Nizozemská identitaNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:115
Počet zobrazení:7 093

O Francouzích už víme skoro vše, takže je na čase ponořit se do duše jiného národa a tím jsou Nizozemci. Jak nizozemskou identitu definují politici národa, který zbytek světa vidí v dřevácích na tulipánovém poli vedle větrného mlýnu?

Informační bonus

Nizozemskou hymnu je možné považovat za nejstarší na světě. Původní píseň pochází z 16. století z doby, kdy Nizozemci povstali proti španělskému králi a snažili se získat nezávislost. Vůdcem odporu se nakonec stal Vilém I. Oranžský z dynastie Nasavských, kteří pocházeli z Německa.

Přepis titulků

Nějakou dobu nebylo jasné, o čem přesně jsou tyto volby. Ale před dvěma týdny, při první předvolební debatě, jsem viděl toto: Teď je čas na možná nejdůležitější téma těchto voleb… naši identitu. Nejdřív jsem si říkal: "Naše identita je nedůležitějším tématem voleb?" Samozřejmě, severní pól taje, v Sýrii to vře a B-Brave se rozpadli.

Ale ne, bavme se hlavně o nás samotných. Za chvíli někdo zakřičí: "Hráze se prolomily! Všichni umřeme!" "Ano, ale aspoň vím, kdo jsem." "Vlastně kým jsem byl." Ale na druhou stranu, nizozemská identita opravdu žije. Nizozemsko zápasí se zásadními otázkami o své identitě. Kdo jsme?

Co je nizozemská identita? Celé vysílání je ve znamení naší národní identity. Je nizozemská identita pod tlakem? Nizozemská identita… Nizozemská identita… Nizozemská identita… Národní identita je ohrožena… Identita… Identita…

Identita… Identita… Identita… Národní identita… Identita a kdo ví co ještě… No teda. Dokonce při studiu oboru Identita, kultura, chování a gender v současném komplexním a dynamickém světě jsem o identitě diskutoval míň.

A nebyl to snadný obor, ale měl jsem tam svou životní identitu. Nizozemská identita je poněkud vágní pojem, ale zajímavý. Souvisí s důležitými tématy jako Evropa, uprchlíci, soukromí. Kolik svobody vyměnit za bezpečnost? Kolik přijmeme uprchlíků a co s nimi?

Náš názor na zahraniční financování mešit? Co s tureckými ministry, kteří zde chtějí propagovat svou vládu, ale nesmí tady přistát, tak letí do Německa a do Rotterdamu si dojedou autem? Takové otázky. Zkrátka jakou zemí chceme být. Ohlédněme se tedy na předvolební kampaně, abychom viděli, jak na tyto otázky odpověděly politické strany.

Protože volby začnou za 58 hodin a naše identita je zdá se v sázce. Začneme jedinou stranou, která se diskuze vlastně neúčastní. A tou je PVV. Ale to nic, museli byste totiž čichat ke koránu zespoda, abyste nevěděli, jak Wilders smýšlí o Nizozemsku.

Moc konkrétní většinou není – #hoedan, ale občas řekne něco pořádného o tom, co Nizozemce odlišuje od ostatních. Ale když už tady jste a dodržujete naše pravidla, uznáváte naše hodnoty, nemáte v plánu zavádět šaríu nebo chystat teroristické útoky. Neplánujete zavádět šaríu nebo chystat teroristické útoky.

Babička to taky říkávala: "Arjene! Obleč si bundu a ne abys zase zaváděl šaríu!" Posledně jsem celý den luxovala!" Nezavádět šaríu, to není odpověď na mé otázky. To je něco, s čím všichni souhlasí. Je to tak nezávazné, jako motto na kachličce. Takže jsme hned jednu nechali udělat. Nizozemská identita podle PVV: "Nedělej ze sebe bestii nejednej jménem šaríi."

Nádhera. Wilders měl v minulosti s tímto poselstvím slušný úspěch. A jak víte, když jeden populista skočí z okna, skočí i VVD. VVD od nepaměti prosazuje méně úřadů a méně daní. Proto měli dřív slogany jako Méně úřadů je méně daní. I teď chtějí méně úřadů a méně daní, ale letošní slogan zní: "Normální.

Být." Toto podle VVD charakterizuje nizozemskou identitu. Normální. Být. A můžete si říkat: "Co je to normální?" Ale naštěstí napsal Rutte, jak asi víte, dopis, ve kterém konkrétně říká, co podle něj není normální. A je to poměrně… vážný seznam. První příklad toho co není normální: "Házet odpadky na zem."

Ale co pak s kornoutem od hranolek? A tady: "Trápit, ohrožovat a týrat lidi." Ale to můžu celý pořad rovnou zabalit! Sakra! "Plivat na průvodčí." Jak se pak dostanu do práce? "Trápit homosexuály a pokřikovat na ženy v minisukních." Ale to už pak nikdy neoslavím narozeniny! Rutte tedy v dopise popsal, co podle něj není normální.

Ale speciálně pro děti z toho udělal kvíz. A když jíte hranolky a už jste skoro dojedly, hodíte kornout na zem nebo do koše? Do koše. Sakra, já měl A. Kruci. Samá silná prohlášení, že? Z toho budou ostré debaty se stranami, podle kterých je to všechno normální jako Strana za víc kornoutů na ulici s lídrem Tonym ze Snackbaru u Tonyho.

Toto tedy nepatří k naší identitě, alespoň podle kampaně VVD. Moudra podle VVD jsou tedy: "Lidi se snadno vytočí, tak neplivej na průvodčí!" "Kdo na zem seje hranolky, nezaslouží si dřeváky." A samozřejmě: "Ač zadek kouká z mini ven, řvát děvko nemá úroveň."

Skvělé kachličky. Jak vidíte, ohledně identity nejsem z kampaní VVD a PVV o moc moudřejší. Takže hledám dál. A když je řeč o holkách, Sybrand Buma. Protože… pokračujeme křesťanskou CDA. Podle 90 % Nizozemců je v tuto chvíli největším problémem úpadek našich hodnot a norem.

To je k nevíře, opravdu hrozné. 90 % občanů považuje úpadek našich hodnot za největší problém. Devadesát! Po ověření pravdivosti se ukázalo, že to číslo nesedí, ale naštěstí je CDA spořádaná, a když zaseje bezdůvodnou paniku, má i rádoby řešení. Všechny děti se ve škole budou muset učit hymnu.

A při jejím zpěvu budou muset stát, pro Telegraaf to dnes řekl lídr CDA Buma. Jde o to, jestli je normální neznat svou hymnu. Podle mě ne. Buma tedy chce, aby každý školák znal hymnu. A mě to tak štve! Protože je to tak směšná hymna s tou německou krví a španělským králem! Až jsem mu to napsal.

Kdosi mi třeba napsal, že ho to štve, protože hymna s německou krví a španělským králem je směšná. Je milé, že to četl. Možná si myslíte: "Je to vše? Zajistíme tím nizozemskou identitu?" Ne, Buma jde dál. Dvě staré hodnoty, samozřejmě židovsko–křesťanská a řekněme láska.

To jsou důležité věci, které jsou tu už tisíce let. Rovnoprávnost lidí, například postavení žen. Počkat, rovnoprávnost muže a ženy? Už tisíce let? Nebo je to podle Bumova kalendáře? Protože podle mě je to v platnosti od roku 1957, kdy vdané ženy dosáhly svéprávnosti díky levicové PvdA.

Nehledě na to – židovsko–křesťanský. Nejsem ani žid ani křesťan, a přesto jsem tak nizozemský jako oschlý chleba se sýrem. – Prima, že? – Ano, moc prima. Ani s kampaní CDA jsem se tedy nedostal o moc dál. Ale pěkná kachlička: "Komu hymna neutkví, ten z Holandska poletí." Krása.

Dál. Na řadě je PvdA a… Lodewijk Asscher. Lodewijk Asscher. Co ten nám chce říct? Mnozí z nás žijí ve strachu, že ztratíme to, co máme a kým jsme. Přesně. Desítky poslanců PvdA jsou momentálně vyděšení k smrti, že ztratí, co mají…

křeslo. A kým jsou… poslanci. A ještě Křesťanská unie. I její lídr Segers rád mluví o identitě, ale ten nás hlavně srovnává s jinou zemí. Sedm let jsem žil v jiné části světa, bez svobod. Segers je velmi tajuplný ohledně toho, kterou část světa myslí. Ale vtipné je, že když velmi dobře hledáte v nejtemnějších koutech internetu, můžete přijít na to, kde zhruba to bylo.

Segers bydlel léta v Egyptě. S rodinou jsme bydleli sedm let v Egyptě. Sedm let v Egyptě. Život v Egyptě. Byl jsem sedm let v Egyptě. Tehdy v Egyptě…

Tehdy jsem byl v Egyptě… Protože jsem bydlel v Egyptě… Vzpomínky na Egypt… Předtím osm let cizina, mimo jiné Egypt. Dobrá, dobrá… Segers tedy bydlel, pokud můžeme vyvodit, v Egyptě? Sedm let? V Egyptě? Vážně? Ano, bydlel.

A podle něj je tam tedy hůř než v Nizozemsku. V Egyptě se mezitím vžila odpověď: "Je tu dobře?" "No, Segers tu chvíli bydlel, ale tak dobře už tu nebude." Chtěl bych ještě požádat o prominutí ty, kteří si na 7Days chtěli přečíst tento článek: "7 věcí, které jste nevěděli o Segersovi." Udělejte z toho šest.

To nás přivádí k jejich kachličkám: "Chceš–li býti správný muž, u Nilu se chvíli tuž." Je tam ještě jedna: "Země mého narození to určitě Egypt není." A ještě jedna: "Arabské jaro jí z očí hřeje, když zubní kámen odstraňuje." "Nizozemec zprava zleva, u sfingy je jako doma." "Život tady není hoře, což neplatí o Káhiře."

A poslední: "Dobrák nesejde na úbytě, ostatně já bydlel v Egyptě." A i nové strany se hodně zabývaly naší identitou a zejména tím, jak je pod palbou. Čeho si třeba všiml Jan Roos? Že v Hogeschool Amsterdam už nesmí být stromečky. Aha, naše vánoční stromky mizí. Směšné. Akorát…

když Roos něco řekne, tak za rohem vždy číhá opak. Že na chodbách Hogeschool Amsterdam nesmí být stromečky, není tedy pravda. Pokud Roos myslel Hogeschool Haag: tam se před sedmi lety odehrál jeden incident, ale stromeček stále mají. Takže to byl nesmysl. Další kachlík je tedy: "Stromek musel z chodby ven, sakra, to byl jenom sen." Takto umím taky skládat, Roosi. K čertu! Pokud se tedy dá věřit politice, má mnoho Nizozemců krizi identity.

A samozřejmě chápu, že se chcete svézt na nacionalistické vlně PVV, ale o čem je pak celá ta kampaň? O těchto kachličkách. Je toto nizozemská identita? Většina je navíc o Egyptě, ale to nevadí. Můžu udělat dvě věci: Zaprvé obložit si koupelnu nizozemskou identitou. Nebo se podívat, co jsem to přesně nasbíral.

Podívejte, třeba tato o stromečku. To tedy nebyla pravda, takže pro volby ta kachlička není relevantní. Dále tato: Egypt je míň prima než Nizozemsko. To jsme věděli. Podíváme se dál… Úplný nesmysl… Egypt… Ano, tady. Tato o hymně. Podle mě se to líbí všem.

Je logické učit se ji ve škole. To není téma, ale objevení Ameriky. To platí pro všechny. Ty minisukně, taky Amerika. Hranolky na zemi – už máme zákon. Plivání na průvodčí. Hm, to je tam taky. Nebo tato – nezavádět šaríu. A co? Neslyšel jsem jediný dobrý postřeh. Představte si, že by kampaň byla tak vágní ve všech bodech, třeba: Zdravotnictví.

Lidi se zlomenou nohou, nenechte je stát před nemocnicí. A podle nás je Limburg provincie. A co se nás týče, zůstane to tak. Nebo zácpy. Věřte mi, toto ještě nic není ve srovnání s káhirským obchvatem. Nejdůležitějším tématem volební kampaně je nizozemská identita. A to dává spoustu krásných příležitostí debatovat o věcech, na kterých záleží.

Ale co vy na to? Hymna, stromečky a hranolky. Nizozemec nemá nejmenší tušení, k čemu mu to je. Přesto jsem zvědavý, koho bude Nizozemec volit. A proto je tady… Nizozemec s velkým N… Joost Křesťan!

– Ahoj. – Ahoj. Ne, díky. Posaďte se. – Skvělé, že jste tady. – Děkuji. Jooste, vy jste tedy typický Nizozemec. Jen rychle, jste žid? Ano, žid. Nebo… Ne. Ano. Žid. Židovského původu. – Ano. – Ale jinak jsem křesťan. Perfektní.

Jsme zvědaví, koho budete volit. Sledoval jste trochu kampaň? No, zrovna jsem se vrátil. Odkud jste se teď vrátil? Bydlel jsem sedm let v Egyptě. A jaké to bylo? – Já chci Nizozemsko! – Taky si myslím! Dobrá. Musím ještě něco vyzkoušet, chviličku… – Jsem Vilém…

– Velmi dobře! – Jsem Vilém… – Zábava, že? – Jsem Vilém… – Jsem Vilém… – Ha, to jde jako… Dobrá, hned přejdeme k vašemu doporučení, ale nejdřív ještě… Máte koníčky? Ano. Nezavádět šaríu. – A když řeknu: "Pryč se stromečky!"

– Nepřípustné. A plivat na průvodčí? – Buď normální! – Skvělé! – Jsem Vilém… – Skvělé! Člověče, jsem ohromen. Dobře a teď to hlavní. Takže vy jste Nizozemec s velkým N. Koho budete volit? Pro mě je jen jeden člověk. Někdo, kdo jde pořád proti proudu, kdo se nebojí říct ne nizozemské identitě.

– I to je totiž Nizozemsko! Vybočovat z řady. – Ano. Jen jeden politik to dělá. Dobře a kdo to tedy je? Tony, Tony ze Strany za víc kornoutů na ulici. Výborně. – Bizarní! – Ano. Děkuji, Jooste!

Víte, že mě můžete odebírat? Začněte ihned a dostanete kolekci CD a dvanáctidílnou sadu hrnců. Já bych to udělal. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No páni, vpodstatě básnický díl. :-D

70

Odpovědět

Diky ze rymovany preklad kachliku. Je videt ze u toho myslis a neprekladas jen tak. Btw naucit se holandsky asi zadna sranda co?

210

Odpovědět

Děkuji. Měla jsem štěstí, že se většina těch kachliček nevzpouzela, ale rýmovačky na slovo Egypt budou ještě nějakou dobu součástí mých nočních můr.
Mně se nizozemština učila moc dobře. Třeba základy gramatiky se dají zvládnout rychle, protože chybí anglické časy, německé pády i složitá francouzská výslovnost.

180

Odpovědět

Dám k dobru taky jednu oblíbenou hlášku, oblíbenou v česku: "Titanik si potápí, ale na palubě se pořád tančí". Tahle věta, která neříká vůbec nic o příčinách nebo řešení je ten nejsnadnější způsob jak získat politické body. A takhle se dneska dělá politika. Nikoho nezajímá řešení nebo odhalení příčiny, všechny zajímá jen správná zkratkovitá škatule aby to pochopil i největší dement.

140

Odpovědět

Dokonce i tu hymnu jsem si potom musel pustit.
A jinak bych ty dva zmiňované pořady nesrovnával. Každý moderátor si to pochopitelně řídí po svém.

131

Odpovědět

Malá náplast za Johna Olivera :)

89

Odpovědět

Já si myslím, že Oliver je sice zábavný, ale pro prosazování svých názorů se nebojí být zcela neobjektivní a ve svých pořadech užívá jen fakta, která se mu hodí.
Neděle s Lubachem se mi líbí mnohem více, už jen kvůli tomu, jak si dokáže poradit s ožehavými tématy, jako je například globální oteplování. Jeho humor mi navíc přijde bližší.
Ale neodsuzuji Vás kvůli tomu, každý má rád něco jiného a každý zastává jiné názory a pohledy na svět. Aneb jak řekl Voltaire: ,,S vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat"

391


Odpovědět

+bujo7Mě jde spíš o to že v Americke politice se orientuju líp a pochopím Oloverovy vtipy. Lubach je fajn, ale nejsem ho schopna úplně docenit.

120

Odpovědět

+TriiciiieCož je ale (co si teda pamatuju) problém hlavně totohle videa. Ja si teda nepamatuju, že bych u jeho ostatních videích nějak tápal.

20