SalafismusNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:11 179

V Amsterdamu letos otevřeli nové islámské lyceum, které by mohlo mít vazby na salafistické organizace. O problematice vztahu nizozemského školství a náboženství a zejména pak o salafismu samotném je první díl nové řady Neděle s Lubachem.

Doplňující informace
Sybrand van Haersma Buma je nizozemský politik z křesťanské CDA. Ačkoliv je celým příjmením Van Haersma Buma, říká si v posledních letech pro zjednodušení (Sybrand) Buma.

Sledujte českou facebookovou stránku pořadu Neděle s Lubachem a budete o všem ohledné této show vědět jako první!

Přepis titulků

Dámy a pánové, kluci a děvčata, škola volá. Těch pocitů. Hledání nového místa ve třídě. Vyhlížení, komu přes léto narostla prsa. U nás většinou mně. A na střeše se neonacisté snaží vylepšit škole fasádu. Alespoň tak tomu bylo na lyceu Cornelia Hagy v Amsterdamu. To je nová islámská škola, kde v pondělí ze střechy pořvávali dva radikální volové.

Divná akce. Ale divné je i to, že proti té škole neprotestují sami. Vznik školy nebyl snadný. Zástupce ministra a město byli dlouho proti. Amsterdam a ministerstvo nechtějí tuto školu, protože bývalý člen vedení podpořil ve zprávě na Facebooku IS. Nové islámské lyceum Cornelia Hagy, které se otevře v srpnu, teď bojuje i s odporem islámského křídla vzdělávání.

Takže nejen vláda a nacisté, ale dokonce i muslimské organizace jsou proti této nové škole, která je islámská. Proč? Z muslimských kruhů se šíří znepokojení ohledně zřizovatelů školy. Nadace pro islámské vzdělávání může být napojena na salafistické organizace. Správně, ta škola je salafistická. Dlouho jsem si myslel, že je to směr, který dovoluje jíst vepřové, ale to je salámismus.

Co je to salafismus? Salafista je muslim, který se soustředí na dobu, kdy žil prorok Mohamed. A podřizuje svůj život tomu, jak se žilo v té době. Dobře, salafisté chtějí žít tak jako prorok. Dokázal bych si to představit, kdyby žil v roce 1992.

To byl skvělý rok. Ale našel jsem si to a Mohamed nežil v dvaadevadesátém, ale v sedmém století. To je ideální doba pro salafisty. Salafisté jsou přesvědčeni o jediném správném způsobu vyznávávání islámu. Totiž o imitování prvních třech generací muslimů, a to co nejvěrněji a v co nejvíce ohledech. Ano, takže musíte imitovat první generace muslimů.

Ale jak tehdy mluvili? To nevíme. Možná jako Herman van Veen. "Haló, jsem muslim první generace. Uříznu si kousek vašeho ptáka. Zabiju všechny židy." Ne, to bylo laciné, promiňte. Imitovat není parodovat. Dál. Tím imitovat myslím napodobovat. Dobře.

Takže napodobovat. A jdou vážně daleko. Například kartáčky na zuby tehdy ještě nebyly, takže si lidé čistili zuby klacíkem. A někteří dnešní salafisté to tak dělají taky. …a takto si čistěte zuby. U mé zubařky bych s tím neuspěl. "Arjene, děláš mi starosti.

Ukázal bys mi to znovu?" "Ano, samozřejmě." "Ne, musíš používat elektrický klacík." Ale těch pravidel je mnohem víc. Oděv muslima musí sahat do půle lýtek. Šaty většiny salafistů sahají po kotníky. Neposlouchají hudbu. Je povoleno pít vestoje, ale pití vsedě má přednost. Doteď jste mohli říct: "To musí vědět sami."

Ale to byla ta příjemnější pravidla. O těch méně příjemných většinou neuslyšíte, ale jdou vidět na tajně pořízených záběrech z mešit v Dánsku. Pokud žena není panna, je vdaná nebo rozvedená a dopustí se cizoložství, musí být ukamenována. Žena musí vždy poslouchat manžela. A musíte je bít, když se v deseti nemodlí. Alláh si dívčího hlasu zvlášť považoval.

Je vaší povinností skrývat tento hlas před světem. Musíme se chránit před západními tradicemi a kulturou. Je to naše povinnost. Za třetí, když se zřeknete své víry, zasloužíte si smrt. Ano. Mohl bych ještě jednou lobovat za rok 1992? Začínám chápat, proč jsou všichni proti salafistické škole. Dokonce i tajná služba AIVD má salafismus v hledáčku.

Nedávno o něm zveřejnili zprávu, kde byl přehled nizozemských muslimů. Část muslimů jsou šíité a nejvíce je sunnitů. A malou část sunnitů tvoří salafisté. A ani salafisté nejsou všichni stejní. Máme apolitické salafisty, kteří si hrají na sedmé století za zavřenými dveřmi v domě ve čtvrti z roku 2001, ale to jim neříkejte.

Potom jsou političtí salafisté, kteří říkají: "Všichni musíte tak jako já zpět do sedmého století." A pak máme džihádistické salafisty. To je ta nejmenší skupina. Ale kupodivu jsou to ti, kteří jsou nejčastěji ve zprávách. A ne zrovna proto, že by ze stromu zachránili kočičku. Ne, to ne. Řekněme, že se o nich ve zprávách mluví hodně brzo.

Řekněme, že nebývají v rubrice A teď na chvilku toto. Ne, to ne. To opravdu ne. Takže neexistuje něco jako typický nizozemský muslim. Je to rozmanitá skupina a to platí i pro salafisty. Nikdo přesně neví, kolik salafistů je v Nizozemsku. Známý arabista Jan Jaap de Ruiter… Tady ho vidíte na stránce RTL.

Je tam i zásadní popisek: vpravo Jan Jaap de Ruiter. Chytré, že to připsali. De Ruiter odhaduje, že je tu 20 000 salafistů. A AIVD neuvádí čísla, ale počet salafistů podle nich stoupá. A toto je Amsterdam. V Amsterdamu je 22 mešit. Podle výzkumu NRC je téměř polovina z nich v rukou salafistů. Jde tedy o marocké mešity v Amsterdamu.

A skoro polovina z nich je pod vlivem salafistů. A pokud si říkáte: "Těch pár ortodoxních staříků, to vymře samo." Ale podívejte se. V roce 2016 konstatovala AIVD, že se mladí salafisté pokoušeli upevnit své postavení v umírněných mešitách a jejich vedení. V několika případech použili i násilí. Mladí jsou tedy radikálnější než staří.

A to vede i k tomuto. Šokující záběry z amsterdamské mešity Al Ummah. V listopadu zachytila bezpečnostní kamera tuto scénu. Mladý muž v černém je ortodoxní salafistický muslim. Napadl 80letého muže v modrém, který svolává k modlitbám a ve víře je umírněnější. Radost pohledět na takovou teologickou diskuzi. Skvělé argumenty létají sem a tam.

Ale nejenom dědy je třeba přemluvit, toto je francouzský salafista s dcerou. Zpátky k Abdelovi. Říká si mírumilovný salafista. Ale přesto chce šířit islám. Dokonce i dceřin medvídek tak učí korán. Když dopiju, řeknu… Děkuji ti Alláhu. Když kýchnu, řeknu… Děkuji ti Alláhu. Indoktrinační méďa, boží.

Boží. Méďa učí dítě islám, ó to je mi zázrak. Je to zázrak, božský zázrak, že ten méďa učí islám. Hi, hi, hi. Ša–rí–á. Západ s tím nic nenadělá.

A teď všichni! Dobře, nechme toho. A možná si říkáte: "To nejde. V sedmém století neměli high-tech plyšáky." Ale první generace muslimů řekla: "Kdyby byl vynalezen mluvící medvěd, můžete ho používat. Známé. Ale obracecí medvídci jsou to nejmenší.

V posledních letech vzniklo nechvalně známé online kázání. Kazatelé nejen z řad imámů využívají internet, aby ovlivňovali mladé lidi. Salafistické online kázání vypadá asi takto: "Nezastřihávejte si vousy. Čistěte si zuby klacíkem, protože tak to dělali dřív a… Moment, srovnám si webku. Mo, jak rychle uploadujem?

Měl jsi… router není zapnutý." Otázkou je, jak… Ale toto je opravdu náhoda. Peter van Doremalen. Pokud… Potom si promluvíme. Zvláštní. Dobrá, kde jsme to byli? Online kazatelé. O čem to přesně mluví?

Dnes vedeme válku, válku islámu proti nevěřícím. Tvrdí, že jich Hitler během holokaustu zabil v plynových komorách šest milionů. Ale to je samozřejmě lež. Přísahám, že tě zmlátím botou. Máš vůbec nějakou čest? Šejku Mohammede, toto je nepřijatelné. Šejku Mohammede, toto je nepřijatelné. A i pro mnoho nizozemských imámů je to nepřijatelné. Ale tlak ze zahraničí je velký.

Třeba i finanční. Perský záliv investuje miliony do mešit, třeba do Modré mešity v Amsterdamu a mešity Essalam v Rotterdamu. V Perském zálivu se káže i salafismus. Odpůrci se obávají importu tohoto extremistického učení spolu s financemi. Tento týden se ukázalo, že naše mešity financuje Kuvajt. Kuvajt špikuje mešity miliony. Špikuje. Moc vtipné, NRC. Ti lidé nesmí vepřové.

Dejte tam aspoň kuřecí. Aha, začínáte půlkou kuřete. Kuvajt, dobře, už to vidím. Kdo je tedy rád za salafismus? Salafisté a Perský záliv, ale jinak nikdo. Ani běžní muslimové. Poslechněte si Saïda Bouharrou z Rady marockých mešit v Nizozemsku. Tyto salafistické organizace mi dělají starosti.

Jde tady totiž o ideologii ze zahraničí, která vyvolává nesnášenlivost a některé její formy vyzývají k násilí a nenávisti. Takže tyto obavy jsou pak oprávněné. Dobrá. Všichni, kdo věří v normální kartáček na zuby, považují salafismus za problém. Dokonce i mně to začíná připadat hloupé. Ale co s tím?

Lidé často křičí, že se to musí zakázat. Ale to vždy narazí na tu stejnou iritující překážku, tedy nizozemskou ústavu s její svobodou vyjadřování a sdružování. Musíme tedy svobodu omezit, abychom ji zachránili? Jsme moc civilizovaní, abychom ochránili civilizaci? Tomu neutečete. Ano, někteří salafisté jedou do Sýrie a vrátí se zabíjet lidi. To je zakázané.

Tím se zabývá AIVD. Jasné. A jiní salafisté křičí na půdě: "Jak já nenávidím homosexuály." Prima. Tedy, ne prima. Ale prima. Ne. Myslím tím, že to chápu. Ne, nechápu to, ale… Dobře. Prima. Ale existuje celá skupina muslimů někde mezi tím, která sice nedělá nic trestného, ale i tak odmítá náš právní stát a aktivně do toho zatahuje děti.

Například pomocí tohoto lycea. Chtělo by to tedy zarazit aspoň ty školy. Ale zase narazíme na ústavu, konkrétně na článek 23 o svobodě vzdělávání, který každému náboženství umožňuje zřizovat školy za státní peníze. Jsou i lidé, kteří chtějí úplný zákaz náboženského vzdělávání. Podle mě jsou to velcí kluci a holky. Vážně geniální sráči.

A teď si říkáte: "Arjen chce zrušit financování náboženských škol." Kdepak, nebojte se. Arjen jde dál. Celé náboženské školství musí být zrušeno. To je magor. Ale má pravdu. Bohužel teď budou u kormidla Haersma a Buma, takže se to nestane.

Copak s tou školou a pro ty děti nemůžeme nic udělat? V rámci svobody vzdělávání bohužel nemůžeme nic udělat. Z toho mála, co dělat můžeme… Třeba nechat zastupitele poslat na školu kontrolu. To bych nedělal. Tu školu už kontrolují ti cvoci v kuklách. Raději ne. Zbývá jediná věc, kterou v rámci nizozemského práva můžeme udělat, abychom ty děti zachránili ze spárů sedmého století.

Dámy a pánové… odvracecí méďa! Podívejte. I tento umí mluvit. Říká toto: Jsem odvracecí méďa. Chceš si se mnou hrát? Samozřejmě si s tebou chci hrát. Proč ne?

V této zemi se může vše. Máme ještě tohoto. Kde to máš? Můžeš tu být, i když jíš salám. Samozřejmě tu můžeš být, i když jíš salám. Není to povinné, ale jsi náš. A co má tento? Hlava, ramena, kolena, palce – nezahalené. Nezahalené části těla, dobrá písnička. A ještě tento: Zubaři doporučují kartáček Oral-B Pro.

Reklama? To nevím, jestli projde. A potom ještě tento. Samozřejmě, trochu zábavy pro první generaci. Velmi dobře. Tito méďové jsou i symbolem absolutní bezmoci západní civilizace vůči salafismu. Bezzubý medvídek. Tyto medvídky pošleme do lycea Cornelia Hagy v Amsterdamu. A nejen tyto máme jich plnou bednu.

To byla Neděle s Lubachem, děkujeme za pozornost. Pěkný týden a na viděnou. Ahoj, já jsem Arjen. Pro více informací o nejlepších receptech na sladký chléb, odebírejte náš kanál. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrý den,
Som zo Spojených štátov amerických, chcem rýchlo napísat na kúzlo silnej

lásky Caster, ktorá mi pomohla, ked som mal s manželom, ktorý vedie

rozvedený, nejakú nedorozumenie, kontaktoval som toto mocné kúzlo na pomoc a

on mi vlastne pomohol bez úteku s mojimi peniazmi. Sledujem krok, o ktorý sa

pýtam, a do 48 hodín ma volal môj manžel a dychtil sa za moje odpustenie a

že si neželal nic viac, než aby ma vo svojej nárucí navždy. Som naplnená tak

velkou radostou a radostou, že som našiel Dr.OGBO, dúfam, že všetci tu

nájdete toto svedectvo a dostanem svojho manžela spät len za 48 hodín. Robil

pre mna dokonalú prácu. Som taký štastný a nadšený, pretože ked píšem toto

svedectvo, môj manžel sa mne opät zamiluje do mna. Ak existuje nejaké telo

Tam vonku, ktorý je v tažkostiach a potrebuje pomoc by mal láskavo

kontaktovat Dr. OGBO na jeho e-mail ID

drogbohighspiritualspellcaster@gmail.com a je pripravený vám pomôct bez

ohladu na situáciu, tu je jeho platný e-mail ID:

drogbohighspiritualspellcaster@gmail.com alebo ho pridajte na aplikáciu c.

+2348057586216

03

Odpovědět

No a pak je ještě jedna otázka - co přesně se stane, když se to zakáže?

Protože třeba terorismus je taky zakázaný a nějak to nepomáhá...

21

Odpovědět

Teda, upřímně se přiznám, že jsem nevěděl, že existuje lepší a horší verze islámu...

26

Odpovědět

I když si myslíš že je zle, vždycky může být ještě hůř a to platí i v islámu :-)

20

Odpovědět

Nechápu jak s tímhle můžou být vůbec spokojení, na ženské nevidí takže ani neví co si kupují za manželku ale nejvíc mě štve že dělají ze svých žen hotové otrokyně, třeba to že chlap podvádět ženu může, ale když to udělá ona tak ji ukamenují. Já mám rád ženy tvrďačky takové které za tohle dají klidně chlapům přes hubu a ti zpropadení islámisté by takovéhle ženy rozhodně potřebovali. :)

21

Odpovědět

Proč myslíš že na ni nevidí, sice musí být zahalena ale současně s ní mohou kdykoliv jednat jako se psem, takže ji prostě strhnou v nějaké potemnělé uličce kuklu a popadnou ji za čelist aby vycenila zuby ... hmm, dobrý, čistý, asi používá kartáček ... tebe si vemu domu, nebo tě ukamenujeme, můžeš si vybrat ženo.

10

Odpovědět

Kdysi dávno ve starověku byli revoluční, měli nejlepší medicínu a vědu a radili se i s lidmi ostatních náboženských vyznání, pak jim ale ruplo v kokosu, zlikvidovali všechny svoje medicínské školy a hnali se fanaticky uctívat svoji praštěnou víru.

84

Odpovědět

Žijeme v dobe kedy iba dvorný šašo môže povedať pravdu.

210

Odpovědět

No já nevím to nemají v ústavě nic o potírání organizací potlačující svobodu a práva skupiny obyvatel či jednotlivců nebo tak ? :D :) A důkazů je až až ! Popírání holocaustu, mlácení žen, nucené zahalování ! Nehledě na to že se může jednat o potencionální teroristické skupiny. V USA taky neni legální KKK i když je tam absolutní svoboda názoru a to mnohem větší než v Nizozemsku a celé EU (například v USA vás nezavřou ani neperzekvují, aspoň ne oficiálně když máte hákový kříž na autě nebo otevřeně popíráte holocaust atd.. Když je někdo debil ať to aspoň nemusí zákonem skrývat a všichni hned ví jaký má názor to je zdravé :D )

Co na to říct ! Očividně to někdo zrušit nechce a teď už jen můžeme spekulovat kdo aproč ? Zkorumpovaní úředníci a politici kteří nechtěj přijít o penízky a ropu od Saudů ? Je sympatizantů ze salafistama tolik že když to někdo zakáže ztratí tolik hlasů od muslimů že už si v příštích volbách neškrtne ? Je to plán jak vyvolat v lidech strach aby EU nenápadně zavedla svůj vlastní Patriot act a získala tim totální kontrolu nad svým obyvatelstvem ? Sou muslimové tak mocní že si koupily všechny politiky a chtěj dobít svět ? :O A nebo sou politici tak odtrženi od reality že si to neuvědomují a nebo jsou tak arogantní že si nechtěj přiznat že tohle nezarazili v zárodku a byla to velká chyba, a teď kdyby to zarazili přiznali by chybu a jak říkal náš profesor na politologii, kdo v politice řekne promiňte to sem pokazil ale napravím to, je politická mrtvola !!

141

Odpovědět

Časť z toho, časť z toho.
Europsky politici sú 1) skorumpovaný 2) zvolený

A keďže ich volia občania EU, tak je to len problém občanov... A čím viac mladých neokomunistov, ako autíčko nižšie, tým väčší prúser :)

Máme demokraciu a slobodu. Vonkajšie sily by nedokázali rozjebať EU tak, ako na tom momentálne pracujú neokomanči :)

44

Odpovědět

+ehmJo naštěstí se tyhle lidi začínají probírat ! :D Ono je hezký že studovali genderová studia a byly jednou na tři měsíce v Londýně kde potkali 15 arabů v lepší čtvrti a všichni byly v pohodě :D

Já žil služebně v Holandsku v rámci NATO před 13-15 lety a pecka ! Nádherná země ! Byl jsem tam před půl rokem jako turista na starý kolena trošku zařádit a vůbec jsem to tam nepoznal !! Úplně se zbláznili ! Netušim co se tma stalo pač mi jejich politika vůbec nezajímala ale byla hodně sebedestruktivní, tam kam jsem chodil s kolegama z různých zemí na pivo je teď čtvrť plná Marokánců místo hospody je mešita, holanďana potkáš jen jako policajta a to ještě nevyleze s auta !! :D A mít tam manželku tak snad přes ní hodim pytel aby jí tam neobtáhli.
Jako muslimové tam byly už když sem tam byl já ale ne zdaleka tak drzí a nesocializovaný ! Možná sem byl jen ve špatné ulici ale viděl sem to na vlastní oči že je to problém !

A pak přijedu do Čech a něakej 20 letej pacholek co má za sebou první semestr antropologie mi bude říkat že jsem rasista a že se to přehání protože byl na přednášce a žil měsíc v Paříži u Tety na Shanzerize nebo jak se to píše :D A viděl jak pracující muslimové tam každý den vyvážej odpad a jsou úplně normální ! A když jsem mu řek proč nešel na předměstí on mi odvětí že je to tam nebezpečné protože místní se cítí ohroženi bílím supremacismem a jsou znechucení šikanou policie tak se zorganizovali do gangů kvůli frustraci a nezaměstnanosti :D Jako to sem stál s otevřenou držkou a nevěděl sem jestli je tak blbej, dělá si ze mě srandu, je vymytej levičáckym profesorem a nebo mam tu školu zapálit :D :D

Prostě Evropa má a bude mít velký problém který nejlépe vyřeší odpovědný politik který podnikne pár nepopulárních kroků mezi rádoby vzdělanou elitou a nebo se to nebude řešit a policie a tajné služby dostanou práva na všechno možné a to už jsme v románu 1984 a nebo se rozpadne EU a nastane občanská válka ! :) osobně 1 a 3 jsou pro mě přijatelnější než 2 protože svobody se člověk vzdá lehce ale získat jí lze skoro nejde a to moderní levice nechápe !

A když někdo cítí povinnost pomáhat ani nevim proč, co mu ti dobří muslimové do života dali nebo dají krom kebabu a sem tam nějakého útoku buď na lid a nebo demokracii :D Neměl by jít přes mrtvoly a likvidovat svoje svobody viz. (oo necháme tu všechny migranty a posílime tajné služby a policii zakážeme zbraně a auta ve městech atd.) CESTA DO PEKEL !!!

278

Odpovědět

+Master Joudanezdieľam tvoj optimizmus...Lavicový fanatici majú obrovskú podporu vlády a médi, pričom jedinú ich HLASNÚ opozíciu, tvorí konzervatívna lavica (newspeak - pravicový extrémisti)
Tvoj optimizmus začnem zdieľať, keď bude s lavicou nakladané tak, ako teraz s pravicou...a od toho nás delí minimálne občianska vojna a pár desaťročí...

22

Odpovědět

To se v celé nizozemské ústavě nenajde klička, jak zrušit náboženskou školu, ve které se děti učí protiústavní mantru? Náboženské fanatiky, bez ohledu na víru, je třeba eliminovat, ne jim dávat prostor pro výchovu nových generací. Podobná individua ukázaná ve videu bych bez mrknutí oka vyhostil do země, nerespektuješ západní civilizaci a ještě jsi na to hrdej? Tak z ní vypadni, nemáš tady co dělat. Tito středověcí fanatici vrhají zcela záměrně špatné světlo i na "normální" muslimy plně integrované do společnosti a hrotí společenské nálady v jejich neprospěch.
Podnětné otázky moderátora, jak se podobných fanatiků zbavit, aniž bychom sami sebe nezbavili svobody, která má na rozdíl od nich nějakou cenu. Minimálně zatrhnout financování náboženských škol (i křesťanských, tohle nemá v 21. století co dělat), případně zákaz financování mešit ze zahraničí. Nechat to vyhnít je cesta do pekel. Rozlezou se jak vrabčáci v Hře o trůny,

272

Odpovědět

Jenomže selektivní zakazování jsou pandořina skříňka.

„Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem; nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem; nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem; nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.“
-- Martin Niemöller

Asi jedinou cestu vidím v tom učit děti od mala kritickému myšlení, naprostou odluku církve od státu a jeho tvrdé prosazování - klidně i zrušit veškeré náboženské svátky a ať si lidé mohou svobodně vybrat, kdy si to placené volno vyberou. Pokud si někdo bude chtít vzít v práci volno z náboženských důvodů, musel by prokázat existenci své modly. Velký problém ale vidím v tom, kdo to bude objektivně posuzovat. Likvidace náboženství je asi jediná pozitivní věc, kterou úspěšně zavedly do praxe komunismus (internacionální socialismus, lidově demokratický socialismus, maoismus...) a nacismus (národní socialismus...).

V Nizozemsku by nejspíše měli začít lobbováním v zemích Perského zálivu: „vy u nás chcete stavět a financovat mešity, propagaci salafismu a my to musíme tolerovat, my u vás začneme stavět kostely a vy jste povinni každý rok pokřtít 10 000 obyvatel a udělat z nich horlivé křesťany“. Myslím, že obratem by salafistickým školám vyschly penězovody.

79

Odpovědět

+-HoNY-sorry kámo, ale píšeš naivné pičoviny...

Učiť deti kritickému mysleniu?
A to si predstavuješ ako? Že príde synáčik sa fanatickým fotrom a bude s ním viesť pochybovačné rozhovory o isláme?

Lobovanie v perskom zálive?
A to akože ako zbaví salafistov v EU?.. znižovanie nárastu, nieje anilen náhodou riešenie problému...

Skrátka to zašlo moc ďaleko a bez jednoduchých, okamžitých a pre niektorých radikálnych riešení, ten problém proste vyriešiť nepojde.

57

Odpovědět

+ehmLobování pomůže tomu, že v Evropě jejich počet nebude narůstat a nebudou mít peníze. Nebo jsi snad viděl bezdomovce v ihrámu a modlícím se na koberečku pod mostem?

10

Odpovědět

+-HoNY-Ono vůbec není třeba lobovat v zemích Perského zálivu. Jednodušší a celkem snadno realizovatelnou myšlenkou je postupný přechod na elektrickou trakci (země Perského zálivu nedostanou EURA, která pak nebudou moci utratit za salafistické školy, fotbalové kluby a automobilky v Evropě).

Kamiony na elektřinu úspěšně vyzkoušelo jak Švédsko, tak i Německo a počítá se s praktickým uplatněním.

A naštěstí už padla zemědělská omezení na pěstování a zpracování cukrové řepy, ze které se také dá vyrobit etanol (tedy také palivo do aut).

10

Odpovědět

+orcinusorca2017Kamiony na elektřinu jsou kravina. Zboží se má přepravovat po železnici a pouze nákladními vozy pouze lokálně převážet. Kamiony nemají na silnici co dělat (stejně jako cyklisté na chodníku).

Větší rozvoj individuální elektrické dopravy přijde až s tolik let slibovanými levnými a vysoce účinnými solárními panely a bezpečnými akumulátory. A v noci by měly elektřinu dodávat jaderné elektrárny čtvrté generace na Thorium. A ani jednoho se nejspíše v tomto století nedočkáme. První věc je spíše slibování za účelem získání různých grantů a to druhé je politicky neprůchozí.

Každopádně byla chyba, že jsme se vzdali kolonií, protože tamějším obyvatelům přeplácíme jejich suroviny a oni těmi penězi u nás financují teroristy místo toho, aby je investovali do své budoucnosti a vzdělání.

24

Odpovědět

+-HoNY-No asi neznáš ani základní energetickou a dopravní situaci ČR a jen vylepšuješ svůj příspěvek "hi-tech" narážkami.

Energetická bilance naší země je, že potřebuje zhruba 200TWh (v elektrické energii vyrobíme zhruba 80 TWh, ale 30TWh vlastně nepotřebujeme a posíláme do Rakouska a ono tuto energii prodává dále na Balkán; stejné množství energie k nám nateče produktovody-ropa, zemní plyn, za které dále platíme.)

Tedy kolonie NEPOTŘEBUJEME, methan (vlastně zemní plyn) si sami dokážeme vyrobit z odpadků, na výrobu elektřiny můžeme využít kůrovcem napadené stromy, do motorů můžeme lít ethanol vyrobený z cukrové řepy.

Zboží se dá přepravovat po železnici pouze do prvních patnácti velkých měst (a to jen za cenu zpomalení osobní železniční dopravy-tedy návrat do 90. let; celkem má ale naše země zhruba 6500 obcí), u ostatních je tedy nutné využívat stále kamiony.

21

Odpovědět

+orcinusorca2017Osobní doprava nemá na železnici co dělat, protože je nerentabilní a musí se dotovat. Naopak kamiony se zbožím likvidují silnice. Tomuhle by zcela jistě pomohla úplná privatizace molochů jako Česká pošta, České dráhy a veškeré infrastruktury. Ano, první roky by byly velmi tvrdé, než by se vyčistil trh od různých špekulantů (tímto zdravím soudruhy ze společnosti Veolia), ale na druhou stranu by vzniklo spoustu efektivnějších, rychlejších, levnějších a spolehlivějších řešeních. Spousta železničních tratí je na našem území dědictvím z dob Rakouska-Uherska a silniční trasy už ve většině případů také nereprezentují jejich potřebu.

Cestováním surovin a energií zcela popíráš princip (dotacemi pokřiveného) volného trhu s energiemi a energetickou burzu. Bohužel, když někde zasvítí více sluníčko, tak se musí energie ze solárů někudy transportovat. Je to úchylný, ale bohužel přes nás musí téct elektřina z Německa do Rakouska a zpátky.

Líh patří do chlastu a ne do auta - ethanol váže vodu a likviduje motory. Nafta patří do traktoru, plyn do sporáku, benzin do auta a kerosin do letadel. Je jasné, že elektromobily jsou budoucnost, ale kdy budou budoucností neví nikdo.

32

Odpovědět

+-HoNY-Možná stále nechápeš, že vývozem ropy se Saúdům dostávají do rukou prostředky, kterými pak dotují právě radikální islamisty, nebo tento přístup schvaluješ a pak by ses neměl divit, že se radikální mešity rozšíří i po naši republice.

Pokud argumentuješ anarchokapitalistickým přístupem, pak bys měl vědět, že ty silnice taky nejsou zadarmo a jejich údržba stojí více než dotace pro železniční dopravce.

20

Odpovědět

+orcinusorca2017Já to chápu. Proto jsem argumentoval tím, že by bylo lepší, kdyby byl Blízký východ jedna velká kolonie. V momentě, kdy by kolonialisté měli kontrolu nad surovinami, měli by kontrolu nad cenou. To je ta radikální varianta. Umírněná varianta spočívá právě v tom, že jim tam začneme exportovat křesťanství, homosexualismu, atheismus...

Anarchokapitalistické řešení by tomto případě vedlo k léčbě šokem a místa, která jsou zcela nerentabilní, by nejspíše zmizela za několik let z mapy (a pravděpodobně by se projevily i strukturální problémy některých regionů). Ale stále mi to připadá jako menší utopie, než že se masivně začnou používat odpadky na výrobu methanu. V tak bohaté společnosti, jako je Evropa, by to nikdo nechtěl dělat. Snad jedině za hodně extrémní podmínky - vyjmout nekvalifikovanou pracovní sílu ze zákoníku práce, zrušit pro nekvalifikovanou pracovní sílu minimální mzdu a sociální jistoty. Tím začíná nevolnictví pro lidi, kteří jsou na tom už tak blbě. Ve druhé fázi začíná fašistická diktatura, protože lidí na neefektivní a pomalou práci je málo (ono je fakt levnější smetí spálit nebo zahrabat na skládku) a nuceně nahnat všechny vězně přebírat smetí a čističky odpadu - viz Nejdrsnější americký šerif. Ve třetí fázi začíná otrokářství, kdy by každý ekonomický imigrant bez prokazatelného vzdělání byl na takovou práci nuceně nasazený dejme tomu na 20 let, pak by mohl opustit koncentrák a žádat o pracovní povolení a povolení k pobytu (hádám, že nepokoje a povstání by byla na denním pořádku). Jinak není možné, aby bylo možné realizovat tak smělý a pokrokový plán. Kdyby to bylo možné, tak by k tomu dávno došlo.

14

Odpovědět

+-HoNY-A já píšu, že stačí rozdat lidem nádoby na odpad (hnědé popelnice), vyvážet tyto nádoby a lidi motivovat snížením ceny za odpad, či jim ten plyn zpětně nabízet za nižší cenu než je cena za plyn z Ruska. (Lidé se obvykle chovají ekonomicky a dokáží si spočítat, jaké chování je pro ně výhodné).

Lesy (ve velké většině také vlastní stát), takže stačí použít synergii lesy jsou státní+elektrárny jsou státní a výsledkem je "nucená minimální cena za nejnekvalitnější strom prolezlý kůrovcem". Další použití tržního principu. A určitě se najde někdo, kdo bude chtít pracovat pro stát-buď jako lesník, nebo jako pracovník elektrárny.

U cukrové řepy stačí, že padly zemědělské kvóty a tedy očekávám opětovný nárůst výměry řepy a obnovení/výstavbu nových cukrovarů a výrobu ethanolu (tržní výhoda je v menší spotřební dani oproti dováženému palivu). Opět lidé se obvykle chovají ekonomicky (a tak nějak náhodou stát -České dráhy-vlastní i lokomotivy, které mohou spotřebovávat i E85). Takže opět další synergie.

10

Odpovědět

+orcinusorca2017hnědou popelnici mám přímo před domem a nějak nevidím hmatatelný výsledek (snad jen ten, že nejsou přeplněné popelnice na komunál). Nejvíc za plyn jsem ušetřil změnou dodavatele z 800 Kč na 465 Kč za 1 MWh. Že se lidé chovají ekonomicky máš pravdu - v Norsku stojí elektřina polovinu proti Česku, tak se tam topí elektřinou a obvykle se ani nezatepluje.

Kůrovec je uměle vyvolaný problém Schwarzenbergy, protože pěstovali monokulturu místo smíšených lesů. Pokud by se dodržovala určité pravidla dobrého hospodáře, tak by u nás kůrovec nikdy nebyl.

Změna energetické koncepce lokomotiv vyžaduje dlouhodobou masivní investici, kterou stát neudělá. On nemá vůli ani na tak primitivní věci jako reforma zdravotnictví a zrušení diskriminačního průběžného důchodového systému. Tím neříkám, že E85/E100 je nutně špatné palivo, ovšem musí s ním v motorech počítat (u aut snad jenom původní Volva). Do „městských prdítek s motorem ze sekačky“ by bylo spíše vhodnější LPG/CNG.

11

Odpovědět

Překvapení pro slušnočechy, nizozemští muslimové protestují proti salafismu. To je věc která se do jejich objektivních informačních zdrojů jaksi zatím nevešla :D

1325

Odpovědět

Škoda, že jsi minul pointu toho videa.

163

Odpovědět

Viděl jsi to video? Říkal to hned na začátku.

70

Odpovědět

prekvapeni pro tebe. Jaka je sance ze se ze nemuslima stane salafista, nebo ze se ze muslima stane salafista ? To je vec ktera v ty tvy gebuli proste chybi.

46

Odpovědět

+MotoJaká je šance, že se z bělocha stane white supremacist? Myslel jsem si že malá ale překvapivě je takovejch kreténů u nás dost.

913

Odpovědět

+AutoZa to ja som si vždy myslel, že dosť veľká..

11

Odpovědět

+AutoTo je ale zaujímavé, že o žiadnom teroristickom útoku bieleho supermacistu (či ako im to nadávate) v europe som nepočul roky a to je belochov v europe väčšina...
O moslimskych utokoch počujem takmer každý mesiac a to ich je drvivá menšina :)
Tvoja logika ani počty nesedia ty moje neokomunistické srdiečko :)

106

Odpovědět

+ehmA slyšel si o Breivikovi?

Ten se vyřádil na MLÁDEŽI.

A slyšel si o tom střelci z Uherského Brodu, který postřílel obyčejné návštěvníky hospody? Nebo chlapa z Frenštátu, který vyhodil do povětří celý panelák, a využil k tomu zemní plyn?

A "fanda chemie", u kterého se v bytě/domě najde vybavení, na které by potřeboval nejméně střelmistrovské zkoušky, se ve zprávách objevuje taky docela často. Naštěstí to končí tím, že "fanda chemie" nejdříve umře a až poté se vyklízí jeho byt/dům.

55

Odpovědět

+orcinusorca2017Pomatenci jsou všude a je jedno jaký mají vyznání a nebo původ :)
Ale statistika je totálně neúprosná vůči jistému náboženství co se týká teroristických útoků.
Breivik je jediný teroristický útok (terorismus = forma násilného projevu vůči státním zaměstnancům či civilistům z důvodu ovlivnit vládní rozhodnutí a politiku ve prospěch svých zájmů) , muž z Brodu byl psychopat ale ne terorista a fanda chemie ? Co takhle předpoklad nevinny když už si takovej ďáblův advokát měl bys vědět že nikdo není vinný než spáchá skutek a nebo se prokáže jeho vinna nebo úmysl něco spáchat opřený o jasné důkazy :) a v tom případě ať má doma třeba 10 děl a 7 kulometů když to nikdy nepoužije !! :)

Ale to ty levičáčku pomatený nechápeš nejlepší bude zakázat zbraně že ??!! Protože zbraně jsou strašně zlé a ubližují lidem a je to symbol white supremacy protože pes je přítel člověka a podobný levičácký chytrý argumenty! :) Na rozdíl od tebe sem byl například v Izraeli kde pochopili že zbraně lidi nezabíjejí ale lidé ano, a že špatného člověka s pistolí zastaví jen dobrý člověk s pistolí, aspoň tak mi to vysvětloval jeden vojenský důstojník je to tam docela populární názor pač funguje! Kdyby v Izraeli zakázali zbraně už dávno neni !! protože terorista si jí vždy sežene ale poctivý občan nemá tendence se nelegálně ozbrojovat !!! Ale když absolvuje povinnou vojenskou službu a má zbroják od státu a střelba ho bavila tak si jí přirozeně pořídí a ejhle hned máte na ulici ozbrojeného civilistu s vojenským výcvikem a nepotřebujete tam mít policii geniální !!!!

83

Odpovědět

+Master JoudaMícháš zbraně a chemické látky dohromady.

U každého "fandy chemie" se najde červený fosfor vhodný pro roznětky, nikoli střelné zbraně (proto je zmíněna střelmistrovská kvalifikace, nikoli zbrojní průkaz).

Jo jasně. Byl si v Nizozemsku v NATO, v Izraeli, ale rozdíl mezi těmito dvěma kvalifikacemi (střelmistrovské zkoušky vs. zbrojní průkaz se ti najednou vykouřil z hlavy).

A mrtvý "fanda chemie" naopak stát obtěžuje, protože on už nikoho nezachrání a jeho sklad musí policie a hasiči bezpečně zlikvidovat a nemají tedy čas na vyšetřování zločinů. Takže opět špatně.

17

Odpovědět

+orcinusorca2017Já byl v armádě možná dřív než ses narodil takže nevím jak je to zakotvené teď, a už vůbec sem nebyl expert na výbušniny a chemii protože nemam chemickou fakultu ale mám pocit že na to musíš mít pyrotechnický kurz a na chemické látky minimálně vysokoškolské chemické vzdělání aby tě vůbec zařadily na protichemický vyšší post kde máš povolení s nebezpečnými látkami nakládat a že střelmistrovské zkoušky jsou pro civilní sektor ale jak říkám nevím jak je to teď a vlastně ani nevím pořádně jak to bylo před tím pač jsem byl spíše kancelářská krysa ve své době (proto sem hodně cestoval) takže je mi to vlastně úplně u p****e :D .
2. Nejsem obeznámen s případem viz. Kdo, kdy, kde a jak skladoval a proč ?
3. ne v NATO ale v rámci NATO to je podstatný rozdíl, NATO nemá vlastní vojáky pleteš si to s OSN a jejich modrou přilbou otloukánka :)
4. Pokud měl fanda příslušná povolení naprosto v pořádku. A pokud si myslíš že máš k případu všechny podklady prosím pošli a já to můžu probrat se známému co je u Chemiků v Liberci a ten ti hned řekne co s tím člověk zmůže a co ne ! PS: pokud máš info z médií počítej s tím že ví jen půl pravdy (mohly zatajit fakt že to byl bývalí voják, že chystal teroristický útok, že s tím obchodoval, že pracoval v kamenolomu atd. aby nevyvolali paniku)

72

Odpovědět

+Master Joudaad 2 a 4. "Fanda chemie" je eufemistický název pro feťáka, kde se červený fosfor také využívá. Takže je zcela jasné, že tento "fanda chemie" nebude mít žádné povolení, ale bude mít zcela fatální následky pro společnost (jak ve snadné dostupnosti látky zneužitelné pro roznětky-zatím je ČR jen zemí, kde se tyto látky nakupují-, tak s nechtěným výbuchem meziproduktů).

14

Odpovědět

+Master JoudaP.S. A jak nazveš pražské taxikáře, kteří jsou vůči ostatním řidičům agresivní a prosazují své politické zájmy násilím?

05

Odpovědět

+orcinusorca2017Ano o brievikovi som počul... v roku 2011... pred 6 rokmi... Vzhľadom na autíčkovú analogiu s bielymi supermacistami a množstvom belochov v EU, by mali byť teroristické útoky bielych supermacistov na dennom poriadku a nič také sa nedeje :) ... Moslimská menšina to zvláda každých pár mesiacov :)
Skúsil si, nevyšlo :)

51

Odpovědět

+ehmBohatí lidi většinou nemají důvod se odpalovat..

16

Odpovědět

+Auto:) milé... Môžeš mi uviesť prípad jediného europskeho bieleho supermacistu za 5 rokov, ktorý spáchal bombový teroristický útok? :) Alebo v európe nič ako chudobný biely človek neexistuje? :) Neviem ako u vás, ale u nás makajú ľudia za 500€ mesačne, takže na konci mesiaca majú sotva na chleba, ale jaksi nevidím, že by sa odpalovali :)
Končím debatu :) By si nevidel zelenú ani keby som ťa vyložil na pastve :D

71

Odpovědět

+ehmA o Ukrajině jsi také neslyšel? Nebo Ukrajina už není Evropa?

Nějak jsem neslyšel, že by se tam angažovali Arabové, Marokánci.

Jediný rozdíl mezi Ukrajinou a Francií je tedy ten, že když si někdo uprdne v Paříží, tak je to celosvětová katastrofa, když někdo rozfláká region na východě, tak se o tom nedoví ani v hlavním městě daného státu.

Sakra vždyť jsme v top10 nejbezpečnějších zemí, tak proč bychom si měli dělat starosti jak s Nizozemci, Pařížany, Ukrajinci, tak Rusy.

14

Odpovědět

+orcinusorca2017Ty si vážně zaostalej na Ukrajině je stav kterému se říká občanská válka navíc o ní hovno víš ! :) Rozpoutaly jí ti to tvoji slavní levicoví politici protože na Ukrajině dosadily Oligarchy který ji rozkradli tak že si to ani neumíš představit ! Když se lid proti nim postavil, zavedli brannou povinnost (MOŽNÁ PROTO TU MÁŠ TOLIK MLADÝCH UKRAJINCŮ SKUTEČNÝCH PODOTÝKÁM SKUTEČNÝCH CHUDÁKŮ CO UTÍKAJÍ PŘED VÁLKOU). krajiny a oblasti u Ruska využili toho že sou strategicky položené a odtrhli se pač počítaly s pomocí Ruska které to hned využilo (ani ne tak ze šlechetnosti ale kvůli tomu že jedna oblast je přístup k moři a druhá je plná zemního plynu a uhlí) ;)

To se nelíbí EU protože tam sledovalo své zájmy kord v těchto oblastech (přístup k moři a plyn + uhlí) proto občanskou válku podporuje a dělá že jí nevidí ! Proto se o ní taky nemluví ty boje tam neutichly jen už není přijatelné o nich mluvit ! :) takže co s toho plyne ty dementní výtoku: ŽE TO JE VÁLKA !!!!!!! KDE SE STŘETLI DVĚ SUPERVELMOCI PROSTŘEDNICTVÍM OBYVATEL CHUDÉ ZEMĚ KTEROU UTLAČUJE TOTÁLNĚ ZKORUMPOVANÁ VLÁDA. Kde že se to už stalo a Jooooooo VIETNAM ! :)

To je možná důvod proč se o tom nemluví a taky rozdíl mezi Francií a Ukrajinou. Kterou totálně zlikvidovali tvoji bozi levicoví politici za podpory všech kterym sou lidský životy Slovanů u p****e (Merkel, Makaron, tenkrát Cameron, a samozřejmě držitel Nobelovi ceny za mír Barack Hussein Obama) :) Odkud to vim ? :D Stačí si zajít do nejbližší hopody najít si mladý Ukrajince ty sociologu nevzdělanej levicovej a zeptat, co Ukrajina válka lepší ? A něco si poslechneě pak se jich třeba zeptej a o co vlastně v té válce de já jako Evropan mam v hlavě jen naše média ! a Jaké straně fandíte ! :D A dozvíš se víc než při sledování čt24 a profesora ;)

32

Odpovědět

+Master JoudaNo a ano, za vše můžou levičáci. Za Ukrajinu, za situaci v Paříži.

A jistě také mohou za tvůj pravopis, kterým se prezentuješ. No pokud nás máš chránit ty jako příslušník ozbrojených sil, pak se opravdu začínám bát o svou bezpečnost a vyhlídky do budoucnosti.

25

Odpovědět

+Master JoudaMy jsme ve válce jen tak mimochodem s islámským státem. Tímto končím diskuzi, myslím, že je to odpověd na všechny komentáře. Ve válce umírají lidé, smiřte se s tím, ale umírá jich u nás daleko méně než v jakékoliv jiné válce.

24

Odpovědět

+AutoKdo my ? Nevim co si zač !! Troll placenej EU, nějakej arabák, komunistický anarchista co v USA likviduje pomníky názory máš na to dost hloupý aby si byl všechno najednou, nedejbože Čech !!!! Auto to je fakt komentář jak od člověka na fetu v jaké válce ? Víš kolik máš válek naposled když sem se koukal bylo 27 konfliktů a zemí (takoví p****e který by na mapě možná neukázal ani tvůj profesor na genderovou vyrovnanost platu a tvůj profesor na potlačení white supremacy o nich ani neslyšel :D :D) kde operují čeští vojáci a bůh ví co si ty :D !
Takže na světě je tolik stran a tolik válek že vůbec nevim o čem meleš ! :) Mimochodem proti IS bojuje 3/4 světa, nebo spíš dělají že proti němu bojují :D Viz Saudská Arábie

Ano levicoví politici opravdu mohou za problémy zapádní Evropy svou zbabělostí, pocitem odpovědnosti za lidi který jim mají být úplně u p****e (nikdy tu nezaplatili ani kč na daních a pracovat sem evidentně nejdou) prostě nechápou že přistěhovalectví je výsada nikoliv právo ! a Přijmout uprchlíka je ukázka milosrdnosti né věc automatiky !!!
A to nemluvím o sociálním systému který je tu nastaven v EU tak až se mi chce brečet. Zaveďte že každý občan ne jen běloch musí makat a zrušte dávky za všechno, snížte daně pač stejně nebudou zapotřebí nechte jen důchody a armádní výsluhy pač ti jediný si je zaslouží. Sociální stát je úplná p******a zvýhodňující nemakače a idioty kterou platí ti schopní, radikálně to osekej a z EU ti vypadne 2/3 lidí uprchlíků dřív než řekneš parazit !!!! :D A za Ukrajinu samozřejmě levice může taky viz už jenom to že to pořád podporuje a jen to přehlíží ukazuje jak je skutečně humánní a když EU argumentujeme že tu máme možná víc skutečných válečných běženců z Ukrajiny než některé země západu z blízkého východu dělají že o to neví :) Protože život Slovana nikdy neměl na západě moc cenu ;) Jak řikal kamarád v Anglii mlátit lopatou na ulici Čecha nebo poláka či Ukrajince je míň hrozný než mlátit psa !! Takže pokud je svět vůči někomu permanentně rasistický tak proti slovanům jen mi nejsme uplakaný jak černoši a nebo arabové !!!

22

Odpovědět

+Master JoudaNevím co mi to tady tlačíš, bavíme se snad o islámu. V životě jsem nevolil levicovou stranu a moje smýšlení není levicové ani trochu. Mluvím za EU. EU je ve válce s islámským státem. Pokud v evropě dochází k útokům, je to pouze věc islámského státu a skupin, které financují radikály, není to věc muslimů. Není to celospolečenská záležitost jako nacismus v německu, tudíž se to nedá srovnávat. V tomhle případě se nedá uplatnit kolektivní vina, protože muslimové kteří jsou neviní nemůžou ani nijak ovlivnit, jak se chovají ostatní. Mimochodem, členství v EU je z ekonomického hlediska rozhodně pravicový program.

33

Odpovědět

+AutoJo ale EU totálně ovládá levice ! :) EU ? Je ve válce mi máme jednotnou armádu ? :O Díky bohu ne to by byl totální konec suverenity ! Aha takže za nacismus můžou všichni Němci ale za terorismus nemůžou všichni muslimové s tím nesouhlasím nemyslím si že za fašismus můžou všichni Němci stejně si nemyslím že za terorismus můžou všichni muslimové !! Tady je vidět jak nadržuješ téhle skupině ! A že to není celospolečenská záležitost ty asi šňupeš ariel když nevíš že ten průser zvanej migranti a islám celá EU řeší už pár let a USA ještě déle to samé Rusko takže ano radikální Islám je opravdu celosvětoví problém !!! Tvá věta (Jaká je šance, že se z bělocha stane white supremacist? Myslel jsem si že malá ale překvapivě je takovejch kreténů u nás dost.) s tebe dělá vygumovaného levicového studenta genderové politiky na vaginologickej fakultě ! To se dá brát jako rasismus urazil si bílé lidi si rasista !!!! Já se nikdy nenadřazoval házíš nás všechny do jednoho pytle ! Si fašista a rasista !!!
Sloužil sem téhle vlasti stejně jak moji předci a právě si nás všechny urazil a supremacy si dement ? :D Když po generace moji i tvoji předci kydali hnůj pro pána takže spíš Elite supremacy než white supremacy ne ? takže si rasista proč za vše může bílej muž ! :D A Supremace snad jinde nebyla že vládce prostě rozkazoval ?? Teďka budeš mít kecy na otroctví ale nevolnictví bylo taky otroctví a bílí zotročovali bílí !!! takže s****a :) Vim že chceš vypadat jak chytrej člověk tak prosim nenech se vypláchnout levicí ať s tebe není rasista proti své rase !!

31

Odpovědět

+Master JoudaTeda to sou slušný sračky co z tebe padaj... Mluvím o tom, že pokud jsi v EU, tak jsi zároveň ve válce s islámským státem, ne o tom, že EU je stát s jednotnou armádou. Za nacismus nemůžou všichni němci, ale byla to oficiální státní politika, tudíž celospolečenský problém. Žádný muslimský stát není oficálně teroristický...

16

Odpovědět

Jediné co cítím u tohoto videa je absolutní bezmoc.

360

Odpovědět

To máš recht teda...
A btw ústava sa nedá zmeniť ? Pozmeniť nejaké zákony, ktoré by problém pomohli riešiť ?

02

Odpovědět

+efgPrávě že změna ústavy je v Nizozemsku dost problematická, první ji musí schválit obě komory parlamentu 2/3 většinou, pak se musí obě komory rozpustit a po volbách ten samý návrh odhlasovat znovu 2/3 většinou a mít kvůli tomu předčasné volby se nikomu nechce,

20

Odpovědět

+HloupouckyBratrNo možno po čase za niekoľko rokov budú musieť, keď sa situácia bude komplikovať naprieč krajinou

13

Odpovědět

+efgPo čase to už bude jedno, protože v parlamentu nevytvoříš nemuslimskou většinu :-D

01

Odpovědět

Na druhou stranu se nabízí otázka:proč bychom měli zachraňovat Nizozemce? Kdy nám Nizozemci vlastně s něčím pomohli?

01

Odpovědět

+orcinusorca2017Protože budeš mít za sousedy radši království něž chalífát.

20

Odpovědět

+TaanNevím, zda znáš historii Nizozemska. Ale během druhé světové války udávali nacistům Židy, tak svědomitě, že 2/3 tamější populace Židů "proletěla komínem". Takže jasně mohli mít asimilované Židy, ale oni si raději vybrali "vychovávat Afričany".

No prostě karma je sviňa

11

Odpovědět

+orcinusorca2017A že tam těch udavačů žije, viď? ;)

10

Odpovědět

Rasistické, xenofóbne a bigótne video...pfuj... Islám je náboženstvo mieru...

622

Odpovědět

Každé náboženství je jen poselstvím HLOUPOSTI, a čím více hlupáků se sejde tím je to nebezpečnější protože z jejich nekonečné hlouposti přímo pramení bezmezná AGRESE ...

10

Odpovědět

Ani křesťanství není náboženstvím míru, podívejte se kolik lidí upálili, pronásledovali, mučili jen kvůli tomu že odmítali hloupá dogmata, země střed vesmíru, placatá země, ... všechna náboženství mají svůj základ v prosazování hloupých dogmat zprvu přemlouváním a později hrubou silou, jediné náboženství které má blízko k míru je ŽÁDNÉ NÁBOŽENSTVÍ.

10

Odpovědět

Chtělo by to přeložit to video o kterym mluví...

100

Odpovědět

Taky mě zaujalo, takže jsem ho přidala na seznam k přeložení, ale teď mám v plánu překládat hlavně nové díly. Odhaduji, že někdy v prosinci by na Bijzonder onderwijs mohla přijít řada.

60

Odpovědět

+MisschienMisschien, mám na teba otázku: Pozrela si si tie videá čo som hodil ako návrh na preklad?

00

Odpovědět

+KendalMyslíš ta z 30.8.? Všimla jsem si jich až ve čtvrtek, ale už je tam odpověď. Ve zkratce: mám obavu že miniparodie na belgického krále, který tu není známý, by nejspíš moc nezaujala. A bohužel třeba zrovna u toho posledního videa se podle mě hodí vědět něco málo o králi a jeho nizozemštině. Ale děkuji za tipy a pokud něco zajímavého najdeš, budu ráda, když napíšeš. Aktuality už pravidelně kontroluji.

10

Odpovědět

+MisschienV poriadku, ale už aktuality nemusíš sledovať. Zmienené videá boli produktom môjho "belgického" obdobia, ktoré už prešlo. Začalo to Brabancone a potom to už nejak šlo samo. Potom som objavil videá, ktoré sú zaujímavé ale holandsky nehovorím, a neboli tam žiadne anglické titulky ako napr., v prípade Stromae - Formidable (ceci nest pas une leçon) , ale obajvil som kanál https://www.youtube.com/user/VTMvideo/playlists ak by si mala záujem. Takže sa maj, a veľa zdarov.

00

Odpovědět

Tak díky pauze o něco dřív než v prosinci. Doufám, že nezklame.
Zvláštní vzdělávání

00