Vlečný zákonNeděle s Lubachem
46
V Nizozemsku začne od ledna platit nový zákon o informačních a bezpečnostních službách, který má tajným službám mimo jiné pomoci v boji s terorismem. Ne všichni však tento zákon vítají. Kritici se obávají přílišných zásahů do soukromí občanů a zpochybňují i efektivnost honby za větším množstvím informací.
Enzo Knol je jedním z nejznámějších nizozemsky mluvících vlogerů. Jeho kanál má víc než 1,5 milionu odběratelů.
Přepis titulků
Dále musíme probrat jeden nový zákon – Wiv. Pokud si myslíte:
"Wim iá vocogou?" Skoro správně. Ale Wiv je zákon
o bezpečnostních a informačních službách. Tento nový zákon určuje,
co všechno smí tajné služby. Co to znamená pro nás? Tajné služby jako třeba AIVD mohou od 1.
ledna 2018 všechny odposlouchávat. Neříkej, že je to AIVD, pak už to nebude tajná služba. Proboha. Pravomoci tajných služeb se podstatně rozšíří. Bude povolena takzvaná vlečná síť, která umožní hromadně monitorovat online komunikaci nevinných osob. Kvůli jednomu podezřelému bude možné monitorovat celou čtvrť. Telefony, počítače i chytré televize mohou být napíchnuty.
Ano, a to je vážné, protože když mi hacknou televizi, zjistí, že sleduji TROS Radar. Ta lednice byla k smíchu. Nevím, co říkám. Nový zákon byl třeba, protože starý Wiv zastaral. Je mu už víc než patnáct let. A tehdy vypadal digitální svět úplně jinak. To bylo před rozchodem Enzo Knola a Dee.
Vlastně spolu ještě ani nechodili. Ani se nenarodili. Takže úplně jiná doba. Původní zákon byl z roku 2001. Jen připomenu rok 2001 – žádný Facebook, žádný WhatsApp. Lidé si hlavně volali nebo psali zprávy. Ano, doba bez Facebooku a bez WhatsApp. Dnes si to mladí ani neumí představit.
Rozeslat třídě fotku penisu znamenalo poslat ji každému vytištěnou poštou. Zatracená spousta práce. Starý Wiv se týkal hlavně bezdrátové komunikace, například přes satelit. Ale teď jde skoro vše přes optické kabely. A nový zákon určuje, kdy mohou být napíchnuty. Tajné služby to chtějí, aby nás mohly chránit. Třeba proti zahraničním hackerům.
Nyní jsou odstraňovány poslední zbytky íránského malwaru ze serverů nizozemské pobočky telekomunikačního podniku. Iránští hackeři měli několik měsíců přístup k cenným informacím. Írán tedy v Nizozemsku nasadil vir do telekomunikační společnosti. Nový Wiv umožní tajné službě zkontrolovat páteřní kabely a zjistit, zda nebyl vir nasazen i u jiných společností. A to se hodí. Jinak Írán řekne: "Chceme do 24 hodin tajemství atomovky, jinak budeme spoilerovat TROS Radar."
Ne! Ne! Taky by se hodilo, kdyby Nizozemci bojovali v Sýrii a mluvili s přáteli v Nizozemsku přes jistou aplikaci, tak by AIVD mohla monitorovat veškerou takovou komunikaci. A sledovat, kdo je s kým v kontaktu. Zní to šikovně. Na druhou stranu pak vždy po teroristických útocích čteme toto: "Útočník byl v hledáčku."
"Útočník byl v hledáčku." "Útočník byl v hledáčku." "Útočník byl v hledáčku." A toto slyšíte vždy až po útoku. Takže tajní už očividně mají víc informací, než mohou analyzovat. Britové se v přemíře dat dokonce topí. Víc dat tedy ne vždy znamená víc bezpečí.
A bude hůř. Nové Wiv je jako HIV – ne všichni jsou z toho šťastní. Na mou duši. A to souvisí s tímto. Jde o to, že získávání informací je poměrně hrubé. Takže nezachytí jen teroristy nebo lidi se špatnými úmysly. Takže je tam i hodně lidí, kteří nic neudělali? Ano, jejich data tam určitě jsou. Takže nesledují jen podezřelé, ale i nevinné lidi, jako jste vy a…
ano, jako jste vy. A této části Wivu se říká vlečná síť. Když budete bydlet ve čtvrti, odkud jsou i syrští bojovníci, tak může AIVD rozhodit digitální síť a je šance, že chytí i váš internetový provoz. Nebo jak to popsal poslanec za PvdA Recourt: Následně musíte ty lidi hledat. Řekněme, že Mohamed si volá s Péťou a Honzík s Vašíkem.
Podíváte se a to nepotřebné hned zahodíte. Mohamed si volá s Péťou a Honzík s Vašíkem. Jsem zvědavý, který hovor je ten podezřelý. A pokud řeknete Péťa, Honzík a Vašík, musíte být důslední a říct i Mohamedek. Alespoň podle mě. Arjenka Lubachů. Termín vlečná síť používají hlavně odpůrci Wivu. Ale to slovo jako takové samozřejmě v zákoně není.
Tam bylo dřív toto – necílená intercepce. Ale necílená zní poněkud hrubě, takže to velmi chytře změnili na cílenou intercepci. To už zní líp. Hlavně proto, že je to přesný opak. Ale to bylo nejspíš moc i na ně, takže teď tam je – vyšetřování předmětu vyšetřování.
Co to ksakru? Takže doteď se vyšetřování AIVD netýkalo předmětu vyšetřování? "Dobré ráno všichni. Do práce. Haló? Je tam někdo?" Jsem tak rád, že to změnili. Ale Wiv obsahuje víc šíleností. Protože data těch nevinných lidí jsou samozřejmě někde uložena. Ale na jak dlouho?
V Německu je to většinou devadesát dnů a v Anglii půl roku. Ale na jak dlouho to dovolí nový Wiv? Na tři zasrané roky. Víc než tisíc dnů. A teď nemluvím o údajích zločinců, ale skutečně o Recourtových rozhovorech Honzíka s Vašíkem. Ty tedy mohou být uloženy velmi dlouho. Jediný klad, který si umím představit je, že se i po třech letech můžete AIVD zeptat, proč vám to nevyšlo s přítelkyní.
"Ano, pane. O tom už dva a půl roku diskutujeme. Podle nás se to zvrtlo po té fotce vašeho penisu s čepičkou." "Ale to jsem nebyl já." "Aha, tak proto." Takže budeme mít digitální vlečné sítě a tajná služba musí nevinné ryby hodit zpátky až po třech letech. Ministr Plasterk je šéfem AIVD.
Ze zákona nemá povinnost vypadat jako špion, ale může. Může. Co on na vlečnou síť? Smí se to jen tehdy, když dá ministr předem souhlas k určité cílené akci. Takže ministr musí dát souhlas a určuje, co přesně může být zachyceno. Ale kdo pak kontroluje ministra? Zákon platí. Takže i v situaci, kdy je tlak velký, se musíme držet zákona.
A je tu i dohled. Takže je tu zákon a dohled. Institut, který ministra kontroluje. A pak je tu ještě zvláštní komise, která dodržování zákona kontroluje zpětně. Zní to dobře. Ale co na to ta komise? Pro efektivní dohled musí existovat jasně vymezený právní rámec. Teď to tak není.
Takže i podle té komise je ten zákon moc vágní. Takže budeme mít nový zákon. Ale ten zákon je trochu vágní. Takže ministr spolu s institutem určí, co se smí. A protože je ten zákon vágní, bude je kontrolovat komise. A ta musí vše zpětně ověřit v zákoně. Který je ale příliš vágní. Nový Wiv mi dělá starosti.
A nejsem sám. Zákon kritizovaly i jiné vlivné instituce. Tady je seznam. Komise pro osobní údaje, ale taky Kolegium lidských práv, Amnesty International, Právní rada, Státní rada, Vědecká rada pro vládní politiku a počítačový klub Geulle. Ty byste nechtěli mít proti sobě.
Na stránkách klubu jsou výhružné texty jako: Klub spatřil světlo světa 14. prosince 1994. Od té doby je pojmem v Geulle i mimo něj. Ale dobrá, každý kdo má počítač, je tedy proti. A já taky. A to jsem člověk, který nemá co skrývat. Ale moje přítelkyně má například v telefonu spoustu fotek nahých koní. Opravdu moc.
A pořád přibývají. Jako houby po dešti. Nechápu to. A za chvíli to může být na Plasterkových serverech. Prosím uklidni nás, dvojitá nulo. Hodně lidí si myslí, že to znamená, že budeme moct jen tak čenichat v korespondenci a telefonátech nizozemských občanů. To určitě není cílem. Samozřejmě to není tvým cílem.
Tobě věřím. Svěřil bych ti svůj život. Dal bych za tebe klobouk do ohně. Opravdu. Půjčil bych ti i své auto. Klidně některé z těch rychlejších. Tady. Ber. Cokoliv. Chceš heslo k mému VIP účtu na Tinderu? Prima. Tvůj swipe je můj swipe. Ale nejde o Plasterka.
Ten bude za dva týdny pryč. Ale kdo přijde po něm a po něm. Prostě nikdy nevíte, co za blázna se dostane k moci. Tento týpek si ještě včera vyžádal údaje lidí, kterým se líbila jistá protitrumpovská stránka. V Americe si teď musíte dávat pozor, kam klikáte. Myslím tím, co kdyby se to stalo tady? To není cílem. Ne, to není cílem.
Ale jde to. Pokud tady přijde k moci banda idiotů, tak budou moct ten nový vágní zákon maximálně ohýbat. To není cílem. Ne, ale ty už budeš dávno pryč. A pokud se to stane, budeme muset pořád myslet na to, že se vláda může dívat. To není cílem.
Ne, ale nizozemské vládě to s ICT poměrně často neklape. To není cílem. Ne. A hackeři jsou každým rokem lepší a chytřejší. A těm jde o naše údaje. To není cílem. Ale takoví už hackeři jsou. Sakra, spadla mi tužka. To není cílem. Děkuji.
A teď říkáte: "No, já nemám, co skrývat." Dobře, představte si. Jednoho dne dostanete do schránky balíček a v něm kameru, mikrofon a zprávu. "Nainstalujte doma tento přístroj a zapněte jej. Teoreticky s ním nebudeme nic dělat. S pozdravem, Vláda." Kdo by si to nainstaloval? Nikdo.
Nebo kdyby vám po každém zapnutí počítače vyskočilo toto okno. Souhlasíte, aby vláda ukládala vaše zprávy a vyhledávání? Teoreticky s tím nebudeme nic dělat. Ano nebo ne. Na co kliknete? Ne. Ale my jsme už řekli ano. Protože to je Wiv. A ten vstoupí v platnost 1.
ledna 2018. Dá se s tím něco dělat? Ne. Teoreticky se s tím už nedá nic dělat. Ale nedávno začala akce, která chce vynutit referendum. A ne, ani potom ten zákon nezastavíme. Je to doporučující referendum. Můžeme tím jen říct: "Pánové, dámy a drazí cestovatelé v nové poslanecké sněmovně, vaši předchůdci udělali chybu.
Špatný zákon. Něco s tím udělejte. Podívejte se na to v Neděli s Lubachem." A vy na to: "Jsem proti referendům." Ano, já taky. Ale ser na to. Jsem i proti zbraním. Ale když bude pes trhat dítě a bude tam pistol, ustřelím mu hlavu.
Nenávidím ten řev. Poprvé se v nizozemské televizi tleská vraždě dítěte. Abychom dosáhli toho referenda, je potřeba 300 000 podpisů. Je to hodně, ale jde to. Když teď všichni podepíšete na www.sleepwet.nl, tak dostane Plasterk dnes večer špatné zprávy. To není cílem.
To je určitě cílem. A já musím jít, protože klub v Geulle má schůzi. To byla Neděle s Lubachem. Děkujeme za pozornost. Dámy a pánové, děkuji, že jste se dívali. - Dejte mu palec nahoru. - Vážně? A nezapomeňte nás odebírat. Tady dole. Líbilo se ti to?
Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz
ledna 2018 všechny odposlouchávat. Neříkej, že je to AIVD, pak už to nebude tajná služba. Proboha. Pravomoci tajných služeb se podstatně rozšíří. Bude povolena takzvaná vlečná síť, která umožní hromadně monitorovat online komunikaci nevinných osob. Kvůli jednomu podezřelému bude možné monitorovat celou čtvrť. Telefony, počítače i chytré televize mohou být napíchnuty.
Ano, a to je vážné, protože když mi hacknou televizi, zjistí, že sleduji TROS Radar. Ta lednice byla k smíchu. Nevím, co říkám. Nový zákon byl třeba, protože starý Wiv zastaral. Je mu už víc než patnáct let. A tehdy vypadal digitální svět úplně jinak. To bylo před rozchodem Enzo Knola a Dee.
Vlastně spolu ještě ani nechodili. Ani se nenarodili. Takže úplně jiná doba. Původní zákon byl z roku 2001. Jen připomenu rok 2001 – žádný Facebook, žádný WhatsApp. Lidé si hlavně volali nebo psali zprávy. Ano, doba bez Facebooku a bez WhatsApp. Dnes si to mladí ani neumí představit.
Rozeslat třídě fotku penisu znamenalo poslat ji každému vytištěnou poštou. Zatracená spousta práce. Starý Wiv se týkal hlavně bezdrátové komunikace, například přes satelit. Ale teď jde skoro vše přes optické kabely. A nový zákon určuje, kdy mohou být napíchnuty. Tajné služby to chtějí, aby nás mohly chránit. Třeba proti zahraničním hackerům.
Nyní jsou odstraňovány poslední zbytky íránského malwaru ze serverů nizozemské pobočky telekomunikačního podniku. Iránští hackeři měli několik měsíců přístup k cenným informacím. Írán tedy v Nizozemsku nasadil vir do telekomunikační společnosti. Nový Wiv umožní tajné službě zkontrolovat páteřní kabely a zjistit, zda nebyl vir nasazen i u jiných společností. A to se hodí. Jinak Írán řekne: "Chceme do 24 hodin tajemství atomovky, jinak budeme spoilerovat TROS Radar."
Ne! Ne! Taky by se hodilo, kdyby Nizozemci bojovali v Sýrii a mluvili s přáteli v Nizozemsku přes jistou aplikaci, tak by AIVD mohla monitorovat veškerou takovou komunikaci. A sledovat, kdo je s kým v kontaktu. Zní to šikovně. Na druhou stranu pak vždy po teroristických útocích čteme toto: "Útočník byl v hledáčku."
"Útočník byl v hledáčku." "Útočník byl v hledáčku." "Útočník byl v hledáčku." A toto slyšíte vždy až po útoku. Takže tajní už očividně mají víc informací, než mohou analyzovat. Britové se v přemíře dat dokonce topí. Víc dat tedy ne vždy znamená víc bezpečí.
A bude hůř. Nové Wiv je jako HIV – ne všichni jsou z toho šťastní. Na mou duši. A to souvisí s tímto. Jde o to, že získávání informací je poměrně hrubé. Takže nezachytí jen teroristy nebo lidi se špatnými úmysly. Takže je tam i hodně lidí, kteří nic neudělali? Ano, jejich data tam určitě jsou. Takže nesledují jen podezřelé, ale i nevinné lidi, jako jste vy a…
ano, jako jste vy. A této části Wivu se říká vlečná síť. Když budete bydlet ve čtvrti, odkud jsou i syrští bojovníci, tak může AIVD rozhodit digitální síť a je šance, že chytí i váš internetový provoz. Nebo jak to popsal poslanec za PvdA Recourt: Následně musíte ty lidi hledat. Řekněme, že Mohamed si volá s Péťou a Honzík s Vašíkem.
Podíváte se a to nepotřebné hned zahodíte. Mohamed si volá s Péťou a Honzík s Vašíkem. Jsem zvědavý, který hovor je ten podezřelý. A pokud řeknete Péťa, Honzík a Vašík, musíte být důslední a říct i Mohamedek. Alespoň podle mě. Arjenka Lubachů. Termín vlečná síť používají hlavně odpůrci Wivu. Ale to slovo jako takové samozřejmě v zákoně není.
Tam bylo dřív toto – necílená intercepce. Ale necílená zní poněkud hrubě, takže to velmi chytře změnili na cílenou intercepci. To už zní líp. Hlavně proto, že je to přesný opak. Ale to bylo nejspíš moc i na ně, takže teď tam je – vyšetřování předmětu vyšetřování.
Co to ksakru? Takže doteď se vyšetřování AIVD netýkalo předmětu vyšetřování? "Dobré ráno všichni. Do práce. Haló? Je tam někdo?" Jsem tak rád, že to změnili. Ale Wiv obsahuje víc šíleností. Protože data těch nevinných lidí jsou samozřejmě někde uložena. Ale na jak dlouho?
V Německu je to většinou devadesát dnů a v Anglii půl roku. Ale na jak dlouho to dovolí nový Wiv? Na tři zasrané roky. Víc než tisíc dnů. A teď nemluvím o údajích zločinců, ale skutečně o Recourtových rozhovorech Honzíka s Vašíkem. Ty tedy mohou být uloženy velmi dlouho. Jediný klad, který si umím představit je, že se i po třech letech můžete AIVD zeptat, proč vám to nevyšlo s přítelkyní.
"Ano, pane. O tom už dva a půl roku diskutujeme. Podle nás se to zvrtlo po té fotce vašeho penisu s čepičkou." "Ale to jsem nebyl já." "Aha, tak proto." Takže budeme mít digitální vlečné sítě a tajná služba musí nevinné ryby hodit zpátky až po třech letech. Ministr Plasterk je šéfem AIVD.
Ze zákona nemá povinnost vypadat jako špion, ale může. Může. Co on na vlečnou síť? Smí se to jen tehdy, když dá ministr předem souhlas k určité cílené akci. Takže ministr musí dát souhlas a určuje, co přesně může být zachyceno. Ale kdo pak kontroluje ministra? Zákon platí. Takže i v situaci, kdy je tlak velký, se musíme držet zákona.
A je tu i dohled. Takže je tu zákon a dohled. Institut, který ministra kontroluje. A pak je tu ještě zvláštní komise, která dodržování zákona kontroluje zpětně. Zní to dobře. Ale co na to ta komise? Pro efektivní dohled musí existovat jasně vymezený právní rámec. Teď to tak není.
Takže i podle té komise je ten zákon moc vágní. Takže budeme mít nový zákon. Ale ten zákon je trochu vágní. Takže ministr spolu s institutem určí, co se smí. A protože je ten zákon vágní, bude je kontrolovat komise. A ta musí vše zpětně ověřit v zákoně. Který je ale příliš vágní. Nový Wiv mi dělá starosti.
A nejsem sám. Zákon kritizovaly i jiné vlivné instituce. Tady je seznam. Komise pro osobní údaje, ale taky Kolegium lidských práv, Amnesty International, Právní rada, Státní rada, Vědecká rada pro vládní politiku a počítačový klub Geulle. Ty byste nechtěli mít proti sobě.
Na stránkách klubu jsou výhružné texty jako: Klub spatřil světlo světa 14. prosince 1994. Od té doby je pojmem v Geulle i mimo něj. Ale dobrá, každý kdo má počítač, je tedy proti. A já taky. A to jsem člověk, který nemá co skrývat. Ale moje přítelkyně má například v telefonu spoustu fotek nahých koní. Opravdu moc.
A pořád přibývají. Jako houby po dešti. Nechápu to. A za chvíli to může být na Plasterkových serverech. Prosím uklidni nás, dvojitá nulo. Hodně lidí si myslí, že to znamená, že budeme moct jen tak čenichat v korespondenci a telefonátech nizozemských občanů. To určitě není cílem. Samozřejmě to není tvým cílem.
Tobě věřím. Svěřil bych ti svůj život. Dal bych za tebe klobouk do ohně. Opravdu. Půjčil bych ti i své auto. Klidně některé z těch rychlejších. Tady. Ber. Cokoliv. Chceš heslo k mému VIP účtu na Tinderu? Prima. Tvůj swipe je můj swipe. Ale nejde o Plasterka.
Ten bude za dva týdny pryč. Ale kdo přijde po něm a po něm. Prostě nikdy nevíte, co za blázna se dostane k moci. Tento týpek si ještě včera vyžádal údaje lidí, kterým se líbila jistá protitrumpovská stránka. V Americe si teď musíte dávat pozor, kam klikáte. Myslím tím, co kdyby se to stalo tady? To není cílem. Ne, to není cílem.
Ale jde to. Pokud tady přijde k moci banda idiotů, tak budou moct ten nový vágní zákon maximálně ohýbat. To není cílem. Ne, ale ty už budeš dávno pryč. A pokud se to stane, budeme muset pořád myslet na to, že se vláda může dívat. To není cílem.
Ne, ale nizozemské vládě to s ICT poměrně často neklape. To není cílem. Ne. A hackeři jsou každým rokem lepší a chytřejší. A těm jde o naše údaje. To není cílem. Ale takoví už hackeři jsou. Sakra, spadla mi tužka. To není cílem. Děkuji.
A teď říkáte: "No, já nemám, co skrývat." Dobře, představte si. Jednoho dne dostanete do schránky balíček a v něm kameru, mikrofon a zprávu. "Nainstalujte doma tento přístroj a zapněte jej. Teoreticky s ním nebudeme nic dělat. S pozdravem, Vláda." Kdo by si to nainstaloval? Nikdo.
Nebo kdyby vám po každém zapnutí počítače vyskočilo toto okno. Souhlasíte, aby vláda ukládala vaše zprávy a vyhledávání? Teoreticky s tím nebudeme nic dělat. Ano nebo ne. Na co kliknete? Ne. Ale my jsme už řekli ano. Protože to je Wiv. A ten vstoupí v platnost 1.
ledna 2018. Dá se s tím něco dělat? Ne. Teoreticky se s tím už nedá nic dělat. Ale nedávno začala akce, která chce vynutit referendum. A ne, ani potom ten zákon nezastavíme. Je to doporučující referendum. Můžeme tím jen říct: "Pánové, dámy a drazí cestovatelé v nové poslanecké sněmovně, vaši předchůdci udělali chybu.
Špatný zákon. Něco s tím udělejte. Podívejte se na to v Neděli s Lubachem." A vy na to: "Jsem proti referendům." Ano, já taky. Ale ser na to. Jsem i proti zbraním. Ale když bude pes trhat dítě a bude tam pistol, ustřelím mu hlavu.
Nenávidím ten řev. Poprvé se v nizozemské televizi tleská vraždě dítěte. Abychom dosáhli toho referenda, je potřeba 300 000 podpisů. Je to hodně, ale jde to. Když teď všichni podepíšete na www.sleepwet.nl, tak dostane Plasterk dnes večer špatné zprávy. To není cílem.
To je určitě cílem. A já musím jít, protože klub v Geulle má schůzi. To byla Neděle s Lubachem. Děkujeme za pozornost. Dámy a pánové, děkuji, že jste se dívali. - Dejte mu palec nahoru. - Vážně? A nezapomeňte nás odebírat. Tady dole. Líbilo se ti to?
Gratuluji, máš dobrý vkus. Tak se ještě dívej. Mrkni na další videa. A nezapomeň nás odebírat. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz
Komentáře (14)
erorrek (anonym)Odpovědět
11.10.2017 01:11:41
1984? :D
mykanecOdpovědět
09.10.2017 21:51:34
Jeho lordstvo Havelock Vetinari, patricij Ankh-Morporku — to by byl správný vládce.
RidiaOdpovědět
30.10.2017 08:34:33
Jako jo, ale taky to bylo podmíněno tím, že to byl Vetinari, být tam jiný blbec s podobnou mocí, asi by to nefungovalo :D
mykanecOdpovědět
30.10.2017 09:51:00
+RidiaNějak nechápu smysl vašeho komentáře.
Jasně jsem jménem i funkcí specifikoval konkrétní osobu.
Tím "jiný blbec" jste myslel někoho jako vy?
RidiaOdpovědět
30.10.2017 18:49:17
+mykanecOmlouvám se, chyba je na mé straně. Váš komentář pro mě prvně vyzněl tak, že zdůrazňujete více jeho funkci, než jeho osobu. A ano, "jiný" v mém komentáři nemá své místo, pravda. Snad mě omlouvá, že bylo ráno a já již ve spěchu (nicméně stále prokrastinujíc, jak je mým, ne zrovna vhodným, zvykem).
mykanecOdpovědět
09.10.2017 21:50:10
pokud se někdo chce ohánět "demokracií"
·
Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem.
Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá.
Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá.
Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní.
A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou k pozicím moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.
twf (anonym)Odpovědět
08.10.2017 21:13:13
jen když udeme sledovaní 99% času, můžeme být v bezpečí. To musí být snad úplně každému kdo má mozek jasné
TaanOdpovědět
09.10.2017 07:36:36
Já bych byl pro sledování 100% času. Slušný člověk přece nemá ani procento času co skrývat. Snad každý s mozkem musí souhlasit.
mark156 (anonym)Odpovědět
09.10.2017 20:41:49
jistě, 100% uživatelů facebooku, a instagramu, ... co na tom že každý zločinnec si jako první zjistí které komunikační kanály jsou bezpečné a které s vládami spolupracují, takže téměř výhradně používají vysoce zabezpečení komunikátory typu TELEGRAM a ne nějaký pitomý facebook kam rádi chodí jen děti a důchodci. Děti protože jsou pitomí až na půdu a prostě všechny ty kraviny včetně farmwill žerou a důchodci proto že často nemají jiný způsob jak vidět svá vnoučata. Terorista přes facebook pošle nanejvýš zprávu kterou pozve ke konverzaci přes bezpečnější kanál, který odposlouchávat jednoduše NELZE, ano opravdu NELZE ... i ten FB lze odposlouchávat jen proto, že to facebook sám umožní, je spousta provozovatelů komunikačních protokolů které tak ochotně s vládami nespolupracují.
D. (anonym)Odpovědět
08.10.2017 17:44:20
Co bych k tomu dodal. Videa cecky...