Jak to vypadá s Černým Petrem?Neděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:108
Počet zobrazení:5 525

Máme tu další díl, který se zabývá Černým Petrem, postavou, která doprovází Mikuláše (Sinterklaase) a která již dlouho vzbuzuje rozporuplné reakce.
Informační bonus:
Tady si můžete připomenout, o co v debatě vlastně jde.
Příjezd Sinterklaase (Sinterklaasintocht) – tradice, kdy Sinterklaas přijede ze Španělska do Nizozemska, většinou o listopadovém víkendu
ADO – fotbalový klub z Haagu
"Neptejte se, co může vaše země udělat pro vás, ptejte se, co můžete vy udělat pro svou zemi." – Lubach použil aluzi na tento výrok od Johna F. Kennedyho


 

Přepis titulků

Dobrý večer! Vítejte u Neděle s Lubachem. Začneme něčím naprosto neprodiskutovaným. Černým Petrem. To jsme pořád nevyřešili, podíváme se na ministra Sandera Dekkera. Co říká? Proč se ptáte zrovna mě? O tom může rozhodovat jen... Přece máte názor, jste otec.

...Mikuláš. Nechat to na Mikulášovi, dobrej nápad. Vede se rozsáhlá diskuze, jestli je charakter té postavy rasistický, ale nechme to rozhodnutí na bílém otrokářském dědovi, že. Jé, co si o tom myslím? To jsem si někam napsal. Podej mi můj notes! A přestaň vymýšlet ten jazz. Sander Dekker i celá vláda od toho dávají ruce pryč.

Myslím si, že vláda má dělat důležité věci, a ne se zabývat barvou tváří Černého Petra. Myslím, že společnost to vyřeší sama. Jo, doteď to společnost řešila výborně. Třeba v Zaandamu, kde je letos příjezd Mikuláše. Vidíte, jak tu diskuzi společnost hezky drží v mezích. Vodní cesty i některé silnice budou uzavřeny. Všude budou vstupní brány ke kontrole zavazadel.

Příští čtvrtek musí všechna auta pryč, bude tu prázdno, rezidenti a obchodníci dostanou pro vstup pásku. I na zápasech ADO a Hells Angels bylo míň bezpečnostních opatření. A na ten příjezd ani nemáme čas, protože se řeší kauza z minulého příjezdu, kdy byla zablokována dálnice. Většina blokujících dostala 120 hodin prospěšných prací a Jenny Douwesová, která je naverbovala, dostala 240 hodin.

Pobouřilo ji to a dala na Twitter tohle: "Ještě nikdy nevděčilo tolik za tak mnoho tak málu." To je známý citát od Churchilla z roku 1940 o anglických pilotech, kteří bojovali proti nacistům! To bylo během diskuze o Židech. To se vám stane, když začnete být trochu známí, že máte falešný pocit důležitosti.

To se mi taky stalo, když jsem vyklízel myčku a řekl přítelkyni: "Neptej se, co může myčka udělat pro tebe, ale co můžeš ty udělat pro myčku." Z toho vyvozuju, že se to letos úplně vymkne z ruky. Skupina aktivistů Pryč s Černým Petrem bude demonstrovat na 18 místech, oznámeny jsou blokády cest a protidemonstrace. Letos to bude válka, jinak to nepůjde. Jsem proti válce v jakékoliv podobě, ale aspoň...

to skončí. Diskuze může trvat věky, ale válka má výsledek. Černý Petr, nebo ne? Pak se té diskuze zbavíme, a potom... Příští týden zase přijede Mikuláš, takže je opět čas na diskuzi. Letos však nejen o Černém Petrovi, ale i o samotném Mikulášovi. Skupina Pryč s Černým Petrem se ptá, proč je Mikuláš muž, proč ne žena nebo vozíčkář.

Máte-li břichabol od smíchu, odebírejte nás, jestli z jiného důvodu, běžte k doktorovi.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Všechny ty záběry s tou reportérkou na začátku, obrázky z internetových novin, twitteru, prostě komplet je jako z Kanceláře Blaník...... no a ona je to realita.

101

Odpovědět

to je v p**i už o.O

132

Odpovědět

Idioti tu byli mezi náma vždy, z nějakého důvodu se jim dnes však dává prostor v médiích. Nicméně podobné excesy jen ukazují jak dobře se tu všichni náme. Važme si toho.

22