ItálieNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:6 750

Arjen Lubach se v tomto díle zaměří na Itálii a její problémy se státním rozpočtem na rok 2019.

Informační bonus:
Výkřik Adriaantje je odkaz na nizozemský pořad Bassie en Adriaan. Klaun Bassie to často říká.
Kajsa Ollongrenová je zmiňovaná vicepremiérka Nizozemska. Lubach tam také konkrétně zmiňuje Ter Apel, místo, kde se nachází azylové centrum.
Televizní kvíz – Lubach použije přímo název pořadu Per Seconde Wijzer. Tabulky ve videu, které Dijsselbloem komentuje, vypadají jako z tohoto kvízu. Hráči přiřazují slova k obrázkům a mohou se později opravovat; když už neví, zahlásí stop a zastaví se jim čas. Lubach použil některé typické repliky z tohoto pořadu.

Přepis titulků

Neděle s Lubachem A je tu zas rubrika o zemích, co vypadají jako bota. Minulý týden to bylo Chile, nesmysly, lidi naštvaní, úbytek abonentů našeho kanálu. Takže teď je čas na pomstu: Itálie! To chtějí lidi vidět, ne? Dřevák, fakt. Itálie má se zbytkem EU spor ohledně svého rozpočtu.

Co se děje? Evropská komise Itálii zamítla rozpočet. Ještě se nestalo, aby Brusel úplně zamítl rozpočet některé členské země. Evropa s italským rozpočtem nesouhlasí. Není to úplně dobrý rozpočet, tady ho máte. Takhle to nemůžete odevzdat. Hezká obálka, s obsahem už je to horší. Problém je, že Italové chtějí moc utrácet.

Italská vláda chce mj. snížit věk odchodu do penze, zákl. nepodmíněný příjem pro nejchudší, snížit daně. Výdaje tak vzrostou na 37 miliard eur. Výdaje vzrostou na 37 miliard, a to při minimálním růstu ekonomiky. To vypadá na riskantní plán. Roznáším noviny. Když si koupím Ferrari, rozvezu jich víc, zbohatnu a koupím si Ferrari.

Jak to, že mají tak šílený rozpočet? Mají totiž trochu šílenou vládu. Jsou tam dvě strany, Lega a Hnutí pěti hvězd. Hnutí pěti hvězd založil roku 2009 tento muž. Bloger, aktivista, komik a herec Beppe Grillo. Dnes se díváme kupředu s tímto výrazným Italem, který uvádí do pohybu miliony lidí, za lepší svět.

Adriano! Adriaantje! Beppe má něco za lubem, Adriana potíže se sluchem. Nejspíš. To byla ta okázalá část vlády. Pak je tu protiimigrační strana Lega, která to tam staví do latě. Jak vím, že jsou proti imigraci? Díky jejich videím.

Lega má vlastního zuřivého reportéra, který nadává uprchlíkům. Dobré ráno. Copak to děláte? Pracujete? Pracujete? Má toho dost. Má toho dost. Odpal. Odpal. Tady je, jde zkusit zaplatit naše důchody. Můžeme tady s někým mluvit? Klimatický uprchlík, je mu horko. Sympaťák.

Je to Matteo Salvini a není jen šikanující vloger, ale i... cože to bylo? A jo, je vicepremiér Itálie. A ministr vnitra. Představte si, že by naše vicepremiérka šikanovala uprchlíky a natáčela to. Hej, Mustafo, dneska máš volno, jo? Takže v italské vládě je Lega a Hnutí pěti hvězd. Tyhle dvě strany tedy mohly sestavit rozpočet, který nesplňuje pravidla EU.

To je znepokojující. Náš bývalý ministr financí Jeroen Dijsselbloem mluvil na americké televizní stanici o Itálii. Vidíte, jakou půjčku Itálie potřebuje, a to jen na příští rok, je to více než 250 miliard eur. A pak ještě ten nový rozpočet. Trh se na to bude muset dívat kriticky.

Říkal jsem si, co teď Dijsselbloem dělá, ale očividně je v televizním kvízu. Mediobanca, teda UniCredit. Banco BPM jsem nestihl, stop. Dijsselbloem říká, že se finanční trhy na plány Italů musí dívat kriticky. A to se Italům moc nelíbí, takže je možné buď rozumně oponovat, nebo jako zpravodajský web Pandora TV překládat něco, co Dijsselbloem neřekl.

Jeroen Dijsselbloem v interview s americkou televizí CNBC otevřeně vyzval trhy k útoku na italské finance. Sám řekl, jak to udělat. Italové podle něj musí zažít zkázu italské ekonomiky a zhroucení bank. Útok na finance a zkáza italské ekonomiky.

To jsem teda neslyšel, ale možná proto, že přes něj drmolila ta Italka. A tohle video na Facebooku sdílelo Hnutí pěti hvězd. Italská vládní strana tak šíří lži o Jeroenu Dijsselbloemovi. Podle šéfa Pandora TV se na to musíte dívat jinak. My jsme to interpretovali. Jako to dělají už měsíce všechny noviny a italská média, jsme ty výroky interpretovali.

Jasně, vy jste to jen interpretovali. Když tomu jazyku nerozumíte, tak nemůžete hádat, co říká, tak to nefunguje. Jako když jste na prohlídce Kolína. Katedrála byla postavena ve 13. století. Říká, že se tady sejdem ve tři. Půjdeme společně do Mekáče.

Ten chlap prostě kecá. Vždyť jak vyslovuje jméno Dijsselbloem. Poté, co jsem Dijsselbloema slyšel, nevím, jak se to čte. Záleží na tom, co chcete říct. Disselboy. Jestli jste chtěl říct Dijsselbloem, tak se to nepovedlo. Ale jestli myslíte americkou skupinu Diesel Boy, tak dobře, jako bych nic neřekl.

Diesel Boy. Fuck you! Možná nejlepší jazz všech dob. Takže Itálie si podělala rozpočet, a když to kritizujete, tak to špatně interpretují. Neblbněte! Takže vám řeknu: Spravte ten rozpočet. Dost s těmi fake news.

A vaše mámy neumí vařit. Přeinterpretujte si to! Jestli se vám to nelíbilo, klikněte sem. Jestli jo, tak odebírejte svoji mámu.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bruselský byrokrat zamítne "suverénní" zemi státní rozpočet? Zaplaťpámbu, že nemáme Euro.

14

Odpovědět

Mají menší výdaje než ČR?

01

Odpovědět

Ne, další výdaje navíc....

Navíc Italové (kumulovaně) dluží 37 tisíc euro na hlavu (960 tisíc korun) vs. dluh Čechů (kumulovaně) je 6,2 tisíc euro na hlavu (160 tisíc korun)...

20

Odpovědět

jak tam dodal na konci, Bitches :D

60

Odpovědět

V tomhle videu mi Lubach spíš připomínal Olivera- spíše vtípky, než více faktických tvrzení pro to, co říká. Nepřijde mi, že by tohle měl ve zvyku, možná je ta Itálie tak špatné téma, že by bez těch vtipů neudržel pozornost diváků. Tak snad to bude příště lepší.
To nic nemění na tom, že i mě se po tom lišákovi hodně stýskalo a jsem neskutečně rád, že se tady po delší době objevil. Moc jsem se pobavil a velice se těším na další.

202

Odpovědět

konečně, to je snad rok, co tu nebyl. Musim říct, že mi fakt chyběl, po dlouhé době jsem se fakt pobavil. Proč jste ho nepřekládali tak dlouho? Budete ho zase překládat pravidelně?

371

Odpovědět

Ahoj, bohužel jsme ho nepřekládali proto, že naše překladatelka z nizozemštiny, misschien, která Lubacha překládala pravidelně (a která ho ostatně pro VideaČesky "objevila"), si našla novou práci, kvůli které jí bohužel nezůstával dostatek času na překlady. Na posledním srazu VideaČesky se ale Líza, která u nás je nově od minulého podzimu, nabídla, že by Lubacha mohla zkusit překládat, protože nizozemštinou také trošku vládne. Takže snad ji to bude bavit a bude na to mít dostatek času, aby se z Lubacha se opět mohl stát pravidelný pořad ;-)

371

Odpovědět

+XardassDěkuju za odpověď. Doufám, že to Lízu bude bavit, nerad bych o Arjena přišel :) . Jestli máte někdo kontakt na misschien, tak jí ode mě vyřiďte vřelé díky, že ho objevila a překládala a můj obdiv, protože nizozemština mi teda zní všelijak, jen ne moc srozumitelně :D (sice umím německy, takže občas zachytim nějaký slovo, který je podobný, ale no však mě chápete předpokládám :D )

140

Odpovědět

+XardassMusí ju to baviť. Kvôli tomu vtipnému Holanďanovi som sa odkedy sa tu objavil doslova celý týždeň tešil na nedeľu. Dnes je tu po čase prvýkrát, ale keď tu bude pravidelne, tak mile rád použijem aj to nové tlačítko na PayPal čo tu pribudlo

42