Brabant pod palbouNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:6 726

Kromě tulipánů a dřeváků je Nizozemsko neodmyslitelně spjato také s marihuanou. Nizozemská drogová scéna se však neomezuje jen na pěstování konopí. V provincii Brabant na jihu Nizozemska se už dlouho potýkají s výrobci a distributory tvrdých drog, kteří se svými mafiánskými praktikami snaží získat kontrolu nad provincií.

Informační bonus

Anky Van Grusvenová je nizozemskou reprezentantkou v jezdectví.

Vindicat je studentská organizace v Groningenu, která nedávno sklidila tvrdou kritiku kvůli chování svých členů.

CDA (Křesťanskodemokratická výzva) patří k významným nizozemským politickým stranám. Základy jejího programu odpovídají evropským křesťanskodemokratickým stranám.

PVV (Strana pro svobodu) je považována za pravicovou populistickou stranu.

Přepis titulků

Musíme probrat místo, kde Světlo ještě hoří. Brabantští starostové volají o pomoc. Drogové gangy stále více ovládají život v provincii. Brabant ovládají zločinci, tvrdí to starostové pěti největších měst Brabantu. Tedy Eindhovenu, Tilburgu, Den Bosche, Bredy… a pátého největšího brabantského města. A starostové tedy křičí: "Pomoc, zločinci nám berou provincii."

A proto je čas na: Brabant pod palbou Je ale vůbec moudré mluvit o takových zločincích v televizi? Inu, když vás salafisté chtějí popravit, Vindicat vás chce pokřtít a chovatelé zbavit roupů, tak jde i toto. Takže – ahoj hoši, hezké motorky.

Brabant je pod palbou. A všichni víme, že už tam sbalili pár pěstíren. Ale pak je tu tato mapa. Co vidíme? Je to výskyt chlamydií mezi lidmi, kteří se v únoru převlékají za piráty a indiány? Ne, toto jsou laboratoře, které vyráběly MDMA a amfetamin. A toto je Brabant.

Opravdu. Ještě jeden obrázek. Je toto počet fanoušků Roy Donders podle provincií? Ne, toto je počet skládek drogového odpadu v Nizozemsku. A ten vysoký sloupec je Brabant. Toto není pár pěstíren konopí. Brabant je největší fabrikou na výrobu tvrdých drog v Evropě. A co se týče MDMA, tak dokonce na světě.

Podle nejstřízlivějších odhadů je roční obrat brabantského obchodu s drogami 2,5 miliardy euro. Můžete si říkat: "Peníze jako peníze." Ale kdo obchoduje s drogami, dealuje i toto. Na začátku roku se ukázalo, že v Západním Brabantu bylo spácháno 17 vražd a zabití, čímž předstihli Amsterdam s 15 trestnými činy proti životu. Nedává to smysl, ale v Amsterdamu to bereme jako prohru.

Mě to bolí tím víc, že jsem sám vraždil, ale ani to na výhru nestačilo. Toto byly údaje z roku 2015, ale rok 2017 slibuje, že to s vraždami bude ještě horší. Brabant je tedy laboratoří Evropy, kde se vraždí víc než v Amsterdamu. Takže to musí někdo organizovat. Trochu jako dřív s Al Caponem. Chicago je naše a vy děláte New York.

To je teď i v Brabantu. "Šéfiku, dělejte Klundert a my si vezmeme Budel." Na to bych šel do kina. "Přijdu domů, a co myslíš? V mé posteli ležela… hlava… Anky van Grunsvenové. Byl to fakt svinčík."

Ale proč jsou ti zločinci vlastně v Brabantu? V regionální televizi Omroep Brabant mají takovou teorii… ačkoliv ona je to spíš reklama. Máme dobrou polohu, jste rychle v Belgii i v Německu. V okolí jsou dva velké přístavy – Antverpy a Rotterdam. Pro zločince je to zkrátka ideální lokace. Toto video teď zločinci hromadně sdílí na temné straně sítě. "'Alessandro, pokud si nejsi jistý Palermem, mrkni na Moergestel.

Poslat." Díky, chlape. Dobře, o to tedy jde. V Brabantu kvete docela agresivní podsvětí. Ale to je tak už dlouho. Proč jeho starostové právě teď tak silně bijí na poplach? To proto, že se podsvětí čím dál víc tlačí nahoru. Podsvětí se čím dál víc míchá se světem.

Zkrátka, italské poměry v Brabantu. Ano, v Brabantu teď skutečně panují italské poměry. Opravdu. Když jsem si tam posledně v jedenáct objednal cappuccino, nehorázně se mi vysmáli. "Tys neměl espresso nebo co?" Opravdu směšné. Ale podívejme se na to mísení podsvětí se světem. Takže na tři brabantská hrčivá R.

A jako první rovnostářství. Správně, rovnostářství. Zločinecké organizace kontaktují normální občany. Podle tohoto detektiva to může potkat každého. Jednou jsem to zažila – chudá žena v domácnosti se dvěma dětmi. Té se na ulici zeptali: "Můžeme u vás na půdě pěstovat konopí?" Každý pátý zemědělec byl požádán o pronájem budovy.

Na pěstování konopí, výrobu extáze nebo jako sklad zbraní. Ano, podle starosty Eindhovenu byl každý pátý zemědělec požádán, aby si ve chlévě zřídil laboratoř. Každý pátý. Zemědělci říkaj jo, MDMA my jsme pro. Zasnil jsem se. Ale děje se to tak často, že zločinci teď stejně jako děti rozdávají nálepky, které si lidé lepí ke dveřím.

Je na nich: "Darebáci už u nás byli." A někteří zemědělci si dělají vlastní ano/ne nálepky. Ano, chci místní noviny. Ne, nechci ketamin v kozím chlívku. Tak zlé už to je. Chodí za zemědělci i chudými ženami v domácnosti. Ale vidíte to vlastně všude kolem. Jen se někdy pořádně podívejte na značky nebo cedule se jmény obce.

Velmi často jsou provrtané kulkami. Znamená to prostě: "My jsme tu šéf. Sereme na úřady." Co? To je síla. Ale nic nového. Taky mám dveře do kuchyně provrtané kulkami. Taky to znamená, že seru na úřady. A na dveře do kuchyně.

Očividně. A na zločinecké scéně je samozřejmě normální, že běžní občané vědí víc, než chtějí říct. Zákon mlčení ovládá Brabant. V Itálii tomu říkají omerta, v Brabantu mají vlastní označení omerrta. A když jste hodně bystří a dobře se díváte, můžete občas zachytit velmi subtilní náznaky v řeči těla. Od kolegy jsem pochopil, že teď zavřelo hodně coffee shopů.

Kvůli… praktikám. Jak a co, to nevím. Ale… Vážně doufám, že nepatří k organizovanému zločinu. Brabantské podsvětí se tedy propracovává nahoru do života lidí. Ale jde to dál. Takže další hrčivé R – represe. Radnice ve Waalre je v plamenech. Oheň vznikl poté, co do monumentální budovy vrazila dvě auta. Obchodníci s drogami starostovi možná usilovali o život.

Jacobs byl devět měsíců neustále hlídán. Starostce Rucphenu přidělili zvláštní ochranku poté, co jí o víkendu vzplálo auto. Podle ní to byla cílená akce. V roce 2015 vyhrožoval starostovi Boelhouwerovi 65letý Jan B. z Hultenu, tehdy nazývaný nejnebezpečnější muž v Brabantu. Ve druhém hrčivém R – represích, vyhrožují brabantským starostům. Takže od zapálených aut k najíždění do budov.

Ale taky toto. Starosta Heusdenu vyprávěl, že šel spát a dvě minuty poté, co zhasnul, dostal anonymní SMS: "Dobrou noc." To byl signál, že ho i v té chvíli sledují. SMS přání dobré noci. To je děsivé. Nebo jen máte obří postel.

Nejen starostové jsou terčem, i zastupitelům hrozí nebezpečí. Podle průzkumu víc než 10 procent místních politiků přiznává, že zločinecké organizace ovlivnily jejich rozhodování. Jeden z deseti. Je to síla, ale opravdu děsivé to začne být u hrčivého R číslo tři. Co je to? Rubly, rouhání, rváči? Ne.

Radnice. Politické strany musí být ve střehu. Organizovaný zločin se v březnu 2018 pokusí dostat kandidáty do vedení obcí. Zločinci ve vedení obcí. Teď to bylo v novinách. V březnu jsou totiž volby a podle tohoto profesora je velká šance, že se darebáci pokusí dostat na kandidátky.

A není jediný. Tady: "I zločince zajímá radnice." A i já chápu, že chtějí mít někoho, kdo by rozhodování mohl ovlivnit v jejich prospěch. A už se to děje. Stačí se chvíli kodrcat kolem Eindhovenu, jednoho z pěti největších měst Brabantu vedle Den Bosche, Bredy, Tilburgu a… Je tam místečko zvané Leende. V Leende zavřeli největší laboratoř na výrobu drog v Nizozemsku.

Vlastník, jeho žena i syn byli zatčeni. Omroep Brabant tvrdí, že jde o pokladníka CDA v Leende. Jedna z největších laboratoří na výrobu drog byla v rukou CDA. Vlastníka stodoly zatkli spolu se ženou a synem. To dokazuje, že pro CDA je rodina opravdu základ státu. A když si pomyslím – laboratoř na výrobu drog u člena CDA… Proboha, to tolik vysvětluje. Jsem členem CDA.

Zůstanu členem CDA. Nikdy v životě nepřejdu k PVV. Při posledním takovém tripu jsem vrazil přítelkyni, chtěl výpis z rejstříku a poslal životopis do IOC. Nevzali mě. Měli lepšího uchazeče. Jak velká byla ta laboratoř? Byly tam chemikálie za 50 milionů. A z MDMA, které tam bylo, byste vyrobili 6 milionů tablet extáze.

Prima, že reportér NOS Verbruggen přesně ví, kolik tablet můžete vyrobit. "Na mládež půjdou tři miliony euro. Za to byste mohli koupit přes 20 000 litrů GHB. Škoda." Ale pořád je to Brabant. Takže ve vedlejším skladu pracoval karnevalový klub na svém voze. Ale kvůli nebezpečí výbuchu nemohli pokračovat. Jak to zvládli?

Bude to opravdu divný karneval. To je smutné. Počkat, divný karneval? Takže normálně oblečení lidé půjdou jako vždy do práce, nebudou pít, nechytí chlamydie a pak řeknou: "To je vážně divný karneval." Toto je tedy třetí hrčivé R, kterým se podsvětí tlačí na svět. Na radnici.

Nejen že zločinci politikům vyhrožují, oni se jimi stávají. Takže není tak divné, že starostové Eindhovenu, Den Bosche, Bredy, Tilburgu a… Co říkáš? Aha, nic. Dobře. Že bijí na poplach. Není to divné. A jak jsem se díval, není to poprvé. Už v roce 2013 si dělali starosti, že Brabant se zločinci prohrává. Za dva roky byla výstraha ve Volkskrantu.

Na Den princů dostali tři miliony euro. Směšně málo. Nazvali to hubičkou. Potom 2016 – oznámení policie, že už to zachází moc daleko. Začátkem roku 2017 následoval otevřený dopis. Navíc varování o prolomení hrází. V červenci opět volali o pomoc a bili na poplach. V září to nazvali bojem s větrnými mlýny. Tý jo.

Znám lidi u mě ve sklepě, kteří o pomoc volají míň. Takže, co se s tím dá dělat? Teď následují doporučení Neděle s Lubachem. Zaprvé Amsterdam bude opět hlavním vražedným městem. Je nám to fuk. Odpad z výroby drog se bude pěkně třídit do kontejnerů GHB. Reportér Verbruggen musí své znalosti sdílet s policií. Kozám vrátíme jejich chlívek.

Zemědělci řeknou ne, GHB nechceme. Ale taky brabantští politici – dávejte při příštích volbách dobrý pozor, koho dáváte na kandidátku. A to nejdůležitější – Haagu, poslouchej těch pět starostů největších brabantských měst Eindhovenu, Den Bosche, Bredy, Tilburgu…

a Helmondu. Ano, Helmondu. Ahoj, online přátelé. Začněte odebírat náš kanál. Je to jen nula euro měsíčně. To nic není. Vypijte stejně piv jako minulý měsíc a máte to. Klikněte sem. Chcete vidět víc?

Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dakujem za preklad. popici videa.

00

Odpovědět

Né že bych ovládal Dutch aleee :D
slangovému "methlab" by slušelo spíš naše slangové "varna"
a "dark web" prosím nepřekládejte..určitě ne jako "temnou stranu internetu" i když mě to jako fandu SW pobavilo :D

10

Odpovědět

Myslím že za těch x desetiletí se jasně ukázalo, že snažit se snížit poptávku tím že budu likvidovat nabídku, nikam nevede. Již na střední škole náš v ekonomii učili že pokud je někde poptávka, bude zákonitě i nabídka. Drogy obecně jsou substance kde je opravdu veliký rozdíl mezi cenou "výrobní" a cenou prodejní. Ty zisky jsou prostě příliš lákavé (rád používám přirovnání "tisknout peníze by bylo dražší") než aby to nestálo za to riziko. Všichni asi víme jak dopadla prohibice v Americe. Vzal jsi z toho někdo ponaučení? Nikoliv.

31

Odpovědět

Drogový kartely jsou velkej problém nejen v Holandsku například Česká republika je na tom také nedobře.
Kdysi jsem četl že 50% Marihuany v EU včetně té v Kofáčích je původem z ČR resp. od Vietnamských gangů a to podle drsnějších odhadů až 70% !
Problém je že se proti tomuto téměř bojovat nedá, jakmile se obchod s drogami začne organizovat je to obrovskej problém !!! Válčit se proti tomu nedá protože kartely mají moc a dokonce i politickou, když uděláte drsnou represi odserou to všichni viz. drogová válka v USA. Policie nemá pravomoci ani dostatečnou finanční motivaci ani podporu veřejnosti aby s tím něco dělala (Když berete 18 tisíc zatknete vietnamský gang co vydělává miliardy tak se nic nestane hlavy nikdy nechytnete, zbytek nemluví, větší ryby si soud uplatí aby je pustil z vazby a druhej den sou v Hanoji a v tom nejlepším případě nebudou mít chuť se mstít a lidi to stejně nezajímá radši si přečtou o cikánech jak okradli stařenku než o zatčení lidí který státu dělali opravdovou škodu, do toho se začnou s**t právníci Vietnamců který si najmou ty nejlepší a už to začne, kde jste vzaly toto povolení, proč jste udělali při zátahu tuhle a tuhle chybu takže policista je pak popotahován před různé disciplinárky za to že v protokolu na místě kde bylo napsáno zde nevyplňovat napsal ano, a jiné procedurální p******y které vůbec nesouvisí s tím že našel továrnu která vyrobí 5kg perníku za týden).
Jediný způsob jak proti tomuhle bojovat je to naprosto legalizovat ! :) Je to dost nepopulární názor ale Holandsko má jeden z nejnižších počtů uživatelů drog a to se tam i k tvrdým drogám staví dost benevolentně (když sem tam byl před 15 lety v Amsterdamu byly cedulky tipu. Kupujte kokain jen od osvědčených dealerů atp. !) Když legalizujete trávu dáte velkou ránu černému trhu ! Pač už to není drogový delikt ale finanční delikt a finančák je větší zlo a nekompromisnější než nějaký UOOZ a nebo Protidrogovka :D :D Znásilni holku a nebo nezaplať pár milionů na daních ! :D Hádej za co pudeš sedět na dýl ?
Lepší příklad je prohibice která umožnila Italům vydělat takový prachy že i 50 let po ní ještě vládli USA než je v 80 letech po vyhlášení války drogám nevystrčili Latino Amerikáno. Poučení válka proti jakémukoliv zboží rozjede černej trh tak že se s toho stát dostává dalších Xlet ! Ale když je tráva legální dá se koupit všude její cena tak klesne že už se to kartelu nevyplatí :) To samé platí o koksu, heroinu pervitinu drogy neberu ale proč by lidi neměli mít možnost je to jen jejich rozhodnutí a kdo to chce to stejně sežene a stát s toho nemá ani korunu ! A navíc by stát měl kontrolu co si feťáci do žil dávají bylo by míň nemocí mezi nima. Co se týče keců že děti a bla bla bla, už sem sice starej ale nejsem včerejší a i já dokážu pervitin sehnat za hodinu nejdéle pudu prostě naproti do non-stopu !! Takže to že děti nefetujou neni zásluha státu že to není dostupné ale jejich vůle pač pervitin se dá sehnat lehčeji než pivo když je ti 15 :D Protože stát nad tím nemá kontrolu !!!
takže rada do holandska chcete kartel zničit, rozbít úplně ho finančně potopit !!! :) Legalizovat !! Dát povolení pár firmám a obchodníkům a jejich zboží padne na ceně tak že se jim to nevyplatí a nikdo při tom neumře !! :) a Stát vydělá ! :D Proč by stát měl dementy pořád chránit když se chce někdo zničit piko ať aspoň za to dá prachy státu když ho pak bude léčit ! ;)

141

Odpovědět

Ta hlava Anky van Grunsven je myšlena jako narážka na Coppolova Kmotra? (pro neznalé - jeden makarón chtěl hrát ve filmu, režisér ho ale nechtěl vzít. O několik dní později se probudil s hlavou svého koně)

Zmínil bych v překladu, že CDA jsou Křesťanští demokraté, PVV je Strana pro svobodu Geerta Wilderse. IOC je Olympijský výbor?

00

Odpovědět

Kmotr - domnívám se, že ano.
CDA, PVV - tentokrát doplněno. Ale váhám, zda v popisku videa opakovaně vysvětlovat zkratky největších nizozemských politických stran.
IOC - nejspíš. Pokud ano, tak se pravděpodobně otřel o to, že Willem-Alexander byl několik let jejím členem.

00