Pete HoekstraNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:6 308

O novém americkém velvyslanci v Nizozemsku se krátce zmínil i John Oliver, a tak není divu, že se Arjen Lubach věnoval Petu Hoekstrovi o něco podrobněji.

Informační bonus
Freek Vonk je biolog a moderátor pořadů o přírodě. V depozitáři ILO je ke stažení plán hodiny biologie, ve kterém si děti hrají na falešné Vonky - Fake Vonk.
Ton Elias je nizozemský politik.

Přepis titulků

Teď musíme probrat nového amerického velvyslance v Nizozemsku – Peta Hoekstru. Kdysi se narodil v Groningenu... Žádní diváci z Groningenu? Ve třech letech se přestěhoval do USA a teď je zpět jako velvyslanec a mluvčí Donalda Trumpa v Nizozemsku. Nechci teď debatovat o tom, jestli je Pete rasismus nebo ne, protože je teprve leden, ale...

Ale jde mi o to, co řekl. Protože... o co vlastně šlo? Než se v roce 2015 stal velvyslancem, řekl o naší zemi toto: Chaos v Nizozemsku. Zapalují tam auta. Upalují tam politiky. Ano. Upalujeme politiky.

Zní to trochu přehnaně. Dobrá, kandidátka za SGP Paula Schotová tweetla v roce 2011: "Jazyk spálený o čaj #au, ale už zase dřu do školy. Je to tady." Samozřejmě. Ale myslel Hoekstra toto? A pak řekl ještě něco o no-go zónách. Nebo se aspoň pokusil o no-go něco říct zónách. A ano, v Nizozemsku jsou no-go zóny.

Ve Francii jsou no-go zóny. Jsou no-go, no zóny go, no-zóny, no-go zóny. Dobrý funk. Jo, super. Takže podle Hoekstry je Nizozemsko zasraná díra, která je plná no-go zón a hořících politiků. To přece řekl do kamery, ne? Politici a auta jsou zapalováni.

To jsem neřekl. To je nepravdivé tvrzení. Říkáme tomu fake news. Takže vašim očím navzdory, to Hoekstra nazval fake news, že? Jasně jste to nazval fake news. Nenazval jsem to tak. To slovo jsem dnes neřekl. - Ne? - Ne. - Podle mě ne. - Dobře, i když si... Co je ten chlap zač?

"Blahopřeji k svátku." "Nemám svátek." "To jsem taky neřekl, vole." "Tys mi řekl vole?" "Ne." Nevím, kam tím míří. Nám to zní divně, ale v Americe si už dávno zvykli, že Pete Hoekstra lže. Proto mu taky neříkají Pete Hoekstra, ale... michiganský republikán Pete Hoaxtra.

Pete Hoaxtra. Hoax-tra. Jako byste se jmenovali Pete Fakenewstra. Nebo Fake Vonk. A toto není poprvé, kdy Hoaxtra nepůsobí důvěryhodně. V roce 2009 podnikl s kolegy supertajnou cestu do Iráku. Nikdo o tom neměl vědět, ale... ještě si ani nerozepnul pás, a už tweetoval: "Přistání v Bagdádu."

Ach jo, Pete, hloupější by bylo jen, kdybys jel do centra Bagdádu a pověsil se na ty velké hodiny. Takže jste nedůvěryhodný, vaše tweety jsou hloupé a moc se nedržíte pravdy. I šéf Ameriky pak řekne: "Pete, Pete, chlapče, tobě dám práci." A tak se stal velvyslancem v Nizozemsku.

Ale jak může někdo, kdo se tady notabene narodil, mít tak pokřivený obraz Nizozemska a myslet si, že tady jsou no-go zóny. Já na to přišel. Není to totiž problém Peta, ale celé Ameriky. V Americe neví o Nizozemsku nic. A co hůř, myslí si, že si nás můžou vymyslet. Vidíte to v amerických seriálech.

Tady v Designated Survivoru byla tato scéna, která se takzvaně odehrávala v amsterdamské hospodě. A toto měl být nizozemsky mluvící barman. Musím domů. Domů? Tak brzo? - Dobře, svezu tě. - Promiňte. Próč ji nezavoláš taxiku? Nepotrebuji ho.

Mám je. Dobře. "Próč ji nezavoláš taxiku?" "Nepotrebuji ho. Mám je." Zcela očividně to nejsou Nizozemci, ti by řekli: "Taxi? Moc drahé. Jen ať se projde." "Jo, a nechci nic k pití. Mám tu láhev vody. Mám je." A nevymýšlí si jen nás, ale i naše ulice. Například Raadhuisstraat v Amsterdamu.

V Desigated Survivoru vypadá takto. A seriál Ve jménu vlasti má tento amsterdamský gracht, ale ten je z Berlína. A když potřebují adresu, která zní nizozemsky, tak někoho ubytují na Odpovitní zázzilka 53 040. Jak na to přišli? Odpovitní zázzilka přece nemá sudou stranu. Vím to, bydlím hned vedle na NEC-NAC-NEC flakker 14 000.

Ale přišel jsem i na to, jak to vymysleli. Když totiž hledáte, jak vypadá nizozemská adresa, najdete stránku s příklady nizozemských adres. A jako příklad opravdu uvidíte: Odpovědní zásilka 53 040. Ale oni si pak pomyslí: "Ale co ti chudáci na Odpovědní zásilce? To jim nemůžeme udělat." Tak z toho udělají jinou ulici a změní zásilku na Odpovitní zázzilku. Takže Američané jako Pete Hoekstra, kteří sledují tyto seriály, si chtějí volat taxi na Odpovitní zázzilku.

A myslí si, že mluvíme divně. Poojď, zavoláme politii. Kam jélo to auto? Mluvít nizozemsky. To je zuper. Máš moc bílé zůby. Zazpíváš my něco? Móc těši potkat přítele maj matky.

Měla bys kuokat na zprávy. Misto pochovávať tvar v telefóně. Co? "Měla bys kuokať na zprávy. Misto pochovávať tvar v telefóně." A z podobných příkladů čerpá Hoekstra své informace o Nizozemsku. Ale jak přišel k té zvláštní představě, že tu máme no-go zóny a upalujeme politiky? Jako bychom hromadně zapalovali poslance.

I na to jsem přišel a má to z tohoto seriálu od Netflixu. Ale já chápu ne tvůj plán. Ty pořád nechápeš, děláš? Chtěl jsi zapálil Tona Eliase? Guntere, poslouchej. Když zapálí jednoho Tona Eliase ročně, budeme mít tost energie do roku 2040. To je zuper. Tej my pivo.

Misto pochovávať tvar v telefóně. Co udělemá? Chtěl jsi potkat maju matku? Tobře, je mi ctí. Uděláme to. Jaký má adres? Jej adres je: Odpovokkelwakkel Luberstrasse 26 000 000. Je to plízko Albert Heijn no-go zóny? Samozřejmý.

Poslouchej, moje oblíbená pásaň. Fjan, zavolám nějakého taxi. Mimochodem, oholili sis koule? Ne, mám je. Ahoj, online přátelé. Začněte odebírat náš kanál. Je to jen nula euro měsíčně. To nic není. Vypijte stejně piv jako minulý měsíc a máte to.

Klikněte sem. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě se moc líbí jak si z toho umí udělat srandu a navíc ten týpek je jinačí fake-news-zář :)

00

Odpovědět

Čecháčci by si mohli dělat poznámky o existenci no-go zón

145

Odpovědět

FAKE NEWS

11

Odpovědět