Thumbnail play icon

Oděvní průmyslNeděle s Lubachem

Přidat do sledovaných sérií 44
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:6 001

Že se výroba oblečení kvůli cenám přesunula do Asie, je dobře známé. Neméně známé jsou i pracovní podmíny, za kterých se takovéto oblečení vyrábí. Pořídit si férovější šatník je však zřejmě běh na dlouhou trať.

Informační bonus

Jeroen Pauw je známý nizozemský moderátor. V roce 2014 natočil reportáž Jeroen Pauw v Bangladéši (Jeroen Pauw in Bangladesh), ve které zachycuje, jak to vypadá na místě, kde se v roce 2013 zřítila Rana Plaza.

Bakker Bart (doslova Pekař Bart) je největší nizozemská síť pekáren, která je snadno rozpoznatelná díky růžovým vývěsním štítům.

Dronten je stejně jako Lelystad v minulém díle město, které bylo naplánováno a postaveno po vysušení Zuiderzee.   

Job Gosschalk je nizozemský režisér, producent a bývalý ředitel castingové agentury, který byl v roce 2017 obviněn ze sexuálního obtěžování.

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Byla doba a ta není zase tak dávno (moji prarodiče si jí pamatují), že měli jen jedny boty... a to boty na zimu. Pokud někdo potřebuje mít hadrů plnou skříň, tak je už tak dost bohatý. Skutečně fakt, že bych musel zaplatit víc není důvod někoho odsuzovat na k životu v podmínkách, které nejsou slučitelé s důstojným životem.
Klidně budu platit 50 € za kalhoty, ale musí to být výsledek toho, že se lidé na tom místě rozhodli, že už nechějí dělat děvky, ne, že je k tomu neděvkování donutíme my.
Zajímavé, že zmiňuješ českou povahu a o slovenské nemluvíš. Na Slovensku nechápete cenu peněz?

22

Odpovědět

predaval som parkrat nejaku elektroniku cechach aj na slovensku za rovnaku cenu, a cesi, hoci maju stale priemerne vyssie platy o 10-20percent stale zjednavali a nikdy nekupili.(stale pozadovali nerealne zlavnenie) narozdiel od slovakov, ktori zjednavali ale stale som to predal. tj osobna skusenost

11

Odpovědět

+skavenOmlouvám se že jsem to nedal jako odpověď na tvůj komentář.

K tomu, že jsi to neprodal... nepamatuju si situaci, že bych viděl lidi v Datartu smlouvat o ceně... Takže to asi nebyla elektronika z první ruky. To taky může hrát roli. Pokud není rozdíl mezi novým a použitým (nebo neoficiálně prodávaným) zbožím dostatečně velká, tak právě bohatší národy tíhnou spíš k tomu to nekoupit.
Vždycky, ale opravdu vždycky pro mě musí mít kupovane zboží větší cenu než částka kterou za to dám. Až budu na poušti tak dám za láhev vody klidně celou výplatu. Ale teď za ní nedám ani korunu protože mi teče z kohoutku. Až budu na potápějící se lodi, tak nekoupím Porsche ani za 20 korun. Nebude pro me mít žádnou cenu. Stejně se vším.

42

Odpovědět

+Lejno Karnevalplno textu na obhajobu, ale ako mi bolo napisane na jednom ceskom fore, tu sa nepokusaj predavat, tu sa ti podari predat len lacnejsie veci. drahe nepredas. ten tvoj bohaty narod by to aj kupil, keby som predal za lacno :)
ano, z druhej ruky, komponenty do pc.

23

Odpovědět

+skavenPromiň, ale to si budeme muset rozepsat protože...

Ty: plno textu na obhajobu
já: já nejsem v pozici, že bych měl něco obhajovat, naopak já challenguji tvoje tvrzení

Ty:ako mi bolo napisane na jednom ceskom fore
já: jakém fóru? (tím chci říct, že tomu můžu věřit, nebo ne)

Ty: tu sa nepokusaj predavat
já: to řekni všem maloobchodním projecům v ČR

Ty: tu sa ti podari predat len lacnejsie veci. drahe nepredas
já: viz. to co jsem napsal, pokud má něco pro kupujícího menší hodnotu než obnos, který za to má zaplatit, tak to nekoupí, pokud to má pro něho větší hodnotu, tak to koupí, easy as f**k

Ty: ten tvoj bohaty narod
já: to, že jsme bohatší než slováci jsi řekl ty, tak nechápu to podsouvání nacionálního podtextu

Ty: by to aj kupil, keby som predal za lacno
já: nemuselo by to být lacino, stačilo by o korunu levněji než na kolik si dotyčný cení své hotovosti

Ty: ano, z druhej ruky, komponenty do pc
já: ok, očekávatelně

42

Odpovědět

+Lejno Karnevalkecy v kleci, ale obsah žádný, milé lejno

11

Odpovědět

+.....Bohužel nevím jak si tvoje zauzlina představuje obsah, milé tečky.

41

Odpovědět

len to potom bude kviku, ked sa zisti ze 15€ nohavice teraz stoja 50€. jasne, holandania si to ani nevsimnu, ale poznam cesku sporovlivu naturu(skrblici)

21

Odpovědět

zrejme prave proto se do toho evropska komise nehrne. V mnoha zemich totiz celi evropska narizeni kritice pokud se nahodou dotykaji negativne zivota tech nejchudsich vrstev obyvatelstka. Evropska komise tak velmi rada navrhne aby operatori museli poskytovat roaming zdarma (ehm-) ale rozhodne neprijde s narizenim ktere ztrojnasobi cenu nejlevnejsich odevnich znacek a to i za cenu za kazde vyrobene kalhoty budou stat zivot 0.002 dítěte ... smutné, ale je to politika.

00

Odpovědět

Bohužel dnes nemůžu souhlasit (Ale to je v pořádku :). Takový příkaz by byl typickou ukázkou páchání dobra. Dejme tomu, že dnes jsou čtyři možnosti jak děti mohou trávit volný čas.
1. Ve škole: což se nám zdá jako ideální ale z nějakého důvodu tam nechodí. Asi potřebují jejich rodiny peníze. Takže pěkné, ale toto řešení neleží na množině R

2. Šití hadrů : řekněme, že kvalita a odměna v této práci je 30%
3. Zemědělství: kvalita a odměna je řekněme 20%
4. Prostituce a kriminalita: nevím jak odměna, ale kvalita bude extrémně mizerná

Jak vidno. Pokud se zreguluje bod dva tak se propadnou do bodu tři. Ten se také dá zregulovat. Pak je ovšem už jen bod čtyři a ruku na srdce... regulovat nelegální činnost? Je to smutné, ale takový zásah ten dětem jen uškodí. Jediná možnost je, aby se celý svět vzdal vize, že se za našeho života podaří dosáhnout rovného světa. Oni jsou dejme tomu (při nejlepším) na úrovni 19. Století a tak by měli dělat stejné kroky jako jsme dělali my v 19. Století. Zkratky neexistují.

53

Odpovědět

Přesně tak.
I když si mnozí přejí, aby se z Bangladéše stala vyspělá pokroková země srovnatelná např. s Francií, tak prostě taková změna nejde udělat ze dne na den, ani kdyby se tam organizace postavily na hlavu nebo nalily do toho státu miliardy dolarů. Je to prostě o tom myšlení lidí a celkovém fungování tamější společnosti, a to prostě potřebuje svůj čas.

20

Odpovědět

Ten populární zákaz dětské práce moc nechápu. Ta děcka tam nechodí, protože jim to někdo cizí přikázal, ale protože rodiče v tak chudé zemi mívají dost často problém sami uživit celou (početnou) rodinu, a tak se jim starší děti snaží pomoct a taky pracovat, aby se měla rodina líp. Když dětem zakážou práci v oděvním průmyslu, budou žebrat nebo půjdou pracovat k místnímu zemědělci. V žádném případě si nepůjdou posedět do školy.

104

Odpovědět

Dospělí v textilkách nepracují protože jsou dražší než dětští dělníci víš? Pokud se zajímáš trochu o historii tak to stejné se dělo za průmyslové revoluce.

40

Odpovědět

+Alberto123Nechápu, cos tím chtěl říct.
Samozřejmě, že dospělí dostávají zpravidla více peněz, než jejich děti.
Samozřejmě, že dospělí mohou pracovat jinde než jejich děti.

32

Odpovědět

+jjk"Samozřejmě, že dospělí mohou pracovat jinde než jejich děti" Kde? A proč podporuješ násilí na dětech a jejich vykořisťování? Je to v pořádku když to provádí nadnárodní společnost ale když to dělá jednotlivec je to otřesný zločin, ano?

12

Odpovědět

+Alberto123"Kde?" Kdekoliv jinde. Nemyslím si, že v celém jejich okolí existuje jeden jediný zaměstnavatel.
"proč podporuješ násilí na dětech?" Můžeš citovat konkrétní část, ve které jsem tvrdil, že podporuju násílí na dětech? Nemyslím si, že jsem něco takového řekl.

01

Odpovědět

+jjkV celém okolí je spousta zaměstnavatelů kteří upřednostňují levnou pracovní sílu. "Ten populární zákaz dětské práce moc nechápu" a tohle je co?

10

Odpovědět

+Alberto123Podporuju dětskou práci v oblastech na hranici chudoby. Nepodporuju násilí na dětech.

01

Odpovědět

+jjkPředpokládám že tedy podporuješ model jaký je v EU. To jest regulace jež má být zaměřena zejména na takovou dětskou práci, která negativně ovlivňuje zdraví nebo duševní rozvoj dítěte či mu znemožňuje dosáhnout vzdělání. Je to tak?

00

Odpovědět

+Alberto123Nevím, jaký model je v EU, ale pokud ten model v principu nezakazuje dětem pracovat, pak bych s ním i mohl souhlasit.

01

Odpovědět

+jjkTohle jsi napsal "Podporuju dětskou práci v oblastech na hranici chudoby. Nepodporuju násilí na dětech." a pak tohle "Nevím, jaký model je v EU..." Takže veskrze je ti celá ta problematika u p****e a pořád ti u p****e očividně bude. Zkus si trochu rozšířit obzory.

10

Odpovědět

+Alberto123Podporuju dětskou práci v oblastech na hranici chudoby. Nepodporuju násilí na dětech. Nepotřebuju na to znát regulace EU.

11

Odpovědět

Nepoužívá se v Čechách Barma místo Myanmar?

30

Odpovědět

Barma se jí říkalo ve více jazycích, ale v poslední době je preforován jejich původní, nekoloniální, název Myanmar :-) Něco jako se má Pobřeží slonoviny říkat už jen Côte d'Ivoire (...což je Pobřeží slonoviny ve francouštině >.>, ale nemá se to překládat O.o ...).

20

Odpovědět

+Ridia-chanAha, díky za info. Teď jsem si o tom něco přečetl a jestli dobře chápu, tak si vojenská vláda vynucuje název Myanmar, přestože se oba názvy zaměnitelně používaly dávno před koloniální érou. Mimochodem mluví se tam barmštinou. :D

30

Odpovědět

No je to hnus, velebnosti!

10

Odpovědět

Dobrý námět, výborný scénář a pan Lubach zase ve formě.
A dobrá čeština, pochopitelně.

60

Odpovědět

Když sebereš těm dětem práci, tak je pošleš žebrat na ulici nebo krást. Dokud rodič nebude mít dost peněz, aby uživil i dítě, tak ten zákaz nic nevyřeší. A co teprve děti bez rodičů, kterých tam je taky hafo...

66

Odpovědět

Tady nejde o uzmutí práce dospělým či dětem, tady jde o zpřísnění bezpečnostních podmínek a taky o to, aby měli zajištěnou onu výplatu, kterou ne vždy dostanou, nebo alespoň ne v celé výši, protože si to předák sebere pro sebe, či firma s nima vytírá podlahu a nechává jim jen spropitné.

90

Odpovědět

Podobné jako s těmi "fér" diamanty. Těžko lze pohlídat subdodavatele. To by v každé fabrice museli mít evropští prodejci vlastního důvěryhodného kontrolora, který by sledoval obraty.

120

Odpovědět

1:24 uteklo jedno "dobít" :)
Jinak excelentní jako vždy! :D

00

Odpovědět

Děkuji za upozornění. Zrovna si to pouštím, protože se snažím zjistit, která jména potřebují vysvětlivku, ale tato odpornost mi opět utekla. Už by to mělo být v pořádku.

00

Odpovědět

Super, díky! :)
Jen by to chtělo vysvětlivky - dělá vtípky o nám neznámých lidech :)

40

Odpovědět

Doplněno. Měla jsem pocit, že je většina jasná z kontextu, ale pár informací navíc očividně nevadí. K Robu Tripovi a Ploumenové není moc co dodat.

10

Odpovědět

Dětská práce je špatná, ale opravdu skončí, když se fabrikám zakáže ty děti přijímat? Děti tam pracují, protože je tam posílají rodiče a potřebují peníze na obživu. Ne proto že by je tam továrníci naháněli bičem... Měla by se řešit spíše příčina než následek. Otázka je jak? Začal bych podporou férových platů.

53

Odpovědět

Souhlasím pouze částečně. Pokud zakážeš fabrikám ty děti přijímat a zároveň za to zavedeš nějaký tresty a tím donutím fabriky zákaz dodržovat, tak znemožníš rodičům, aby je tam posílali. Vina neleží jenom na nízkých platech a rodičích, ale i na fabrikách. Nefunguje to totiž tak, že by tam to dítě jenom tak přišlo a začalo šít, někdo ho musel zaměstnat.

22

Odpovědět

+blablablablaJasně, že vina je i na fabrikách. Já jen říkám, že když nebudou pracovat tam, tak budou hledat práci jinde. Řetězec pokračuje.

51

Odpovědět

+HledačŘešeníProto je třeba nastavit prostředí v těch státech tak, aby bylo zkrátka nevýhodné děti zaměstnávat.

22

Odpovědět

No můžeš tam vtrhnout v americkém stylu a začít jim diktovat jak mají žít. To je ale vměšování do politiky a života jiné země. A nebo můžeš z pozice odběratele vyžadovat nějaké pravidla a dohlížet na jejich dodržování. To je jenom byznys. Když důkladně odstraníš všechny důsledky, jak tomu říkáš. Tak ty děti nebudou mít kde pracovat, a třeba postupně i někoho napadne, že by mohli začít chodit do školy.

53
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK