Thumbnail play icon

Živočišná výrobaNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 43
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:181
Počet zobrazení:7 288

Podmínky zvířat ve velkochovech mají do ideálu daleko a změna je v nedohlednu. Lepší život totiž něco stojí a spotřebitelé to něco navíc platit nechtějí. Arjen Lubach si však ví rady i s tímto problémem.

Informační bonus

Jupiler League je nejvyšší belgická fotbalová soutěž.

Alber Heijn a Jumbo jsou největší řetězce supermarketů v Nizozemsku. Pro Albert Heijn je typická modrá barva, pro Jumbo žlutá.

Nálepky jsou ke stažení zde.

Chcete vědět, kdo vyhrál v redakční loterii? Podívejte se na facebookovou stránku Neděle s Lubachem.

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky moc za překlad Lubacha. Je to zajímavá show. Škoda, že takhle nevypadá i ta Oliverova...

23

Odpovědět

Ty nálepky jsou nápad k ničemu, většina lidí to bude ignorovat stejně jako ty obrázky u cigaret. Všem je bohužel šumafuk co je na obale, hlavně když se co nejrychleji dostanou k tomu obsahu. :)

45

Odpovědět

To je trochu rozdíl. Cigarety škodí všechny a prostě se s tím musíš smířit a s těmi obrázky jsou povinně všechny (nejsem kuřák, tak se v tomhle můžu mýlit). Ale pokud by něco takového existovalo a ty by si věděl, že prostě tyhle slepice žijí v těch malých klecích apod. a naopak tyhle mají výběh a lepší zacházení, tak osobně bych spíše radši kupoval ty, co se mají lépe. V tomto případě by ty obrázky/nálepky byly jen na některých výrobcích z dané kategorie.

80

Odpovědět

Nemyslim si, kuraci jsou na cigaretach zavisli, 70% ( http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/zajimavosti-a-statistiky/statistiky-tykajici-se-koureni/10-statistiky-tykajici-se-koureni-cigaret.html ) by chtelo s kourenim prestat.Maso si clovek vybira kvuli chuti,neni to pro nej otazka nutkani,ale volby.Navic narozdil od cigaret smyslem techto nalepek nemusi byt primo s jezenim masa prestat,ale treba se jen zamyslet,koho nakupem podporuji.

00

Odpovědět

Jen jedna otázka pro všechny ty lidi, co neberou etiku jako argument.
Ta zvířata, špinavá, dorvaná a zraněná, se vám dostanou na talíř. S tím jste v oukeji?

Když vidím slepice v totálně zahovněných, usmolených klíckách, s otevřenýma ránama a vyrvaným peřím, tak i kdyby mi jich nebylo líto, chuť na ně teda fakt nemám.

190

Odpovědět

Pokud při jídlo dodání na stůl splňuje veškerá kritéria, která má splňovat - bez antibiotik, bez mikrobiální kontaminace, s odpovídající výživovou hodnotou a chuťovými vlastnostmi - tak je potom úplně jedno to prase mělo ufiknutý ocásek, amputovaná kopýtka a vypíchané oči. Neřeším, že dotyčný, co jim to udělal je hovado, to ať soudí odpovědné orgány. Zákony na ochranu zvířat a proti týrání zvířat u nás platí už od dob nacistické okupace, neb se tehdy harmonizovaly do našeho právního řádu.

Pokud by se k nim opravdu chovatelé chovali tak špatně a krmili je opravdu takovými sajrajty, jak neustále lžou různé eko-fašistické a fašisticko-vegetariánské organizace (čest práci, soudruzi z PETA), tak bychom z toho jídla byli všichni dávno otrávení. A pokud je někdo jej schopný za danou cenu dodávat v odpovídající kvalitě, opravdu mě nezajímá jestli je můj řízek z prasete chovaného v koncentráku, nebo mu farmář četl pohádky na dobou noc.

Jako spotřebitel nejsi schopný poznat, zda ta samolepka „Z dobrého a šetrného chovu“ je nebo není lež. Podstatné je, čím bylo zvíře krmeno a jak se zacházelo s masem po porážce. Můžeš mít kravičku se zeleným výběhem na travičce, krmenou způsobem jako před 200 lety, ale pokud ji porazíš stresujícím způsobem a potom maso místo odpočnutí rovnou naporcuješ a zamrazíš, tak nebude k jídlu. Naopak kravička z „koncentráku“ se uspí plynem do tvrdého bezvědomí, zabije se, vypustí se z ní krev a „šetrně zpracuje“ průmyslovým způsobem a byť není doba na odpočinek masa optimální, stále je to nejlepší možné řešení.

Uvažuj realisticky, kdyby se dělal šetrný chov a humanitární zabíjačky, tak kilo vepřového stojí 1 000 Kč a kilo hovězího stojí 2 000 Kč. A venku by nejspíše nekontrolovaně raboval hladový dav.

115

Odpovědět

+-HoNY-špíno

02

Odpovědět

+-HoNY-Však ž toho jídla jsme otrávení. O civilizačních chorobách už jste slyšel?

00

Odpovědět

+Tomas888Proto se průběžně prodlužuje střední délka života i maximální věk dožití? Ještě jsi vynechal konspirační teorii o chemtrails a trávení lidí chlorem ve vodě. A co teprve tuňák odlovený v Pacifiku - prý je plný radiace z Fukušimy. :-P

Neexistuje žádná studie, která by prokazovala, že průmyslově vyráběné jídlo způsobuje zdravotní obtíže. Pouze bylo exaktně prokázáno, že průmyslově vyráběné jídlo má méně živin. Tím nemyslím fastfoody nebo nejlevnější rádobyjídla - máslíčko, salámeček, marmeládíčka, buřtíček a jiné blafy, které mají svým názvem evokovat skutečné jídlo a jsou vedle nich v regálu. Proto také není od věci potraviny z hypermarketu průběžně míchat s BIO a různými jinými produkty ze sezónních farmářských trhů.

01

Odpovědět

Můj praděda říkával "Nesním žádné zvíře co sám neulovím nebo nechovám protože maso je za odměnu, a kdo nemá na to aby se postaral o pár prasat a slepic a nebo si ulovil zvěřinu má právo tak akorát žrát bobule a kořínky". Když sem byl malý měl sem ho za blázna, ale čím sem starší tím ho víc a víc chápu.
Vim že se tu do mě plno lidí pustí a sám vim že to není možné aby každý ve městě měl svojí osobní drůbežárnů a nebo pušku a myslivecký průkaz ale praděda byl kovanej vesničan a žil ještě v dobách kdy prostě nebylo ;) Ale něco na tom co říkal je !

314

Odpovědět

Co tímto příspěvkem chcete říct?

49

Odpovědět

+Daniel99Že se blíží doba tzv. "svépomocí". :D

10

Odpovědět

Tvůj praděda nebyl blázen. Jenom byl jak ty říkáš kovanej vesničan a zřejmě opovrhoval jinou než zemědělskou práci. V jistém smyslu to pravda i je. Ale opravdu jen v jistém... je to jako kdybych já říkal, že kdo si neumí udělat elektriku tak ať nesvítí. Naštěstí můžu s někým ty dráty vyměnit. Třeba za kus žvance. A taky to tak dělám... tedy konkrétně pak přes peníze.

102

Odpovědět

Nejlepší na tom je že já a další miliony lidí jsme živoucími důkazy že maso k životu nepotřebujem, jde nám jenom o chuť, jak nám rádi lidi předhazují (ale kámo, slanina!), proto souhlasím že maso je za odměnu a kdo si neodkáže sám ulovit nebo chovat tak by mrtvoly prostě žrát neměl. Chce to hodně přemýšlení a někdo na to nepřijde nikdy, ale doopravdy to za to nestojí.

33

Odpovědět

+StifyA máme tu moudrého vegana. Nesouhlasím s velkochovy, masné výrobky jím vzácně a hovězí dobytek mám raději než většinu lidí, ale nemyslím si, že lidé nepotřebují maso. V dnešní době snad technicky vzato ne, ale člověk au-naturel (který nemá přístup k doplňkům) by moc dlouho a blaze nežil.

42

Odpovědět

+Tsk tsk tskTakže v podstatě se mnou souhlasíš, akorát se mnou nesouhlasíš, jasně. Jaký doplňky myslíš? Ovoce, zelenina, luštěniny, mořský řasy, mají všechno co lidský tělo potřebuje, věř mi. Já jsem dost spokojenej s tím co jím.

60

Odpovědět

Na tom co říkal není nic a navíc je to úplně mimo téma :D Tahle diskuze je fakt super.

02

Odpovědět

Maso mám docela ráda, dvakrát nebo třikrát do týdne mi ale stačí. Vajíčka mám moc ráda. Mlíko používám často. A protože bydlíme mimo město a máme tu možnost, máme vlastní maso i vajíčka, mlíko bereme od sousedů. Chutná to báječně a za tu práci (které zas tolik není) to rozhodně stojí. (A člověk na tom ani neprodělá, ani neušetří.)

76

Odpovědět

Úplně nechápu tu hysterii okolo selete, které usmrtili prásknutím o hráď. Není to sice nic hezkého, ale každý kdo někdy navštívil velkochov prasat ví, že se takhle zabijí neduživá a slabá selata úplně všude (obvykle s vědomím veterinářů). Akorát se o tom nemluví a tenhle konkrétní chovatel měl smůlu, že ho zrovna natočili a pustili to do světa. Co se týče neléčených zraněných prasnic na videu, to už je dost tristní. S takovou neprofesionalitou chovatele jsem se ještě nesetkal...

Pokud jde o značky na produktech uvádějící kvalitu života zvířat, zajímalo by mě, jak by na to zareagovali tuzemští spotřebitelé. Ve Francii to už nějaký čas běží, ale je tam problém s tím, kdo vlastně tu kvalitu života hodnotí. Veterináři, chovatelé, ochránci zvířat nebo spotřebitelé? První dvě skupiny OK, ale ty druhé dvě bývají občas odtrženi od reality...

95

Odpovědět

Je jedna věc že se něco běžně dělá a druhá jestli by se to tak dělat mělo... chápu že většina lidí má pocit že "jsme prostě víc než zvířata a můžeme s nima nakládat jak chceme", na druhou stranu ale nechápu kde ten pocit vzali, protože 95% lidí co jsem v životě poznal nestojí ani za život housenky

102

Odpovědět

+StifyJe dobře, že o tom lidé diskutují a snaží se zlepšit welfare zvířat (v Evropě jsme na tom zdaleka nejlépe), ale je třeba uvažovat realisticky. Když už tu řešíme to sele, mám tu příklad:
Představme si farmu, kde je 2500 prasnic, jeden turnus nám začne rodit, za týden máme několik set selat. První týden, nejkritičtější pro vývoj mláďat, jsme nuceni usmrtit minimálně 2 selata denně. Jak to uděláme? Veterinář nám tam jezdit nebude kvůli každému seleti aby ho uspal, odpálit hlavu malého selete jateční pistolí taky není moc košér, hodit do sudu a splynovat jako u kuřat je docela humus, tak co nám tu zbývá? Zlomit vaz o kovovou hráď je způsob jaký bych si zvolil...
Živočišná velkovýroba se dostala do fáze, kdy nutí nás, zootechniky a jejich podřízené, volit menší zlo. Ale součástí tohoto systému jsme všichni (tedy krom těch, kteří nejí maso, vejce atd.).

01

Odpovědět

+PrasečkářNo ono je to tak že doopravdy nikdo není nucenej usmrtit selata, máme jako vedoucí druh určitou zodpovědnost za jejich životy, to že jsme se je rozhodli množit za účelem jídla a občas nám "přebudou" je něco co se nemělo stát. Není žádný menší a větší zlo, je jenom bolest a smrt.

00

Odpovědět

pecka

21

Odpovědět

Je to jenom jídlo, tak proč se vzrušovat. Nevím, zda se mám smát nebo brečet. Zemědělci si pořád stěžují. Je jedno, jestli je nadúroda nebo neúroda, prší málo, hodně nebo akorát. Evropští zemědělci pořád vyrábějí dráže než jinde ve světě, takže nemohou exportovat. Cílem zemědělců je brát dotace a ne zvyšovat efektivitu produkce. V zájmu chovatelů je co nejméně požárů, protože požár, rovná se finanční ztráta a problémy s pojištěním.

Dovolím si bonmot: Nacisté také bojovali za lepší život zvířat. Vlastně se u nich měla prasata, slepice, krávy a další zvířata lépe, než vězni v koncentračních táborech.

Ad čas 14:15: Rád bych věděl, kdo ty samolepky zaplatí. :-D

PS: Fascinuje mě, jak všichni brojili proti kožešinovým farmám, kde se o norky, lišky a další kožešinová zvířata starali mnohem lépe. Rád bych věděl, jak by ti aktivisté, co stříkali na norky barvy a ničili jim klece, zda by měli koule na to vlítnou do velkochovu jako má například Vodňanské kuře.

625

Odpovědět

" kde se o norky, lišky a další kožešinová zvířata starali mnohem lépe. "
Obě lišky jsou z kožešinové farmy, jen jednu si odvezli jako lišče. Najdi 5 rozdílů
http://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/uviznuta_moravske_kninice_4.jpg
http://www.vixey.cz/img/nasevixey_04.jpg

81

Odpovědět

+lenaciaA to se mám nad tím dojímat nad každým obrázkem vytrženým z kontextu? Třeba to bylo zvíře v nějaké rezavé kleci a zbytek chovu byl v pořádku. Kožešinová zvířata, stejně jako chovné krávy, prasata a slepice, jsou pouze surovina na výrobu potravin. Ano, někteří velkozemědělci jsou hovada (viz ten „baron“ z reportáže), ale v prvé řadě slouží k jídlu! Jestli to je nebo není v pořádku bych nechal na odpovědných orgánech - ostatně k tomu slouží nezávislé soudy, aby během řízení posoudili týrání zvířat, zanedbání péče atd.

Jedno zvíře na jedné farmě z mnoha je na tom špatně, tak to zakážeme všem - čistě preventivně. To je úplně stejně stupidní generalizovaní, jako když kvůli pár rodinám z okraje společnosti zavedli desetiletou povinnou školní docházku. Výsledek je, že c****i do školky děcka stejně neposílají a bílí vidláci se o děcka nestarají a sypou dávky do automatů vesele dál. A úředníci to nejsou schopni to za rok posuzování nijak vyřešit.

Jaké asi pak budou mít podmínky zvířata v nových kožešinových chovech mimo EU? Viděla jsi, jak se chovají východní asiaté k psům, než je sní? Majitelé kožešinových farem nejsou zločinci, ale oběti. Chovat norky a lišky na kožešiny v EU je vlastně to nejhumánnější, co je může potkat. Ještě byste všichni mohli lobbovat za to, aby se přestaly dělat boty z vepřové a hovězí kůže. Pokud někomu připadá zacházení se zvířaty na kožešinových farmách už přes čáru, jeďte se prosím pěkně podívat do velkochovu drůbeže a jestli vám bude blivno z českého, zajeďte do Polska, to teprve uvidíte něco.

518

Odpovědět

+-HoNY-"Třeba to bylo zvíře v nějaké rezavé kleci a zbytek chovu byl v pořádku."
ale no tak...To co vidíš je standardní klec pro chov kožešinového zvířete. Poznávací znaky: Drátěné/Mřížové dno, minimální vybavení,

Další ukázky: Inside a Russian fur farm - BBC News, Czech fur farms - Once there lived a beautiful fox, Caged, Tortured and Gassed – The Life of Minks and Foxes on a US Fur Farm

Proč tomu tak je: Klece jsou takto malé, sterilní a nevybavené absolutně záměrně, aby byla kožešina čistá a nepoškozená, protože, jakákoliv oděrka, znečištění tu kožešinu činí nepoužitelnou. Jak říká paní "chovatelka" v posledním videu, pokud je ta kožešina, špinavá, slepená, nebo jinak poškozená, dostává se do ztráty 10-20 dolarů. Takže to rozhodně není o tom, že by ta nebohá lištička zrovna měla smůlu na klec, prostě lepší nejsou.

Co nám říká legislativa: Chov kožešinových zvířat u nás (až do zákazu) reguluje vyhláška 208/2004 Sb. §13, v této vyhlášce jsou stanoveny MINIMÁLNÍ prostorové požadavky pro jednu dospělou lišku - 8000cm2 a pro jednoho dospělého norka 2550cm2. Slovíčko minimální jsem zdůraznil schválně, protože chovatelé to pak napasují na tu minimální hodnotu a co by se víc dřeli že jo. (Čistě pro zajímavost, pro prase o hmotnosti nad 110kg jsou minimální prosotorové požadavky 1m2, až tak špatná ta legislativa je.) Legislativa zároveň nevynucuje na chovatelích nutnost aplikovat nějaké enrichmentové prvky, pro zvýšení kvality života zvířat. Co se kontrol týče, kontroloři mají většinou povinnost hlásit se dopředu a i kdyby se nějaká pochybení našla, postihy jsou směšně malé.

Je jak z toho ven?: Není. Pokud si dáš dohromady to co jsem tu právě vypsal. Neexistuje jakákoliv možnost, aby mělo zvíře důstojný kotec, který by zároveň nesnižoval kvalitu kožešiny a jehož instalace a provoz by byla rentabilní, což už ve většině zemí na západ od nás pochopili. Líbí se mi přístup Švédska, který farmy přímo nezakázal, nicméně stanovil podmínky pro chov zvířat takové (Norek musí mít v kotci možnost plavat, Liška musí mít možnost hrabat), že se to skutečně nikomu nevyplatí a ty farmy samy zanikly. Pokud bychom u nás šli stejnou cestou a nestriktním zákazem, neměl bych s tím problém.

Komu to vadí: Lidem kterým přijde že nás stát stále více omezuje, majitelům kožešinových farem, pár snobům co si na kožíšky potrpí, lidem kterým to vadí už jen z principu, že se to o to zasadili "aktivisti, ekoteroristi, dobroseři, sluníčkáři, atd." lidem kterým vadí všechno a hardocore zástupcům Českého svazu chovatelů, kterým vadí a) kvůli našemu zákazu zbohatnou poláci, kteří svoje farmy rozšířili a díru po naší produkci zaplní oni a b) že jim do toho spadají i nutrie, jejichž chov má u nás velkou tradici a relativní popularitu a nikdo se nezasadil o to, aby z toho byly vyjmuty (kromě jednoho plemena)

161

Odpovědět

+YannAle já neříkám, že je stávající stav správný. Civilizace prošla určitým druhem vývoje, takže určitě by se dala legislativa lecjakým způsobem upravit. Jsme přece členem EU. To je pořád keců o společném trhu, integraci apod., ale v zásadě nejsme kromě společného trhu nic (a mnohdy ani to ne). Když si Vodafone před nějakými 10 lety nastavil volání v rámci své sítě v celé EU a Kanady za jednu cenu, vyšetřovala to antimonopolní komise a musel to celé zrušit.

Řekněme, že by se nastavila pro chov kožešinových zvířat nastavila jednotná legislativa v celé EU - pravidla jako ve Švédsku a na dovoz kožichů ze zemí mimo EU zatížil brutálně vysokými dovozními cly. Bylo by to dobře nebo špatně? Vstupovali aktivisté na soukromé pozemky a dopouštěli se vandalizmu jako doposud? Proč stejným způsobem nebrojí proti chovatelům slepic nebo krav?

Krávu můžeš chovat v hezkém kotci, s výběhem, neustále měněnou podestýloku, ale v momentě, kdy ji začneš krmit různými moučkami a směsemi místo sena, tak bude mít stejně horší kvalitu masa a nižší výživovou hodnotu než kráva z „koncentráku“. To nemluvím o tom, že před zabitím je třeba zvíře nestresovat a po bourání nechat maso nějakou dobu si odpočinout a uzrát.

btw: snobům je chov kožešin v EU putna. Jako snob si to může dovolit koupit z druhého konce zeměkoule a určitě nebude řešit žádné etická dilema.

312

Odpovědět

+YannŠvédský přístup nic neřeší.. stejně jako náš zákaz. Naopak se chov přesune do států, kde jsou podmínky často ještě krutější. Řešením je pouze zákaz absolutní. Což nemůže projít z mnoha důvodů ( některých kupodivu i rozumných). Zbývá jen přát oněm němým tvorům, aby civilizace dospěla co nejrychleji.

21

Odpovědět

+-HoNY-není to obrázek vytržený z kontextu, nebo když na google images vyledáš kožešinové farmy tak všech 100% fotek zvířat v klecích je vytrženo z kontextu? Respektive, přijde ti v pořádku, že jsou ta zvířata v tak malé kleci? Zavři psa do takové malé klece a měj ho tam 24/7... přijde KVS a obviní tě z týrání zvířat!
A to je ten směšnej paradox! K čemu přesně je třeba kožešina? Úplně k ničemu, Vzhledem k postupu, jakým se vyrábí (že ta zvířata opichujou chemií aby se kůže držela od svalů a neměla moc tuku) nemá žádnou ze svých původních funkcí- ochrana před chladem, deštěm apod... je to pouze estetická předraženina pro pár kurev, které pro bundu s kožešinou roztahujou nohy zbohatlíkům! Nedokáže si ani svou hodnotu udržet! Protože kožešina- kdo by to byl řekl- pelichá.
Velkochovy jsou prasárny, a proto kupuju u domácího chovatele, ono se to i vyplatí, sice o pár korun dražší (na kilu asi 20-30 korun, ale záleží na plemeni krávy, stáří apod...) ale chuťově je to podstatně jinačí.
Stejně jako například 100% ovčí vlna, vlna z velkochovů, tou bych tak možná vycpala nějakýho plyšáka... tu snad někdo před prodejem musel vyprat v jaru, je to jak umělá hmota... Zatímco vekovně chované ovce na širokých loukách... Ta vlna je doslova nacucaná lanolinem a plní svou funkci, není to žádná estetická sračka.
Jestliže potřebuješ k rozpoznání rozdílu v chovu zvířat "odpovědný orgán" je mi tě líto, protože očividně nedokážeě mít vlastní názor, protože nemáš v hlavě nic, co by ho vytvořilo!

81

Odpovědět

+lenaciaOdpovědný orgán je pouze k zachování neutrality. Aby o chovu rozhodovali různí aktivisté nebo naopak chovatelé je stejně nerozumné, jako kdyby si děti samy ve škole rozhodovaly, co budou mít ve školní jídelně k obědu.

Když je něco kontroverzního, obvykle najdeš nejvíce negativních informací. Já tomu říkám shitstorm. Ať si to kupuje nebo nekupuje kdo chce, kdy chce a jak chce. Jsou to jeho peníze. Ať si žerou třeba řízky z nemluvňat, je to jejich věc (to bylo přirovnání :-) ). Že mají někteří lidé hodně peněz automaticky neznamená, že jsou, jak jak říkáš, kurvy. To už u nás bylo v 50. letech a nefungovalo to. Opačným způsobem bych mohl také generalizovat, že kdo nemá peníze je socka, nefakčenko a hraje automaty.

Kožíšek je podle tebe tedy fuj, škaredý a bakaný. Ale co třeba kožená bunda z lakované vepřovice nebo boty hovězí kůže? Zákaz kožešinových farem je s prominutím stejná legislativní sračka, jako když nedávno prošla PSP možnost deportovat cizince s trvalým pobytem za přestupek. A stejná legislativní sračka je povinnost mimo obec nosit reflexní prvky. Další slepenec je povinná školka. Ani jeden z těchto zákonů nesplnil to, pro co byl dělán. Ilegálních uprchlíků se to nedotkne (naopak postihne Ukrajince od pásu, co se někde popere v hospodě), neviditelní ožralové mezi vesnicema chodí vesele dál a c****i do školky děti stejně neposílají. Zákaz kožešinových farem povede pouze k tomu, že se ta zvířata budou chovat jinde, kde budou trpět daleko více.

Netvrdím, že je v pořádku, aby ta zvířata byla napíchána kdejakou chemií a mučena. Ale vzhledem k tomu, v jakých podmínkách žije drůbež ve velkochovech (kanibalizmus není výjimkou) mají kožešinová zvířata luxusní hotel. Budeš se stejným způsobem dojímat nad tím, jak někteří lidé hážou slimáky do solného roztoku?

Drtivou většinu ovčí vlny, kterou si můžeš koupit v obchodě je stejně z Austrálie/Nového Zélandu, kde se stejně řídí úplně jinou legislativou. Kdysi jsem měl polštář a peřinu z ovčí vlny, hřála, dobře se v ní spalo, všechno super, ale jen do chvíle, než ji bylo potřeba vyprat. Přešel jsem na nějakou vlnu z mikrovlákna něco na způsob goretexu.

53

Odpovědět

+-HoNY-hodně peněz se dá investovat i jinak, než do kožešiny z lišky či norka. Taková ženská, která ho boháčovy vyhulí kvůli norkovému koživu byla, je a bude k***a a nic víc, protože to dělá pro prachy a drahé věci. Nevím, proč byste něco generalizoval... když někdo nosí kožešiny jen kvůli vzhledu, a ještě si je nechá koupit od svého milence, je to k***a... stejně jako chudej chlap, kterej sedí v herně a hraje automaty za peníze, které ukradl své přítelkyni bude socka a nefakčenko.
Nevím, kde ste studoval vy, ale já jak na základce, tak i na střední jsem, coby žák a student měla možnost říct svůj názor na to, co bych ráda viděla na jídelníčku, a pokud to zrovna nebyly restované lanýže, tak žákům vycházeli vstříct... njn, vás asi názor dětí moc nezajímá co? Doufám, že žádné nemáte, kamarádka to měla podobné, taky její rodiče nezajímal její názor na to, že nemá ráda broskve... prostě je jíst bude... Teda, její názor je začal zajímat ve chvíli, kdy dostala anafylaktický šok...

K čemu vy přesně potřebujete koženou bundu z vepřovnice? Nebo boty z hovězí kůže? Víte k čemu tyhle části oblečení sloužily? Já ano. A mohu říct že dnes už je to přežitek, který si běžně lidé kupujou kvůli prokázání toho, že mají peníze. Ano, já na ježdění používám jezdecká perka z pravé kůže, jednoduše proto, že zatím není jiný materiál, který by v zimě hřál a v létě nezapařoval a 'větral'. Stejně jako chápu, že motorkáří stále využijí funkčnosti pravé kožené bundy, která opět chrání před profouknutím, ale ani se v ní člověk nepotí, ale pro normálního člověka, co má tu bundu na sobě max 20 minut, než přejde z bodu A do bodu B, kde bundu sundá hodí na věšák a konec, by bohatě stačila bunda z koženky, už jenom proto, že ani vůbec ten člověk neví, jak se má k výrobku z pravé kůže starat.
Jak často zmiňuji, jsem koňák, a v jezdeckém světě nedám dopustit na pravou kůži, na botách, na uzdečce, sedlo jedině kožené. A všechny tyhle věci ptořebují pravidelnou péči. Pot kůži nesvědčí, sůl kůži nesvědčí. Víte, že musíte kožené boty v zimě po příchodu pokaždé řádně promazat? Nestačí je naimpregnovat, jak se vám budou prodejci impregnací snažit vsugerovat. V zimě se solí a tím pádem se v zimě kožené boty ničí, sůl je tak agresivní že žádná impregnace nepomůže, jen pravidelná péče. Falešnou kůži stačí otřít hadříkem. Jak říkám, v běžném nošení už lidi ani nedokážou docenit funkčnost kůže, i proto, že pod tou koženou budnou mají trička z umělého vlákna a nikoli 100% bavlnu apod... Ale funknčost kůže prakticky stejnak anulujou špatným používáním kožených věcí.

Zákaz kožešinových farem je jednoduchý, jde o hrdost státu, já jsem hrdá na to, že náš stát se rozhodl nadále nepodporovat týrání zvířat v malých klecích... Pro přirovnání (jako ty vaše babyřízky), to, že má někdo koně a krmí je plesnivým pečivem a senem je stejně dobře týrání jako to, že někdo má koně a nekrmí je vůbec... Týrání jako týrání, že ten kůň se může nažrat plesnivého jídla (čti: kožešinové farmy v ČR), neznamená, že se má lépe než kůň, který nejí vůbec (Kožešinové farmy jinde).

legislativní sračka říkáš? Že se támhle urkajinec popere v hospodě a ještě u toho znásilní barmanku, tak sorry, takový prase tady nechci, stačí mi dost českých prasat.
Že chodit mimo obec s reflexními prvky je sračka? Až pojedu autem v noci a v mlze a zničehonic toho opilce, co mi skočí ožralej pod kola auta, srazím a nedejbože zabiju, budu děkovat legislativě, která mě může ochránit před vězením, protože ten ožrala měl mít reflexní prvky, a jelikož je neměl, já neměla šanci ho vidět. A tím pádem jeho rodina po mě ani nemůže požadovat milionové odškodné... takže skončím max na psychárně, kde se budu léčit po tom šíleném šoku, jaký bych určitš zažila a to je vše...
Povinná školka je slepenec? Že cikání nepošlou své děti do školky je jedna věc, ale přečti si mnoho odborných studií, které dokazují, že předškolní docházka malých dětí, byť třeba rok, dětem pomáhá se mnohem lépe začlenit do kolektivu.

U předposledního odstavce se zase dostáváme k přirovnání dvou týraných stád koní... k němuž přidám, že pokud bych si měla mezi nimi vybrat kam budu chodit jezdit na koních, tak vyberu toho třetího, kde jsou koně na zelených loukách a dostávají kvalitní krmivo a nejsou týraní.

Jojo, pravé "merino" tedy australská ovčí vlna. Problém je, že ji nejdříve skoupí například čínské firmy, vymejou z ní všechen lanolin, který pak nacpou do mazání na boty apod, a pak, lanolinu zbavené a tím absolutně zničené merino pošlou dále do světa.
Praní ovčí vlny je za trest no. Musíš koupit speciální lanolinový přípravek, a nechat několik dní schnout na rovné ploše, a po uschnutí opatrně kartáčem rozčesat- předpokládám, že raději zůstanete nyní už u mikrovláka, se kterým je, doslova, méně sraní.

23

Odpovědět

+-HoNY-Hony, ještě větší k***t než jsme doufali :D Prej bonmot... :DD

01

Odpovědět

Jenže ono to není pouze jídlo. Nebo ty jíš živá kuřata? Jídlem se to teprve stane a do té doby je k tomu potřeba přistupovat jinak než k jídlu.
Je to jako postavit zoo ve které budou mít zvířata špatné podmínky a umírat tam a říct na to ,,jsou to jenom exponáty na vycpání do muzea''

60

Odpovědět

Ano, mají na to koule a dělají to denně. A je to jediná inspekce která pro velkochovy existuje - nelegánlní natáčení - což už samo o sobě o tomhle průmyslu dost vypovídá

30

Odpovědět

Tohle je skutečně věc, která mě osobně dost trápí. Jsem masožravec. Opravdu velký masožravec. A taky mlékožravec a vejcožrout. Život pro mě má jen malou cenu a to i lidský. Ale tím myslím, že pro mě nemá cenu ten okamžik, okamžik kdy ze zvířete nebo z člověka život vyprchá, nevadí mi představa, že bych umřel teď. Tenhle okamžik je podle mě opravdu přeceňovanej. Ale co pro mě má velkou cenu je kvalita života před tím okamžikem. Představa, že bych umřel teď mě neděsí, protože jsem měl vlastně docela pěkný život a za 40 let se do penálu taky těšit nebudu. Ta zvířata se, ale narodila bez sebemenší perspektivy, vylíhla se nebo narodila a už měli stanovené datum smrti a za celý život nezažili nic pěkného, jen smrad z hoven a zdechlin, stres a stání na jednom místě, podle mě je to týrání a jako takové by se mělo zakázat. Kdybych doma svého psa zavřel do klece 1x0,5m tak by mi ho taky sebrali. Je to asi tak rok, možná i dva co jsem se začal zajímat o to jaký byl život mého jídla před tím okamžikem.
Nikdo není tak chudý, aby si nemohl připlatit za jídlo a pokud je, tak hold nebude žrát maso každý den stejně to není potřeba. Když mi táta dává vejce nebo maso, tak fakt mám radost, že to jím, protože vím, že můj táta se k těm zvířatům chová dobře.
Ze stejného důvodu bych zrušil kožešinové farmy. Ok, když má někdo králičí farmu, tak proč ne, ale týrat kvůli tomu divoká zvířata, která jsou dost dobrá v rozpoznání reality je v mých očích na useknutí pravé ruky a za trest LEVAČKOU! 100x napsat žívá zvířata nejsou kožich.

526

Odpovědět

Mě trápí, že budete mít velký počet lajků.
A k nim se budou, z velké části, hrdě hlásit ti, u nichž ono jedno kliknutí je vrcholem iniciativy za lepší život užitkových zvířat.

818

Odpovědět

+Daniel99Dal bych zi dislike, ale mas pravdu

07

Odpovědět

+Daniel99Amen.

04

Odpovědět

přesně tak. Proto jsem se rozhodla nakupovat z domácích chovů. Jedu si pro maso a všude okolo mě jsou pastviny, na kterých se pasou stáda krav. Velká travnatá zahrada, kde jsou navolno slepice... Z velké části krmí z vlastních zdrojů... podestýlka je z vlastní slámy... Tele si zlomilo nohu, je sice paradox, že nakonec skončí zřejmě na jatkách, ale dostalo dlahu a 100% se vyléčilo a do odvozu skotačilo a běhalo s ostatními telaty...
Maso takhle chovaných zvířat je skvělé, nepotřebujete žádné marinády, žadná koření. Stačí sůl a čerstvé bylinky, možná pepř pro milovníki trochu ostřejších pokrmů.
Vajíčka jsou stejně chutná. Mléko je výborné, sýry jsou výborné...
Žádná plochá strohá chuť zvířat krmených obvykle jen kukuřicí nebo sojou pro nabrání váhy a tím větších zisků.
Krávy v tom chovu dostávají mnohem lepší seno, než moje kobyla ve stáji. Nádherné, zelené, čerstvé a voňavé. Přivonět k jejich domácí senáži je ráj pro můj nos.
Jistě, jsem pro některé lidi pokrytec, masosaurus a zrůda, ale mě prostě tofu sračkou z kauflandu fakt nikdo krmit nebude

125

Odpovědět

+lenaciaPředstav si, že to udělá každý. To pak na to maso budou farmáři pořádat dražby.

03

Odpovědět

+Jarininpředstav si, že by se maso jedlo v takové míře, v jaké by se správně mělo jíst... pak by tu stačilo pár velkostatkářů s pzoemky a byl by klid

71

Odpovědět

+lenaciaJo, myslíš kousek masa na neděli. :D Plácáš. :)

13

Odpovědět

+Jarininjak říkám... nic nevíš

21

Odpovědět

+lenaciaA ty neumíš počítat, nic neobvyklého.

12

Odpovědět

+JarininTo neumíš ty.

00

Odpovědět

Odpovědět

+lenaciaNo podľa ma to realizovateľné je, ale keďže veľa ľudí je tupých a prežiera sa, tak to veľmi pozitívne nevidím (príklad vo videu, ten primitív s dcérou v obchode).
V supermarketoch sa denne vyhadzujú haldy jedla vrátane mäsa, pretože musia byť každý deň čerstvé plné pulty. Je o tom kopa dokumentov.
Myslím si, že ak by každý človek jedol s mierou, tak by tých pár statkov s čerstvou trávou a dobrým životom pre zvieratá aj stačilo (generalizujem). Je to ale utópia - aspoň zatiaľ.

70

Odpovědět

+efgtak ono jde hlavně o to, že dnešní doba je strašě rozmlsaná. Co lidé z krávy chtějí? Steak. Co chtějí z vepřového? Steak, co chtějí z kuřete? Prsa a možná stehna na grilování.
Kolik lidí by bylo schopno vzít si úplně celé kuře a úplně celé ho zpracovat? Jen málokdo. Já to třeba nedokážu, protože nejím vnitřnosti, ani játra... Ale vím, že když si koupím maso ze zabité krávy z domácího chovu, tak někdo jiný si vezme ten zbytek, případně to zkrmí majitelé krávy, nebo jejich psi a kočky, u kterých podporují tzv. barfing.
V dnešní době tak úžasné vymoženosti jako je mrazák je navíc maso možno skladovat doslova roky.

01

Odpovědět

+lenaciaTy ten barfing praktikujes tady.

12
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK