale nevím nevím...

715

Odpovědět

Furt hemzáte, že by "něco takového jako Oliver mělo být u nás" a když si to udělají v Nizozemí, tak zas hemzáte. :)
Mimochodem je to docela jiný kocept pořadu než Oliver.

51

Odpovědět

"prostá kopie Last Week Tonight"
A proč by to mělo být špatně? Oliver se zaměřuje spíše na USA, Lubach spíše na Nizozemí, takže mohou přinést minimálně částečně odlišná témata. Pokud oba pořady udrží svou kvalitu, pak jsem jednoznačně pro.

11

Odpovědět

Obdivuji ji že se dokázala u těch ptákovin nerozchechtat.

170

Odpovědět

ČR by se takovej Lubach celkem hodil.

250