Zelený proudNeděle s Lubachem

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 46
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:307
Počet zobrazení:51 002

Podle posledních údajů odebírá 69 % nizozemských domácností zelený proud. Co to ale přesně odebírají a jak moc zelené je vlastně Nizozemsko, když dojde na původ spotřebované energie?

Informační bonus
Jesse Klaver je lídr nizozemské strany zelených, Henk Krol je lídrem strany 50PLUS.
CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) je zkratka nizozemského statistického úřadu.
Willem Vermeend je bývalý nizozemský politik a novinář, který je spoluautorem mnoha knih.
Marco Verhoef pracuje v oboru od roku 1995 a v roce 2004 začal moderovat pro veřejnou vysílací společnost NOS. Díky každodenní přítomnosti na obrazovce patří jeho tvář k nejznámějším v Nizozemsku.

Přepis titulků

A teď zelený proud. Kdo z vás má zelený proud? Ruce nahoru. Ano. Odhaduji to na takových 69 %. A kolik je to v Nizozemsku? Taky 69 %. Jste to ale krásně průměrní. Myslím to jako poklonu.

Paní to zdá se naštvalo. Madam, vy jste unikátní. Výjimečná. Jste jedinečná a máte právo tady být. Namasté. A ty šaty s tulipány jsou krásné. Ale zbytek je velmi průměrný a jde mu to dobře. Protože klima je důležité. Takže ještě jedna otázka. Zdroje zeleného proudu jsou například?

Vítr. Ano, větrné elektrárny. A? Solární panely. Přesně tak. Proud získaný pomocí větrných turbín a solárních panelů. A skoro dvě třetiny Nizozemska už ho mají. Tak to vidíme. A já pro vás mám zelenou a špatnou zprávu. Zelená zpráva: Dobrá práce. Špatná zpráva: Všechno je to jedna velká lež.

Nejvyšší čas na... Zelené elektrošoky. Přesně tak – zelené elektrošoky. A začneme... Šok jedna. První zelený elektrošok: Zelený proud z vaší zásuvky není zelený. Pro mě to byl trochu šok, protože jsem si o sobě hrdě myslel: "Jo, dobrá práce. Oteplování? Už ne. Díky tomuto chlapíkovi." Skoro jsem to i slyšel ze zásuvky.

Očividně to tak však není. Všichni výrobci dodávají do jedné sítě. Zelený a šedý proud, vše se smíchá. Používaný proud je tak vždy kombinací různých zdrojů energie. Zelený a šedý jsou smíchané. Zní to jako nemanželské dítě Jesse Klavera a Henka Krola. "Změníme Nizozemsko!" "Hned jak rozchodíme projektor." Ale dobře, vlastně je to logické, že k domům nevedou zvlášť zelené a šedé kabely.

Když tedy 69 % Nizozemska volí zelený proud, znamená to jen, že celkově je asi 69 % proudu z obnovitelných zdrojů. Dobře, maličký šok, ale teď... Šok dva. Šok dva: Zelený proud je většinou falešný. Většina námi používaného, domněle zeleného proudu je ze zahraničí. Možná si říkáte, že zelená je zelená.

Ale ten proud z ciziny nejen pochází, on tam i zůstává. Pokud máte doma zelený proud, neznamená to často nic víc, než že dodavatel zakoupil certifikát zelené energie. Ano, Evropa má pro zelený proud certifikát, na kterém stojí: "Haló, udělal jsem zelený proud. Jsem hotový." A místo aby se obchodovalo s proudem, obchoduje se s těmi certifikáty. A protože díky vodním elektrárnám má Norsko těchto certifikátů nadbytek, skupují je nizozemské společnosti, zatímco proud zůstává v Norsku.

Ano, myšlenkou bylo, že kdyby země prodávaly certifikáty, mohly by vydělávat výrobou zeleného proudu navíc. Ale co dělají Norové? Norové nevyrábí proud navíc, ale prodávají nám své certifikáty. A nizozemské společnosti jimi na nás mávají: "Hej, náš šedý proud je zelený." Ale ve finále se zelený proud vyrábí jen v jedné zemi – v Norsku, ale dvě země slíznou smetanu.

Norsko, protože má zelený proud, a Nizozemsko, protože ho má na papíře. Chápete? Krása, to je... To je dobrý kšeft a proto ty certifikáty prodává stále více zemí. Hlavní dodavatelem je teď Itálie. Kupujeme falešný zelený proud z Itálie. Jako nějakou falešnou parmskou šunku. Ostatně, když mluvíme o Itálii, jedna vtipná historka.

Posledně jsem v Římě zachránil z Tibery koně. Ten kůň se topil, tak jsem za ním skočil a vytáhl ho na souš. Prima, ne? Abych byl upřímný, nebyl jsem to já. Četl jsem o tom zachránci, poslal jsem mu e-mail a za dvacet euro můžu ten příběh vyprávět. Takže jsem oficiálně zachránil koně z Tibery. Dělám, co můžu.

Teď když jsme se vzpamatovali z toho zeleného šoku, podívejme se na ten zelený proud, který podle nás používáme. A skutečnost tedy nevypadá takto, ale takto. Pokud totiž škrtnete certifikáty, uvidíte, že jen 21 % toho proudu je opravdový zelený proud. Můžete si ho dokonce koupit zvlášť, pokud se nechcete účastnit scamu s norskými certifikáty. A pokud si myslíte: "Zelený je 21 %, to je pořád dost."

Ale je to nic. Je totiž čas na... Šok tři. Šok tři: Ne všechna energie je elektřina. Zní to trochu složitě, ale když mluvíte o klimatu, tak se nesmíte dívat jen na elektřinu, ale na veškerou energii. Tento sloupek je tedy nic. Z jedné pětiny je zelený, vážně super, ale toto se stane, když uvážíte veškerou energii: fabriky, auta, vlaky a plynové krby.

Podíl proudu v domácnostech pak... neznamená vůbec nic. A když vše započítáte a pak se podíváte na zelenou energii, ukáže se, že Nizozemsko celkem používá jen 6 % zelené energie. Dobře, je to fraška, takže nekončíme a je čas na... Šok čtyři.

Obnovitelná energie většinou není ze slunce a větru. Ne, dokonce i těch šest procent, naše poslední zelené stéblo, je podvod. Podle CBS se sice používá víc větrné a sluneční energie, ale největší část obnovitelné energie vzniká spalováním biomasy. Biomasa. Víc než polovina té zelené energie je biomasa. Směšné. Biomasa, co to vlastně je?

Biomasa je vlastně organický materiál, který denně potkáváme. Jako třeba obsah kompostu. Což takhle kukuřičné šustí nebo slámu? Děkuji, to je milé, ale měl jsem chlebíček s kamýšem. Mám teď dost. Energie z biomasy znamená, že spalujeme organický materiál. A myšlenka za tím je, že to samo doroste. Spalováním se tedy sice uvolní CO₂, ale nové stromy ho samovolně vstřebají.

Ale má to háček. Háček je v tom, že les roste strašně pomalu, a naše elektrárny spalují hrozně rychle. Ano, představte si, že s kamarádem soutěžíte. Jeden musí strom spálit a druhý musí strom vypěstovat. Kdo bude dřív hotový? Co říkáte? Ten, který strom... spálí, ano.

To záleží? Teď už by těch šatů stačilo. Dobře, ale to... Teď se dívá hodně smutně. Ale toto je tedy fatální chyba v konceptu biomasy. Elektrárny spalují stromy moc rychle. Mé řešení? Pomalý oheň. Nevýhoda?

Neexistuje. Výhoda? Zapomeňte na to. Takže toto je další šok. Šok pět. Biomasa není až tak udržitelná. A bude to ještě horší, protože v Nizozemsku na ni nemáme dost stromů. Sami to nezvládáme.

Takže to děláme takto. Nizozemsko má málo dřeva, a tak ho dováží z Ameriky. Ve Spojených státech se čile kácí lesy. Stromy prochází štěpkovači a lisují se z nich pelety. Pelety se lodí přepraví do Nizozemska a přistanou v uhelných elektrárnách. Pro americké lesy je to pohroma, tvrdí ekologické organizace v USA. Takže my vozíme americké lesy dieselovými loděmi do Evropy a hážeme je do kamen, protože oficiálně je to zelená energie.

A to jen proto, že vzniklé CO₂ nemusíme připočítávat k našim emisím. A to je dost divné. Ale bývalý ministr Kamp umí vysvětlit, proč je biomasa 100% udržitelný zdroj. Bez diskuze je to udržitelná energie. - Je tu diskuze. - Je to rozhodnuté. Ano, ale je to sporné. Není to sporné, schválila to Evropská komise.

Rozhodli o tom. Konec diskuze. Takže se domluvilo, že CO₂ z biomasy není CO₂. Ale ve skutečnosti nadělá palivové dříví dokonce víc CO₂ než zemní plyn a uhlí. Ale to jsou přírodní zákony a Henk Kamp věří jen v evropské zákony. Kamp by strčil penis do topinkovače, pokud by to podle EU byly trenýrky. Víc se dočtete v knize Evropská pravidla od Henka Kampa a Willema Vermeenda. Ale... Ale abychom to sečetli – kolik obnovitelné energie opravdu máme?

Zelený proud z větrných elektráren, solárních panelů a podobně tvoří jen 2,2 % veškeré energie, kterou spotřebujeme. To, že víc než dvě třetiny sálu a všech Nizozemců mají zelený proud, neříká vůbec nic. Když vše vyškrtáte a podíváte se na energii, tak je zelená energie jen 2,2 %. A šílené je, že vláda musí být v roce 2020 na 14 % udržitelné energie.

V roce 2020, to je podle CBS už za dva roky. A oni to slíbili – nám, Evropě i planetě Zemi. Čtrnáct místo dvě celá dvě. A místo opravdové snahy zachránit klima, se zabývají jen účetními triky, jako je nakupování papírků z Norska a spalování amerických lesů. Takže klima zachraňují jen na papíře. A mezitím tady máme sál plný lidí a jednu uraženou paní v šatech a ti všichni si myslí, že si vedeme dobře.

Ale skočí na to i klima? Řekne Bůh svému účetnímu: "Podívej, jak to těm lidem jde." "Všichni mají zelený proud." "Ano, ale teď jsme to měřili a vypouští spoustu CO₂." "O tom nic nevím." "Na papíře je všechno dobře ošetřené." "Ale podívejte se na emise."

"Ano, ano, ale právně to všechno vypadá..." "O, podívej, Arjen Lubach zachránil koně z Tibery." "To je skvělé." "Bravo." A teď počasí, Marco? Ano, čeká nás pár zimních dnů a začne to už dnes večer. Očekáváme sníh nebo mokrý sníh, teploty kolem bodu mrazu. Dnes v noci by mohla být ledovka, protože teploty budou dále klesat.

Bude pár stupňů pod nulou, sucho a zataženo. Zítra začne slunce oblačnost protrhávat. Nejdřív na jihu, kde teploty stoupnou nad bod mrazu. I tak to ale bude míň, než je v tuto dobu obvyklé. A tak to i zůstane, protože od úterý bude teplota v noci klesat z - 4 stupňů k většímu mrazu. Pravidelně vysvitne sluníčko a nadále zůstane sucho. Děkuji, to byla Neděle s Lubachem s top vtipem: Kamp by strčil penis do topinkovače, pokud by to podle EU byly trenýrky.

Příští díl Neděle s Lubachem vysíláme v neděli za pět deset. A jéje, už jsme zase na konci, ale nesmutněte, můžete mě odebírat. Stačí mi napsat 18stránkový dopis, kde mě požádáte o dovolení. Anebo klikněte sem. To jde taky. Chcete vidět víc? Jděte na npo3.nl/zondagmetlubach.

Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyby se nevyrabely zbrane meli bychom cisty vzduch

00

Odpovědět

Jedno je více než jisté. Cena elektřiny půjde strmě nahoru!! Kácet lesy a z tono vyrábět elektřinu může vymyslet slaboduchy člověk. Životnímu prostředí to prospěje sotva!! V konečném výsledku vyjde setrneji výroba z uhlí, či plynu. Otázka velkého black outu není jestli, ale kdy. Obyčejný člověk na to bude vždy jen doplácet.

60

Odpovědět

A to není vše - pro Holandské farmáře čeští montéři vyrábějí bioplynové stanice, do kterých se musí pěstovat kukuřice, aby bylo z čeho ten plyn vyrábět. Odpadní biomasy je dost málo, neb je lepší jí kompostovat pro písčité holandské půdy.

91

Odpovědět

A to neni vse, na vyrobu solarniho panelu se spotrebuje vice energie, nez sam vyrobi, je to tak, solarni panel totiz ztraci vykon s vyrobenou el. a nez by se zacal energeticky vyplacet, tak je uz stary a ma velmi malou ucinnost.

Pokud by jsme tedy vyrabel el. jen ze super eko solarnich panelu, tak zlikvidujeme planetu zemi ... relne je to tedy jen podvod a zpusob jak ukrast lidem penize, to vse legalne.

1012

Odpovědět

Fakt hloupost. Zřejmě propaganda ČEZu a uhelné lobby. Logicky: kdyby spotřeboval víc energie, tak by byl prodělečný a výroba by se nevyplatila ( je lépe prodat energii rovnou a nespotřebovat ji při hloupé výrobě).
Více:
http://alter-nativa.cz/330-vyrobi-solarni-panely-energii-spotrebovanou-ke-sve-vyrobe.html
A to je uz dost staré, dneska je účinnost vyžší.

44

Odpovědět

1) Co jde do konkrétní zásuvky za proud není v globálním měřítku až tak důležité, důležité je, co za proud jde do sítě jako takové, proto se obchodování s certifikáty nebráním.
2) Problém nejsou certifikáty jako takové, ale že každý používá jinou metodiku. Norové se nechlubí, že nakupují "šedý" proud, hrdě vyrábí zelený. A ostatní se chlubí, jak nakupují norský zelený proud. Takže zeleného proudu je na papíře pak skoro dvojnásobek.
3) Ne všechna energie je elektřina. To je důležitý bod. Protože CO2 navíc v atmosféře pochází výhradně z fosilních paliv, která jsou spálena. A zdaleka ne ve všech případech se pálí za účelem výroby elektřiny.
4) Biomasa nevadí (v principu). CO2, kteeré se tak uvolní do atmosféry je stejně v krátkodobém cyklu a uvolnilo by se stejně. Mnohem významnějším obnovitelným zdrojem je vodní elektřina, která je velmi spolehlivá a řada vodních elektráren může vykrývat energetické špičky. Některé větrné elektrárny jsou poměrně spolehlivé také (zejména na moři, kde bezvětří prakticky nehrozí). Sluneční elektrárny moc vhodné nejsou a většinou slouží jen k tomu, že uhelné elektrárny přes léto nemusí jet na plný výkon (ale postavené stejně být musí).
5) Biomasa samozřejmě obnovitelná je. Až na nadměrné kácení lesů, ale to se skoro nikde neděje (a Nizozemsko je pravděpodobně tak trochu výjimkou). Problém je sekundární spotřeba energie na transport a zpracování. Mnohem lepší příklad než těžba lesů na dřevěné pelety (což se většinou děje obnovitelně) jsou biopaliva. Kdy na výrobu jednoho litru biopaliva se spotřebuje více než litr fosilních paliv pro provoz zemědělských strojů a následné zpracování řepky a pak transport. Kdyby se spotřeboval méně než litr fosilních paliv, tak see přeci jen něco ušetří, ne tolik, kolik se uvádí, ale teoreticky by celý cyklus mohl být obnovitelný. V současné podobě jsou biopaliva ale katastrofa, která má přesně opačný efekt.

Za zmínku by určitě stálo že "šedá" energie z jádra sice úplně obnovitelná není (ale se zlepšujícími se technologimi by šla používat dobrých pár století a fúze by pak mohla být prakticky časově enomezená), ale v přepočtu na vyrobenou energii je zdaleka nejčistší (produkuje nejméně odpadu a zatěžuje nejméně přírodu pokud jde o zastavěnou plochu, těžbu surovin na provoz a výrobu elektráren apod.) a nejbezpečnější, když se něco pokazí, tak jsou následky špatné, ale i fotovoltaika má na svědomí více úmrtí (úrazy při výrobě a instalaci).

138

Odpovědět

Netreba se nervovat. Sledujte pro CR data na ceps.cz
Zaklad je jadro a uhli. Srandicky s vrtulema a panelama je zhyrely rozmar dotovany nami vsemi. (zatim je regulovan poplatek na cca 500 za mesic... az to odbrzdi tak je to kolem 1500 za mesic...pocita se to z amper na jistici x 3 kdo ma trifaz, kazdorocne vyhlasuje ERU)
Viz treba ted rano, kdy data vyroby obnovitelnych zdroju real co tece do site je rozdilne.
Voda "mota" kolem 90MWh stabilne a panely nastupiji po 7 rano a ted v 8:24 maji dodanych 511MWh . Vecer zase "nebudou".
Kdyz kouknete na data aktualni vyroby tak Parni davaji pres 6GWh, jadro 3GWh, Paroplynove 350MWh atd... Takze ekologie je jen byznys pro par lidi a utahovani sroubu pro plebs.
Martin.

153

Odpovědět

Poplatek OZE je 16 %, tedy dle objemu spotřebované elektřiny. U mne ročně cca 3000 Kč. OZE - hlavně zisky solárních baronů - platí ve svém účtu i babička z Horní Dolní. To je naprostá špinavost.

60

Odpovědět

a to ještě zapomněl dodat že na výrobu zeleného proudu se musí vyrobit:

1. železo a ocel v hutích
2. sklo ve sklárnách
3. kabely

120

Odpovědět

Jako že pálí lesy a ještě tomu říkají obnovitelná zelená energie, to jsem teda nečekal.

143

Odpovědět

Zeleny proud tryskajici z me riti mam pokazdy, kdyz vidim tuhle latentni buznicku neco rozebirat...

444

Odpovědět

Nejen latentní buzničky vadí zakomplexovaným jedincům. Tedy hodně štěstí s vlastním coming outem, prdelko :)

172

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, jak je to se zálohováním větrných a solárních elektráren. Potažmo, kolik energie z každé zelené GWh přijde vniveč kvůli tomu, že VE a SE má nestabilní a nepředvídatelný výkon a proto je třeba mít neustále k dispozici jiné zdroje...

73

Odpovědět

Výroba zelené energie je více méně decentralizovaná, tedy je spotřebována v místě výroby. Výkyvy (které ve skutečnosti předvídatelné jsou) jsou regulovány právě onou centralizovanou šedou energií. V tomto případě je výroba šedé energie důležitá, respektive nezbytná.. v případě, že nejsou 100% úložné kapacity. Zároveň jsou však ztráty u šedé energie nejvyšší.. jen přenosem je to průměrně pětina (v ČR). Dále do toho zasahují konkrétní úložiště.. například Dlouhé stráně mají čtvrtinovou ztrátu..
Obecně je to konstanta, se kterou se počítá a nedá se s ní pracovat pouze snahou změn mezi zelenou a šedou energií, protože jedna strana posouvá druhou.
Velmi nápomocným řešením by mohla být brzká automatizace průmyslu a zemědělství, což jsou dva největší odběratelé. Nebude pak potřeba regulace výroby energie, ale automatická regulace spotřeby. Ale to je jen aktuální, nedetailní, myšlenkový nástřel. (který bych ještě před dopsání té věty byl schopný sám napadnout :D )

1312

Odpovědět

+Daniel99Podle http://oenergetice.cz/elektrina/prenosova-soustava-rekordni-tranzitni-zatizeni/ se v roce 2015 v ČR vyrobilo 84TWh elektrické energie. Ztráty ve vedení včetně tranzitního přenosu byly 1TWh. To je 1,2%. Jak jste přišel na 25%?
100% úložné kapacity pro VE a SE? To je ten problém, nic takového neexistuje. Pro představu největší SE v ČR má instalovaný výkon 38,3MW. Největší bateriové úložiště 1,2MWh.
Přečerpávačky jsou určené k tomu aby vykrývaly plánované změny v odběru, na vykrytí SE a VE najsou určené a ani na to nemají kapacitu.
Můj dotaz byla ale na ztráty způsobené nutností VE a SE zálohovat. Vsadil bych se ale, že tyto ztráty budou daleko větší, než potenciální ztráty ve vedení od centralizované šedé energie.

82

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Pardon, má chyba.. výrobou a přenosem je to cca pětina.. tedy 20%.
100% uložení neexistuje.. ano, to jsem říkal.. a to jen proto, aby mě někdo nechytal za slovo, proč je nezbytná výroba šedé energie.. ne proto, aby to někdo zopakoval a tvářil se, jako by mě opravoval :D
Navíc se nebavíme o ostrovních systémech, tedy uložení je jedno, jestli je ze zelené nebo z šedé energie, pořád je to jedna a ta samá elektřina. Takže jsem logicky nemohl ani spojit přečerpávačku s SE a VE.. nehledě na to, že SE myslíte fotovoltaiku, solární elektrárna v ČR prakticky není.. když vynecháme plechovky nad bazény.
Ztráty ryze zelené energie uložením teoreticky prostě nejsou.. pokud nefungujete čistě v ostrovním režimu, či nemáte nadbytečné baterie jako zálohu v případě výpadku. V takovém případě budou ztráty jistě velké, ale v kontextu diskuse nehrají roli pro zanedbatelné rozšíření.

12

Odpovědět

+Daniel99Sorry, 20% a fotovoltaika.
Hezky jste se rozepsal, ale pořád odpovídáte na něco jiného, než na co jsem se ptal.

Zkusím to jinak:
Pokud by stoupla plánovaná spotřeba elektřiny na příští rok o 1 GWh a do té doby by se vybudovaly nové větrné a fotovoltaické elektrárny taktéž o výkonu 1 GWh (berme průměrný výkon, ne instalovaný), jaký dopad to bude mít na šedou energii?

20

Odpovědět

+Na hrob mi napište:Neberte to, prosím, jako snahu Vás cíleně opravovat.. jen mě to dráždilo, protože se pak hůře diskutuje bez jistoty o čem přesně se bavíme.. vzhledem k tomu, že SE je právě z těch více centralizovaných zel.el. a FVE naopak:)
A máte pravdu. Odpověděl jsem Vám prakticky jen jednou větou ve smyslu, že je to zanedbatelné a není třeba se nad tím pozastavovat a pak jsem se vrhl k názoru, který mi v tom tématu přišel podstatnější. Má chyba.
Ten vliv mezi zelenou a šedou energií je právě v tom, že nárůstem zelené energie roste potřeba regulace pomocí šedé energie. Dokud je možnost takovéto regulace, pak je to v pořádku, problém nastane, až bude zelené energie tolik, že šedá energie nebude schopna vše uregulovat. Bude se to řešit právě tím ukládáním, které je ekonomicky i ekologicky nesmyslné.. při dnešních technologiích.
Prakticky jsem tím vším chtěl říct hlavně to, že je nutné, aby šly obě energie ruku v ruce.. alespoň do té míry, v jaké jde ruku v ruce vývoj technologie s udržitelností.

50

Odpovědět

+Daniel99Má původní úvaha byla, zda by nebylo od věci, aby autor videa zmínil i "šok č. 5" a 2,2% zelené energie ještě nesnížil o energii, kterou je nutné navíc vynakládat pro fungování regulace pomocí právě šedé energie.
Každopádně díky za zajímavé podněty :)

10

Odpovědět

+Na hrob mi napište:To byla dobrá úvaha.. ale stejně tak by mohl započítat desítky dalších aspektů.. jako například ta ztráta u šedé energie a tím procenta naopak zvýšit. Stejně je to jen divadlo.. hra s nenáhodným výběrem tak, aby to bylo nejúdernější a nejzřetelnější. Tak tyto pořady fungují, J.Oliver to hrotí ještě více. Nejsem schopný říct, zda je to dobře, nebo špatně:)
Mně naopak přišel hloupý ten začátek.. to, že si někdo platí zelenou energii a jde mu do zásuvky šedá je přeci naprosto nepodstatné. Jde o globální téma, tedy jestli se vyrobí na mé střeše, nebo na druhé straně světa nic na přínosu globální ekologii nemění.
Každopádně také děkuji.:)

21

Odpovědět

+Daniel99To je lež, ztráty v přenosové soustavě jsou 6 %. A zbytek nekomentuji ani.

11

Odpovědět

Tak až takhle nekompromisní upřímnost jsem nečekal. Docela by mě zajímalo, jak moc podobné by to bylo v Německu a Rakousku, předpokládám že hodně. Výbrné video díky za kvalitní překlad.

210

Odpovědět

A pre veci ako táto EU skončí... nieje normálne aby vrcholny politik argumentoval stredovekou frázou...Keby bol jeden, lenže tak tupé je tam takmer celé osadenstvo... Keď sa EU vráti späť k myšlienkám slobodného obchodu a upustí od marxistických snáh o nastolenie federácie, môžeme sa baviť o zotrvaní v EU... inak je CZexit, SKexit atd nevyhnutný... prípadne, ak sa marxistické slniečka neprebudia zo svojho opojenia mocou, tak to možno prebehne krvavo... boh chráň...

105

Odpovědět

Jenomže EU, potažmo společenství uhlí a oceli, bylo založeno za účelem boje proti bolševismu a z tohoto pohledu to byl opravdu efektivní a výkonný nástroj. EU sice bolševiky porazilo, ale stalo se tak změkčilé a humánní, že nebylo schopné je zlikvidovat jako nacisty v norimberských procesech.

CZexit nebo SKexit, či jiné mašíblovské sny, nejsou řešení. Jsme národ vidláků a buranů, takže důsledkem opuštění EU by byl v našich končinách středověk. Nemáme vůdčí osobnosti ani kvalitní ekonomy nebo selfmade-many, jako byl Tomáš Baťa. A obávám se, že do EFTA by nás takovej z**d jako Okamura nebo Kotleba nebyli schopni přivést. Dostat se mi Okamura do ruk, podříznu ho jak podsvinče.

Jsem toho názoru, že komunisty jsme měli po plyšáku věšet a střílet, zbytek odsunout v roce 91 se zbytkem okupačních vojsk varšavské smlouvy (spousta lidí dodnes hájí odsuny Sudetských Němců, prý byli pátou kolonou - nejsou těmi samými náhodou i bývalí komunisté?). Stejným způsobem měli řídící orgány nakládat s bolševickou sebrankou a ne se ji snažit integrovat do řídících struktur. Maoista Barroso měl viset a ne být předseda evropské komise, stejně tak soudružka Catherine Ashton.

108

Odpovědět

+-HoNY-Celkom ťa nerozumiem... s tým, že sa mali komanči povešať absolútne súhlasím...
Prečo potom ale ten laxný prístup k EU. Ty vieš moc dobre, že polovica tamojšej sebranky sú komunisti, ale tam to nevadí, pretože ekonomický rast?... no, ked myslíš...

32

Odpovědět

+ehmNe, jsem pro původní směřování EU - proti stávajícímu stavu. Bez většiny lidí, kteří tam jsou dnes a bez většiny regulačních institucí. Stát má být malý, regulace minimální, byrokracie pochopitelná i pro největší prosťáčky. Většinu byrokratického aparátu by mohly zastat stroje a tím pádem by byl celý systém minimalistický. Při dobrém návrhu, by byl odolný i vůči levicovému populismu (je jedno, jestli soudružka Le Pen, soudruh Corbyn, soudruh Barroso, soudruh Zeman, soudruh Babiš nebo Soudruh Fico).

Mimochodem, soudruh Jean-Claude Juncker ukázal nedávno barvu - odhalil v Trevíru sochu věnovanou Čínskou lidovou republikou největšímu spisovateli alternativní reality - Karlu Marxovi.

11

Odpovědět

A k čemu to všechno? ta snaha bude EU stát miliardy eur a stejně to bude k ničemu, dokud se země jako indie a čína nezačne chovat ekologicky taky

42

Odpovědět

Ja si myslim ze prave preto cina potrebuje pozitivny priklad. Ten certifikat holandanov nieco stoji, co sa nasledne premietne do ceny ich elektriny, AK CHCU USETRIT (neplatit za certifikat inym), MOZU usetrit a produkovat VLASTNU zelenu energiu (stavbou veternych elektrarni...)

22

Odpovědět

+uffffffffffffffHaha, Čína z toho má tak akorát p***l a je ráda že energie a tudíž i produkty na západě zdražují.

21

Odpovědět

Tak ono to smysl má (čistě ekonomicky), peníze z obecních/státních/eu zdrojů se napumpují do soukromého sektoru. Na papíře a do volebních spotů to vypadá dobře - nová pracovní místa, růst HDP, šetření nerostným bohatstvím...

Samozřejemě je tu klíčová otázka, zda je to nejefektivnější vynaložení veřejných zdrojů. Podle mě ne, příliš to připomíná státní dílny "na zaměstnanost" viz porevoluční Francie. Jením z návazných problémů je ovšem to, že vždy, když někdo v poslední dekádě nadnesl tuhle ryze ekonomickou otázku, tak dostal nálepku "popírače změny klimatu" jelikož chce sabotovat zelenou energii. Velký ekonomický segment, velké peníze a vše to v chodu udržuje obecná víra (často nepodložená), že je to pro dobrou věc.

Připomíná mi to Jistě pane ministře: "Něco se musí dělat, tohle je něco, takže se to musí dělat. - Kočka má čtyři nohy. Můj pes má čtyři nohy. Můj pes je tudíž kočka." Ne nadarmo Sokrtes kritizoval sofistickou logiku.

30

Odpovědět

Podle mě je zásadní chyba EU, že nastavuje šílená pravidla pro průmysl uvnitř unie, ale u dováženého zboží jí je jedno, jak bylo vyrobeno. Tím se výroba outsourcuje do zahraničí, a EU ztrácí jakoukoli možnost kontroly a globální problémy se tím vůbec neřeší, spíše naopak.

50

Odpovědět

Země není nafukovací a pokud zde má zbýt místo i pro ostatní přírodu, je nezbytné energii neustále více koncentrovat. Jaderné elektrárny jsou budoucnost a až se vylepší ty na dnes "vyhořelé palivo", nabudou ještě více na významu. Větrníky se hodí akorát na moře, soláry pak do kosmu, pouště, případně na už stejně zastavěné plochy. Biomasa je p******a - měl by se pálit akorát odpad, který stejně vzniká, jak to bylo původně zamýšleno a ne zdravý porost.

372

Odpovědět

Bohužiaľ jaderky trpia nepopularitou a politici sú často populisti. Nemecko je krásny prípad.

191

Odpovědět

+dugyBez popularity přijdete o mandát, bez mandátu nic neprosadíte. Stvořili jsme si hloupě zacyklený absurdní aparát. Vláda odborníků, která by to vyřešila, je neproveditelná, protože jim chybí relevantní politické schopnosti.. nezbývá než doufat v brzký příchod umělé inteligence.
Jinak s Vámi oběma naprosto souhlasím. JE má jen jeden zásadní problém.. je to nejzastaralejší technologie vůbec. Nemá smysl se snažit o prosazení, dokud v ruce nebudou léta velmi nákladného výzkumu.. který technologii posune natolik, že pro takto vysoké investice budou relevantnější.. zjevnější argumenty.

13

Odpovědět

+Daniel99Něco jako vláda odborníků neexistuje. Pokud musíte dělat politická rozhodnutí, tak jste politik. I když si budete říkat odborník, úředník nebo třeba čtvrtek...

00

Odpovědět

+Jirka z PrahyAle existuje, když vládnou odborníci, místo tupých hovad. Jako že by třeba bylo lepší, kdyby ministr financí byl ekonom a ne chemik/technolog nebo politolog. Mimochodem vláda odborníků je jen název pro vládu, která není volena, ale jmenována.

10

Odpovědět

+TaanVláda je vždycky jmenovaná. Ministr mít příslušné vzdělání mít nemusí, na ministerstvu jich pracuje dost. Ministr není na vymýšlení návrhů, ale jejich schvalování. Vymýšlí je úředníci, odborné organizace, neziskovky, atd...
Člověk to má být bystrý, ale vzdělaný v oboru být vůbec nemusí...

20

Odpovědět

+Jirka z PrahyV prvním příspěvku tvrdíte, že pokud odborník vstoupí do politiky, jeho odbornost přestává být relevantní.. obrazně řečeno, přestává existovat. Jakmile takový člověk učiní k tématu vyjádření, na základě své dřívější odbornosti, zaniká jeho politická funkce a stává se odborníkem.
Ve druhém příspěvku tvrdíte, že ministr, potažmo vládní činitel, nemusí rozumět tématům, tedy zákonům, je pouze házejícím dvoustrannou kostkou se stranami ano/ne.
Až si to obhájíte sám před sebou, tak nám to přijďte vysvětlit.

00

Odpovědět

+Jirka z PrahyDaniel99 ohledně výzkumu JE nemáte pravdu, souhlasím že je značně podfinancován (ne však v naší čr). Jediný problém je se samotnou výstavbou nových JE a to se týká i nových generací které spalují většinu "vyhořelého" paliva jsou to díky povolenkám a dohledům tak drahé záležitosti, že by je státy museli stavět strategicky a ne populisticky s výhledem na jedno volební období. Takže se dostáváme k politice a dopadu na okolní svět. Není problém ve vědě a dostupných technologiích ale názoru masy voličů a politiků...

00

Odpovědět

+DivakMé znalosti jsou v tomto jen obecné, tak ano, možná se mýlím. Nicméně myšleno to bylo právě hlavně z té praktické části. Nových reaktorů je minimum a mnoho z postavených za poslední dekády je s technologií o další dekády starší. Posun ustrnul, protože nebyla politická potřeba řešit dílčí problémy, jako skladování paliva, bezpečnost, apod. Naneštěstí se tato doba střetla s dobou vrcholu konzumního myšlení.
Ale máte pravdu, že to je primárně politický problém. Taková politika je, využívání aktuálních problémů k vlastním zájmům, namísto jejich řešení. Proto je potřeba výzkum praktický, tedy stavět reaktory nové generace a mít pak výsledky a srovnání jako neotřesitelný politický argument.
Nejspíš všichni čekají, jak dopadne ITER.. takže se to nepohne ještě tak třicet let.

00

Odpovědět

+Daniel99Minimum jich postaveno není, viz:
http://www.osel.cz/9742-jaderna-energetika-v-roce-2017.html
Na ITER reálně nikdo nečeká, momentálně je to pohádka. Trochu rychleji kupředu se pohneme jedině, až nám začne téci do bot - vypadávat proud, na což máme naději v relativně blízké "zelené" době. Tedy pokud pak nevyjde stanovisko/nařízení vlád, že to je normální.

00

Odpovědět

Tak se přiznejte. Kdo z Vás tady má zelený proud? Ten můj je mírně narůžovělí.

44

Další