Vlečný zákon #2Neděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:5 271

První díl o Vlečném zákoně zakončil Arjen výzvou k podepsání petice, která iniciovala referendum o Wivu. Jak to s peticí dopadlo a jak se k referendu staví nizozemští politici je námětem tohoto dílu.

Informační bonus
D66 je nizozemská sociálně liberální politická strana pojmenovaná po roce svého založením. Zpočátku usilovala zejména o maximální demokratizaci nizozemského politického systému.
Nizozemsko bylo dlouhou dobu proti uzavření asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. Důvodem bylo referendum, ve kterém se většina hlasujících Nizozemců vyjádřila proti dohodě. Dohoda byla nakonec přijata poté, co ostatní země EU poskytly Nizozemsku požadované záruky, např. že dohoda není krokem k ukrajinskému členství v unii.

Přepis titulků

Vyhlášení referenda o Wivu je definitivní. Wiv je zákon o informačních službách. NOS mu ale říká odposlouchávací zákon, RTL mluví o zákonu o odposleších a odpůrci o vlečném zákoně. Ale ten zákon se jmenuje Wiv. Já mu teď říkám zákon mnoha jmen, ale tím ten problém jen zhoršuju. A ta odposlechvlečnávěcflofwiv nemá jen obtížné jméno, ale i celý ten nápad s referendem je některým na obtíž.

Všeobecný údiv vzbudily výroky lídra CDA Bumy z minulé soboty. De Volkskrantu řekl, že se nebude řídit výsledkem doporučujícího referenda o Wivu. Sybrand Buma bude ignorovat výsledek referenda. A to je pozoruhodné, protože když byl loni v opozici a podporoval asociační dohodu, ale myslel si, že hlas lidu je třeba respektovat.

Ale nadcházející referendum chce tedy ignorovat. Ale nemůžete přece nechat jít miliony lidí kvůli referendu k urnám, abyste ho následně respektovali jen při ano. Nemůžete nechat jít miliony lidí kvůli referendu k urnám, abyste ho následně respektovali jen při ano. Dobře, ale já si myslím, že když se konalo referendum, a výsledkem bylo ne, tak nejde říct: "To je otrava. Stejně dáme ano." Výsledkem bylo ne, takže nejde říct: "To je otrava.

Stejně dáme ano." Jde o to, že když máte výsledek, tak ho nemůžete ignorovat. Nemůžete potom říct: "To se mi nelíbí. Uděláme to, jak chceme." To by byl konec důvěry. Nemůžete potom říct: "To se mi nelíbí. Uděláme to, jak chceme." To by byl konec důvěry. Podívejte, podle mě je naprosto Buma být proti referendu.

Ale to referendum, to tu prostě je. Je to zákon, nemůžete si ho nevšímat. Když chce národ cheeseburger, nemůžete říct: "Tak já objednám Big Mac, nebo tak něco. Uvidím." "Tak já objednám Big Mac, nebo tak něco. Uvidím." To... To je k neuvěření. Příšerné. Ne? Tak dobrá. Sybrand Buma tedy vstal z postele špatným názorem.

A jeho žena mu to ráno taky řekla: "Sybe, máš názor naruby. Ne, ne, jde to. Vlastně se mi to líbí. Tobě sluší všechno. Ale zastrč si pindíka." Ale je to taky pořádný zvrat, když se z opozice přesunete do vlády. D66 to taky dělá potíže. Ti byli nejdřív proti Wivu a teď jsou pro.

A byli pro referendum a teď jsou proti. Ačkoliv ho nota bene vymysleli. D66 je tedy rozhodně pro přímou demokracii, ale jen když nehrozí, že na ni dojde. Pro D66 jsme my jako národ zajímaví hlavně v teorii. Jsme něco jako párty, která se vůbec nepovedla. D66 si nejdřív říkala: "Je to tady.

Párty. Balit ženské." Pak vejdou dovnitř a uvědomí si: "Komu co namlouvám? Chybí mi můj PlayStation. Jdu domů." Něco takového, ale dobrá... K velkému zklamání koaličních stran se referendum o Wivu uskuteční. A jen aby bylo jasno: I odpůrci si myslí, že je potřeba nový a moderní zákon. Jen je v něm pár důležitých bodů, na které je třeba se podívat. Ta část o vlečné síti, hackingu a třeba i rizika pro novináře.

Ale tento rozdíl se u příznivců zákona nesetkává s pochopením. Wiv toto a tamto. Nevěřte politikům. Víš Fritsi, komu nesmíme věřit? Těm teroristickým hajzlům. Fritsi, jsi tak naivní. Ale nikdo přece neřekl, že máme věřit teroristům. Ale toto patří k vládní strategii. Podívejte, jedním extrémem je policejní stát, který má naprostou kontrolu, kde není žádné soukromí.

A druhým extrémem je absolutní soukromí, ale nulová ochrana. A na té škále je Wiv teď tady. A my ho chceme posunout trošku tímto směrem. Ale kabinet dělá, jako bychom ho chtěli zrušit, vyrazit AIVD a ukončit boj s terorismem. Ale to je nesmysl. Ale toto teď uvidíte častěji: simulování terorismu. Při sebemenší kritice padnout k zemi a naříkat na útoky.

V naději na volný odposlech. Startovním výstřelem té komediantské kampaně bylo, když VVD poslala k Niemanovi dvě těžké váhy: Jorritsmovou a Van Leeuwena. Van Leeuwen byl ředitelem tajných služeb a okamžitě padl k zemi, aby simuloval. Pokud tedy odpůrci Wivu uspějí, sníží se naše bezpečnost? Ano, pak budou oběti... padne několik vojáků... - A přijdou i útoky?

- Ano, určitě. Ano, to je tedy simulování v plné kráse. Vy chcete upravit Wiv? Bum! Útoky. To je čiré zastrašování. Dobře, to se tedy povedlo. Pěkně to nasimuloval. Ale pak začal být domýšlivý. Včera jsem četl v novinách, že nějaká zpráva udává, že na darkwetu je 40 000 míst, kde můžete koupit rensommar...

wensommar... where... Áno, má pravdu. Na darkwetu můžete koupit reffenmark, wensom- where. Aspoň podle nějakého Barta. Nějakého Barta. Dobře, děkujeme. Vezmeme si to s sebou. Tento týden však bylo i něco nepochopitelnějšího než tato věta. Konkrétně návrh přijatý parlamentem, který zněl: "Slibujeme, že výsledek referenda budeme brát vážně."

A ten návrh podpořil i Sybrand Buma. To je ten Buma, který je proti referendům, ale výsledek toho o Ukrajině chtěl respektovat, a výsledek nadcházejícího ignorovat, ale teď ho tedy chce brát vážně. Vážně ignorovat. Jak se máš? Ano, ano. Ne, neslyším tě. Ano. Neslyším, co říkáš.

Ano. A pro všechny, kteří to už nechápou, vznikla zvláštní instituce. Následuje oznámení Bumovy volební rady – vládní instituce informující o stanoviscích Sybranda Bumy. Od 1. října vstoupilo v platnost jeho nové stanovisko k referendům. Co to znamená pro vás? Původní stanovisko bylo pro lidi ještě pochopitelné, a proto jsme teď přešli na nový systém s více slovy, tak aby vás míň obtěžovala přemíra logiky.

Kdyby bylo referendum proti, já pořád říkám, s mými znalostmi, je mou zodpovědností, nenechat to vstoupit v platnost. Nové stanovisko k referendům se sestává z devíti si odporujících výroků. Společně tvoří čtyři argumentační fauly, které lze zaměňovat. Tím zamezíme, aby si lidé dali dvě a dvě dohromady. Máte otázky? Skvěle! Máte komentáře nebo tipy, jak můžeme zlepšit naše služby?

Bumovo nové stanovisko k referendům je ignorovat mladé i staré. Bumova volební rada – pestřeji už to nejde. A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat. Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení. Anebo klikněte sem. To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach.

Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Musím říct, že Arjen se mi začíná líbit čím dál tím víc :D Na rozdíl od Olivera je jeho forma kritiky (a možného přesvědčování) daleko zábavnější a promyšlenější, přesto méně nucená. Rovněž bych rád poděkoval za další suprový překlad a info.

294

Odpovědět

A hlavně je to opravdová (objektivní) kritika, ne jenom názor podpořený vybranými záběry. :)

10

Odpovědět

Začiatok s opakovaním slabší, od polovice super a koniec úžasný :D 80%, len nech už začne nová séria.

33