Černý PetrNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:9 495

Mikuláš (Sinterklaas) patří v Nizozemsku k největším událostem roku. Do země připlouvá první sobotu po svatém Martinovi a na parníku s sebou ze Španělska veze dárky pro děti, bělouše Ameriga a skupinu pomocníků tzv. Černých Petrů (Zwarte Pieten). Spolu s nimi pak baví nizozemské děti až do pátého prosince, kdy jim roznesou dárky, a potom se nenápadně vytratí zpět do Španělska. Každý rok má jedno město tu čest hostit příjezd národního Mikuláše. Letos padla volba na fríské Dokkum, město na severu Nizozemska. Součástí oslav připlutí svatého muže je přivítání starostou a tradiční průvod městem, při kterém Černí Petři baví děti akrobatickými kousky a hází jim sladkosti. Jakmile je Mikuláš v Nizozemsku, dávají děti boty ke krbu a věří, že Černý Petr v noci proleze komínem a nechá jim tam malý dárek.
Postava Černého Petra však budí kontroverze. Pobyt Mikuláše v zemi tak vždy provázejí protesty odpůrců tradičního pojetí Černého Petra i odpůrců jeho korektnějších variant. Každý rok s sebou přináší nové pokusy o zklidnění situace – od nahrazení Černých Petrů Umouněnými či Duhovými až po změnu jejich kostýmů – a nové problémy.

Pokud vás zajímá, jak takový příjezd Mikuláše do města vypadá, Objektiv o něm v roce 2014 natočil desetiminutovou reportáž.

Nizozemské osobnosti a reálie
Karin Bloemenová – herečka a zpěvačka, držitelka řádu Oranje-Nassau
Wilfred Genee – moderátor a sportovní komentátor, držitel Zilveren Televizier-Ster 2017 pro nejlepšího moderátora (Arjen Lubach skončil druhý)
Tijl Beckand – komik a moderátor známý z populárního televizního pořadu De Lama's (Lamy), nizozemské obdoby Whose Line Is It Anyway?
Jan Terlouw – spisovatel a bývalý politik
Johan Derksen – bývalý fotbalista a moderátor
Doutzen Kroesová – modelka a herečka pocházející z Fríska
Randstad – konurbace zahrnující čtyři největších nizozemská města – Amsterdam, Rotterdam, Haag a Utrecht
Deltawerken – systém protipovodňových hrází na jihu Nizozemska, který zkrátil délku mořského pobřeží o 700 kilometrů
poffertjes – obdoba lívanců připravovaná na speciální pánvi

Přepis titulků

A dále bizarní zpráva. AD volá po mikulášském příměří. Noviny tomu vyhradily téměř celou titulní stranu. Navrhují nediskutovat o budoucnosti oslav Mikuláše, když je Mikuláš v zemi. Ano, Algemeen Dagblad píše: "Prosazujeme #mikulášsképříměří." Nebudeme se bavit o Černém Petrovi, zatímco je Mikuláš v zemi.

Podepsáno lidmi jako Mark Rutte, Karin Bloemenová, Wilfred Genee a Tijlem Beckandem a Janem Terlouwem, kteří za svou kariéru vděčí lamám. A ti všichni říkají: "Nebavme se o tom." Kluci, přestaňme s tím. Zajímavé, že to nikdy neslyšíte od někoho, kdo výbornými argumenty vyhrává diskuzi. Takže já na to – táhněte i s vaším #mikulášsképříměří." Říkám #nemikulášskémupříměří. Budeme o tom mluvit.

Tome, obrázek. Jdeme na to. Díky. Podíváme se. Tady. Dobře. Toto. Ano, díky. Tak, už to skoro mám. Jste připravení? Tak začneme. Člověče. Diskuze o Černém Petrovi je teď totiž ještě míň příjemná než večírek v Rakce, kde nikoho neznáte. Podívejme se jen na zprávy z tohoto týdne.

Skupina Frísů blokovala dálnici do Dokkum. Humberta Tana už rok a půl hlídají, protože je proti Černému Petrovi. K domu Simonsové přišla skupina pomalovaných bláznů. Jiní takzvaní přátelé dětí vpadli do školy v Utrechtu. A pak máte ještě odpůrce Černého Petra, kteří zalepili dveře Mikulášova domu. To od nich nebylo hezké, ale dopadlo to dobře, protože všichni normálně vylezli komínem. Ale...

Víte, na Černého Petra existuje hodně různých názorů. Ale stručně řečeno máte lidi, kteří chtějí, aby se změnil, a lidi, kteří chtějí, aby zůstal stejný. Aha, a pak máte ještě státní tajemnici Keijzerovou z CDA, podle které je to celé velmi vzrušující. Do Volendamu připlula loď s Mikulášem a spoustou Černých Petrů. Spoustou Černých Petrů. Tolik černé, že po stranách kapala.

Že vystříkla na palubu. A pořádné řešení stále nemáme. Jeden muž se o něj pokusil. Podívejte, to je on. Vypadá jako Mikuláš, který se musel oholit na svatbu. Co vymyslel? Lidé, kteří tak milují Černého Petra a kteří na něm trvají, v určitou chvíli prostě vymřou.

- Vymřou? - Ano. Špičkový nápad. Počkat, až všichni umřou. Za pět miliard let shoří Slunce a život na Zemi zanikne, takže se vyřeší i ta věc s daněním dividend. A... Nápad tohoto muže. Otázkou ale je, musí Černý Petr zůstat černý, nebo ne?

A to se ukázalo jako moc těžká otázka. Já se vždy nejdřív dívám na svůj morální maják – Marka Rutteho. Jaký... Jaký je jeho pohled na věc? Je to oslava pro děti a tak to musí zůstat. "Je to oslava pro děti." To bylo od premiéra duchaplné. A od milionů jiných taky.

Mikuláš je oslava pro děti. Je to oslava pro děti. Oslava pro děti. Oslava pro děti. Není to festival, je to oslava pro děti. Oslava pro děti. Oslava pro děti. Oslava pro děti.

Oslava pro děti. Oslava pro děti. Je to oslava pro děti. Oslava pro děti. Oslava pro děti. Oslavička pro děti. Jde o oslavu pro děti. Je to totiž oslava pro děti. Smekám.

Rutte, lidi, poslouchejte. Jestli to oslava pro děti je, nebo není, s tím nesouvisí. S Černým Petrem je to oslava pro děti, ale tou to je i s Umouněným Petrem. I s Duhovým Petrem je to pořád dětská oslava. Dětská oslava to nebude až Mikuláš příště přijede s Mrdacím Petrem a Petrem Nacistou. Ano. Že?

Pak to spíš bude něco pro tátu a mámu. Pojď se podívat, co jsem našel v kalhotách. Mrdací Petr. Dost. Je to oslava pro děti. - Hodnému sladkosti, Židovi saze. - Petr Nacista. To opravdu ne. To je ale vůl. Dobře.

A teď mimo otázku, zda je to oslava pro děti... Podle mě ano. ...diskuze je o Petrově barvě. Mnozí v ní totiž vidí rasistické stereotypy, ale jiní říkají toto. Přijde komínem, a proto je černý. A proč je černý? Je to proto, že přijde komínem, a tak je černý jako saze.

Černý jako saze, to je kvůli komínu. Černý Petr proto, že leze komínem. Já bych byl taky černý. Ano. Černý Petr je černý kvůli komínu. Ano, dobře. Ale... Ale co jeho oblečení? No?

To je bez poskvrnky. Takže to musí být takto. Černý Petr stojí na střeše. Úplně se vysvleče. Proleze komínem. Na Adama strčí dětem dárky do bot. Komínem se vrátí zpět nahoru a zase si všechno obleče. A pak další komín, zase všechno dolů.

To je moc práce. Takže jediná možnost je, že celou noc pracuje nahý jako prst. Začínám trochu víc chápat Keijzerovou. Ano, ta jednou... Keijzerová přistihla Černého Petra a od té doby je už v říjnu v říji. Zcela v říji. Dobrá, takže za barvu můžou saze. Prima, ale to podle mě nevysvětluje všechny vlastnosti Černého Petra.

Jaká byla cesta? No, hodně zima. Hodně zima na lodi. Tady do Nizozemska dlouhá cesta. Moc dlouhá cesta. Ale vzala jsem jen Černé Petry. Takže když Péťa vyleze z komína, tak má kudrnaté vlasy, zlaté náušnice, červené rty a divný přízvuk? Ale pak je v tom komíně holič, zlatník, vizážista a ten nejhorší surinamský jazykový lektor.

A představte si, že beru tu historku o komíně. I pak půjde vedle Mikuláše někdo s obličejem namalovaným na černo. Víte... Představte si, že k Velikonocům patří pověst, že někdo vyleze z vejce, je žlutý, má šikmé oči a říká: "Jím lád lýži." Tak řeknete: "To je kvůli vejci. To je žloutková, to není rasismus."

Ale to je všem u prdele. Dobře. A možná namítnete: "Arjene, to nedává smysl. Mluvíme o Černém Petrovi. A Černý Petr je tradice." Dřív to tak vždy bylo, takže podle mě to tak má zůstat. Vždy to tak bylo, tak to tak musí být. Nemají co měnit naši kulturu.

Je a bude to náš svátek. Je to tradice. Tradice, ne? Ta prostě zůstane. Už je to tak dlouho tradice, že je pozdě si stěžovat. Ano. Stěžují si prostě příliš pozdě. Kdyby bili na poplach už v roce 1860. Pak by o nic nešlo.

- Ale to jsme byli otroci. - Na to jste měli myslet dřív. Ale dobrá, toto slyšíte často – Černý Petr má být černý kvůli tradici. Ale Černý Petr se už párkrát změnil. A Mikuláš ty změny prostě přežil. Celé se to nepokazí jen proto, že změníte jednu maličkost. Není to raketa. Chlapi, odstranil jsem tepelný štít, ale natřel jsem to opalovacím krémem. Jdeme na to.

10, 9, 8, 7... Nebudu ten vtip dokončovat, ale na Měsíc určitě nedoletěli. Pro příznivce černého Černého Petra je to však víc než jen malá změna. A to souvisí s vážností výtky, tedy rasismem. Na transparentech odpůrců totiž není: "Černým Petrem nevědomky podporujete rasistické stereotypy, což trápí část Nizozemska." Ale ten text je vždy: "Černý Petr je rasismus." A příznivci Černého Petra to samozřejmě neradi slyší.

Váš svátek, kterým jste nic nemysleli, je najednou rasistický. A to nikdo neslyší rád. Podle mě to s diskriminací nemá co dělat. Není to rasismus. Jsem pro Černého Petra. Já jsem s ním vyrostla a nevidím v tom nic rasistického. Nesouvisí to s rasismem. A to souhlasí.

Pro vás to s rasismem nesouvisí, ale pro jiné ano. Když vyhazujete věci z okna, tak to není násilí. Ale když zaslechnete, že jste zasáhli lidi dole, tak to od té chvíle je násilí. I když to nebylo cílem. I když vám ti lidé lezou na nervy. A i když tak svůj pokoj uklízíte už od roku 1850. Ale letos se zdá, že jde o něco většího.

Nejde už jen o barvičku nebo o obvinění z rasismu. Diskuze o Černém Petrovi je prezentována jako spor Randstadu a provincií. Randstad chce změnu a provincie chtějí Černého Petra. A když se díváte na televizi, nabudete dojmu, že to tak je. Žádný běloch mimo Randstad tento problém nepociťuje. Nevidí ho. V Randstadu to dovolí a otravují s tím. A na severu ne. Všechno jsou to žvásty malé vybrané skupiny v Randstadu.

A pár lidí z centra. Ano. Podle těchto mužů chce malá skupinka v Randstadu sebrat lidem Černého Petra. A média... Zdravím. ...nutí zbytku země svůj levicový názor. Johan Derksen, hlas lidu, bydlí sám v provincii. Je velkým fanouškem Černého Petra a ve své talk show si stěžuje, že si v televizi pořád ti samí lidé stěžují na Černého Petra. Pořád ti stejní lidé, kteří lezou do všech těch talk show.

Ano. Zatímco si vůbec nikdo nevšímá lidí jako Derksen a Genee, kteří jsou pro Černého Petra. Pořád ti stejní lidé, kteří lezou do všech těch talk show. Taky ti zase volal Pauw? Na večer? - Ano, měl jsem tam jít. - Taky nejdeš? Ne, budu brzy doma. Je prima, když lidé svůj názor podkopou hned v další větě.

Šetří mi to práci. Místo Derksena a Genee byla ten večer u Pauwa Jenny Douwesová. Tato fríská hrdinka položila prst na A7 a zabránila protipetrovské demonstraci. Možná existuje nějaký druh propasti mezi Randstadem a provinciemi, ale to nemá co určovat vaše stanovisko k Černému Petrovi. Podle mě je to divný argument. Vy ale máte toho černého líčidla. Ano, nesnáším Randstad.

A všechny tyto sračky, které s podstatou diskuze nesouvisí, vedly tento týden ke klimaxu na A7. Aktivisté zablokovali na A7 autobusy protipetrovských demonstrantů. Ano, zablokovat dálnici. To je životu nebezpečné a taky zakázané. Takže přijela policie. A ta tam stála tři čtvrtě hodiny. Tři čtvrtě hodiny. Chápu, že chvíli vyšetřovali, ale pokud je někdy ve vteřině jasné, kdo si začal, tak je to u blokády silnice.

Pachatel je vždy vepředu. Takže, kdo zastavil první? Ten karavan dva kilometry zpátky. Co myslíte? Ten zbytek k němu docouval. Stranou svobody demonstrovat, co kdybyste jeli za těmi autobusy? Musíte dupnout na brzdu, narazí do vás auto, vzadu máte dvě řvoucí děti a policie tam skoro hodinu chytá lelky.

A když dorazíte domů, tak v televizi běží toto. Ti lidé tam zastavili dálnici. To se normálně nedělá. Nemůžu to schválit. Ale současně chápu, že toto téma vzbuzuje hodně emocí. No dobrá, nějaký idiot preferuje pocity pachatele před bezpečností provozu a svobodou demonstrovat. Ale tento pán není ledajaký idiot. Jmenuje se Raymond Knops a je státním tajemníkem vnitra.

Ale dobrá, Knops je tam sotva měsíc, podívejme se na jeho páníčka – Rutteho. O něm vím, že je to liberál až do morku kostí. Neochvějně prosazuje svobodu slova. Je zastáncem práva a pořádku – tvrdý na ty, kdo překročí zákon. A na dálnici jezdí sto třicet. Takže... Tato akce poškodila všechny jeho svaté principy. Takže ten nejspíš řekne: "Jsem Rutte, premiér všech Nizozemců.

V ústavě je právo na demonstraci. A já nechci, aby si lidé sami hráli na soudce." A já nechci, aby děti viděly naštvané demonstranty. Chovejme se tedy normálně. To je k neuvěření. Příšerné. Dobrá. Takže taková je teď diskuze. Lidé křičí, že je to oslava pro děti.

Černý Petr je černý kvůli komínu. "Ostatně je to tradice, že?" A jiní: "Je to rasismus." A jiní zase: "Randstad nám bere svátek." A pak jsou tu ještě různé výhrůžky, napadení školy, blokáda silnice. A vláda si pak ještě vybere stranu pachatelů. Tato diskuze se nám zcela vymkla z rukou. A proto udělám něco drastického.

Je to... Je to drsný prostředek. Nikdy dřív jsem ho nepoužil. Ale musí to být. Já tu diskuzi o Černém Petrovi... zresetuji. Celou ji prostě spustíme znovu. Remco, pojď.

Je to už sedm sezón připravené. Ano, děkuji. Dobře. Děkuji. Je čistý vzduch? Dobře, jeho životní role. Toto není zkouška, jdeme na to. Až to stisknu, začneme znovu. Jste připravení?

Dobře. Prima, moc prima. Je můj pás připravený? Ano. Jdeme na to. Studené. Dobrá. Tady to je. To jste nevěděli, že? Svoboda slova jede na Windows XP. Nikdo to neví. Prima, ne?

Cítíte to? To je tak skvělé. Víte, o čem to vlastně celé je? Jde vlastně o jediné dilema. Chcete nechat starou tradici nezměněnou? Nebo se nechcete dotknout citů menšiny? Toto dilema. A každý si ho musí vyřešit sám. Vraťme se na chvíli do roku 2009 do Pauwovy talk show.

Stejný Pauw jako dnes, jen tam měl tehdy bělocha. To se ještě mohlo. A tehdy tam byl někdo, kdo si to dilema nebojácně vyřešil. Ještě než se to vymklo z rukou. Protože i tehdy tam seděla fríská hrdinka. Dobře se dívejte, jak ostatní reagovali. Doutzen, stydíš se někdy, že jsi Nizozemka? Ano, na Mikuláše.

- Ano? - Ano, promiňte. Myslím to vážně. Protože? Ti Černí Petři, to už přece dál nejde, ne? Jane Pronku, co myslíte vy? Černý Petr – může se to ještě? - Ano, může. - Ale vysvětlete to někomu z Jamajky. Je to hodně stará tradice. Ano, Doutzen Kroesová si to dilema rozhodla.

A pak se ji nemilosrdně vysmál levicový politik, dva levicoví novináři, levicový kabaretiér a celé publikum. A na tom vidíte, že se za osm let hodně změnilo. V roce 2009 s ní skoro nikdo nesouhlasil, ale o čtyři roky později se to začalo hýbat. A teď je víc než čtvrtina Nizozemska pro upravení Černého Petra. Takže lidé mohou změnit názor. Sám mám nizozemskou kulturu moc rád.

Znáte to Rembrandt, Deltawerken, poffertjes a... Černý Petr, dobrá. Ale já lpím víc na jiných věcech, které jsou pro Nizozemsko typické. Třeba na svobodě, přizpůsobivosti, Doutzen a... toleranci. A to bych zachoval mnohem raději. Občas se bojím, že lpění na praholandském Černém Petrovi, je na úkor jiných praholandských věcí.

Mezitím jsem se rozhodl i já. A hned řeknu, jak vidím Péťovu budoucnost, ale... Ale bohužel je teď příliš nebezpečné udělat to tady ve studiu, takže jsem přijal jistá opatření. STŘECHA Tady vrtulník NPO 1. Vidíme pana Lubacha. Je na střeše studia. NĚKDE NA TAJNÉ LOKACI NĚKDE NA TAJNÉ LOKACI ANTARKTIDA Podle mě jsem v bezpečí.

Všechno jsem zvážil, dobře jsem přemýšlel a vím, že si tím nadělám nepřátele, ale stejně to řeknu. Pokud jde o mě... to zůstane... oslavou pro děti. S Umouněným Petrem.

A případně Mrdacím Petrem pro Keijzerovou. Ale ne Černým. To je vše. Uvidíme se v příští řadě. Doutzen, jsem tady. A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat. Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení. Anebo klikněte sem.

To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nějak to nechápu. Nebyl by problém prostě vyřešen tím, že by byli Petři a prostě jestli by je dělali černoši nebo běloši, kteří jsou natmavení by bylo na libovůli těch lidí, co ty Petry dělají? Spousta tradic je totální přežitek a zbytečnost, ale jsou to prostě tradice... A dycky to jde vyřešit nějakým kompromisem, nikdo ty černochy v dnešní době nenutí, aby to šli dělat a předpokládám, že bělochům taky nenutí, jestli se mají komplet začernit nebo se jen našmudlat. Navíc celý věc by šla v konečném kontextu převrátit naruby a říct, že by se to mělo zachovat jako upozornění v jakých předsudcích sme žili a jaká ta doba byla. O koncentračních táborech a týrání židů taky nezametáme důkazy pod stůl, tak proč se tvářit, že sme před 200 lety byli rasově korektní?

10

Odpovědět

Lubacha mám rád... ako už bolo spomenuté, narozdiel od Olivera, s Lubachom často nesúhlasím, ale aspoň má vlastný rozum... narozdiel od toho neokomunistického potrata...

919

Odpovědět

jen blbě žvaníš. Nemá to hlavu ani patu.

02

Odpovědět

Ani bych neřekl, že je to typický levicový komentátor jako někteří jiní tento formát provozující a na tomto webu velmi populární. Mám ho rád a baví mě s ním občas nesouhlasit. Už už jsem si myslel, že to tak bude i dnes ale pak to ,,zachránil'' (v mých očích samozřejmě) a to když poukázal na to, že je potřeba, aby k tomu každý dospěl sám. Jiná věc je jestli toto prozření není pouze produktem autocenzury... protože ta v těchto otázkách nenese nic dobrého.

62

Odpovědět

Jakou úlohu Černý Petr vlastně hraje? Jak jsem to pochopil tak je samotná úloha pozitivní a bylo by proti ní méně námitek, než proti stání vzadu, vystrkování brady, vystupování a nového roku vinšování. Jen vadí, že ji hraje černoch, nebo někdo za černocha namaskovaný.
Takže z jakéhosi podivného důvodu jsme se přesunuli z "Černoch nesmí dělat určité věci, protože je černej" k "Černoch nesmí dělat určité věci, protože je černej"

161

Odpovědět

Šťastná to země.
Jejich starosti na mou hlavu, prosííím :) A moje na jejich :D

22

Odpovědět

Na Lubachovi musím ocenit, na rozdíl třeba od Olivera, že si pořád drží perspektivu "mám svůj názor, ale to nevylučuje, že pravda může být někde uprostřed", což je podle mě ideální přístup k jakémukoliv tématu. Je to zajímavé porovnání, podobné pořady, podobně levicově orientovaní komentátoři, ale ten rozdíl v kvalitě je podle mě čím dál zřetelnější.

Navíc tady musím, jako bonus k samotnému videu, adorovat tu perfekcionistickou práci překladatelky. Opět skvělá práce, díky.

373

Odpovědět

This.
Obecně mi přijde, že si drží tu novinářskou objektivitu a když řekne svůj názor, tak je jasné, že je to jen jeho názor.

A proto je mnohem lepší než Oliver :)

304

Odpovědět

+J-KOliver je anglický politický satirik, spisovatel, producent, televizní moderátor, dabér, kritik a stand-up komik. Není novinář stejně jako Arjen Henrik Lubach jenž je spisovatel , komik , televizní moderátor a hudební producent . Vytýkat baviči že postrádá novinářskou objektivitu je poněkud hloupé, nemyslíte?

413

Odpovědět

+Alberto123Vlastně ani nemyslím, jelikož oba mají vystavěné pořady, které jsou informační se satirickým přesahem, ale když vystříháme vtipné vložky je to v podstatě klasický informační pořad na dané téma. Dá se to srovnat s jednoznačně satirickým Onion news, které je čistě zábavní, ovšem s téměř nulovou výpovědní hodnotou k tématu, oproti výše zmíněným pořadům.
Takové to "já jsem komik né novinář", i když dělám pořad srovnatelný s běžnou publicistikou, opravdu neberu, respektive přijde mi to jako alibismus.

152

Odpovědět

+Alberto123"Vytýkat baviči že postrádá novinářskou objektivitu je poněkud hloupé, nemyslíte?"
Snad si nemyslíš, že si "bavič Oliver" píše ten svůj scénář sám?!?

25

Odpovědět

+jjkOliver uvedl, že má ve své noční satirické talk show plnou tvůrčí svobodu včetně svobody kritizovat korporace. Tudíž se nejedná o zpravodaje, ale publicistu. Publicistika na rozdíl od zpravodajství obsahuje kromě informací také „autorův subjektivní názor“ na některé aktuální téma. V čem se tedy přesně pletu?

50

Odpovědět

+Alberto123"V čem se tedy přesně pletu?"
Oliverův pořad je určitě více subjektivněji zaměřený než pořad Lubachův. Nemá to ale nic moc společného s tím, kdo je konkrétní moderátor toho daného pořadu, protože z velké části určitě scénář sestavuje tým v pozadí, a tedy "subjektivita", "svoboda kritizovat korporace" atd. není rozhodnutí konkrétního moderátora, ale daného týmu v pozadí. Takže to, jestli je Oliver satirik, spisovatel nebo komik, je pro danou situaci irelevantní. Pořad by vypadal víceméně stejně i kdybych byl moderátorem já nebo ty.

14

Odpovědět

+jjk:D BS ... Niesú to len moderátori, vedú celú show... vedú tým, nie naopak...
btw. tvrdíš, že si Oliver nepíše veci sám? :D Jeden BS za druhým... keby si to nepísal sám, tak by ho mohol nahradiť kdejaký šašo z ulice, lenže to je samozrejme číra zhovadilosť...

41

Odpovědět

+ehm"keby si to nepísal sám, tak by ho mohol nahradiť kdejaký šašo z ulice"
Moderátoři zpráv na TV Nova si nepíší scénář večerního zpravodajství sami a taky je z nějakého důvodu nenahradí kdejaký šašo z ulice, který by to mimochodem milerád dělal za poloviční plat než oni. Tím chci říct, že ať už si Oliver píše věci sám nebo ne, jeho velká hodnota je v jeho charisma a v tom, jak umí ten scénář podat, a to prostě kdejaký šašo na ulici jednoduše nenapodobí.

14

Odpovědět

Děkuji. Těší mě, že se pořad i překlad líbí.

160

Odpovědět

Proč mám pocit, že drtivé většině černých i bílých Nizozemců. Vlastně uvádět barvu je rasistické že jo? Vlastně Afronizozemců a Árionizozemců byla barva a název afroafrického Petra úplně u řiti dokud nepřišlo pár uvědomělých otravných pičusů s mesiášskoflagelantským komplexem kteří je svým otravným kňouráním a citovým vydíráním přesvědčili, že je to kauza státního významu která má vliv na duši a směřování celého národa? Vlastně národ evokuje nacionalismus a to je jen maskovaný nacismus. Tedy vliv na duši a směřování celého euroregionu? A přitom je to volovina a ne kauza.

135

Odpovědět

A co takhle to udělat na střídačku. Jeden rok černý Mikuláš a bílý Bílý Petr a druhý rok bílý Mikuláš a černý Černý Petr.
PS: Ještě že u nás takový problémy nemáme, protože čerti už vymřeli. :D

160

Odpovědět

mě by stejně zajímalo, co přesně že je na tom rasistického? Kdyby to byl Bílý Petr tak všichn idrží hubu a neřeknou ani hovno!

68

Odpovědět

Ne, to by zas nadávali, že tam neni zastoupený i jiný etnikum.

212

Odpovědět

Tak to je slušný brainwashing.

67

Odpovědět

A samozřejmě velké díky lady Misschien za Informační bonus, který mi pomáhá v překonávání kulturních rozdílů.
Ať žije Kominík Petr!

110

Odpovědět

Velmi zajímavé zvyky. Je prima dozvědět se něco nového z antropologie.
Pan Lubach byl dnes nějaký neklidný, možná se ho téma dotýká osobně.

30

Odpovědět

Co těm neomarxistům vadí? Kdyby tam nebyl Černej Petr ale nějakej běloch tak je to whitewashing přece...

157

Odpovědět

First world problems

161

Odpovědět

Já bych to chápal kdyby ten černej ty dárky dětem kradl.

325

Odpovědět

idiot a čecháček, co si řiká "vlastenec"?
hlavně že t neokrádáš tuhle planetu v rámci naší společnosti

223

Odpovědět

+antisystemsebakritika ti rozhodne nechyba

72
Další